Uit het land van de Gele Rivier WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Een weg dwars door de Peel. LIMBURGS THUISFRONT rekent op ons allen! Rutten's Brouwerij 70 jaar! I Zaterdag 29 Mei 1948 No. 22 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray fl 1.C0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Het Communistisch gevaar Reeds meermalen is ons door be zorgde mensen gevraagd, om nu eens precies te zeggen, hoever de commu nistische dreiging zich uitstrekt. In de Nederlandse pers schijnen nogal verontrustende berichten de ronde gedaan te hebben. Heel Noord-China zou reeds een prooi voor de roden zijn en Peiping zou worden belegerd en op het punt staan van te vallen. Maar zover zijn we nog niet. Behalve een drukke troepenbeweging is hier in Peiping nog weinig van de oorlog te bemerken. Maar oorlog is er, daar weten grote gebieden van China van mee te praten. Ik zal proberen een idee te geven van de tegenwoordige situatie. Het is maar een poging, want al zitten we er met de r.eus bovenop, het is bijr.a onmogelijk de juiste hoogte te krijgen van de verwarde toestand. De communisten hadden reeds voor de oorlog met Japan, enkele gebieden bezet. Maar maakten het werk van de missionarissen nog niet helemaal onmogelijk. Toen de Japanezen binnenvielen streden zij met de nationale troepen tegen de indringers. Na de capitulatie hebben ze on middellijk hun oude gebied weer be zet en dit uitgebreid met nieuwe ge bieden. Van de capitulerende Jappen kregen zij veel wapens. En sindsdien zyn zij begonnen hun gebied met wapengeweld steeds verder uit te breiden. Momenteel is de toestand zo: beide partijen hebben hun centra, die ze vast in handen hebben; de commu nisten voornamelijk in hét Noorden,' de nationalen voornamelijk- in het midden en zuiden. Daartussen liggen onmetelijke ge bieden, waar geen van beide partijen eigenlijk vaste voet hebben. Wie er momenteel de meeste troepen heeft liggen is er de baas, totdat die troe pen weer ergens anders nodig zyn. De enorme uitgestrektheid van deze gebieden, brengt een heel merkwaar dige oorlogvoering mee. De communisten weten er heel handig party van te trekken. Hun organisatie is uitstekend. Hun legers trekken nooit overdag, zodat de vliegtuigen der nationalen er geen vat op hebben. En ook trekken ze nooit met heel het leger tegelijk op. Ze worden verdeeld in groepen en krijgen de opdracht zich op een bepaald punt te verzamelen. In de nacht trekken die groepen langs aller lei achterwegen en bergpaden op hun doel af. Daarby maken ze gebruik van de fouten der nationalen. Dezen hebben n.l. hun gebied ver deeld in verschillende districten; over elk district wordt een generaal aan gesteld. Zulk een generaal "bekommert zich dan ook alleen om zijn eigen district. Welnu, de communisten maken daar gebruik van en trekken door de grensgebieden tussen twee districten, wetend, dat de generaals het aan elkaar overlaten om hen te lyf te gaan. Zo gebeurt het, dat er op een goeie morgen een groot leger by een stad opduikt, dikwijls midden in het gebied der nationalen. Er zijn weinig troepen in de stad, dat wisten ze en het kost hen weinig moeite om die stad te nemen en te plunderen. Als de nationale legers eindelijk komen opdagen, hebben ze hun werk gedaan èn trekken met hun buit weer af. Ze laten een totaal geplunderde stad achtér, die voor de nationalen weinig waarde meer heeft. Voor de roden is dit de enige methode van proviandering, want aanvoer hebben ze niet, bij gebrek aan een haven. In bewapening en aantal zyn ze inferieur aan de nationale troepen, maar hun kracht bestaat in hun be wegelijkheid, waardoor de nationalen deze kleine groepen niet onder schot kunnen krijgen. Telkens duiken ze daar op, waar juist geen regerings troepen meer zyn- Ook in onze buurt opereren zy vaak. Maar voor de stad vormen zy geen bedreiging. Een feit is, dat alleen grote steden nog in handen zyn der regering, zy weten wel, dat hun krachten ontoereikend zyn om een grote stad in te nemen, omdat daar altijd veel troepen zyn. Maar ze zyn toch ook niet bang voor gevechten op groter schaal en de laatste tyd nemen deze steeds meer toe en gewoonlijk is het succes aan de rode kant. Terwijl hun guerilla's de nationalen overal bezighouden, voert hun hoofd macht grotere operaties uit en het laatste haltjaar hebben ze hun gebied enorm uitgebreid. Ook in het gebied der nationalen hebben zy veel aanhangers, die een geheime maar duidelijk merkbare pro paganda voeren. Velen worden er door verblind. Daar komt by, dat de toe standen onder de nationale regering allesbehalve rooskleurig zyn, vooral voor de gewone mensen. Voor hen heeft het communisme de aantrek kingskracht van het nieuwe, het is heel goed te begrijpen, dat velen het met dat systeem eens willen pro beren. Maar een feit is, dat degenen die er feitelijk kennis mee hebben gemaakt, graag terugkeren naar de nationale vetpotten, al zijn die niet zo erg vet. Menselijker wijze gesproken, komt er aan deze strijd voorlopig geen einde. Het betekent een ware ramp voor China en niet minder voor onze mis sies. De communisten zetten er alles op om de Kerk uit te roeien. Voor de missionarissen is het leven in hun gebied onmogelijk. Als ze niet vast gezet worden wordt hun allejcontact met de christenen onmogelijk gemaakt Vele missionarissen en christenen zyn reeds als martelaren gevallen, vele anderen zitten gevangen. In onze missie is Pater Brans als martelaar gevallen. Mgr. Pessers, P. Ruys, nog een chinees Priester en vier Nederlandse zusters worden door hen gevangen gehouden. Na half Februari hebben we niets meer van hen gehoord. Maar dat zegt niet dat ze dood zyn, want er is geen contact meer mogelijk. De anderen zyn alle maal kunnen ontsnappen. Vele missies zyn nu al jaren lang zonder priester en dagelijks overge leverd aan de rode propaganda. De berichten over de christenen, die zo nu en dan door komen zyn gerust stellend. Ze zijn standvastig en blijven trouw aan. het geloof. Geve God, dat de vrede spoedig moge terugkeren. Pater ARTEMIÜS HULS O.F.M. „Peelgemeenschap" gaat aan het werk. ten bedrage van f 3.000.000 te gaan uitvoeren. De 8 gemeenten zyn: Bakel, Boekei, Gemert, Mill, Wanroy, Oploo, Uden en Zeeland. Het belangrijkste in de gehele op zet is zeker de grote weg van 6 M. breedte, die vanaf Venray over de Rips, Elzendorp en de gemeente Zeeland naar Oss zal lopen. Belangrijke verkeerswegen. Niet alleen impiers zal deze primaire verbinding de nieuwere dorpen der Peel in onderling contact brengen, daar immers aan weerszijden op deze weg een viertal secundaire wegen van de kolonies komende, zullen uit monden, maar hier is zelfs sprake van een groot landsbelang. Want nu kan het gehele Limburg se verkeer, dat anders over Venlo via Kessel langs het Zuiden, of via Nijmegen langs het Oosten een grote omweg moet maken, direct door de Peel heen langs Venray over Oss en Zaltbommel contact,krijgen met het grote verkeersnet van 't midden en westen des lands. Het tweede, regionale belang, dat gediend wordt, is de verbinding der verschillende oudere en nieuwere dorpen in dit gebied onderling. Zo zullen Odiliapeel, Venhorst, de Mortel en Milheeze, door middel van secundaire wegen, die uitkomen op de hoofdweg verbinding kry'gen met Princepeel en Rijkevoort, Oploo en Westerbeek, welke laatste vier even eens hun secundaire wegen zullen De Peel, dat uitgestrekte gebied in Cost-Brabant gelegen van de -Bergse Maas in het Noorden, tot Roermond in 't Zuiden en dat eertijds bestond uit veen en hei, is zich sterk gaan ontwikkeleu, sinds de uitvinding van het kunstmest ontginningen op grote schaal mogelijk maakte. Tevoren waren de menschelijke samenlevingen hier niet verder door gedrongen dan tot de Oost-en West rand van dit gebied, hoewel het grondbezit dezer dorpen diep de Peel inschoot. Sinds de ontginningen mogelijk werden, nu ongeveer 35 jaar geleden, zijn de oude Peeldorpen op hun gronden in 't hart van het uitge strekte terrein dochterdorpen gaan uitzetten. Gemert bezit zo Elzendorp, Boekel, Venhorst en het Bakelze De Rips is nog slechts 25 jaar oud. De bevolkingstoename in de moe derdorpen en ook in de nieuwe ves tigingen was intussen zo hoog, dat steeds meer de noodzaak van de volledige openlegging van dit gebied naar voren kwam. Er werden oorspronkelijk wel ge meentelijke wegen aangelegd van de oude kern naar de nieuwe vestigin gen onder elkaar aan de beide zijden der Peel en dwars door de Peel heen ontbraken nagenoeg geheel. Om deze lastige situatie nu op te heffen, hebben een 8-tal Peelgemeen- ten de handen ineengeslagen en werd een ontwerp tot openlegging der Peel opgemaakt en de belangengroep ..Peelgemeenschap" werd gevormd, met de bedoeling de nodige werken doen uitkomen op de hoofdverbinding. Deze secundaire wegen worden 4.5 M. breed. p Grote belangen in deze streek zijn met deze openlegging gediend. In 't algemeen zal industrialisatie ten zeerste worden bevorderd, iets dat noodzakelijk wordt door de steeds grotere groei der bevolking. De boer zal gemakkelijker zyn vruchten aan- en af kunnen voeren.. Maar direct aanwijsbaar is byv. het belang van Wanroy, dat nu de gelegenheid krijgt aan de nieuwe weg een nieuwe dorpskern uit te bouwen of voor Bakel', dat een nog onontgonnen Peelgebied van 500 Ha. thans aan de weg ziet komen te liggen. „Peelgemeenschap" gaat aan het werk. Het is dan ook te begrijpen, dat de 8 gemeenten, zich bewust van haar onvoldoende kracht als elk voor zich alleen iets wilde bereiken, de handen ineen hebben geslagen en samen alle bevoegdheden op het stuk van wegen aanleg, beplantingen en belastingen, die deze materie raken, hebben opge dragen aan het lichaam, dat zij vormden op basis van de gemeente wet. Dit lichaam bestaat uit een alge meen bestuur, een dagelijks bestuur, een voorzitter en een secretaris-pen ningmeester. De gemeenteraden droegen hun macht over aan het algemeen be stuur en de burgemeesters aan de voorzitter. De zetel zal te -s-Bosch worden gevestigd, maar kantoor wordt ge houden in eer» der acht gemeenten. Ook Ged. Staten zyn in de plannen geïnteresseerd en men hoopt, dat ook de Zuid-Peel kan komen tot een soortgelijke oplossing voor haar pro blemen. £iejde llóÓC ill/)* i Er was eens een huisvader, die zeven keer de bruidskoets liet in spannen -en deftig als bruidegom naar de kerk reed. Het was geen mohamedaan, die aan veel wij very leed, m&ar een braaf en goed katholiek, die zijn katechis- mus op zyn duimpje kende. Het geluk diende hem niet of wel, zoals men het nemen wil, want binnen het jaar was hy een bedroefde we duwnaar, die bittere tranen schreide om zyn gestorven gade. Toen het heilig getal zeven bereikt was, vond hy het welletjes en deed geen nieuwe pogingen meer om ge trouwd te raken. By zyn dood, be vatte het bidprentje alleen de namen van zijn zeven vrouwen, voor andere stichtelijke of toepasselijke teksten was er geen plaats meer voorradig. Jaren later werd van hem nog ver teld: als er iemand de vrouwen ken de, dan was hy het, want hy had er zeven versleten. En toch geloof ik, dat je één vrouw heel wat beter leert kennen zeven, als je er dag in dag uit mee moet omgaan. Over al deze dingen mogen we geen eigen mening hebben en daarom gebruiken wy bovenstaand verhaal als een aanloop om tot alle gehuwde mannen en vrouwen te zeggen: houdf van elkaar, zoveel als ge kunt, want dat is het behoud van uw geluk. In het hart van man en vrouw moet de- liefde even kleurig en fleu rig bloeien als de korenbloem onder de rogge en het madeliefje aan de wegrand. Geef O.L. Heer de schuld niet, als de tuin van uw liefde kaal gevreten is door de rupsen en slakken, als er meer distels en doornen groeien dan rozen en lelies, als gy uw zonnedagen kunt tellen óp de vyf vingers van uw hand. In de gedachten van God is het gezin altijd een lap grond gebleven, die man en vrouw in een stuk aards paradys kunnen herscheppen, als ze goed van wil zyn en voor het ware geluk alles over hebben.* Als man en vrouw eenmaal ge huwd zyn, lijkt het of alle lente bloemen langzaam verschrompelen en verdorren, zonder dat er nieuwe knoppen uitbotten. De liefde wordt iets alledaags, de speelse muziek gaat er uit, de vroegere innigheid verkilt tot strakke, stroeve onver schilligheid. In de maneschijn van de verkering hebben beiden de liefde gezien als een gegarneerde' schotel voor fees telijke gelegenheden, maar het da gelijkse leven schaft slechts het op gewarmde kliekje van de vorige dag of doodgewone stamppot uit de gaar keuken, die zonder liefde bereid is en zonder liefde gegeten wordt. Man en vrouw eten nog wel van de vrucht van de liefde, maar zonder geestdrift en bezieling, in sleur en onnadenkendheid zitten ze aan tafel, ze proeven slechts de schil en sma ken de zoete kern niet meer. Er hapert veel aan ons gezinsleven, maar de zwakste en rotste plek is .ons tekort aan liefde. Nooit kunnen man en vrouw genoeg van elkaar houden. Zonder een stand vastige verliefdheid is het ideale huwelyk ondenkbaar. Wat geeft het, Wanneer men op een ouderavond van Katholiek Thuisfront, zoals er deze week een gegeven werd voor de parochie Yenray in het gezellige zaaltje van Hotel Gitzeis, een aal moezenier en een districtsvoorzitter hoort spreken over onze jongens over zee. Over het land waarin zy nu vertoeven, over zeden en gewoonten van de daar levende volkeren, over de plichten der achtergeblevenen. Het zou misschien heel goed zijn, als ieder van ons dat eens te horen kreeg. Want, om het maar op z'n zachtst te zeggen, de meesten vinden het wel goed, „diegenen die daar naar toe moeten, hébben pech gehad" en daarmee is voor lien de kous af. Hoogstens schiet er eens een keer een dubbeltje af voor de jongens overzee, als ze er niet goed naast kunnen, maar dat is dan ook alles wat er gedaan wordt. En dat is heus geen enkeling. Zo is de houding van de meesten van ons. En dat is toch feitelijk een groot schandaal. Zonder verder over de politieke ge schiedenis en achtergrond van de ge beurtenissen in Indonesië te praten, kunnen we vaststellen, dat enkel uit onze gemeente meer dan 50 jongens in Indonisië zyn, die uit plicht tegen over de gehele gemeenschap, daar een zeer zware taak op zich genomen hebben en nu in twee jartn tyds een levenservaring op doen, die zij anders misschien nog in geen vijftien jaren opdeden én, die misschien groter en dieper is dan die van hun eigen ouders en die van het milieu Waarin zy hier leefden. Yoeg daarbij de zeden en de gewoonten van het land, dat dikwijls zware verleidingen biedt. Dan moet een jongen sterk staan en dat kan niet als hy niet geholpen wordt door gebed, gebed van ons allen, voor zyn behoud naar ziel en lichaam. Dat is onze eerste en voornaamste taak. Yan iedereen, jong en oud; Katholiek Thuisfront heeft een apart gebed daarvoor uitgegeven, kort maar krachtig, dat ieder katholiek dagelijks moet bidden voor de jongens in Indië. Een kleine moeite die honderdvoudig vruchten draagt. Het lichamelijk welzijn Maar ook met het gebed alleen houdt onze taak niet op. Ook het lichamelijk welzijn der jongens moet ons ter harte gaan. Nu vooral, nu er niet meer zo'n span ning is en dikwijls verveling dreigt. Luiheid is des duivels oorkussen, zegt het spreekwoord en juist de band tussen onze dorpsgemeenschap en de jongens daar Kan in deze zo veel goeds doen. Schrijf brieven, zè doen zo machtig veel goeds en bréngen zoveel vreugde. Laat dat de ouders niet alleen doen, schrijf je clublid, je vriend, je buur jongen, schrijf, schry'f... Het is een'hartekreet geworden van onze aalmoezeniers, die meer dan wie ook het grote belang hiervan kunnen inzien. Schrijf hen over alles wat er gebeurd hier in het dorp, in Uw omgeving en familie. Adressen Kunt U ten alle ty'den van familie en Thuisfront krijgen. Stuur ook kranten, sport bladen, illustraties. Is het geen schande, dat by de laatste actie van Thuisfront om illustraties te verzenden, zegge en schiyve 2 mensen van onze hele parochie, zich opgaven om hun oude illustraties naar Indië te zenden. En dat kost dan misschien 30—40 centen in de maand. Stuur eens een pakje, dat behoeven geen dure dingen te zijn, maar onze jongens in Indonesië moeten voelen en merkenWjj hier in Nederland, hier in Venray, vergeten jullie niet... Hou je taai, wy rekenen op jullie... Thuisfront wil in alles helpen, maar kan niet alles alleen doen. Bij terugkomst schitterende ere- bogen oprichten is heel mooi, maar de jongen zelf zal het meer op prijs stellen en waarderen, wanneer reeds in Indië een band is gelegd, die hem tot veel steun en plezier was en U zelf tot genoegdoening. BACON-CONTRACTEN. Er is wederom gelegenheid tot het afsluiten van bacon-contracten voor levering in de maanden Juli, Aug. en Sept. 1948. Opgave hiervoor kan doen in de loop der week. De PI. Bureahouder, H. EMONTS We zijn hier in Venray jammer genoeg niet rijkelijk bedeeld met in dustrie en het is misschien daarom, dat van het zeventig-jarig bestaan van Rutten's Brouwerij, wat toch een der oudste industrieën is, iets meer ophef gemaakt wordt dan anders. En niet zonder reden, want Rut ten's Brouwerij heeft de laatste jaren de naam Venray door geheel Neder land gebrafht, daar in Gioningen, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland Rutten's bieren gedronken worden. De brouwery zelf bestaat al meer dan 100 jaren, een juiste datum van oprichting is niet meer te achter halen, maar in 1878 was het de heer P. J. Ratten uit Wanssum, die de bestaande brouwery „De Roos" kocht. Nu was brouwery wel een groot woord, want de gehele inventaris bestond uit een oude koperen ketel, met een houten beslagkuip en een houten koolschip. De vorige eigenaar had de gehele zaak laten verlopen en zo waren er èn geen klanten èn geen vaten meer. Voeg daarby het feit, dat er nog drie brouwerijen waren als „de Gou den Leeuw", „de Keizer" en „(tHert" dan is het duidelijk, dat er" flink is aangepakt, ondanks de concurrentie en de zeer lage prijs van het bier, nl. 8 ct. per liter en minder. Toch breidde de zaak zich lang zaam uit en toen de Erven Rutten in 1896, met als leidend persoon, de heer Edmond Rutten, de zaak over namen, was eengoede grondslag gelegd. De felle concurrentie Onderling, wat tot ongekend lage prijzen leidde, werd beteugeld door het oprichten van een Brouwersbond, die toen de prijzen vaststelden. De oorlog van 1914—1918 was voor de vele kleine brouweryen het on herroepelijk einde van hun bestaan,, maar de Brouwery Rutten bleef be staan ondanks het gebrek'aan grond stoffen. ging het vooruit, zo zelfs, dat in 1930 een flink stuk moest worden uitgebreid. Z'o werden o.m. 9 gistlager-tanks aangeschaft, die de open gistküipen vervingen, terwijl door een nieuwe koel-installatie 'en filtreer-inrichting nu ook het ondergistend bier kon worden klaar gemaakt. De crisisjaren, die overal teruggang brachten, waren ook hier merkbaar, als man en vrouw af en toe eens mal doen en hun jong gebleven liefde laten uitstralen in frisse uitbundig heid. De buren van de overkant zul len zich misschien aan hun dolle fratsen ergeren, maar O.L. Heer zelf zal zeer welwillend en goedkeurend toezien. God begrijpt niets zo goed als rijke, sterke, innige liefde. De mens, die bemint, tracht alleen die godde lijke vonk in zyn eigen ziel aan te blazen tot milder warmte en vuriger gloed. P. H. RONGEN, O.C.R. maar ondanks dat, bleef de omzet standhouden. Dan kwam de afgelopen oorlog met zijn rantsoenering, met zyn bier van één derde gehalte, met zyn vervoersmoeilijkheden, maar ook in deze jaren wist Rutten's Brouwerij stand te houden. De bevrijding kwam en een groot deel van de brouwery werd verwoest en zwaar beschadigd. In Juli 1944 was de brouwery weer door een jongere generatie overge nomen in de vorm van een Comman ditaire Vennootschap, met als be herend vennoot, de heer Jos. Rutten, terwy'l na de bevrijding alles op alles werd gezet, om de gehele zaak te reorganiseren. Zo staat dan óp de dag van heden een modern bedrijf klaar met nieuwe machine's, met een tegenoyer vóór de oorlog verdubbelde capaciteit, met een lagerruimte, dat een ondergrondse fabriek op zich zelf is en een gisting- systeem volgens de laatste eisen. De nieuwe brouwerij heeft zich daarenboven aangepast aan de vraag van het publiek naar flessenbier en aan de lopende band worden meer dan 1500 flessen bier per uur ge spoeld, gevuld, gesloten en ingepakt. Zoals boven reeds is gezegd met deze uitbreiding van de brouwery is ook een uitbreiding gekomen van het rayon en tot in het hoge Noorden van ons land heeft Rutten's bier eer. goede aftrek. Dit ondanks de ver voersmoeilijkheden, maar ook hieraan zal in de naaste toekomst wel een einde komen. Het zeventig-jarig bestaan zal in tiem herdacht worden met personeel en bekenden en zal tevens het doop feest zijn van de nieuwe naam van de brouwerij. „De Roos" gaat dan verdwijnen en de naam „de Peel- haas" zal het toekomstigehandels merk zyn. Wie .de döbbele Piëlhaas kent, zal vol vertrouwen het nieuwe Peel- hazen-bier tegemoet zien. Wij wer.sen Rutten's Brouwery een goede toekomst toe V OEDSELBURE AU YENRAY Paterslaan 20 Telefoon 416 RUILING ROGGE-MAIS.' Graantelers, welke nog rogge heb ben overgeleverd of alsnog' Maandag afleveren om hiervoor mais terug te ontvangen voor de prijs van f 21.50 per 100 kg., kunnen hiervoor Maan dag 31 Mei den gehelen dag op het Bureau terecht. Aanvragen kunnen ook telefonisch gedaan worden tot 5 uur nm. onder 416 Venray, daarna 710 Castenray. Na die datum kunnen geen maïs- bonnen meer worden verstrekt. OVERNAMEMARKT. De eerstkomende overnamemarkten van grootvee zyn op 7 en 21 Juni en 5 en 19 Juli, telkens met de jaar markten. Kalveren^ worden elke week overgenomen. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden, vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Psychiatrische Inrichting „St. Anna" te Yenray. 19 en 20 Mei 1948. Examens Ver pleging Zenuw- en Zielszieken. (Ziekenverpl. Diploma B.) 21 can didates Geslaagd de Zusters: J. Baars, M. Camps, M. Dorn, M. Henssen, I. van Hoof, M. de Korte, P. Metsemakers, n. van Ooy, A. Rey- mers, W. Reymers, J. van Rooy, M. Starren, _W. Stroeken, Th. Ter Burg, D. van Unen, W, van der Vorst, A. Wassenaar, H. Wiegmans en L. Wouters. AANBESTEDING. Op de Dinsdag gehouden aanbe steding voor het bouwen van een ketelhuis aan 'het St. Servatiusge- sticht alhier, kwamen de volgende cyfers uit de bus: Fa. Bovius, Roermond f 214.300 Fa. Dessing f 211V700 Fa. Nelissën, Venray f 209.999 Fa. Gebr. Janssen f 209.999 By zoveel broederlijke eensgezind heid in pry's, moest het lot beslissen en de Gebr. Janssen waren ditmaal de gelukkigen. GUNNING. Hei schilderwerk voor woningen, gebouwd door de Lauravereniging te Lutterade werd voor de som van f 40.000 gegund aan het Schildersbe drijf Gebr. Vermeulen te Venray. VEN RAY'S MANNENKOOR te Amsterdam bekroond met Eerste prijs Verleden Zondag ging Ver.ray's' Mannenkoor naar Amsterdam, waar zy in de grote nationale zangwedstrijd, ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van het gemengd koor „Oefe ning baart Kunst" aldaar, in'kras- napolsky in de eerste afdeling uit kwamen. Weken en maanden was er gere peteerd om het verplichte nummer „Geloof" woorden Allard Pierson, mu ziek W. Wiesehahn en de vrjje keuze „Ecce quomodo moritur" van Alph. Diepenbrock, goed onder de knie te krijgen. Met spanning werd de uitslag af gewacht, vooral daar bekend was, dat de jury bestaande uit de herenW. Wiesehahn, H. Jordans. Dr. Rudolf Mengelberg en Eduard Flipsen, zeer streng was. Dit bleek wel uit het feit, dat op Zondag van de 8 mannenkoren en 9 gemengde koren maar 4 eerste pry'zen werden behaald. De uitslag luidde dan. de eerste prijs met 300 punten. Maandagavond maakte Venray zich op om het Mannenkoor met deze prestatie te feliciteren. Na een muzikale wandeling door het dorp was Dr. Sala, president der Harmonie, de eerste spreker, die zyn gelukwensen aanbood en wees op wat door eendrachtig samenwerken en goede wil te bereiken is. Na een dankwoord van de president van het Mannenkoor de heer Pierre Gooren, begon de receptie, waar de heer Burgemeester, vergezeld door twee wethouders namens'de gemeente, de heer A. Jeuken namens het ge mengd koor en de heer E. Bartels namens Venray Vooruit, Venray's Mannenkoor met haa'r dirigent felici teerden met het behaalde succes. Veel schone woorden werden ge sproken en bij de talrijke aanwezigen heerste een prettige en feestelijke stemming. Tot slot dankte de heer Gooren alle sprekers voor hun welgemeende woorden en sprak de hoop uit, dat Venray's Mannenkoor de sympatihe en de steun mocht blijven onder vinden, die haar nu zo ruimschoots geschonken is. Vele bloemstukken werden nog aangeboden en tot laat in de avond duurde het gezellig samenzijn. RUITERSPORT Op het Concours Hippique te Velden, werden door onze Venrayse ruiters de volgende prijzen behaald: Dressuur achttallen. Klasse A2. „Peeldraver" Yssefsteyn 89; 4. ..Een dracht" Castenray 80. Klasse B2. Ons genot Leunen 82. Springconcours: 5. H. Wismans Cas tenray. Draven 5. J. ^riessen Oirlo. Patrouillespringen: 5. De Peeldraver Ysselsteyn.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1