van deze mek afgevoerd moeten worden om plaats te maken voor halfbloódrennen. Het L.T.P. is nu eenmaal niet ge bouwd voor die snelle gang geduren de langere tijd. Het moet op de eerste plaats een goed bruiKbaar landbouwpaard zijn en daarnaast een prettig rijpaard. Als straks de zg. koffiepaarden zijn uitgerend, zal de doorsnee LimbuTgse ruiter zich de weelde van een „vol bloed" niet kunnen permiteren, waar door dit dus automatisch een zeer kleine groep blijft. Maar daartussen staan de halfbloeds, welke voor het grootste gedeelte zeer bruikbaar zyn voor landbouwwerk en tevens ge schikt zijn om grote snelheden te ontwikkelen, ook op langere afstand. Naar wij vernemen heeft men be sloten lagere entréepryzen te heffen,, daar de achttal-dressuur reeds ver reden is. Tentoonstelling Blitterswijck. Paaidenkeuriugeu Cat. I merrieveulens geb. in 1947: le. a. Marijke vail Hubenhof, eig. A. Achten, Leunen; le. b. Nicolina van Oostrum, eig. J. Thielen, Oostrum; 2e. a. Aaltje, eig. Th. Jacobs, Casten- ray. Cat. II merrieveulens geb. in 1946: le. c. Betsie van Siemushoeve, eig. G. Hendrix, Leunen; 3e. b. Hermine van Smakt, M. J. Geurts. Smakt. Cat. Ill merrieveulens geb. in 1945: le. a Nicolien van Heibloem, eig. J. Burgers, Veulen; 3e. a. Jeannette van Deekershof, eig. J. van Veghel, Merselo. Cat. IV merries gob. in 1944, grote maat: 3e. a. Marga v. Marissenhof, eig. "Wed. W. Friesen. Castenray. 3e b. Johanna v. Willenhof, eig. "Wed. G. Derks, Oostrum. Cat. V merries geb. in 1944 kleine maat: le. a. Annie v. Porterhoeve, eig. P. Loenen, Leunen. -Cat. VI merries gob. in '40—'43 kleine maat: 2e. d. Nicora v. Smakt, eig. J. v.d. Winkel, Smakt. Cat. 7 merries geb. in '39-'43 grote maat 3e. b. Gerda, eig. A. Achten, Leunen. Cat. 8 merries geb. in 1939 en vroeger, grote maat: 2e. a. Dina v. Gors, eig. J. Thielen, Oostrum. Cat. 9 merries geboren in 1939 en vroeger, kleine maat: le. b. Marie v. Beek, eig. H. van Osch, Merselo; 2e.c Brunette, eig. Wed. Friesen, Casten- ray. Gat. 12 merries met afstammelin gen: 3e. a. Gerda, eig. A. Achten, Leunen. Aangehouden Maandag werd door de Rijkspolitie van Venray, aangehouden, zekere L. uit Wanssum, verdacht van niet te noemen handelingen. Mooi succes van „St. Anna" Op 2e Pinksterdag bezocht onze Schutterij de grote Gildefeesten te Tongelre, gehoudon ter gelegenheid van hot 500-jarig bestaan der „Sint Martinus-gildo". De concurrentie was groot, aangezien 36 gilden en 10 schutterijen aan deze feesten deel namen. Onze schutterij liet zich echter niet onbetuigd en wist de navolgende prijzen te behalen ie prijs, medaille geschonken door Prins Bernard, voor het schoonste geheel. le prys voor schoonste koningin. 2e pry's tamboers junioren (H. Janssen) Voorwaar een mooi succes waar voor onze haitelijke gelukwensen en meer v£n dergelijke successen zjj „St. Anna" toegewenst in het nieuwe seizoen. BESTRIJDING VAN DE COLORADOKEVER De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, en beveelt, dat in verband met het ernstig besmet zijn der gemeente docr de Colorado kever, het gewas op alle met aard appelen beteelde percelen binnen deze gemeente, in de periode van 24 Mei t.m. 2 Juni 1948 tenminste eenmaal op een der navolgende wijzen behan deld moet worden: a. bespoten met water, waaraan is toegevoegd 500 gram calciumarse- naat per 100 liter water; b. bespoten mot water, waai aan is toegevoegd een D.D.T. bevattend product op een wijze, dat 0.1 pet. DDT in de vloeistof'.aanwezig is, (dus b.v. 1 kg. van een 10 pet DDT- product of 0.5 kg. van een 20 pet. DDT-product enz.) c. bestoven met een DDT-bev,at- tend stuifmeel, dat tenminste 5 pet DDT bevat. De bespuiting onder a en b móet zodanig worden uitgevoerd, dat: 1. Eon hoeveelheid, overeenkonibnd met tenminste 800 liter per hectare gelijkmatig over het gewas wordt verdeeld; 2. Alle bladeren van de aardap pelplant met de vloeistof worden be vochtigd. 3. Op zodanig uur en bij zodanige weersgesteldheid wordt gespoten, dat het gewas nog dezelfde dag kan op drogen. De bestuiving onder C dient zoda nig te geschieden, dat: 1. tenminste 25 kg. per ha. wordt verstoven; 2. alle bladeren van de aardappel planten met 'fc stuifmeel worden ge- raakt. Het gebruik van HC-CH en rotenon bevattende middelen is toegestaan na verkregen schriftelijke goedkeuring van de pl. controleur. Deze middelen dienen aangewend te worden volgens de aanwijzingon van den Planten- ziektenkundigen Dienst. Het niet-voldoen aan deze verplich ting is strafbaar. Mededeling van 't bovenstaande aan ieder gebruiker van een met aardappelen beteeld per ceel persoonlijk, zal niet plaats hebben Venray, 20 Mei 19-48. Nationale Reserve De gelegenheid voor aanmelding bij de Nationale Reserve, is nog tot nadere aankondiging opengesteld. Het aantal oefenuren zal ten hoogste 200 per jaar bedragen. Gevonden Armband, A. Voermans Leunseweg 16a; bril met étui, v.d. Velden Lang straat 15; metalen broche, M. Baltus- sen Leunen H 7; ceintuur van regen jas, Fr. Janssen Leunen K62; sleutel van rywielslot, kazerne Langstraat; hondenketting met penning, Ooymans Langeweg 1: rood-bruine portemon- naie Verschuren Stationsweg 61; damespoitemonnaie met inhoud, Jos. van Soest Overloonseweg 37b; over gordijn, Willems VeltumL70; kralen halssnoer, Beerkens Langstraat 11a; rode portemonnaie met, inhoud, J. Vermeulen St Odastraat 17; zwarte portemonnaie met inhoud, G. Custers Langstraat 62a; damesshawl, van Waayenburg Wilhelminastr. 2; bood schappentas met portemonnaie met inhoud. Oudenhoven Henseniusstraat 11a/ Jengdcongres te Tegelen Op Zondag 4 Juli wordt een grote Congresdag georganiseerd voor de gehele vrouwelijke jeugd van Lim burg, zowel voor meisjes boven als onder de 17 jaar. Op dit" congres zal de directeur van de vrouwelijke jeugd Mgr. Jenniskens, gèhuldigd worden naar aanleiding van benoeming tot geheim Kamerheer van Z.H. de Paus. In de morgen wordt er een ponti ficale H. Mis opgedragen, waarna défilé van geüniformeerde groepen en sectievergadering. In de middag massaspel, lof en aanbieding van een cadeau. Het ligt in de bedoeling een fonds voor een kapel op zonnig Zuiden te Valkenswaard, aan te bieden. Het is dan tevens een cadeau van de jeugd voor de jeugd. De gelden voor dit fonds worden bijeengebracht door prik kaart en en speldjesverkoop. Deze kaarten woiden in de loop van deze week aan huis aangeboden. Speldjes worden a.s. Zondag aan de kerk verkocht. Meisjes, die aan het congres willen deelnemen kunnen zich tot aanstaande Woensdagavond opgeven bij mej. M. Pijls. Technische Installaties Aan het Teclin.. Installatie Bureau Tillemans te Venray, is opgedragen de levering en installatie van centrale verwarming, olie-stookinrichtingen, waterleiding, sanitair, wasserij etc., van het klooster-noviciaat der Paters Oblaten te Sevenum en van de Rosa- Stichting te Langeboom. WAT LEZERS SCHRIJVEN Mijnheer of Mevrouw V. 1. Bent U op de hoogte van het feit, dat filmcontracten voor films die nu lopen, afgesloten zijn in Februari j.ltoen nog in de verste verte geen sprake was van M issie Zo niet, wees dan zo verstandig om te zwijgen. 2. Indien het mogelijk was ge- weesL, om een dergelijk contract te anuleren, zou U me dau een on kostenvergoeding hebben uitbetaald,, waarop ieder zakenman recht heeft? Zo niet, wees dan zo verstandig om te zwijgen. 3. Indien U zo wil ijveren en or- gariseren voor een goede zaak, zou het dan niet beter zyn geweest, om de exploitant van de Bioscoop per soonlijk even te vragen, of en in hoe verre de volle medewerking kon worden verleend. Dit is absoluut nagelaten en kan thans hem niet worden verweten. 4. Twijfelt aan myn goede be doeling en medewerking gelieve dan even te iniormeren, hoeveletie.itallen malen voorstellingen zijn stopgezet in het belang van de goede zaak. 5. Weet U, dat anonymiteit steeds als lafheid beschouwd wordt. U hoeft zich toch in dit geval niet te schamen als V zich opwerpt als verdediger van een oy uitstek zo goede zaak als de Missie. 6. De belangrijke t«ak die my als bioscoophouder op de schouders is gelegd, heb ik tot veler genoegdoening steeds vervuld,terwijl erbij my steeds een open oor bestaat voor opbouwen de crïtiek van welk zijde dan ook. Met' dank voor de plaatsing, P. KLEUSKENS. EVEN RECHT ZETTEN! In Uw blad van 15 Mei j.l. staat een verslag van de Raad van Venray, waarin voorkomt dat de heer Ver meulen maar niet kan begrijpen, hoe daar op de Langeweg getreuzeld wordt met de 20 arbeiderswoningen. Het schijnt, dat de heer Vermeulen niet erg goed op de hoogte is. Immers, deze 20-woningen zijn in Juni 1947 reeds aanbesteed, dus vorig jaar. Op 2 Febr. 1948 werd eerst door de Wederopbouw hiervoor een ryks- goedkeufing verleend, wat betekent, dat eerst toen de aannemer zyn ma terialen Kon gaan kopon, dus acht maanden na de aanbesteding. Ik vraag de heer Vermeulen: Is dat getreuzel De vastgestelde ty'd om het werk voor de eerste maal op te leveren is ongeveer even lang als de tyd, die ligt tussen aanbesteding en goed keuring. Ik meen. dat deze verhou ding toch wel enigszins scheef is, als men van getreuzel wil spreken. Ik veronderstel, dat de heer Ver meulen dergelijke feiten niet bekend waren, want dan had ik deze vraag niet van hem verwacht. Het woord „getreuzel" zoals dit door den heer Vermeulen is gebruikt treft de arbeiders. De schijn wordt immers gewekt, dat deze op dit werk „de luilak spelen". Reden waarom ik mij verplicht voel, deze uitlating even recht te zetten en U in te lich ten hoe 't met deze 20 woningen gegaan heeft. Bij wie de schuld ligt, dat het zo gelopen is met deze woningen on hot antwoord, welk de heer Vermeulen op zijn vraag, volgens het verslag kreeg, interesseert mij wel, maar ligt op een ander terrein. JAC. DE BRUYN, timmerman a.d. 20 woningen. Dodelijk ongeluk Donderdagmiddag is de 46-jarige landbouwer W. Clephas, Overloonse weg, werkzaam op de boerderij van het St Annagesticht aldaar dood- gevonden op de betonnen vloer van de schuur. C. zou stro af gaan gooien voor te vullen strozakken, waar schijnlijk is liij daarbij van de zolder gegleden en op de betonnen vloer terecht gekomen. C. laat een weduwe met 9 kinderen achter. R.K .VY.-„ OOSTRUM" Onze Junioren Met een 1 1 gelijk 'spel tegen Tienray A. het minst aantal corners tegen en een 1 0 zegeop Seveimm A, kwam ons A-elft:;l Zondag j.l., met. "Wanssum A, zegevierend ie voorschijn uit de eerste fase- van de strijd om de bisschopsbeker. Proficiat jongens Zondag a.s. wordt de sportieve strijd voortgezet te Venray. Als eerste tegenstander krijg je Lottum A, de overwinnaar van het Wanssumse sportveld. Met flink aan pakken mogen we een overwinning verwachten. Maar onderschat je tegen stander vooral niet en loopt niet de kans mis in het veld te kunnen komen tegen het geduchte Wanssum. Oostrumse supporters, helpt onze jongens door Uw belangstelling en komt Zondag a.s.. allen naar, 'de Oostsingel H.C.Y. Derde KI asser Als laatste promotie-wedstrijd was op Maandag 17 Mei vastgesteld, da wedstrijd H.C.V.—E.M.H.C Eindhoven. Wegens het niet opkomen van Eindhoven, hebben de Venrayse jon gens deze wedstrijd met 5-0 ge wonnen en uit 4 wedstrijden 7 punten behaald, welk aantal door geen der andere clubs meer kan worden be reikt, zodat de Venrayse Hockey-club naar de 3e Klasse van de K.N.H.B. gepromoveerd is. Jongens van de H.C.V. van harte proficiat. S.V.Y.-comb. - Serratius voor het Juvenaatfouds Elke Congregatie heeft een bizon- dere zorg voor haar nieuwelingen- Een tuinman, een kweker besteedt zyn grootste zorg aan de jonge plan tjes en boompjes want daarvan hangt de waarde van opbrengst af. Zo is het ook in het klooster. Men zegt wel eens: zo'n jongen van 12 of 13 jaar, wat weet die van het kloosterleven af. En gelijk hebben ze Maar zo'n jongen heeft door het lezen van een boek of een tijdschrift van een Congregatie, het zien van goodö voorbeelden van de religieuzen, het horen vertellen van haar liefdewerken, in een gesprek met familieleden, die ook een jongen in die Congregatie hebben, ook roeping gaan voelen voor dat leven. Hy wil dat leven leren kennen. Hij gaat zich ook melden bij de Overste en wil het ook proberen. Het plantje wordt liefderijk verzorgd: men vermijdt alles wat zyn onschuld kan schaden men voedt. het. op tot ee'n degelijke karaktervolle jongeman. Ziedaar het doel van het Juvenaat. Dat opvoeden gaat ongemerkt, het Juvenaat wil al spelende- van zijn jongens religieuzen maken, die bezield zyn met zyn geest. Het Juvenaat van de Broeders is in 1896 in „Eikenburg" te Eindhoven begonnen en gebleven tot 1942. Toen is het door de zware laars van de Duitser bezweken en h6eft plaats moeten maken voor het herrenvolk. Het werd overgeplaatst Daar Valkens waard, waar het op de dag van de bevrijding totaal uitbrandde. Een jaar heeft het stil moeten liggen. In 1945 zijn we weer begonnen in Oostrum waar een deel van het grote, mooie Noviciaatbeschikbaar werd gesteld voor het Juvenaat. Onze jongens vin den 'het daar fijn, maar het wordt veel te klein, het getal groeit steeds en.... het hoort daar niet thuis. Meor ingewijden begrijpen, dat een Noviciaat stilte nodig heeft. Om die twee redenen moeten we een nieuw Juvenaat bouwen. Ir. 1807 gesticht telt- nu onze Congregatie reeds 90 tot 100 huizen, in België, Canada, Ver. Staten, Engeland, Belg. Congo, Trans vaal, Java en in Nederland reeds 10 kloosters. Voor een bijdrage tot een nieuw Juvenaat in Nederland wordt de wed strijd S.V.V.—Servatius gespeeld, die zeer spannend beloofd te worden. Daar S.V.V. een nieuwe en een oude nieuwe kracht wil opstellen en. Ser vatius over een goed elftal beschikt met enkele oude Servatiusspelers. B. v. L. Hier volgt de opstelling -Verheijen v. Rdoy Smeitz Krey, J. Gommans, Cornel isseri Branje, Kreijs, Breepoels, vDaal, Ja'cobs S.V.V.-combinatie Th. v.d. Laar G. Swinkels G. v. Kessel, P. Schellen, J. Custers Kronenberg, F. Schellen, J. Lucassen J. Voesten Th. Lingers H. Gommans Res.M. Arts, H. Fransen. P.D.Y. „De Zwaluw" Eerste Pinksterdag werd door de P.D.V. „De Zwaluw", een wedvlucht gehouden met oude en jarige duiven vanaf Noyon. Afstand 302 km. De duiven werden gelost om 6.50 uur. OUDE DUIVEN Aankomst 1ste duif 12.15.37 uur, laatste duif 12.54.3 uur. De prijzen werden behaald als volgt M. Lemmen 1ste; P. Janssen K 2, 11 en overduif; G. Janssen 3, 4, 8; L. Verhoeven 5; A. Willems 6; P. Strybos 7; W. Creemers 9, 16, 25; J. Strybos 10,2-2; H. Crooymans 12,26; P. Kersten 13,T.7; P. Swaghoven 14,15; M. Poels 18; P. Lemmen 19; J. Custers B 20; J. Kusters 21; J. Verstegen 23; P. Willems 24. JARIGE DUIVEN: Aankomst 1ste duif 12.17.43 uur, laatste duif 1.10.4 uur. J. Goumans 1; M. Poels 2; Servaas 3, 40; Joh. Janssen 4, 20, 28, 58; A. Crooymans 5; W. Denen 6; J. Ver stegen 7, 53; Jean Janssen 8, 14, 33; Jac. Verstegen 9, 56; J. Boom 10; P. v.d.. Laar 11; P. Janssen K 12. 60; H. Henkens 13, 17, 21, 44, 55, 63; W. Thyssen 15, 46, 52, 68; A. Loonen 16; P. Rutten 18, 43; H. Sanders 19, 72; M. Tonen 22; M. Siebers 23: G. Janssen 24; J. Verstegen 25; P. Janssen G 26; P. Strybos 27: J. Kusters 29; Gebr. Hendriks 30, 57; J. Tissen 31; L. Verhoeven 32, 73; M. Duif 34, 67; P. Schwaghovon' 35; H. Vermeulen 36, 38, 49; J. Custers B 37; H. Her mans 39; M. Hendriks 41; P. Willems 42, 71, 76; Th. Rutten 45; L. Coopmans 47; E. Vermeulen 48; A. Smits 50, 59; P. Dings51: J. Aarts54; H. Rutten 61, 66; H. Poolers 62; A. Bolkenstein 6i; Tl. v.d. Heuvel 65; J. Strybos 69; H. Sijbers 70; J. van Leuken 74; J. Bastiaan 75: J. Vergeld 77; M. Kappel o"orduif. Jeugdvoetbal Maandag 2e Pinksterdag trok een elftal Horst en het B-elftal naar Wanssum om daar de voorronde te spelen om de Bisschopbeker. Wat een tegenvaller, dat in de eerste ronde zowel A als B reeds uitge schakeld 'waren. Het A-elftal speelde een lusteloze wedstrijd en waren kennelijk het veld op gekomen met het idee: „Datwin nen wy toch wel". Arcen dacht er echter anders over en terecht werd het een 2—1 overwiuning voor hen. Jamuier jongens, het had anders kunnen zijn en dan hadden wy Zondag U nog eens op eigen veld met eigen omgeving kunnen aanmoedigen, om de volgende ronde ook weer te be reiken. Daar lagen nog heel wat mooie wedstrijden in het verschiet en weg is nu alles in een keer. Over B spreken Wy niet verder. Twee heren dienen kan nu eenmaal niet jongens en voor je vereniging had je de plicht, de uitnodiging voor een andore wedstrijd onherroepelijk van de hand moeten wijzen. Zondag zullen dan de twee win naars van Horst en die van Wanssum hier komen spelen. Sportliefhebbers, komt Zondag naar de Oostsingel en moedigt de jeugd ook eens aan, er zal vast en zeker goede sport geboden worden. Voor aanvang en welke wedstrijden gespeeld worden, zie advertentie in dit blad. HANDBOOGSPORT Begunstigd door het prachtig zomer weer werd op 9 Mei eerste Kring concours gehouden op de doelen van St. Jozef te Holthees. De uitslag was als volgt: Eerste Zestallen. 1ste pr. St. Joris Leunen 201 punten.: 2ë St Antonius Halfweg 180 p.; 3e De Batavieren Castenray 172 p.; 4e St Anna Venray 169 p.; 5e De Eendracht Veulen 168 p.; 6e St Oda Venray 157 p.; 7e Diana Venray 149 p.; 8ste St-Hubertus Mer selo 139 p.; 9e Willem Teil Oirlo 138 p.; 10e Griendtsveen Uitspanning Griendtsveen 115 p 11e St Jozef Holthees 106 p.: 1.2e St Agatha Aijen 93 p. Tweede Zestallen. 1ste pr. St Anna Venray 145 p.; 2e-St Hubertus 139 p 3e Diana 136 p.; 4e .St -Joris 125 p.; 5e Willem Teil 117p.: 6eS'tAntonius 113 p.; 7e St Oda 108 p.: 8e De Bata vieren S4 p 9e De Eendracht 82 p.; 10e Sfc Agatha 60 p.; lie Griendsveen Uitspanning 56 p. Derde Zestallen. 1ste pr. St Oda 98 p.; 2e St Antonius 97 p.: 3e St Anna 91 p.; 4e St Hubertus 75 p.; 5e Diana 52' p. Personele wedstrijd, le pr. M. Arts Merselo 25 punten; 2e pr. K. Hendriks St Oda 3 rozen; 3e W. Claassens, St Anna 5 vieren; 4e W. Aarts, St 'An tonius ödrieën; 5e C. v.d. Heuvel, St Oda 4 tweeën; 6e P. Janssen, St Anna 4 enen. Drietallen. 1ste St Oda 60 p.; 2e pr. St Joris 60 p.; 3e De Batavieren 60 p. MERSELO. Onder prachtige zomerse weersomstandigheden hield de Hand boogschutter*) St- Hubertus, met de Pinksterdagen haar jaarlijkse Koning- schieten. Na een enerverende stryd wist onze oude Keizer Jan Arts, ook nu weer te eindigen met 't hoogste aantal punten n.L 189. Op hem volgde dan H. Arts, Zaal, welke met 172 punten 't koningschap verwierf. Hierna volgden enkele jonge schutters welke met enkele punten verschil achter de Koning eindigden, zodat hij er zeker van zijn kan, dat hy het volgend jaar op zware con currentie kan rekenen. Na de prijsuitreiking en het toe passelijk „Lang zal hy leven" be hoorde dit Koningschieten weer tot het verleden. OVERLOON. Voor Lingerie van de R..K. Vereniging cot bevordering van industrie- en huisboudonderwijs voor meisjes „St Anna", slaagde de dames Mia Janssen, Thea Verheyen, Jo Beckers. Army Loonén,Tnuis Hen driks, Nelly Borghe;-Riek v. Duuren, Nelly Jansbeken, Mien Hendriks, Anna Willems, Truns 'Verhoeven en Coba Verhoeven, allen te Overloon; Betsie Nellen en Maria Rutten, Smakt; Ber tha Janssen, Truus Miehels, Lies Noyen, Mia Wismans en Maria Poels, Merselo; Johanna Franssen, Maashees, Maria Cremers en Maria Gommans, Leunen. MASSALE MISSIEDAGEN TE HORST. Van 6 tot 13 Juni wordt te Horst een grote dekenale missie-tentoon stelling gehouden, waaraan 14 pa rochies zullen deelnemenien waarby verschillende kerkelijke en burger lijke autoriteiten zullen aanwezig zijn. Een achttal muziekgezelschappen zul len 's avonds concerteren. Er worden in die dagen drie pon tificale hoogmissen opgedragen. Dodelijk ongeluk Woensdagavond is te Venlo op de Kaldenkerkerweg de oojarige wiel rijder M. getroffen door een stuk oud ijzer, dat van een vrachtauto viel. De 'ongelukkige was bijna op slag dood. BEL OP BIJ BRAND No. 392 Het voornaamste Uitkeringen van de Molest- verzekeringsmaatscliappijen aan de Herstelbank in 1917 In de Verenigde Verzekeringspers no. 17 van 30 April 1948 lézen wij Uit het verslag van de Herstelbank over 1947 blijkt, dat de molestver- zekeringsmaatschappijen in 1947 gro tere bedragen ten behoeve van ver zekerden bij de Bank hebben gestort dan in 1946 en wel f 22.800.000 tegen f 5.334.000 in 1946. Voorzover men kan nagaan beschik ken de maatschappijen gezamenlijk over een voor uitkering aan verzeker den in aanmerking komend bedrag van naar schatting 300 a 500 millioen gulden. Van bovengenoemde f 22,8 millioen werd f 16.420.000 aan ver zekerden uitbetaald. Aanneming van het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade zal stellig bijdragen tot versnelde liqui datie van de molestverzekeringen, in welk geval een belangrijke tempo verhoging van de stortingen der molest-verzekerings-maatschappyen moet worden verwacht. De uitbeta ling aan verzekerden zal echter aan ministeriële voorschriften gebonden zijn. Aardappelmeel en maizeua van de bon. Naar het Ministerie van Landbouw mededeelt, mag met ingang van 21 Mei aardappelmeel, geoxydeerd aard appelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, aardappelsago. aardappeltapioca, mai zeua, tarwezëimeel, alsmede uit zet meel bereide custard, vlapoeder en puddingpoeder door consumenten weer worden gekocht zonder dat daarvoor een bon behoeft te worden afgegeven. De keuzebon zal in het vervolg worden aangeduid als b: ood-vermicelli- bon en nog slechts gelden voor het kopen van brood—vermicelli, maca roni, spaghetti, tarwegriesmeel en met tarwegriesmeel samengestelde pud dingpoeder. Voor deze tarweproducten blijft de bestaande distributieregeling dus gehandhaafd. Schoenbounen bleven ou besteed Blijkens het statistiek bulletin van het centraal bureau voor de statistiek waren op 31 Januari 3.0 millioen schoenenbonnen onbesteed gebleven. Op 29 Februari was dit aantal tot 3.1 millioen gestegen. Holden uit do Peel Op tweede Pinksterdag is in de wijde eenzaamheid van de Peel een monument onthuld voor Frits de Bruyn uit Asten en Martin van den Eynden uit Deurne, 2 bekende figu ren uit cle illegaliteit en het verzet in de Brabants-Limburgse Peel. Tientallen geallieerde piloten wer den door hen via de bekende hoeve „De zwarte Plak" onder Horst-Ame- rika in veiligheid gebracht, terwijl zij tevens zeer belangrijk sabotagewerk hebben verricht. Zij werden op 5 September (Dolle Dinsdag) bij een poging om de spoor lijn tussen Griendtsveen en Horst- Amerika in dé lucht te laten vliegen, door de Duitsers vei rast en met ge weerkolven doodgeslagen. Op deze plek is thans een eenvoudig monu ment in mergelblokken opgericht. Algehele opheffing rooi verbod vroege aardappelen. Evenals in de voorafgaande jaren verleent het bedrijfschap voor groen ten en fruit wederom algehele ont heffing van het rooiverbod, gesteld in de Rooiverordening vroege aard appelen. De ontheffing is ingegaan op 19 Mei van dit jaar. Kaas 10 cent per kilogram duurder. Ten vervolge op de maatregelen, welke reeds eerder met li6t oog op de rentabiliteit van het kruideniers- bedrijf zyn genomen, werden met ingang van Zondag 16 Mei de maxi mumprijzen van alle kaassoorten verhoogd met 10 cent per kilogram; de bestaande maximum inkoopprijzen voor de detaillisten blijven echter gehandhaafd. Kinderen speelden met vuur Tengevolge van het spelen met vuur door kinderen ontstond Maandagmid dag brand in een schuur van de landbouwer B. te Deurne. Dooi' de sterke Oostenwind^ sloeg het vuur over op boerderij en woon huis vanB., welke spoedig in lichter laaie stonden. Alvorens de Deurnse brandweer kon ingrijpen, waren ook twee belendende en met stro bedekte boerderijen van M. en R. door het vuur aangetast en vervolgens sloegen de vlammen nog over op twee woon huizen. Van de vijf percelen bleven slechts 'de muren overeind. Zes ge zinnen werden door deze brand dak loos. Van landbouwinventarissen en inboedels ging veel verloren, terwijl ook enig vee in de vlammen omkwam. De brandweer van Helmond, Liessel en Zeilberg verleenden assistentie. Missionaris verongelukt. Op het stationsemplacement te Boxtel isde70jarige pater E.Kuijpers die pas sedert een week uit de mis sie van Midden Afrika gerepatrieerd was. Maandagavond uit de reeds rydende trein gesprongen, toen hij waarschijnlijk te laat bemerkte, dat hij moest uitstappen. De missionaris kwam daarbij te vallen tussen het perron en de trein. Hy werd vermoedelijk op slag ge dood. Nog altyd prijzengeknoei. Enige weken geleden is in Brabant en Limburg controle gehouden op de prijzen van levensmiddelen. Ondanks het feit, dat deze controle was aan gekondigd, moesten er nog vrij veei processenverbaal opgemaakt worden. Gelukkig waren de overtredingen in het algemeen van geringe omvang. Het toenemend verzet van 't publiek en de houding der bonafide hande laren beperken duidelijk het knoeien met de prijzen van artikelen voor het dagelijks onderhoud. Toch -werden in Brabant en Lim burg nog in 227 gevallen procesver baal opgemaakt in 1257 bezochte zaken. De meeste overtredingen zyn geconstateerd op het platteland. Ruim 100 processenverbaal betrof fen het ontbreken van een prijsaan duiding: 16 gingen over ondermaat by melk: 10 over te hoge aardappel prijzen; 17 wegens te hoge kaasprij- zen; 21 over te hoge prijzen voor brood en banket. Huishoudjam werd soms tot 18 ct per pot te duur verkocht; voor pa neermeel was 7 ct per ons teveel gevraagd; tarwebloem 9 ct per kilo te veel; tomatenpuree 6 ct por blik te duur; kindermeel 6 ct per pakje te duur. Toch vermindert het euvel der prijsontduikingen. Nederland levert trekpaarden aan het buitenland Het verloop van de trekpaarden- export in 1947 was een groot succes. Niet minder dan pl.m. 10.000 trek paarden werden toen, naar liet jongste nummer van „Ons Trekpaard" meldt, naar verschillende landen uitgevoerd, welke transacties gezamenlijk ongo- veer f 15.000.000 hebben opgeleverd. Uit de'export van dit jaar, tot op heden vergeleken mot 1947, blijkt, dat de uitvoer over dit tijdsbestek aanmerkelijk groter is dan in het vorige jaar. Naar Zwitserland werden dit jaar reeds pl.m.. 700 paarden (gedeeltelijk trekpaarden) verzonden. Dat is onge veer het dubbele van het vorige jaar over dezelfde periode. Italië nam lot einde Maart onge veer 70 trekpaarden af, terwijl over deze maanden in 1947 daarheen nog geen enkel paard was geëxporteerd. Frankryk kocht reeds twee maal een aantal fokpaarden, hengsten en merries en thans is daarheen een uitvoer lopende van 1000 trekpaarden, een transactie, welke hier een waarde vol deviezenbedrag in dollars oplevert. Zo bezien mag het verloop van de export tot op heden ongetwijfeld tot volle tevredenheid stemmen en als daarby in aanmerking wordt genomen, dat in het handelsverdrag over 1948 met Spanje voor een bedrag van f 500.000.000 aan paarden werd op genomen, dat in het verdrag met Hongarije de levering van 100 trek paarden is vermeld, dat dezer dagen een overeenkomst werd afgesloten voor uitvoer van 2350 trekpaarden naar Frankryk en dat voorts in ver schillende andere landen grote in teresse blijkt te bestaan voor het Nederlandse trekpaard, dan blijken de perspectieven ten aanzien van do afzetmogelijkheden van ons trekpaard naar het buitenland, alwaar het een uitstekende naam heeft gevestigd, hoopvol en moedgevend te zijn en kan de toekomst van onze vader landse trekpaard fokkerij ook op dit terrein met vertrouwen worden tege moet gezien. Melk handelaren' dreigen. Melk moet van de hou af. Woensdagmiddag is in de Handels beurs te Utrecht éen drukbezochte vergadering gehouden van melkdis- tribuanten uit de provincie Noord- Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Gel derland, Overijssel, Noord-Brabant en Zeeland. Na afloop van deze vergadering werd besloten het volgende telegram naar de Minister van Landbouw te zenden: „De Federatie van Melkhandela ren-organisaties in Nederland te Utrecht op 19 Mei in massale ver gadering bijeen; gehoord de stem ming, die in bovengenoemde ver gadering heerst onder de melkhan delaren uit geheel Nederland: van mening, dat zy geen verantwoor ding meer kan dragen voor daden, door individuele melkhandelaren of groepen van melkhandelaren te nemen: neemt op aandrang dei- vergadering het besluit om Uwe Excellentie te verzoeken, binnen veertien dagen de melkdistributie op te heffen; besluiten, dat, indien de melk distributie niet wordt opgeheven, de eerstvolgende bon, welke over 14 dagen ingaat, niet meer wordt ingenomen". Het Reichswald brandt weer waar Hollanders kappen. Een speciale verslaggever van de Gazet v. Limburg schryft hierover: Zwart en berookt zyn chauffeurs en helpers van de vrachtauto's, die uit het Reichswald hetgekapte beuken-, eiken- en dennenhout naar Nederland vervoeren. En even zwart zyn hun gedachten over de Duitsers, die zy ronduit» beschuldigen van sa botage der Nederlandse mynhoutvoor- ziening. De branden in het Reichswald hebben maai één oorzaak, zeggen deze Nederlanders. Zij werden dooi de Duitsers aangestoken. Deze boute bewering kunnen ze nog' niet met bewijzen staven maar er zijn diverse feiten, welke inderdaad in deze richting wyzen. Brandde het voor Duitslands capitu latie in het Reichswald Zelden of nooit Brandt het nu in het Reichswald? Ook zelden of nooit Behalve dan in die percelen, waar door de Neder landers gekapt mag worden. Toen de Nederlanders vorig .jaar kapten in de streek Groesbeek en Kranenburg, was er om de haver klap brand in het Reichswald, maar alleen daar, waar gekapt werd. En nu meer zuidelijk by Asperen—Kleef kappen, zyn er in eerstgenoemde streek geen branden meer, echter wel in die streek, waar Nederlanders nu bezig zijn. Bovendien ontstaat een brand nooit als er gekapt wordt, maar prompt breekt er een uit, op Zaterdagmiddag

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2