WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Vergadering Gemeenteraad van Venray. Pinkstcten. Zaterdag 15 Mei 1948 No. 20 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckliof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K" 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.C0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend voorultbet. Vol goede moed begonnen Venray's vroede vaderen j.l. Vrijdag een bijna vier uur lange vergadering, waarin over het wel en wee van Venray zwaar gedelebereerd werd en waarin menig besluit viel. Als eerste punt werd een commis sie van onderhoek aangewezen voor de geloofsbrieven van 't nieuw te be noemen lid van de Raad, P. Hoede:- maekers. Deze commissie oordeelde, by monde van de lieer van Haaren, dat betrokkene een zodanige positie bekleed, dat hij niet in de Raad kan zitting nemen. Bij dit oordeel legde men zich neer en bijgevolg zal er weer een nieuw raadslid benoemd worden. (Voor de zevende keer als ik me niet vergis). De notulen van de openbare ver gaderingen van 7 Nov., 12 en 30. Dec. en 5 Maart kregen zonder slag of stoot de gevraagde goedkeuring, waar na de Raad in besloten vergadering de notulen der geheime vergaderin gen van 12 en 30 Dec. en 5 Maart goedkeurde. De ingekomcu stukken. De onderhandse verhuring van het pand Stationsweg 7 aan 't Rijk en die van het pand Gasstraat 8 aan H. Driessen, verkregen degoedkeuring van Ged. Staten. Tevens was by Kon. besluit goedgekeurd de verorde ning op de heffing van besmettelijke ziektengelden in onze gemeente en de onttrekking van een weggedeelte aan het openbaar verkeer. Al deze „schrijvens" werden voor kennisgeving aangenomen. De waterleiding en het plan Marshall. Er komt waterleiding als U 't nog niet wist en de plannen zyn al zo ver gevorderd, dat binnen afzienbare tyd een pompstation gebouwd wordt voor Venray en Horst, op Venrayse grond, de Breehei, van waaruit de hoofdleidingen lopen zullen. De Raad werd toestemming gevraagd om voor dit doel een stuk grond, groot 2.15 H.A. te verkopen, gelegen aan do nieuwe Horsterdijk en de Noordor Bosweg' in de Breehei, voor de som van 1' 860.— De heer van Haaren vond' een en ander uitstekend, maar vreesde met grote vreze,, dat 1948 't wel niet zou beleven, dat Venray geheel van wa ter voorzien is dooi' de waterleiding, wat voor velen een barre tegenval ler is. Do Voorzitter 'was niet zo beangst. Het buizenmateriaal, waar men net dringendst om verlegen zat, moet uit Frankrijk kombn' en nu het plan Marshall er door is, zullen de- nodige deviezen wel beschikbaar komen. Aan het pompstation wordt direct begon nen en in Juni hoopt de Voorzitter definitief te kunnen zeggen, wanneer de eerste kraan officieel kan worden open gedraaid. Daar zou mén het dan maar op houden en B. en W. kan die grond verkopen. Nu er een pompstation komt daar op de Breehei, moet er ook een weg komen. Die wordt gemaakt van puin en kost f 7000.— Horst betaalt er f 2000. van, de Maatschappij f 3000 en de vraag was nu of Venray er ook f 2000 voor wil bijdragen en het onderhoud voor haar rekening wil nemen. De heer Custers vond dat 't onder houd ook in drie gesplitst moest worden, maar de heer Reintjes wees op het grote belang van deze nieuwe weg,voor de' daar wonende mensen. Bovendien is het niet onmogelijk, dat de gemeente Horst deze weg: eenmaal zal doortrekken naar de Meterik. Ook de Voorzitter memoreerde het grote voordeel, dat de gemeente heeft door met zo weinig kosten een goode weg aangelegd te krijgen. Op den duur had daar toch een nieuwe weg aangelegd moeten worden en waren de kosten geheel voor Venray go- weest. Als dan de heer Custers nog niet geheel overtuigd is, vraagt do heer van Haaren of we de straatbelasting dan ook met Horst moeten delen, terwijl de heer Wismans nog eens wijst op de mogelijke verbinding met de Meterik. Tegen een dergelijke eensgezindheid kan de heer Custers niet op en zonder hoofdelijke stem ming wordt ook deze nieuwe weg aangenomen. Nu komt er dus een pompstation en een nieuwe weg, maar wie zal dat betalen De Maatschappy heeft nog geen subsidie gehad van de Re gering en dat pompstation di6 weg en de buizen zullen betaaid moeten worden. Vraag no. 3 is dan of de Raad bereid is f 75.000 voorlopig ter beschikking te stellen van deze Maatschappy als een voorschot. Voorzitter vertelde dan bovendien nog, dat Horst f 25.000 beschikbaar stelt. De heer Fr. Janssen vroeg wat dit pompstation kost en als 't reeds was ^aanbesteed, waarom dan onze Venraysche aannemers geen kans kregen. Voorzitter wist wel, dat 't pomp station is aanbesteed, maar hoe duur 't wordt wist spreker niet. Dat de Venrayse aannemers er niet in ge kend zyn, zal zijn oorzaak vinden in de grote technische installatie's, die moeten worden aangebracht. De heer Fr. Janssen was echter van mening, dat 't technische ge deelte door aparte firma's moet wor den uitgevoerd en betreurde dat onze aannemers hieraan geen kans kregen. Hij hoopte dat hiermee in de toe komst rekening zal worden gehouden. De Voorzitter wees er op dat de Maatschappij hieraan schuld had en zou van cteze wensen op do hoogte gebracht worden. Dan ging de Raad ook hiermee accoord, gedachtig 't oude gezegde: wie 't breed heeft, laat 't breed han gen en gaf de gevraagde f 75.000 als voorschot. Roemloos einde van een oude getrouwe. De bezetting bracht ook soms goe de dingen en hier in Venray was dat een stel. schitterende brandweer wagens en -materiaal, maar erwvas één nadeel aan: de bezetting nam 't ook weer mee zo bleef na de bezet ting slechts de oude Ford, die nu zijn 22ste verjaardag viert. Gelukkig kwam er nog een aanhang-motor- spuit, maar al met al was 't belab berd. ,Nu komt er iets nieuws en voor de technisch aangelegde lezers moge het volgende voldoende zijn: Een 100 P.K. G.M.C. Truck met voor- en achterwiel-aandrijving, met pompinstallatie en tanks voor 3000 liter water en 100 liter autogeen- vloeistof, dit alles bekroond met een schuimkanon met tussenmenger, koolzuursneeuwapparaten en allumi- riiurn zuigkorf, voor de somma v&n f 18.765.— Deze wagen zal dus alle punten der gemeentel gemakkelijk kunnen bereiken'en zelfs zonder een brandpfit of open water handelend kunnen optreden. De heer van Boven vond de plan nen reusachtig, maar was benieuwd, of er nu ook iets goeds kwam voor dat bedrag. De heer Fr. Janssen maakte hot college van B. en W. er op. attent, dat er in Venray ook mensen leven, die auto's verkopen en wou wel eens willen weten, wat ervoor't verloren gegane materiaal terugbetaald werd. De lieer Hettema vroeg of 't oude materiaal .gehandhaafd bleef, of dat dit verkocht werd, terwijl de heer Vermeulen de woorden van de heer Janssen nog eons onderstreepte. De Voorzitter .verklaarde .dan, dat het materiaal besteld en gekeurd werd in overleg met de Brandweer inspectie en dat waren wel vakmen sen. Dan had spreker nooit gehoord van brandspuitenleveranciers inVèn- ray, dus hiervoor moest men naar elders. De verloren gegane Ford en Cadillac waren geschat op f 29.000, terwyi er reeds een bedrag van f7.375 was opgekocht aan slangen materiaal. Zo bleef er dus een be hoorlijke reserve over. De oude T.- Ford zou men moeilijk kunnen ver kopen, hoogstens als -museumstuk, maar B. on W. had hem benoemd tot riolen-schoenmaker, om aldus zyn oude dag te verzekeren. De heer Fr.' Janssen betoogde, dat de handelaren in Venray even goed de provisie konden krijgen, die de importeur nu nog bij zijn winst in de zak stak. Hij verzocht alsnog die mensen in te schakelen. Huislioiul-onderwijs en... geheimzinnigheid. De voorschotten ingevolge de L.O.- Wet 1920 werden verleend aan de bijzondere scholen voor lager- en uitgebreid lager onderwijs voor 1948, zonder hoofdelijke stemming, maar by het volgende punt kwamen de stemmen los. De vereniging voor Landbouwhuis- houdonderwijs is van plan haar leer plan uit te breiden met primaire vakken, waardoor 37 lesuren per week gegeven worden. Deze uitbrei ding kost de gemeente f 1971.30. De heer Hettema was verwonderd over uitbreiding te horen praten, terwy'l de bestaande lesuren wegens plaatsgebrek ternauwernood konden worden gegeven. De heer Reintjes klaagde, zyn nood over het uitblijven van een landbouw- huishoudschool. Als er geen defini tieve oplossing te vinden is, waarom wordt er 'dan geen semi-permanente gebouwd. Dan besprak hy de ver houding landbouw- en burgerhuis- houdonderwys en betoogde, dat bei den onmogelijk kunnen samengaan. Nu Venray, aldus spreker, binnen enkele jaren voor de beslissing komt te staan of zij inderdaad ook op land bouwgebied de toon aan blyft geven in Noord-Limburg, moet hier spoedig handelend worden opgetreden. De Voorzitter wees op de twee mo gelijkheden die openstonden. Een nieuwe school bouwen, watpractisch onmogelijk was, of... ja, dat was iets voor een besloten vergadering. Inderdaad was spreker het eens met de heer Reintjes, maar er was' misschien 'n oplossing maar... ja, dat was iets voor een besloten vergadering. De heer Vermeulen was zeer nieuws gierig geworden en. probeerde wat meer te weten te komen, maar.-... ja, zei de Voorzitter, dat was iets voor een besloten vergadering. De heer van Haaren vroeg hoe dat „primaire" vakken verstaan moest worden. Dan bleek, dat in het zevende leerjaar op de lagere school voortaan ook huishoudonderwys zal gegeven worden. De heer Fr. Janssen werd op zyn vraag naar definitieve plannen ook naar de besloten vergadering ver wezen en op zijn vraag, wat de heer Reintjes nu feitelyk bedoelde met zyn betoog over het verschil tussen land bouw- en burger-huishoudonderwijs antwoordde deze, dat beide richtingen niet samen kunnen gaan; dat dit op het ogenblik wel gebeurd is een nood maatregel. Voor beide richtingen zal dus een oplossing gezocht moeten worden. De heer Wismans stelde dan voor om te wachten op de besloten ver gadering, want zo kwam men toch niet verder. Aldus besloot toen ook de raad. Het nieuwe Stationsplan ten grave gedragen .Ook de Landbouwschool moet uit breiden, zowel in leerlingen als in plaatsruimte. Er moet een lokaal bij gebouwd worden. De heer van Haaren meende in dit -plan te zien, dat"al die schone nieuwe stationsplanner, van de baan zyn. Een mening, die de Voorzitter onderschreêf, „minstens voor deze generatie". Buiten toeterde op dat moment de stationsbus en het klonk als een over winningsfanfare. De heer Fr. Janssen stemde met het plan in maar... ofschoon hij lid was van de bouwcommissie kreeg liij van dit plan nu voor heb eerst te horen. Als dat zo gaat is de bouw commissie eer. doodgeboren kindje. Weth. Wintels antwoordde, dat deze verbouwing zo onbelangrijk was en bovendien aan de achterkant van de school,- dat de bouwcommissie naar zijn mening er niet aan te pas kwam. Na de opmerking van de vorige spreker, dat hij er prijs op zou stellen, dat er in de toekomst wel rekening mee gehouden zou worden, was de vrede getekend en werd ook dit voor stel z.h.s. aangenomen. Nieuwe woningcommissie Per 11 Maart 1948 was de woning commissie ter ziele. Drie leden willen wel terugkomen maar de heren Win tels en Naus, zyn niet meer herkies baar. B. en W. stelde nu voor de heren Selder en Schoester, te be noemen. Do heer van Haaren wilde weten wie die 3 terugkomers waren, het bleken de heren Verbeek, Creemers en Vermeulen te zijn. De hoer Fr. Janssen zag tot zijn vreugde, dat het grootste gedeelte blijft zitten iri - déze commissie, on danks de hoon effi-de laster waaraan zij. waren blootgesteld. Zou het nu niet mogelijk zijn, 'dat' uit de diverse standsorganisaties ook een comité gevormd werd, die deze nieuwe com missie van advies zou dienen. De heren van Boven en van Haaren verzuchtten daarop, spaar ons voor al die commissies, de ene commissie zou de andere van advies dienen, die B. en W. weer van advies diende, misschien was de nieuwe commissie van dat eerste advies helemaal niet gediend. Zo dienden zy de heer Fr. Janssen van advies, dat advies maar niet in te dienen. En dat ingediende advies werd door de heer Fr. Janssen, om van al dat geadviseer af te zijn, maar gauw aangenomen. Daarop werd gestemd en de uit slag was: W. Selder 16 stemmen, P. Schoester 11 stemmen, H. Janssen 4 stemmen en H. v. Boven 1 stem, waardoor de héren Selder en Schoester lid geworden zijn van de woning commissie. De Voorzitter dankte de heer Win tels voor al zijn werk en deze com missie verricht, maar deze wees deze dank terug aan de andere leden der commissie en wenste hpn ook verder alle succes toe. Pacht! Het resultaat van de reeds geruime tijd gaande zijnde besprekingen, om met steun van het Rijk te komen tot de bouw van een aantal boerderijen vaii bescheiden omvarfg op door de gemeente verpachte ontginningsgron- den, gaat U en mij niets aan en werd verwezen naar de besloten vergade ring. De verpachting van Peelgrond daarentegen volgt hieronder. 1. G. H. In 't Hulst, Hiept Venray, a. voor de tijd van zes jaren, be ginnende op 1 November 1947, kavel 4 van vak II, ter grootte van 9.30 ha, waarvan echter 1.25 ha weiland, thans nog in gebruiK bij J. M. Lemmen, eerst kan worden aanvaard op 1 No vember 1948, voor de prys van f 37,50 per ha; b. voor de tijd van drie jaren, be^ ginnende- op 1 November 1947, 2.45 ha uit kavel 3 van vak II, thans in gezaaid met rogge en 1.75 ha, bepoot met aardappelen voor de prijs van f 35,— p9r ha en het thans reeds ontgonnen gedeelte van de kavels 10 en 11 van vak III, ter grootte van 1.20 ha voor de prys van f 37.50 per ha. 2. P. J. van Ryswyck te Venray voor de tijd van drie jaren, beginnen de op 1 November 1947, het ontgon nen gedeelte van kavel 3 van vak II, met uitzondering van de hierboven onder 1 b genoemde gedeelten, ter grootte van 2 ha voor de prijs van f 35,— per ha. Voor beiden onder voorwaarde, dat door hen aan de gemeente worden vergoed de kosten van bewerking, bemesting en inzaai voorzover deze door de N. Grontmy reeds zijn gedaan. G. In 't Hulst kreeg voor 3 jaren de zuidelyk6 helft van de in Peelplan- Zuid staande landbouwschuur voor f 150.— per jaar. G. Wismans kreeg ih pacht, in kavel I van vak III, 10 ha woeste grond naast zijn boerderij. Zonder hoofdelijke stemming werd dit goedgekeurd. Jaclitreclit Ob 30 Juni a.s. eindigt het thans lopende contract tot verpachting van het jaehtrecht op de gemeentegronden. B. en W. stelde voor om voor het nieuwe tijdvak van zes jaren te laten inschrijven. s De heer v. Boven had graag gezion, dat er kavels gemaakt werden, dan zou er meer uit te halen zijn. De heer van Plaaren was van me ning, dat om technische redenen on mogelijk zou zijn. Hij had echter be zwaar tegen, dat de jachtrechtpachters zelf ook weer vergunningen uit gingen geven. Hij drong er by B. en W. op aan de minister om verhoging van de pachtprijs te vragen. De heer Pubben merkte op, dat de prijs in 1939 inderdaad geweldig laag was en als nu deze prijs gehandhaafd blyft, -de gemeente zeer karig bedeeld wordt. De Voorzitter antwoordde dan, dat de jacht reeds verdeeld is in 13 per celen en juist een inschrijving ge houden wordt om de Minister aan do hand van de ingekomen cijfers te tonen, dat de pacht-veel te laag was. De heer van Boven was bang, dat de maximum prijs zouden houden en dan was het resultaat nog niets. De Voorzitter was niet zo bang daarvoor, en mocht het niet lukken, dan stonden andere wegen open. De heer Odenhoven kreeg op zijn vraag of ér alleen Venrayse jagers een kans kregen, het bescheid, dat dat een punt was voor het college van B. en W., waarvan hij zelf de eer had lid te zyn. Financiën De nieuwe financiferingsmogolyk- heid vindt TJ elders in dit blad uit gewerkt, alsook een korte beschou wing over de aangehouden begroting van. de GemeenteinKomsten on uit gaven voor 1948. B. en W. vroeg een voorschot aan van f 10.000 om hen behulpzaam te zijn, die terwille van de'woningnood, hun eigen woning willen splitsen of verbeteren. Zoals bekend kunnen deze maxi mum 60 pet in do splitsing- ol' ver- beteringskosten ontvangen, indien deze tenminste niet hoger komen dan resp. f 4200 en f 2400. Ook dit werd goedgekeurd. De heren Raadsleden waren zo vriendelijk eerst de Rondvraag af te handelen, voordat zij zich terugtrok ken in "dé geheime vergadering. Het is Uw verslaggever een be hoefte. hier openlijk dank te zeggen voor deze juiste geste. Wederopbouw, sclioou besluit.... De heer Fr. Janssen was de eerste spreker en allereerst hékelde hy de schone voorspiegelingen van de Weder opbouw in conferenties en inde pers, terwijl de praktijk en het dagelijkse leven bewijzen, dat de zaak hopeloos in 't honderd loopt. Duizenden wachten op een woning en positieve plannen zijn er geen. Wel worden grote kampen gebouwd in Tienray, in Vierlingsbeek en hier aan het Vlakwater. Nog niet 1/3 is hiervan bewoond, terwij l 'goede woongelegenheid zo aan de mensen ontrokken wordt. Dan zijn er nog diverse woningen, die als kantoorruimten zijn ingericht en zo weer woningruimte opeisen. Verder de kampen in Ysselsteyn doelloos en waardeloos liggen ze daar. Tijd, gelegenheid, materiaal en geld voor dergelijke nutteloze kampen is er, maar voor een iets groter bouw volume is er geen gold en materiaal. En nu de nieuwe minister zo vrien delijk is geweest om Liraburg té ver wijten, dat we te bescheiden zijn ge weest, stelde spreker voor staande de vergadering: a. .telegrafisch ontruiming te eisen van villa „Josephina" te Oostrum; b. direct om een groter bouw volume voor 1948 te vragen, ook al omdat we buiten onze schuld in de 2e helft van 1947 zo weinig hebben kunnen bouwen; c. met het departement van Justitie eens te praten over het kamp Yssel steyn, om dat als tijdelijke woon gelegenheid te kunnen benutten. De Vooizitter was het roerend eens met deze woorden, het bouwvolume was te laag en met alle middelen zou geprobeerd worden om een groter volume te krijgen. Het departement van Sociale Zaken zal binnenkort een definitieve oplossing geven voor het kamp Ysselsteyn, dus geduldVilla Josephina was inderdaad een doorn in het oog, maar misschien, dat de geheime vergadering resultaat zal opleveren. De heer Fr. Janssen had vervolgens nog enige punten: a. kan het terrein bij de Ü.L.O.- school niet van puin ontruimd wor den en dan verhuurd aan een tuinder of als circusterrein gebruikt worden? Antwoord: het puin.^wordt weg haald en wat er dan moe gebeurt moeten wo nog afwachten; b. Overal en juist op de mooiste plekjes, wordt zand weggehaald voor wederopbouw. Kan dat niet anders? Antwoord Hiervoor zullen vaste plaatsen worden aangewezen en politie zal voortaan streng optreden. c. Hoe zit dat nu met de mest- faalt op de Maashese weg (al 3x in behandeling geweest)? AntwoordWederopbouw Boerde rijen te Zwolle vond een verdwijnen niet urgent, maar nu zal de politie verordening er eens bijgehaald worden d. Er is aj vaak beloofd, dat in het bestuur der Ambachtsschool ook vakmensen zullen komen. Tot heden is dat nog steeds niet gebeurd. Hoe zit dat AntwoordDe Gemeente heeft wei nig over de samenstelling van het bestuur te zeggen, maar zal alsnog deze wens naar voren brengen. Hand- eu spandiensten De' heer Custers, hield nog een vurig pleidooi om geen grond meer te verpachten, maar te verkopen. Maar de Voorzitter wees op de ernstige tijd, waardoor zoiets niet kan. j De verbetering van de weg Oirlo— Oostrum Geijsteren, zal eveneens op geld en tyd moeten wachten. En als derde wens, andere maat regelen voor de hand- en spandiensten, daar nu sommige boeren het alleen op kunnen knappen. Wethouder Pubben onderschreef deze klacht, maar het Departement aan wie deze klachten waren voor gelegd, had nog geen antwoord ge geven. Afwachten dus. Engelse Schade en andere Schade De heer van Haaren, had ook een vragenlijstje Hoe staat het met de uitbe taling der Engelse schade? Nu de Schade-Enquète-Commissie definitief gaat afrekenen zouden velen toch wel eens willen weten hoe het hiermee staat. AntwoordSinds 3 jaren is men al bezig uit te zoeken of de opgaven kloppen, kan nog wel enige tijd duren. Er zal eens naar geïnformeerd worden. b. Van Nov. 1944—Mrt. 1945 zyn verschillende materialen door de ge meente veilig gesteld, als verwar mingsketels, radiatoren enz. Kry'gen die mensen die terug of vergoed of moeten ze peperduur nieuw kopen? AntwoordGedupeerden kunnen zicli vervoegen ten gemeentehuize om tekst en uitleg te geven, dan zal verder gezien worden. c. Is het moderne architectuur, dat op do Kempweg van de 31 wo ningen slechts 7 een brievenbus heb ben, slechts 10 een gasaansluiting en helemaal geen afvoerputje voor was water enz. i Antwoordgasbuizen zyn niet te krijgen en de rest zal de gemeente werken onderzoeken. d. Waar bljj ven de bliksemafleiders Antwoordprijsopgaven zal worden gevraagd. Do kleine man had het ook zwaar te verduren, vol gens de heer van Boven in zyn klacht over de allertreurigste toe stand in dë woningen bij de gasfa briek. De Voorzitter ontkende ten stellig ste, dat juist de kleine man de dupe was, maar Gemeentewerken was even goed aan vergunningen gebon den was als ieder ander. Wethouder Wintels verklaarde nog dat de plannen in een vergevorderd stadium waren. De Voorzitter deelde dan mede, dat er een vergissing in het spel was by de opgave voor de pacht. G. Wis mans kreeg niet 10 maar 18 H.A. Hiertegen protesteerde de heer Camps, die dit een handigheidje noemde. Hy vondt het 'n schandaal, dat Jaar zomaar 18 H.A. aan één persoon werd gegeven, terwijl an deren niets konden krijgen. Na een woordenwisseling met de Voorzitter, die meende, dat de Raad dit had goedgekeurd, terwy'l de heer Camps zei, dat dit voor 10 en niet voor 18 H.A. gold, zette de heer Reintjes, als voorzitter der Peelcomraissie uit een, waarom aldus besloten, was. Bedoelde 18 H.A. liggen tussen par ticulier eigendom en de toestand van die grond is zo, dat er geen boerdery op 'gesticht kan worden. Het groot ste gedeelte is alleen voor bos ge schikt. Wordt deze grond eenmaal goed, dan kunnen beide buren daar van profiteren. Woningnood voor de tyveede maat. De heer Vermeulen kon maar niet begrijpen, hoe daar op de Langeweg getreuzeld werd met die 20 woningen. Verder wou hy wel eens weten, hoe het stond met de woning voor het gezin Donders te Castenray en de 3 woningen in Ysselsteyn. De kwestie Langeweg was in de laatste B. en W.-vergadering bespro ken en de strengste maatregelen zul len genomen worden .om het bouwen te bespoedigen. De kwestie Donders is 'nog in den Haag, Ysselsteyn nog in Maastricht. De heer Vermeulen verzocht B. en W. te protesteren tegen een derge lijke lakse houding in Maastricht. Als die heren de zaak verprutsen, aldus spreker, laten ze 't maar rus tig liggen. Ze hebben daar nu een jaar gelegen en geen haan die er naar kraait. Verder had dezelfde spreker verno men, dat de gasfabriek dit jaar weer een verlies geeft van f 12.000. Waar blijft de Lima Als die niet gauw komt, moet de gasfabriek maar stop gezet worden, opdat niet de ene helft ten behoeve van de andere f 12.000 moet opbrengen. De Voorzitter wees er op, dat de Lima druk bezig is en dat de kosten by sluiting der fabriek nog groter worden. De heer Fr. Janssen, éje nog eens over 't telegram van villa „Josefina" wilde spreken, verwees de Voorzit ter naar de besloten vergadering. De Raadsleden voegden de daad by het woord, sloten de deuren en gingen nog eens een uurtje „in 't geheim". Het feest van de verspreiding. De stormwind, die heen bruiste over het Cenakel, waar de Apostelen ver gaderd waren in afwachting van do komst ^an dö H Geest, heeft heel de aarde doen schudden op haar grondvesten, omdat hy een nieuwe tijd van genade en zegening inluidde voor alle mensen van goe den wil, zowel voor de Joden, die in den Messias geloofden, als voor de heidenen, die in het diepst van hun hart naar de Menswording van een God uitzagen. Daarom wordt Pinksteren ook het feest van de verspreiding genoemd, want van die gezegende dag af werd de deur van de ware schaapstal ge opend voor alle schapen, die naar de stem van hun Hei der wilden luis teren. Wij allen hebben de plicht te delen in de vreugde van het Pinksterfeest, want iets van deze eerste stormwind heeft ook de hoofden van onze voor vaderen aangeraakt en hen gebogen in diep en ontroerend geloof voor de wonderen, die God vóór zyn kinderen gewrocht heeft. Wy" allen profiteren thans nog van de zegeningen, dié op die heiligen morgen over de verloste aarde zijn uitgestort, met een vol heid, die alleen van God kon komen. Ook wy zijn herboren in den fl. Geest tot nieuwe en betere mensen, die gerpepen zyn naar best vermogen het uitwendig aanschijn van de aarde te vernieuwen en het ryk van de liefde te vestigen in onze eigen harten eu in de harten van al onze broeders en zusters. Pinksteren betekent verspreiding, niet in de profane zin, die wy er thans aan geven, nu we eigen kerk en- oigen huis de rug toekeren om rond te trekken langs 's Heren we gen en in de vreemde die blommet jes buiten te zetten, waarvoor we in eigen kring nog te veel fatsoen heb ben, maar het moet voor ons de be tekenis krijgen van een geestelijke verspreiding van ons beste en diep ste bezit. Wie waarlijk katholiek wil zyn, mag zich heden ten dage niet opsluiten in zijn huiskamer en evenmin in zyn kerk of sacristie, maar hy moet als een varende zanger het lied zingen, dat in zyn ziel geboren wórdt, het lied van Gods goedheid en liefde, het lied waar heel de mensheid naar hqnkert. het enige lied dat voor marslied in aanmerking komt, als de mensheid nieuwe wegen zoekt naar een betere toekomst. We mogen er ons niet langer mee tevreden stellen met te zeggen: ik zorg voor myn eigen ziel en heel de rest moet maar net eender doen. Wy verzaken onze plicht grotelijks, als wy ons geloof niet uitdragen onder de massa, als er van ons leven geen ernstige les uitgaat, die anderen, vooral de lauwen en de onverschil ligen, tot nadenken stemt. D.e priester staat op de kansel en preekt zich hees, maar hoe velen horen hem niet meer, hoevelen wil len hem niet meer verstaan. Als wy zyn stem niet tot de onze maken, als ons voorbeeld niet het klankbord van zijn woorden wordt, blyft hy daar als een eenzaam roeper in de woestijn en de wind speelt met zyn woorden en er groeit geen graan op den akker, waarin hy het uitge strooid heelt. Zonder het Pinksterfeest konden we rustig indommelen, tot de ba zuinen van het Laatste Oordeel ons wakker zouden schetteren, maar nu wy de wiekslag van den H. Geest gehoord, hebben, moeten we opstaan uit de slaap, alle sufheid en alle loomheid van ons afschudden en van ons leven een preek maken, die klinkt als een klok, die lokt en roept, die vuur in zich draagt en vuur rond zich verspreidt. God zal alleen over ons tevreden zijn, als wy een vuurhaard worden. De vlammen behoeven heel de wereld niet in lichte laaie te zetten, maar als er in onze onmiddellijke om geving meer geloof beleden en meer liefde beoefend wordt, zullen deze ongetelde vuren van ons goede Lim burg een vurig en heilig gewest maken, zoals God het zich in zyn beste uren droomt: een land van ge lovige, brave en reine mensen. P. H. RONGEN. O.C.R. BEL OP BIJ BRAND No. 392

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1