van deze mek schriften wordt gestraft volgens de wet; f. dat voor persoonlijke aanmel ding en voor mondelinge aangifte voor het bevolkingsregister gelegen heid zal worden gegeven op werk dagen van 9 tot 12 uur voormiddags bij de afdeling Bevolking der Ge meentesecretarie, uitgezonderd Zater dags. Gevonden: rozenkrans en duimstok, Th. Jans sen, Leeuwstraat 8; parapluie, Jan Hensenstraat 8; zilveren ketting en kruis,. Yolleberg Henseniusstraat. Openbare Yergaderlng van de Gemeenteraad van Yenray. Gistermiddag hield de Gemeente raad van Yenray eene openbare ver gadering, waarin de navolgende puit- ten werden behandeld: 1. Onderzoek geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van de Raad P. M. H. Hoedemaekers. 2. Vaststellen van de notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel van B. en W. tot ver koop aan de N.V. Waterleiding My. voor'Midden- en Noord Limburg van een perceel grond op de Breehei. 5. Voorstel van B. enW. tot het deelnemen voor een bedrag van f 20.00. in de 'kosten van aanleg van een puinweg naar het te bouwen pompstation op de Breehei. 6.' Vöorstel van B. en W. tot het verstrekken wan een voorschot aan de N.V. Waterleiding* Mij. voor M.- en N.-Limburg van f 75.000 voor de uitvoering van werken. 7. Voorstel - van B. en W. tot aankoop van een nieuwe autobrand spuit. 8. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van de voorschotten in gevolge de Lager-onderwyswet 1920 voor 1948 te verlenen aan de by zon der© scholen voor lager-, voortgezet lager- en uitgebreid lager onderwijs. 9.: Voorstel van B. en W. tot het noodzakelijk verklaren van de uit breiding 'van het leerplan van de Landbouwhuislioudschool met pri maire vakken. 10. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van de Landbouwschool met een lokaal. 11. Voorstel van B. en W. tot het benoemen van twee personen voor de commissie van advies dei- Woonruimte wet, ter voorziening in do twee bestaande vacaturen. 12. Voorstel van B. en W. tot. het verlenen van de nodige medewerking voor de totstandkoming van een stichting tot het bouwen en exploi teren van boerderijtjes. 13. Voorstel van B. en W. tot verpachting van grond. 14.- Voorstel van B. en W. tot verpachting by inschrijving van het jachtrecht op de gemeentegronden. 15. Voorstel van B. en W. om te komen tot een hypotheekregeling. 16. Aanbieding der begroting van inkomsten en uitgaven der gemeen te voor 1948, met de 'daarbij beho rende b'ecTry fsbegrotingen en begro ting Alge.' Burg. Armbestuur. Mei viering Oudergewoonte hebben onze Har monie en de beide Schutterijen de Meidag herdacht, 's Avonds werden de Meibomen' geplant en rondgetrok ken onder trommelslag en trompet geschal. De Harmonie bracht de bestuurs leden de gebruikelijke ovatie in de dé vroege morgen var. de eerste Meidag. CONCOURS DER LANDED. RIJVERENIGING VERREGEND. Regen, regen en nog eens regen, druppelde en epetterde op de b:ede paardenruggen enop de toch nog talrijke bezoekers, die Zondag het „paardenfeest" langzaam maar zeker zagen verdrinken en dat was jammer, want met man en macht was er ge werkt om dit derde na-oorlogs con cours der afd. Venray van de Landl. Ry verenigingen weer zo goed mogelijk te doen slagen, en van alle kanten waren inschrijvingen binnengestroomd Met de moed der wanhoop werd begonnen, maar toen de nummers dressuur voor achttallen en individueel waren afgewerkt en men met het afkampen voor het licht en middel zwaar springen zou beginnen, was het terrein zo glad geworden, dat het te gevaarlijk Werd. Daarenboven was de meest enthousiaste paarden liefhebber dermate nat, dat het be stuur besloot de rost van het pro gramma op een nader te bepalen dag af te werken. Venray zal in de door de verenigingen gemaakte on kosten zoveel mogelijk tegemoet komen. De uitslagen van de reeds afgewerkte nummers waren als volgt: Dressuur achttallen A-klasse 1. YsselsteynSS1/;, pnt.: 2. Caslenray 857s punt; 3. Wanssum Ói1/, pnt. B-klasse 1. Oirlo 83 pnt.; 2 Leunen 82 pnt.; 3. Venray 817i pnt.; 4. Meerlo 77pt.; 5. Meterik 72 pnt. C-klasse: 1. Oostrum 78 pnt.; 2 Leunen 767a p.; 3. Merselc 72 pnt. Dressuur individueel 1. P. v.d. Weijer, Ysselsteyn 7172 p.; 2. C. Nooren, Bergen 707a pnt.; 3. C. Teelen, Bleriek 6S!/2 pnt.; 4. J. Philip- sen, Oirlo 65 pnt.; 5. W. Geelen. Wanssum 647a pnt.; 6. J. Hendriks, Lottum 627a pnt.; 7. B. Geurts, Leunen 62 pnt.; 8. C. Mertens, Baarlo 60l/a p.; 9. M. Geerets, Meterik 57 pnt.; 9. H. Peelen, Meerlo 57 pnt.; 10. Wijnen, Sevenurn 527a pnt. Hopenlyk is het volgehde keer beter weer! Inenting tegen Diptherie Vrijdag 14- Mei om' 2 uur in het St. Jozefsgesticht (laatste gelegenheid voor kinderen uit de kom.) Vrijdag 14 Mei 3 uur Pelgrimshuis Smakt; kwart voor vier in de school te Oostrum. Op. aller medewerking wordt gerekend om deze gevaarlijke kinderziekte uit de gemeente te ban nen. 25 jaren groente en fruit Woensdag herdacht Harry Tacken in de Schoolstraat, de dag, dat hij aldaar voor 25 jaren zijn groente- en fruitzaak opende. Oirlose Wielerronde De voorbereidende' werkzaamheden voor deze ronde verlopen vlot en D.I.S. heeft op veler steun en medewerking kunnen rekenen. Er is voor 'n goede geluidsinstalatie gezorgd, zodat het publiek goed op hoogte blijft. Er zijn voor bijna f 200 aan prijzen beschikbaar gesteld, be nevens nog een groot aantal premies. Dat het de renners ernst is om een zo goed mogelijke plaats te veroveren blijkt wel hieruit, dat vele hunner regelmatig proefrondes rijden. H.C.V.-Nieuws PROMOTIEWEDSTRIJD HOPBEL—H.C.V. 1-7 Goed voorbereid door dagelijkse training ging H.C.V. naar Schyndel, om hun geluk te beproeven in de promotiewedstrijden. En zoals de uit slag aangeeft, wisten de Venrayse jongens de volle buit binnen te haler.. Met slechts één invaller verscheen H.C.V. terwijl Schijndel compleet was 't Begin van de wedstrijd was ra- zend vlug, en vóór de eerste minuut verstreken was, had de Venray-links- binnen, het doel "al gevonden. De puntenhonger bleef ongestild tot enige minuten voor rust, toen uit 'n straf- corner no. 2 in het net verdween. Na rust ontketende zich 'n hevig Hopbel-offensief, maar liet rustig en technisch betere spel van onze ach terhoede en middenlinié gaf de aan vallers geen kans. Toen Hopbel na 'n kwartier, wegens vermoeidheid verslapte, kreeg de Venray-voorhoede het op haar heupen, en regende 't 5 .doelpunten. Eerst tegen 't einde wist Hopbel uit 'n prachtig opgezette aanval het verdiende tegenpunt te fabriceren. P.D.Y. „De Zwaluw" Zondag j.l. werd door de postduiven vereniging „De Zwaluw", een wed vlucht gehouden met oude en jarige duiven vanaf Landen. Afstand 99 km. De duiven werpen gelost om 9 uur. Uitslag OUDE DUIVEN Aankomst eerste duif 10.03.36 uur. laatste duif 10.1-1.38 u. A. Loonen le pry's; M. Hendriks 2; G. Janssen 3, 11; J. Kusters4, 22; H. Crooymans 5, 23; M. Lemmen 6; J Verstegen 7, 18; A. Willems8,10, 14; P. Kersten 9, 21; P. Janssen K 12 34; L. Vermeulen 13; P. Willems 15, 29; H. Vermeulen 16; Jean Janssen 17; J. Teunïssen 19; W. Cremers 20, 31; J. Custers B 24; J. van Leuken 25, 30; J. Strybos 26; P. v. d. Heiden 27; H. Henckens 28; P. Spee 32; H. Rutten 38; G. Philipsen 35; H. Her mans overluif. Uitslag JARIGE DUIVEN: Aankomst eerste duif 10.0.52 u., laatste duif 10.14.43 u. M. Siebers 1; H.v. As 2: P. Kersten 3; A. Lonen 4, 57; M. Duif 5, 31; P v.d. Heyden 6, 15, 29, 98; M. Tonen 7, 40; Servatius 8, 65; W. Thijssen 9 62; E. Vermeulen 10, 27: G. Vissers 11; PI Willems 12, 14, 24, 78, 85, 97; Gebr. Hendriks 13; 94; A. Crooymans 16; M. Franken 17, 32; L. Verhoeven 18, 19, 21, 22; H. v.d. Heuvel O 20; Joh. Janssen 23, 72; Jean Arts 25; J. Boom 26, 84, 47, 55; PI. Dirks 28, 85; Jan Bastiaan 30, 48, 95; W. van Os 33, 70; Gebr. Swachhoven 36; P. Spee 37, 79; H. Peters 38,86,93: P. Janssen K 39, 84; M. Hendriks 41; H. Ver meulen 42; M. Capelle 43, 59; H. Hen- kens 44, 51, 61, 71, 82, 83, 88,99; Th. Rutten 45; W. Lormans 46; Jaap Ver stegen 49; Jae. Verstegen 50, 53; W. Cremers 52; L. Coopmans 54; A. Wil lems 56, 89; H. v. d. Heuvel B 58; J Custers B 60; P. Strybos 63, 68; P. Rutten 64; J. v. Leuken 66, 73; J. Strybos 67: M. Poels69; Jean Janssen 74, 90; M. Keyzers 75,87; J. v. Houdt 76, 92; P. Janssen G 77; G. Janssen H 80, 91; J. Kusters 81; II. Crooy mans 96; A. Hendriks 100; P. Lemmen O verduif. MGR. JOOSTEN f LIMBURGS BEMINDE MISSIE-BISSCHOP OVERLEDEN. In het Canisius-ziekenhuis te Nij megen, is na een geduldig gedragen lijden in de ouderdom van 74 jaar overleden Z.Hoogw. Exc. Mgr. Fr. Max. Jos. Joosten uit Grubbenvorst, titu- lair-bisschop van Sagalossa en gewe zen bisschop van Tatungfu N.-Shansi (China). In de herfst van het vorige jaar is Mgr. Joosten, na meer dan vijftig jaar missiearbeid in China, naar zijn Vaderland, naar zyn geliefd Grubben vorst, teruggekeerd. K.V.P. KRING LIMBURG „Wij moeten de straat veroveren" De vergadering van de Kring Lim burg van de K.V.P., die Zaterdag middag te Roermond gehouden werd, stond uiteraard in het teken der gros lijststemming en ontleende daaraan voor een groot deel haar belangrijk heid. By de besprekingen van de candiaatenlijst voor Limburg kwamen n.l. de kwaliteitszetel en de verwis seling van de heren Koops en Ruys de Beerenbrouclc ter sprake. Hoewel verschillende afgevaardig den het niet eens waren met de plaatsvervanger voor de kwaliteits zetel van dr. L. Beel. was men er tenslotte toch wel van overtuigd, dat Limburg na de groslijststemming met een lijst voor de dag zou komen, die voor de kiezers zeer zeker attractief genoeg zou zyn. Verontwaardigd was men over de houding van de burgemeester van Heerlen, die de .mogelijkheid open liet, dat in zyn gemeente op Zondag 2 Mei een meeting van de C.P.N. kon gehouden worden. Een protesttele gram zou hem toegezonden worden. In het opwekkende woord van de secretaris van de Kring Limburg lag o.m. de belofte voor een verkiezings campagne, die alle voorafgaande in intensiteit zou overtreffen„Wy moeten de straat veroveren", aldus de secretaris. Verder gingen in deze vergadering op voor een intenser contact tussen Kamerleden en kiezers. Het Kamer lid Peeters, dat op deze vergadering tegenwoordig was, zegde, mede na mens zijn collega's, toe, indien zulks noodzakelyk mocht blijken, dat orga nisatorische veranderingen zouden worden aangebracht in dit contact, dat naar zijn mening thans zeer goed was. Dienstregeling ./Vitesse" Met ingang van Zondag begint de nieuwe dienstregeling. Naar Horst— Venlo zal vanaf 6.30 vm. verder elk uur een bus rijden, in totaal 1.7 diensten per werkdag. De diensten nsiar Helmond blijven ongewijzigd. Uitgebreide dienstregeling a.s. week. Mgr. J. Goumans hoopt morgen Zondagmiddag om 2 uur per vliegtuig van de K.L.M. van uit Indiê op Schiphol aan te komen. Rook meer sliag De vraag naar sigaretten is groter, dan die naar shag, rooktabak en pruimtabak. Daardoor zijn grote voor raden kerftabak bij groot- en klein handel ontstaan. Door de vakgroep detailhandel in tabak en tabaksfabrikanten is thans een actie ingezet om het rokend pu bliek te bewegen niet uitsluitend sigaretten op de bonnen te eisen. Hiertoe strekkende raambiljetten, wor den onder de winkeliers verspreid. Federatie van Amateur Toneel-gezelschappen De amateurtoneelspelers van de federatie Noord-Limburg, kring Horst- Venray vergaderden te Castenray in café Kuypers. De massale opkomst op deze vergadering bewees wel de belangstelling, die er voor dezo fede ratie bestaat. De secretaris gaf een overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen toneelseizoen en van de financiële toestand der federatie. Als bestuursleden werden gekozen de herenH. v. d. Water van de toneelvereniging „Ernst en Humor" te Swolgen en G de Mulder van toneel ver. „Leunens toneel" te Leunen. Besloten werd tot contactbyeen komsten der diverse regisseurs onder leiding van de kunstzinnigr adviseur da heer Ant. Hulsma. In principe werd ook besloten tot oprichting van een „Centraal gezel schap" van de federatie. Dit centraal gezelschap zal bestaan uit een bunde ling van de beste krachten der aan gesloten verenigingen, die onder des kundige leiding met de instudering van een spel zullen beginnen. Nog vele activiteiten staan op het federatie-programma, welke gelei: delijk tot uitvoering gebracht zullen worden. De goede verstandhouding onderling geeft alle waarborgen tot verwezenlijking dezer plannen. Het voornaamste Rantsoenbonnen van nieuw model. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 10 Mei, voor voedingsmiddelen, tabak en zeepartikelen rantsoenbonnen van nieuw model in gebruik zullen wor den genomen. De nieuwe rantsoen bonnen zyn uitgevoerd in de kleuren groen en bruin. De tekst is gedrukt in zwarte letters en' bestaat uit de aanduiding van hoeveelheid en art., alsmede de letter II gevolgd door een getal. Deze bonnen blijven tot nadör aankondiging geldig. De thans in omloop zynde rantsoen bonnen d'er G-serie blijven geldig t.m. 3 Juli. Na 3 Juli zyn eveneens niet meer geldig: de wisselbonnen en. de bonnen „een rantsoen artikel FA" en „een rantsoen artikel FB". De letter bonnen FC en ED, de bonnen H en L voor weikkleding en de bon „een rantsoen artikel K" voor schoenen blyven ook na 3 Juli tot "nader order geldig. Voorts worden met ingang van 10 Mei nieuwe rantsoenbonnen voor textiel in gebruik genomen. Deze bonnen zyn uitgevoerd in de kleuren paars met groen (waarde 1 punt) en blauw met paars (waarde 10 punten). Op beide bonnen komt de aanduiding „E 81" voor. De tekst is in zwarte letters uitgedrukt. De rantsoenbonnen voor textiel „D 81" blyven tot nader aankondiging geldig. Vliegtuig van Ned. luchtmacht verongelukt Maandagmorgen is een Havilland Tiger Motb, een lestoestel van de vliegscliool Woensdrecht van Com mando Legerluchtmacht Nederland even over de Belgische grens ver ongelukt. De beide inzittenden kwamen hier- by om het leven. Door auto overreden en gedood Maandagmiddag werd het driejarig zoontje van de heer V. te Helmond, dat van achter een geparkeerde auto de ryweg opliep dooreenzware truck van de firma Van Gend Loos aan gereden en nagenoeg op slag gedood. Missionarissen trekken uit Zondag a.s. zal in de Franciscaner- kerk aan de Haarlemmerstraat te Leiden, een plechtig afscheid plaats hebben van 22 missionarissen. Van hen zal er één vertrekken naar Java, twee naar Nieuw-Guinea en 13 naar Brazilië. De andeie zes zyn zusters van de Missiezusters van het Kost baar Bloed uit Tienray. Dit zyn de eerste zusters van die Congregatie, die zullen gaan deelnemen aan het missie werk in .Nieuw-Guinea. In Duitsland omgekomen Nederlanders Vermoedelijk reeds dezer dagen, althans zeer binnenkort, zal een begin worden gemaakt met het terugbren gen naar ons land van de stoffelijke resten van 18.000 Nederlanders, die in de bezettingsjaren in Duitsland omgekomen zijn. Het voornemen be staat by aankomst van het eerste autotransport aan de Ned. grens een korte plechtigheid te houden. Yoor ieder 200 gram krentebrood. De hoeveelheid krenten en rozynen welke de bakkers zullen ontvangen voor het bakken van krentebrood, komt overeen met 75 gram per hoofd. Dit betekent, dat men ongeveer 200 gram krentebrood per hoofd kan kopen, indien de bakker krentebrood .levert, waarin de helft van de grondstof bloem door krenten en ro zijnen is vervangen. Zelfverzorgers voor brood kunnen geen recht laten golden op krenten brood. liauter ter dood veroordeeld. Het Byzonder Gerechtshof in den Haag veroordeelde Dinsdag Hans Arwin Rauter,, ex-Höhere S.S.- und Polizeiführer, ter dood. Uiterlijk onbewogen hoorde deze zijn vonnis aan. Bescherm onze vogels. Nu de lente volop in het land is en alle vogels volop bezig zijn de keten van hun soort te smeden, zien we maar al te vaak opgeschoten jongens bos en beemd afstropen op zoek naar vogeleitjes. Ze verstoren honderden nesten. "Wyst men hen erop, dat ze ver keerd doen, dan trekken ze een ge zicht van: had ik dat nou eens ge weten, dan zou ik 't niet gedaan hebben Maar dezelfde rakkers, die zo knap de onnozele uithangen, gaan een honderd meter verder meestal weer onverstoorbaar eitjes te roven. We hebben ons al eene afgevraagd of deze vernielers van iets wat lief en teer is, thuis wel voldoende „in gelicht" worden. En als men dan hier en daar nog onder het oog van de ouders een krans van eitjesschalen in de „goei kamer" ziet hangen en we peilen de trots van de vader op dit bezit, dat „z'n lieve spruiten" in een paar dagen tijds byeen hebben weten te garen, dan weten we hoe laat het is. Neen, we zien niet alleen „schade lijke vogels" waarmede men zo gauw en gaarne ter verontschuldiging schermt, aan het touwtje hangen, maar dat de meest beschermde en steeds zeldzamer wordende vogels terwille van deze onkunde en vader trots het slachtoffer zyn geworden. Moge liet zover komen, dat in aller ogen zo'n uitgeblazen vogeleitjeskrans een rouwkrans is. RESERVE- GEZAGSAPPARAAT Om alle, mogelijk bestaande, mis verstanden uit de weg te ruimen en ieder een duidelijk beeld te geven van het gehele complex maatregelen ter versterking van gezagsapparaat, wijst de regering er nog eens op, dat degenen, die bij de bestaande forma ties van politie of leger als vrijwilliger in reserve-verband willen toetreden, de keuze hebben- uit vier mogelijk heden. Zy kunnen dat doen by de reserve- gemeentepolitie in plaatsen waar ge- meente-politie optreedt bij de reserve-rykspolitie optreedt by de nationale reserve van de Koninklijke Landmacht en tenslotte by de reserve grensbewaking van het wapen dei- Koninklijke marechaussee in een strook, 30 kilometer landinwaarts van 's Rijkgrenzen, in de havengemeenten en bij de vliegvelden. Uiteraard komen by alle vier reser ves alleen personen in aanmerking, wier vaderlandse en democratische gezindheid boven alle twijfel ver heven blykt te zyn. Voor de leserve-politie komen, bin nen bepaalde leeftijdsgrenzen in aan merking, zowel niet-militair dienst plichtigen als wel militair-dienstplich tigen. Voor de nationale reserve evenwel moeten gegadigden minstens zes maanden in dienst zyn geweest met uitzondering van hen, die be horen tot de lichtingen 1945 en jon gere lichtingen. Ditzelfde geldt voor de reserve-grensbewaking, waarby echter in byzondere gevallen uitzon deringen kunnen worden toegelaten. Voor alle vier groepen kan men zich aanmelden bij de burgemeester. Voor ry kspolitie en grensbewaking echter ook by respectievelijk de groeps- of districtscommandenten en by de dichtstbijzijnde brigadecommandant der marechaussee. De opleiding van de vrijwilligers by de politie zal, gedurende ongeveer drie maanden één avond of middag per week bedragend Bovendien zullen schietoefeningen en excercities wor den gehouden. De vrijwilligers by de nationale reserve zullen twee avonden per week dan wel een avond en een Za terdagmiddag oefenen. Daarby komen oefeningen in groter verband geduren de enige dagen per jaar. De vrijwilligers by de grensbewa king zullen maximaal twee avonden per week geoefend worden. Vrijwilligers by de nationale reser ve en bij de grensbewaking, die ge- kleed zullen worden in de uniform van de Koninklijke Landmacht, zullen echter per niet meer dan in totaal 200 uur behoeven te oefenen. De reserve-politiemannen krijgen een politie-uniform, zodra de textiel- positie dat toestaat. In afwachting daarvan dragen ze een band om de arm als onderscheidingsteken. Ook wordt hun een helm verstrekt. Millioenenaanvoer van sla Op de Venlose veiling zyn vorige week l1/: millioen kroppen sla aan gevoerd. In het begin van de week waren de prijzen laag en brachten de kroppen slechts 3Va a 5 cent op. In het midden van de week verbeterden de prijzen enigszins en toen kostte een kropje 6 a 97a cent. De oorzaak van deze prijsstijging was het opraken van de glassla uit het Westen. In Venlo heeft deze productie nu net een hoogtepunt bereikt. De sla, die naar Duitsland wordt uitgevoerd, brengt f 4 50 per kist op. Er werden deze week 30.000 kg asperges aangevoerd; hiervan varieer de pry's van 46y2 cent tot f 1.81 per kilo. GROND GEWIJD DOOR NED. BLOED Monument op de vloeiweide onthuld Men kent het drama van de Vloeiweide by Rijsbergen (N.B.) Hier werd in de vroege October- dagen van 1944 Paul Windhausen, de leider van de ondergrondse radio-post aldaar met twaalf zijner makkers na een verraderlijke overval door de Duitse S. D. ge dood. Vijf van hen lieten het leven tijdens het hevige vuurgevecht ter plaatse, de overige acht wer den de volgende morgen achter de kogelvanger op de schietheide ir. het Mastbos te Breda gefusil leerd. De vrouw van de boswachter Neefs, die zich met haar kinderen in de kelder van haar woning bevond toen het gevecht ontbrandde, kwam even eens met drie van hen om. Dit is het drama van de Vloei weide, van de radiopost, welke direct na Dolle Dinsdag in deze boswach terswoning zijn intrek nam en inlich- tingon verschafte aan de oprukkende geallieerde legers. De leider van het Duitse Sonderkommando kon aan zijn commandant meldden, dat de post „ganz verniehtet und ausradiert" was. Tijdens de berechting van de Ned. verraders, die hierbij hun lugubere medewerking verleenden, voor het bijz. gerechtshof te Den Bosch en latei- bij de behandeling van het cassatie beroep in Den Haag heeft men kennis irunnen nemen van deze zaak. Drie doodvonnissen en gevangenisstraffen van zeven jaar tot levenslang werden uitgesproken. Op een open plek tussen de bossen by Rijsbergen, staat nu naast de ruïne van de boswachterswoning een her denkingsmonument en een ingemet selde gedenkplaat vermeldt en zeven tien r.amen van hen, die by dit drama hun leven lieten, waaronder de woorden zyn gegrift: „Voorbijganger die dit leest, wil bedenken dat deze grond, waarop gij staat, is gewyd door Nederlands bloed." Dit monument is Zondag onthuld. Er was een altaar opgetrokken, waar aan de Lazanstenpater Touw, broer van een der gesneuvelden, het H. Misoffer celebreerde, waarna ds. v.d. Bosch een herdenkingsdienst leidde. Nadat nog drs. v.d. Poel uit Breda het woord gevoerd had, verrichtten kinderen van twee der gesneuvelden de onthulling. Aanwezig waren o.m. familieleden van de slachtoffers, de burgemeesters van Breda en Rijsber gen en enkele personen die tot de verzetsgroep behoorden. De moord op de Naaldwijkse tuinder De Naaldwijkse politie is in samen werking. met de Haagse recherche er in geslaagd licht te brengen in de moord te Naaldwijk. Tijdens het verhoor bekende de reeds eerder gearresteerde Duitser S. er met de vroegere knecht van 't Hoen, Z. ge naamd, in de avond van Zaterdag 24 April op uitgetrokken te zyn om met een geladen pistool en een masker voor, de tuinder 't Hoen te dwingen geld af te geven. Omdat 't Hoen zich te weer stelde, had S., om hem schrik aan te jagen, zo verklaarde hij, ge schoten in de richting van 't Hoen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat hij 't Hoen bij het tweede schot zodanig trof, dat deze kort daaiop overleed. Z. had verdachte S. op de plaats van het misdrijf gebracht en hem de woning aangewezen. Z. moet nog nader worden verhoord. De Hagenaar B., die ook was gearresteerd, bleek niets met het misdrijf te maken te hebben; hij werd op vrije voeten gesteld. Dreigende veldmuizenplaag Van verschillenden zjjden wordt melding gemaakt van ernstige schade door veldmuizen. De waargenomen aantallen tonen aan, dat er kans be staat op zeer ernstige plagen. Vooral bij droog en warm weer is massale uitbreiding te verwachten. De plan ten- ziektenkundige dienst Wageningen raadt aan de bestrijding ter hand te nemen door het strooien van z.g. lepit-korrels. Deze korrels worden in de door de muizen gemaakte loop gangen gestrooid, waardoor vergifti ging plaats heeft. De C.C.D. in Maart 1948 Ambtenaren van de CCD maakten in Maart 1948 in totaal 7056 proces sen-verbaal op. Hierbij waren. 9919 verdachten betrokken, van wie er 281- in verzekerde bewaring werden gesteld. In 1412 gevallen werd tot inbeslagneming van goederen overge gaan. By de Officier van Justitie werden 3712 processen-verbaal ingediend 6152 by de Ambtenaar voor de Tucht rechtspraak, terwijl 55 processen- verbaal by andere justitiële instanties werden ingezonden. Gedurende die maand werden o.m, in beslag genomen: 65.146 kg. granen zaden en peulvruchten, 8430 kg. spek en vlees, 173 varkens en 86.105 eieren. Yan twee varkentjes. Het gaat over de twee varkentjes van Karei Strassburger uit Hilver sum, die nu met zyn karavaan van mensen en dieren in het schone Limburgse land verblijft met zijn circus. Bij die gelegenheid ontdekte hy, dat er in zyn rijk voorziene stallen ook nog twee gezonde varkens stonden, die zyn vrouw Regina vorig seizoen bij het bezoek aan Gronin gen van de studenten dezer stad ten geschenke gekregen had. Ze had bij tdie gelegenheid beloofd dat ze het volgend jaar gedresseerd aan de Groningers vertoond zouden worden. Deze winter werden beide dieren op originele wyze kunst jes bijgebracht, maar een der dieren toonde plotseling een afgrijzen van dressuur en zo moest Strassburger er op liét laatste ogenblik van afzien de dieren mede op tournêe te nemen. Wat nu te doen In Hilversum laten kon hy ze niet; frauduleus slachten wilde hy ze niet en zwart verkopen lag niet in zyn aard. Hij besloot ze dus op de gewo ne wyze te laten slachten en deed daarvan kennis aan het slachthuis. Met het zonderlinge gevolg, dat er een uur later twee controleurs van de C.C.D. voor zyn neus stonden, die hem een procesverbaal wilde maken wegens, het ongeoorloofd in het bezit hebben van twee varkens. Strassburger mocht geen varkens bezitten. De circusdirecteur begreep er niots van. I-lij had nu geheel de eerlijke officiële weg bewandeld en zou nu toch geverbaliseerd worden. Hy legde de ijverige ambenaren het geval uit en deze wisten er als be hoorlijke mensen ook geen raad m"ee. Tenslotte werd het hoofd in Alkmaar opgebeld en na veel wikken en we gen werd er een mouw aan gepast.. De varkens konden geslacht worden en Strassburger kreeg geen proces verbaal. Hier duurde inderdaad eerlijkheid het langst 1 Boeren ontevreden over politiek advies K.Y.P. Het politiek advies van de Ver- kiezingsraad van de Katholieke Volks partij heeft teleurstelling' gewekt in de kringen van boeren en tuinders. In ^ket blad „Boer en Tuinder" van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, schrylt drs. Th. J. Platenburg er over. „Voor de katholieke boeren en tuinders moet dit advies wel zeer teleurstellend zijn", zegt hy. „Dat het aantal agrarische vertegenwoor digers in de Tweede Kamer by op volging van het advies van zeven teruggebracht zou zyn op vier, daar mede zou desnoods om hoger belan gen te dienen genoegen genomen kunnen worden. Dat er onder de vier verkiesbare agrariërs zich geen enkele practische boer bevindt, daar mede kunnen en mogen de katholieke boeren en tuinders geen genoegen nemen. Immers, zonder ook maar in het minst te kort te willen doen aan waardering voor de verkiesbare agrarische candidaten, mag zonder gevaar voor overdrijving beweerd worden, dat de behartiging van de landbouwbelangen niet voldoende in de Tweede Jlamer gewaarborgd is, zolang zich niet minstens één prac tische landbouwer onder de afgevaar digden bevindt." 17 moorden op zijn geweten. De '50-jarige ex-politieman Maarten Kuiper nam tijdens de bezetting dienst by de vyand. Hy nam deel aan tal van arrestaties' van joden en communistische landgenotenj waarbij tenminste tien pereonen het leven Ueteii. Verder had hij een aandeel in Silbertanne-moorden en het neer schieten van illegale werkers. Het byzonder gerechtshof te Am sterdam veroordeelde hem ter/dood en de byzondere raad van cassatie heeft dtt vonnis bevestigd. SCHOENEN YAN DE BON Het Ministerie van Economische Zaken maakt bekend, dat per 7 Mej 1948 de distributie van schoenen is opgeheven.. Alhoewel reeds gedurende enige tijd de vraag naar schoenen ver achter bleef bij de productie, kon niet eerder tot opheffing worden besloten, omdat, indien het plan-Marshall niet tot stand zou zyn gekomen, ook de productie van schoenen zeer drastisch verlaagd had moeten worden. Thans acht de Regering de grond- stoffenvoorziening in deze sector vol doende beveiligd, om tot deze ophef fing over te gaan. BELGIË MOG STEEDS MET ONTVOLKING BEDREIGD. Uit de gegevens over het jaar 1947 van het Belgische Nationale Insti tuut voor de statistiek blykt, dat de stijging van het geboortecijfer hoger is dan voor de oorlog, toen aangeno men werd, dat België op iedere nieuwe generatie 10 tot 15 pet. van zyn -bevolking zou moeten inboeten. In 1947 werden er in België 144000 geboorten geregistreerd, waardoor 't aantal sterfgevallen overtroffen is met 36,000. In 1938 bedroeg het geboorteover schot slechts 22.000 op een totaal aantal geboorten van 142.000. Evenwel is deze vermeerdering van de bevolking veel geringer dan die in de meeste andere landen na na de oorlog. In België bedraagt zy, vergeleken met 1938, 1.8 per mille, tegen 5.1 in Groot Brittannië, 6.1 in Frankrijk, 5.3 in Nederland, 5 in Zweden, 4 in Zwitserland en 7.4 in de Verenigde Staten. Alhoewel dit getal in België ge stegen is, is het waarschijnlijk toch niet voldoende om het in de toe komst een stabiel bevolkingspeil te verzekeren. De vermeerdering van de Belgische bevolking wordt dan ook in hoofd zaak toegeschreven aan het sluiten van huwelijken, die tot na dé oorlog werden uitgesteld. En het is duide lijk, dat de huidige vermindering van het aantal huwelijken België nog steeds met ontvolking bedreigt. In Nederland is de toestand ge heel verschillend. De vermeerdering van de bevolking in dat land trèkt dan ook zeer de aandacht in de be voegde Belgische kringen. Terwyl er ongeveer 8.400.000 Bel gen zyn, telt Nederland thans reeds 9.700.000 inwoners en zal het de 10.000.000 waarschijnlijk op 't einde van 1949 bereiken. Deze gunstige toestand is voorna-

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2