Prijscontrole op levensmiddelen. Het yzeren gordijn is niet over Italië en ook Griekenland en Turkije gevallen. Italië heeft de vrijheid ge kozen. In ellenlange krantenartikelen en betogen is de vrees en de onzeker heid van het Westen omtrent het lot van Italië, als hoeksteen van het Westen, naar voren gebracht en deze vrees is nu verdwenen. De bezorgd heid voor de'H. Yader is weggevallen en Italië gaat een nieuwe tijd tege moet onder een sterke regering en de hulp van Amerika en het Westen. Nu zal het zaak zijn voor de nieuwe Christelijke regering, nu zij de meer derheid heeft om christelijke politiek te voeren en uit te voeren. %uivetya&eiek (Denca# De Coöp. Zuivelfabriek „Yenray" hield in het Luxor-Theater de alge mene j aai vergadering, waarin verslag werd uitgebracht over het boekjaar 1947. De Voorzitter van de Raad van Commissarissen, de heer A. Poels. heet allen welkom, in het bijzonder do Hoogeerw. heer Deken, geestel. adviseur en opent de bijeenkomst, waarna door de heer G. Houben de notulen der twee laatste algemene vergaderingen worden voorgelezen, die onveranderd worden goedgekeurd. De Voorzitter dankt.de heer Hou ben voor zijn uitgebreide en juist opgemaakte notulen en geeft het woord aan de Directeur, die het ver slag voorleest over het afgelopen boekjaar, waaruit wij de volgende gegevens ontlenen: Aangevoerd werden in het jaar 1947 7.815.687 kg. melk met een ge middeld vetgehalte van 8.457 pet. (In 1946: 6.467.116 kg. melk met een gemiddeld vetgehalte van 3.382 pet.) Bijgekocht werden: 20950 kg. boter voor f 137447 kg. ondermelk f 4800 kg. melkpoeder f Verkocht werden: Boter 199522V, kg. f 494.125.20 Gestan. melk 4265009 kg. f 577.923.73 Room 4525 kg. f 3.431.36 Volle melk 87394 kg. f 14.892.66 Ondermelk 316816 kg. f 12.099.66 111861 kg. f 81350 kg. f Onderm.leden 1740953 kg. f ICarnem.leden 415923 kg. f Diversen (pap, ijs, ruwijs) f Karnemelk Melkpoeder 48.384.25 4.786.65 13.840.00 10.026.14 51.115.75 72.075.44 16.724.05 58.461.10 Totaal f 1.310.875.09 Geproduceerd werden: 1806213/4 kg. boter. Opbrengst gemiddeld f 2.876 p. kg. De onkosten bedroegen: f 247.553.55; d.i. per 100 kg. melk f 2.935 (Melkrijlonen en afschrijvingen inbegrepen). Tot melkpoeder werd verwerkt: 947.992 kg. ondermelk, waaruit wer den geproduceerd; 81.350 kg. poeder. De opbrengst bedroeg per kg. f 0.628. Voor de geleverde melk werd netto aan de léden uitbetaald af boerderij: f 1.410.864.64. Dit bedraagt per 100 kg. melk gemiddeld f 18.05j.; per 1 kg. vet gemiddeld f 5.22„. Do afschrijvingen bedroegen: op gebouwen f 4802.00 op machines f 6117.30 op auto's f 1584.31 Totaal f 12504.21 De periodiek aftredende leden van het bestuur, de heren J. Loonen, J. Rambaghs en G. Jenniskens, werden bij acclamatie herbenoemd, eveneens de aftredende leden van de Raad van Commissarissen, de heren Th. Peters en Hub. Janssen. Hierna wordt verslag uitgebracht over de gang van zaken en toestand der Stierhouderij. De vragen hierover gesteld en de' gevraagde inlichtingen worden alle naar genoegen beant woord. Bij het punt mededelingen geeft de heer J. Loonen een overzicht van de werkzaamheden van de Z.N.Z. inliet afgelopen jaar en enige mededelingen omtrent de plannen voor de toekomst, waarna de vergadering door de Voor zitter met de christelijke groet wordt gesloten. ,Na- afloop dér vergadering wordt de film vertoond: „Het belang van de boer", waarin vooral tot uitdruk king komt welk een machtig middel tot verheffing van de melkveehouder de coöperatie, is geweest en nog is en tot welke prachtige resulaten deze samenwerking heeft geleid. Margarine: p.halfpondspak 34 ct. Gesmolten dierlijk vet 200 gr. 33 ct Bak en braatvetper 200 g f 0,27. Kaasvolvet per kg f 2.20; 40 plus per kg f2.—. (Deze prijzen gelden ook voor z.g. belegen kaas). Brood De broodprijzen zijn plaat selijk verschillend. In Venray zijnde voornaamste per 800 gram plaatbrood e.d. minimum 21 cent, maximum 23 cent; bruinbrood minimum 21 cent, maxi mum, 23 cent; casinobrood e.d. minimum £2 cent, maximum 26 cent; volkorenbrood e.d. minimum 22 cent, maximum 26 cent. per kg f 2,15 f 2, Runderlappen kalfslappen magere varkenslappen vètte varkenslappen gehakt en poulet paardebiefstulc mergpijpen f 2,90 f 1,90 f 1,85 f 1,75 f 0,50 Het voornaamste De laatste tijd komen opnieuw veel klachten bij de prysbeheersing binnen dat de maxinru -"ijzen voor levens middelen niet^ttc in acht worden genomen. Het -^soveelal om kleine overtredingen ^enpnkele centen op de eerste leveP/^ivhoeften, maar by de vele artikelen,die in de huishou ding nodig zijn, vormen deze over tredingen tesp.nen een niet onbe langrijke extra belasting. In verband hiermede is van hoger, hand opdracht gegeven in de eerst komende tijd een strenge controle uit te 'oefenen, waarbij behalve op 't vragen van te hoge prijzen ook op het geven van onderwicht en onder maat en niet minder op de prijsaan duiding zal worden gelet. Ofschoon de prijzen over 't alge meen wel bekend zullen zyn, laten wij hieronder de voornaamste volgen, teneinde de huisvrouw in de ge legenheid te stellen het hare aan de prijscontrole bij te dragen. Aardappelen: (van 27 April tot 31 Mei) 13 cent per kg. Indien ook aard- aardappelen van 12 cent per kilo in de winkel aanwezig zijn, mogen klei- aardappelen ten hoogste 14 cent per kg. kosten. Tot 27 April zijn deze prijzen nog een cent lager; Melk. De melkprijs is plaatselijk verschillend. In'Venray kost zy, ge- standariseerd los per liter 19 cent; gepasteuriseerd per literfles 22 cent; per halve literfles 12 cent. Boter: prijsklasse I per halfpd.pak 89 ct.; prijsklasse II per halfpondspak 871/2 ct. vast deze tueek Met Pinksteren spijsolie In de bonnenlijst, welke in de week voor Pinksteren zal worden bekend gemaakt, zal een bon voor alle leef tijdsgroepen worden aangewezen voor het kopen van 120 g spijsolie. In verband hiermede wordt nog maals een beroep gedaan op het publiek om ledige spijsoliefléssen in te leveren, opdat de distributie niet in gevaar worde gebracht door een tekort aan flessen. Buitenkansje voor kippen houders Destijds werden .in verband met de verhoogde eierprys goed gevonden, dat aan de kippenhouders een na betaling mocht geschieden over. de eieren geleverd in 1947. Thans zijn verschillende handelaren en coöperaties begonnen met het uit betalen hiervan. In Overijssel en Gelderland is dat ongeveer 40 ct per 100 eieren. Voor het Zuiden en het Noorden van het land, moet dat nog vastgesteld wor den. Het op deze wijze uit te keren bedrag aan de kippenhouders bedraagt ongeveer 2l/2 a 3 millioen gulden. Waarschuwing voor landbouwers4 Op de lichte gronden dreigden grote voorraden aardappelen verloren te gaan, doordat ze niet werden afge nomen en de prijzen zelfs beneden 6 cent daalden. De boeren zaten er mee. Nog zeer onlangs zijn er in de Tweede Kamer vragen over gesteld en middelen ge vraagd om uit de moeilijkheid te ge raken. Naar men vernomen heeft, is 9r thans via de Stichting van de Landbouw een oplossing gevonden. De Stichting heeft van de regering gedaan gekregen, dat de aardappelen tegen lonende prijzen kunnen worden uitgevoerd. Vërmoedelyk naar Duits land. In verband hiermee waarschuwt de L.L.T.B. de boeren om de aard appelen niet zonder meer op te voeren of tegen te lage prijzen van d9 hand te doen. Naar wy vernemen gaat het om een hoeveelheid van ca 2000 ton, AANKOOP A ARDAPPELEM YOOR HET BUITENLAND. De Stichting voor de Landbouw maakt er de telers in Limburg en Noord-Brabant op attent, dat het in de bedoeling ligt, dat door de B.E.A. II voor export zand-consumptie-aard- appelen zullen worden aangekocht van de in deze provincies gevestigde landkooplieden (waaronder coöpera ties) tegen de volgende prijzen: voor levering franco laadplaats in spoorwegwagons of schip: geleverd in de week van 26 April— 2 Mei: f.8,50 per 100 kg. geleverd in de week van 3—9 Mei: f 8.65 per 100 kg.; geleverd in de week van 10—16 Mei: f 8.80 per 100 kg.; geleverd van 17-23 Mei: f 8.95; van 24-30 Mei: j 9.10; van 31 Mei—6 Juni f 9,30; van 7—13 Juni t 9.50; geleverd na 13 Juni f 9,70 per 100 kg. De prijzen waartegen de telers hun aardappelen verkopen zyn echter niet vastgesteld en moeten in overleg tussen teler en koper worden over eengekomen. Aan de hand van bovenstaande prijzen, waarin de marge voor de landhandel is inbegrepen, kunnen de telers zich oriënteren met betrek king tot de door hen te bedingen verkoopprijzen. VENLO's PUIN Dertien firma's uit het gehele land hebben voor het puinmateriaal inge schreven, dat op het Köln-Mindener- terrein is opgeslagen. De laagste inschrijver was J. v.d. Helm, Leid- schendam, die bereid is voor f 1.60 per m3 het puin van de opslagplaat sen weg te halen. Deze kosten zullen voor het ryk komen. Puin is een gewild artikel. Rotterdam byv. ver koopt geen puin, daar de stad het zelf goed kan gebruiken. De nog bruikbare stenen zullen aan de Venlose wederopbouw ten goede komen voor in deze stad te bouwen projecten zulks in verband met de nog onvoldoende capaciteit der steenfabrieken. De Köln-Mindener- baan zal vóór 1 Januari 1949 puinvry moeten zijn. De gemeente Venlo is in onderhan deling met de Ned. Spoorwegen omtrent overdracht van het terrein, waarop men plantsoenen wil laten "eggen. Inmiddels is de gunning van het puin nog aangehouden. In Jnli en Augustus de bonnenlijst eenmaal in de twee weken Evenals het vorige jaar zal, teneinde de winkeliers in de gelegenheid te stellen hun zaken enige tyd voor vaeati9 te sluiten van 4 Juli t/m 11 September a.s. inplaats van iedere week, éénmaal per veertien dagen een bonnenlijst worden gepubliceerd. De bonnen, welke normaliter verdeeld over.twee weken worden aangewezen, zullen dan in één lyst worden bekend gemaakt. De eerste bonaanwyzing voor 14 dagen zal dus zyn op 2 Juli, de laatste op 27 Augustus. In de tijd stippen, waarop de detaillisten de bonnen bij de distributiediensten moeten inleveren; wordt geen. wijzi ging gebiacht. Detaillisten, die dus hun zaak wegens vacantie willen sluiten, dienen maatregelen te nemen om op de voor hen vastgestelde dagen de bonnen te doen inleveren Het publiek moet er rekening mede houden, dat het als gevolg van d6ze regeling een week eerder de beschik king krygt over de artikelen, welke gewoonlijk in de tweede week worden aangewezen. Aan het einde van de periode, waarvoor deze regeling geldt, zal men echter een week langer moeten wachten. DE TIENRAYSE BARAK Door de heer Ruys de Beerenbrouck, lid van-de Tweede Kamer, zijn aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de volgende vragen Nieuws uit Venray en omgeving 1. Is het waar, dat er in Noord- Limburg in de omgeving van Tieriray een groot en kostbaar barakkenkamp is aangelegd, dat al gedurende lange tijd onbewoond is gebleven 2. Kan de minister,in geval van bevestigende beantwoording van de eerste vraag, nauwkeurig mededelen, wanneer men met de aanleg begonnen wanneer het kamp gereed is ge- kómen voor eventuele noodbewomng, welke dë kosten zyn geweest en voor hoeveel personen het onderdak biedt 3. Kan de minister mededelen, welke plannen er destijds ter zake bij de betreffende overheidsinstanties be stónden en welke plannen er momen teel bestaan 4. Is de minister bereid te bevor deren, dat op uiterst korte termy'n een bestemming aan dit kamp wordt gegeven, opdat het niet langer uit loofde van verkwiste arbeidskracht, geldmiddelen en materiaal tot ergenis strekke van allen, aan wie een gezonde ontwikkeling van de volkshuisvesting ter harte gaat? Demobilisatie Kou. Landmacht Omtrent de aflossing van de 7 Decernber-Divisie kan nog geen enkele mededeling worden gedaan. Wèl zul len dit jaar alle troepen terugkeren, die vóór de 7 December Divisie in Indië zyn aangekomen. Eind April begint de verscheping. De eerste groep waartoe zij behoren, die voor 1 Juni 1946 in Indië waren, zal in de periode van April tot en met September van dit jaar naar huis varen. De tweede groep, n.l. zij die na 1 Juni 1946, doch vóór de 7 December-Divisie in Indië binnenkwamen, zal onmiddellijk daarna volgen. Boerderijtje afgebrand. Te Well is Maandagmiddag het boerderijtje van P. Janssen aan de Paat totaal afgebrand. Wat inboedel kon nog gered worden. Voor de be woners betekent deze brand een ware ramp. Ex-burgemeester van Boxmeer veroordeeld. Het byz, gerechtshof te Den Bosch veroordeelde Maandag de ex-burge- meester van Boxmeer M. Stevens, die zich te verantwoorden had we gens het blootstellen van personen aan vervolging en hulpverlening aan vijand tot 11 jaren gevangenis straf. Extra kaas In de week van 27 April tot 1 Mei zal aan de houders van A-, B- en C- kaarten een extra rantsoen kaas van 50 g beschikbaar worden gesteld. Veertien dagen later zal wederom een extra rantsoen kaas van50 g aan de zelfde leeftijdsgroepen worden ver strekt, een en ander dank zy- een ruime kaasproductie. De in deze tyd van het jaar ge produceerde kaas leent zich niet voor bewaring van lange duur. Nationale Reserve Maandagmorgen is overal in ons land de aanmelding opengesteld voor het korps „Nationale Reserve", waar mee op last van de regering de Kon, Landmacht versterkt zal worden ten einde op alle eventualiteiten voor bereid te zyn. De belangstelling voor dit nieuwe instituut, althans in de grote plaatsen, bleek over het algemeen tamelijk gering. Te Amsterdam en Den Haag, heb ben zich tot dusver de meeste vrij willigers gemeld, nl. in beide steden elk ongeveer 50 man. Elders bleek de belangstelling ech ter nog beduidend minder. Zo no teerde Utrecht slechts zeven en Rot terdam zelfs maar drie aanmeldingen. In vier steden dus in totaal goed honderd man. BEL OP BIJ BRAND No. 392 Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór, 12 uur en van 2—3 uur. BEKENDMAKINGEN Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray, brengen ter alge mene kennis der ingezetenen dezer gemeente, dat het College van Al gemene Commissarissen voor de Wederopbouw, van Alkemadelaan 350 te 's-Gravenhage, voornemens is ten behoeve van het herbouwplan Venray- Kom, over te gaan tot onteigening van een aantal percelen en perceels gedeelten aan de Draalstraat, Kolk- weg, Patersstraat, Henseniusstraat en Schoolstraat ten name van de ge meente Venray. Een lijst van de te onteigenen per celen. en perceelsgedeelt'en alsmede een kaait waarop zy zyn aangeduid liggen vanaf heden tot en met 28 April 1948 kosteloos voor eenieder ter inzage ter gemeentesecretarie, Afd. I. Op Donderdag 29 April 1948 des voormiddags om 10 uur zal ten ge meentehuize alhier, een zitting worden gehouden door een daartoe aange stelde commissie-ten einde eventuele bezwaren tegen deze onteigening aan te horen. Alle belanghebbenden kunnen tot uiterlijk twee dagen voor de zitting ook schriftelijk hun bezwaren indienen bij het College van Algemene Com missarissen voor de Wederopbouw te 's-Gravenhage, van ^ïkemadelaan 350. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen hierbij nogmaals ter kennis van belanghebbenden, dat het verboden is voor de uitvoering van werken en/of het plaatsen van stei gers voor de uitvoering van bouw werken, verboden is zonder vergun ning vaa hun college in detrottoirs te graven, daarover toerit te maken of daarop voorwerpen te plaatsen. Aanvragen om vergunning dienen schriftelijk bij hun college te worden ingediend. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat zij, ten deze handelende ter uit voering van het besluit van de raad dezer gemeente d.d. 17 October 1946, in hun vergadering van heden be sloten hebben aan het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van St Petrus Banden te Venray ten behoeve van de onder zyn bestuur staande R.K. Bijzondere Lagere School te Venray, Heide L 53b uit de gemeentekas ter beschikking te stellen een bedrag van f 426,45 voor de aanschaffing van leesboeken andere leermiddelen, zulks ter vervanging van soortgelijke door oor logshandelingen verloren gegane leer-, middelen. VERPLICHTE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting tegen de pok ken op de hieronder genoemde dagen en plaatsen: Op Donderdag 29 April, nam. 2 uur in het Ziekenhuis, Merselosehe weg; nam. 3 uur in de bijzondere lagere school te Merselo; nam. half, vier in de bijzondere lagere school te Ysselsteyn; nam. 4 uur in de bijzondere school te Heide. Men wordt verzocht precies op tijd aanwezig te zijn. Belanghebbenden moeten: 1. medebrengen het trouwboekje, waarin de te enten personen- staan aangetekend; 2. op Donderdag 6 Mei a.s. (He melvaartsdag) op dezelfde uren en plaatsen terugkomen om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat die inenting met goed gevolg heeft NOODWEER. Er viel Maandagavond een aardige party water uit de hemel en het hagelde dat 't rammelde. Er liepen kelders onder water en de bliksem sloeg in, er werd veel fruitbloem vernield en ook tuin- en veldgewas sen zyn er niet beter op geworden. De brandweer had volop werk met uitpompen, daar de riolering al het water niet in een twee drie verwer ken kon. Maar Bent U misschien „stukken straat, weggespoeld door zeer zware over stromingen" tegen gekomen Hebt U die „trottoirs weg zien spoelen door het kolkende water" Kent U „pleinen totaal vernield door bruisende rivierstromen" Hebt U gezien, hoe het Mgr. Wijn- hovenpark geheel verwoest is? En bent U tenslotte niet getroffen door wegspoelende trottoirtegels Dan hebt U zeker als ieder ander ergens binnen gezeten en hebt U niet buiten rond gedwaald als de correspondenten van Volkskrant en Limburgia-pers. Gelukkig hebt U dan ook die hagel niet op uw hoofd gehad, want U ziet wel aan boven staande „berichtenmakerij", wat er dan gebeuren gaat. Een handvol bonnen By een alhier gehouden controle, werd in een vrachtauto van de fa. S.. te Huizen, een handschoen gevonden volgepropt met distributiebonnen. Nadat tegen de timmerman J. V, te Huizen procesverbaal was opge maakt, werd hij overgebracht naar Roermond. RONDE VAN NEDERLAND. Op Dinsdag 27 April zullen de .renners van de Ronde van Nederland passeren. Zij starten om 12 uur in Nijmegen en rijden via Grave—Uden Veghel Helmond—Deurne—Venray en verder naar Maastricht, in totaal 215 KM. Officieel worden de renners hier verwacht om vijf voor half drie. De route loopt van Langstraat— Paterslaan Leunseweg. Het zal er wel niet aan de nodige belangstelling ontbreken BRIEF UIT ITALIË. Ook Venray heeft zyn deel by ge dragen in de Italiaanse verkiezings propaganda. Zo zyn er meer dan 1000 irieven verzonden uit onze gemeente. Hoe zy op prijs werden gesteld blijkt wel uit de diverse antwoorden welke zyn teruggestuurd. Wij publiceren hieronder een ant woord, dat enkele dagen voor de verkiezing binnen kwam hier Venray: ROME, 16 April 1948. Geachte Mevrouw Petit. Ik dank U voor Uw mooie brief van 10 April en beloof U datgene te zullen doen wat U vroeg, voor het welzijn van Eu ropa en Italië. Ook myn familie, vrienden en bekenden zullen hetzelfde doen, Volgens de inentingswet 1939 moe ten de kinderen, voordat zij de leef tijd van een jaar bereikt hebben, worden ingeënt. De kinderen moeten gezond zijn. By twyfel raadplege men de huisarts. Opening tentoonstelling Vorige week werd te Maastricht door de Heer Commissaris derv pro vincie de reizende tentoonstelling die is georganiseerd door de Limburgse Federatie van Vereni gingen voor Vreemdelingenverkeer. In tegenwoordigheid van de burge meester der deelnemende plaatsen en het voltallig college van leden der Gedeputeerde Staten wenste de Com missaris de initiatiefnemers veel succes toe en hij bewonderde de vele fraaie stands. Zoals bekend heeft ook de Vereni ging Venray Vooruit met het Oorlogs museum van Overloon een stand ingezonden, die reeds hier voor het publiek te bezichtigen was. Zy kwam heel goed tot haar recht en de aanwezigen waren vol lof. Als afgevaardigden van Venray en Over loon waren aamyezig de voorzitter van Venray Vooruit E. Bartels en de burgemeester van Overloon de heer Jans. Gevonden sleutel, J. Renkens 1 huizen B 33a; bankbiljet van f 10,— L. Thyssen Scheide; GEVONDENparty rozenkransen, handschoenen en kerkboeken. Portier Patersklooster. MERSELO. Op Woensdag 21 April slaagde te Roermond voor keurmeester van groente en fruit, onze dorpsgenoot J. Arts. Geslaagd Joos Muyzers te Merselo, slaagde voor het diploma R.K. Landbouw- winterschool te Roermond. Mijn beste wensen voor onze Hollandse vrienden en vele har telijke groeten. H. KOMOLIEVI. Im Weiszem Rössl. Hioob heeft deze week de bekende Operette „lm Weiszem Rössl" in studie genomen. Men is voornemens dit in Juli en Augustus óp te voeren als openlucht- 1. Dit spel van lol en plezier zal met de nodige belangstelling, worden tegemoet gezien. K.Y.P.-lijst Limburg Hier volgt de volledige canditenlyst van de K.V.P. in Limburg, zoals deze door de verkiezingsraad werd ge adviseerd. 1. Dr. L. J. M Boel, 2. dr. ir. W.J Dro'esen, 3 Jos. H. Maenen, 4. J. M, Peters Roosteren, 5. H. J. M. Dassen, 6. jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beeren brouck, 7. mr. van de Graaf, 8. J. A Koops, 9. M. J. Dings, 10. H. Jongen, 11. mr. J. P. D. van Banning, 12. mr dr. J. B. Sens, 13. M. P. J. M. Corbey, 14. J. J. Jongen, 15. E. Jongen. De plaatsvervanger van dr. Beel, is mr. van de Graaf, burgemeester van Maasdriel. De lijsttrekkers voor de overige kieskringen in den lande zyn mr. van Maarsseveen (Noord- en Zuid-Holland), de heer W. J. Andriessen (Amster dam, Rotterdam Den Haag), prof. Romme (Groningen, Friesland, Drente, Overyssel, Gelderland) de heer van Vliet (Utrecht, Oost-Brabant) en dr Mol (West-Brabant). Op de candidatenlysten.buiten de kringen Limburg staan o.m. de namen van mag. dr. Stokman, P. J. S. r rarens, Bernard Verhoeven en F, Sijbesma. JUBILEUM-FEESTEN 1898-1948 Ook Venray zal het 50-jarig Rege ringsjubileum van H.M. de Koningin niet ongemerkt voorbij lateii gaan. Het Oranje-Comité, dat deze feesten zal organiseren, kwam deze week bijeen om een voorlopige bespreking te houden. Wanneer de plannen vaste vorm hebben aangenomen, zullen deze in dit blad bekend worden gemaakt Het Comité spreekt nu reeds de hoop uit te kunnen rekenen op de gulle medewerking van heel Venray. Een flink Ere-comité is gevórmd. Binnen zeer korte tijd zal een ver gadering worden gehouden met ver tegenwoordigers der kerkdorpen, waarop men gezamenlijk de feest- plannen zal opstellen. f1509 wegens belediging. Indertijd werd in de Volkskrant een artikel gepubliceerd over de toe standen in de Peel en speciaal de toestanden by de N.V. v.d. Griendt's Landexploitatie. De Volkskrant werd hierop door voornoemde maatschappij ter verantwoording voor het gerecht geroepen. Thans ontving deze Mij een schrij ven van haar raadsman met de mo dedeling, dat het Hor het vonnis der rechtbank heeft vernietigd. Het artikel werd verklaard bolodi- gend te zijn, de schadevergoeding op f 1500 bepaald en aanplakking van heb arrest werd bevolen. Eist Duitse kolen Ook in het Gelderse is de kwestie der grenscorrecties opnieuw in het brandpunt der officiële belangstelling geplaatst. Nadat enkele maanden geleden de Commissaris der Koningin een vergadering der Gelderse burgemees ters bijeenriep om de voorlichting op dit actuele punt te bespreken is thans, aldus meldt de N.R.C. onder voorzit terschap van oud-minister mr. Van Scnaik een commissie van voorlichting gevormd. Deze commissie heeft de Neder landse teritoriale eisen ten opzichte van de voormalige bezetter als volgt geformuleerd: 1. Duitsland heeft een schuld tegenover Nederland. 2. Europa moet zich zo snel mo gelijk herstellen. Nederland kan hierby een be langrijke actieve rol spelen door on ontgonnen kolenlagen die slechts uit de Maas goed bereikbaar zyn in exploi tatie te nemen. 4. Een economisch gezond Neder land kan alleen tot stand komen als in versterkte mate tot industrialisatie wordt overgegaan. 5. Gebiedsafstand van Duitsland aan Nederland, inhoudende voldoende kolen om industrialisatie van Neder-- land te kunnen realiseren, moet a's basis van schulddelging met kracht en overtuiging door de Nederlandse regering worden bepleit. JEUGDVOETBAL Hoe werden w:y kampioen De meesten zullen zeggen, omdat wy de meeste wedstryden wonnen, ofwel omdat het grootst aantal punten behaald werd. Om kampioen te worden is het zeker nodig de meeste punten fe behalen. Zeker, om wedstryden.te winnen is een goed en sluitend elftal nodig. Maar toch durf ik beweren, dat het niet voldoende is elf jeugd-sterren in een elftal te hebben. Het is van veel groter belang een hechte eenheid te vormen, een echte clubgeest in het elftal aan* te treffen. Dat vooral is in de Jeugd byzonder opgevallen. Het doet elke voetbalenthousiast weldadig aan en het is een lust voor het oog, dit goed geschoold en be hoorlijk technisch verzorgd jeugd- elftal te zien spelen. Daarbij komt de clubgeest of clubliefde, waarmee dit elftal doorademd is en dit doet topprestaties leveren. Zorg er vooral voor jongens, deze clubgeest, in welk elftal U ook moogt spelen, te be waren en mede te delen aan de overige spelers. Ook brengen wy vanaf deze plaats gaarne hulde aan de jeugdleiders en trainer, die eën gezonde clubgeest in de jeugd heeft weten te brengen. Zij hebben door hun opoffering van vrije tijd, door hun liefde voor de jeugd, alles zo weten te leiden, dat de jeugd aanhankelijk is geworden aan hun vereniging. De trainer, die de technische ver zorging heeft gehad, heeft zeer veel bereikt. Aan hem komt ook de eer toe mede te hebben gewerkt aan het behalen van dit Kampioenschap. Mogen wij het Bestuur van de R.K.S.V. Venray, geluk wensen met het mooie resultaat, wat do jeugd, leiders en trainer in deze jeugd- competitie bereikt hebben. -0- Toen verleden Zaterdag onze Voor zitter de feestelijke bijeenkomst open de, en in zijn openingswoord hulde 'bracht aan Jeugdleiders en aan hen die het kampioenschap behaald heb ben, voelden alle aanwezigen, dat de eerste mijlpaal gezet was op de weg naar vernieuwing. In warme bewoordingen klonk zyn dank, en alle aanwezigen zagen in gedachten reeds onze jeugdige sterren, met hetzelfde élan als zy hun kam pioenschap binnen haalden, het veld opstormen om ook S.V.V.'s roem verder uit te dagen tot in hun eerste elftal. Bijzonder memoreerde de Voorzitter het stimuleer^nd werk van de oud- Jeugdle'ider de Winter, welke mede aanwezig was, en sprak.d6 hoop uit, dat zyn werk zou moge uitgroeien tot een voor Venray waardige jeugd organisatie, die speciaal op het terrein van de sport een voorbeeld zou zyn. De goede geest welke momenteel heerscht danken wy aan alle die hun schouders hébben gezet onder dit werk, en het behaalde resultaat be wijst, dat wij de goede weg gevon den hebben. Vervolgens deed hy voorlezing van de ingekomen felicitaties, waarin die der Senioren in het byzonder gewaar deerd werd. Nu volgde een aanval welke de in: wendige mens moest versterken, en hy gebeurde op een grondige wijze zoals het kampioenen betaamd. Tussen die bedrijven door was onze Geestelijke Adviseur gearriveerd en reeds spoedig richtte ook hy zich tot z'n jonge sportvrienden, bracht hen hulde onrhet behaalde resultaat en spoorde hen aan om steeds in het verdere leven te blijven streven om het hoogste te bereiken, echter als katholieke sportbeoefenaren. Even bracht hy hun in gedachten het ver lies dat wy nog zo kort leden, door het overly den van onze jeugdleider L. Voermans, en vroeg om ook hem niet te vergeten. Ook de trainer Gommans voegde

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2