De weteld tend „Kië eï' Seïtyeant van deze week meentehuize alhier een zitting wor den gehouden door een daartoe aan gestelde commissie teneinde eventu ele bezwaren tegen deze onteigening aan te horen. Alle belanghebbenden kunnen tot uiterlijk twoo dagen voor de zitting ook schriftelijk hun bezwaren indie nen bij het College van Algemene Commissarissen voor de Wederop bouw to 's Gravenliage, van Alke- madelaan 350. Venray, 5 April 1948. Inenting tegen diphterie. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen hierbij ter openbare kennis; dat de gelegenheid wordt opengesteld tot het voor de derde maal laten inenten van de kinderen beneden de schoolgaande leeltijd en wel: de kinderen uit de kom Venray op Maandag 19 April a.s. voor alle kinderen van 7» Jaar en ouder (dus ook de schoolkinderen, die door een toevallige' omstandigheid niet eerder voor de DERDE maal werden inge ënt) in de Meisjesschool aan de Maas- hezeweg tussen 2 en 4 uur. Deze derde inenting zal derhalve voor alle kinderen van een half jaar er. ouder op één dag geschieden. Vertrouwd wordt, dat in het be lang van de kinderen de ouders van de geboden gelegenheid tot kosteloze inenting gebruik zullen maken en hun kinderen tegen deze zo gevaar lijke ziekte zullen laten inenten. Mgr. Gounians naar Venray. In Mei a.s. zal Mgr. J. Goumans, Apostolisch Vicaris van Bandoeng, bij z(jn familie alhier arriveren, in verband met het 40jarig huwelijks- feest van zijn broer, de heer Chr. Goumans—Janssen, Kerkpad. Spiegelglasverzekering De Spiegelglasverzekering hield deze week haar jaarvergadering, waar van de 104 leden slechts 23 aanwezig waren. De premie voor 1948 werd vast gesteld op f 1,— per m2. Verder wer den nog huishoudelijke puntjes be handeld. De Voorzitter klaagde over de geringe belangstelling en zei, dat, indien de bestuursleden niet zo actief waren, de gehele verzekering al lang ter ziela was. AMBACHTSSCHOOL Per 1 September 1948 is de heer Gradussen, leraar Timmeren aan de ambachtsschool te Druten, als zodanig benoemd aan de R. K. Nijverheids school te Venray. Door het Dep. van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is toe stemming verleend aan dezelfde school tot het aankopen van een zestal hout bewerkingsmachines, waardoor de mogelijkheid ontstaat om met Sep tember a.s. te beginnen met avond praktijklessen, waarin dan gedurende de week 5 uren praktijk, 27. vak tekenen 'en 27, uur theorie in het timmervak gegeven kan worden. Voor. hen di9 slechts een spoed opleiding genoten op de Rijkswerk plaats, is dit een schitterende ge legenheid om zich verder in het vak te bekwamen. De afdeling Machinebankwerker, automontage, electro-techniek, schil deren en metselen gaan dit jaar nog niet door. De cursussen Machinebankwerker en automontage vangen op 1 Sept. 1949 aan. Leerlingen die zich voor deze cursussen opgaven, moeten dus tot dien datum wachten. Hoog bezoek Admiraal Sir Martin Dunbar-Nas- mith V. C., hoofd van de Imperial War Graves Commission met zijn gevolg, inspecteerde Woensdag de Engelse kerkhoven te Overloon en Venray. BEKRONINGEN Op het muziekconcours te Weert, waaraan Zondag leden van de Har monie te Oostrum en van de Famare te Leunen deelnamen, werden de volgende prijzen behaald Afd. SuperieurJ. Verstegen, Oos trum, schuiftrombone, 1ste prijs 116 pnt. met lof der jury; P. Vandevenne, Oostrum, klarinet, 2e pry's 78 punten. (Het maximum aantal te behalen punten bedroeg 120). Afd. UitmuntendheidDuo P. Vandevenne en G. Vermeulen, Oos trum, beiden klarinet, 1ste pry's 90 punten; J. Verblakt, Oostrum, piston, lste prijs96"punten, J. Derks, Oostrum, tuba, 92 punten lste prijs; H. Poels, Oostrum, picc. 2e prijs, 79 punten. Eerste afdeling: Th. Vandevenne, Oostrum, sax-alt, 2e pry's, 80 punten; idem klarinet, 2e prijs, 84 punten, Tweede afdeling H. Arts, Oostrum, cor, 91 punten. Derde afdelingG. M. Martens, Leunen, piston, 90 punten, lste pry's; A. F. van Ooi, Leunen, piston, 83 pnt., 2e pry's. Aan deze kranige muzikanten een woord van hulde. GEVONDEN Wollen want, sleutel merk „Slay- maker" en sleutel, merk „Quick 38"" Kazerne Langstraat; zakje, inhoudende hoeveelheid wol, P.J.Geurts, Veltum; rood-bruine kinderportemonnaie, Ron gen Langstraat 36; zilverbon, wachtm. Baan Kazerne; donkerblauwe dames handschoen Verstegen Langstraat 32; vulpen, Wed. Hoevenaars Maasheese- weg 53; paar witte wollen dames- handschoenen, B. Fransen Veldstr. 11. Vanaf de oorlogshandelingen in 1945 staat in de Rijkspolitiekazerne te Venray het bovenste gedeelte van een grote staande gangklok, waarvan geen eigenaar bekend is. Zy die menen hierop rechten te kunnen doen gelden, gelieven zich, onder opgaaf van byzondere kentekenen, als merk e.a., te melden by de Groepscomman dant der Rijkspolitie, aan de kazerne Langstraat 39 te Venray. LEUNEN. Alhier werd een Coöp. Vereniging tot explotatie van land bouwwerktuigen opgericht. Dit is de derde vereniging op dit gebied, die in de gemeente Venray officieel tot stand kwam. Nieuwö leden kunnen zich nog steeds opgeven. SCHAKEN De schaakverenigingen, Horst, Ar- cen, Siebengewald en Venray, hebben onderlinge schaakwedstrijden om een wisselprijs georganiseerd. In het kader van deze wedstrijden speelde onze club Zaterdag 3 April de eerste match tegen Horst en bracht het tot een verdienstelijk gelijk spel 5—5. Enkele zeer interessante partijen lieten zien, dat men ook bij de schaak sport spannende momenten kan be leven. De tweede match zal Venray tegen Arcen spelen op 1 Mei as. JEUGDVOETBAL Wij gaan voort met de voorhoede van het B-elftal eens onder de loup te nemen. De linksbuiten kon een heel goed spelertje zijn, doch ik twijfel er sterk aan of hy nog ooit dat ge pingel en getreuzel zal afleren. Laat in de volgende wedstrijden zien dat het wel kar. hé! Afgesproken. De linksbinnen vrij goed maar buitengewoon bang, afleren boy, an ders wordt U nooit een behoorlijk voetballer. De centervoor is in goede handen, wat klein van stuk, doch flink en dapper in het veld. Het spel verdelen en zelf schieten moeten je sterkste wapens zijn. De rechtsbinnen zal. wel een zeer goede speler worden, eerst en vooral moet hy' beginnen met veel boter hammen te eten om groot te worden. Niet bang zyn en niet te veel achter blijven. De rechtsbuiten een zeer bruikbare kracht, kan het behoorlijk ver bren gen, moet zorgen de ballen in tyds af te spelen, de bal niet achter maar voor de spelers te plaatsen, de voor zetten de juiste lengte te geven en het wordt goed. Zoals U ziet nogal wat fouten en gebreken, maar ook veel goeds zit er in zo'n elftal. Mag ik tot besluit U eens een goede raad geven Boys. Natuurlijk zult U zeggen. Goed. Van mijn kant vraag ik Uhet goede behouden en de tekortkomingen te verbeteren. Hoe kan men dat! Door training door de raadgevingen op te volgen van je trainer door spor tieve jongens te zyn of te worden. Over deze onderwerpen schrijven wij pog wel eens. Tot ky'k dan beste jongens. Mag ik by deze ook Uw aller aan dacht vragen voor: „hoe weiden wij kampioen," dat volgende week onder deze rubriek zal verschijnen. Tot volgende week dan. De Geheimzinnige Mijnheer Falkema Zaterdag en Zondag gaf de Studen tenvereniging St. Bernardus alhier een uitvoering van een stuk dat schreven werd door de bekende toneelschrijver C'. Staes. Dit stuk, vol angst en spanning, is een moeilijke opgave, om goed on te voeren en zeker voor dillettanten. Het eist een volledige verplaatsing van de spelers in een omgeving van geheimzinnige sfeer en daar waar de dood loert. De studenten-toneelspelers, spelen wel by voorkeur „griezel" stukken, wat veel van hun vergt, maar zoals dit stuk werd opgevoerd was buiten verwachting. Het moet de toeschouwers nog meer verbaasd hebben toen z\i te weten kwamen, dat de voorstudie slechts een week heeft geduurd. Dat zij ondanks de korte tyd voor repe teren dit toch aandurfden is op zich reeds een hele prestatie. Ook de regie was in kundige han den en ieder deed zjjn best. Slecht3 twee zwakke plekken zaten er in, de advocaat en de handelaar, waarvan de eerste wel de zwakste was. De beste waren ongetwijfeld de letter kundige en de medisch student. Al met al waren dit avonden van goed spel en ongetwijfeld heeft elke bezoeker genoten en waar voor zyn geld gehad. G. H. YOEDSELBUREAU VENRAY Paterslaan 20 Telefoon 416 GRANEN Telers welke nog geen toewijzings formulier voor een bepaald kwantum rogge, tarwe of haver, bestemd voor zaaizaad uit eigen bedrijf voorhanden hebben wordt deze week de laatste gelegenheid gegeven dit af te halen. Mocht iemand de graanaanslag nog niet voldaan hebben dan gelieve be treffende alsnog zo spoedig mogelijk hieraan te voldoen, opdat straks g9en of zo weinig mogelijk moeilijkheden ontstaan. HUISSLACKTINGEN Yoor Venray-Dorp kunnen de aan- houdvergunningen voor het volgend slachtseizoen *op Dinsdag 13 April '48, den gehelen dag, tot 7 uur n.m. afge haald worden. Ook zullen de aan- houdvergunningen de komende week nogmaals naar de zitdagen worden meegebracht, daarna zijn deze alleen op het Bureau verkrijgbaar. De PI. Bureauhouder H. EMONTS DE ROERMONDSE EIERMIJN HERDACHT HAAR 40-JARIG BESTAAN Donderdag 8 April werd te Roer mond plechtig en feestelijk het 40-jarig bestaan herdacht van de Coöp. Roer- mondse Eiermijn. Tevens herdacht de heer Jules Breukers, directeur van deze Coöperatie zyn 40-jarig air.bts- jubilé. De C.R.E. is voor de Limburgse pluimveehouderij, en in bepaalde op zichten voor de pluimveeteelt van heel Nederland, van zeer groot belang geweest door haar maatregelen voor een beter product, rationale pluim veefokkerij en lonender prijzen voor de eieren. In 1904 werd de eerste eierveiling in Roermond gehouden. De omzet steeg geleidelijk, maar toch snel, van S35.000 in 1905 tot niet minder dan 284 millioen eieren in 1939, hetgeen o.a. betekende, dat in gerfoemd jaar 13 pet. van alle in ons land in de handel gebrachte eieren via de C.R.E, werden afgezet. Tengevolge van het vertrouwen der- kopers in de coöperatie en door de verbetering van de communicatie middelen ontwikkelde de veiling zich geleidelijk tot een exportvereniging van grote betekenis, welke de van haar leden betrokken eieren over de hele wereld verkoopt. Sedert 1926 is dan ook van eigenlijk veilen bij de C.R.E. geen sprake me6r. Door een geregelde uitbetaling naar kwaliteit en een intensieve voorlich ting aan de pluimveehouders heeft de C.R.E, een grote invloed uitge oefend cp .de verbetering van de kwaliteit der eieren en op het fokken van productieve dieren. De C.R.E. exploiteert een centraal fokstation te Horst, vooral met 't doel de leden te voorzien van goed fokmateriaal. Het werkgebied van de C.R.E. strekt zich uit over Lim burg, Midden- en Oost-Noord Brabant en Gelderland tussen Maas en Waal, De ruim 20.000 leden van de C.R.E. zijn in circa 250 afdelingen georgani seerd, die de eieren aan de verzame laars van d9 C.R.E. afleveren. Zowel door de verzamelaars als door de C.R.E. worden de eieren nauwkeurig op de kwaliteit beoordeeld. Onder de talry'ke genodigde bevondt zich ook Minister-president Mr. Beel, Het voornaamste De wal vis vangers komen weer naar huis. De walvisvaarder Willem Barendsz is op de thuisreis en kan in de eerste helft van Mei in Amsterdam worden verwacht. In overeenstemming met de inter nationale regeling is de vangst op 31 Maart te middernacht beëindigd. De totale productie van de Willem Barendsz bedraagt 13 duizend ton traan (vorig seizoen 12885 ton) en 1189 ton spermolie (vorig seizoen 120 ton). Bouwplan 19J8. Nog deze maand of in het begin van Mei zal het Bouwplan voor 1948 worden gepubliceerd. Aanvankelijk was het plan in tweeën gesplitst: de uitvoering van het bouwprogramma met en zonder de Marshall-hulp. Het tweede deel is thans uiteraard minder interes sant. Minister Veldman zal het Bouw plan persoonlijk aan vertegenwoor digers van de pers toelichten. Nederlandse eieren voor het Amerikaanse bezettingsleger Onlangs is een contract afgeslotén met vertegenwoordigers van het Amerikaanse bezettingsleger in Duits land inzake de levering van een aan zienlijk kwantum eieren. Krachtens dit contract zal Nederland van begin April tot eind Juli 1948 in totaal 21 millioen stuks eieren leveren. Voorlopig zullen gedurende vyf dagen per week dagelijks 2 wagons verse eieren, ieder met 400 box-kisten (een box-kist bevat 360 eieren) in Venlo worden verladen met bestem ming Frankfort. De C.C.D. in Februari 1918 Ambtenaren van de C.C.D. maak ten in Februari 1948 in totaal 7150 processen-verbaal op. Hierbij waren 9645 verdachten betrokken, van wie er 274 in verzekerde bewaring werden gesteld. In 1374 gevallen werd tot inbeslagneming van goederen over gegaan. Bij de Officier van Justitie werden 2813 processen-verbaal ingediend 6777 by de Ambtenaar van de Tucht rechtspraak, terwy'l 55- processen- verbaal by andere justitiële instanties werden ingezonden. De meeste overtredingen werden begaan op het gebied van vee en vlees, n.l. 2555. Het aantal geconsta teerde fraudes met akkerbouwpro ducten bedroeg 2085, terwijl op het gebied van pluimvee, eieren, wild en gevogelte, 2057 verdachten een over treding hadden begaan. Op zuivel gebied werden 1245 overtredingen geconstateerd. Gedurende genoemde maand werden o.m, in beslag genomen: 92.120 kg. granen, zaden en peulvruchten, 6641 kg. vlees en spek, 213 varkens en 50.146 eieren. IN HET KORT In het ondergronds bedrijf van de Domaniale myn te Kerkrade werd Maandagmiddag de 27-jarige hulp houwer P. J. W. uit Kerkrade dodelijk getroffen door een los geraakte steen. De eerw. zuster Eulalia, die 20 Oct haar 60-jarig professiefeest vierde in het St Bonifatiusziekenhuis te Leeu warden, is onderscheiden met Pro Ecclesia et Pontifice. Maandagavond botste naby Reuver een taxi tegen een boom. De vier inzittenden, allen uit Roermond, moesten naar het ziekenhuis te Venlo worden overgebracht, waar de chauf feur J. spoedig overleed. Ook de Roermonden aar L. is Woens dagavond in het Ziekenhuis te Ven lo aan de gevolgen overleden. Met ingang van heden zullen 4000 kisten per week met 360 stuks eieren uitgevoerd worden naar het Amerikaanse bezettingsleger in Duits land. De 27-jarige voerman K. te Deurne, die van de wagen viel en onder de wielen terecht kwam, is aan de gevolgen van deze noodlottige val in het ziekenhuis aldaar overleden. AMERIKA Deze week is wel buitengewoon belangrijk voor Europa geweest. Het Congres heeft, met uitsluiting van Spanje, voor de landen in West- Europa het Marshall plan goedgekeurd en is voor het vrije Europa, een catestrophe op economisch en finan cieel gebied afgewend. Immers, het oorlogsleed en de gevolgen van de oorlog heeft Europa zodanig uitgeput, dat op een enkele uitzondering, alle 16 by het Marshall-plan aangesloten landen op de bodem van hun schat kist waren. Nu de Verenigde Staten een hulp program hebben klaar liggen voor een periode van 47j jaar, kunnen deze 16 landen en West-Europa weer rui mer ademhalen en zyn verzekerd van credieten in Amerika, die zij allen zo zeer behoeven. Op de laatste Parys% conferentie werd nog duidelyk gezegd, dat het minstens nog 5 jaren duurt, voordat we op het peil van 1938 terug zyn, mits Amerika zou helpen. Amerika helpt nu en niet alleen de schatkisten profiteren daarvan, maar ook de tegen stand en afweer tegen het commu nisme heeft een machtig wapen in handen gekregen. Want nergens heeft het gewroet der communisten meer succes als daar waar nood heerst. Het kan nog enkele maanden duren voordat alles op volle toeren draait, maar dan zal men weldra de invloed hiervan op het economische leven, door verhoging van productie, levering van grondstoffen en verbruiksgoe- deren, kunnen -merken. We zyn er nog niet maar... nu komen we er wel. En laten zy, die bevreesd zyn voor een te groot Amerikaans overwicht, bedenken, dat in volle vrijheid de minimale Amerikaanse eisen inge willigd kunnen worden, dan de eisen der Sovjets, wanneer die aan de touwtjes zouden trekken. FINLAND Finland is zoals bekend, in Moskou op het matje moeten komen, om een vriendschapsverdrag te sluiten met de Sovjet-Unie. Dit hield dan tevens in, volgens Stalin, dat een militair verdrag af gesloten moest worden. En dit laatste was iets waar de tot nu toe nog democratische Finnen zeer weinig voor vóelden en, wat meer is, dit gevoelen ook duidelyk lieten merken. Zo heeft dan de naar Moskou ge zonden delegatie enkele dagen tussen twee vuren gezeten, de eisen der Russen, streng en niet te verbidden en de eisen der Finnen, die „vry"man in eigen huis wilden blyven. De Finse pers heeft, ondanks het communistisch gewroet, dat in Fin land in deze dagen natuurlijk onder hoge druk werkte, hun commissie echter een goede ruggesteun gegeven on men heeft op belangrijke punten concessies gekregen. Al is het officiële verdrag nog niet bekend, toch zyn de volgende details reeds openbaar De Finnen behoeven niet buiten eigen grondgebied ten oorlog te gaan, terwyl de Sovjettroepen niet in Fin land zullen komen, zonder vooraf gaande onderhandelingen. Dit wil dus zoveel zeggen, Rusland zal Finland slechts helpen als het er om vraagt. Zo te zien is een en ander wel mee gevallen, maar toch moeten we nog wachten op de juiste tekst, voordat verder commentaar geleverd kan wor den en het Finse parlemeni zal er het nodige ook nog wel over te zeggen hebben. Zyn de Sovjets door een flinke houding te imponeren Noorwegen en Zweden zyn in ieder geval nog tamelijk zenuwachtig en nog niets gerust. Het bezoek van een smaldeel der Amerikaanse vloot aan Noorwegen op het einde van deze maand, toont wel aan, dat Amerika niet dulden zal, dat ook dit land een dergelijk ver drag opgedrongen krijgt. FRANKRIJK In Parijs kwamen deze week de 16 West-Europese landen en West- Duitsland samen om een Europese organisatie op te richten, die de dol larhulp van het Marshallplan zal opvangen en de wyze zal aangeven waarop deze hulp zo doelmatig moge lijk kan worden aangewend. Op deze bijeenkomst zal bovendien besproken worden de verhoging der 'productie en het herstel van het monetair evenwicht tussen de ver schillende landen, terwy'l bovendien het onderlinge handelsverkeer onder de loupe zal genomen worden. Deze samenwerking der West- Europese landen is byna nooit voor gekomen, gezamelyke nood en geza- melyke afweer heeft dit klaar gekregen. Zal men nu eindelijk leren, dat hst oude spreekwoord „eendracht maakt macht" ook opgaat voor de hoge politiek. Intussen zyn in Fi ankrijk de eerste reacties op de Marsnal-hulp al be gonnen. De communisten hebben vanuit Moskou een sein gekregen en de communistische vakverenigingen eisen een loonsverhoging van 20 pet. en anders gaat het werk neer. In November is hun dat mislukt door een krachtige houding van de regering en ook nu zal de Regering deze heren wel tot rede brengen. Maar Frankrijk zal weer de wrange vruchten van deze strijd plukken. ENGELAND De Engelsen hebben van hun prof. Lieftinck, Sir Stafford Cripps, deze week een koude douche gehad. Moch ten zy nog geloofd hebben, dat het plan-Marshall hun zorgen wat ver lichten zou, zyn begroting hielp hen uit de droom. Hard werken, zuinig leven, meei uitvoeren en minder In voeren blijft voor de overwinnaar in deze wereldoorlog voorlopig nog het devies. Daarenboven wordt zyn roker tje duurder, bier en wijn eveneens terwijl ook het wedden, een van do grootste hobbies der Engelsen, nog eens extra belast worden. DUITSLAND De toestand in Duitsland en in het bijzonder in Berlijn is spannend. De Russen vinden de Amerikanen en Engelsen lastige heren en waren ze liever kwyt dan ryk, om zodoende verhaal van initiatief en durf, van en opofferingsgezindheid op het Dit is een dapperheid slagveld, maar ook van weergaloze koelbloedig heid, verbijsterende waaghalzerij en zeldzame •moed. Het is de oorlogsgeschiedenis van een Tommy, die, door het Geluk achtervolgd, op z'n eentje met de Duitsers vocht en ze daartoe in hun eigen nest placht op te. zoeken. Op het slagveld van Overloon bereikte hij. het toppunt. Dit verhaal werd met welwillende toestemming van de schrijver (Harry van Loon) overgenomen uit „Ons Eigen Erf." Verloren tussen het gekrioel van de soldaten, waarmee het grote landingsschip in een van Engeland's uitvalshavens wordt volgepakt, staat hy eenzaam aan de reling. Zyn ge dachten verwijlen nog by vrouw en kinderen, van wie hij nog geen 48 uur geleden afscheid genomen heeft. Met een onbestemd gevoel, een mengeling van hoop en een onzeker voorgevoel, staat hy daar vn wacht met de honderdduizenden op het teken, dat hen zal storten in het meest gigantische avontuur in de militaire geschiedenis: de landing in Normandië. Nog slechts enkele uren en de meest beruchte dag der dagen: D—Day 1944, is aangebroken. Tot op dit uur heeft hy zich in niets onderscheiden van de anderen, zyn verende tred verraadt de sportsman, de felle ogen iemand die weet wat hy wil. Overigens een sol daat uit het moderne millioenenleger der geallieerden, private Eardley, soldaat George Harold Eardley, No. 6092111, 4/KSLI. oud 27 jaar, burgeradres: 17 Lionstreet. Congleton (Midden- Engeland). De badge op de mouw van zyn uniform, een geel lapje met zwarte stier, geeft aan, dat hy" tot de 11e Britse Pant serdivisie behoort. Zijn gevechtseenheid is het 4e Bataljon The King's Shropshire Light Infantry (4/KSLI). „George was alty'd een „lively lad" een levenslustige jongen en hy doet graag aan sport". Meer wist zyn vader niet over hem te vertellen aan do Daily-Mail-reporter in de dagen, dat zijn zoon beroemd was over heel Engeland. Neen, er was niets bijzonders te zien aan Eardley junior. Hy was gewoon zoals alle anderen en hy bleef gewoon, ook toen hy uit handen van de Koning van Engeland maanden later het V.C. (Victoria Cross) mocht ontvangen als hoogste erkenning voor zyn dapper gedrag, waarmee hy in de bossen rond Over loon vriend èn vy'and verbijsterd had. In de roem, waarmee hy in die dagen in het leger en in heel Engeland overladen werd, is hy niet ondergegaan. DE „DODELIJKE" TRUC» Hy vocht mee in de kolkende heksenketel Caen, de Nor- mandische stad, die de felle striemen van een niets ontzien de invasie incasseerde. Hy leverde zyn kleine aandeel in de opruiming van de laatste weerstand op het Fransche schier' eiland en ziet de tragische ondergang van honderdduizend duitsers in de „zak" van Falaise. En dan, in Augustus, wordt hy ineens anders. Het is, alsof hij een camouflage afgooit en zyn ware gedaante laat zien. Hij haalt zijn eerste verbluffende stunt uit. Op een morgen is Eardley leider van een patrouille. Deels door de onbekendheid met het terrein, deels ook ten gevolge van het grillige verloop van het duitsche front, laat hy zyn patrouille midden in de duitse linie vastlopen. Een maal ontdekt, wordt de patrouille het doelwit van een vijan delijke mitrailleur. De patrouille zoekt dekking achter een heg, aan de andere kant van die heg zit Eardley. Tussen twee mitrailleur-salvo's door richt deze zich plotseling in zyn volle lengte op en valt meteen weer neer, aldus voorgevende dat hy getroffen is. Terwijl nu de patrouille uit alle macht begint te vuren aldus de duitse stelling bezig houdt, ziet Eardley kans ongemerkt tot in de buurt van de vyandelyke post te krui pen. Met twee handgranaten, in één seconde, gooit hij hier de boel aan flarden en stelt tenslotte de totaal verraste be manning buiten gevecht met een venijnige roffel uit zyn stengun. De truc is gelukt en hy' wenkt zyn mannen nader bij. De beloning voor hem is de M.M. (Military Medal). Dat was by" Benny Bocage in Frankrijk, op een stralende Augus tusmorgen. GROOT WILD» In September bevinden de geallieerden zich vóór Ant werpen. Fel wordt er om het b9zit van deze onmisbare havenstad gevochten. De 11e Britse Pantserdivisie is present en daaronder Eardley's bataljon 4/KSLÏ. Des middags van de tweede dag is plotseling het batal jonshoofdkwartier in opschudding. Er wordt geroepen, buiten is er een ongewone deining. Terwijl de lucht boven het belegerde Antwerpen trilt van de hevige explosies rent de complete staf naar buiten met de toevallig aanwezige oorlogscorrespondenten en is daar getuige van een even vermakelijk als ongewoon voorval. Want in de militaire pas, de handen in de nek, komt een groep hoge duitse officieren binnen marcheren. En vlak achter dit illuster gezelschap, de stengun in de aanslag een ietwat verlegen lachende Eardley! Deze, die intussen Sergeant geworden ié, rapporteert het geval laconiek aan de verbaasde commandant. Het bly'kt de volledige staf te zyn van een duits legeronderdeel, de generaal zelf incluis. Toen Sgt. Eardley op zyn eentje ergens vooraan in een aanvalsgroep rondzwierf, ontdekte hy toevallig de heren, veilig weggedoken in een bunker. Dat was in de buurt van de dokken. Hy' maakte ze prompt onschadelijk tussen twee duitse artilleriesalvo's door. Weer krijgt hy' er een onderscheiding, het Croix de Guerre (Oorlogskruis). In de gelederen van de 11de Divisie gaat de naam Eardley van mond tot mond. NAAR OVERLOON» Intussen is het October geworden. Montgomery's gedurf de zet. „de Holland-Corridor", de speerstoot dwars door Bra bant, is werkelijkheid geworden. Het duitse front in de zuidelijke provincies wankelt, de rechtervleugel ervan wordt tegen de Maas gedrukt. Maar de kracht van de tegenstander is onderschat en de geallieerde legerleiding moet haar aandacht op een nieuw front richten, een niet verwacht strijdtoneel. De Slag om de Maas, bij de geallieerden de Slag om Overloon genoemd, ontbrandt in alle hevigheid. Een uitge putte, byna murw gebeukte 7de Amerikaanse Tankdivisie vocht hier reeds sedert acht dagen tegen vermoeidheid en ap, worstelt tegen de*duitse Tigertanks, tegen de listig uitgelegde mijnenvelden, tegen de 88 mm's, tegen heel die verbittering en wanhoop, waarmee de duitse legers zich in hun laatste uren pogen staande te houden. In de avonduren van 7 October worden de Amerikanon _elost en hun stellingen ingenomen door onderdelen van de 11de Britse Pantserdivisie. Geleidelijk groeien de gevech ten rond Overloon tot dezelfde felheid als weleer in Norman dië, dat al zo lang geleden lijkt. Het artilleriebombardement van 12 October, brengt de dagen rond Caen in herinnering terug. Het wordt een Tweede Caen Het is in deze dagen, dat Sgt. Eardley weer sens van zich doet spreken, maar thans op een wijze, welke zelfs zyn vijanden verbijstert. Aan de eigenlijke gevechten rond Overloon heeft 4/KSLI goed als niet deelgenomen. Op 20 September om 5 uur de namiddag stormden de tanks van de 11de Divisie Nederland binnen by Budel en op 25 September arriveert het 4de bataljon KSLI in de Peel, nl. in St. Anthonis. De laatste dagen zyn betrekkelyk rustig geweest, uitgezonderd dan de tocht door Gemert, waar de bevolking aan de bevry- s ders een ontvangst bereidt, waarbij horen en zien vergaat en zoals het bataljon op de lange weg van Normandië naar Nederland nog niet was ten deel gevallen. Aan 4/KSLI wordt nu de bewaking van de sector Mul lein toegewezen, waar de tyd wordt doorgebracht met dag verkenningen, nachtpatrouilles en geweerpoetsen. Vooral in de buurt van Sambeek—Stuw wordt gepatrouilleerd. Op 13 October vinden we dan Sgt. Eardley terug aan het hoofd van een kleine verkenningsgroep nog vóór het daglicht. In de buurt van de Stuw is een huis bestormd. Aan de order om een gevangene ter ondervraging mee te brengen, heeft hy prompt voldaan. Hy brengt er twee mee. De inlichtingen, welke de twee duitsers zo gewillig geven, zyn van die aard, dat besloten wordt daags daarna voor dag en dauw een gevechtstroep uit te zenden, om een bepaald huis in de buurt van de Stuw te bestormen en de daar vertoevende duitsers te overrompelen. Deze raid staat onder leiding van Luitenant Cartwricht, Eardley is com mandant van een onderdeel. Ook Luitenant Bratland doet mee, een officier van het Noorse leger, die by de ondergrond se in Noorwegen gewerkt heeft en Engelandvaarder werd. En terwyl in Overloon de straatgevechten in volle gang zijn en elk moment de overgave van de duitse bezetting al daar verwacht wordt, wordt by Sambeek-Stuw door deze getrainde commandogroep een dusdanig geperfectioneerde raid uitgevoerd, dat de duitsers volkomen verrast worden. By het zien van de gezichten van dit plotseling opgedoken Engels legertje - oordelen de duitsers het beste zich maar over te geven. De haren zyn boer Vorsleyen te berge gerezen als hy' deze „Blitz"-actie rond zyn huis, -vanuit een schuilgat moet meemaken. Het resultaat is 12 gevangenen en 9 duitsers dood, by de Engelsen 2 doden en 4 gewonden. Uit ondervragingen van de duitsers blykt, dat de gehele stelling is Opgeruimd, doch dat één duitser, 'n feldwebel, in de kelder van 't huis is achtergebleven. Subiet wil Eardly, die van opruimen houdt, terug om deze eenzame te gaan halen. Maar de commandant vindt het voor die dag wel letjes. SLOT VOLGT

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2