De m<teid Mud van deze iveek het gebruik van landbouwgronden, opdat het kleine boeren- en tuinders- bedrijf een economisch verantwoorde grondslag krijgt. 12. Het doelmatig versterken van de gezondheid van de middenstands- bedryven. Door: bijzondere zorg in de organi satie-politiek, in de voorlichtingspo- litiek, in de prys-politiek en in de belasting-politiek. 13. Het herzien van de sociale verzekering en uitbreiding daarvan tot groepen van zelfstandigen. 14. Het voortdurend verzekeren van het evenwicht in het loon- en prijspeil. Bevordering van industrialisatie en export, vooral door stimulering van het particulier initiatief. 15. Het voeren van een financiële en belastingpolitiek, die ernstig reke ning houdt met: de verschillen in draagkracht tus sen de burgers; de rechten van het grote gezin; de draagkracht van het bedrijfs leven in al zy'n geledingen en van de volksgemeenschap in haar ge heel. Het communistisch gevaar. Over het communistisch gevaar zegt het manifest tenslotte: Het is geen toeval, dat het de af gevaardigden der Katholieke Volks partij in de Eerste en Tweede Kamer zijn geweest, die de bestrijding van •het communisme het eerst aan de orde hebben gesteld. Want: voor de bestrijding van het communisme is het noodzakelijk: een vast beginsel, een sterke over tuiging, een vooruitstrevend program èn politieke macht. Deze vier voorwaarden zyn aanwe zig, en tezamen meer dan vfciar ook in de Katholieke Volkspartij. Daarom: is de Kath. Volksparty niet de enige, maar wel de krach tigste politieke tegenstander van het communisme. Dit weten de communisten, dit weten ook, gelukkig, de Katholieken. De candidaten der Kath. Volkspartij onderschrijven dit verkiezingsmanifest en zullen met al hun krachten werken aan de verwezenlijking der gestelde programpunten. Daarom doet de Kath. Volkspartij een klemmend beroep op alle kiezers voor een Christelijke Maatschappij. Voor: vrijheid,.vrede en welvaart. ITALIË. Z.H. de Paus heeft zoals gewoon lijk ook dit jaar op het balcon van de Sint Pieter Zyn Paasboodschap tot de wereld gericht. Meer dan vierhonderd duizend ge lovigen waren op het St. Pieters plein aanwezig om te luisteren naar het ernstig woord van de Opper herder, Z. H. waarschuwde Italië en de wereld voor de grote verantwoor delijkheid die de Christenen hebben, nu in de gehele wereld wellicht on herstelbare beslisingen genomen moe ten worden. De grootste waakzaamheid en on voorwaardelijke bereidvaardigheid wordt vereist van hoofd en leden der Christenheid. Het Christelijk geweten moet ont waken, er is geen plaats meer voor halfslachtigheid en twee meesters kan men nu minder dan ooit die nen. Sociale rechtvaardigheid en vrede kunnen niet gevestigd worden door agitatoren, die Christus niet erkennen. Scherp keerde Z.H. de Paus zich tegen de aanvallen op de Kerk van Rome. Zijn rede werd telkens door gejuich onderbroken. Tot slot gaf Hy zijn zegen „Urbi et Orbi". Deze rede van Z. H. de Paus zal vooral in Italië - van zeer groot gewicht blijken te zyn, daar juist in Italië de toestand zeer ernstig is. Nog veertien dagen en dan zal Italië zyn nieuwe regering moeten kiezen en zoals nooit te voren stellen de communisten alles in het werk ook hier de macht in handen te krijgen. Het v.oorstel van een Amerikaanse afgevaardigde in het Congres om de Paus soldaten ter beschikking te stellen voor de verdediging der H. Stad spreekt wel duidelijke taal van de bezorgdheid die ook daar heerst. Vast staat, dat de komende weken ook voor de Westerse Unie van be slissende betekenis zullen zyn. Moskou fluit en het Italiaans volk zal zich schrap moeten zetten om niet mee to rennen en dan heilloos ten onder te gaan. PALESTINA De Paasdagen zyn in het Heilige Land geen dagen van vrede geweest. Feller dan ooit is de strijd ontbrand. Speciaal in de streek om Bethlehem zijn deze week felle gevechten gele verd, waarbij zelfs vliegtuigen en tanks gebruikt werden. Britse inter ventie heeft tenslotte een complete veldslag voorkomen, maar de toestand blijft zeer gespannen. De Verenigde Staten, die zoals be kend, het verdelingsplan van Palesti na in een Joodse en Arabische Staat hebben laten varen, brachten deze week voorstellen in de Veiligheids raad om een wapenstilstand te ver zoeken en zo spoedig mogelijk een bijzondere algemene vergadering bij een te roepen om het Palestijnse vraagstuk opnieuw te bespreken. „Neen" zei de Sovjet afgevaardigde Gromyko, de verdeling moet door gang vinden. Hoe men nu tenslotte uit deze impasse moet en zal komen is wel een der zwaarste opgave voor de Veiligheidsraad. FINLAND Het heeft er alle schijn van, dat Finland zich gereed moet maken om evenals Hongarije en Roemenië in het verleden, aan de Russische druk toe te geven. Aangespoord door Rusland om eens te komen praten, blijkt nu dat de Sovjets niet alleen een vriend schapsverdrag willen sluiten maar ook een verdrag van militaire bijstand, iets wat gezien de toestand van het land wel allerminst raadzaam is. Hoewel er geruchten gaan, dat reeds besloten is tot een pact door de Finse delegatie in Moskou, waardoor o.m. het leger opder Russisch-Finse leiding zou kernen, is hier in Finland tot heden niets van bekend. Wel is bekend, dat drievierde van het Finse parlement hier streng op tegen is/ AMERIKA. Het is weer eens hommeles geweest tussen Amerika en tRusland. Ditmaal speelde het „drama" zich af in de commissie voor atoom-energie. De Westerse mogendheden hadden een voorstel ter tafel gebracht om een internationale controle op de materialen voor atoom-energie in het leven te roepen, onafhankelijk van deze commissie en dus ook onafhan kelijk van het veto-recht. Dit plan kreeg de 7 benodigde stem men maar de afgevaardigde der So /jet- Unie Gromyko knikte neen en stelde voor, een controle binnpn het kader van de Veiligheidsraad, dus met het gevolg, dat ten alle tijden het veto recht gebruikt kan worden en dan slechts alleen, als op voorhand alle atoomwapens zouden vernietigd zyn. Het is logisch, dat de rest toen ook „neen" zei, daar het veto-recht by eventueel misbruik van „atoom- materialen" iedere verbodsbepaling of wat ook, waardeloos maakt, zoals reeds meerdere malen in de Veilig heidsraad by andere plannen is ge beurd. Dus de aanmaak van atoomwapens wordt niet gecontroleerd en over enige tyd zullen de kranten weer eens vol staan over al het fraais wat er weer is uitgevonden, niet ter ver betering van 's mensen bestaan, maar ter uitroeïng. Het grote nieuws van deze week is wel, dat ook de Senaat het Mars hallplan heeft goedgekeurd, zodat binnen veertien dagen de eerste zendingen kunnen worden tegemoet gezien, mits er weer niets tussen komt. Want nu is het zo, dat Senaat en Huis niet hetzelfde hebben goedge keurd, het Huis heeft immers ook Spanje by de hulp van het Maishall- plan getrokken en hierover heeft de Senaat zich niet uitgelaten. Senaat en Huis zullen deze kwes tie nog deze week gezamelyk bespre ken en waarsqjiijnlyk zal dan de afgezant der Verenigde Staten, Myron Taylor, wel een en ander met Fran co besproken hebben, dat ook minis ter Marshall, die er op tegen schynt te zyn dat Spanje hieronder valt, van gedachten doet veranderen. SPANJE. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft met 149 tegen 52 stemmen besloten Spanje uit te no digen deel te nemen aan het plan Marshall. Het voorstel om Spanje op te ne men in de Amerikaanse hulpverle ning is uitgegaan van de commissie voor buitelandse zaken van het Huis, omdat Spanje het enige land is, dat op ervaringen en resultaten kan bogen in het opwerpen van een dam tegen het communisme. In de loop van de week heeft de persoonlijke vertegenwoordiger van president Truman by de H. Stoel, Myron Taylor een bezoek gebracht aan generaal Franco. Later werd gemeld In een gemeenschappelijke zitting van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden en de Senaat is besloten, Spanje niet op te nemen in het hulp plan voor Europa. DUITSLAND. In Duitsland spitst de toestand zich ook toe, ging vorige week de geallieerde bestuursraad na over en weer scheldpartijen uit elkaar en was de Sovjet-Russische afgevaar digde er van overtuigd, dat de Wes terse mogendheden vuil spel speelden tegen de Sovjets, direct daarop waren de gevolgen reeds merkbaar. Weer werden documenten overhan digd, waarin do Sovjets probeerden te bewijzen, dat zij alleen, de enige juiste weg bewandelen om Duitsland weer op te voeden en dat het de scnuld der Westerse geallieerden is, dat een en ander dreigt spaak te lopen. De Westerse mogendheden bewe zen juist, dat het precies andersom was en dat het de Russen waren, die door hun grootse plundertochten en dictatuur het gehele duitse leven ontwrichten. Al met al kwam men daardoor niet dichter bij elkaar, totdat vanuit Moskou bericht kwam, dat in ieder geval de zittingen van de geallieerde bestuursraad, die door het brute weglopen der Russen feitelijk ter ziele was, moesten doorgaan. Juist toen er een kleine opluchting kwam, gebeurde er weer wat anders, dat de hele situatie ernstiger dan te voren maakt. De Russen kondigden namelijk af, dat vanaf 1 April de grensbewaking heel wat strenger zou worden, daar er teveel mensen uit de Westerse zone naar de Oosterse zone vluchten uit gebrek aan et6n. Dat was punt 1. Punt 2. Er zal een scherpere con trole komen op alle weg- en trein verkeer, tussen Berlyn, dat zoals bekend als een vrijstad in de Oester- së zone ligt en de westerse zone. Dit laatste wil zoveel zeggen als: de Russen zullen van nu af streng controleren wie en wat er naar Berlijn gaat en wie en wat er uit komt. Vanzelfsprekend is dit verbod noch door de Brittenen Amerikanen,noch door de Fransen voor zoete koek aangenomen en reeds zyn er weer verschillende nota's gewisseld. De Rus blijft echter tot op dit ogenblik net doen of zijn neus bloedt en verbied netjes de Britse en Ame rikaanse treinen om verder door te rijden naar Berlyn. Verder zyn de Russen op de grens van de Russische en Britse zone druk doende kwartier te maken en overal worden de grenswachten versterkt. Nieuwe dreigementen Wat achter dat stalen gordijn ge beurd, kan niemand juist zeggen, maar zeker is, dat èn Amerika èn Engeland het oog gericht houden op Berlyn, dat evenals in het verleden ook nu, maar nog veel zwaardere zorgen met zich brengt. Het voornaamste Koningin moet volledig rusten De secretaris van H.M. de Koningin deelt het volgende mede: „De toestand van H.M. de Koningin maakt het nog niet mogelijk, dat Zij haar werkzaam heden weer ten volle kan hervatten. Op medisch advies zal Zij voorlopig nog zeer veel rust moeten houden". RAUTER STAAT TERECHT Onder enorme belangstelling is Don derdagmorgen te Den Haag de 52- jarige Rauter, die eens de schrik van ons land was, voor het Byzonder Ge rechtshof verschenen, dat, naar ver wacht wordt, drie dagen nodig zal hebben om de zaak, welke de Bijzon dere Rechtspleging tot op heden te verwerken heeft gekregen, te behan delen. Filmoperateurs maken in de rechtszaal hun opnamen, er is geen plaats onbezet. Het Nederlandse volk wacht op het oordeel van zyn rechters over de man, in wie het nog altijd zyn grootste beul ziet. Boerinnen naar Z.-Frankrijk. Vanwege de stichting Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond is Dinsdag een aantal jonge boerinnen uit de Brabantse Peel naar Zuid-Frankryk vertrokken teneinde gedurende enige maanden aldaar huishoudelijk werk te verrichten voor reeds geëmigreerde jonge boeren. Mej. E. van Beek uit Deurne leidt dit werk. Nieuwe Textielpunten. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat 25 punten van de nieuwe textielkaart VA 804 zyn gel dig verklaard. Er wordt op gewezen, dat van deze 25 punten er 5 als extra beschik baarstelling zyn te beschouwen. Met ingang van 1 April zyn geldig de bonnen gemerkt: „textiel J een punt", "„textiel J vyf punten", „tex tiel J reserve" ter waarde van 10 punten en „textiel K een punt". De bonnen „textiel K vijf punten" en „textiel K reserve" zyn derhalve voorlopig niet aangewezen voor de aankoop van textielgoederen. Vensterglas vrij. Met ingang van 1 April j.l. mag vensterglas in alle dikten, zonder machtiging, vergunning of bon, aan handelaren, verbruikers of verwer kers worden verkocht en afgeleverd. Tuindersglas, blank gepolijst spie gelglas, gewapend glas en brute glas blyven voorlopig in distributie. Zonder triptiek naar België. Triptieken voor België zyn vanaf 1 Mei a.s. niet meer vereist. Maar van 1 Mei af mag gem Nederlandse auto of jpotor de Nederlandse grens naar het buitenland passeren, zonder dat de bestuurdey in het bezit is van een vergunning tot tijdelijke uit voer uit Nederland. Deze vergunning houdt de verplich ting voor de bestuurder in, het mo torrijtuig binnen de geldigheidsduur (zes maanden) naar Nederland terug te brengen. Op overtreding der voorwaarden van deze vergunning zyn zware straffen gesteld. Verwachtingen ?oor fruitoogst Tengevolge van het mooie voor jaarsweer ontwikkelen de knoppen aan de fruitbomen zich snel. De appels beloven volgens deskun digen in Zeeland eer. behooilyke oogst, doch in de Betuwe en Lim burg klaagt men over weinig knop en speciaal by de goudreinetten over zwakke knoppen. Tien ton suiker in beslag genomen Tien ton suiker zou de zwarte weg zijn opgegaan, wanneer de CCt) deze administratief niet verantwoorde voor raad van een chocolade- en suiker- werkfabriek in het Westen van het land niet in beslaggenomen had. Controle bracht de clandestiene handelingen aan het licht. De suiker was verkregen door in chocolade producten grondstoffen te verwerken, die daarvoor niet waren aangewezen. Ook werd een hoger verwerkings- verlies opgegeven dan in werkelijk heid bestond. Vijfhonderd kilo suiker was reeds zwart verkocht. Itnim 18.000 eieren voor zieken in Limburg De solidariteitsdienstvan de K.A.B. Limburg heeft enkele weken geleden een grote actie'voor Paaseierenbonnen op touw gezet. Het resultaat hiervan is, dat men de zieke en hulpbehoe vende leden van de K.A.B. in Lim burg met meer dan 18.000 Paaseieren kan verrassen. In Noord- en Midden-Limburg, waar de afdeling Horst het leeuwenaandeel had, zijn de eierbonnen verzameld. Ook de aardappelactie voor de nood lijdende arbeidersgezinnen, waaraan de jonge boeren en tuinders van Echt tot Kerkrade spontaan hun mede werking hebben gegeven, werd een succes. Ruim 20.000 kg is opgehaald. Vervalsing veevoederbonnen, Gedurende de laatste tyd werd enige malen geconstateerd, dat vee voeder- en zaaizaadbonnen, hetzij door degene aan wie deze waren uit gereikt, hetzij door diens leverancier waren gewijzigd. Tegen de plegers werd procesverbaal opgemaakt wegens valsheid in geschrifte. Deze delicten werden zwaar gestraft Dit ondervond een veevoedorhan- delaar, die voor een dergelijk feit door de politierechter werd veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk. Slachtoffers van omgeslagen roeiboot gevonden Zoals men zich zal herinneren, sloeg op 16 Dec. 1947 in de buurt van Borg haren op de Maas een bootje om, tengevolge waarvan drie vissers ver dronken. Na een dag dreggen vond men het stoffelijk overschot van de 45-jarige S., die zeven kinderen achter liet, doch de overige slachtoffers vond men niet. Thans na drie maanden, is men er op een afstand van 1000 meter van de plaats van het ongeval, in ges'aagd de andere twee slaclioffers naar boven te halen. Het zijn de 36-jarige ge huwde H. W. en de 29-jarige om^e- huwde J. V., beiden uit Limmel. Nieuwe aardappelen en eerste perziken De Poeldykse groenten- en fruit kweker M. v. Ruyven heeft de eerste kasaardappelen van het jaar aange voerd. Zy brachten f 1,35 tot f 1,55 per kilo op, dus „nogal" pryzig voor een dagelyks maal. Door zijn plaatsgenoot G. v. Leeuwen werden de eerste perziken aangevoerd. De eerste perzik kostte maar liefst f 2,45 Levert oude tubes in! De persdienst van het dep. vart Econ. Zaken wyst er op, dat het in leveren van oude tubes bij het kopen van nieuwe tubes tandpasta, huid- crême e.d. van het grootste belang is voor onze deviezenpositie. Wanneer de benodigde tubes in hoofdzaak ver vaardigd kunnen worden uit inge leverde tubes, wordt daardoor naar schatting 10.000 kg. lood bespaard ofwel voor een bedrag van f 100.000 aan dollars. Ook het inleveren van oude tubes, waarvoor men geen nieuwe wenst te ontvangen, kan de deviezen- en grond- stoffenpositie van ons land verster ken. IN HET KORT. De uitgestrekte gebieden nabij de Heelderpeel in Midden-Limburg zyn als natuurreservaat aangewezen. Onder grote belangstelling heeft de heer J. Cöp te Hapszyn honderdsten verjaardag gevierd. De mijnwerker B. uit Kerkrade, die zijn stiefzoon doodschoot hoorde in Den Bosch in hoger beroep ook 12 jaar bevestigen. Oliebad houdt eieren vers Kalkeieren waren berucht om hun „smaakje", het koelhuis slaagde er al evenmin in de kippeneieren „vers" te houden, zo zelfs, dat het koelhuis- ei op de markt geen gewild artikel was. Thans echter schynt men in het oliebad dé methode te hebben ge vonden om het kippenei te conser veren. In de oorlogsjaren is deze nieuwe vinding, het onderdompelen van de eieren in een oliebad, in Amerika en daarna ook elders in de geallieerde landen op grote schaal toegepast. En de resultaten zijn van dien aard, dat thans in ons land op grote schaal een proef ermee wordt genomen. De kosten van de oliebadbehan- deling zyn uiterst gering en zullen by ruime toepassing van dit procédé zeker niet de 15 ct per duizend stuks overschrijden, waarschijnlijk zelfs aan zienlijk daaronder liggen. Op die buitenlandse markten waar (door Amerika cf Australië) reeds ge oliede eieren worden aangevoerd hetgeen o.m. in Engeland het geval is is het reeds zo, dat het gewone koelhuisei practisch onverkoopbaar is. Zelfs worden er reeds proeven ge nomen, óm ook de vers te exporteren eieren een oliebehandeling te geven, waardoor een betere overkomst en wat meer speling bij het bewaren, worden gegarandeerd. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Yan Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicynen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat de „Verordening op de heffing van reinigingsrechten in de gemeente Venray" vastgesteld by besluit van de Raad dd. 7 November 1947, no. 218 en goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 16 Februari 1948 no. 7, ter gemeente-secretarie gedurende 3 maanden voor eenieder ter lezing is nedergelegd. Venray, 31 Maart 1948. Vaste aanstelling. De heren M. Stoks en L. Hendrikx zijn met ingang van 27 Maart vast aangesteld als bestellers bij de Pos terijen te Venray. PAAS-GEBKUIKEN. Door oorlogsomstandigheden zyn verschillende Paasgebruiken hier in de omgeving achterwege gebleven, doch dit jaar zyn de kleintjes weer volop aan het eieren zoeken en rapen geweest en in het vallen van de avond vlamden tot ver in de omtrek de Paasvuren op tegen de donkere hemel. Het is aardig eens even de beteke nis van beide gebruiken na te gaan, daar deze byna niet meer gekend worden. Het ei is de kiem van hieuw leven en bergt en schenkt levenskracht. In het christendom werd deze gedachte nog versterkt, doordat men in het ei zag het witte grdf, waaruit het leven, dat Christus is, weer oprijst. Daarom missen chocolade- en suiker eieren met de Pasen ook iedere pere zin en is het slechts een modernisme, dat niets van de oor spronkelijke betekenis in zich heeft. De schutterij heeft haar paaseieren ook opgehaald, wat- vroeger door misdienaars en de koster gedaan werd en waar ieder gezin voor een bepaald aantal eieren was „aange slagen". 70 pet. van de opbrengst was voor de koster, 30 pet. voor de pastoor. Oorspronkelijk werden de paaseieren als eerste spijs na de vasten in de kerk gewyd, doch dit gebruik is latei- vervallen. De paasvuren hebben een heidense oorsprong, zy weiden ontstoken rond het begin van de lente en men schreef daaraan een kracht toe, die onheil afweerde en vruchtbaarheid schonk. De kerk heeft als met vele van der gelijke heidense gebruiken een diepere christelijke betekenis daaraan gehecht en nu dienen ze om de doornekroon te verbranden. Het oorspronkelijke gebruik is hier het beste in ere gehouden, waar iedere boerderij een paasvuur ont steekt, in plaats van één groot, zoals b.v. in Wageningen gebeurd. Het Paasvuur was vroeger feitelijk een vuur waarin het oude hout en liet versleten gereedschap van den winter werden verbrand. De gewoonte, die wij ook dit jaar weer zagen, om bovenin een grote paal of stok een vuur te ontsteken, gaat terug naar het oude zonnerad, dat in heidense tijden midden in het vuur aan een paal geboden was. Aan het trekken van de rook van het Paasvuur over de bezaaide akkers schrijven oude boeren nog vrucht- baarmakende kracht ,toe, terwijl het gebruik ook bestaat om door het uitgedoofde vuur te springen of te lopen om gezondheid te verkrijgen. Al met al is het niet onaardig dat deze oude gebruiken weer heelhuids uit de oorlog zijn gekomen. Diamanten priesterfeest yau Pater Ignatius Smeets O.F.M. Met grote luister herdacht Pater Ignatius Smeets O.F.M. Dinsdag 30 Maart zyn zeldzaam jubilé van zestig Priesterjaren. 's Morgens te 10 uur droeg Zijne Eerw. een Solemnele Hoogmis op, met assistentie van Pater Gardiaan als presbyter-assistens, Pator Vicaris diaken, Pater Augustinus subdiaken, terwijl de fraters en broeders van de kloostercommuniteit fungeerden als ceremoniemeester, organist, cantorem en acolythi. Onder de kundige leiding van pater Licinius werden de gewijde gezangen zeer schoon uitgevoerd en zetten aan do indrukwekkende plechtigheid een waardige luister bij. s Avonds bracht Venray's Harmonie een treffende serenade, voorafgegaan door een toespraak van de president, de heer H. Sala, die op kernachtige wijze op de zeldzaamheid van het feest wees, op de verdiensten van den diamanten jubilaris en hem be loofde in October by de viering van zijn gouden Ordesjubilé weüerom gaarne de zilveren tonen van de Harmonie te doen schallen. De Jubilaris, diep getroffen, ook omdat hij als student van Rolduc clarinettist en hoboïst de vreugde heeft moge verhogen, dankte hartelijk en wenste bestuur en leden, dat de Harmonie nog vele lauweren zou mogen toevoegen aan de reeds be haalde. Toen trokken ze allen door het kloosterpand naar de refter, waar de hele communiteit eenige tyd weer genieten mocht van de muziek van Venray's Harmonie. Gevonden voorwerpen: een bos sleutols, P. J. Janssen, F 17 Oirlo; schop. Janssen, Maash. weg 48; blauwe kindermantel, Berkens. Patersstr. 16: damessjaal, Rongen, Langstr. 23; 2 muntbiljetten, Verste gen Gasstr. 3a; zw. rozenkrans, v.d. Kaay, Hofstr. N.W. 4; f donkerblauw ceintuur, in autobus Vitesse porte- morinaie, Seuren, O.Oostr.weg 20; zilv. ketting m. hanger, waarin bl. steen, Pyls, Gr.str. 14; witbruine duif onger., Linders, Deurn.weg M. 76. Hioob-nieuws Het weinig talrijke publiek, dat op 2e Paasdag de uitvoering van I-Iioob „Als Ma aan de touwtjes trekt" be zocht, heeft zich kostelijk geamuseerd met dit charmante, vlot gespeelde en tot in de puntjes verzorgde blijspel. Hioob heeft zich weer eens van zijn beste zijde doen zien en voor deze uitvoering speciaal alle lof. Dit was nog eens spel van het beste gehalte, Iedereen die hartelijk wil lachen, raden wij aan deze uitvoering a.s. Zondag te bezoeken. Werkelijk, het is de moeite waard. Jcugd-TOetbal. Wy beginnen deze keer met een gelukwens voor het A-elftal, dat het bestond om Zondag j.l. ongeslagen kampioen te worden. De stryd in Horst was wel hard. doch een kleine maar verdiende 2-1 overwinning was uitoindelijk de uit slag. Jongens, proficiat! Het B-elftal won met 4 1 van Swolgen A. Een heel goede prestatie. Doch wil ik deze keer juist dit elftal eens onder de loupe nemen. Voorop stel ik, dat het de bedoe ling is opbouwende critiek te leveren en niemand te willen afbreken. In dien er goeds van U gezegd wordt, steek dan de kop niet te hoog in de wind, maar probeert dan steeds beter en volmaakter voetballer te worden en zo er iets minder prettigs voor U is, zorg er dan voor, dit spoedig te verbeteren. Over het geheel genomen een heel goed elftal, dat een verdienstelijke tweede plaats in de eindstand van 3**% de competitie behaalde. Daarvoor hulde. De keeper heeft in deze com- petitie goed werk verricht, al liet hij nu en dan een sof gooltje door. De linksback is een robuste speler, die tidÈj& moet proberen de ballen ineens weg te werken. Hy moet zytflinkerbeen net zo goed kunnen gebruiken als J|ï|M zijn rechter. De rechtsback is nog -5^|| niet dikwyls gezien. Zyn opsuellen als back is foutief; ik dacht dat hy /lijp half speelde, zo sterk was zyn op- dringen. Enkele absolute mistrappen, hadden gaols voor de tegenpartij kun- nen opleveren. Hy' is ijverigen beweeg-S&M lyk. Heel goede eigenschappen enj| met ernstig trainen wordt het eens bruikbare kracht. De spil van dit elftal is de beste speler. Zo voortgaande zult U en Venray 1 nog veel plezier van de voetbalsport beleven. De rechtshalf is lang niet S slecht, doch moet er vooral op letten om de bal zo spoedig mogelijk af te geven. Je spel zal er veel beter door worden. De linkshalf kan ook behoor lijk mee. doch moet vooral op het plaatsen der ballen zorgen. De volgende week krijgt de voor hoede een beurt. Evön wil ik nog memoreren, dat het O-olftal drie gely'k spoelde tegen Meerlo A en met een beetje geluk deze wedstrijd had kunnen winnen. TR EK HON DEN - IV ET Herkeuring van alle treklionden Het gemeentebestuur van Venray, brengt ter algemene kennis, dat een herkeuring van trekhonden en honden karren wordt bevolen, welke zal wor den gehouden op Donderdag 15 April a.s. des v.m. om 11 uur te Venray, Iienseniusplein voor de gehele ge meente. De honden moeten voldoen aan de volgende eisen 1. Korte, brede zware nek. Krach tige hals; 2. Brede schoft (deel van de rug tussen de schouderbladen); 3. Rechte, brede gespierde rug, korte, rechte brede lendenen; 4. Brede voorborst; 5. Breed, gespierd kruis, smalle gevulde flanken; 6. Gewelfde, diepe borst, gespierde voldoende vastliggende schouder; 7. Krachtige gebouwde, rechte ben en( voorbenen); 8. Korte ronde klauwen; niet ge spreide tenen met ronde niet weke zool kussens; 9. Goed gebroekt; lange flinke ge spierde dij en schenkel; sprongge- wrichten laag bij de grond, goede stand van de achterbenen; 10. Krachtige gewrichten. Met nadruk wordt er op gewezen, dat hond, tuig en kar ter keuring aanwezig moet zyn. Niet goedgekeurd worden de honden welke onvolwassen zijn en verder j eupele, aan huidziekte lijdende, ge wonde, zichtbaar dragende of zogende honden. Honden met een geringere hoogte van de schoft dan 60 cm, indien zij voor de kar gespannen, 50 cm indien zij onder de kar gespannen worden, honden met een geringere bórst- breedte, gemeten tussen de middelste punten der boegen, dan 14 cm. Tot het tuig moeten behoren een* borstriem van tenminste 4 cm breedte van zacht leder, reikende tot achter de voorpoten en met, by het trekken horizontaal gerichte strengen ver bonden aan een spoorstok, vastge maakt recht achter de plaats, waar do hond loopt; een buikriem van ten minste 4 cm breedte en een draag riem, welke voor een hond vóór de kar gespannen, tenminste 6 cm breed moet zijn. De hondenkar moet voorzien zijn van een of meer doelmatige ligplanken voor de hond en van een steeds bruik bare, zindelijke drinkbak en voorts zodanig zijn ingericht, dat de hond tijdens de rit in ongedwongen houding kan lopen en tijdens stilstaan van de kar in ongedwongen houding kan liggen, zitten en staan. De kar moet voorzien zijn van een of meer steunsels, die voorkomen, dat zy de hond drukt, wanneer deze ligt, zit of staat. Als geleider van een hondenkar raag geen persoon optreden, die de leeftijd van 14 jaren nog niet heeft_ bereikt. Op de kar moet zijn vermeld de naara van de houder en die van de gemeente, waarin hy woonplaats heeft, alsmede het nummer van in schrijving, een en ander in geverfde zwarte letters en cyfers var. 8 cm hoogte op een wit geverfd bord, het geen aan de linkerzijde van de kar. zoveel mogelyk naar voren bevestigd en steeds zichtbaar moet zijn. Hier naast moet aangebracht zyn een brandmerk „0" ter hoogte van 8 cm. De aandacht wordt er nadrukkelijk op gevestigd, dat hond, kar en tuig aan de bovenvermelde eisen moeten voldoen om opnieuw voor goedkeu ring in aanmerking te kunnen komen. De vroeger uitgereiktenummerbe- wiizen'-moeten worden meegebracht. Honden en karren, welke nog niet gekeurd zyn, kunnen eveneens op bovengenoemde datum ter keuring worden aangeboden. Venray. 31 Maart 1948. De Burgemeester van Venray, AIH.M. JANSSEN Circus Strasburgev in Limburg Het circus Karei Strassburger, dat deze winter tijdens de viering van het zestig jarig bestaan van het theater Carré de Amsterdam, ge durende vier maanden dit theater bespeeld heeft zal dit seizoen een tournée door Nederland gaan maken met een geheel nieuw pro gramma, dat is samengesteld uit de topnummers van de jubileumpro gramma's. De tournée begint te Maastricht. Harmonie te Gennep 130 jaar Op Zondag 18 Juli a.s., wordt door de harmonie „Unitas et Fidelitas" te Gennep het 130 jarig bestaan gevierd met een groot festival, waaraan ver schillende feestelijkheden zyn ver bondon en vele muziekgezelschappen worden verwacht.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2