PAASWOORD PASEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN van de Hoogeerwaarde Deken. het Feest van vertrouwen Waarom zuinig met onze punten RUST... lïli{meünqen eend Pasen Waakzaam en UQeckzdam De wietd ïónd Zaterdag 20 Maart 1948 No. 12 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Ü-rootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Ad vertentiepry zen op aanvraag verstrekt Abonnementspry s per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Beminde* parochianen, dit Paasfeest, dat waarschijnlijk het laatste Paasfeest is, dat we niet in onze eigen parochiekerk vieren, heb ik een heel bijzonder woord en Paaswens voor U. Onze kerk staat nog in de steigers. Maar we vorderen, vorderen goed Het kleine Angelus-torentje stèekt er al kranig boven uit ik zie het als een vlag, die wappert op een huis, dat zijn vol tooiing bereikt. v Muren, kolommen de zo oude voor ons bekende tekening komt erin. Als je binnenkomt, ja, het doet je aan als iets ver trouwds. Iets eigens. Oude gedachten komen terug. Aan verre dagen. Mooie dagen. DE KERK IN DE STEIGERS VAN DE WEDEROPBOUW. Ja, materiële opbouw. We zien het groeien. Als de kerk „klaar" is, gaan we erin Mooi is zij dan weer. Schoon. Gaaf. Maar zo moeten wij er ook in komen. Ook gaaf. Ook schoon. Daarom ook wij een stap .verder. En hier ligt m'n Paaswoord en Paaswens, die ik niet beter uit kan drukken dan door te zeggen: WIJ IN DE STEIGERS VAN DE WEDEROPBOUW. Nu met Pasen in een goede Paasbiecht en een waardige Paascommunie. En straks van Hemelvaartsdag tot Pinksteren in een massale, complete deelname aan de HEILIGE MISSIE. Laten het echt dagen van WEDEROPBOUW ZIJN, GEES TELIJKE WEDEROPBOUW. Als we heel eerlijk zijn tegenover ons zelf, moeten we ook eerlijk bekennen, dat er niet alleen stukken' en brokken en puin hopen lagen en liggen in ons Venray materieel, maar evenzeer en even zeker op godsdienstig gebied. Het materiële bouwen we op. Dan pok hier. Veel zal U er nog over geschreven worden. Veel zult U er over horen. We willen een echte MISSIE HOUDEN. Werkt allen mee. Komt allen op. Doet allen mee. Bidt allen mee en ONZE MISSIE wordt de GEESTELIJKE WEDEROPBOUW VAN VENRAY. Op deavónd van Goede Vrijdag, toen de apostelen in hun gemeen schappelijke verblijfplaats weer vergaderd waren, voelden ze zich geslagen en verloren als een kudde schapen zonder herder. Nu hun Meester in schande en oneer aan het kruis gestorven was, waren al hun verwachtingen in duigen gevallen. Dat er nu van hun schone dromen niets meer terecht zou komen, was een overkomelijke ramp, vergeleken bij die verschrik kelijke teleurstelling van hun ge loof en hun liefdede schan delijke nederlaag van hun Meester. Ze hadden op Hem gebouwd als op een rots. Ze waren overtuigd van Zijn goddelijkl zending. Ze hadden in Hem geloofd als kleine kinderen in hun moeder geloven. Ze hadden Hem bemind met heel de spontane liefde van hun hart. En nu was alles verwoest, geknakt en vernield. Er bleef niets van hun Meester over dan het ontzielde leegge bloede lichaam in het koele graf met de verzegelde steen en de soldaten, die er steunend op hun lansen de wacht hielden. Veel spraken ze die avond en de volgende dag niet. Ze durf den elkaar niet goed in de ogen zien, omdat heel de omvang van hun lafheid nu pas tot hen door drong. Vol weemoed dachten ze aan hun fiere beloften van trouw en hoe ze als één man het hazen pad gekozen hadden. Niemand >vas zo troosteloos en zo bedroefd als Petrus; hij was immers niet alleen een lafaard zoals de anderen, maar ook nog een verrader, die zijn Heer ver loochend had. Besluiteloos zaten ze bij elkaar, niet wetend wat te doen of te overleggen. Slechts zelden viel er een woord. Maar allen koes terden dezelfde gedachte Hoe komen we ongezien weg uit deze stad Welke wegen moeten we kiezen om ons heen te spoeden naar Galilea, waar onze broeders en vrienden wonen, waar we weer op adem kunnen komen, waar we die drie jaren van verrukkelijk samenzijn mét den Meester kun nen vergeten, waar we opnieuw als gewone Galileërs kunnen gaan leven Zo zaten de apostelen bij elkaar, zwijgzaam en beschaamd, tot geen enkel besluit in staat, toen in het Oosten de Paasmorgen in al zijn jubel openstraalde en de vrome vrouwen, die naar het graf ge weest waren, de zaal binnen drongen met de juichkreet op de lippenBroeders, broeders, de Heer is verrezen, het graf is leeg, Alleluja 1 Het was alsof alle bazuinen van den tempel het blijde nieuws uitschetterden over de bange hoofden van de apostelen. Nog was er een kort moment van aar zeling, van weifeling, maar weldra had de heiligste geestdrift hen allen aangegrepen. Alle angst was verdwenen en ze haastten zich de straat op om het geopende graf te gaan zien, dat hun de zeker heid van Christus' Verrijzenis moest geven. Menigeen, die thans de heksen ketel van de wereld overziet, ver langt naar vleugels om weg te vliegen naar veiliger oorden. Het is alsof alles kraakt en splijt, of nergens meer hoop, ner gens meer- houvast is. Het is alsof O.L.Heer weer in het graf ligt en de zware steen hem belet naar buiten te komen. Het is, alsof Hij de vlag ge streken heeft, capitulerend voor de machten van duisternis. Opnieuw hangt Hij aan het kruis, bloed uit vele, diepe wonden en zijn vijanden scharen zich rond zijn schandhout en joelen en schimpen erger, dan de Joden het eens deden. Maar opeens beginnen alle klokken te luiden, de Paasklokken van de Verrijzenis en met één ruk herleeft het vertrouwen in onze bange en geslagen harten. Christus, die de dood heeft over wonnen en satan schaakmat heeft gezet, is ook in staat onze vijan den te beschamen. Hij is de sterke God, die macht heeft overleven en dood. Hij is de goede God, die al zijn schapen voorgaat naar de schaapstal van de eenheid en de liefde. Steeds lijdt Hij in schijn de nederlaag, maar iedere nederlaag verandert in een overwinning, tot de eindoverwinning behaald is op de dag, dat het eeuwige Paas feest zal aanbreken voor al zijn getrouwen. Wie onder de vaan van Christus strijdt, kan uren van zwakte en moedeloosheid kennen, maar steeds kan onverwachts het won der gebeuren, dat alle klokken beginnen te luiden Christus heeft overwonnen. P. H. RONGEN O.C.R. „Het is geen kwestie van sleur, dat bepaalde overheidsorganen voor lopig tegen afschaffing van de textieldistributie zy'n, maar een bittere noodzaak: de textielvoor- ziening aan te passen aan de be schikbare middelen en om de in dustrie te dwingen, hetgeen méér wordt geproduceerd dan in het binnenland kan worden afgezet binnen het raam van de aan het publiek gegeven aankooprechten, te exporteren, ten einde op die manier buitenlandse betaalmiddelen te kweken". Dit is de kern van het betoog van de heer J. A. Panhuyzen, directeur van het rijksbureau voor textiel, dat wy aantroffen in „Textilia", weekblad voor de detailhandel in textiel, dames- en herenmode en woninginrichting. De -productie-mogelijkheden van de Nederlandse Textielindustrie, aldus de heer Panhuizen, zijn momenteel be perkt door drie oorzaken: liet tekort aan geschoolde arbeidskrachten, de beperkte mogelijkheid om katoenen weefgarens te importeren en het tekort aan buitenlandse betaalmiddelen. Het tekort aan geschoolde arbeidskrachten Dit tekort is ontstaan doordat als gevolg van maatregelen tydens de be zetting geen jeugdige arbeidskrachten konden worden aangetrokken om in de textielindustrie te worden opgeleid. Vooral het gebrek aan vrouwelijke krachten werkt zeer remmend op de productie, omdat vrouwen en meisjes hef voorbereidend werk verrichten in katoenspinnerijen en weverijen. Wel is in een en ander verbetè- ring te bespeuren, maar het zal nog een jaar duren, voordat de voor-oorlogse productiviteit weer is bereikt. Beperkte import- mogelijklieden Daar er 20 pet. van do voor de oor log verwerkte garens uit het buiten land betrokken werden, voornamelijk uit Belgié en Engeland en de rege ringen van beide landen zich op het standpunt stellen, dat zij slechts die hoeveelheden garens voor export wen sen te bestemmen die zij niet nodig hebben voor verwerking in het binnen land, is de uitvoer afhankelijk van de spin-productie. Deze is in België zeer bevredigend, doch de verwerking is er groter dan vóór de oorlog. In Engeland wilde het tot nu toe met de spinnerij-productie niet vlotten wegens een groot tekort aan arbeids krachten. Bovendien mag slechts 15 pet. van de voor expo:t bestemde garens naar landen geleverd worden met een zwakke valuta en daar helaas Nederland door de Engelsen gerekend wordt te behoren tot de landen met een zwakke valufa, is de levering van weefgarens door Engeland slechts een fractie geweest van de voor oorlogse leveringen. De leveringen van Belgische zijde zijn bovendien beperkt doordat wy. wat wij uit België meer betrekken dan wy leveren, in goud moeten be talen. Uit Amerika hebben diverse textiel fabrieken behoorlijke hoeveelheden garens betrokken, doch het dollar tekort belet voorlopig verdere invoer. Alles te zamen genomen ziet het er met de import van garens niet gunstig uit. Daar de productie van katoenen garens ca 80 pet van de vooroorlogse productie bedraagt, is dus een uit breiding van de binnenlandse spin nerijproductie gewenst. Met de bestaande apparatuur zouden wij kwantitatief onze weve rijen van voldoende garens kunnen' voorzien, als in de spinnerijen in twee of meer ploegen werd gewerkt, doch om dit doel te bereiken zyn beduidend meer arbeidskrachten nodig en moet buitendien de be reidwilligheid van de zijde van de arbeider aanwezig zijn om aan invoering van het twee-ploegenstelsel over de gehele linie mede te werken. En de deviezen Alle tejctielgrondstoffen, behalve't vlas voor de linnenproductie en dus ook de cellulose voor de kunstzijde spinnerijen, moeten worden ingevoerd en hiermede zyn enorme bedragen aan deviezen gemoeid, terwijl slechts een beperkt deel van deze betaal middelen kon worden gebruikt voor de voorziening in de binnenlandse behoefte. Een vergroting van de productie hoeft du^ niet automatisch een ver groting van de textielvoorziening tot "gevolg, doch zal er in de eerste plaats toe bijdragen het nadelig sal do van. onze belastingbalans te ver minderen. Een kg. ruwe katoen, die op het ogenblik gemiddeld f2.50kost, brengt in het buitenland in weefselvorm gemiddeld circa f 10 op. Deze meer waarde is grotendeels ontstaan door toegevoegde arbeid en de export van weefsels vormt dan ook een belang rijke deviezenbron, dfe wy niet kun nen missen. Het is begrijpelijk, dat de confee- tie-industrie naar vermindering van onderbezetting streeft en de handel naar verhoging van omzet maar 't zal duidelijk zyn, aldus besluit dhr. Panhuizen, dat de vooruitzichten dienaangaande, zolang onze import- niet door oxport gedekt is, niet bijster gunstig zijn. Yan een beduidende verbetering van de binnenlandse textielvoorzie- ning kan dan ook-nog geen sprake zijn. Een geringe verbetering is al leen mogelijk, indien het voorzie ningsniveau van andere consumptie goederen (met de vervaardiging waarvafn eveneens deviezen gemoeid zijn) verlaagd wordt. De tijd gaat Venray voorby, zomaar zonder op of om te zien. Met de zon van een vroeg voorjaar overgoten, ligt het daar aan de rand van de Peel en het rood der daken fleurt weer op na de winterse regens. In deze, door God met rykelyke rust gezegende plaats, gaan de mensen hun dagelijkse gang naar hun dage lijkse bezigheden met de dagelijkse beslommeringen over een ziek paard, over de terugbetaling van het con sumenten qred iet, over een zoon in Indië, over een gebroken schoppen- steel. En rondom deze oase van rust,, in het overige deel van de wereld, dat niet Venray heet, daar woelen de grote gebeurtenissen in steeds wilder vaartde cycloon van het Commu nisme. het geweld van oorlogen in Palestina, China, India en Pakistan, de kwestie der Zuidpool-gebieden, het stalen gordijn. Venray ligt daar rustig te slapen en alleen de lentewind beroerd haar. Wat is trouwens de oorlog vergeleken bij een ziek paard, het Communisme tegenover het probleem van een ge broken schoppenstee!. Gods water loopt in stromen over Gods akker en het is soms goed zich daarin te verkwikken, goed om hier op adem te komen van de schok kende wereldgebeurtenissen. Hier wordt een huis aanbesteed/- daar oefent de brandweer. Geen opwinding of zenuwachtige bedrijvigheid, kalm en schijnbaar on beroerd gaat liet leven in Venray zijn gang. De torens van zijn vele kerk dorpen wijzen ten hemel en 't nieuwe haantje op het Angelustorentje blinkt van goud en plezier tegen de blauwen hemel. De mensen hebben hun rust, alles is er rustig. Ook wy hebben rust, hoewel we graag zouden willen werken en vurige artikelen.zouden willen schrijven, de mensen willen overtuigen en mee slepen voor een of ander goed doel, maar we weten het niet meer, we weten niet of dit wel noodzakelijk is in deze periode van absolute rust. We zouden willen schrijven over- de gevaren die uit het Oosten dreigen, de noodzakelijkheid van een Benelux j de grote mogelijkheden voor een Westersbloc, of over de tientallen problemen die allen zeer belangrijk zijn en, die allemaal als zwaarden boven ons hoofd hangen. In Venray worden nu al die wereld problemen, zo vurig als wolven, tamme schaapjes en men lacht er om, als de zon, die doorbreekt achtereen dikke witte wolk. We zouden het nut van grotero activiteit op sociaal en cultureel gebied onder de wel willende en geëerde aandacht van onze lezers kunnen brengen. Maar wat voor zin heeft het nu We zouden kunnen protesteren tegen wederopbouwbepalingen, maar wat baat het, nu de zon schijnt op de witte woningen aan de Langeweg, dat ze pijn doen aan je ogen, nu het groen begint uit te slaan aan de nieuwe hagen daar rondom, nu de zwarte en gele zand van gegraven kelders, grys en .Jlets wordt in de eerste warmte van het voorjaar. We zouden kunnen klagen over de slechte wegen, maar wie kykt niet liever naar de katjes, die langs de zelfde wegen bloeien. Rust heerst er in onze gemeente, hier is een gelukkige familie omdat Paps vandaag jarig is en een ander is ongelukkig omdat de veearts het zieke varken naar de Trap verwezen heeft. En dat is niets voor de krant, die toch vol moet. Er is hier geen honger als in China en Irtdië, er is hier geen nijpende armoede" naast stikkende rijkdom, geen daverende plannen, geen vuurrood 'idealisme, het bouwbedrijf bloeit, er is zo goed als geen werkloosheid. Wel is er een kar acht6r een trekkend paard, een stationsbus, die te hard door de rust jaagt, een kind dat valt, een zwijgende politieagent, een kiosk, die verder rot. Dat alles is niets voor de krant. Er is nog geen gemeenteraads vergadering, nog géén nieuw raadslid, nog geen plannen van het Oranje- Comité voor -de a.s. feestdagen, nog geen sportterrein, nog geen zwembad. Kortom er is niets te berichten. Is deze schijndood een verontrus tend teken Of slapen wy om straks wakker de strijd aan te binden? Wij weten het niet en willen het nu ook eens niet weten. Wy houden ons ter goeder trouw en twijfelen er niet aan, als op een gegeven moment alle krachten nodig zijn dan zal deze rust niet onvruchtbaar geweest zijn. Want in de meest volmaakte rust zijn de grootste plannen geboren, die de meeste activiteit vroegen. En met dat al zyn we nu werke loos cn kunnen U weinig of niets berichten. Al de grootse plannen, alles wat hindert hebben we nu naast ons neergelegd, de zon" schijnt en het is Pasen, rust heerst er en Peel en Maas ademt in deze kolommen dezelfde rust. En dat is goed voor een keer. Naderhand gaan we weer aan de slag. Wy hebben geen keus en wij kun nen U niet tot schade en schande van ons en van Venray een leeg wit papier door de deur steken in plaats van een krant, trouwens daarvoor betaalt U niét. Nu in deze Paasdagen laten we de wereld de wereld en na de Pasen och, dan zien we verder. Want de zon schijnt te goed en het leven is te mooi om altijd en eeuwig geplaagd te worden. Na de Pasen gaan we verder, desnoods annexeert Venray Horst als Nedeiland Geldern niet durft te vragen maar met Pasen schijnt de zon, met Pasen heerst er rust. MANIFEST ran de K.A.B. De Katholieke Arbeiders Beweging' in Nederland heeft een Manifest ge richt tot de katholieke hoofd- en hand arbeiders van Nederland, waarin deze worden aangespoord om waakzaam eh werkzanm te zyn in verband met de communistische actie, zowel door de C.P.N., als door haar mantel organisaties o.a. de E.V.C. Met klem waarschuwt de K.A.B, tegen alle samenwerking met de knechten van Moskou, geen samen werking en geen contact met de v-ijfde colonne. Alle katholieke hoofd- en hand arbeiders wórden aangespoord hun plaats in te nemen in de. katholieke organisaties. De 'beste bestrijding ^an het com munisme is immers de opbouw van een christelijke samenleving. Vergeten we dit toch niet: De communistische aanhang is mede te wijten aan niet te recht vaardigen sociale en economische toe standen in het verleden, zowel als in het heden. Die te helpen bestrijden via een doelbewuste, radicale, pro gressieve hervormingspolitiek, met daarby de groote sociale zendbrieven van onze pausen als grondplan, zie daar de taak van iedere katholieke arbeider, waarvan hij zich alleen in de Nederlandse Katholieke Arbeiders beweging kwijten .kan en.moet! Voor twee dingen moeten wij ons hoeden Er is geen reden om de kreet „Wy zyn niet. bang" aan te heffen. De ge varen, die dreigen, zyn ernstig. God mogè ons volk behoeden voor een lusteloze onverschilligheid en voor onverantwoordelijke zorgeloosheid. Er is echter evenmin rederttoteen paniekstemming Ons volk is in hart en nieren anti communistisch, zoals het anti-natio- naal-socialistisch is geweest Het communisme heeft in ons land geen schijn van.kans! Evenmin als in West-Europa. Mits de nodige, morele, economische en sociale voorwaarden geschapen worden. Het manifest besluit met de oproep aan alfen hun hele persoonlijkheid in te zetten in deze reusachtige strijd; allé krachten móeten gemobiliseerd worden, omdat ook alles op het spel staat. IHXTSLANI). Het kind van de rekening tussen de twee grootmachten Amerika en de Sovjet Unie is wel Duits land, dat bij de nederlaag in ver schillende delen gesplitst, deze splitsing nu al drie jaren ziet door gevoerd en nog erger de grens is geworden tussen democratie en dic tatuur. Het oude Bprlyn, eens de trotse hoofdstad, is ook daarvan niet ver schoond gebleven en ieder der ge allieerden heeft proforma, in vden aanvang, in bittere ernst, heden ten dage een deel der stad onder haar beheer, van een stad, die feitelijk in de Russische zone ligt. In Berlijn vergadert ook de gealli eerde bestuursraad, het? oppergezag in Duitsland. Vroeger reeds is het daar span nend toegegaan tussen de Westerse mogendheden, en de Sovjet-afgevaar digden, maar j.l. Zaterdag hebbende Sovjets waarschijnlijk definitief een einde gemaakt aan elke samenwer king met de Westerse mogendheden. De Sovjet afgevaardigde verweet de Westelijke mogendheden door de Londense conferentie, waar o.m. be slissingen getroffen zijn voor het bestuur van Duitsland in de Weste lijke zones, inbreuk gemaakt te heb ben op de vierzijdige overeenkomsten met de Sovjets inzake het bestuur van Duitsland. Toen daarenboven Tsjechoslowa- kye en Joego-Slavië ook nog op de proppen kwam en de Westerse mo gendheden daar niet over wensen te spreken en bovendien de Sovjets een en ander voor de voeten gooide, was by" de Rus de maat vol en ver liet hij de bestuursraad. Dan braken nieuwe golven van vervolgingen los in de Oostelijke zones en werd de grenscontrole van haar bezettingszone verscherpt. Waarom De inwendige organisatie van het Russische Duitsland is zo goed als voltooid. Ze is stevig in handen van geschoolde communisten gelegd en zodanig geboetseerd, dat zy elk mo ment tot een regering kan worden verklaard. Om de hand daartoe vry te heb ben, moet de Sovjet-bezetting even wel loskomen van het vierzijdige ap paraat, dat zy sedert lang tot wer keloosheid ge'doemd heeft. Wat de democratische krachten in het Tsjechische volk waren, dat zyn by de machteloosheid van het Duitse volk, hier de Westelijke bezettings machten. Daarom is de paleisrevolu tie, die zich thans te Berlijn vol trekt, op dezelfde ljjjn te stellen, als de communistische staatsgreep te ITALIË. De Westerse mogendheden hebben door hun Unie van 5, door hun sa mengaan een dam opgeworpen aan de Rode vloed, die langzaam maar zeker deze landen dreigde te ver zwelgen. En -was het voor enkele maanden misschien voor de Sovjets nog mogelijk geweest om via mili taire middelen het Westen onder de invloed te lopen, thans is dit, God dank, niet meer mogelijk. Ook de andere mogelijkheid, die der vy'fde colonnes, wordt door de reacties in de diverse landen, ziebv. Nederland met zyn vrijwilligers-troe- pen, onmogelijk gemaakt. Er zyn echter twee zwakkeplekken in dit nieuwe bolwerk, t.w. West-Duitsland en Italië En zoals Amerika feitelyc de promotor geweest is door zyn plan Marshall by de totstandkoming van deze Westerse eenheid, zo is het ook Amerika dat deze zwakke plek ken terdege onder handen neemt. Daar is allereerst voor West- Duitsland de mededeling, dat het Amerikaanse leger de controle over de Amerikaanse zone van Duitsland voor onbepaalde tyd blijft uitoefenen en dus zelf zorgt voor dichting van .dit gat in de dijken. - Anders is het met Italië gesteld. Daar is nog -de democratie, maar de communisten hebben in het vooroor logse, verslagen Italië, tamelijk vry spel gehad. De koning is er al ge sneuveld, de sociaal-democraten zyn nog meester over het slagveld, maar op 18 April zyn de nieuwe verkie zingen aan de orde en dan zal het lot van Italië en ook voor een groot deel dat van West-Europa beslist worden. Dit beseft niet alleen West-Europa dat hier practisch niets aan kan doen, maar ook Amerika en ook de Sovjets. Amerika paait met zyn Marshall-hulp en zijn soepeler vre desvoorwaarden. Rusland met terug gave der Amerikaanse vloot. Het Westen doet een duit in het zakje met de teruggave van Triëst en der koloniën. De teruggave van Triëst is wel een bewys. dat het Westen ook het offensief wil inzetten, daar algemeen verwacht werd, dat Rusland daar mee voor de dag zou komen. Het Westen is ditmaal eerder geweest en het zal de vraag zyn, wat Joego- Slavië, dat in deze ook te beslissen heeft, zal doen. Misschien met de wolven in het bos meehuilen of Maar intussen is het wachten op 18 April en dat het er bitter zal toe gaan, bewy'st niet alleen de buiten landse belangstelling, maar ook de binnenlandse propaganda, waarin de communisten alles op alles zetten en niemand ontzien, zelfs niet Z.H. de Paus, die dobr hen belasterd en beledigd wordt als r.ooit te voren. v Amerika bewapent, Marshalt dreigt, de Paus waarschuwt, een der ergste en grootste gebeurtenissen van de na-oorlogse tyd is op handen. Zal dit bastion in handen der Russen vallen of zal het een ver sterking voor het Westen worden God geve het laatste, in het eerste geval zal het Westen de consequen ties moeten trekken TSJECH0-SL0WAKEIJE. Het laatste bedrijf van het Tjecho- slowaakse drama speelt zich af in de Veiligheidsraad. Zoals bekend, werd de klacht van de vroegere Tsjechoslowaakse afge vaardigde in deze raad, Papanek, dat de staatsgreep der communisten in zyn land mogelijk was door de hulp der Sovjets, niet behandeld. De klacht werd toen overgenomen door Chili en deze werd wel be handeld. De afgevaardigde der Sovjet-Unie Gromyko, noemde dit een vuile ma noeuvre en een propaganda stunt tegen zyn lanc1. Natuurlijk was „alles nicht wahr" en had het Tsjecho slowaakse volk het recht in eigen handen genomen en de ware demo-

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1