Tegen intimidatie en terreur. De meïeld ïcitd uan deze meek Intussen is de laatste tyd een ken-' tering waar te nemen, niet in de belangstelling van het grote publiek, dat liier merkwaardig kalm onder bljjft, maar zelfs tot in de Tweede Kamer is men beginnen te twyfelen hoe men 50 jaren een concessie kan handhaven zonder baas te zyn in eigen huis. Trouwens de nood in eigen land dwingt daartoe. Onze kolenmijnen r$ken uitgeput binnen een vijftigtal jaren, de waterlossingen in de Achterhoek krygen weer last van de oude Duitse twistgeest. Een Rijnhaven te Emmerik voor de in dustrie in de Achterhoek is, een lang gekoesterde wens. De olieboringen in Drenthe moeten worden uitgebreid. De kwestie om de Eems moet worden opgelost. Voeg daarbij, dat Duitsland niet in staat is om de schade, Nederland toegebracht, ook maar enigermate te herstellen, dan is er toch wel een reden om van Duits land deze stukken te vragen. Hier in Noord-Limburg hebben wy voor het aan ons grenzende deel nog een heel bijzondere reden. Zoals de Duitsers nogal eens voorstanders zyn geweest van de „Heimkehr" van zyn bevolking denk b.v. aan lietSaar- gebied, aan de Sudeten-Duitsers, aan Dantzig- en aan Oostenrijk en dar soms op historisch belachelijke gron den. Zo kunnen wij en terecht de heimkehr vragen van het oude opperkwartier Gelderen, dat bij de vrede van Utrecht, brutaalweg (ze verleren dat nu eenmaal nooitdoor Pruisen is ingepikt en waar sinds dien al reeds twee honderd jaar een taaie strijd gestreden is om de hand having van oude vryheden, rechten en taal. Meen met, dat wy deze oude rechten nooit verdedigd hebben. In 1795 en bij het Wener Congres, ja zelfs by de Vrede van Versailles, is er sprake van geweest, dit stuk weer by Nederland te voegen, maar dit is niet gelukt. Maar evenals Frankrijk op histo rische gronden het Saargebied terug eist en ook terug krijgt, zy het dan om politieke redenen, zo moet het Nederland ook kunnen lukken. Maar dan moet er meer belang stelling komen over de gehele linie en meer propaganda, dan is het nodig, dat ook de grote dag- en weekbladen zich eens verdiepen in de mogelijk heden, die deze grenscorrecties, deze billijke eisen, voor Nederland bieden. En ook wy, hier in Noord-Limburg moeten meer belangstelling tonen. De oprichting van dit comité is een stap in de goede richting. In de regeringsplannen is behoudens een kleine wijziging van de grens bij Venlo en een mynconcessie bij Gel- dern, alles wat hier voor Noord- Limburg gedaan en gevraagd wordt. Dit nieuwe comité heeft deze concessie als zijnde niet te volvoeren, laten vallen en de volgende eis gesteld. De grenslijn loopt van Venlo. oostelijk van Geldern naar Rees aan de Ryn en vandaar naar Winterswyck, waardoor de volgende plaatsen bij Nederland komen het Oliegebied van Barlo, Anholt, Isselburg, Rees, Emmeriek, Calcar, Kleef, Goch, Kevelaar en Geldern. Dit betekent dan een directe ver binding via Kleef en Emmeriek van Noord-Limburg met de Achterhoek. Bovendien krijgen wy daardoor het Reicbswald, een kolengebied tussen Arcen en Geldern, met kolenlagen op 800-500 m diep, ter grootte van de mijn Haurits en de waterafvoer van Niers en Kendel onder eigen controle. We krygen daarenboven meer arm slag tussen Maas en grens, waarvan de afstand minstens 10 km wordt. Boven alles krijgt dan de historie haar volle pond en worden de fouten van het verleden ongedaan gemaakt. Wij hopen van harte, dat ook in Venray, dit comité de steun zal krygen die het verdiend. Ook wy hier hebben ons te veel afzijdig houden van deze kwestie, terwy'l wij er zeer veel voordeel van kunnen hebben. Laten wy allen onze belangstelling tonen en in ruime kring propaganda maken voor deze plannen. In de Zaterdag j.l. gehouden Party raadsvergadering der Kath. Yolks- party heeft de partij-Voorzitter een rede uitgesproken, waarin hy nadruk kelijk heeft vastgesteld, dat er geen gronden zijn om te ontkennen, dat het Nederlandse, met dat van het Oosten kan worden vergeleken; der halve zün wy nu gewaarschuwd en vrijheidslievend Nederland weet, welk een gevaar het in zich herbergt. Met de inperking van de vrijheid voor het Communisme hier te lande, moet voorzichtig worden omgespron gen, maatregelen dienaangaande mo gen' niet ontaarden in een onredelijk aan banden leggen. Van de volstrekte onaanvaardbaarheid van het Com munisme moet een ieder individueel doortrokken zijn; zo wordt de onover winnelijke bewapening verkregen, welke tot de beste resultaten leidt. Naast dit alles moeten wij door gaan met een Christelijke, vooruit strevende politiek te voeren, welke, krachtens haar aard, de beste be strijding van 't Communisme inhoudt. Deze beschouwing in korte trekken van de samenvatting van de inleiding door de Voorzitter gehouden, houdt in, dat de Katholieke Volkspartij de handschoen heeft toegeworpen aan de Communistische Partij Nederland en hun trawanten, de uitvoerders van het Kominform. Het is het sein voor ons allen, om ons meer dan ooit te scharen onder de vanen der K.V.P. Want lezers, Uw ogen staren zich toch niet blind, sla een blik in de verte. Er is allerwege een intense activi teit te constateren, niet het minst in de diplomatieke wereld. Er is angst en onrust; maar ook vastberadenheid en enthousiasme, 7/elke op allerlei wijze tot uiting komt. De onmiddellijke aanleiding daar voor het is uiteraard bekend zijn de gebeurtenissen in Tsjeeho- Slowakjje, waar de Communisten met behulp van Rusland, een geslaagde greep naar de macht hebben onder nomen. Wederom is door deze greep een vrij en een vredelievend volk uit de rijen der Europese naties ver dwenen, zucht een millioenenvolk onder de terreur van een systeem, waarin voor de vryheid geen plaats meer is. Bijzonderheden zyn U via de dag bladpers terdege bekend en zy licht ons uitvoerig in omtrent de gang der gebeurtenissen en derhalve zyn de feiten U en my bekend. Deze overrompeling van het land van Benesj en Masaryk, heeft ons volk, Europa en de wereld doen op schrikken en de spanning, de onrust en de angst verwekt, waarop ik zo even doelde. Een en ander wordt in de hand gewerkt door de situatie in Finland. Werpen daar de gebeurte nissen hunschaduw reeds vooruit, zo vraagt men zich af? Het Finse volk schijnt enige hoop te krijgen, door de druk welke, vol gens de pers, Amerika op Rusland uitoefent. Of het resultaten hebben zal Het lijkt verstaifdig terzake de profetenmantel niet om te hangen en de komende gebeurtenissen af te wachten. Wij kunnen alleen God bidden, dat het Finse volk, een ramp als het Tsjecho-Slowaakse niet mag treffen, opdat niet nog meer aan het Russische imperialisme ten offer valt. Men spreekt van een ramp Is deze term te sterk? Deze vraag moet met de meeste beslistheid ontkennend worden be antwoord. Wau is er onder het com munisme aan godsdienst, gezinsleven, vryheid, aan de hoogste menselyke rechten, veilig? Om daar inzicht in te verkrygen gaan wy als katholieken niet alleen af op de feiten, welke zich voordoen maar gaan wy ook te rade by ons hoogste leergezag, de Paus, die in Zyn Magistrale Encycliek: Divine Redemptoris, ons het Communisme in zijn verderfelijke grondslagen heeft doen kennen. De H. Vader wyst er o.m. op, dat volgens de leer van het Communisme Kinderbijslagwet en de gezinspoli tiek Gij ouden van dagen, waarom blijft ook gy achter, is niet de noodvoor ziening juist met de K.V.P. tot stand gebracht en plukt gy nu op uw ouden dag de vruchten van hun arbeid Gij boer en tuinder, weigert ook gy dat het de K.V.P. niet is mógen ge lukken, dat de motie Groen volledig een succes is geworden, wel weet U, dat ook de K.V.P. het bij de laatste beslissing niet laat zitten. En tenslotte gij allen oorlogsgetrof fenen en dat zijn wij allen, waarom hebt gy geweigerd, gy weet toch, dat de enigste fractie, die zich heeft uitgesproken over het oorlogsschade probleem alleen de K.V.P. is, dat deze zal strijden voor Uw recht, voor de absolute uitkering op basis vervanging. Moge gij door dit artikel een in zicht hebben gekregen omtrent dé stand van zaken en tevens een aan sporing, haast U om lid te worden van de K.V.P. Zij behartigen onze belangen en hebben den dam opge worpen tegen het Rode gevaar. Laten wy ons spiegelen aan de jongste geschiedenis er. ons daarbij Goseling's woorden herinneren, dat onze eenheid 's lands kracht is. ROELAND. de absolute gelijkheid wordt verkon digd, tengevolge waarvan het iedere rangorde en elk van God stammend ag, zelfs dat van de ouders ver werpt. Alle macht en ondergeschikt heid vloeit immers voort uit de ge meenschap als uit de eerste en enigste bron. Vandaar, dat elke heilige verplichting van het menselijk leven wordt ontkend en verworpen, het huwelijk en de hui selijke samenleving slechts als een zuiver burgelyk en kunstmatige in stelling wordt beschouwd, ontstaan uit bepaalde economische verhoudin gen en er voor de vrouw geen band bestaat, welke haar met het huis of het gezin verbind. Is het wonder, dat men van een ramp spreekt en er aller wege, ook de K.V.P. het heftig verlangen bestaat om ons goede vaderland voor deze dodelijke besmetting ie vrijwa ren Het is volkomen begrijpelijk, omdat men weet en gevoelt dat het hier gaat om de hoogste goederen der mensheid. Er is geen aanleiding om ons terug te trekken, wanneer de communisten in fabrieken en werkplaatsen, in kantoren of in treinen van hun mening doen blyken. Wanneer zij op de werkbanken springen, doen wy 't ook. Met dezelfde overtuiging waar mee zy hun idiologie verdedigen, moeten wy het doen. Wanneer een van de heren zyn wijsheid te beste geeft, dan is ook onze plaats daartussen. Niet in het defensief, doch in het offensief ligt onze grootste kracht. Wanneer wy in onze geestelijke wapenrusting steken en wy strijden met hetzelfde vnur, élan en dezelfde overtuiging, dar. wordt door ons volk het woord van de Communist Paul de Groot, uitgesproken in een bijeen komst op 4 Maart in de Diamantbeurs te Amsterdam „Gottwald heeft zich niet vergist", als een leugen gebrand merkt. Dan treden onze Nederlandse mannen en vrouwen niet toe tot de comité's voor Welvaart en Nationale onafhankelijkheid, maar zien wij daarin het klakkeloos overnemen van methodes welke ook in Tsjecho- Slowakije zyn toegepast. Op deze wijze moet het Communis me worden tegemoet getreden. Ge schiedt dat, dan is er geen schyn van gevaar. Reeds nu al blijkt overal in den lande .hoe erop wordt gereageerd, reacties welke voortkomen uit alle gelederen onzer samenleving. Een vastberaden, rustig en overtuigend bewys moeten, wij stellen tegenover hun optreden. Er is geen aanleiding tot onrust of angst. Er is aanleiding tot zorg, doch deze moeten wy rustig onder de ogen zien. Een dergelijke houding wekt vertrouwen eri geeft resulta ten. God zij dank liggen in Tsjecho SI. de verhoudingen enigszins anders, daar was geen goede en hechte poli tieke organisatie op die grondslag, zoals wij die kennen in de Katho lieke Volksparty', maar ook hier in ons vaderland, in Liraburg, in onze streek, en ook in het Land van Peel en Maas is er een leemte, die gy lezers kunt wegnemen. In de laatste vier weken is bij U aangeboden de contributiekaart voor het lidmaatschap 1948, aan U allen de vraag, gy intellectueel, waarom weigerde U deze te betalen, gij, waarvan wy allen veronderstellen mogen, dat gy toch zeker weet waar het om gaat, of voert de K.V.P. als zodanig voor Uw eigen portemonnaie geen goede politiek Bent U op dat terrein niet wat te kortzichtig Gy middenstander, waarom hebt gij geweigerd? Ook eenzelfde grief Gy arbeider, die geweigerd hebt, vindt gij niet dat onze party een hecht bloc is, wy weten, dat Uw omstandigheden verre van ideaal zyn maar vindt gij niet, dat juist de K, V.P. na de bevrijding voor u't meeste heeft gedaan, ik denk o.m. aan de week is wel de rede die president Truman uitsprak voor de beide Huizen van het Congres, waarin hy pleitte voor de tijdelijke militaire dienstplicht in de Verenigde Staten, totdat de vrije landen van Europa hun eigen kracht herkregen hebben en zolang het communisme het bestaan van de democratie bedreigen. De woorden van Truman waren niet mis te verstaan wat betrof Rusland. Duidelijk en onomwonden werd Rusland verweten de democra tie te bedreigen en te stoken in diverse landen, waardoor een kleine minderheid een land in overheersing wil brengen. De hulp aan de nog vrye landen moet bespoedigd worden, waardoor deze landen steviger staan in het verdedigen van hun vrijheden. Wat liet gevolg van deze rede is, is nu nog niet te bepalen, maar het gebeuren van de afgelopen week heeft de tegenstelling tussen Rusland en Amerika, of liever tussen communis me en democratie, tussen dictatuur en vrijheid meer dan ooit toegespitst, maar ook nooit is er zo'ii duidelijke stellingname geweest en dat is het enige lichtpunt in een wereld, die door twee oorlogen nog weinig of niets geleerd heeft. TSJECHOSLOVAKIJE De machtsovername door de com munisten in Tsjechoslowakye heeft door de zelfmoord van de minister van Buitenlandse Zaken Jan Masaryk haar luguber hoogtepunt bereikt. Van zijn begrafenis heeft de minister president Gottwald nog eens een propagandatochb gemaakt voor Stalin en heeft de droeve figuur van de president Benesj tranen gehuild. Maar de gezanten van Tsjeeho- slowakije in het buitenlaud weten wat hun te doen staat en de meeste zyn na dit gebeurde afgetreden. De wereld die niet zien en geloven wou, zyn de schellen van de ogen gevallen en de catastrofe van wat zich achter het ijzeren gordijn afspeelt is duidelijk geworden. De leer van de wereld revolutie is niet dood, maar wordt langzaam maar zeker in praktijk gebracht, even zo goed als Hitier zyn plannen, beschreven in „Mein Kampf', nooit of te nimmer heeft stopgezet. En evenals vroeger Hitler van het noordelijkste puntje van Stettin tot Athene zijn front had liggen, zo ligt de rode, zware hand van Rusland ook weer klaar. Maar nu naar het westen gericht. En is het westen als in 1940 weer verdeeld Zal weer de vrijheid ten onder gaan, omdat de Westerse mogendheden hun vryheid misbruiken Want Finland, dat 22 Maart, op hoog bevel van Stalin zelf, op het matje moet komen om een pact van vriendschap en wederzijdse bijstand te sluiten, zal weinig anders kunnen ook langzaam maar zeker de zware weg gaan, die alle Balkan- staten reeds gegaan zijn, indien Amerika tenminste zijn oude liefde in de steek laat, maar de verhouding tussen beiden zal na de rede van president Truman nu niet bepaald beter worden en Finland kon daar voor wel eens de. rekening gepresen teerd krygen. We zijn benieuwd hóe de reactie van de Veiligheidsraad zal zyn op de aanklacht van Chili, dat Rusland zich met de binnenlandse problemen van Tsjechoslowakye heeft bemoeid en daar de democratische regeringsvorm heeft veranderd in een dictatuur. Rus land staat weer met zijn veto's klaar maar misschien dat de wereld deze vryheidsverkraehting eindelijk moe, nu Rusland eindelijk eens zeggen zal hoe het denkt over zijn „demo cratie", die nog erger is dan Hitler zyn nationaal socialisme. DE BENELUXLANDEN hebben in het verleden reeds een goed voorbeeld gegeven van oprechte samenwerking en zo klein als ze zyn hebben zy een voorbeeld gegeven aan de groteren, die nog steeds praten en praten, maar te veel nog hun eigen weg willen gaan. Engeland en Frank rijk hebben zich nu gehaast zich hierbij aan te sluiten in een Unie voor West-Europa. In één week van voorbereiding is dit klaar gekomen. En zo is dan Woensdag in Brussel een vijftig jaren-pact gesloten tussen de vijf landen der Westerse Unie, waarin naast economische, sociale en culturele samenwerking ook de weder- v Ise militaire by stand tegen elke aanvaller is vastgelegd Daarmee is weer verder gebouwd aan een afweerfront tegen het com munisme en zullen alle bronnen van productie-apparaat tesamen gebundeld een betere garantie geven voor een illere wederopbouw van de lage landen. FRANKRIJK Maandag zijn de zestien vrije landen van Europa, die nog over zyn, bijeen gekomen om het plan-Marshall te bespreken. En hoewel het gaat om de economische samenwerking onder elkaar te bevorderen, zal de situatie in Oost-Europa er wel toe bijdragen, dat ook andere belangen besproken zyn als juist de economische, wy denken bijvoorbeeld aan de politieke. Officieel staat ook op de agenda de instelling van een permanent orga nisme voor Europa. Korter gezegd: gezamelyk optreden of ten onder gaan. Ook West-Duitsland is toegestaan aan de besprekingen deel te nemen. Nu het Marshall-plan door de Ameri kaanse Senaat is goedgekeurd, zal het zaak zijn, en dit is trouwens een dei- voorwaarden, dat Europa, eqp behoor- lyke garantie kan geven van het juist gebruik van de Amerikaanse hulp. AMERIKA Het voornaamste nieuws van deze Het voornaamste Dr. G. W. M. Huysmans f Donderdagnacht is in de ouderdom van 45 jaar in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo te -s-Gravenhage overleden de" oud-minister van Écono mische zaken dr. G. W. M. Huysmans. Dr. G. W. M. Huysmans was een Brabander. De 29ste April 1902 werd hij in Eindhoven geboren. Terug naar man en vader Woensdagmiddag is de „Johanvan Oldenbarnevelt" uit de haven van Amsterdam naar Indië vertrokken. Aan boord bevonden zich 1300 passa giers 800 vrouwen, waarvan het merendeel moeders en 500 kinderen cndei de 12 jaar, die allen in het kader der gezinshereniging naar Indië, naar man en vader, verhuizen. Schoenen blijven op de bon 1-Iet bestuur van de vakgroep Schoenenindustrie en het bestuur van de vakgroep Detailhandel hebben be sprekingen gevoerd met het Rijks bureau voor Huiden en Leder en met de minister van Economische Zaken Ondanks het feit, dat de vakgroepen van mening zyn, dat de opheffing van de schoenendistributie volkomen verantwoord zou zyn, blijft men van regeringszijde een andere mening toegedaan, zodat do schoenen voor lopig nog op de bon blijven. INLEVERING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN Het C.B.K. brengt, in verband met een wijziging der Distributieregeling- beschikking 1947, het volgende onder de aandacht van belanghebbenden. Ingevolge de nieuwe bepalingen dezer beschikking 1947 moeten dis tributiebescheiden worden ingeleverd in de onderstaande gevallen. 1. Overlijden. 2 Definitief vertrek naar het buitenland. In deze gevallen moeten ingeleverd wordena. tweede distributiestamkaart met inlegvel b. inwisselingsbon dor lopende bon kaart of de nieuwe, nog niet in ge bruik zynde bonkaart; c. brandstoffen- kaart (alleen indien het betreft een alleenstaande hoofdbewoner of een geheel gezin)d. CM-, CA en/of CB- kaart (indien het een a.s. of jonge moeder betreft). - Verder moeten distributiebescheiden worden ingeleverd in de volgende gevallen. Opneming in een gemeenschap pelijke verzorging, waar men van voeding e.d. wordt voorzien zonder gebruik te maken van zijn eigen bescheiden, (dit geldt niet voor op neming in ziekenhuizen en kraam inrichtingen); 4. Onafgebroken verblyf het buitenland gedurende 5 of meer dagen per week, indien dit gedurende meer dan 6 weken voort duurt. In deze laatste 3 gevallen moeten ingeleverd worden a. tweede distri butiestamkaart-; b. de nog niet aan gewezen stroken der lopende bonkaart; inwisselingsbon der lopende bon kaart of de nieuwe nog niet in ge bruik zynde bonkaart; d. de lopende en eventueel de nieuwe tabaks- en'of versnaperingskaart (alleen indien het betreft personen opgenomen in tehui zen voor bijzondere jeugdzorg, tucht scholen, opvoedingsgestichten, gevan genissen, interneringscentra, voorts bemanningen van zee- en kustschepen en militairen). naar Nederland zullen overkomen, hangt voornamelijk af van de locale verhoudingen op het gebied van woningruimte en dergelyke. Wijziging in de bouaanwijzing voor brood Destijds werd een der middelen om tot bezuiniging voor 'tRyk te komen, gevonden in het aanwijzen van bonnen voor een grotere hoeveelheid brood per bon dan tot dan toe gebruikelijk was. Deze reeds lang voorbereide maat- gel zou geen moeilijkheden hebben veroorzaakt, indien niet korte tijd na de invoering de keuzebonnen voor brood/gebak en brood/vermicelli waren ingevoerd. Toen deze keuzebonnen in gevoerd moesten worden zyn moeilijk heden ontstaan door de vele soorten bonnen, welke in omloop kwamen. De vraag of tot wijziging van liet systeem van bonaanwyzing moest worden overgegaan heeft nadien tot verschillende besprekingen aanleiding gegeven, o.a. met een Werkcommissie uit de bakkerij. Het Centraal Distributiekantoor deelt thans mede, dat beslist is, dat by handhaving van de keuzebon van 4 Juli 1948 af bonnen voor 200, 400 en 800 gram zullen worden aange wezen. Deze bonnen zullen gedurende één week geldig zyn.. De aanduiding „Brood" zal wederom op .de bonnen voorkomen, terwijl de bonnen van alle kaarten zoveel mogelijk dezelfde nummers zullen dragen. Ongevallen-rentetrekkers Minister Drees overweegt de uit keringen voor -rentetrekkers, wier rente op het vóór-oorlogs loonpeil werd berekend en daardoor nu in grote moeilijkheden vei keren, door een aparte regeling te verhogen, wan neer zij straks niet zullen profi teren van het inmiddels ingediende wetsontwerp tot verbetering der in- validiteitsrenten. Aldus blijkt uit het antwoord van de minister op een telegram van de Limburgse K.A.B. die hem de on- houdbaren toestand van genoemde ongevallen-rentetrekkers onder liet oog had gebracht en om een betere regeling had verzocht meer aangepast by het huidige loonpeil. Smokkelaars strooiden vergif Zondagmorgen werden drie kost bare honden, rasexemplaren van nationale tentoonstellingen, die met hun meesters (leden van de Maastr. Hondensport Vereniging) een wan deling door het Encibos op de Sint Pietersberg maakten, vergiftigd door het eten van een stuk vlees, vis of brood, waarop blijkens een nader onderzoek strichine gesmeerd was. Men vermoedt dat smokkelaars dit vergif op deze wijze hebben uitge strooid om speurhonden, waarvan de grenskomiezen zich thans bij hun jacht op de smokkelarij bedienen, on schadelijk te maken. AARDAPPELEN-ACTIE landse voorziening kan geen uitvoer van schoofstro van enige betekenis plaats hebben. Het bedrijfschap voor Hooi, Stro en Ruwvoeder zal slechts in overweging nemen een klein kwantum (maximaal 250 ton) prima schoofstro voor uit voer vry te geven met het oog op het in stand houden van enkele han delsrelaties. „Meer eten" in Brits-Amer.- zone Het bizonale bestuursbureau te Frankfort heeft bekend gemaakt, dat de Duitse rantsoenen in de Brits- Amerikaanee zone met ingang van 1 April op het hoogste peil sinds het begin van de bezetting gebracht zul len worden. De vernoging zal het dagelijkse rantsoen brengen van de huidige calorische waarde van 1300 op 1560. Tevens zal meer afwisseling gebracht worden in het menu. Voor het eerst zullen gedroogde vruchten en eieren worden ingevoerd. Ook zal het vet-, suiker- en vis- rantsoén verhoogd worden. Volgens functionarissen is hét mogelijk, dat later in het voorjaar de rantsoenen nogmaals verhoogd worden. In het kort - De Iv.A.E. in Limburg telt thans 39.000 leden; men hoopt dit jaar do 40.000 te halen. Uit de Maas by Maastricht zyn de lijken opgehaald van de 67-jarige gepens. mijnwerker J. 2. uit Spek- liolzerheide, die sedert 15 Febr., en van de spoorwegwerker S., die sedert 6 weken werd vermist. Een in Grubbenvorst welbekende figuur „Paulke van het klooster" (P. Gubbols) is door een melkauto over reden en op slag gedood. Parasieten op do armoede De econ. dienst van de gemeente politie te Nijmegen, heeft een stel zwarthandelaren aangehouden, die parasiteerden op de armoe van hun - medemensen. Deze lieden de politie heeft er vijf aangehouden hadden hun operatie- terrein gekozen in de arbeiders buurten van Nijmegen. Daar kochten ze van de meest be hoeftige gezinnen en natuurlijk meestal de grootste (waarbij van 10 tot 12 personen) alle of vrijwel alle levensmiddelen- en textielkaarten op en verkochten die dan meteen goede winst aan Amsterdamse zwarthan delaren. Vele gezinnnen zyn van deze methodes de dupe geworden. En tot overmaat van ramp zullen zy zich nu ook nog voor het ver kopen van hun bonkaarten voor de econ. rechter moeten verantwoorden. KANTOORBOEKEN zyn nog steeds zeldzaam. Nu hebben wy weer een kleine voorraad in Tabellarische boeken met 6—8—10 kol. Crediteurenboeken ro. alf. Journaals Winkelboeken, Kasboeken Wacht niet te lang Fa VAN DEN MUNCKHOF heeft ze; maar niet veel Gesloten front tegen oorlogsschaderegel i ng Naar van de zyde van de Federatie van Stichtingen voo^ Oorlogsgetrof fenen wordt vernom'ên, is tussen de Ged. Staten van de provincies Zee land, Noord-Brabant, Limburg en Gelderland en de Stichting tot be hartiging van de belangen van door de oorlog getroffen bedrijven, de Lan delijke federatie van stichtingen voor oorlogsgetroffenen en do Stichting voor de Landbouw volkomen over eenstemming bereikt inzake de af wijzing van het wetsontwerp op de oorlogsschadevergoeding. Dit wordt als een eerste groot succes beschouwd van de actie van de F. O. G. SS-er ging ter begrafenis Een S.3.-er, uit het kamp Vught, die verlof had gekregen in Tegélen een begrafenis bij te wonen, heeft op 'n gegeven moment kans gezien aan zijn bewakers te ontsnappen. Nog dezelfde dag echter werd hij in een schuurtje aan de Kaldenkerkerweg te Venlo teruggevonden. Tegelen en regeringsjubileum In een vergadering van het Oranje- f comité te Tegelen werden de plannen De actie om de^ Nederlanders^ in j besproken voor de feestelijkheden, die j...- j i.._ er rjanj.e ^orp, bekend om zyn passiespelen en keramische bedrijven. Duitsland in totaal twee duizend ton aardappelen te doen toekomen, heeft een gunstig verloop. In gelden werd tot nu toe ontvangen 175 duizend gulden. Voorts zyn tientallen tonnen aardappelen opgeslagen en wachten verzending. Maandag is het eerste schip met aardappelen naar Duitsland vertrokken. Deze week vertrokken nog vier andere schepen. Giften voor deze actie werden in ontvangst genomen door de Caritas-; Missie in Sittard. Nederlanders in Duitsland arbeider in eigen land Nederlandse arbeiders, die in Duits land wonen, kunnen als grensgangers in Nederland werken. Dezer dagen is hierover een accoord tot stand ge komen tussen de Nederlandse regering en de Engelse bezettingsautoriteiten in Duitsland. Vooruitlopende op de gesloten over eenkomst werken reeds nu verschil lende jongemannen uit het Duitse grensgebied op fabrieken in het Zuiden des lands. Zy zyn echter geen grensgangers, maar hebben een kost huis en krygen eenmaal in de drie weken verlof hun familie in Duits land te bezoeken. Of later de gezinnen bij gelegenheid van het gouden re geringsjubileum van H.M. de Koningin zullen worden gehouden. Er zal een historisch openluchtspel worden opgevoerd tegen het front van het raadhuis, algemene volksvermake- lykheden zullen er worden georgani seerd terwijl er verder een feest- optocht gehouden zal worden. Tot slot der festiviteiten wordt een groot vuurwerk afgestoken. Interessant is het hierbij te ver nemen, dat 50 jaar geleden, by het kroningsfeest, eveneens een vifurwerk werd afgestoken en wel op de toren van de Tegelense kerk, die daardoor in brand geraakte. De machtige 75 m hoge toren viel, na uitgebrand te zyn, door het dak van de kerk en zo eindigde in 1898 het kroningsfeest, Deze herinnering is, zeker bij de oudere Tegelenaren, ten nauwste ver bonden met het aanstaande regerings jubileum en dat men met het af te steken vuurwerk uit de buurt van de kerk zal blijven, staat vast! Geringe export van Schoofstro In verband met het voortdurende grote tekort aan stro voor de binnen- Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Bekendmaking. De Burgemeester der gemeente Venray, brengt ter algemene kennis, dat van Woensdag 17 Maart a.s. tot en met, 31 Maart a.s. ter gemeente secretarie dezer gemeente, Afdeling I kosteloos voor eenieder ter inzage liggen de navolgende stukken, be treffende de onteigening door het College van Algemene Commissaris sen voor de Wederopbouw van een aantal percelen en perceelsgedeelten ten name van de gemeente Venray en ten behoeve van het Bouwplan 1947 (Gasstraat, Akkerweg en Tuin straat) a. een aanzegging van het genoem de College; b. een lijst, waarop de onteigende percelen en perceelsgedeelLen zyn vermeld; e. een kaart, waarop de onteigen de percelen en perceels- gedeelten zyn aangeduid. Venray, 15 Maart 1948. HI00B-NI EU VT S Op Tweede Paasdag en Beloken Pasen zal „Hioob" in de feestzaal van St. Servatiusde laatste voorstellin gen geven van dit seizoen. Ditmaal wordt gebracht de gran dioze klucht „Als Ma aan de touw tjes trekt" van Herman Nauw. Deze "kluchc overtreft „De Tante van Charley" en is met de uiterste zorg ingestudeerd. Hioob hoopt hier mede iets te bieden, dat bij iedereen in do smaak zal vallen en de zorgen van alledag een ogenblik zal doen vergeten. Deze klucht wordt sléchts twee maal gegeven en een wandeling naar Servaas met mooi lenteweer behoeft voor niemand een bezwaar te zijn. Mutatie. Tot Boschwachter by het Staats- boschbelieer te Venray is benoemd de heer Goossens uit Roermond, in de vacature ontstaan door ontslag name van den heer Beunes, die zich te Wageningen aan de Plantenziekte- kundige dienst gaat wijden. Naar het concours. Het Gemengd Koor „Polyhymnia'' alhier zal deelnemen aan het groot Zangconcours te Nijmegen. De Fanfare „St. Catharina" te Leunen zal in de eerste afdeling* deelnemen aan het Muziekconcours te Geldrop. Geslaagd Onze dorpsgenoot, Jacq Ewalts be haalde te Sevenum zijn 3eLandbouw- diploma. Brand Te Merselo is een opslagplaats van v. Tilburg afgebrand. De brandweer was spoedig ter plaatse. Intussen was het daarin geborgen landbouwgereed schap met het schuurtje verbrand.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2