WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De §aede WQeek. \e lóf- aan de eneafyse fonqens Oorlogsschaderegeling voor Kerken en Kloosters e 4jindedilk e en óueï&ódlqe Hueeauciatie de UQedecópêiób mm. en ócóttedieé een aiqemeen ieianq, Zaterdag 20 Maart 2948 No. 12 Negen en Zestigste Jaargang Druk on Uitgave Firma van den Munckliof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: vcor Venray fl 1.G0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Voor iederen chi isten heeft de Goede Week een heel bijzondere betekenis, omdat liïj er zelf ten zeerste by ge ïnteresseerd is. Het verlossingsdrama op de kruin van Golgotha is opgevoerd voor de verlossing en de redding van onze eigen kleine ziel. Hoe onbeduidend deze ook is, toch is ze belangrijk en waardevol genoeg geweest voor den God-Mens om haar met zijn zuiver en heilig offerbloed rein te wassen van alle zonden. Ieder kruis langs de weg en ieder kruis in onze huiskamer herinnert ons aan het schandhout, dat op een vroege Vrijdagmorgen opgericht werd even buiten de poorten van Jerusa lem. De vertrapte aardworm, die er aan sterven zou, was de Koning van hemel en aarde, de Heer over levèn en dood, de Verlosser van het hele mensdom en de Zaligmaker van onze verloren zielen. Alle heil is voor ons 0~r„- het Kruis van Christus. Van kinderen der duisterniszijn we geworden tot kinderen des lichts. Het- zyn de kruisbalken, waaraan wij ons opge beurd hebben uit het moeras der zondp, uit de poel der verwerping. Christus heeft ons tot Zich ge trokken en ons verborgen in de open wond van Zyn Hart, om ons een nieiiw leven te schenken, het leven van de genade en het kindschap Gods. Dat Christus de losprijs voor onze verlossing met Zyn bloed en Zijn leven heeft moeten betalen, moet voor ons een aansporing zyn om onze ziel op haar juiste waarde te schatten. We mogen niet spelen met onze eeuwige zaligheid, daarvoor werd ze te duur betaald. Als we de belangen van onze ziel vergeten, ver spelen we ons geluk voor tyd en eeuwigheid. Het is deze ernstige waarheid, die qns vooral op Goede Vrydag duidelyk voor de geest moet staan, als wij in stilte en ingekeerdheid het sterfuur van Christus herdenken. Christus heeft ons alle middelen ge geven om deelachtig te worden aan de vruchten van zijn lijden en ster ven. Alle sacramenten putten immers in dit mysterie hun kracht en hun uitwerking. Ieder sacrament leidt ons binnen in het geheim van zyn kruis offer. Daarom roept de Kerk ons ook in deze dagen op tot de twee sacramen- ten, die beslissend zyn voor ons gees telijk leven. In de Biecht worden ons de zonden vergeven, die wy uit zwak heid, lauwheid of onverschilligheid tegenover God bedreven hebben. In de Communie worden onze krach- ton hersteld en aangevuld, die in de dagelijkse strijd en in het gevaar van de bekoringen verzwakt zyn. Er komt weer vrede in ons hart, reinheid in onze ziel, licht in ons verstand en kracht in onze wil. We ondervinden ^de weldadigheid en de rijkdom van ons geloof. We begrijpen weer bet§r de zin van het Kruis—mysterie We beseffen onze plicht van damtbaarheid tegenover Hem, die ons het e'erst heeft liefgehad en alles weggegeven heeft om onze ziel voor de hemel te winnen. Zeker, niemand, niemand gaat voor zijn plezier biechten. En voor som mige is de Paasbiecht een hele kar wei. De zelfvernedering sny'dt mis schien nog het diepst door het zon dige vlees. Maar de opluchtiging na de biecht, de Jdy moedigheid die heel ons wezen doortintelt, is hetontschat bare loon voor twee, drie minuten van pijn en beschaming. Zonder een goede, rouwmoedige biecht kan het voor ons geen Pasen worden. Gns klinken de Paasklokken slechts fees telijk in de oreD, als de kleine klok jes in onze ziel meebeieren en daar het grote lied van de opstanding en de verlossing begeleiden, dat van de hemel uitgezonden wordt naar onze arme gekwelde en beproefde aarde. P. H. RONGEN O. C. R. Inderdaad, alle lof aan de Venrayse jongens en deze hebben zy dan ook verdiend. Zij hebben de stoutste ver wachtingen van de Commissie van Samenwerking verre overtroffen. De Paterskerk was dan ook in de week van 1—7 Maart elke avond vol. De opkomst was prachtig en laat komers waren er geen. Geen van al de deelnemers wilden een avond over slaan en missen. Dat de Yenrayse jongens van 17—30 jaar een zo trouw gehoor gaven aan de oproep welke wij tot hen richtten, dwingt ons alle lof af. Elke jongen die deze Oriëntatie- week meemaakte zal hem steeds in herinnering blijven. Zelden is een week zo mooi geweest, zelden zo goed Ieder zal nieuwsgierig zyn om te weten hoevelen er elke avond aan wezig waren. Daarom willen wy hier enkele gegevens laten volgen. De opkomst was procents gewyze genomen Maandag 9iVz pet; Dinsdag 94 pet; Woensdag 92 pet; Donderdag 93 pet: Vrijdag 98Va pet. Wanneer hiernaast vermeld wordt, dat voor elke avond 520 uitnodigings kaarten waren uitgeschreven, dan mag de Commissie van Samenwerking gerust zeggen, het is een succes ge weest. Slechts 6 personen zijn er die geen enkele avond zijn gekomen en van deze 6 waren er nog 2 die een geldige reden hadden om weg te blijven. Namens de Commissie van Samen werking breng ik thans dank aan de Eerw. Pater Adriaan O F.M. alias „de Klokkeluier" die voor een groot gedeelte heeft bijgedragen tot, het welslagen. Echter meer dank .zijn wij verschuldigd aan de Ouders. Ook zy hebben de noodzaak gevoeld en ons werk steunende, werkten zy' in stilte mee door de jongens aan te sporen en hen naar de comerentie te zenden. Ook een woord van aank aan allen die mannelyk jeugdwerk verrichten, binnenskamers al buiten. Ook zij hebben, door geen bijeenkomsten te organiseren, geheel vrijwillig, hun medewerking verleent. Tot slot nog een dankwoord aan alle deelnemers, want waren zy zich niet bewust geweest van de noodzaak en de belangrijkheid, zo ware deze week niet geslaagd. Nu de eerste stoot is gegeven, zal de Commissie van Samenwerking niet stil blijven zitten, maar zeer spoedig kan weer een stoot worden verwacht. De stoot die nu zal komen zal niet liggen op een zuiver Gods dienstig terrein maar meer op het Culturele. Wel kan ik reeds mededelen, dat op 5 April a.s. (Maandag na Beloken Pasen) Pater Tesser O.F.M., een be kend redenaar, voor de jongeren van Venray zal komen spreken. Deze avond is ook door de Commissie ge organiseerd en zal hopelijk, evenals de Oriëntatie week, een succes worden. Jongeren van Venray, weet Uw plicht en handel dienovereenkomstig. Namens de Commissie van Samenwerking, H. GOUMANS (Voorz.)- NEGEN DINSDAGEN in de PATERSKERK ,Over de brug" Nou, Sinte Antonius, wy zyn haast klaar en... nu U Ja, en U mag wel uitkijken ook. want ze gaan de brug afbreken. U mag wel gauw over de brug komen, anders kan het niet meer. Dat is me ook even wat Als U me eerlyk vraagt, vind ik het toch wel een beetje oneerbiedig tegenover U. Een ultimatum (dat ligt anders wel echt in deze £yd „ultima tum's". Kinderen stellen aan ouders ook al ultimatums). Maar U een ul timatum Verhoren, anders breken we de brug -af en kunt U niet meer. Hoeft het niet meer. Maarrr, Antonius, we rekenen er vast op. De negen Dinsdagen zyn voorbij. Negen Ach-ter-een-vol-gen- de In de Minderbroederskerk By uw beeld met vertrouwen gebeden Nu, dan zijn we klaar. Wij ons best... U de rest. En LEST, BEST Ja, natuurlijk, dat moet de klap op de vuurpyl worden. Een volle kerk. Stampvol. Zeker zo prachtig als de laatste keer. En toch zyn wy, Uw vereerders, daar eerlijk gezegd wel een beetje bang voor. U begrijpt zeker wel waarom Ja, ja, ja. Je bedoelt dat afbreken wegens de opbouw. Het is wel een tegenspraak, maar dat doet er niet toe. In ieder geval de brug gaat weg. Doorkijk wordt prachtig. De kerk wordt mooier. De lyn komt beter uit. Er. je centen de portemonnaie uit. Maar voor wat, hoort wat. En ik reken op „heel wat". Een apart stel collectanten, dan gaat het gesmeerd en jullie hoeven niet zo lang in de kerk te blijven zitten wegens de col lecte. Antonius, het komt van elkaar- Wegblijven doe ik niet om eene cent- Om 'n cent Houd jij het by een cent Een knoop is tegenwoordig nog meer waard dan een cent Nee, nu moet je er geen knopen in gaan gooien. Afdankertjes- Met knopen breek je geen brug af, wel met money. Dus LEST, BEST. Antonius, de brug gaat weg en U zult zien: WIJ KOMEN OVER DE BRUG Nog één vraag: Wat had U toch voor ons in petto? Daar horen we nooit meer wat over Is dat van de baan De volgende keer! De volgende keer Als het afgelopen is, hebben we éénmaal samen wat te praten. Met welke letter het begint Kom eerst maar eens over de brug (Nou vooruit dan maar, het is een M BEL OP BIJ BRAND No. 392 Voor de bepaling van de verschil lende soorten oorlogsschaden, worden nu eens richtlijnen vastgesteld door het Ministerie van Wederopbouw, dan weer door het Commissariaat van Oorlogsschaden. De voorschriften, die worden ge geven steunen nng op het Besluit Materiële Oorlogsschaden 1945. Wanneer het wetsontwerp op de Materiële Oorlogsschaden tot wet ver heven is, zullen de uitvoeringsvoor schriften en de daaruit voortvloeiende richtlijnen meer omlijnd zijn. Zo is uit artikel 10 van het Wetsontwerp geboren .de Ontwerpregeling aan vullende bijdrage Huisraadschade. Juist, omdat het van zo groot be lang is, dient de uitvoering meer ge detailleerd door de Volksvertegen woordiging te worden bepaald. De uit voerende organen of personen dienen niet te bepalen hoe de oorlogsschade moet worden vastgesteld, maar de wetgever dient de voorschriften te veven. Zo bestaat er bij de schadebepaling van kerken en kloosters enz. nog al verschil van opvatting omtrent de soberheidsgedachte, in verband waar mede door het Commissariaat Oor logsschade enige richtlijnen zijn vast gesteld. De soberheidsgedachte, welke by de oorlogsschaderegeling wordt toegepast, heeft niet alleen betrekking op de kwaliteit der verloren gegane goederen, doch ook op de quantiteit dezer goederen. Van de beelden ener R.K. Kerk zullen slechts de beelden der- H. Familie en het beeld van cfe schuts patroon voor vergoeding in aanmer king komen en de bydrage inzake deze beelden wordt gesteld op het bedrag, waarvoor deze beelden in sobere uitvoering in Mei 1940 hadden kunnen worden aangeschaft. De overige beelden zullen niet voor vergoeding in aanmerking komen, aangezien deze niet noodzakelijk zyn by de uitoefening van de eredienst. By de afwikkeling van deze oorlogs schade wordt onderscheid gemaakt tussen goederen, welke ritueel voor geschreven $jn en goederen, welke niet de ritus van de eredienst be treffen. De rituele goederen worden gewaardeerd op het bedrag, waarvoor deze in sobere uitrusting in Mei 1940 hadden kunnen worden gekocht. Op deze aanschaffingsprijs zou nog enige afschrijving moeten worden toegepast, 'doch in verband met de technische moeilijkheden om het af schrijvingspercentage te bepalen en voorts om belanghebbenden tegemoet te komen, aangezien het hier gaat om goederen, waaraan gróte somma zyn besteed, is afgezien van enige afschrijving toe te passen. Tot deze groep van goederen be horen bij een R.K. kerk. o.a. altaren, tabernakel, communiebank, kruisweg staties, bovengenoemde beelden, doop vont, biechtstoel, wierookvaten, als mede de volledige series misgewaden voor het hoofdaltaar voor drie cele branten en voor elk zyaltaar een volledige reeks voor één celebrant. Voor de z.g. niet-rituele goederen, waaronder beheren de zitbanken, orgel, preekstoel enz. worden de bedragen eveneens gesteld op de bedragen, waarvoor zij in Mei 1940 in sobere uitvoering hadden kunnen worden aangeschaft; doch op deze bedragen worden dan nog afschrijvingen toe gepast. Op de banken ener R.K. kerk wordt meer afgeschreven dan op die der Hervormde kerk, omdat de banken ener R.K. kerk intensiever gebruikt worden. De geleden oorlogsschade aan boekerijen van kerkelijke instellingen dienen gespecificeerd te worden aan gegeven en zo mogelijk door experts te worden getaxeerd op de verkoop waarde per Mei 1940. Is specificatie en taxatie niet mo- gely'K, dan geschiedt de waardering op 50 pet der aanschaffingskoston. Boeken in liet- bézit van kloosters, welke niet voor studie, doch alleen voor verpozing zyn aangeschaft, zullen slechts tot een maximum van f400.— vergoed worden. Zoals men ziet, is hpt wel nodig, dat by de behandeling van het wets ontwerp door de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. ook hieraan volle aan dacht wordt geschonken. Het zal toch wel noodzakelijk zyn, dat voor de vaststelling van de schade aan ge bouwen en goederen op kereelyk gebied ene commissie wordt ingesteld, die op z'n minst omtrent de schade een adviserende stem heeft en in welke commissie ook deskundige R.K.- personen dienen te worden benoemd. Een derde der Nederlandse bevol king is Rooms Katholiek. Deze verhouding komt tot uitdruk- King in de volksvertegenwoordiging. Is nu de tyd niet eens aangebroken, dat by de vervulling van de sleutel-, posities bij de Ministeries eens met die verhouding rekening wordt ge houden Bekwame personen zyn er ten over vloed, als hun de kans maar eens ge boden werd. In ieder geval zou het niet te verwerpen zyn, als by het Commis sariaat voor Oorlogsschaden die ver houding eens tot uitdrukking werd gebracht en tevens by de uitvoering personen worden ingeschakeld, die zelf oorlogsgetroffenen zijn. Naast de individuele schaden der getroffenen in de geteisterde gebieden, dragen deze ook nog de schade aan kerken en kerkelijke goederen. In het bisdom Roermond, waar reeus vanaf de bevrijding bijzondere collecten voor de opbouw der kerken worden gehouden, was de -opbrengst in 1947 byna anderhalf millioen gulden. De schade aan R.K. kerken in Lim- is echter zo groot, dat een recht vaardige schadeloosstelling niet kan worden ontbeerd. We vertrouwen de behandeling van deze materie even wel toe aan de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. Bergen (L.), 8 Maart 1948. P. J. WIJNHOVEN Er zijn nog grote groepen onder onze bevolking die de waarde van ons geld niet beseffen of wat nog erger is deze waarde opzettelijk trachten te verminderen. Zowel onder producenten als consumenten treft men dergelijke groepen aan. Ik moge U hierbij herinneren aan het onlangs besproken voorbeeld uit de textielbranche, waar by een toch zeer gering gedeelte van de totale omzetten, een bedrag van bijna f 400.000,— te veel was betaald. Dat men de waarde van de voor die trans acties benodigde hoeveelheid geld op deze wy'ze niet een overeenkomstig bedrag verminderd, wil men blijkbaar niet beseffen. Dat deze opzettelijke pogingen tot waardevermindering niet alleen bij textiel voorkomen, moge blijken uit onderstaand voorbeeld uit de borstel werk-branche. Door enige ambtenaren is een con trole ingesteld bij borstelfabrikanten en de leveranciers van de daarvoor benodigde grondstoffen. Bij deze'con trole zyn een 17-tal processen-verbaal opgemaakt, waarin een totaal over tredingsbedrag voorkoint van f 312.861.09. Borstelwerk moet aan bepaalde, in de prijsvoor8chriften gestelde eisen voldoen; o.m. de hoeveelheid ver werkte vezels. Bij een van de fabrikanten had men het borstelwerk gedemonteerd en ge constateerd, dat er te weinig vezels' in verwerkt waren. Kopjeskwasten pl.m. 50 pet te weinig vezels. Handstoffers van cocosvezels pl.m. 30 pet te weinig vezels. Vaatkwasten pl.m. 25 pet te weinig vezels. In een periode van 77» maand be haalde de fabrikant hiermede een voordeel van f 3000,—. Daarbij verkoeht hy handenborstels en coeos-vegers tegen te hoge prys, hetgeen hem in dezelfde periode een voordeel bracht van f 12.000, De grondstoffen, zoals haar en koe- pluimen, kocht hij tegen te hoge prijzen in. Men heeft berekend, dat deze fabri kant op borstel waren vermoed ely'k een bedrag van f 29.000,— teveel heeft berekend. Voor de door ham gekochte grond stoffen had hij een bodrag van f 26.400,— te veel betaald. Een zestal van zyn leveranciers hadden al een bedrag van f23.900.— teveel berekend. By het controleren van de inkoop facturen, bleek de ambtenarén, dat een tiental inkoopfacturen, meestal betrekking hebbende op de aankopen van haar: en koepluimen met de schrijfmachine waren geschreven en daarvoor, hoewel van diverse per sonen afkomstig, dezelfdo soort en Kwaliteit papier was gebruikt. De fabrikant heeft intussen bekend, de inkoopfacturen zelf te hebben ge schreven en een copie te hebben ge zonden aan zijn leveranciers voor overeenkomstige boeking. Een controle by die leveranciers wees uit, dat de geldsbedragen van deze facturen wel overeenstemden met do werkelijkheid doch de ge leverde hoeveelheden grondstoffen niet. Uit dit voorbeeld blykt weer, dat het steeds om grote bedragen gaat. Bedragen die vanzelfsprekend ver haald worden op de uiteindelijke verbruiker van de borstel waren. Dergelijke practyken, als boven ge- schétst en zoals onlangs by textiel besproken, vormon een ernstige be lemmering voor de pogingen van onze Regering de waarde van onze gulden zo hoog mogelijk op te voeren (prijs daling). Het bereiken van dit doel is echter een natonaal belang, zodat redelijkerwijs moet kunnen worden verwacht, dat eenieder daaraan zyn volle medewerking geeft. Voor de consument zal een dergelijke mede werking ook een besparing op zyn uitgaven betekenen. Het inkomen komt dan meer tot zijn recht en het geld, dat nu over de balk wordt gesmeten (nj. boven de geoorloofde prijzen betaald) kan worden bespaard of voor nuttiger doel einden worden aangewend. Bij dit alles wil ik ook nog even verwijzen naar de hulp die Neder land verwacht binnen het kader van het Marshall-plan. 'n Dei gelijke hulp De critiek in de Eerste Kamer 6p het beleid van de Regering inzake de Wederopbouw is niet heel mals geweest. Zeer vele leden zo zegt het Voorlopig Verslag uitten bun te leurstelling over de. gang van zaken ten departemente van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Deze leden vroegen zich af, of het gehele Kabinet wel van het grote belang van de materiele wederop bouw, met name wat de volkshuis vesting aangaat, doordrongen is. Zy achten het gevaar niet denkbeeldig, dat budgetaire, monetaire en andere zorgen dit belang niet meer op zijn juiste waarde doen schatten. Weer andere leden waren van me ning, dat inet name de oplossing van het vraagstuk der volkshuisvesting thans in de eerste plaats de gecon centreerde aandacht vraagt van allen, ,die voor de wederopbouw verant woordelijkheid hebben aanvaard. Er moet, aldus vele leden, thans zoveel in- en doorzicht zyn, dat de administratieve en ambtelijke voor bereidingen tot het noodzakelijke minimum boperkt kunnen blijven. Zy laakten het streven naar een hinderlijk en overbodig perfectio nisme op administratief en statisiisch gebied. Er worden hun inziens op formulieren vaak zeer uitvoerige ge gevens verlangt, welke gevoeglijk achterwege kunnen blijven. Het woningtekort. Het woningtekort is, aldus ver scheidene leden, zo groot, dat gedu rende een reeks van jaren de bouw van zeker wel 70- a 80.000 woningen per jaar zeer gewenst zou zyn. Hiervan kan evenwel geen sprake zyn. Als alleruiterste minimum moet intussen worden aangehouden een aantal van 37.500 woningen, omdat anders de woningpositie in verband met de jaarlijkse bevolkingsaanwas en het door ouderdom uitvallen van woningen nog verder achteruit zou gaan. Voor een dergelijk minimum zullen in elk geval de benodigde materialen ter beschikking moet.en worden gesteld en de vereiste ar. beidskrachten moeten worden gevon den. 's Zomers langer werken. Voorts meenden deze leden, dat een deel van de vele arbeidsuren, die in de wintermaanden verloren gaan in de zomer zonder te groot bezwaar zouden kunnen worden in gehaald. De Arbeidsinspectie dient hierin wat soepeler te zyn. In tal van landen heeft men zich jaren achtereen voor oorlogsdoelein den geweldige inspanningen getroost. Het na oorlogse huisvestingsprobleem is zo ernstig, dat voor de oplossing daarvan tegen buitengewone inspan ning evenmin mag worden opgezien. Voor een aantal jaren dienen be zwaren tegen verlenging van de ar beidstijd in de zomermaanden, naar het-oordeel van deze leden, dan ook ter zyde worden gesteld. Aantrekking arbeidskrachten. Nog vroegen zy, of de Regering bereid is, een zodanige verbetering van de algemene arbeidsvoorwaarden in het bouwbedrijf te overwegen, dat althans de arbeiders, die dit bedrijf verlaten hebben, er voor worden teruggewonnen. Het kostenpeil. Verontrustend is de ontwikkeling van het kostenpeil. Ruim geschat bedragen de kosten van het aange- eevenen minimale bouwprogramma rond f 40 millioen met een daarby behorend jaarlijks tekort van f 10 millioen. Gevraagd werd, of het aantal sa menwoningen, de Minister a.i. noemde in de Tweede Kamer een aantal van 300.000 nog steeds groeien. Te reel patroons In verband met het van andere zyde opgemerkte over de aric'ds- productiviteit, vestigden deze n de aandacht er op, dat er rond 50 duizend bouwondernemers zijn en rond 150.000 bouwvakarbeiders, een hun inziens zeer ongewenste verhou ding, welke om ordening vraagt. maar vooral voor Limburg. De Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal, de Minister-Presi dent en de Ministers van Buitenland se en Economische Zaken ontvingen Zaterdag het volgende telegram: Het Comité tot propagering van grenswijziging, bestaande uit om streeks honderd voor Limburg re presentatieve leden, waaronder de leiders van alle grote organisaties, vergaderende te Maastricht, brengt te Uwer kennis ernstig verontrust te zijn door uitlatingen blijkens de courantenberichten van enkele ge allieerde staatslieden t.a.v. de be perking van onze eisen omtrent schadeloosstelling -door Duitsland. Het Comité dringt, met nadruk aan op grenscorrecties van zodani ge omvang, dat alleen daardoor voldaan wordt _aan de rechtmatige Nederlandse eisen, zonder dat daar bij nog economische eisen gesteld moeten worden, waarvan de verwe zenlijking hoogst twijfelachtig moet worden geacht en die in elk geval ondoelmatig zyn. Het Comité acht op lange termijn goed blijvende betrekkingen tussen Nederland en Duitsland een onmis bare voorwaarde voor do goede samenwerking in het kader van de opbouw van geheel Europa. Het Comité meent, dat hiertoe een belangrijke bydrage zou kunnen worden geleverd als de door Ne derland geleden oorlogsschade by wy'ze van parate executie althans gedeeltelijk reëel wordt voldaan door totstandkoming van grenscor recties. Goed gekozen grenscorrecties zul len de ontwikkelings mogelijkheden binnen Nederlands grondgebied kunnen verbeteren, zonder eniger mate afbreuk te doen aan de her stelmogelijkheden van Duitsland, zodat aldus een verbetering van de welvaart van West-Europa, als ge heel bezien, kan worden bereikt. Dit comité tot propagering van de grenswijziging is op do eerste plaats Limburgs, d.w.z. de voornaamste voor aanstaande Limburgers hebben zich in dit comité verenigd om de Lim burgse verlangens inzake grenscorrec ties meer naar voren te brengen en te propageren. Zyn wy goed inge licht, dan is dit een uitbreiding van de Studie-commissie, die voorheen is gevormd door de Werkgemeenschap Limburg. zal echter veel beter tot zyn recht komen als wy er voor zorgen, dat in onze eigen huishouding alle beschik bare „krachten" volledig tot hun lecht komen. En tot deze „krachten" behoort toch zeer zeker een juiste waardering van onze gulden. En prysopdryving e.d. doet. zoals reeds gezegd, niet anders dan deze waarde verminderen. Het is met die grenscorrecties een „rare" geschiedenis. Direct na de oorlog werden grootscheepse anexa- ties voorgestaan, waarmee ook de Regeringskringen accoord gingen. De grote Pers, voor het merendeel uitkomend in Holland, gaf enkele korte berichtjes daarover, maar zag schynbaar het nut en de betekenis hiervan niet in. De Regering heeft toen eens links en rechts gepolst by de geallieerden, speciaal Engeland en Amerika, hoe deze tegenover de annexatieplannen stonden en „de kous op de kop ^gekregen". Annexatieplannen werden grenscorrecties, èn plannen en cor recties verdwenen van het toneel, werden veilig opgeborgen. Wij zyn nu eenmaal ook geen Frankryk, dat in de prachtige positie was om Engeland en Amerika zover te krijgen, dat zy tenslotte het Saar- gebied op een presenteerblaadje aan boden aan Frankryk, mits het toch maar meq zou gaan. Een jaar verliep en dra bleek, dat Duitsland voorlopig niet in de verste verten in staat is om zyn herstelbe talingen te voldoen. Gedachtig het spreekwoord van uitstel komt afstel en gedwongen door reacties in oro- vincies grenzende aan Duitsland'het dringend gebrek aan steenkool en aardolie is er toen oen Nederlands- Engelse grenscommissie ingesteld, die ter plaatse de toestand en de ge schiedenis is gaan bestuderen. Hoe voorzichtig de Nederlandse regering toen geworden was bleek wel uit de bekende minimum correc ties, die gevraagd werden, maar zy eiste wel, dat haar economische con cessies verleend zouden worden voor een tyd van 50 jaren. En weer be moeide zichc de grote pers, de dag bladen, een enkele gunstige uitzonde ring daargelaten, zich niet met deze eisen en gebeurtenissen. Het ging zelfs zover, dat er in Duitsland meer over gepraat en ge schreven werd als in Nederland. Een comité word daar opgericht, dat o.m. een verweerschrift zond naar de ge allieerde bestuursraden, waarin met Deutse grundlichkeit de Nederlandse eisen als. een onherstelbare schade voor het grote Duitsland werden aan geduid en onverenigbaar werden ge acht met het herstel van Europa, (tussen 2 haakjes werd er maar tevens bygevoegd, dat Sittard en Mook feitelyk Duits* waren en ook „heim moesten keren). Het hoofd van dat comité, een zekere Notaris Acker man n, kreeg het zelfs klaar naar Nederland te komen en hier tegenproraganda te maken voor deze hersteleisen, zonder dat hy opgepikt en de grens overgezet werd.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1