Cómmis&ie van Samenmidiinc^ van deze mek Techn. Bureau „De Kroon" BEKENDMAKING. Burgemeester en "Wethouders van Venray brengen ter algemene ken nis, dat het in het voornëtaen ligt over te gaan tot onttrekking aan het openbaar verkeer van: de verbindingsweg tussen de Over- loonseweg en de Gasstraat, gelegen tussen de percelèn kadastraal bekend gemeente Venray, sectie Nos. 6021 en 2028 ter ene zijde en Nos. 5 697 5220 en 3250 ter andere zijde; dat een ontwerp-raadsbesluit, als mede een situatie-tekening, waarop de te onttrekken weg in rood is aangegeven, ter secretarie afdeling Algemene Zaken, voor eenieder ter inzage is nedergelegd vanaf heden tot en met 3 Maart 1948 en dat be langhebbenden gedurende die tijd hun bezwaren tegen de voorgenomen ont trekking kunnen indienen bij de gemeenteraad. Venray, 18 Februari 1948. Snoeien van hagen en struikgewassen. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinnering de volgende bepalingen van het Provin ciaal Wegenreglement van Limburg: „Al de binnen den afstand van 1 M. van de grens der wegen en voetpaden in het algemeen staande hagen moeten telken jare, aan de wegzyde, ter hoogte van minstens 1.50 M. boven de grond, waarop ze geplant zijn, opgeschoren wor den, in dier voege, dat op 1 Juli aan die zijde slechts hoogstens 0.30 M. hout buiten de stam mag aan wezig zijn. „Vóór datzelfde tijdstip moeten jaarlijks insgelijks weggeruimd worden de over de wegen, voet paden, sloten en greppels hangend6 bomen, struiken, hagen en takken". Met het oog op het thans voor het snoeien zeer geschikt seizoen, ver trouwen wij, dat, in het belang van de wegen en voetpaden, zowel als in het belang van de belendende gron den dit jaar het opscheren als boven bedoeld, tijdig en naar behoren zal plaats hebben, opdat geen enkel procesverbaal wegens niet-nakoming dezer voorschriften zal behoeven te worden opgemaakt. Venray, 18 Februari 1948. GEVONDEN: Vulpen, Linskens Oirlo E15a; dames polshorloge, J. Schaeffers Schoolstr. 3; gebreide handschoen (blauw), J. van ■Gerven, Kemp weg 22; kinderrozen krans in étui, Hermans Grotestraat 8; 2 kerkboéken, 7 rozenkransen, 1 groot- en 1 klein zilveren kruisje, 20 paar wanten en handschoenen, 1 heren- want, 1 das, lederen beursje met rozenkrans en geld, rozenkrans in etui, 2 beursjes en 1 oorbel, alles ge vonden in de Paterskerk en te be vragen op de kazerne. Waarschuwing Mede in verband met ingekomen klachten van. automobilisten, vestigt de groepscommandant der Rijkspolitie te Venray, de aandacht van de wiel rijders op de verplichting, om hun rijwielen by avond te voorzien van het voorgeschreven voor- en achter licht. Voortaan zal hierop strenge controle worden gehouden. H. de Greeve te Venray Velen hebben hem niet gehoord en die hem hoorden .zeiden „D#ze zou ik nog weieens willen hóren". Nu „horen" dat gaat niet, want het is maar één keer derde eeuwfeest. Maar LEZEN dat gaat, want de Rede is in druk verschenen (Zie advertentie) MUZIEKLEVEN IN VENRAY Naar wy vernemen gaat Venray's Mannenkoor op 23 Mei a.s. naar 't concours van de Gemengde Zangver- ening „Oefening baart kunst" te Amsterdam. Op Zondag 7 Maart (Halfvasten) geeft Venray's Mannenkoor een muzi kale uitvoering met, medewerking van „De Zingende Zusjes" uit Venlo. Deze zingende dames traden reeds meerdere malen met veel succes op voor de Radio voor de K.R.O» zowel als voor de Wereldomroep P.C.J. als de Regionale Zender Zuid. Steenfabriek „Venray" Er is een bespreking gaande over de heropbouw van de steenfabriek „Venray" te Overloon. Zowel uit een oogpunt van de wederopbouw als in verband met meerdere werkgelegen heid, zou de weer in bedryfstelling van de steenfabriek een aanwinst zyn. S.V.V.-OMROEP Het fatum van een scheidsrechter „Nog geen één winstpunt hebben we in dit seizoen bij deze scheids rechter behaald en daarom hebben we vandaag weer verloren", zo werd er in het kleedlokaal gemompeld als excuus voor de nederlaag. „Och, wat!" zei onze aanvoerder, „lig niet te zeuren en vertel liever waar het wèl aan ligt". En waar lag 't dan wel aan Zeker niet aan de scheidsrechter, maar by ons eigen spel. Er werd hard gewerkt en behoorlijk gevoetbald. We waren technisch de meerdere en overwegend sterker. En tóch verloren we tegen een „trap-maar-raak" verdedigend Bergen. Om een wedstrijd te winnen is echter ook het nodige tactische in zicht nodig en dat misten we Zondag. We waren véél te sterk en zodoende kreeg onze voorhoede geen vry spel en zo speelden we de tegenpartij juist in de kaart. Dat, dat was de grote oorzaak Nu a.s. Zondag krijgen we bezoek van de klompenmakers uit Mill. Pas gepromoveerd heeft deze club zich netjes in de kopgroep geplaatst. En we kunnen er donder op zeggen, dat zy hier komen om de nederlaag van destijds te wreken. Het is een frisse, vlotte, enthousiaste ploeg met een vlugge voorhoede. Jongens, in de 3e klas (jammerlijk genoeg!) zyn wy een club van oude traditie en hebben wy een naam hoog te houden. We laten ons daarom toch niet door die „eerstejaarse" op ons eigen veld een winstpunt ontfutselen Dat toch zeker nóóit OIRLO. Oirlo gaat zich weer in zijn oude glorie herstellen. Zo is naast onze fanfare, weer een gefnengde zangvereniging opgericht. Enkele Oir- lose jongens hebben het initiatief ge nomen. -Ook sloten daarbij enkele meisjes aan. Een directeur, is gevon den in de heer Jean Kuypers uit Castenray, die, we mogen gerust zeggen in zo'n korten tijd tot de ont dekking kwam, dat hy hiermetpiek- fyn materiaal te doen had. Het geheel bestaat uit 28 leden, 14 jongens en 14 meisjes. We hadden het genoegen deze jonge vereniging eens te horen en wy ston den paf wat hier in zo'n korte tyd gepresteerd werd. We vernamen nog, dat deze ver eniging nog geen naam heeft aan genomen, maar ook dit zal spoedig zijn beslag krygen. Voor het eerst zullen zy voor 't voetlicht treden met het grote festival deze'zomer in Oirlo, hetwelk gegeven wordt door de fan fare „Ons Genoegen". Groot Nationaal Festival te Merselo Deze zomer zal 't 30 jaren g6leden zyn, dat in ons dorp de fanfare „St. Oda" werd opgericht, zodat bestuur en leden der genoemde vereniging besloten hebben om ter gelegenheid van dit 30-jarig bestaan een groot Nationaal Festival te organiseren. Door oorlogsomstandigheden hebben we indertijd ons 25-jarig bestaans- feest niet kunnen vieren, zodat nu dit 30-jarig bestaansfeest op des te groter wijze gevierd zal worden en wel op 27 Juni a.s. Dit is Merselose kermis-Zondag. De. voorbereidende werkzaamheden werden reeds ter hand genomen en binnen afzienbaren tijd zullen vele zusterverenigingen een uitnodigings-| en inschrijvingsformulier ontvangen. Op dit muziekfeest komen wy nog nader terug. Verder heeft onze fanfare besloten om dit jaar aan het Nationaal Muziek concours te Oirlo deel te nemen, 't Vrij gekozen nummer is reeds in studie genomen. „WIT WINT'-FILM van het' GROENE KRUIS Door de afdeling Venray van de R.K. Vereniging Het Lim burgse Groene Kruis, wordt in de loop van de komende week op verschillende plaatsen in onze gemeente een voorstelling gegeven van de film „Wit Wint" welke reeds in zeer veel plaat sen van ons land, volle zalen trok en zich in de algemene be langstelling mocht verheugen. In deze sprekende film wordt in een boeiend verhaal gewezen op een van de meest gevreesde kwalen welke de mensheid teis tert. Duidelyk komt naar voren de zorg en kommer welke in de betreffende familie gebracht wordt en welke ook onver wachts onze eigen gezinnen kan treffen. Het Groene Kruis heeft deze film ee.i week voor Venray kunnen reserveren en biedt thans een ieder boven de -18 jaar- kosteloos de gelegenheid om deze te gaan zien. De vertoningen hebben plaats volgens het volgende schema Maandag 23 Febr. Smakt, zaal Nellen, om 2 uur; Oirlo, café Linskens, om half 8. Dinsdag 24 Febr. Oostrum, can- tine Zuivelfabriek, half 8. Woensdag 25 Febr. Leunen, Bondsgebouw, om 2uur;*Cas- tenray, Patronaatsgebouw om 7 uur. Donderdag 26 Febr. Merselo, zaal Arts, om 2 uur; Venray-kom, Luxor-Theater om 8 u: uitsluitend voorleden K.A.V. en K.A.B. Vrijdag 27 Febr. Heide, zaal Litjens, .om 2 uur. Zondag 29 Febr. Venray-kom, Luxor-Theater, om half 3. Enkele weken geleden werd door 'ons de installatie van de Jeugdcen- trale bekend gemaakt. Thans is het de beurt aan de Commissie van Samenwerking, die voor het voetlicht zal treden. Reeds voor dat de Jeügdcentrale bestond, is deze commissie, welke door de besturen van de Jeugd-stands- organisaties woidt gevormd, in het leven geroepen. De besturen voelden het als hun plicht om steeds contact met elkander te hebben en voor ge vallen waarin zy' gezamenlijk, zy aan zy kunnen werken, deze voor deze commissie te doen organiseren.- In deze commissie wordt niet alleen de aandacht geschonken aan de Gees telijke belangen der jongeren van Venray, maar ook aan de sociale en culturele wordt sterk de aandacht geschonken. De commissie wil door haar wer ken, een betere verstandhouding onder de leden der Jeugdstandsorga- nisaties verkrijgen op de eerste plaats en de ongeorganiseerde jongens in haar gelederen trekken, op de tweede plaats: boer by boer, arbeider by arbeider, middenstander by midden stander en student by student. De commissie staat onder leiding van Kapelaan v. Leipzig, welke zich intussen in Venray op organisatie gebied een goede naam heeft ver worven. Als eerste punt van samenwerken, is de oriëntatieweek welke georgani seerd is on in de week van 1 6 Maart a.s. wordt gehouden. Deze oriëntatieweek is een voort zetting van de vormingsweken welke in de oorlogsjaren door de Kath. Actie werden gehouden. Het ligt in de bedoeling om alle jongens van 17—30 jaar in Venray, hierdoor te bereiken en hen een goede en waardige voorbereiding te geven op de Goede Week en het Paasfeest. De Inleidingen welke worden ge houden in de kerk van de Eerw. Paters Franciscanen en om 8 uur zullen beginnen, staan allen onder leiding van „De Klokkeluider". Ir Venray intussen wel bekend doorzijn prachtige St Antonius-meditaties. We mogen hopen, dat dit* eerste naar buiten treden van de Commissie van Samenwerken een succes zal zijn en, dat er nog veel goeds uit haar naar voren moge komen. De Commissie van Samenwerking, wensen wij in haar werken alle succes. Het voornaamste Tegen Hugo van den Broek 15 jaar geëist. Voor het Byz. Gerechtshof te Maas tricht had zich Maandag te verant woorden Hugo van den Broek, voor malig hoofdredacteur van de Lim burger Koerier te Maastricht. Met veel geduld ploos de president de tenlastelegging uit. De verschillende artikelen, die van den Broek had geschreven en waar in hy openlyk zijn standpunt had verdedigd, werden eveneens bekeken. Het hoogtepunt van deze zitting was het requisitoir van de advocaat-fis caal, baron van Voorst tot Voorst: „Dit is de Limburgse Blokzijl". Hij wees op de houding van de ex-hoofd redacteur jegens de kerkelijke over heid en brandmerkte hem als een trouweloze verachter van alles wat de mens het meest heilig is: zyn Kerk en zyn Vaderland. Aan het eind van zijn requisitoir eiste de adv.-fiscaal 15 jaar gevange nisstraf, verlies van de kiesrechten voor het leven en van het recht een journalistieke functie uit te oefenen. Langs do wegen. Wat denkt u, dat er zoal aan mo torrijtuigen langs 'slieren wegen rijdt? Geen idee Dan zullen we meteen spijkers met koppen slaan. Liefst 70.200 personen-auto's met 61.000- vrachtauto's snorren door het brave vaderland. Motorrijwielen mogen er ook zijn. Zie: 70.000 zyn het er. Voorts rijden hier nog -3600 bussen rond. In 1940 waren de cijfers fesp. 235.200, 104.000, 56.500 en 4700. Op vooroorlogs peil zyn we nog niet, maar op weg zyn we zeker. Zuid-Limburg weer naar de Stille Omgang. Voor het eerst sedert 1940 zal Zuid-Limburg weer in groot verband deelnemen aan de Stille Omgang te Amsterdam. Verwacht wordt, dat zeker 700 personen aan deze bede tocht in den nacht van 6 op 7 Maart zullen deelnemen. Uit Simpelveld (via Heerlen) en Maastricht zullen extra treinen naar Sittard lopen, waar beide treinen tot een grote extra trein worden-ver enigd, welke daarna rechtstreeks doorgaat naar Amsterdam. Voor Zuid-Limburg is deze nacht de kerk op het Bagjjnhof gereser veerd; Twee mensen verongelukt bij autobotsing Zaterdagavond is een personenauto van de B.B.A. op de wegvanVeghel naar Dinther tegon een boom gebotst. Van de drie inzittenden, chauffeurs van de Autobusmaatschappij, zyn er twee by dit ongeval 'omgekomen. Deurne mag niet bouwen De gemeente Deiirne is uitgesloten van het woningbouwprogramma 1948. Omdat er genoeg woningen zyn Het lykt er wél op, maar wie de mening zou zyn toegedaan is er totaal naast. De gémeenteraad heeft daarom aan Ged. Staten en de inspecteur van de volkshuisvesting een protestmotie ge zonden, waarin hy erop wijst, dat in de kerkdorpen Helenaveen, Liessel en Neerkant ongeveer vyftig procent van de woningen door het oorlogsgeweld 'zyn verwoest en dat ér nog ver scheidene gezinnen in bunkers en kippenhokken wonen. Als grondslag voor de toewijzing in 1948 geldt o.m. het aantal woningen of gedeelten van woningen, welke door een gezin zyn bewoond en tegen deze grondslag keert de raad zich ten scherpste, omdat, zoals burgemeester Roefs het uitdrukte, een luxueuze flat aan de Apollolaan in Amsterdam niet kan worden vergeleken meteen bunkerwoning- of een kippenhok in de Peel. Smokkelaars met 12 millioen sigaretten aangehouden Zaterdag heeft de Engelse grens wacht te Beek een oplegger aange houden, die onder valse papieren niet minder dan 8,5 millioen sigaretten vervoerde. De Nederlandse grensbewaking heeft later een Belg gearresteerd, die in een auto van kleiner formaat 3,5 millioen sigaretten over de grens wilde brengen. Te samen bedroeg de vangst dus 12 millioen sigaretten. Ingezonden Mededelingen PHILIPS PADIO SIERA RADIO Nederlands beste Radio-producten UW AANGEWEZEN ADRES Nederl. grootste radio-detaillist. Wij helpen U het spoedigst. Vraagt nadere inlichtingen bij TECHN. BUREAU „DE KROON" Molenstraat 140, NIJMEGEN Of per Telefoon K 8800—23803 Eieren worden 2 cent goedkoper De per 22 Sept. j.l. voor de winter 1947—1948 ingestelde kippeneieren- pry's van f 2.28 per kg voor de pro ducent wordt met ingang van 15 Febr. a.s. ingetrokken. Met ingang van die datum is de richtprijs van kippen eieren by aflevering door de producent wederom vastgesteld op de oude pry's van f 1.96 per kg. De maximum consumentenprijzen zullen met ingang van 1 Maart met 2 cent per ei worden verlaagd, zodat deze dan bedragen voor de klassen I t.m. VI resp. 16, 15, 14, 13, 12 en 11 cent per ei. De marges voor de detaillisten en grossiers' in kippeneieren zullen met ingang van 1 Maart enigszins hoger worden vastgesteld dan de vorige zomer het geval was. Poging tot ontvoering Dezer dagen werden twee vriendin netjes op de Hogeschoorweg te Venlo door de bestuurder van een passeren de auto aangesproken met de mede deling, dat zy zich zo laat niet meer op straat mochten bevinden. Een in de auto zittende jongeman, die eer. uniformpet droeg, gaf zich uit voor politieman en sommeerde de meisjes in de auto te stappen, en'mee naar het politiebureau te gaan. De kinderen merkten op de Maas brug echter, dat de auto de richting van Blerick insloeg. Zij trachtten de aandacht van voorbijgangers te trek ken, maar hierin slaagden zy niet, temeer daar de „politieman" hen in hun bewegingen belemmerde. De individuen reden door Blerick in de richting Maasbree. Zij toonden aan de meisjes armbanden eD andere sieraden, die zij zouden krijgen, als ze mee naar België gingent De meisjes hadden eindelijk geluk toen er drie wielrijders naderden, waarop de onverlaten zonder meisjes verder wegreden. Man vermoord In het Betuwse dorp Maurik is de 40-jarige C. van Brenk vermoord. Hy trachtte te bemiddelen tussen twee jonge knapen, die in een café ruzie hadden gekregen. Een van hen, de 19-jarige T. v. H., trok 'daarop een mes en stak Van Brenk neer. Deze overleed in de loop van de morgen. Hij laat een vrouw met vier kin deren achter. De dader is gearresteerd. Limburgs Groene Krnis begint aan niéuwe taak Zaterdag startte te Maastricht het nieuwe consultatie-bureau voor ge- brekkigen, dat het Limburgse Groene Kruis er heeft ingericht. Mr. W. Merkelbach, provinciaal voorzitter, sprak in zijn openings woord zyn verheugenis uit over het feit, dat 'dit nieuwe onderdeel van het Kruiswerk, gebrekkigenzorg, thans aangevangen is. Dr. Koenen vergeleek het Groene Kruis van 30 jaar geleden en thans, waarbij de enorme stap vooruit direct opvalt, zowel kwalitatief als kwanti tatief. Een nieuwe phase in deze ont wikkeling is thans veiweaenlijkt en binnenkort zal wederom een nieuwe noodzakelijke instelling worden ge opend, n.l. een bureau voor opvoedings moeilijkheden, veel grootser van opzet dan de voor deoorlog, bekende in- steilirg. Dr. van 't I-Iullenaer gaf vervolgens een uiteenzetting van het doel der gebrekkigenzorg, n.l. de gebrekkigen tot gelukkige mensen te maken in de samenleving, waarbij vooral de jeugd een bijzondere zorg moet hebben. Ambachtsscholen in Noord-Limburg Op een vergadering van de Kath. Onderwijzersbond te vVenlo, heeft de heer "Wiider3hoven, hoofdinspecteur L.O., medegedeeld, dat behalve in "Venray en Gennep, waarschijnlijk ook in Wellerlooi een ambachtsschool zal worden opgericht. Dit in verband met de toenemende industrialisatie van Noord-Limburg. Ook deelde hy mede, dat het in de bedoeling ligt aan de ambachtsscholen een voorbereidende klas te verbinden, zodat ze direct na de zes jaren lagere school voor de jongens toegankelijk worden. 's Werelds loou voor het verzet Nog geen drie jaar geleden is het, dat de moffenlaarzen, dicht bespijkerd, zwaar en onheilspellend petsten door de avondlijke, verduisterde straat. Schrik en. anstig-luisteren binnen de huizen en al te dikwijls, even later, aftocht met „buit": weer een van de mannen van het verzet, die zyn werk voor zijn volk en zijn liefde voor het vaderland eerst „met marteling dan met de dood ging bekopen. Maar voor zijn vrouw en kinderen, voor zyn oude moeder en vader zouden wij zorgen; zodra we het om de be zetters maar zouden kunnen... En thans? Nog geen drie jaar later moet op een landelijke vergadering van de Stichting 1940—1945 worden 'ge constateerd: „De belangstelling van het Ned. volk voor de slachtoffers van het verzet is verflauwd". Het is snel, maar het verschijnsel is niet ongewoon of onverwacht voor de oppervlakkig en haastig levende mens. Maar vóór het „verflauwd" tot een „verdwenen" is geworden want ook zover komt het dient voor de slachtoffers van het verzet grondig en definitief te zijn gezorgd. Dat is een zware plicht van heel ons volk. Limburgse Brandweerbond In de Woensdagmiddag te Roer mond gehouden algemene ledenver gadering van de Limburgse Prov. Brandweerbond welke organisatie na de bevrijding tot nieuw leven is gewekt en thans meer leden dan voor de oorlog telt is een definitief bestuur gekozen, bestaande uit de heren burg. J. Dauczenburg, Voeren- daal; burg. J. baron de Weichs de Wenne, Wanssumburg. L. Kirkels, Hornburg. J. Maenen, Elslooir. A. Bovy, brandweercommandant Maas tricht en J. Raets, onder-brandweer commandant, Hoensbroek, terwijl uit Noord-Limburg nog twee -brandweer commandanten aan het bestuur zullen worden toegevoegd. Op algemeen verzoek van de ver gadering zal burg. Dautzenberg voor lopig het voorzitcerschap blijven waar nemen. LIMBURGSE PLUIMVEETEELT De pluimveeteelt in Noord- en Midden-Limburg begint zich geleidelijk te herstellen van de tydens de oorlog toegebrachte slagen. De eierenproduc- tie is weer ongeveer ruim een derde van voor de oorlog en bedroeg voor de Roermondse Eiermijn (de grootste van Europa) in 1947.98 millioen stuks, welke bijna 12.7 millioen gulden op brachten. Op de Venlose Coöp. Veiling vereniging, de tweede eiermijn des lands, was de aanvoer in het afgelopen jaar ruim 45 millioen stuks met een omzet van 5.5 millioen gulden. De wekelijkse aanvoer te Venlo bedraagt thans reeds ruim 1.250.000 eieren; zy beweegt zich in stijgende lijn naar het hoogtepunt, dat in Maart—April bereikt zal worden. Van deze productie werd. de helft naar Frankrijk geëxporteerd, terwijl onge veer 10 pet. naar Engeland ging. De behoefte van de binnenlandse markt is groter dan er na aftrek van de export van de productie overblijft, maar het is van groot belang, dat Nederland thans buitenlandse afzet gebieden verovert, waar men in de toekomst bij de te verwachten aan zienlijke uitbreiding der pluimvee stapel naar kan exporteren. Dit jaar zullen reeds 13 millioen kuikens gedistribueerd worden. Toen de handel met Frankrijk een ogenblik stagneerde, hoopten zich kortelings in enkele weken 3 millioen eieren op de Venl. Veiling op, maar later konden deze toch naar Frankrijk verzonden worden. In exporteurs kringen heeft men hoop op de onder handelingen met Spanje, die thans gaande zijn. Een belemmering vormt nog steeds de schaarste en de duurte van het voeder, terwijl de ontwikkeling van het' internationale handelsverkeer zodanig is, dat de pluimveeteelt nog geen stabiele vooruitzichten kan bieden. Uit trein gevallen Dinsdagmorgen viel de 20-jarige J. Kelders uit Cuyck tussen Vierlings beek en Venray uit een rijdende trein. De vermoedelijke oorzaak is te zoeken in het feit, dat de coupédeur niet goed was afgesloten. Met een ernstige armfractuur en beenwonden is het slachtoffer naar het St Elisabeth-ziekenhuis te Venray overgebracht. De toestand is niet ernstig. Nederlander herkende Duitser van overval te Venlo in 1939 De Nederlander JeanLemmens, die op 9 September 1939 te Venlo met twee kapiteins van de Engelse ge heime dienst, S.P. Best en R. Stevens, door een groep SS-mannen met ge weld over de grens naar Duitsland werd gevoerd, heeft als getuige in het proces te Neurenberg tegen 21 voormalige hoge functionarissen van het Duitse ministerie van Buiten landse Zaken generaal Walter Schel lenberg, die de „vredesbesprekingen" van Him mier met graaf Bernadotte van Zweden regelde, herkend als degene, die de aanval op de Engelse officieren leidde. Volgens Lemmens had Schellenberg onder de naam van Schemmel de twee officieren meermalen aan de grens ontmoet. Op de dag van de schaking, toen Schellenberg en de Engelse officieren weer op enkele meters van de grens op Nederlands giondgebied bijeen waren, zag by Schellenberg een teken geven. On middellijk reed een auto met SS-lieden de grens over en opende het vuur, waarby de Nederlandse eerste luite nant Klopf gewond werd. De beide Engelse officieren en Lemmens zelf werden gevangen genomen, vastge bonden en naar Duitsland gevoerd. Zij werden eerst naar Dusseldorp gebracht en ondervraagd. Op 10 Dec. 1939 werd Lemmens van de beruchte Gestapo-kelder in de Prins Albrecht- stra8se naar het concentratiekamp Sachsenhausen overgebracht. Reuter voegt hier aan toe, dat men van de beide Engelse kapiteins na hun verdwijning jarenlang niets meer hoorde, maar, dat zij in 1945 behouden in Duitsland werden aan getroffen. Zy bevinden zich thans in Engeland. Dinsdag is in het Lagerhuis een vraag gesteld over de veroordeling tot levenslange gevangenisstraf, die een Sovjet-Russisch Tribunaal over twee bewakers van het kamp Sachsen hausen heeft uitgesproken op grond van de beschuldiging, dat zy de En gelse kapiteins Best en Stevens heb ben opgehangen. Hij ploegde voort... Een landbouwer te Yierlingsbeek, stiet dezer dagen by het ploegen op een landmijn, die niet ontplofte. De boer keek verheugden ploegde voört. Toen hij even verder een granaat van vijftig kilo naar boven haalde, wachtte hy even of hy niets hoorde. Ook ditmaal geen ontploffing. „Gelukkig", zei de boer en ploegde voort. Helmond bouwt. De gemeenteraad van Helmond slaagt er in een straf tempo in zijn bouwprogramma te handhaven. Thans besloot hy tot het.aangaan van een vaste lening van f 700.000 ter finan ciering van de bouw van 60 woningen aan de Haagstraten. Voor het uit voeren van het tweede complex woningen (66 stuks) een voorschot van f 806.000 aan de woningbouw vereniging „De Hoop". Voor riolerings- en bestratingswer- ken werd een crediet van f 450.000 toegestaan, terwijl f 70.000 werd ge voteerd voor de afbouw van een nieuwe watertoren, waarmee reeds in 1939 werd begonnen en die nu als gevolg van de prijsstijgingen in totaal f 380.000 zal kosten. Woningnood gevaar voor de volksgezondheid. De Ned. Maatschappij tot bevor dering der geneeskunst heeft de vol gende motie ter kennis gebracht aan de leden der Kamers en van de mi nister van binnenl. zaken „De Ned. Artsen, in vergadering by'een op de alg. vergadering der Ned. Maatschappij ter bevordering der geneeskunst, geven als hun me ning te kennen, dat de heersende woningnood een zeer ernstig gevaar oplevert voor de volksgezondheid, zoals hun dagelijks blykt uit de ge volgen, die zich onder andere uiten in sterke demoralisatie en vele stoor nissen van geestelijk evenwicht, be nevens toeneming van geslachtsziek ten en tuberculose; dat by het thans bestaande tempo van de wederop bouw dit leidt tot een catastrophale toestand; dat mede daarom het pro bleem van de volkshuisvesting een uiterst belangrijk binnenlands vraag stuk is, dat desnoods met voorbij gaan van andere belangrijke problé- men onmiddellijke en radicale be handeling vereist." Terugbetaling van het Consumenten-cred iet. Het bestuur van de K.A.B; te Maastricht heeft een telegram gezon den aan de directeur van het Cen traal Bureau Consumentencrediet te Den Haag, waarin opgemerkt woidt dat de herziene regeling der terug betalingen van het Consumenten crediet grote ontstemming wekt als gevolg der inconsequenties en onbil lijkheden in deze regeling. Voor vele gezinnen zyn de vastge stelde terugbetalingen, aldus het telegram, volgens de thans geldende normen en. gegevens de bestaande spanning tussen lonen en1 prijzen, ondraaglijk geworden. Vooral de ver hoogde terugbetalingen vóór 2 Febr. Geconstateerd wordt, dat de nieuwe regelingen de uitvoering bemoeilij ken. De K.A.B. dringt daarom aan op onverwijlde algehele herziening dei- ondeugdelijk geworden tabellen en hernieuwde beoordeling gèlykeljjk voor alle gevallen en ingang van de herziening op 2 Febr. voor allen. Tragisch einde. A. Bouwman, die in de jaren voor de oorlog onverdroten vocht voor de belangen van de kleine boeren, doch in de Duitse tyd burgemeester werd van Budel en na Dolle Dinsdag van Hengelo, is door het B. G. te Don Bosch veroordeeld tot 8 jaren ge vangenisstraf. De eis -was 12 jaar. Geen kostprijs roor doorgedraaide kool Op viagen van de heer Borst in verband met de onvoldoende afzet mogelijkheden van gele kool, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening o.ni. geant woord, dat het aan hem bekend is, dat thans besprekingen worden ge voerd over de mogelijkheid tot export van gele kool naar Tsjechoslowakye. Pogingen om de export alsnog te doen geschieden worden met kracht voortgezet. De minister is van mening, dat een uit de weg ruimen der moei lijkheden voor de export voor de tuinders van de grootste betekenis is. fiy is niet bereid te bevorderen, dat de tuinders voor de doorgedraaide kool alsnog de kostprijs uitbetaald krijgen. PINDA, PINDA... Een woordvoerder van Amerika's departement van buitenlandse zaken heeft de Amerikanen en do rest van de wereld het volgend belangrijk nieuws verteld: Eerlang zal de mensheid zich kunnen kleden met uit olienoten ver vaardigde kleren, welke even warm moeten zijn als wol, er uit zien als wollen of zyden stoffen en in de was niet krimpen Dat is niet allesook waterverf en papier zijn uit olienoten te bereidon. De vervaardiging van pindakaas zal nu wel tot het-nulpunt dalen. En.... arme Pinda-man. TER NAVOLGING Dezer dagen had, te Gennep in het café van de wed. 'Geurts een verga dering plaats van oorlogsgetroffenen, die zich niet accoord kunnen verklaren met het taxatiebedrag, dat de experr tisebüreaux in rekening brachtén. Men vond dat men de koppen bij elkaar moest steken om wanneer de nood aan de man komt door geza menlijk optreden te trachten een billijker vergoeding te verkrijgen en de h.i. veel te hoge rekeningen sterk gereduceerd te krijgen. Alle aanwezigen kopden zich met dit streven verenigen. DEE KOST ET! In de Maastrichtse Carnavalskrant „D'n Tempeleer" vonden we het vol gende geestig-moppige verhaaltje, dat we om de originele compositie niet te schaden, in het Maastrichts dialect laten staan. „D'r waor ene nuye paoter aonge- koume in 't kloester oppe Minne- bröreberreg. Preeke kos dee mins, preekeDe luy waore dao ummertow weer oongeluiflik vaan oonder d'n

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2