KMp zat niet stil. Vastenavond 4 and BANDEN EN FIETSEN VAN DE BON Er worden wederom onderhande lingen gevoerd tussen de autoriteiten en het bedrijfsleven om de rijwielen yan de bon te doen. Tevens wordt er aan gedacht om ook de distributie van do rijwielbanden op te heffen. De voorraad rijwielen bij de handel wordt steeds groter, hetgeen tot moeilijke problemen aanleiding geeft. Het is niet uitgesloten, dat de opheffing van de distributie van rywielen en rijwielbanden gelijktijdig zal worden afgekondigd met de aan kondiging van andere distributie-vrije artikelen. De standaardfiets wordt reeds in grote hoeveelheid gemaakt. Men ver wacht, dat dit product een dezer weken in de handel zal worden ge- - bracht. Do prijs van de standaardfiets blijft echter hoog, namelijk f 108.25 voor een herenrijwiel en f 111.25 voor de damesfiets. OPLEIDING TOT GEZ1NS- YERZORGSTER Eeu nieuwe cursus te Sittard Op 1 Maart a.s. begint in de oplei dingsschool voor gezinsverzorgsters, Putstraat 96, Sittard, een nieuwe vyfmaandelykse cursus voor gezins zorg. Deze opleiding is bedoeld voor meisjes, die minstens 19 jaar oud zijn, met alle huishoudelijk werk op de hoogte zijn en in staat om zelf standig _een, huishouden te regelen. Gedurende de opleiding, waarbij de meisjes geleerd wordt, zich aan de diverse moeilijke milieu's huishoude lijk aan te passen, worden zy echter vooral gevormd tot sociaal-voelende mensen met een godsdienstzin, die haar in staat stelt, de naasteliefde op te brengen, nodig voor dit moeilijke werk, en de gevaren te ondervangen er aan verbonden. Zy moeten zelfstandig kunnen wer ken en veel wilskracht bezitten, zodat ze de moeilijkheden niet uit de weg gaan. Ze moeten in alle omstandig heden correct en doortastend weten op te treden. Alléén deze meisjes zijn geschikt om de moeder in een gezin te ver vangen en een hulp te zyn bjj de heropvoeding van de afzakkende ge zinnen. Moisjes, die aan deze eisen voldoen, zijn van harte welkom op de opleiding. De C.C.D. kost jaarlijks 15 millioen De Noord-Brabantse Mij. van Land bouw kwam Dinsdag te Breda in vergadering bjjeen. Voorzitter de Waard schetste by de opening de toestand op landbouwgebied en gaf een opsomming van de klachten en moeilijkheden te dien aanzien. Volgens spr. zyn we t6 veel op Amerika ge oriënteerd. Door een hogere productie zal men meer zelfstandig moeten trachten te worden. Met cyfers toonde hy voorts aan, dat ons land vóór de oorlog een der grootste zuivelexporterende landen was, doch thans heel ver op de achtergrond is gedrongen. Met betrek king tot de kostprijsverlaging merkte spr. op, dat deze door mechanisatie bereikt kan worden, vooral in de coöperaties. Meer productie wordt ook verkregen door meer cultuur gronden In bedrijf te nemen. Een en ander ook ter voorkoming van emigratie, waardoor de beste boeren Nederland verlaten. Kostprijs verlaging is ook voor de voedselvoor ziening van het grootste belang. De geleide economie werd nog steeds als een noodzakelijk kwaad gezien. De C.C.D. kost jaarlijks f 15,490.200 Over het zesjarenplan van de minis ter, behelzende het aanschaffen van een groot aantal landbouwmachines, gaf spr. als zijn mening te kennen, dat genoemd plan wel nimmer wer kelijkheid zou worden. De kosten bedragen ongeveer drie milliard gul den en deviezen ontbreken. Ook de stijging van de sociale lasten kan niet onbeporkt doorgaan de minister heeft immers over versobering ge sproken. Knocieude veehouder liep tegen de lamp Ambtenaren van de CCD te Zwolle hebben ontdekt, dat in de loop van een halfjaar de veehouder Tromp een hoeveelheid van 30.000 liter melk buiten de bonnen om verkocht. De boer, die een modelboerdery' houdt in de buurtschap Spoolde, met daaraan' verbonden een t.b.c.-vrye stal, mocht de melk tegen 38 cent per liter verkopen, in verband met de hoge eisen, welke aan een.dergelyk bedrijf worden gesteld. Hij kocht echter melk van niet t.b.c.-vrye stallen voor 25 cent op, roomde deze af en bracht de room aan de man voor f 3 per liter, terwijl het overgebleven product voor volle melk verkocht en hiervoor nog 38 cent per liter ontving. VETTOE WIJ ZING BAKKERS VERHOOGD Met ingang van Februari wordt de vettoewyzing voor de bakkers met 50 pet verhoogd. Dan zal het rant soen echter nog maar ruim 30 pet van het voor oorlogse verbrui* be dragen. Tegenover deze kleine wending te goede blijven voorts nog vele dingen staan, die- de bakkers de overheid kwalijk nemen. Zy zyn de serie nieuwe prijsregelingen, de distributie van gebak, koek en beschuit en de nieuwe bonnenregeling nog lang niet vergeten. En nog steeds zyn ze ont stemd over het feit, dat al deze nieuwigheden afkwamen op het eind van het vorig jaar, juist in de drukste tijd. De voornaamste steen des aanstoots is dé nieuwe bonnenregeling. Vooral de eerste weken heeft de keuzebon tot veel verwarring aanleiding ge geven. Vele. bakkers zagen hun om zet met 10 tot 25 percenfteruglopen. Voorts moet' de bakker, tengevolge van de nieuwe bonnenregeling, vaak een aparte boekhouding opzetten en speciale wiss9lbonnen uitgeven, waar door een grote administratieve romp slomp ontstaat. De opdruk „brood" met vermelding van het aantal gram men zou volgens de bakkers al een eerste stap in de goede richting be tekenen. Het Centraal Distributiekantoor heeft nu naar aanleiding van de vele klachten de zaak nogmaals in studie genomen. De bakkers zouden echter graag zien, dat ér vóóraf overleg met hen werd gepleegd, als er iets nieuws moet worden ingevoerd. Broedermoord te Mierïo. Dinsdagavond heeft P. v.d. B., ar beider te Mierlo by dé politie ver klaart met zyn broer gevochten te hebben en hem levensgevaarlijk te hebben verwond. Eenige tyd daarna werd het lyk van zyn broer gevonden. Beide broers hadden sinds jaren hooglopende ruzie. WONINGVERDELING voor de provincies Daar het systeem „Een woning goreed een wor.ing aanbesteden", dat door het ministerie van "Weder opbouw en Volkshuisvesting aan vankelijk was voorgesteld, zou leiden tot een onbillijke verdeling, heeftge- noemd departement een nieuwe rege ling getroffen, die gebaseerd is op de uitkomsten van de woning en de volkstelling. Voor de verschillende provincies en grote gemeenten is een verdelings schema opgesteld. Voor elke honderd woningen, die in 1948 gereed komen, mag, verdeeld over het lai:d, het volgende aantal nieuwe woningen worden aanbesteed Groningen 50, Friesland 50, Drente 100, Overtjsel 100, Gelderland 100, Utrecht 200, Noord-Holland (uitge zonderd Amsterdam) 160, Amsterdam 100, Zuid-Holland (zonder D,en Haag en Rotterdam) 100, Den Haag 400, Rotterdam 300, Zeeland 50, Noord Brabant 60, Limburg -80. De verdeling van deze aantallen over. de gemeenten wordt vastgesteld in overleg tussen het provinciaal be stuur en de hoofdingenieur directeur voor de Volkshuisvesting in de be trokken provincie. De „Gazet van Limburg" tekent hierby aan By deze berekening is uitgegaan van dve absolute cyfers^ maar men kan ze' ook relatief of procentsgewy- ze bekykem En dan bly'kt, dat sommige pro vincies lelyk in het gedrang komen. In procenten van de wóningbehoef te heeft byv. Limburg het grootste tekort met 20 procent. Toch mag Limburg voor 100 woningen, die in 1948 gereed komen slechts 80 nieuwe bouwen. Z.-Holland zonder 's Gravenhage en Rotterdam heeft een tekort van 9 pet. en mag voor elke 100 gereed gekomen woningen ook 100 nieuwe aanbesteden. Zelfs het zwaar gv troffen Rotter dam heeft een woningtekort van 17 pet. en mag voor elke 100 gereed gekomen woningen 300 nieuwe bou wen. Den Haag met een tekort van 48 pet. mag voor elke 100 gereed geko men woningen 400 nieuwe bouwen. Het gevolg is, dat het aantal sa menwoningen in onze provincie pro centsg6wyze ook groter moet zyn dan elders. Wanneer men de absolute cyfers bekykt, dan is de toegepaste verde ling misschiey juist, maar procents- gewyze trekt Limburg aan het kortste eind. De vraag is, of dit juist is. In elk, geval is het nodig, dat de zaak ook van deze zyde wordt be keken. Geldig verklaring kunstmestbonnen Met ingang van 15 Januari 1948 zyn de stikstofbonnen, voorzien van opdruk 3, geldig verklaard."De stik stofbonnen, voorzien van opdruk 2, behouden hun geldigheid tot 31 Jan. 1,948. Deze laatste moeten uiterlijk 31 Januari ingeleverd worden bii het Kunstmest Distributiebureau. Na 1 Februari a.s. worden deze bonnen niet meer door genoemd bureau ge accepteerd. Ingeschrevenen zyn verplicht'de aan de verbruikers verkochte kunstmest stoffen af te leveren in volgorde van de geldigverklaring der bonnen. Rantsoen toiletzeep is verdubbeld In de Staatscourant van 20 Jan. 1948,is een beschikking van de min. van Economische Zakei^ opgenomen, waarby het gewicht van één rant soen toiletzeep wordt verhoogd van 90 gram tot 180 gram. Tan moord verdachte liep te winkelen Op 17 December j.l. is-te Beekbergen bij Apeldoorn, een gruwelijke moord gepleegd op een alleenwonende 58- jarige man. Dagenlang heeft de politie naar een spoor gezocht van de-dader, tot de verdenkingen zich tenslotte concentreerden op dex29-jarige los- werkman S. A., geboortig 'van - Ame land r Deze was echter verdwenen en hoe men ook zocht en alom zyn sig nalement verspreidde, hy was nergens te vinden. Alleen wist men, dat hij erover gesproken had, naar Duitsland of België te gaan. Dinsdagmorgen echter zag een sur veillerend politie-agent in de Grote Qtaat te Maastricht een man, die daar liep te winkelen en grote ge lijkenis vertoonde met het signale ment van A. Hy arresteerde hem terstond en bracht hem naar het politiebureau, waar inderdaad bleek, dat men met de gezochte te doen had. In het kort Toen mej. H. te Vaals met gasoline een kleed wilde schoonmaken, volgde een ontploffing, welke de keuken vernielde en de muur naar de slaap kamer wegdrukte. Een klein kind ontsnapte in deze kamer aan de dood. In zorgwekkende toestand, met brandwonden overdbkt, is de vrouw naar het ziekenhuis overgebracht. In de staatsmijn Emma is de 29-jarige sleper N. F. tussen kolen wagens bekneld .geraakt. Kort nadien is hij overleden. F. was gehuwd en had één kind. Vermoedelijk doordat de chauf feur voor voetgangers moest uitwijken is te Heerlen een auto tegen de tram gereden. De chauffeur, de 29-jarige J. D. werd op slag gedood; de twee inzittenden en een voorbijganger zwaar gewond. In verband met de nog steeds nijpende papierpositie wordt het pu bliek verzocht, by ontvangst van de nieuwe gids van de postcheque- en girodienst, de verouderde gidsen terug te geven. Ook in vredestijd geen werkloosheid meer. Mr. van Rhyn, secr. gen. van het ministerie van Sociale Zaken, heeft te Rotterdam een rede gehotiden, waarin hy de werkzaamheden van het departement belichtte en een overzicht gaf van de nieuwe plannen waaraan met grote energie gewerkt wordt. In de afgelopen jaren is reeds veel tot stand gebracht; we noemen slechts de overbruggingsuitkeringen, vacan- tieregelingen, kinderbijslagwet, con- sumentencrediet, loonregeling en ou- derdomsnoodvoorziening. Voor de loonarbeiders kunnen we wyzen op sociale verzekeringen, die in geen land haar weerga vinden. Er zyn. evenwel andere categorieën werkers o.w. de kleine zelfstandigen voor wie deze voorzioningen even zeer nodig zyn. Het departement werkt aan een oplossing, die evenwel sterk belemmerd wordt door moeilijkheden van normstelling in deze op zich gedifferentieerde groep, van finan ciering en premie. Met de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zou dit probleem reeds zeer dicht aai\een oplossing toe zijn. Yoor do ziekteverzekering staat een verlenging van de uitkeringstermyn tot 2 jaar op stapel, nadat deze ter mijn kort geleden reeds op 1 jaar gébracht was. De Ouderdomsverzekering heeft reeds een noodvoorziening gebracht, omdat deze materie niet kón wach ten op oplossing van alle moeilijk heden, waarvan 't kernpunt ligt in de vj-aag wat er met de reeds be staande pensioenregelingen moet ge schieden cumulatie of een voor velen te laag grondpensioen Werkloosheidsverzekeriug Vandaag zal oen nieuw wetsont werp voor de Kamer komen, inhou dende dat de werkloze arbeider 13 weken wachtgeld met behoud van 80 pet. loon en daarna 13 weken werkloosheidsuitkering zal ontvangen De gehele sfeer van dit ontwerp ademt een totaal nieuwe geest: het wachtgeld betekent niet alleen een hogere uitkering dan eertijds, maai de werkloze behoudt hierdoor een claim op zyn oude plaats, terwijl zyn socialè'verzokeringen blijven doorgaan. Voor de werkgever-heeft het ook zijn nut: wachtgelders vormen een tie- drijfsreserve vooral in de seizoenbe- dry ven. Pas, wanneer de werkloze geen kans meer heeft op zijn oude baan, wordt hij opgènomen in de massa werklozen, maar dr. van Rhyn noem de het bestaan van een leger werk lozen na deze tijd een onmogelijk heid. In de oorlog bestond er geen werkloosheid, in vredsstijd hoeft dit dan zeker niet Omscholing en scheppen van werk- gelegënheid zijn mogelijk, de 26 weken vnn de verzekering vormen hier een voldoende brug. v Zeer binnenkort zal het ontslag recht by de wet gebaseerd worden pp het aantal dienstjaren, met een maximale opzeggingstermijn van 26 weken. Daarnaast zal over kennelijk onredelijk ontslag beroep mogelyk zijn. Zestig jaar iuterlocaaT telefoonverkeer Gister was het zestig jaar geleden, dat in Nederland de eerste inter communale telefoongesprekken wer den gevoerd. En wel tussen Amster dam en Haarlem en Amsterdam en Zaandam. Wanneer men bedenkt, dat slechts twaalf jaar tevoren Graham Bell de telefoon uitvond, dan is het met de praktische' toepassing van deze Amerikaanse vinding wel voor spoedig gegaan. Wat reeds tot stand kwam. En wat nog te doen staat. (Vervolg van pag. 1.) Verleden Zondag had te Venray in de Aula van het Gymnasium de Sta- tenkringvergadering plaats' van de afdelingen van de K.V.P. in de Sta- tenkieskring Horst. Te 2.15 opende de waarn. voorzitter Hovens de vergadering met 'n woord van welkom tot de afgevaardigden. Van de 42 afdelingen waren er 31 aanwezig, wat gezien de stand der Maas, goed was te noemen. Een bij zonder woord van welkom richtte spr. tot de leden der Tweede Kamer, Dr. Droesen en J. Maenèn, het lid van Ged. Staten Th. Peters, de leden der Prov. Staten Boots en Achten uit llorst. Hun aanwezigheid werd ten zeerste op prys gesteld. Ih vlot tempo werd punt 3 afge werkt en werd met grote meerder heid van stemmen J. Jenniskens uit Horst gekozen tot lid van het Sta- tenkringbestuur in de vacature Boots, Tot voorzitter werd met zeer grote meerderheid gekozen de heer H. Eraonts, zodat ook in deze langdurige vacature voorzien is. De heer Emonts aanvaardde het voorzitterschap niet eerder dan ha van de vergadering te vragen een loyale medewerking in ons aller streven de bevolking van N.-Limburg op een hoge politieke trap te brengen en bracht dank aan de heer Hovens, voor het vele en moeilijke werk in het afgelopen jaar verricht. Hierna werden nog aangewezen om zitting te neyien in het z.g. Kiescollege, de heren Gubbels uit Bergen en van de Voort uit Lottupi. Onder applaus werd de heer Hovens uit Venray aangewezen tot Kring propagandaleider in de Statenkring Horst. Deze vergadering, waarin de ver schillende vragenstellers naar genoe gen werden beantwoord, had een zeer vlot en vruchtbaar verloop. Het was alleen jammer, dat de afgevaardigden uit de afdelingen van over de Maas, zo vroeg moesten vertrekken, maar om circa 5 uur kon de vergadering op de gebruikelijke wyze worden ge sloten. ROELAND. Zo is de Prins van 1948 dan be kend gemaakt. Donderdag op de eerste zitting van de Raad van Elf, een zitting, die met de nodige lol en plezier de Vastenavond heeft inge luid. Zo zullen dan deze laatste weken èn Prins èn Raad van Ellef deze Vastenavond nog moeten organiseren. Dit kan niet, zoals de nieuwe Prins in zijn- slotwoord ook zei, als niet allen meewerken, ryk en arm, jong en oud, de gehuchten en de buurten. Volgende week zullen donateurs- kaarten worden aangeboden en allen, die wat voor een goede Vastenavond viering vo6len, kunnen dan een steentje bijdragen. Al degenen, die nog stukjes hebben of moppen vaor de extra krant, die door de vereniging overal in de om geving verspreid wordt, alsook ad vertenties, moeten deze zo spoedig mogelijk, maar altijd voor Maandag middag a s. brengen. De Kerkdorpen worden dringend verzocht direct op^te geven, in ver band met de samenstelling van het programma, waar op de Keikdorpen gedanst wordt en wanneer de Prins met zyn gevolg verwacht wordt. Voor hen, die voor een wagen of groep nog gepn idee hebben, zyn plannen en inlichtingen te krijgen Zondagmorgen in de Zwaan van half elf tot half twaalf. In datzelfde iiur moet ook opge geven worden welke wagens ofwel groepen aan de optocht deelnemen. Vergeet dit dus niet. Overheids voorschrift gebiedt, dat vóór de op tocht bekend is wat en wie er mee trekt. Even opgeven dus en alles verloopt dan zonder stoornis. Van buiten de gemeente bestaat reeds grote, belangstelling. In deze laatste weken dan allen de slag. Dan zal 't waarachtig wel gaan Dat nog lang niet iedereen met de Sirene om kan gaan en dat dat schone vak veel oefening eist, bewees de brand op het Distributielokaal deze week. Geen vloeiend gejank kondigde de brand aan, slechts een amechtig stotteren, dat vele huis moeders met schrik naar de klok deed staren in de mening, dat het toen al 12 uur was. Dcch de brand weer had het instinctief begrepen en zodoende werden grotere rampen voorkomen. In het Distributielokaal had de te grote warmte van een kachelpijp (in het veeri kijkt men immers niet op een turfje) het plafond doen ont gloeien met heel veel rook en heel veel stank. Dank zij het gestuntel van de sirene, dank zy de brandweer en dank zij het moedig ingrijpen van het distributiepersoneel, werd erger voorkomen en is slechts een w'einig noodherstel verkoold en weggesmeuld. We zyn dus weer eens door het oog van een naald gekropen, want verbeeld je geen nonnen meer... brrr, ik moet er niet aan denken. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat zy, ten deze handelende, ter uit voering van het besluit van de Raad dier gemeente d.d. 17 Oct. 1946 in hunne vergadering van heden beslo ten hebben aan het R.K. Kerk-, tevens Schoolbestuur van de H. Oda te Venray—Ysselsteyn uit de gemeente kas beschikbaar te stellen een bedrag van f 480.19 voor verricht schilder werk en geleverd glas aan vorenbe doelde school, verband houdende met herstel van geleden oorlogsschade. Vrijstelling van de dienstplicht wegens broederdienst. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor de ingeschrevenen van de lich ting 1948, gelegenheid bestaat om vrijstelling van de dienstplicht we gens broederdienst te vragen, indien zy reeds twee broeders of wettige halfbroeders hebben, dié tiienen of gediend hebben by de Landmacht, by de Zeemacht of by de overzese strijd macht. In een dezer gevallen wordt geacht te verkeren, de broeder, die voor 1 Febr. 1948; a. ten minste 30 dagen in werke lijke dienst is geweest of b. tengevolge van een in 1946 of 1947 verleend uitstel van eerste oefeningdog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is geweest of c. in het genot van militair pen sioen is gesteld of d. gedurende zyn verblijf in wer kelijke dienst is overleden. Van hen, die reeds zijn ingelyfdof een oproeping ter inlijving hebben ontvangen, kan geen aanviaag in behandeling worden genomen. De aanvrage houdt niet in, dat inderdaad ook de vrijstelling zal ge geven worden. Degene, die een aan vraag indient, moet er derhalve re kening mede houden, dat hij toch als gewoon dienstplichtige kan wot den opgeroepen- De aanvrage moet vöör 1 Februari a.s. gedaan worden bij dé burgemees ter van de gemeente, voor welke men voor de dienstplicht is. inge schreven. De; Centrale Limburgse Fokvee- dag zal dit jaar ffiet te'Roe:mond, doch te Horst worden gehouden. GEVONDEN: paar witte gebr. wollen handschoenen Kateman, Langstr. 15; bus- ruwolie,- L. Michels, Merselo; sigarenaansteker Kousemaker,, Langstr. 60a; handzaag, A. Peeters, Scheide K 97; dames, schoenbon, Wed. Relouw, Hiept A 17 WAARSCHUWING D'e aandacht wordt gevestigd op Diverse personen, afkomstig uit 's-Hertogenbosch. die in sigaren rei zen, maken zich schuldig aan op-, lichting of verkoopsbedrog. Hun werkwyze is in 't algemeen als volgt: Zy komen by cliënten en tonen sigarenmonsters, vervaardigd van overzeese tabakken. Op deze mons ters worden bestellingen opgenomen. Als de bestelling uitgevoerd wordt, blijkt, dat sigaren van inlandse tabak geleverd worden. Ook vervoegt men zich by omwo nenden van sigarenwinkeliers en vraagt om de sigaren, die door de winkeliers besteld zouden zyn, in ontvangst' te nemen en te willen betalen. Het bly'kt dan, dat sigaren van inlandse tabak worden afgele verd. Vaak is er in het geheel geen bestelling gedaan. Het wordt ten sterkste ontraden met deze lieden in relatie te treden of handelstransacties af te sluiten. OPENING HUIZE „SAN DAMIANO" GEZINSZORG De plechtige iuzegeuing zal geschieden door de Hoogt'erw. Heer Deken Berden In heel Katholiek Nederland heeft de Venrayse Derde Orde van Sint Franciscns reeds vele jaren de ere naam, de grootste en bloeienste afde ling te z(jn. Dat de knellende zorgen tijdens de bezetting en de byna knak kende bevrijdingsbelevenissen niet in staat waren de Venrayse afdeling aan kracht te doen inboeten, pleit slechts voor haar vitaliteit. Het was een zware taak voor de jonge, doch energieke Pater Rufus Meyer O.F.M., het beleid over deze afdeling op zich te nemen. Vooral aan zijn doorzettingsvermo gen is het te danken, dat iri Venray thans Huize „San Damiano" zal ge opend worden, waar toegewijde „Ge zinsverzorgsters" hun „home" zullen hebben, van waaruit zy de gezinszorg zullen uitoefenen- voor zieke moeders van de hele Parochie, welke aan hun. hulp dringende behoefte zullen heb ben. A.s. Maandag, 26 Januari, om 4 uur zal de HoogEerw. Heer Deken Berden „San Damiano" inzegenen, waarby tegenwoordig zyn kerkelijke en we reldlyko autoriteiten. Na de inzegening zal een receptie gehouden worden en wy twijfelen er niet aan of velen zullen blyk van hun waardering géven voor deze nieuwe vorm van Franciskaanse naastenliefde. Tenslotte vermelden we nog, dat voor iedereen die er belang instellen, gelegenheid bestaat tot het bezich tigen van Huize „San Damiano" (Nieuwe Kempweg 14) op Zondag 1 Februari a.s. en wel voor de man nen in den voormiddag van 11 j 2 uur en voor de vrouwen in denriamiddag van 4—5 uur. Moge dit nieuwe instituut in Venray een bloeiende periode tegemoet gaan. S.V.V. OMROEP Do rode lantaarn is gloeiende Het is gebeurd, wat we allang hoopten. Het oude S.V.V. is weer teruggekomen. In een enthousiaste eerlijke en faire strijd heeft Sevenum in Venray haar meerdere moeten er kennen. Door goed samenspel, dat enkel in de middenlinie wel 'eens haperde, werd keer op keer het Seve- numdoel overspeeld en elke Sevenum- aanval gekeerd. Mooi voetballen Neen, aan beide kanten niet, maar wel vol vuur en dat hebben we al zolang gemist in ons elftal. Na 30 minuten was het 1—0 voor de onzen. Een voorsprong die wei verdiend was ondanks, dat Sevenum in het begin vlot van stapel liep. S.V.V. ant woordde echter met het sterkste wapen: tempo! En daar had Sevenum niet van terug. S.V.V. bleek onze aanwijzingen van vorige week goed in de oren ge- knoupt te hebben. De scheidsrechter bleek deze mid dag erg muzikaal gestemd te zyn, zodat by afloop iedereen, iedereen feliciteerde met de winst in de spor tieve strijd. Een hele zucht ging er langs de lyn toen de scheidsrechter einde floot. Jongens, zo ook Zondag tegen Arcen en het zal waarachtig wel gaan. Denk er aan, de rode lantaarn is nog gloeiende. Dus moet er morgen weer gewonnen worden. Dit is uiterste noodzaak Onze positie kan vooilopig geen verliespunt meer lijden. We hebben het bestuur ons woord gegeven. Dus aanpakken Tempo, wil en enthousiasme Dan is liet mogelijk, dat we in Arcen een hole kleine overwinning behalen en daarmee twee .kostbare punten verwerven, die we nog heel hard nodig hebben Het tweede gaat op bezoek in Venlo, bij de Boys en zal ook op baar tollen moeten passen. Donk er aan, vanaf heden is de training niet meer Dinsdags, doch voortaan Donderdags om half 8 voor 1ste, 2e en 3o elftal. Ook de bestuurs- besprekingen zyn voortaan Donder dags half 9. Laat de training niet verslappen, elke wedstrijd toont aan hoeveel er nog aan mankeert en hoe hard we het nodig hebben^ Dus,ook de training goed aanpakken 'en op tyd, dit is voor allen plezierig. BEKROOND Elf leden van Venray's Harmonie werden bekroond op bet solistencon cours te Tilburg o.a. L. Litjens, 3oafd. 2e pry's, tiombone G. Lucassen 3e afd. 2e pr., clarinet A. Cremers, 3e afd. 3e pr., clarinet A. Willems, 3e afd. 2e prys, bugle W. Sijbers, 2e afd. 2e prijs, baryton H. Lucassen, le afd. 2e pr., clarinet H. Wijnands, lo afd. 2e pr., trombone Th. van Els, le afd. 2e prijs, bugle J. van Els, le afd 3e pry's, clarinet M. Arts, le afd, 3e prys, baryton. Het bugle duo Th. van Els en Alf. Sijbers Kzn. behaalde in de 2e afd. eeu le prijs. Concert- eu Toneeluitvoeringen De Concert- en Toneelavonden van Oostrums Harmonieën Toneelvereni ging "de Vlasbloem", zyn buiten gewoon goed géslaagd. Voor de muziekliefhebbers was er te genieten van hetopeningsprogram- ma, uitgevoerd door Instructeur de hèer Winia, met zyn 19 jongens, Ook de diverse solo's vielen zeer in -fie smaak. De verwachtingen waren hoog gespannen, maar de véle bezoekers, dio beide avonden de grote zaal van Huize Servatius ttft in alle hoeken vulde, werden niet teleurgesteld en toonden dit door een daverend applaus dat volgde na elk nummer. Wat hier geboden werd op muzi kaal gebied was wel de moeite van het beluisteren waard. Ook het door de Vlasbloem opge voerde toneelspel 't Verleden spreekt, was een succes Aan-deintense stilte die er tydens de opvoering was, kon men merken hoe er met de spelers werd meegeleefd en wij hoorden niets dan lof over het spel. De beide samenwerkende vereni gingen kunnen met voldoeying terug zien op deze avonden. Overladen agenda De grootste nurks zal toch niet kunnen beweren, dat er nu nooit iets te doen is. Als we de agenda van dezo afgelopen week eens doorblade ren. Zondag 18 Januari 1 uur Junioren A— Junioren Sevenum 2.30 uur S.V.V.—Sevenum 6 uur Oostruni's Harmonie en toneelvereniging De Vlasbloem in Servaas -8 uur Luxor Theater. Maandag 19 Januari Allemansmarkt 6 uur Oostrum's Harmonie en toneelvereniging De Vlasbloem in Servaas 8 uur Luxor Theater. Dinsdag 20 Januari 8 uur Luxor Theater. Woensdag 21 Januari 8 uur Luxor Theater Donderdag 22 Januari 7.30 uur filmvoorstelling G.O.I.W.N. 8 uur Eerste zitting van de Raad van Elf Vrydag 23 Januari 7 uur Ontwikkelingsavpnd K A.B. in Luxor 8 uur Revue, aangeboden door de fa. Min en Nelisson. Zaterdag 24 Januari 8 uur Bonte Avond buurtver. 8 uur Luxor Theater. De Ronde van Oirlo: Oirlo is voornemens een wieler ronde' te organiseren op Zondag 9 Mei a.s. Liefhebbers voor deze ror.de moeten zich opgeven vóór 15 April a.s. aan K. de Ponti E 21 Oirlo. AFSTAAN VAN WOONRUIMTE Onze bisschoppén publiceerden eén dringenden oproep om woningruimje af te staan, als wy het missen kun nen, aan hen, die geen dak boven hun hoofd hebben. Wordt aan dezen oproep van onze bisschoppen door allen of zelfs door velen van ganser harte voldaan Helaas, wij zouden het niet met stelligheid durven verzekeren. Natuurlijk, er bestaan wettige be zwaren voor sommigen, misschien voor vry velen, tegen het afstaan var woonruimte, maar zyn wij over het algemeen niet srerk geneigd, deze bezwaren al te spoedig, aanwezig te achten of al te zwaar te tillen Het is natuurlijk geen pretje an deren in huis te nemen en die anderen maken er soms allesbehalve een pretje van. Als regel is samenwoning be slist ongewenst, maar in abnormale omstandigheden kan zy een gebieden de noodzaak zyn. Men kome dus niet te spoedig met allerlei excuses aandragen, die vaak daarenboven nog moedwillig zijn uit gelokt. Men vrage niet te makkelijk om een doktersattest, dat de toestand van een of ander lid van het gezin samenwonen niet toelaat. Men late tegenover hen, die alle woongelegen heid missen niet het bezwaar gelden dat men geen gelegenheid voor logies zou overhouden.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 2