Wat doet de K.V.P.? BOEKEN HET RODE KRUIS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Over Afdeling Venray De 8 aineveidet kip van deze mek Stille Omgang Zaterdag 24 Januari 1948 No. 4 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS A d vertentieprü zen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.C0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbot. Het Tweede Kamerlid JOS. MAENEN, geeft het antwoord Zondag j.l. gaf het Tweede Kamer lid Jos. Maenen, op de vergadering van de Statenkiesknng Horst, der Katholieke Volksparty, in de aula van het Gymnasium alhier, rekening en verantwoording van het doen en laten der K.V.P. in de .afgelopen jaren. Allereerst ging hy na onder welke zware omstandigheden het huidige Kabinet, onder leiding van Minister Beel. is gestart met een Staatsschuld van 25 milliard Legen 10 mlllioen voor de oorlog en een dreigend^oorlog in Indonesië. En wat heeft dit Kabinet nu gedaan? Een kort overzicht zal dan doen zien, dat er ito'ch iets bereikt is, ja zelfs iets groots werd verricht. Subsidiëring Bijzonder Onderwijs Er werd gestreefd naar subsidiëring van hot Bijzonder Hoger Onderwijs en eerstdaags zal door Min. Gielen, een dusdanig wetsontwerp worden aangeboden. Er werd ook op aan gedrongen het land- en tuinbouw- ondorvvys en de vrye jeugdverenigin gen te subsidiëren. De bedrijfsorganisaties De "publiekrechtelijke bedrijfsorga nisaties, die eveneens op het pro gramma der K^V.P. staat, willen mede door de houding van vele werkgevers- kringen nog niet te best lukken. Het is jammer, dat juist in de bovengenoemde kringen hiervoor nog zo weinig begrip bestaat. Ook het aftreden van Min. Huys- mans, die hiervan een voorstander was, zou er toe by kunnen dragen, dat het wetsontwerp vertraagd wordt. Spreker hoopte, dat zijn opvolger er weer vaart achter zoii zotten en de hiervoor in het leven geroepen commissie zal aansporen, om nog voor het eir.de van dit jaar, het wets ontwerp gereed te maken tor verdere „behandeling" in de Kamers. Sociale maatregelen De verplicht^ werkloosheidsver zekering zal ook binnenkort in de Kamers komen en zo zal de werkloze arbeider in de toekomst verzekert zyn tegen de loonderving. De loon- en prijspolitiek waar van de K.Y.P. een grote voorstander is eist, .dat de pryzencontröle nog strenger wordt doorgevoerd, vooral in de fabrieken zelf. De wet „Noodvoorziening Ouden van Dagen", blijft de aandacht der Party houden, daar er binnen 3 jaar een definitieve wet. moet komen en men dan zal trachten het „klasse systeem", wat zo weinig zin heeft en voor de oudjes zoveel betekent, af te schaffen. Weet GIJ nog hoe te Venray in 1944 vele mensenlevens zijn gered, doordat er pl.m. 200 bloedtransfusie's zijn toegepast Zie adv. Landbouwpolitiek De kleine zelfstandigen en de kleine boeren, in het verleden zo dikwijls vergeten of het kind van de rekening komen nu te vallen onder de Kinderbijslagwet en de wet Nood voorziening Ouden van Dagen. De emigratiepolitiek is geen groot succes geworden, daar de meeste boeren er weinig voor voelen om naar het buitenland te gaan. Er blyft dus alleen het binnenland over, dat al by na overbezet is. Voor de party is het een grote teleurstelling, dat de regering zo schaars is met de z.g. „grenscorrec tie^ vooral tussen Venlo en Mook moest flinke gebiedsuitbreiding plaats vinden in het belang van de in door snee boerenbevolking. Dan laten we mogelyke andere rechten nog buiten beschouwing. De jonge boeren, die geen mogelyk- heid meer hebben om in de landbouw verder te komen, moeten de durf en het initiatief hebben om over te gaan naar de industrie. Vooral* vele ouders moeten daaraan denken. Er is niemand mee gebaat en bun kinderen allerminst, terwyl by overgang naar industrie, nog een goede toekomst hun open ligt. Wederopbouw en industrie Immers, nu ons land meer en meer geïndustrialiseerd wordt, worden er vakmensen gevraagd. Het moet niet gaan zoals in Zuid- Limburg, waar de eigen ménsen thans in de mijnen moeten gaan werken of andere ongeschikte beroepen uit oefenen en de „vreemden" de tech nische beroepen uitvoeren. Er moet op tyd worden gezorgd, dat hier in Noord-Limburg „kwaliteitsarbeiders" worden gekweekt met daarna leiding gevend personeel zoals ingenieurs. Ook uit moreel en geestelijk oogpunt is dit noodzakelijk en mede ter ver hoging van de arbeidscapaciteiten., Daarom is een 2e Middelbare Tech nische Hogeschool een vereiste en diepe noodzaak voor Noord-Limburg. De Party heeft ook haar aandacht gevestigd op de woningnood. Als er in 1947 maar 10.000 nieuwe wonin gen zyn klaar gekomen, dan is dat veel te weinig en zal men zich moeten beraden over andere mogelijkheden opdat in het belang van ons gehele volk hier betere resultaten bereikt worden. De oorlogsschaderegeling hee£t velen al slapeloze nachten bezorgt. Het standpunt der K.V.P., aldus de heer Maenen, is, dat de oorlogsschade, die is opgelopen in de oorlog, ook door het Nederlandse volk tesamen moet gedragen worden op basis van vervangingswaarde, zover als dit met het algemeen welzijn overeenkomt, De K.V.P., daar kan men gerust pp zyn, zal wanneer sticks het wets ontwerp van de'Raad van Staten terug is en ter behandeling in de Kamers komt, al het mogelyke doen om de getroffenen tevreden te stellen. De komende verkiezingen De heer Maenen besloot zyn rede met nogmaals er op te wijzen, dat van de komende verkiezingsstrijd zeer veel zal afhangen. Want,het communisme dreigt aan alle zijden. Laat ons als Dr. Poels, de grote Venrayer, vechten met in de hand het zwaard tot verdediging van ons geloof en in de andere hand de troffel om t9 bouwen aan een mooier en voortvarend Nederland. (Voor huishoudelijk "gedeelte zie pagina 2.) In de winter hebben we niet alleen de slachtmaand en de sprokkelmaand, maar ook de leesmaand. Hoe harder het buiten vriest, des te gezelliger wordt het in de huiskamer, als de kolenbons hierby tenminste maar behoorlijk meewerken. Dan is het tijd, ons neer te vlijen naast de boeren- kachol of de burgerlijke haard in een gemakkelijke stoel met een geurige sigaar of een niet al te vast gestopte pijp om ons in een goed boek te veldiepen. Want voor de lange winteravonden is het boek onze beste vriend. Nieuwe boeken zyn duur, te duur voor een gewone beurs. Ergens las ik „Voor ik een koe verkoop om boeken te kunnen aanschaffen, moet er nog zeer veel mest naar het land gereden worden". Ik kan deze platte lander geen ongelijk geven, waDtals je een boek koopt moet het iets zijn, waar je werkelijk iets aan hebt, dat je dierbaar blyft, ook als het uit gelezen is, net als een koe, die nooit droog komt te staan. Het beste middel, om een eigen bibliotheek te krijgen isboeken van anderen lenen, maar zelf nooit boeken uitlenen. Als je daarin enkele win ters achter elkaar volhardt, zal je boekenkast spoedig te klein worden, maar erg fraai is- deze methode niet. Koop nooit-je boeken bij de meter of het pond. Dat is goed voor vitrage en grutterswaren, maar niet voor je geestelijk voedsel. Koop ook nooit de Wist GIJ dat ook in vredes tijd bloedtransfusie's nodig zijn voor mensenlevens te redden Zie adv boeken, die iedereen koopt. Daar is zo'n reclame voor gemaakt, dat de meesten er in vliegen en achteraf zeggennou, nou, al die koude drukte voor zo'n prul. Kenners stellen af en toe keurlysten samen van boeken, die je niet zoudt willen missen, als je met Robison Crusoé maar zonder Vrijdag op een verlaten eiland enkele jaren moest doorbrengen, maar ook deze lijsten vallen tegen. Het is van Uwe dokter wel wat veel gevergd bij hem te informeren welke boeken hij aanraadt om mee naar het ziekenhuis te nemen, als je blindedarm een overtollig weelde artikel geworden is. De beste boeken zyn degene, die rekening houden met een publiek van doorsnee mensen, dat de deugd be loond en de misdaad gestraft wil zien en dat Van geen enkele loslippigheid of ondeugende toespeling' op het ge bied der zeden wil weten. Dit klinkt erg ouderwets, maar feit is, dat dergelijke boekon steeds weer opnieuw gevraagd worden; ze kunnen een tyd lang in vergetelheid raken, maar heel spoedig dry ven ze weer boven. Zelfs grote geesten geven by wijze van ontspanning de voorkeur aan een goede detective-roman; de Neder landse neem je nooit helemaal au sérieux; ze passen schijnbaar niet in ons klimaat. De Engelse en de Ame rikaanse spannen ongetwijfeld de kroon; ze zyn gewoonlijk knap ge schreven en vertonen een grote ver scheidenheid van intrige; ze zyn in een woord boeiend en geestig. Boeken kunnen gevaarlijke ver leiders worden. Een verkeerd boek kan de doodsteek zijn voor een rein hart. Wie te hooi en te gras leest, overlaadt zijn maag, brengt zyn ver- Wat doet en wat wil dit? Heel Venray stond verleden week in het teken van het Rode Kruis, overal hingen spandoeken met slag zinnen hierop betrekking hebbende en op alle kerkdorpen werd èn voor de jeugd èn voor de ouderen propa ganda-films gedraaid. Zo was er op de sluitingsavond in het Luxor-Theater weer heel wat publiek. Ook hier werden weer, als op de kerkdorpen, films gedraaid. „Werken van Barmhartigheid", die wel een duidelijk beeld gaf van de nood der Indonesische bevolking en het prachtige werk der Rode Kruis- menset, die door hun geneeskundige verzorging duizenden het leven daar heeft gered. De film „De Witte Engel", die zich afspeeld in de Krimoorlog, gaf het ontstaan weer en de stichting van het Rode Kruis. Ook hier was weer duidelijk het verschil tussen vroeger en nu, wat betreft geneeskundige hulp aan gewonden en zieken in oorlogen te zien. Dr. F. Schmidt, de voorzitter van de afdeling Venray, sprak een kort openingswoord, waarna de Kring commissaris van Limburg Mr. Michiels van Kessenich, de burgemeester van Maastricht het woord nam. Rode Kruis-werk Hy feliciteerde Venray met de oprichting van deze afdeling, waar door ook deze uithoek van Noord- Limburg het goede, wat het Rode Kruis brengt, ten deel zal vallen. Het is zo jammer, aldüs spreker, dat er nog steeds personen zyn, die niet voldoende begrijpen, dat zij het Rode Kruis veel dank verschuldigd zyn voor haar werkzaamheden gedurende de oorlog a(an de verschillende front linies en ook na de bevrijding. Velen weten nog niet, wat vele jongelieden met een offervaardigheid en uitschakeling van z'eh zelf, gedaan hebben voor de evenmens. Wij hoeven niet ver te zien en maar even te bedenken boe hier in Venray is ge werkt onder leiding van Dr. Hoyng. Gezien de snelle ontwikkeling van de industrie in Limburg is het thans ook noodzakelijk dat de Rode Kruis afdelingen paraat blijven. Het kan voorkomen, dat er op diverse, indus trie complexen rampen gebeuren, waar ingrijpen van het Rode Kruis noodzaak zal worden. Het is beter een afdeling in eigen omgeving te hebben dan te zyn aangewezen op anderen. Het Rode Kruis helpt ieder bij epidemiön en rampen en via de bloedlransfusiedienst. Het werk van het Rode Kruis moet men niet zien in, engen kring, maar moet men groter in zich opnemen. Een zeer voornaam onderdeel van het Rode Kruis is de bloedtiansfusie- dienst. In Venray zal onder leiding van Dr. Hillebrand een flinke dienst in het leven worden geroepen. Hy verzocht dan ook de toehoorders zich hiervoor aan te melden in het belang yan de gehele mensheid. De vraag wordt wel eens gesteld of» het Rode Kruis confessioneel is. De commissaris meende het Rode Kruis echter te moeten zien uit nationaal oogpunt. Wanneer het Nederl. Rode Kruis naar buiten op treedt most het een vertegenwoordi ging zyn van het gehele Nederlandse volk. Verder zou een splitsing alleen al, gezien uit hst oog van de bloed transfusiedienst, funest werken. De katholieken van Limburg kunnen Het Nederl. Rode Kruis zend geconserveerd bloed naar Indië. Gewonde Soldaten zijn hierdoor gered. Zie adv echter trots zyn dat de gehele orga nisatie in hun handen berust. Ook in de niet zoo overwegend katholieke streken hebben deze een grote invloed op de organisatie. Groene Kruis-Rode Kruis Verder wilde hy de nadruk leggen op de~ goede verstandhouding met de andere Kruisverenigingen, bijzonder met het Groene Kruis in Limburg. Het is nog nooit voorgekomen, dat tussen deze twee een misverstand en wrijving is geweest. Het Rode- en Groene Kruis werken steods op har telijke wyze samen. Na de oorlog is dit duidelijk gebleken toen de artike len voor gezinsverpleging door het Rode Kruis ter beschikking werden gesteld van de Wijkverpleegsters van het Groene Kruis, daar deze wisten waar de nood het grootste was. Het verheugde spreker ten zeerste, dat ook de afdeling Venray by de oprichting deze weg had gevolgd en beelding op hol en vermoordt zyn ziel. Daarom is het voor de ouders een strenge plicht te waken over de lec tuur van hun kinderen. Boeken die voor hen niet geschikt zijn, moeten onverbiddelijk achter slot en grendel. Wie ze op tafel laat slingeren, is ver antwoordelijk voor de gevolgen. Hier over een. volgende keer uitvoeriger. P. H. RONGEN O.C.R. met de plaatselijke t.fdeling van het Groene Kruis contact had gezocht en een bestuurslid van deze vereniging had gevraagd om zitting te nemen in het nieuw te vormen bestuur. Hy hoopte dat de afdeling Venray van het Rode Kruis, die door enige initiatiefvolle personen was opgericht, met succes zou wer ken en tot grote bloei zou komen tot heil van de- bevolking in alle celedi'ngen, tot heil van Venray en omgeving. en het bruine ei Niemand zal betwisten, dat bruine eieren met hun stevige schaal en meerdere houdbaarheid, steeds hebben behoord', tot de beste kwaliteit eieren, die er in ons land voorkomen. Wy hadden verwacht, dat by het vrykomen van de eierprys, voor de pluimveehouders de tyd zou aan breken, dat de prys der beste eieren weer als vroeger, belangrijk boven de middelmatige kwaliteit zou uitgaan. Al is liet vrijgeven van de prys tot aan de grossier een stap in' de goede richting, waardoor nu wel voor de beste eieren een hogere prys kan worden betaald, de heffing by export van eieren oefent hierop een rem mende invloed uit, Het vaststellen van 1 een max.prys voor de eieren in het binnenland, welke zonder enig kwaliteitsverschil is vastgelegd, veroorzaakt, dat de pluimveehouders van kwaliteitseieren weinig merken van het verschil in prys tussen de beste en minder goede eieren. Zyn do heffingen by export zo danig, dat de exporteur voor de'eieren voor het buitenland bestemd, geen hogere prijs kan betalen, dan de prys, die voor -het binnenland kan worden betaald, dan zal ook voor deze eieren het kwaliteitsverschil geen rol spelen. Indiende pluimveehouders geen hogere prys voor de beste eieren ont vangen, is er geen stimulans voor hen om het beste product af te leveren. Zonder de genoemde heffingen zouden de exporteurs de beste eieren voor hogere pryzen kunnen kopen van de pluimveehouders, omdat zy op de buitenlandse markt, met kwa liteit hét beste kunnen concureren. Alleen in abnormale tijden neemt de consument, zowel in binnen- als buitenland met alle soorten van eieren genoegen, maar zodra wy meer naar het normale terugkeren, wordt deze weer kieskeuriger en staat het vast, dat voor de beste kwaliteit eieren de hoogste pi ijs zal worden bataald. Het is vanzelfsprekend voor de houders van Barnevelders van enorm groot belang, dat de eieren naar kwaliteit worden betaald, omdat dit de kippen zyn, die uitsluitend 1ste kwaliteit eieren produceren. Het ware dan ook te wensen, dat de heffingen by export zo spoedig mogejijk komen te vervallen, opdat de pluimveehouders voor de eerste kwaliteit eieren een betere prys kun nen bedingen, waardoor de drang by hen ontstaat het allerbeste product af te leveren. Do bruine eieren staan wat kwali teit betreft "aan de spits en hiervoor zal in de toekomst steeds blijven gelden „Kwaliteit wint de stryd!" Kortofia, een prijsregeling waarbij geen rekening wordt gehouden met het verschil in kwaliteit van eieren, heeft bewezen, onherroepelijk te leiden tot kwaliteitsvermindering. H9t is nu echter hoog tyd om de kwaliteit der eieren te verbeteren en onze oude reputatie in binnen- en buitenland U kunt met llw bloed in tijd van nood het leven van Uw medemens redden. Zie adv. terug te winnen. Vele pluimveehouders hebben nog steeds veel belangstelling in de resul taten met de fokkerij van Barnevel ders bereikt. Wij zullen dan ook met enige cijfers toelichten wat ons streven, om dit ras weer de plaats te doen innemen die het toekomt, tot resultaat heeft gehad. Thans zyn in ons land 8 erkende fokbedryven metpl m. 3500 fokdieren, die in staat mogen worden geacht de vermeerderingsbedryven van ma teriaal te voorzien. De resultaten op deze fokbedryven zyn goed te noemen, de kleur en grootte der eieren zyn prima en wat de vitaliteit en productie betreft, deze zyn ook zeer zeker goed te noemen. Het aantal vermeerderingsbedryven van Barnevelders bedraagt thans 190 en het aantal dieren, dat daarop aan wezig is pl.m. 320.000 stuks. Het totaal aantal dieren op de fok- en vermeerderingsbedryven bedraagt dus nu pl.m. 35.500 stuks, waarvan in 1948 onder normale omstandig heden bjjna 1 millioen broedeieren kunnert worden afgeleverd. Konden wij in de heifst van 1946 mededelen, dat het aantal Barnevel ders bij de gewone pluimveehoudors reeds belangrijk meer dan honderd duizend bedroeg, in 1947 is dit aantal meer dan verduveld. Er zyn in dat jaar pieer dan 300 duizend Barnevelder kuikens gebroed, waarvan de opfok guitig is geweest waardoor zeker 120.000 jonge kippen aan het bestaande aantal Barnevel ders zyn toegevoegd. Wy menen dan ook veilig te kun nen aannemen, dat het aantal Bar nevelders, dat by de gewone pluim veehouders aanwezig is, de twee honderd duizend te boven gaat, die toch zeker in 1948 een dertig milli oen eieren kunnen produceren. En waron in 1947 de Barnevelder kippen nog hoofdzakelijk in de Gel derse vallei, de kuikenafzet van 1947 bewijst, dat de Barnevelder weer over het gehele land gevraagd en geléverd werd. Ook de vermeerderingsbedryven beginnen zich over verschillende pro vinciën te verspreiden, ook hier een teken, dat de vraag naar Barnevel ders toeneemt. Van alle zijden mochten wy ver nemen, dat het met de opfok dei- Barnevelders in 1947 bijzonder goed gegaan is en dat men over de leg zeer tevreden was. Gezien de resultaten in de laatste jaren bereikt, menen wy, dat het van het allergrootste belang is, me< de fokkery van Barnevelders op de zelfde wijze voort te gaan. Op de fok- en vermeerderingsbedry ven heeft steeds een zeer strenge controle 6n selectie plaats, want wy moeten er voor waken, dat de Bar nevelder kip sterk en vitaal blyft. Dit is een van de allervoornaamstè punten, de grote bruine eieren zorgen vanzelf voor de verspreiding van het ras. Steeds zyn er nog pluimveehouders die menen, dat de Barnevelder van tegenwoordig een uniforme kleur heeft, geschikt om er mee naar de tentoonstelling te gaan, maar wy willen er met nadruk op wijzen, dat de kleur varieert van geelbruin tot byna zwart toe. De gewone bedrjjfspluimveehouder heeft ook geen belang bij de kleur, het gaat hem om een sterke kip, die een voldoend aantal grote bruine eieren legt. Voor een afzetgebied voor de brui ne eieren behoeft de pluimveehouder zich geen zorgen temaken, het beste product woidt steeds het eerste ge vraagd en zodra de prysremmende regelingen in de eierhandèl verdwij nen, verovert het bruine ei door haar kwaliteit vanzelf zyn plaats. Het bruine ei behoeft geen stem pel „Holland" te dragen, ook zondjer dit weet iedereen, dat het een Ne derlands product is. De Nederlandse pluimveehouders, die met taaie volharding ons natio nale ras in stand hebben gehouden en zij, die zich in de toekomst hier bij aansluiten, dienen een belangrijke nationale zaak. Het gaat de Barnevelder kip en het bruine ei goed De Commissie tot Instand houding der Barnevelders, Secretariaat: Amersf. straat 35 Barneveld. Het voornaamste OUDERDOMSVOORZIENING Al meer dan 100.000 uitkeringen De uitvoering van de noodwet- Ouderdomsvoorziening vordert goed. Het aantal betaalbaarstellingen isde 100.000 reeds overschreden en per dag kohien er gemiddeld 1500 gereed. Men wprkt hard, de resterende aanvragen zo spoedig mogelijk te be handelen. Op 1 Januari hadden de Raden van Arbeid 330.000 aanvragen ontvangen, waarvan ongeveer een tiende gedeelte werd afgewezen. Op deze datum waren 90.000 uitkeringen betaalbaar gesteld. Voorde aanvragen, die reeds een rente van de Ryksverzekerings- bank trekken, loopt de betaling, na behandeling door de Raden van Ar beid, via de R.V.B., die eventueel op die rente rustende toelagen intrekt of vermindert. Ook U hebben wij nodig. Geef U op voor de Bloedtrans fusiedienst. Zie adv DISTRIBUTIE RIJWIELEN IS VASTGELOPEN De distributie van rijwielen is thans blijkbaar zover in het zand gelopen, dat er nog slechts één mogelijkheid is, welke een radicale oplossing kan brengen: onmiddellijk vry geven. Het Rijksbureau voor Metalen ziet met geen mogelijkheid kans, de geprodu ceerde en geïmporteerde rijwielen sneller via de handel by het publiek te laten komen, dan tot dusverre het geval was. Het C.D.K. werd dan ook herhaaldelijk verzocht, de thans be staande voorschriften zoveel vlotter te raakerif dat een snellere door stroming van het afgewerkte product van fabrikant en importeur naar de verbruiker mogelijk wordt. R.K. MANNEN denkt aan den 6 op 7 Maart Allen mee naar Amsterdam den CHRISTUS-EUCHARISTICUS ter ere Een meer vlotte regeling dan die, welke sinds II Januari van kracht is, is uitgesloten. Volgens deze rege ling kan een ieder, die een rijwiel nodig heeft voor beroep of bedryf, dan wel om zich van huis naar werk of school of omgekeerd te begeven, voor een rijwiel in aanmerking komen.. De afstand tussen huis en werk of school moet dan minstens drie kilometer en de afstand welke dagelijks ter uitoefening van bedryf of beroep moet worden afgelegd, minstens 12 km zyn. Een verder terugbrengen der af standsnormen zou betekenen, dat na genoeg iedereen die een rijwiel aan vraagt, zonder meer een bon krijgt, zodat yordere distributie in dat geval eigenlijk een farce zou zyn. De enige uitweg is derhalve, dat op het depar tement de beslissing wordt genomen, tot opheffing der fietsendistributie over te gaan. Van de zyde van de handel wordt in het geheel geen „run" op de vrij komende fietsen verwacht, daar steeds meer blykt, dat, het publiek lang niet meer over de koopkracht van de twee eerste na-oorlogse jaren be schikt/Het is zelfs geen zeldzaamheid, dat bezitters van een bon geen kans zien, om het hun toegewezen rijwiel te bekostigen, zodat zy met de af leveringsbon in hun zak blyven lopon, terwijl de winkelier de fietsen moet vasthouden, aangezien hij de bestel bon aannam en opzond ter be voorrading. De voorraad geblokkeerde rijwielen by de handel wordt steeds groter. Nu het ministerie van Economische Zaken een nieuwe bewindsman heeft gekregen, hetgeen wel onvermijdelijk met enige administratieve stagnatie gepaard zal gaan, zal men de eerste dagen nog wel geen oplossing mogen verwachten. Niettemin is een der mate scheve situatie ontstaan, dat de noodzaak tot rechtzetting urgent is. „De Volkskrant" Razzia op Tilburgs automarkt Maandagavond is de Tilburgse auto markt wederom het toneel geweest van een groots opgezette razzia onder de handelaars in tweedehands auto's. De overval werd uitgevoerd met be hulp van de verkeerspolitie, die alle uitgangen van het Piusplein, waar de markt wordt gehouden, afzette. Daarna konden een voor een de handelaren met de rechtens of on- rechtens in hun bezit zijnde wagens de controle passeren. Een aantal was er echter ook, dat er de voorkeur aan gaf hun wagen maar direct «n de steek te laten en onder de voet gangers te verdwijnen. Als voorlopige buit nam de politie een achttiental wagens in beslag, in de meeste gevallen omdat het na- tionaliteitsbewijs ontbrak. Men ver wacht, dat deze auto's in Duitsland voor koffie zijn geruild en daarna over de grens zijn gesmokkeld. Drie (lagen op de fiets door Brabant Op 22, 23 en 24 Juli zullen voor de 2e maal na de oorlog de driedaagse fietstochten door Brabant worden ge houden, die, evenals de 4-daagse afstandsmarsen in Nijmegen, oen traditie vormen. Deze drie dagen op de fiets door Brabant's mooie dreven, trokken reeds voor de oorlog honderden vreemde lingen naar de gastvrije provincie. Het jaar 1948 belooft een bijzonder jaar te worden, daa»- de driedaagse plaats vindt tijdens de Nationale Tentoonstelling van Ambachten en Bedrijven in werking .De Zilveren Schelp" te 's Hertogenbosch. 20 jaar inplaats van de dood Het B. G. te Maastricht heeft Maan dag uitspraak gedaan in tweo zaken, waarin do doodstraf was geëist. De leraar J. Wolfram uit Valken burg, in de oorlog leider der SS en ronselaar van Ned. arbeiders in Duitsland voor de Duitse krijgsdienst, werd tot 20 jaar veroordeeld. De Maastrichtse timmejman Ver- hoeks, die o.a. deel uitmaakte van een Duits vuurpeleton, werd eveneens veroordeeld tot 20 jaar. Bloed afstaan is een edele daad» Die U niets kost En U niet schaadt. Zie adv. Distributiezwendel achterhaald In lijdingen is een zeer grote knoeierij"net distributie toewijzingen aan het licht gekomen. Het moet gaan om meer dan 100.000 rantsoenen van allerlei artikelen, die op de zwarte markt nog steeds zeer gewild zijn, als vlees, suiker, koffie, thee, tabak, cacao en versnaperingen.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1