RUNDER-TUBERCULOSE „Palestina". WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Loop der Bevolking over het jaar 1947 fyóedóetóvööizieninq van deze week Zaterdag 17 Januari 1948 No. 3 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukker^ Kantoorböekkandel Grootestraat 28 Telofoon K 4780 512 Postrekening 130652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray fl 1.C0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. in de gemeente VENRAY. M. V. Totaal Bevolking op 31 December 1946 8172 7898 16070 Vermeerdering door geboorten 264 262 526 Vermeerdering door vestiging 546 420 966 totaal 810 682 1492 Vermindering door overlijden 82 59 141 Vermindering door vertrek 437 413 850 totaal 519 472 991 Bevolking op 31 December 1947 8463 8108- 16571 De tuberculose is één der oudste ziekten van mens en dier. Bij mum mies uit het oude Egypte, 33 eeuwen oud, heeft men tuberculeuze afwij kingen waargenomen. Ook by cfe huisdieren is deze ziekte reeds lang bekend. De verwekker van de tuberculose, de tuberkelbacil, werd in 1882 door Robert Koch ontdekt. Tb-bacillen zijn zo klein, dat wij ze slechts met behulp van een microscoop met zijn •sterk vergrotende jenzen zichtbaar- kunnen maken. Bovendien moeten wij de bacillen .dan eerst nog op 'n bepaalde manier kleuren. 'Wij doen dat met een zogenaamde contrastkleuring, waarbij wy bijv. de bacillen felrood kleuren, waarbij de omgeving helblauw wordt. Het feit, dat wij in staat zijn de tuberkel bacillen aan te tonen, berekent een machtig hulpmiddel by de bestrijding der tuberculose. Zoals algemeen bekend mag wor den geacht, heeft de Overheid in ons land altijd een, open oog gehad voor de bestrijding van de tuberculose onder het rundvee, getuige de vele en velerlei maatregelen, in de doop der jaren getroffen. Ook andere dierziekten, welke er' zich toe lenen om in georganiseerd verband te word6n bestreden, hebben haar onverdeelde aandacht. Om de bestrijding dezer ziekten zo effectief mogelyk te doen zijn, wer den de Provinciale Gezondheidsdiens ten voor dipen in het leven geroe pen. Tot ,vW 'kort was de bestrijding van de tuberculose onder 't rundvee geliöel op vrijwillige leest geschoeid. De Overheid gaf subsidies vóór deze bestrijding, maar niemand was ver plicht er aan mee te doen. Wel was zulks in kleiner verband het geval by verschillende coöpera tieve zuivelfabrieken, die voor hun .leden verplichtend stelden, hun rund vee jaarlijks op tuberculose te laten onderzoeken. Wij moeten Nederland vrij maken- van de ründertuberculose. Dat eist de volksgezondheid, omdat bet run- dertuberculose eer. groot gevaar vormt voor de mens en voor het kind in het byzondier. Maar 'het is ook noodzakelijk voor onzo export van vee- en zuivelpro ducten. Nederland heeft op dit gebied door de oorlogsjaren een achterstand gekregen by andere landen en met name by Denemarken. Tenslotte is het ook een groot economisch belang voor de veehouder, dat zyn vee tuberculose-vry is, waar door een betere melk- en vleespro ductie is gewaarborgd. En dit laatste is natuurlijk ook een landsbelang. Van overheidswege heeft men daar om reeds tijdens de oorlogsjaren voorbereidingen getroffen om de tu berculosebestrijding bij het rundvee in die streken, waar dit nodig zou blijken, verplichtend te kunnen stel len. Omdat wy Nederlanders van nature een hekel hebben aan dwang, wordt wel eens gevraagd wat er nu gebeurt, indien men weigeit lid of aangeslotene te worden van de Pro vinciale Gezondheidsdienst. In dit geval zal er getracht worden de weigeraar te overtuigen, dat zijn houding onjuist is. Mocht redelijk overleg geen succes hebben, dan staat uiteindelijk een procecverbaal te wachten. Ik heb U zoeven al verteld, dat de tuberculose veroorzaakt-wordt door de tuberkelbacil. Wy hebben te ma ken met een drietal typen tuberkel bacillen, te weten; het rundertype, ook wel bovine tb-bacil genoemd, de tuberkel-bacil van dé mens of 't humane type en die van de vogels, het aviaire type. Vooral de- laatste 15 jaren is de graad van besmettelijkheid van deze typen voor verschillende diersoorten en voor de mens veelvuldig onder zocht. Men is er in geslaagd, de di verse typen kunstmatig op zogenaam de voedingsbodems te kweken en daarbij is gebleken, dat ieder type speciale voorkeur heeft voor een bepaalde voedingsbodem. Door dje voorkeur kan men omgekeerd van besmet "materiaal, zoals opgehoest sputum of melk van een tb.-uier ook uit-puzzlen met welk type bacil men bij een bepaald geval van tbc, by mens of dier te maken heeft. -Deze onderzoekingen zyn van bui tengewoon groot belang geweest, want zy hebben zeer duidelijk en overtuigend het grote gevaar aange toond van dier-tuberculose voor de mens en omgekeerd van menstuber- culose voor het dier. Wanneer is nu 'n rund met tuber culose besmettelijk voor zyne soort genoten en de mens 4 Dat is het geval, wanneer zo'n rund zogenaamd „open lijder" is. En onder open lijders of open vor men verstaan wij die runderen, die op een of andere manier tuberkel bacillen naar buiten afscheiden. Dat kan zynmet opgehoest sputum, wan neer met open longtuberculose te maken hebben. Bij open uiertuberculose met de melk, by open niertuberculose met de urine, by open tuberculose van de vrouwelijke geslachtsorganen met de uitvloeiende afscheiding dier or ganen en by open darmtuberculose met de ontlasting. Zijn nu werxelyk deze open vor men zo gevaarlijk Inderdaad. Voornamelijk 's winters in de stal en speciaal wanneer er in die stallen een vochtige, bedompte atmosfeer heerst en onvoldoende licht aanwezig is. Men heeft wel eens aangegeven, dat 'n rund .met open longtubercu lose door het hoesten de tuberkel bacillen tot op 3 meter afstand zou kunnen verspreiden. In 'n dubbele Zuidhollandse stal, waar de runderen met de koppen naar elkaar toe gestald zyn, besmet zo'n rund dus niet alleen de soort genoten die naast hem staan, maar ook de overburen. De hoestende koe, die regelmatig tbc.-bacillen verspreidt betekent ook een niet te overzien zeer groot gevaar voor het. veehou dersgezin en personeel. Wanneer men regelmatig in zo'n besmette atmosfeer verkeert, loopt men de -kans, zelf ook besmet te worden. Afhankelijk van de sterkte van uw weerstandsvermogen zal deze infectie ernstige of minder ernstige gevolgen hebben. Het is bewezen, dat op het "platteland by de mensen meer gevallen van longtuberculose voorkomen dan in de steden of in andere bedrijven op het platteland. Ook met het oog op de volksge zondheid moeten wy dus de runder- tuberculose liefst op zo kort moge lijke termyn uitroeien. Ed._ Carillon sprak by de behande ling van de wet op 'de tuberculose onder het rundvee in de Franse' naat de volgende woorden: „Heb gaat om de volksgezondheid, om de gezondheid van onze kinderen d.w.z. om de toekomst van ons ras en ons land en daarvoor zullen wij nooit genoeg kunnen doen." d. Rempt. M. en N. Onze Minister Mansliolt over de vooruitzichten. In een over de beide zenders uit gezonden radiorede heeft de Minister van Landbouw, Vissery en^oedsel- voorziening, ir. S. L. Mansholt ge sproken over rantsoenen en prijzen van onze voedingsmiddelen. Ter verdediging van de regel, dat men op de 'boterbon naar verkiezing boter of margarine kan kopen, voer de de minister aan, dat de voedings waarde van beide producten, zowel wat betreft het vet- als het vitamine gehalte, gelyk is, mede dank zy de vitaminering van de margarine. Voorts wees- de minister er op, dat er in 1947 slechts een zeer ge ringe hoeveelheid boter is geëxpor teerd en wel in hoofdzaak naar de Overzeesche gebiedsdelen en tegen volledige kostprys. Ten aanzien van de huidige groen- tenpryzen merkte de minister op, dat in vele gevallen de marge tussen de pry's, die de tuinder ontvangt en de prys, die de consument betaalt, nog te groot is. Er zyn echter maat regelen genomen, dat voldoende win tergroenten tegen lage prys beschik baar zullen zyn. Het kaasrantsoen is niet verhoogd, hoewel spreker dit in September in het vooruitzicht had gesteld voor 't moment, dat het vleesrantsoen weer tot de vroegere grootte van 200 gram per week zou zyn terug gebracht. Dit was een noodzakely'k gevolg van de teleurstellende melkproductie. De enige mogelijkheid tot verhoging van het kaasrantsoen was geweest het melkrantsoen te verlagen en dit'nu achtte spr. ongewenst. Al met al meent de minister ten aanzien van- de voedselvoorziening de toekomst met gematigd optimis me tegemoet te kunnen zien. Hy. wees er óp, dat Nederland in verhouding tot de andere geteisterde landen van Europa tot de relatief goed van levensmiddelen voorziene landen behoort. De regering blyft uiterst critisch tegenover de vele aanvragen tot prijs verhoging. Zy blyft welbewust stre ven naar handhaving van het even wicht tussen lonen en pry zen. Daarom compenseerde zij de prijs verhoging van zuivelproducten met prijsverlagingen in andere sectoren van het economisch leven en zij zal bly'ven streven naar prijsverlagingen, waar zulks maar enigszins mogelijk is. Do regering is erkentelijk voor het begrip, dat zy' ontmoet voor haar op vatting, dat 'n derde loonronde on vermijdelijk prijsverhogingen tenge volge zou hebben en voor haar ven- langen onder geen voorwaarde in de noodlottige draaikolk van loonsver hoging— prysstyging terecht te ko men. Het publiek begrijpt evenwel nog onvoldoende, dat het ter handhaving van het pryspeil ook noodzakelijk is, zich te houden aan de vastgesteld^ prijzen. Del minister besloot dan ook met op dit punt een ernstig beroep op de medewerking van het Neder landse volk té doen. 1111ii111111111 iii 111111111 i 11111ii Hoe oppervlakkig de christelijke wereld met de brandende vraagstuk ken van de moderne politiek mee leeft, blijkt voldoende uit de geringe deining, die in onze gemoederen ver oorzaakt, is door de felle stryd in het Heilige Land tussen Joden en 'Arabieren. De publieke opinie schijnt te ver geten, dat er óok nog een dorde groep bestaat de hele christelijke wereld die zeer bepaalde rechten kan doen gelden op het land, waar Chris'us geboren werd, leefde en stierf. Zyn het ook geen' territoriale rech ten in de moderne zin van 't woord, dan toch zeker rechten van piëteit en verering. Palestina wordt verdeeld, zonder dat de christenheid kans krygt haar stem te verheffen. In dit opzicht is de U.N.O. geen haar becer dan de overleden Volken bond, waar alle hele en halve zot baasjes met open armen werden ont vangen, maar waar er zelfs geen klein zeteltje beschikbaar was voor het hoogste morele gezag op aarde, de Paus van Rome. Toen de Heilige Stoel aan de ver gadering der Verenigde Volken te Lake Succes de wens openbaarde om in het verdelingsplan voor Palestina gekend te worden, werd dit verzoek zonder meer naar de prullenmand verwezen.. De heren van de grote politiek voelden er schijnbaar niets voor een vertegenwoordiger van den Vosst, die „Vrede en Rechtvaardigheid" als spreuk in zyn wapen voert, in haar illustre Assemblée aan het woord te laten. Er zouden misschien waar- .heden gezegd kunnen worden, die in hun kraam niet te pas kwamen en de deftig6 bonzen zouden ontstichten. Men moet het de U.N.O. niet als een verdienste aanrekenen, dat er voor de stad Jeruzalem een byzon- dere oplossing nagestreefd wordt. Jeruzalem -wordt immers cenvrystad Onder een neutraal bestuur. De U.N.O. telt -genoeg rasechte pliarizeëis om de christenen met een kluitje in het riet te sturen, met de" bewering nl., dat in deze byzon- dere oplossing de rechtmatige belan gen van de christelijke wereld ver disconteerd zyn. „Onze piëteit voor Christus is zo groot, dat we Jerusalem niet willen verdelen. Die stad moet intact bly ven voor de christen pelgrims". De ware reden klinkt echter heel anders. Joden én Arabieren twisten even hardnekkig en verbitterd om het bezit van Jeruzalem. De ver dedigers zien geen andere uitkomst dan de stad aan geen van beide groepen over te dragen en houden ze daarom alleen buiten de algemene verdeling. Over al de andere heilige plaatsen wordt met geen enkel woord gerept. Over Nazareth niet, over Bethlehem niet, over Bet-hsaida niet. Die gaan verloren in de grote mas sa der boedelscheiding. Die komen in de handen van de Joden en Ara bieren, die, hoe vyandig ook jegens elkander gezind, eensgezind zijn in hun haat of althans in hun onver schilligheid jegens alles wat een christelyke r.aam of een chrfstelyke traditie draagt. Wat zullen de katholieke monni ken, die sinds eeuwen de custodes, de bewakers van de Heilige Plaatsen geweest zyn, van deze slappe, dub- belhardige politiek denken Palestina, het land waar de vrede op aarde geboren werd, gaat een lange en verbitterde burgeroorlog te gemoet. Bloed zal er vloeien, veel bloed. Haat zal er gezaaid worden, veel haat. De stal waar Christus geboren werd, de stad, waarin Hy leefde en werkte, de wegen, die Zyn voeten moe en stoffig maakten, de sterren, die Zyn nachtelijk gebed beschenen, zij allen zullen zien en huiveren van onsteltenis, omdat de nagedachtenis van den groten Vredevorst op zulk een schandelijke manier onteerd wordt. P, H. RONGEN, O.C.R.- -li; li in mi-u n i min i in minimi Het voornaamste Voor de militairen, die bij hun terugkeer uit Indië in. aanmerking komen voor demobilisatie, is een regeling vastgesteld om hen in het bezit te stellen van burgerkleding.. Bij ontscheping ontvangt de militair een kaart met klefiingbonnen en 190 textielpunten. Op deze kaart kan hij by een kle dingmagazijn naar eigen keuze voor rang krijgen bij het kopen van- éen burgercostuum, een jas, een stel on dergoed, twee overhfemden en twee paar sokken. Het 'tweede regiment infanterie dat ongeveer twee jaar in Nymegen in garnizoen ligt, zal midden Febr. overgeplaatst worden naar Venlo. Het uit Nymegen vertrekkende tweede regiment infanterie herdacht dezer dagen in stilte zyn 135jarig bestaan. Meer krachtvoer voor rundvee. De verwachting is gawettigd, dat de boeren in de komende maanden een zoei; redelijke hoeveelheid kracht voer kunnen tegemoet zien. Een toe wijzing voor het rundvee voor deze stalperiode van 150 kilo per melkkoe 'wordt mogelijk geacht. Reeds in de maanden November December begon de toestand zich in gunstigen zin te wyzigen. Dank zy' aankoopcontracten met Argentinië en de snelle verschepingen uit dit land is er thans een aanmerkelijke ver betering in de kraclitvoerpositie in getreden. Jaarbeurs te Panningen wordt Liliate Zoals bekend? zal op 9 en 10 Febr. 1948 te Pannir.gen de Limburgse jaarbeurs worden gehouden. Het is ditmaal de 19e. Op deze beurs zullen naast de expositie van artikelen betrekking hebbende op industrie, handel, nijverheid, landbouw enz. een pluimveetentoonstelling en grote na tionale duivenshow worden gehouden. Verder zullen ook weer gehouden worden de van oudsher bekende paardenkeurjngen' van het NTS en het landbouwtuigpaard. De inschrijvingen voor deelname stromen reeds binnen. Tot 18 Jan. beslaat er nog gelegenheid tot in schrijving. Belanghebbenden kunnen inlichtingen vragen aan het Secreta riaat der Lihate, voorheen Limburgse Jaarbeurs te Helden-Panningen. Als onze jongens naar Indië gaan Jlinnonkort zullen de militaren van het 11e Regiment Infantne naar Indië vertrekken. Vele ouders en familieleden zien dit gebeuren met zorg tegemoet. Daarom zal ten behoeve van de ouders, vrouwen, verloofden en fa milieleden van de militairen van het 11e Regiment Infantrie te Venlo een z.g. ouderdag worden georganiseerd op Vrijdag 23 Januari. Deze ouderdag zal oUgetwyfd de gewenste gelegenheid -bieden tót a. Kennismaking met de bege leidende geestelijke Verzorgers, Com pagnies- en Poletoncommandanten en overige kaderleden van dit oorlogs onderdeel. b. Voorlichting omtrent het sol datenleven in de Oost. (Spreker Kolonel Toorop v.rn'. Commandant te Batavia). c. Bespreking van de geestelijke instelling van de achterblijvende ten opzichte van de vertrekkenden. (Spr.: Mgr. Dr. F. Feron, Vicaris-Generaal van het Bisdom Roermond). d. Demonstratie van de wyze, waarop de soldaten zijn voorbereid 'op hun zware taak in Indië. Zo beoogt deze dag dus de familie leden een gezellige dag te bezorgen en een kijk te geven op het soldaten leven (er is gastvrij eten in de kazerne en een gratis [nachtverblijf bij de burgerbevolking te Venlo) terwy'l daarnaast de familieleden de gelegen heid krijgen tot het stéllen van vra gen en het verkrijgen van'inlichtin gen in' verband met de uitzending naar de Tropen. Dodelijk ongeluk Te Panningen had een ongeluk plaats met dodelijke afloop. Toen de 56-jarige ongehuwde arbeidér W. En gels zich na zijn werk huiswaarts begaf, werd hij vlak voor zyn wo ning aan de Meyelseweg aangereden door een hem achterop rijdende autobus van de^M. B. S. en M-ywel op slag-gedood. Doodstraf en 20 jaar De procureur-fiscaal by het Byzondre Gerechtshof te Den Bosch, zitting houdende te Roermond, heeft Maan- j de doodstraf geëist tegen de 27-jarige arbeider Sietze Blauw uit Almelo, die in de oorlogsjaren deel heeft uitgemaakt van de arbeids- controle-dienst. Blaauw heeft deelgenomen aan terreur-acties van de inmiddels ge fusilleerde Berendsen, waarby ver scheidene personen werden vermoord. Verdachte legde een volledige be kentenis af. Tegen de 41-jarige Sabbe uit Am sterdam, die eveneens met genoemde Berendsen terreur-acties heeft onder nomen, werd 20 jaar gevangenisstraf geëist. De uitspraak is bepaald op 26 Jan. Heiligdomsvaart te Maastricht De eeuwenoude zevenjaarlijkse Heiligdomsvaart zal dit jaar te Maas tricht worden gehouden van 11—25 Juli. De stichting „Het graf van St Sevaas" zal de organisatie der plech tigheden op zich nemen. Levering door telers van granen zaden en peulvruchten "Wy brengen onder de aandacht van de telers, dat de navolgende maat regels' van kracht zijn Telers van tarwe, rogge, gerst, haver en gemengd gewas «zijn ver plicht deze producten binnen 4 weken na dorsing te verkopen aan een in geschakelde graanhandelaar of zaai zaadhandelaar, ongeacht of voor het betreffende product de dorsregeling dan wel de aanslagregeling geldt, met dien verstande, dat voor de pro ducten tarwe, rogge, gerst en ge mengd gewas voor 1 Febr. a.s. aan de opgelegde aanslag moet zyn vol daan en voor het product haver vóór 29 Febr. a.s. Telers van groene erwten, schok kers, capuciiners, grauwe erwten en stambonen dienen genoemde produc ten eveneens binnen 4 weken na dorsing te leveren aan een inge schakelde graanhandelaar of erkende zaaizaadhandelaar. In beide gevallen zyn van levering vrijgesteld de hoeveelheden welke eventueel op toèwyzing uit eigen oogst op eigen bedryf behouden mogen worden. Telers, die door bijzondere omstan digheden niet aan bovengenoemde verplichtingen kunnen voldoen, kun nen een Verzoek tot uitstel bij de PI. Bureauhouder indienen. Bij telers, dieN niet aan bedoelde verplichtingen- hebben voldaan, zal tot in bezitneming ten behoeve van het A.V.A. worden overgegaan. Prijsregeling „klantenwerk Er is een nieuwe prysregeling voor zogenaamd „klantènwerk" en „kleine aannemingen" ingegaan, waarby is vastgesteld, welke prijzen een onder nemer aan zyn klanten per uur in Tekening mag brengen. Deze pryzen zijn afhankelyk van de gemeente, waarin het werk wordt verricht, van de kundigheid en de leeftijd van de arbeider en van de totale kosten van het uit te voeren werk. Drandstoffenbon die gaat verlopen Het C. D. K. maakt bekend, dat^de bon 74 BV van de brandstoffenkaart TA 707 (gezinnen) en TB 707 (kamer bewoners) met ingang van 18 Januari zijn geldigheid zal verliezen. Men zal er dus goed aan doen er voor te zorgen, dat deze bon voor die datum by de kolenhandelaar is ingeleverd. Restitutie kolenprijs begint 19 Jan. Voor de reeds aangekondigde terug betaling aan particulieren op de in 1947 verhoogde kolenpryzen, zyn de volgende bonnen der brandstoffen- kaarten als waardebonnen aange wezen: Öp bon 178 BV zal door de plaatselijke P.T.T.-kantoren -van 19 Januari af een-bedrag van f2,40 wor1 den uitbetaald aan de houders van de brandstoffenkaart en TA T07 en TB 707. Do houders van de brar.d stoffenkaarten TA 707 ontvangen bovendien op de bon 81 BV een be drag van f 1.60 terug. De P.T.T. zal nog een letterschema bekendmaken, dat nader aangeeft op welke dagen men zich in alfabetische volgorde op de postkantoren kan vervoegen. Wat doet U met uw kolenbonnen. Met deze vraag richten de Nationa le Monumenten Commissie en de Nationale Inspanning Welzynsverzor- ging Indie (Niwin(^zich-tot het Neder landse volk, Zo als men weet, wordt binnenkort begonnen #met de terugbe taling van het geld,'dat by de aan koop van kolen teveel is betaalc, Op twee bonnen van de kaart TA 707 krygen gezinshoofden iu totaal vier gulden terug, terwy'l een bon van de kaaat TB 707 kamerbewoners recht geeft op F.2.40. Deze terugbetaling geschiedt aan de postkantoren. Men krijgt dus op deze bonnen geen brandstof, doch alléén gezd. Dit heeft de Niwin en de Nati onale Monumenten Commissie geïnspi reerd tot een grote actie bate van monumenten, nagelaten betrekkingen van slachtoffers van oorlog en bezet ting en van de militairen overzee onder het motto: Maakt uw kolenbon nen -ot warmtebronnen vcor hen, die op hun post stonden eiu starn. Met instemming van de officiéele autori teiten sporen beide organisaties alle landgenoten aan, hè.t geld van de bon nen te bestoden aan het bovengenoem de doel. In een drukwerkje, dat alle Neder landers dezer dagen zullen ontvangen, vindt men alle gegevens over de wyze, waarop men aan deze actie kan doel- nemen. De inzenders van de bonnen ontvangen de bekende certificaten voor twee, drie of vyf vierkante cen timeters Dam terrein. Ontwatering Noonloostpolder In de Noordoostpolder was eind 1947 in totaal 29 duizend hectaren ont waterd, waarvan de helft van grep- - pels en 13 duizond hectaren van sloten is voerzien. De sloten zynmet elkaar 1746 kilometer lang, een af stand van Amsterdam tot de Noord kust van Afrika. Deze cyfers zijn te lezen in het jaarverslag van de polder. In de af gelopen herfst zyn zes duizend hec taren wintertarwe en meer dan duizend hectaren andere gewassen ingezaaid. Vorig jaar ging door vorst meer dan 1500 hectaren verloren. Meer dan 20 duizend personen, onder -wie ruim 800'buitenlanders^ namen in 1947 een kijkje in hot nieuwe land. Onrust in West-Duitsland wegens dreigende voedselcrisis. De betogingen en protesten tegen de voedselcrisis in het. Ruhrgebied en het Rijnland duren voort, ondanks de oppositie van het merendeel der vakverenighagsleiders. In gehéel West-Duitsland heersen onrust en wanhoop door berichten uit officiële bron, waarin gewaar schuwd wordt voor dreigende verla gingen van het voedselrantsoen in de Britse en Amerikaanse zones, in dien er geen plotselinge verbetering komt in de productie on distributie. Volgens onbevestigde berichten zouden de dagelijkse toewijzingen van 1550 tot 1200 calorieën teruggebracht worden. Uit Berly'n wordt vernomen, dat de voorgestelde verlaging van do rantsoenen in de eerste plaats nodig is wegens de nog steeds onvoldoende leveringen der boeren, die een deel van hun productenliever op de zwarte markt verkopen. Max .Reimann, voorzitter van do communistische party' in de Britse zone, verklaarde tijdens een inter view, dut de huidige stakingsgolf slechts een eerste beweging beteken de. N„De stakingen zullen voortduren zolang de voedseltoestand niet. nor maal wordt.". De communisten, aldus Reimajin, zijn niet verantwoordelijk voorde huidige chaos. Deze is doelbewust geschapen door de Duitsers, die dooi de militaire regeringen aan het hoofd van het bestuur zyn gesteld, teneinde do vorming van een regering voor West-Duitsland te rechtvaardigen. De 'minister van voedselvoorziening van de provincie Noordryn-Westfalen heeft de- ministers van voedselvoor ziening van alle staten der dubbel zone, alsmede vertegenwoordigers van vakverenigingen en van de industrie, uitgenodigd voor een te Dusseldorp te houden conferentie, waarop de middelen zullen worden besproken om de huidige voedselcrisis, die de" stakingen in het Ruhrgebied tot ge volg heeft gehad, te^boven te komen. Het Hamburgse dagblad Volkszei- tung" heeft" Maandag gemeld, dat er fondsèn gevormd worden, om meer stakingen in' de Britse zone van Duitsland te financieren. Beesel laat studeren De Limburgse gemeente Beesel, houdt reeds bijvoorbaat rekening met 'de toekomstige veranderingen, die de overgang van landbouw naar industrie met zich meebrengen. B. en W. besloten nl. de gemeente- iaad voor te stellen, ter bevordering van het bezook aan schelen voor nijverheids-, middelbaar technisch-en - ambachtsonderwys, een crediet be schikbaar te stellen. De gemeente zal zowel reis- als andere kosten voor studie en opleiding betalen. Wat M.T.S. en Hoger Technisch onderwijs be treft, komen alleen begaafde leerlingen in aanmerking. De bedoeling is„ dat hiervan een gedeelte wordt terug betaald, zodra de leerlingen zelf gaan verdienen. Voor bezoek aan ambachtsscholen behoeft niets terugbetaald te worden. Kantongerecht Venlo Tot kantonrechter te Venl.o is be noemd mr. R. H. van Basten Baton burg, lid van Ged. Staton van Lim burg, te Tegelen. Storm stoort electriscli net Het stormachtige weer der laatste dagen heeft op verschillende plaatsen schade veroorzaakt aan het_electrische net. Te Liesseljgem. Deurne) waaiden o.a. enige palen van de electrische bovenleiding om. Een landbouwer, die met de' melk- kar jn de vroegte er op uit was go- trokken, bemerkte de op de grond liggende hoogspanningsdraden niet, tengevolge waarvan het paard op de draden stapte en op slag werd gedood. Do landbouwer zelf kwam er goed af, doordat hij oven tevoren van de kar was gesprongen. BEL OP BIJ BRAND No. 392

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1