St[ het &eqin TWEE VRAGEN EN... weekblad voor venray en omstreken %aliq q nmm^aaï Peel en ïflaas de beantwoording! 41. familie. Donderdag 1 januari 1948 No. 1 Negen en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drükkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnement spry s per kwartaal: vcor Venray fl 1.C0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. De eerste dag van het nieuwe jaar is er. Weei is een jaar voorbijgegaan, met al zyn lief en met al zyn leed. Weer is een 'mijlpaal afgelegd in het daverende, jachtende tempoleven van heden. En het is op oudejaarsavond, dat wij in stille weemoed terugdach ten aan het jaar dat heen ging. Op dat moment hebben wy de balans opgemaakt, de balans van vreugde en van leed. Op dat moment hebben wy klaar en duidelijk gewe ten wat wy gewonnen of wat wy verloren hadden. Winst aan innerlijk mooie momenten, aan eerlijkheid en goedheid, aan ernstige wil iets moois van het toch zo kortstondige leven te maken, verlies, door de momenten, waarop wy faalden. En de eindvraag was, kunnen wy met voldoening op 365 moeilijke dagen terugzien. Hebben wy getracht elke minuut het goede te willen, hebben wy het goede gedaan Het jaarlijks accoun tantsonderzoek van ons kleinmense- lijk bestaan met zyn fouten en ge breken. En wat voor ons ieder afzonderlijk geld, geld ook voor onze gezinnen, onze gemeenschap, ons dorp. Hoogtepunten zyn er geweest, waarin door samenwerking grootse dingen zyn tot stand gebracht. Zoals de dodenherdenking op 8 Mei, waar onze Gouverneur Mr. F Houben en Prof. Dr. Feron in zulke "treffende Heel de wereld hangt van boven tot onder aaneen met conventie. Wjj allen zitten er tot over de oren in. Conventie in de omgangsvormen, in kleding, in de gesprekken, in de begroeting, in de heilwensen vooral. Zo begint b.v. in het Oosten ieder gesprek met een hele vraag-en-ant- woord-ceremonie. Een typisch voor beeld hiervan vinden we Dieven in de Nacht van Arthur Koestier, waar hy de ontmoeting verhaalt van een joodsen immigrant met een bevrien- den Arabischen herder Walid ge naamd. „Hoe gaat het, ya Walid? Het gaat my goed, Gode zij dank. Het gaat je dus goed, ya Walid? Het gaat mij zeer goed, Gode zij dank En gaat het je vader ook goed Het gaat hem zeer goed, Gode zij dank. Ik .ben blij, dat het je vader goed gaat, ya Walid. Het gaat myn vader goed, Gode zy dank. En hoe gaat het met je oudste broer, ya Walid? Enzovoort langs de twee jongere broers en het paard en de twee ezels en het vee en de kudde. Het ant woord luidt altyd, dat het allen zeer goed gaat, zelfs al ligt het hele gezin op sterven en is de kudde gedeci meerd door het mond- en klauwzeer". Tot zulke conventionele dingen be hoort ook onze Nieuwjaarswens ZALIG NIEUWJAAR voor de katho lieken en GELUKKIG NIEUWJAAR voor de protestanten. Op Nieuwjaarsmorgen uiten we deze wens zo'n beetje in het wilde weg naar alle kanten, byna zonder onderscheid van personen te maken en zeker zonder er iedere keer diep bij na te denken, als een waterkraan, die opengedraaid is en die nu met dunne straal regelmatig blyft lopen. Jammer genoeg stygt die wens zo zelden boven de gewone conventie uit. We moeten hem niet alleen uiten dat is de conventie we moeten hem ook inwendig menen. Hy moet uit het hart konfen, zin en inhoud hebben. Alle familieleden, vrienden en be kenden en onze geachte clientèle vooral njet te vergeten moeten we niet alleen een zalig nieuwjaar wen sen, maar hun ook van harte een zalig nieuwjaar gunnen. Hun jaar in ieder geval minstens zo gelukkig en voorspoedig uitvallen als het ónze. Het moge hun zalig zijn naar zielen lichaam, voorspoedig in zaken en ge zondheid, gelukkig in het persoonlijke leven, vry van rampen en tegen spoeden, van kommer en zorg, van leed en verdriet. Maar vooral moeten we elkaar toe wensen een zalig nieuwjaar op gees telijk gebied. Een jaar, djit vrucht baar is voor de eeuwigheid, waarin we God en onze broeders en zusters naar best vermogen dienen en lief hebben, waarin wy de zonden van het verleden vermijden, waarin onze jonge voornemens tot sterke, edel moedige daden uitgroeien, waarin wy ons, vooral in onze engere parochie kring, dichter bij elkaar aansluiten, meer voor elkaar voelen, meer voor elkaar over hebben, waarin wij allen betere mensen en betere christenen trachten te worden. Moge het Nieuwe jaar onder de be scherming van Maria, de laatste hoop van alle zwervers en dolers, van alle vertwyfelden en opstandïgen, ons een hane schree we hebben 'intussen geleerd zeer bescheiden te zyn - dichter brengen tot de vrede, de ge rechtigheid en de liefde. In deze zin wens ik van harte aan alle lezers van Peel en Maas, een zalig en voorspoedig Nieuwjaar. P. H. RONGEN O.C.R. VAN HET NIEUWE JAAR woorden de betekenis van die dagen schilderde. En speciaal denken wy aan het 3e Eeuwfeest der Paters Franciscanen waar de klokkendoop, dè opening van de tentoonstelling door Bernard Verhoeven, de. tentoonstelling zelf, het Franciscusspel, de Pontificale Hoogmis van Vader Bisschop op het Henseniusplein, de receptie, de feest- vergadering met als spreker Henri de Greeve een voorbeeld gaven van wat eensgezindheid en samenwerking bereiken kan. Het verenigingsleven bloeide, we hebben van |Iioob de revue „Lek me de zök" gezien aan het begin van dit jaar en aan het einde „Dat dénk teminste.". Het prachtige St. Odaspel en het „Bloed en Liefde." Oostrum had zyn revue in „Kiek ze kieke". De Gymnastiekclub kreeg weer nieuw leven en bloeit tegen de verdrukking in. De Handboogsport heeft met haar jubileumconcoursen vele schutters naar Venray getrokken. Concoursen Hippiques werden in byna alle kerkdorpen met succes gehouden. Doordat aan verschillende honden een certificaat werd verleend kr< de hondenclub loon naar werken. Ook de wieleisport beleefde hoogtij dagen op de Nationale feestdag en by de ronde van Venray. Sportverenigingen hadden eveneens een goed jaar, wel werden geen Kampioenschappen behaald, maar sportliefhebbers hebben hun hart kunnen ophalen. De, Kerstavond voor de Jongeren en de herdenkingsavond met als spreker Pater Victor, hadden echter niet het succes, dat zy mochten ver wachten. De Vastenavond o.l.v. Zjène I en Vorst Karei brachten mèt de kermis de nodige afwisseling en haalden ons even uit de zorg van iedere dag. Want ook van minder prettige dingen heeft ons dorp zijn deel gehad. 1947 werd begonnen met een tekort van f 128.787,99 en we vrezen, dat vele jaren nog zullen voorbygaan, voordat het tekort verdwenen zal zyn. Wethouder Peeters heeft zyn ambt neer moeten leggen en Werd opge volgd door de heer H. Odenhoven. De goed-seuring van het basisplan Opstrum en van de bouwing van 148 woningen brachten de wederopbouw van Venray weer een heel eind voor uit, terwijl ook de 't herverkavelings plan de beste vooruitzichten voor het volgend jaar geeft. Ook dit jaar zyn diverse hoge be zoekers in Venray* geweest, waarvan wy o.m. noemen, ZyneEm. Kardinaal de Jong, Mgr Lemmens, Mgr Verriet, minister Neher, min. Drees, en Kamer lid Peeters. Door den dood ontvielen ons Mère Ursule, Soeur Noberta, Dr. Struben en Theo Vervuurt, welke laatste in Indonesië zijn leven gaf. Dr San Giorgi verliet Venray en Dr De Jong volgde hem op. De Bisschoppelijke hulpactie leverde in het Dekenaat het beduidende be drag van meer dan dertig duizend gulden op, terwijl de dankbaarheids actie, die nog steeds loopt, bijna twee duizend gulden opbracht. Weer begint een nieuw jaar. Laten wy het zo inrichten, dat fouten byna buitengesloten zyn. Het leven is zo wankel, zo van elke dag, dat wy geen fractie van een seconde verloren mogen laten gaan. Laten wy als eerste winstpost mogen boeken het mooiste wat mensen elkaar geven kunnen Naastenliefde. Indien wy met een dergelijk inge richte boekhouding, het nieuwe jaar beginnen dan kan het resultaat niet twijfelachtig zyn, dan is winst het logisch gevolg.- Ideële, morele en zedelijke winst, waaraan deze tyd zo'n intens gebrek heeft. Dat wensen wij U, lezers van PEEL EN MAAS, inwoners van onze gemeente en ons zelf van harte in (jjt nieuwe jaar^948. ADVERTENTIE-PRIJZEN Met ingang van heden, 1 Januari '48, gelden voor advertenties in het week blad PEEL EN MAAS nieuwe tarie ven. Voor zover de adverteerders de ze nog niet ontvingen, worden ze hun, op verzoek, gaarne toegezonden. Losse advertenties worden berekend a 8 cent per m.m. DE ADMINISTRATIE KOFFIE- EN THEEBON Aangewezen is, met een geldigheids duur tot en met 17 Januari, de bon 118 algemeen voor 125 gram koffiie, en de bon 119 algemeen voor' 50 gr thee. EXTRA "VLEESBON Als extra vleesbon, geldig voor 50 gr vlees, zyn aangewezen de bonnen 060 en 581 BEL OP BIJ BRAND No. 392 Aan verschillende inwoners van onze gemeente hebben wy twee vragen gesteld, n.l.t "Wat waren" volgens U de belang rijkste gebeurtenissen van het af gelopen jaar voor onze gemeente en wat zyn Uw verwachtingon voor 1948 Diverse antwoorden kregen wy binnen, waaruit hieronder een bloem lezing volgt, die de indrukken van het afgelopen jaar en de wensen voor 1948 wel heel duidelijk vastleggen. Hoogeerw. Heer W. Berden •Deken van Venray Het derde eeuwfeest der Paters' Minderbroeders was wel -het hoogte punt van 1947. Niet alleen door het welslagen der feestelijkheden, maar vooral door'de eendrachtige en alge mene samenwerking by de organisatie hiervan. De goede vooruitgang van de op bouw der parochiekerk doet het beste hopen voor 1948. Myn Wens voor 1948 is een grote geestelijke opbloei van ons dierbaar Venray, waaraan de bouw van een patronaat en het weer in gebruik nemen van de Sint Petrus Banden het hunne toe mogen bij dragen. De plannen voor dit nieuwe jaar zullen Zondag a.s. nog wel op de preekstoel behandeld worden. Mr A. H. M. Janssen Burgemeester De heer Burgemeester is best te vreden over 1947. Ook hij noemde het 3e Eeuwfeest der Paters wel het grote hoogtepunt van het afgelopen jaar. Wat de ge meente zelf betreft, ook hier is hard zeer hard gewerkt. Immers, de woning wetwoningen zijn byna allemaal klaar, waardoor het woonruimte tekort in de gemeente Venray veel kleiner is geworden. Al de hoofdverkeerswegen in de gemeente Venray, zijn van een goed en nieuw wegdek voorzien en de bruggen op deze wegen zyn hersteld waardoor de verbindingen naar de omliggende plaatsen weer in prima conditie zijn. Oprichting van onze ambachtsschool waardoor onze Venray se jongens niet meer buiten de gemeente behoeven te gaan, voor het leren van een goed ambacht. Ook is het in bescheiden mate ves tigen van industrie in onze gemeente mogelijk geworden, wat ve6l mogelijk heden biedt voor uitbreiding en zeer tot bloei van ons Venray medewerkt. Van groot belang noemde de heer Burgemeester het klaar komen van het herverkavelingsplan van Venray, dat hiermede als tweede gemeente in Nederland zyn wederopbouwplannen geheel gereed heeft. Van 1948 had de heer Burgemeester grote verwachtingen. Zo vertrouwde hy er op, dat de bouw van de woningwetwoningen vóede voortgang zal vinden, alhoewel het bouwvolume voor het volgend jaar niet bekend is. „Mogen de particulieren, vooral nu het herverkavelingsplan bekend is, er toe overgaan om zelf te gaan bouwen, vooral voor de bewoners van de Grotestraat, Patersstraat en Hofstraat, opdat Venray het volgend jaar veel van zyn oude glans terug gewonnen heeft". De wegen van het tweede plan kullen zo de matriaalpositie het toe laat in orde gemaakt worden. Moge de lang verwachte water leiding komen en dan niet alleen de leiding maar ook water. Hopenlyk zal de Landbouwhuis- houdschool, dit jaar ook weer aan de slag kunnen gaan en kan het ver enigingshuis voor onze jeugd en onze oude St Petrus-Banden weer in zyn oude glorie hersteld worden. Op dit alles vertrouwen we, maar Gods hulp en zegen moet op ons werk rusten, dit is een eerste vereiste. Moge Venray in 1948 opbloeien tot de Oude Parel der Peel. Mr. Dr. F. M. Haverman# geneesbeer-directeur van het St. Servatiusgesticlit Dr. Havermans noemde de belang rijkste gebeurtenis voor Venray in 1947 het bezoek van Minister Drees aan Venray, waarbij de psychiatrische inrichting St. Servatius als gastheer optrad en by welke gelegenheid be sloten werd, dat Venray in 1948 waterleiding zal krijgenvoor de inrichting zelve was dit de goedkeu ring der wederopbouw- en uitbrei dingsplannen voor de inrichting door het Ministerie van Sociale Zaken. De belangrijkste gebeurtenis in de inrichting gedurende het jaar 1948, welke mede van grote invloed op het dorpsleven zal zyn, vormt onge twijfeld de sluiting van „de feestzaal" voor het ondergaan vari herstelwerk zaamheden; mede hierdoor zal het voor Venray van groot belang zijn, wanneer in 1948 besloten wordt tot het bouwen van een ontspannings gebouw. De belangrijkste gebeurtenis voor Venray in 1948 kan zyn het besluit tot het aanleggen van een sportpark en zwembad, omdat mede hierdoor een einde kan komen aan de schro melijke verwaarlozing van de physi- sche hygiëne, met de nadelige ge volgen hiervan voor de physische gezondheid. (Venray is een haard van t.b.c.l. Dr. A. E. V. Hillebraml directeur-geneesheer St. Ellzabetli-Ziekeuhuis Hotsend, botsend, door modder dab- berend, plonsend of stof happend zijn dit jaar weer vele duizenden ritten en passen afgelegd over deMerselose- weg van en naar het Ziekenhuis. Venray en omgeving had dit jaar ongeveer 1600 zieken, die opgenomen moesten worden in het St. Elisabeth- Ziekenhuis, welke tezamen ongeveer 42000 dagen opgenomen waren. Al deze zieken ontvangen vrijwel dagelijks bezoek. Bedenkt nu tevens, dat de spreekuren van chirurg, inter nist, oogarts, oorarts, huidarts en de kleuters en zuigelingen, alsmede Con- sultatie-bureau's, druk bezocht werden day is het duidelijk, dat velen dank baar gestemd zijn, dat het afgelopen jaar ons een herstelde Mqrseloseweg bracht, die de voor velen toch wel licht reeds zware gang wat minder onaangenaam maakte. Waar buitenshuis de weg ge-effend werd, zo werden ook binnenshuis de paden ge-effend, die voeren tot een modern en doeltreffend onderzoek en behandeling. Een ry van niiuwe instrumenten en apparaten \oor La boratorium en Operatiekamer werd aangeschaft. Een nieuwe bakkerij werd ingericht en een nieuwe koel celinstallatie. De Röntgen-afdeling werd geheel verbouwd en gemoderni seerd. De laatste hand werd gelegd aan de verblijven van de Leerling verpleegsters en het dienstpersoneel. Onze gedachten gaan ook uit naar hen, die dit jaar hun taak hier be ëindigden, de chirurg, de oogarts en de huidarts, Dr. San Giorgi, Dr. Don ders en Dr. Renders, die wjj allen veel dank verschuldigd zyn. Dat hun werk direct kon worden voortgezet door Dr. de Jong, Dr. Aukes en Dr. Gieskens stemt ons in het belang van de Volksgezondheid van deze streek tot niet minder dankbaarheid in deze tijd van Artsenschaarste". Dat Venray meelèeft met zyn Zie kenhuis en zyn zieken heeft Zijne Verheven Zotheid Priris Carnaval ons op sympathieke wyze verzekerd; toen hy met zyn jolig gevolg scherts kwam strooien by hen, die zich juist op zulke dagen by hun gezonde mede mensen wat achtergesteld voelen. Zo heeft ook Venray's Sint hen niet vergeten en de vreugde van vele rustpatiënten, die van de afdeling Venray van Herwonnen Levenskracht een persoonlijk pakket kregen, werd niet alleen veroorzaakt door het materiele bezit van deze gaven, maar meer nog door de wetenschap van sympathie te 'ervaren. Zo ook de met zoveel liefde en zorg klaargemaakte Kerstpakketten van de Katholieke Actie, die alle zieken bedacht. Terugblikkend mogen wy in een onrustige wereld vol haat en stryd als thans, God dankbaar zyn voor wat dit jaar ons in dit land, in deze plaats en in dit buis bracht aan goedheid en naastenliefde bovenal en aan maatschappelijke en materiele vooruitgang daarnevens. Moge in het komende jaar in op gaande lijn het werk voor onze zieken voortgezet kunnen worden. Er bestaan plannen voor de aan bouw van een kapel, die plaats biedt voor meer patiënten met brancards. Ook is een Refter voor de zusters noodzakelijk, waardoor weer meer ruimte vry zal komen voor verpleging. Of deze plannen al in het komende jaar verwezenlijkt kunnen worden is nog niet zeker. Dr. Veraart, geneesheer- directeur van St. Anna De belangrijkste gebeurtenissen voor St. Anna in 1947 zijn geweest de vergunning tot bouwen en de aan besteding van ons paviljoen Sint Bernard en de goedkeuring van ons urgentie-bouw-program door de Minis ter van Sociale Zaken volgens adres van de door deze ingestelde Zieken huiscommissie. Het voornaamste doel voor 1948 is de verwerkelijking van alle plannen, behorende tot dat urgentie-program. Wij vertrouwen, dat wederopbouw spoedig vergunning zal verlenen. Het urgentie-program omvat herstel v.h. Verpleegstershuis. Nieuwbouw van het paviljoen Notre Dame. herstel van het Hoofdgebouw. Als deze plannen verwezenlijkt zullen zyn, zal er op gebied van wederopbouw nog veel te doen over blijven. De ergste moeilijkheden die zullen dan echter uit den weg zyn geiuimd. H. J. Mulder, directeur Coöp. Zuivelfabr. Venray Het jaar 1947 heeft' in zuivelkrin- gen niet geheel aan de verwachtingen, die in het voorjaar gekoesterd wer den beantwoord. Dit is vooral te wyten aan de abnormale droogte van deze zomer, waardoor de melkpro- ductie, vooral in deze streken, ver beneden de verwachtingen is gebleven. Aan de fabriek te Venray werd in 1947 ongeveer 8 millioen kg melk aangevoerd. (De fabrieken te Oostrum en Venray samen verwerkten voor dp oorlog ongeveer-10 millioen kg). In het voorjaar 1947 bestond er zelfs gegronde hoop, dat de melk bonvry zou mogen worden verkocht. Achteraf bezien is het gelukkig niet doorgevoerd, omdat het C.D.K. zelfs tot verlaging der rantsoenen moest besluiten. Daar bovendien sinds Nov. aan de veehouders kal vermeel toe te wijzen, waardoor deze minder onder- melk terug ontvangen en er dus meer voor consumptie beschikbaar blijft, hoopt men deze winter door te komen zonder nogmaals tot een verlaging der rantsoenen te moeten overgaan. Een betrekkelijk korte periode is er van de overtollige melk volop melkpoeder gemaakt. Door de plotse ling invallende droogte was spoedig de melk weer rechtstreeks nodig voor consumptiedoeleinden. Andere bijproducten werden slechts in geringe hoeveelheden vervaardigd, omdat voor al deze producten nog slechts matige hoeveelheden grondstoffen werden toegewezen.' Door de droogte kwam ook devet- positie danig in het gedrang. Het is ook ïfiet te verwachten, dat binnen afzienbare tyd de boter zonder bon zal mogen worden afgeleverd. Door de prijzen- en loonpolittek der Regering bleven de consumentenprij zen voor melk en melkproducten nog steeds ver beneden de kostprijs dei- melk, hetgeen met de meeste andere artikelen niet het geval is. Deze steun aan de consument wordt in de vorm van toeslagen aan de melk- leveranciers uitbetaald. In November is men begonnen met een gedeelte der toeslag in de prys voor de consument door te berekenen. Niettemin kost déze politiek de Re gering nog schatten gelds. Men be denke eens dat de natuurboter, zonder consumentensteun, meer dan f 6.-- per kg. zou kosten, en de melkprijs 26 ct. per liter. Iets over de plannen van de Zuid- Nederl. Zuivelbond. Vooral de volgen de twee overwegingen hebben hiertoe aanleiding gegeven 1. dat voor de Nederl. boter in af zienbare tyd m het buitenland geen afzet meer te vinden zal zyn, van wege de hoge kostprijs en dat er dus naar het vervaardigen van andere producten zal moeten worden uitge zien. 2. dat veel fabrieken wegens de onmogelijkheid om de machineriën gedurende en na de oorlog tijdig te vernieuwen, thans voor zo abnormaal hoge uitgaven komen te staan, dat de onkosten op het ontvangen kwan tum melk te zwaar drukken. Om de moeilijkheden hieruit voort spruitend zoveel mogelijk te onder vangen, heeft de Z.N.Z. twee melk- productenfabrïeken overgenomen, n.l. te Bergeyk en te Veghel om hierin de overmelk (d-i. de melk, welke niet voor directe consumptie noodig is) tot allerlei producten te verwerken, zoals caseïne, condensmelk, melk poeder, melkzuur, melkzout, kinder voeding, enz. Vervolgens wordt er op gewerkt om de bestaande fabrieken zoveel wenselijk te concentieren. Hierin blyft echter iedere fabriek zelf vry. Na de oorlog' hebben do leden in gezien, dat alles in het werk moet worden gesteld om de veestapel, die in de bevrydingstijd zoveel heeft ge leden en na de bevrijding met veel ondeugdelijk vee is aangevuld, weer 0£ peil te brengen en meer rendabel te maken. Om dat doel te bereiken is er een Commissie voor veever betering ingesteld. Deze Commissie is o.a. belast met het toezicht op de stierhoudoryen, in het'werkgebied van de zuivelfabriek, Deze stierhouderyen zyn, om sterker- te staan, tot één stierhoudery ver enigd. Deze Commissie zorgt voor aankoop van goed mannelijk fok- njateraal; ze heeft det.b.c.-bestrijding aangepakt, zodat nog gedurende deze stalperiode vry wel al het rundvee op t.b.c. wordt onderzocht. Verder houdt ze zich bozig met de runderhorzelbestrjjding, schiirftbestrij- ding en verder met alles wat tot de veeverbetering behoort. Hieruit kan men afleiden, dat de organisaties op zuivelgebied niet bij de pakken zyn gaan nederzitten, dat er hard wordt gewerkt en... dat er uit alle ellende van de oorlog ook iets goeds is geboren, hetgeen ooral tot uitdrukking komt in de wil tot samenwerking en in het ontplooide initiatief. Mogen alle doelstellingen bereikt worden, waaraan gezien de eendrach tige samenwerking, o.i. weinig twijfel bestaat. H.M. Een Venrayse aannemer Naar myn overtuiging is voor het afgelopen jaar voor Venray de be langrijkste gebeurtenis, het gereed komen van de eerste nieuwe woning na de bevrijding en het in gebruik nemen daarvan. Dit belangrijke feit had men op rekening van 1946 moe ten kunnen schrijven, doch omstan digheden hebben dit niet mogelyk gemaakt. Voor 1948 verwacht ik als de be langrijkste gebeurtenis het herrijzen van nieuwe winkelpanden in onze hoofdstraten, waarvoor de grootste belemmering, n.l. het herverkavelings plan, thans is weggenomen. Reeds eerder werd in dit blad gewag gemaakt van de feestviering van de H. Familie, dit zou worden ingezet door een te houden Triduum. Kon dit wegens omstandigheden niet in de maand December plaats vinden, thans werd hiervoor een definitieve datum vastgesteld, n.l. Vrijdag 9 Januari a.s., waarop dit zal worden geopend met als spreker de bekende oud-Venrayenaar Pater Dr. Voesten., Het programma is als volgt: Vrijdag 9 Januari, 's avonds half acht in de Kapel van het St. Jozefs kapel; Zaterd'ag 10 Januari, 's avonds om half acht tweede, oefening in de Kapel van het St. Jozefsklooster; Zondag 11 Januari, algemene H. Communie onder de H. Mis van 7 uur in de Paterskerk. Na de middag om 4 uur in de Kapel van het St. Jozefklooster,sluiting van het triduum opdracht van de aspirant-leden en huldiging van een 50-tal diamanten, gouden en zilveren jubilarissen met uitreiking van de ere-kruizen dooi den Hoogeerw. Heer Deken, in tegen woordigheid van den oud-directeur Kap. Keyzers. Als de tekenen ons niet bedriegen belooft het een festein te worden, Venray waardig en willen we alle leden aansporen door trouwe opkomst dit in alle opzichten te doen slagen. Toon dat gy „mannen van de daad" zyt, welke het eenmaal gegeven woord weten gestand te doen. Al hebben een aantal leflen in de loop der jaren onze gelederen vaar wel gezegd, onze jubilarissen leveren het bewys, dat onze vereniging een rotsvaste kern bezit waarop verder gebouwd kan worden. Scharen wij ons achter onzen direc teur en met hem naar haar oude glorie. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN.. Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 Uur en van 2—3 uur. Gemengd Koor "Wie gedacht zou hebben, dat Venray de unieke gelegenheid niet zoir laten voorbijgaan om het Mannenkoor, Ge mengd koor en Harmonie tesamen op te zien treden, met een programma, dat er zyn mocht, die heeft het ver mis, want op 2e Kerstdag waren nog geen honderd bezookers daar. Dat men het programma nog uitvoerde getuigt wel van moed 6n enthou siasme. En het programma was uit stekend, een juiste keuze der stukken en een goede uitvoering bezorgden de weinige bezoekers een prachtavond- We hopen, dat deze teleurstelling de verenigingen niet zal verhinderen op de ingeslagen weg voort te gaan, waarvan ons Venrays muziekleven de vruchten plukken zal. „Dat denk teminste" Zondag j.l. presenteerde Hioob de Be grote Venrayse revue: „Dat dénk teminste". Hot heeft er alle schyn van, dat dit een traditie zal gaan worden en niet een van de slechtste. Maar om nu op het vertoonde terug te komen. Dit heeft ons niet zó kun nen bekoren als ,,'t Kan nie mis" en „Lek mq de zök". En dit lag niet aan de eerste opvoering, noch aan de tekst. Reeds de opening was tamelijk mager, goed decor, goede song, maar de voordracht zelve magertjes en povertjes. De Nederlandse maagd kon niet bekoren en liep er een beetje verloren bij. Maar Maan en Flora hebben niets van hun charme verloren en ook hier bleek weer als in het verleden, dat deze type's het beter doen en kunnen, als Kappus c.s. De werkelijk aardige liedjes vol gens het programma, gingen door de voordracht jammer gonoeg groten deels verloren. We denken b.v. „aan het laantje van de Deken". Een goede zware stem of nog beter een micro foon zou wonderen hebben gedaan, wat wel bleek bij het liedje van ,,'t snotjungske" en het slottafereel. Het eerste deel is hierdoor bijna niet te volgen voor wie niet met zyn neus op het toneel ligt, maar het tweede gedeelte is veel beter als het eerste. Het afscheid van deze Flora aan haar toneelloopbaan is aller aardigst gevonden. De Indië taferelen zyn goed ver zorgd en werden goed afgewerkt, de vooral de Indische dansen en de zuiveringsactie trokken de aandacht. Et'et is jammer, dat het kwartet uit het slottafereel niet meer op de planken kwam, dit was revuewerk in do beste zin. Al met al hebben wy misschien veel aanmerkingen, maar ook waardering. Scheie Maan en Flora hebben het wel niet zo dol gemaakt als andere jaren, maar ook nu hebben zy met hun humor veel g03d gemaakt. D'n „urgeldrèjer" was zeer goed en het kwartet is een dor boste. De liedjes waren beter als andere jaj-en en de decors waren prima, als vanouds verzorgd.

Peel en Maas | 1948 | | pagina 1