Belangrijk bericht. I KERSTWAKE Zij, die bouwen'willen in 1948 AANTREDEN Het herverkavelingsplan ihti m n hi nu ii n i i ii 11111 n 111 n n 1111111111111 MM aite mcedets Kerstmis Is het gezinsfeest bij uitstek, natuurlijk niet alleen om de stoffelijke gaven die er noodzakelijk mee verbonden zijn, maar vooral om de echte diep-christe- lijke betekenis van dit feest. Wie kan in een gezin beter de juiste sfeer scheppen dan de moeder Wie kan er van het Kerstfeest beter het christelijke feest maken dan de moeder Daarom heeft de Hoogeerw. Heer Deken gemeend om alle moeders van de parochie nog eens óp de betekenis van dit feest voor henzelf en voor hun gezinnen te moeten wijzen, opdat de vruchten' van dit feest ook verder zullen reiken dan de Kerstdagen. Om het allen zoo gemakkelijk mogelijk te maken en allen in de gelegenheid te stellen deze bijeenkomst, die we Kerstwake noemen, bij te wonen wordt er in 5 verschillende kerken deze oefening gehouden en wel a s. Zondag 21 December In de Paterskerk om 7 uur Op St. Jozef om14 uur In Sint Servaas om 7 uur In Sint Anna om 4 uur Op de Heijde na de Rozenkrans van 3 uur. in 11111 III II111II11111 li li 1111 lil 111111 KI 11111111 III 111II1111 li Het eerstvolgend nummer van PEEL EN MAAS zal niet op Zaterdag 27 December, doch op Woensdag 24 December verschijnen met een speciaal Kerstnummer. Advertenties voor dit nummer moeten binnen zijn vóór Dinsdag morgen 23 December 10 uur. Het daaropvolgend nummer van PEEL EN MAAS verschijnt op Nieuwjaarsdag 1 Januari. Advertenties voor dit Nieuwjaarsnummer moeten binnen zijn vóór Woensdagmorgen 31 December 10 uur. Nieuwjaarswensen kunnen reeds nu opgegeven worden. De Bouwcommissie is gereed. Woensdagavond werd in de zaal van iluize St. Sorvutius oen voor lichtingsavond gehouden, waarop allen, dio bouwplannen hebben voor 1048, waren uitgenodigd. En gezien, iiet groot aantal bezoekers en be zoeksters, zal het volgend jaar in Venray flink gebouwd worden, units do linanciëlo kanten van-de bouwerij nog al mee vallen. Maar juist om daaraan wat meer bekendheid to geven, was deze avond georganiseerd. De Heer Burgemeester opende met do Christelijke groet en zetto vervol gens uiteen het waarom en waartoe van deze vergadering. Er blykt een commissie te züningesteld, die ton doel heeft bouwplannen to stimu leren en te coördineren, waardoor vluggere afwerking mogelijk is en bovendien het publiek omtrent de voorschriften, formulieren, kortom alles wat met her- of nieuwbouw te maken hoeft juist kan en zal worden ingelicht. Deze commissie bestaat uit do horen Pieters, Hoofd van het Bureau Wederopbouw, Lerou, stedenbouw kundige, Dr. Sala, adviseur der Her verkaveling, Naus, directeur Gemeen tewerken, van Boven, Fr. Janssen en A. Vonneulen, loden van de raads commissie van-openbare werken. Iedereen, die dus moeilijkheden hoeft, voorlichting en raad wil heb ben voor zijn plannen, kan zich rus tig tot de/.o commissie wenden, die alles zal doon om elk probleem op to lossen en te bespoodigbn. Het horbouwplan der gomeente is klaar, de herverkaveling is goodgo- keurd, dus de particulier kan gaan. bouwen, waardoor onze gomeente zich weer zal herstellen van de vele oorlogshonden en het Gemeentebe stuur ontlast wordt van het bouwen dor woningwetwoningen. In verband met hot bouwvolume, dat voor 1948 uitgegovon wordt, en dat zeer beperkt is, is hot dringend gewenst, dat allen, die willen bouwen, dit zo spoodjg mogelijk opgeven by Gemeente werken of Wederopbouw. Dan kan do urgentie van het plan bepaald worden en is men zeker, dat aan de plannen do nodige aan dacht geschonken wordt en tevens oen goed overzicht verkregen wordt van wat nodig is in 1948. De hoer Pieters behandelde dan de financiering van nieuw bon jv. Deze regeling, dio wy reeds meer malen in dit blad behandeld hebben, is voor dogene.die nieuw wil bouwen zeer good aanvaardbaar. In hot kort komt deze regeling hier op neer: Zij geldt slechts tot een inhoud van 500 kubieke meter voor wonin gen, terwyl voor een winkel of be drijfsruimte nogmaals 500 M3 er by mag komen. De tekening van het nieuwe plan wordt naar den Haag- gestuurd, waai de Ministor de bouwkosten vaststelt naar aanleiding van do begroting, do grondprijs en alles wdt er verder voor do stichtingakosten van een pand nodig is. Dan stelt hij de huurprijs vast voor dit ogenblik en trekt daar van af de normale lasten als grond- en trottoirbelastingen, onderhoud enz., zodat dus overblijft, do netto op brengst, dat vroeger de winst was, maar nu ver onder de werkelijke bouwprijs ligt. Deze netto opbrengst wordt nu vermenigvuldigd met 50 en rente op rente wordt er T»y geteld. Dan krijgt men do prijs, dio in normale tijden een woning zou kosten. De tegenwoordige bouwprijs is echter hoger en over dit'verschil, dus over do niet rendabele bouw kosten vergoedt het Kyk gedurende 10 jaren 4 pCt. rente.'Na 10 jaren kunnen twee dingen gebeuren: of het Kyk vergoedt ineens de niet- rendabele bouwkosten, of het llyk houdt nogmaals 5 jaren vast aan bovenstaande regeling, na eerst de zelfde telling gemaakt te hebben, by de dan geldende huurprijs. Na dio 5 jaren worden dan de niet rendabele bouwkosten vergoedt. Het Kijk doet nog meer: het geeft 15 pCt. van deze kosten als 2de hypotheek, zodat de eigenaar voor de meördor^ kosten maar 85 pCt. elders behoeft te zodken als 1ste hypotheek, waarover hy van 't Kyk 4*pCt. rente vergoed krijgt. Dat is dan do financiering van de nieuwbouw. Financiering van herhouw is anders. De heer Leeksma, ambt. van Wederopbouw alhier, gaf hier van oen uiteenzetting. Deze regeling gtfat uit van twee verschillen, nml.: woningen al of niet mei bedrijfsruimten en kleine bedrijfspanden, waarvan de finan ciering niet voel verschilt. Als wo nu uitgaand van oen totaal verwoest pand, waarvan niets meer over is, dan is de gang van zaken als volgt: Van ieder pand is een taxateurs- rapport, dat de geschatte verkoop waarde "aangeeft per Mei 1940, waar van de grondprijs en waardevermin dering door ouderdom enz. afgetrok ken is. De uitkomst hiervan is de Rijksbijdrage. Nu is .deze Rijksbijdrage met do tegenwoordige bouwprijzen veel te laag en kost herstel beduidend meer. Wanneer de wonir.g kleiner is dan 500- M3, dan -financiert het Kyk het gehele verschil. Van 500-700 M3 slechts 75 pCt. Van 700—1000 M3 slechts 50 pCt. en groter dan 1000 M3 niets van 't verschild Ken eenvoudig sommetje zal nu de verdere berekening tonen, die wordt toegepast. De Rijksbijdrage van een huis is vastgesteld op* f 0000.— Waarde van de grond f 1500.— Totaal f 7500.— Nieuwe bouwk. bodragen f 18500.— Architectkosten f 1500.— QcwCgen, geheimen en gedachten Samen f 20000.— Dan wordt vastgesteld de tyuur door het Prijzenbuieau. Deze bedraagt bv. f 500.— Onkosten, grondbel. enz. f 195.- Netto opbrengst f 305.- Uitgerekend over 60 jaai met rente op rente wordt doze Netto opbrengst f 6560.— De Rijksbijdrage was f 6000.— blyft f 560.- dit geeft het Kyk als rentedragend crediet. De bouwkosten bedroegen f 20000.— Bydrago f 6000. rentedr. hypotheek f 560. f6560.- Renteloos f 13440.- Vorige week heeft de Raad dei- Gemeente Venray in oen openbare zitting haar fiat gegeven aan het herverkavelingsplan van Venray-Kom. Daarmede is Venray, als tweede ge meente in Nederland, 3 jaren nadat het noodlot zich aan haar voltrok, in staat het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw in den Haag' de plannen voor de definitieve herbouw aan te bieden. Het was October 1944 dat* Venray ten onder ging in het oorlogsgeraas. Het is December 1947 dat de plannen voor oen nieuw -Venray volkomen gereed zijn. We willen oen ogenblik stil staan by dit gebeuren. We zijn hier in onze kleine ge meenschap, die Venray heet, wel heel bijzonder behept met tweo eigen schappen namelijk critiek en kanke ren en het is vooral de Wederopbouw in hot algemeen waartegen in meer dan gewone heftigheid de critiek is losgebaston. En toch.... voor iemand, die Venlo bezoekt, voor iemand die langs de Maasdorpen komt tot Mook en Gennep, di6 door do Betuwe reist en in Zeeuws-Vlaandoren rondneust is het telkens opnieuw een vreugd te zien en te horen, dat wy hier in Venray, waar dan toch nooit niets gebeurd, waar nipt geweikt wordt,) waar niet gebouwd wordt, altijd verder gekomen zyn met onze plan nen en wat nog voornamer is, met de uitvoering daarvan. Het herbouwplan Venray w#s een der eersten van Nederland, dat den Haag bereikte en na Katwyck zyn wy het nu wjeer die het herverkave- lingsplan weer klaar hebben. Dit alles toont toch wel duidelijk aan, dat wij, wat wederopbouw be treft niet stil zitten, zelfs aan de kop gaan. En wanneer wy dat zo over denken, dan moeten wy hen allen dankbaar zyn, die ondanks de vele zware moeilijkheden, die hen in de weg lagen, toch hun enthousiasme, hun ijver en hun vertrouwen hebben bewaard, om door te blijven gaan, zich boven critiek en gekanker stelden en zo eorly'k en zo goed mogelijk hebben geprobeerd, de plannen voor- Ven ray klaar te maken en ten uit voer te brengen. Men kan, geen ijzer met handen breken is een oud Nederlands spreek woord, dat ook hier wonderwel past, want hoewel het herverkavelingsplan geheim is, tot den Haag er definitief over beslist, is ook by openbare be handeling duidelijk naar voren ge komen, hoe een on ander met vele moeilijkheden tot stand is gekomen. Hoewel het ondoenlijk is om precies van elke wyziging de juiste omschrij ving te geven en bovendien het in de meeste gevallen ook weinig be langrijke is, willen wy toch pogen om U,-ondanks do geheimzinnigheid, die noodzakelijkerwijze om een en ander hangt, een beeld te geven van de veranderingen, die zich in de kom gaan voltrokken, mede ook om daar door ooi: inzicht te krygenin de vele moeilijkheden, die te overwinnen waren. Wanneer men het geheel bekijkt, dan vallen drie dingen op: 1. de verbrede en iets verlegde Draals traat; 2. de nieuwe weg over het „Smaal - Pêdje; 3. do verbreding aan de Hofstraat met de aansluiting van eer. nieuwe weg en daaruit volgende veranderingen in de Hofstraat. Draalstraat en Patérsstraat. Allereerst heeft men een behoor lijke rooilijn vastgesteld, waardoor de huizen voortaan in een gesloten lijn komen te liggen. Dit heeft'tot ge volg, dat b.v. de huizen,van de Erven Mgr. Wijnhoven en Mej. de Wyze in de nieuwe Draalstraat praetisch op de weg komen te liggen. Deze zullen dus eerlang moeten verdwij nen. De andere kant der Draalstraat blijft hetzelfde, behalve daar waar deze op de Oude Oostrumse weg komt. Hier zal meer terug gebouwd moeten worden. Voor do ^Patérsstraat blyft de kant van het 'Postkantoor ongeveer de oude lijn houden, maar doordat de ingang van de oude Draalstraat ver legd wordt naar de Grotestraat, komt hier een grotere hoek vry, waarop binnenkort het nieuwe Postkantoor zal verryzen. De andere kant der Patérsstraat leverde alleen by één pand moeilijk heden op, daar de eigenaar niet ac- coord ging met de voorgestelde wij ziging. Verder zijn alle kavels recht hoekig geprojecteerd op de roolijn, waardoor weer een behoorlijk straat beeld verkregen wordt. De kavel, waarop nu de nocdschool staat, zal waarschijnlijk toegewezen worden aan de Ervon Wijnhoven, voor het verlies van do kavel in de Grote Straat. Grotestraat en Hensenins pl«in. De Grotestraat is wel het grootste zorgenkind, daar hierin een deel van Is er nu nog wat over van de woning, dan wordt dit van de Rijks bijdrage afgetrokken, waardoor het rentedragende deel ook groter wordt. By kleine bedrijfspanden wordt een 75-jarige annuïteit gerekend inplaats van 50-jarig zoals hierboven. Ook hier zal dan het rentedragend deel groter worden. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd druk gebruik gemaakt en veler moeilijkheden konden wor den opgelost. De Voorzitter sloot deze verga dering niet nogmaals een dringend beroep op alle aspirant-bouwers te doen, om zich in hun eigen belang zo spoedig mogelijk op te geven. Verder wees hy nogmaals op de goede diensten, die de nieuwe com missie bewijzen kan. Staande de vergadering gaven zich reeds een 40tal liefhebbers op. de Hofstraat moet worden opgevan gen. De volgorde wordt nu: G. Aarts, J. Scliaefifers, G. Roeffs, v.d. Munckhof, Pools, Jeuken, P. van Opbergen, Haenraets. Links is de volgorde: vd. Munckhof (Engel), Joh. Claessons, J. Thomassen, Dr. Janssen enz. Op het Ilenseniusplein wordt de volgorde: Cl. Aarts, Gez. Sybers, Wed. N. Bekkers en Erven Kemps. Wanneer we dus de Grotestraat rechts nemen blykt, dat het pand Aarts, in verband niet de nieuwe rooilijn op het Henseniusplein terug zal moeten tot pand Schaoffers, waar door het pand Bekkers vervalt, dit komt dan op het Henseniusplein. Doordat P. van Opborgen in de Hof straat verdwijnen moest, werd een oplossing gezocht in de Giotestraat. Er was een mogelijkheid, doordat 't pand van de Wed. M. Poels aan de hervcrkaling ter verdeling was over gegeven. De heer Roeffs werd een gelijk waardig pand aangeboden naast Firma v.d. Munckhof. Doch ook hier rezen moeilijkheden, die echter niets aan de conclusie hebben afgedaan. Doordat de ingang der Draalstraat byna geheel over het oude pand van van den Munckhof (café) loopt, is deze opgeschoven op hot pand Esser, terwyl Joh. Claessons vanuit de Hof straat hiernaast werd verplaatst. Esser wordt gecompenseerd door een bouwterrein aan het „Nieuwe Smaalpedje", dat een behoorlijke brede weg wordt en in de Draalstraat, evenals J. v.d. Munckhof, die, voor wat verloren gaat in de Grotestraat en Draalstraat, daar nieuwe bouw terreinen vindt aan de andere zijde van de Draalstiaac. Rest nog J. Thomassen, die een plaats gekregen heeft op het oude terrein van de Arbeidsbeurs. Over het Henseniusplein is verder weinig meer te vertellen. De Schoolstraat krygt vooral achter het Distributiekantoor een betere rooilijn, waardoor in de toekomst een behoorlijk troittoir ook tot de mogelijkheden gaat behoren. Hofstraat-Y eldstraat Zoals bekend, uit het nieuwe plan Venray, zullen vooral in de Hofstraat veel veranderingen komen. Naast het pand Poels komen nu twee straten uit, n.m. de nieuwe straat naar de Oostsingel en het vernieuwde Smaal pedje. Het koor van de kerk zal in de toekomst vry blijven, dus zyn er hier heel wat veranderingen. De situatie wordt nu in de Hof straat: V. Fonck, -A. Laurensse, Fa. Pouwels, die ook de hoek vormt van het vernieuwde Smaalpedje, daar-l naast weer A. Laurensse en J. A erts. Aan de overkant van de nieuwe straat komen te liggen J. Gossens (vormt dus een hoek van Smaalpedje- Hofstraat en weg naar de Oostsingel) W. Gossens on van Ham. In' de Veldstraat moet de fabriek van Esser een flink eiïid terug en zullen verschillende der kleine huisjes ten offer vallen aan meer genoemd Smaal pedje. Vanzelfsprekend zyn ook de schei dingslijnen tussen de verschillende tuinen wat behoorlijk bijgewerkt, zodat wegen kunnen worden gemaakt die niet alleen een goede achteruit gang geven voor de bewoners van diverse panden, maar ook het verkeer kunnen ontlasten doordat daar ge laden en gelost kan worden. °- Zoals gezegd, de Raad heeft zich met deze plannen accoord verklaart en deze zyn nu naar den Haag waar eventuele op- en aanmerkingen nog naar gericht kunnen worden. Nu heeft „Den Haag" voor velen een rare klank en men is gewoonlijk en waarschijnlijk niet ten onrechte, geneigd te denken, nu zien we de eerste jaren daar niets meer van. Het plan Venray is al zolang weg, vele heren hebben hier de verschil lende onderdelen al bestudeerd en nog steeds is er niets. En zo zijn er vele vobrbeelden. Mogen wij nu eens van den Haag dezelfde voortvarendheid vragen by de goedkeuring als die wij getoond hebben by het gereedmaken van deze plannen. Daarmede geeft zij het ge troffen gebied een prikkel te meer om niet bij de pakken neer te blijven zitten en. de stapels papier op hun bureaux mindèren dan ook eens wat vlugger. Afgesproken den Haag? Vol verVvachting klopt ook na Sin terklaas ons hart! Qntivikkelinqs avond K.A.B. VENRAY. Vorige week Vrijdag hield de K.A.B. in Luxdr-Theater, haar 2e Ontwik kelingsavond van dit seizoen. Het was jammer, dat deze bijeen komst zo slecht bezocht was, maar ja „Het is ook geen filmvoorstelling" aldus de voorzitter in zyn openings woord. De thuisblijvers hebben echter een avond van hoogstaand gehalte gemist. De Voorzitter memoieerde nog de promotie van Dr. Poels aan de han delshogeschool te Tilburg en het Sint Nicolaasfeest door de vereniging ge organiseerd. Speciaal dank verdiende de heer W. Selder, die voor dit feest veel moeite heeft gedaan. Jan van Heteren zorgde voor een prachtige omlijsting.van „'t eigenlijke schilderij" door op zeer verdienstelijke wyze enkele fragmenten van Vondels werken te declameren, o.a. uit „de val van Lucifer" e:i „Adam in Bal lingschap". De ademloze stilte tijdens en het applaus na de declamaties ge tuigden van een intense belangstelling. Pater Jacobs m.s.c. sprak dan over „Godsdienst geen privaatzaak". Spreker wees allereerst op de dwa lingen van het liberalisme, marxis- tisch-socialisme, nationaal-sociaiisme en communisme, die verkondigen, dat godsdienst buiten elk openbaar leven gehouden moet worden. Volgens hun beginselen staat het ieder vry om persoonlijk of in gezinsverband gods dienst als „liefhebberij" te beoefenen, maar niet in staatkundig-, sociaal- of economisch verhand. Het communisme, aldus Pater Jacobs, gaat zelfs nog verder,n.l. met te proclameren, dat ook in het privé-- leven geen godsdienst thuishoort. Met de machtsmiddelen die het communis me ten dienste staan zal ze zeker proberen, dit beginsel in haar toe komstige wereldmacht te hameren. Stelt U eens voor, aldus Spreker, een Nederlandse regering bestaande uit ongelovige staatslieden. De wetten en verordeningen door deze gemaakt zullen ieder gelovig mons togen de borst- stuiten, vooral op het gebied van sociaal-, zedelijk en huwelijks loven. De moraal, die hierover nog door velen wordt beleden is hemel tergend. Ook in het bedryfs- en handelsleven is godsdienst noodzakelijk. Zonder godsdienst en ook werkelijke be oefening van die godsdienst, ontstaan er weer toestanden, waardoor de arbeider, in liet algemeen de dupe is. Tegenover hot gebod van „Bemin Uw naasten als U zelf" zou dan komen te staan het eigenbelang van den ondernemer, „met de minst mogelijke kosten de hoogste voordelen" en, dat onder de leuze „Zaken zyn zaken Hoe liet dan op sociaal gebied zou gaan behoeft geen betoog. De oudore generatie weet daarvan genoeg als vrucht van het liberalisme. Pater Jacobs spoorde ten slotte de arbeiders aan 'als brooders te leven onder elkaar. Als broeders die elkan der willen helpen en steunen. Als hroeders die van hun godsdienst geen privaatzaak maken. De K.A.B. in het algemeen kan daarvoor zorgen, dat ook op staat kundig-, sociaal- en economisch gebied deze waarachtige leuze wordt ge handhaafd. De (vecdd iond Eugöland De z.g. vredes-conferentie in Londen is een daverend fiasco geworden. Marshall is de tegenwerking van Molotov moe geworden en heeft de zitting voor onbepaalde tyd geschorst. De poging van Molotov om door enkele kleine consessies te doen weer opgang te komen, is mislukt, omdat hy niet meer de steun van Frankrijk kreeg, die anders altijd als bemidde laar is opgetreden, maar nu zyn politiek naar het Westen richt, daar ook dit land geleerd heeft, dat Rusland niet betrouwbaar is en wel speciaal in het geval Duitsland. Wanten daar valt 7,o weinig de nadruk op, wat heeft Molotov voor doelstelling gehad de drie weken der Londense conferen tie maar propagandaredevoeringen af steken en, zelfs de Duitsers te vleien en te paaien De grenzen tussen Oost- en West- zullen in Duitsland nu scherper ge trokken worden dan ooit te voren en scherp zal de strijd gevoerd worden door Moskou, om de gunst en de ziel van het Duitse volk. Het denkbeeld van een aparte Duitse Staat, dat de Westerse mogendheden eerst fel verwierpen, wordt nu tot de mogelijkheden gerekend en hoe zal het met dit Westelijk Duitsland gaan, afgesneden als het is .van zyn achter land het Oosten, waar de Russische klauw dan in zyn volle zwaarte op ,1 gaan rusten. Oostenrijk is het kind van rekening, want al heeft het verdrag me.t Oostenrijk als punt 1 op de agenda gestaan, ook hiermédejis men niet verder gekomen. Vooral met de kwestie „Duits bezit", is nog niets geregeld en dat is voor de opbouw van ait land allefeerst van noodzakelijk belang, daar de Rus alles wat hij gebruiken kan rustig confis- keert als zijnde „Duits bezit" en er is niet veel wat die laat staan. De vier plaatsvervangende ministers hebben dit probleem nog wel onder handen en het is een grote vraag, nu de grote broers niet geslaagd zijn, of deze wel zullen slagen. Ondertussen ploetert men daar ook voort. Amerika zal nu de consequentie moeten dragen van de mislukking derLondense conferentie. Engeland en Frankrijk zullen in de toekomst hun buitenlandse politiek nog meer vastkoppelen aan Amerika. Zo hebben Amerika en Engeland reeds een nieuwe overeenkomst ge sloten, waarby de Amerikanen drie kwart der bezettingskosten van Duits- land zal dragen. Dit geldt enkel voor j financiën en handel, militairen'politiek blijft Engeland in zyn deel"onaan- punt met de delegaties door, tenein de de houding aan beido zijden in zake het Indonesische vraagstuk t.o kunnen bepalen en om een basis to vinden voor verdere onderhandelin gen. Veelbetekenend kan in dit verband zijn do verklaring van do Republi- keinsche Minister van Buitenlandse Zaken, dat de Republiek: een volks stemming voor geheel Indonesië zal aanvragen, indien deze onderhande lingen zullen mislukken. Ondertusschen worden van Neder landse zijden doorgegaan mot de be volking van Indonesië de vrijheid te geven zelf' hun status te kiezen, die zy willen, een on ander volgens Lin- gadjatti; zo is deze week te Bandoeng een conferentie belegd voor een auto noom West-Java. De Republiek, die voelt hier weer een deel van haar grondgebied to verliezen, protesteert. Ook had zij nog klachten over do voedselsituatie en liet door haar be zette gebied, maar de Nederlands- Indische regering heeft een en ander duidelyk uiteengezet en hot blykt, dat achter de humanitaire bedoelin gen der Republiek ook andere en minder prettige schuil gingen De Minister-President Dr. Beel, is o Md ertussen ook naar Ifidonesië ver trokken of een collegiaal orgaan in gesteld moet worden den landvoogd zyn taak te helpen verlichten en om de bouw der diverse federale organen te. bestuderen, waarin de nieuwe staatkundige structuur van den Ar chipel zich zal moeten voltrekken. De Ministers Jonkman on Drees, zullen hem nog .volgen, dus dan zijn er met Ministor Nelier vier Excellen ties in de Oost. President Truman heeft Donderdag de wet voor tussentijdse hulp aan Europa getekend, zodat onmiddelyk 150 millioen dollar beschikbaar komt voor Frankrijk, Italië en Oostenrijk. Nog vóór de president deze wet ondertekend had, wkren scheeps ladingen steenkool en graan op weg naar Frankrijk. De eerste zendingen voor Italië zullen nog deze maand de Amerikaanse havens verlaten. Het totale crediet, da,t aan de Europese landen en China is toegekend, be draagt 597 millioen dollar. Indonesië In Indonesië zyn de besprekingen op het Amerikaanse vrachtschip be gonnen en hoewel er weinig uitlekt, schijnen de vorderingen niet zo bij zonder te zyn. De Commissie neemt de overeen komst van Linggadjati punt voor NIEUWE EONNEN Geldig van 21 Dec. '47 t.m. 3 Jan. '48 Bonkaarten KA KB KC 713 061 Melk 4 liter melk 064 Melk 6 liter melk 065 Melk ö1/: liter melk 066 Vlees 1U0 gram vlees 067 Vlees 300 gram vlees 068 Boter 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet 069 Boter 125 gram margariue of 100 grain vet 080 Algemeen 120 gram spijsolie 081 Algemeen 250 gram margarine of 20tr gram vet 082 Algemeen 1 ei 083 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 084 Algemeen 500 gram suiker, boter- hamstrooipel, enz. of 1U00 gram jam, stroop enz. of 500 gram ver snaperingen 085 Algemeen 100 gram bloem of zelfrj^end bakmeel ofkindermeel Algemeen 50 gram cacoa 087 Algemeen 225 gram huishoudzeep oi' 180 gram toiletzeep Algemeen 2000 gram brood (gel dig t.m. 27 Dec. a.s.) 089 Algemeen 500 gram sinaasappels (vóór-inlevering) 073 Reserve 800 gram brood {geldig t.m. 27" Dec. a.s.) 075 Reserve 200-gram kaas of 250 g korstloze kaas 076 Resui ve 400 gram bi-ood (geldig t.m. 27 Deo a.s.) Algemeen 200 gram suiker, boter hamstrooisel, enz. of 400 gram jam, stroop, enz. of 200 gram ver snaperingen Bonkaarten KB KE 713 564 Melk 10 liter melk 565 Melk 11 liter melk 566 567 Vlees 100 gram vlees Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 569 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 580 Algemeen 120 gram spijsolie 582 Algemeen 1 ei 583 584 Algemeen 250 gram suiker of boterhamstrooisol enz. of 500 gram jam, stroop, enz» -of 250 g versnaperingen 585 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel ofkindermeel 580 Algemeen 50 gram cacao 587 Algemeen 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep 588 Algemeen 800 gram brood (gol- dig t.m. 27 Dec. a.s.) 589 Algemeen 1 kg sinaasappelen (vóór-inlevering) 573 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 27 Dec. a.s.) 575 Reserve 100 gram kaas of 125 g korstloze kaas 578 Reserve 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits 530 Algemeen 200,gram suiker, boter- - hamstrooisel, enz. of 400 gram jam, stroop, enz. of 200 gram versnaperingen Bonkaarten MA MB MC MI) MF MG Mil 713 (bfiz. arbeid, zieken, a.s. er» jonge moeders) 1023 Brood S00 gram brood 1028' Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vot 1022 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 1024 Kaas 200 gram kaas of 250 g korstloze kaas 1021 Vlees 300 gram vlees 1026 Vlees 200 gram vlees 1027 Melk 5 liter melk 1029 Eieren 5 eieren 1025 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram versnaperingen. Tabak- en versnaperingenknarten (jb QC 711 U01 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 g jam, stroop enz. U03 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel of 200 gram jam, stroop enz. Tabaksbon wordt nog vóór Kerstmis aangewezen. BEL OP BIJ BRAND No. 392

Peel en Maas | 1947 | | pagina 2