Geen zwarte lonen meer? Er is vorige week in Ver.lo, een vergadering gehouden, waarop oens oen eigenaardig besluit genomen is. De daar aanwezige aannemers hot waren er ruim 300 uit. Noord en Midden-Limburg, hebben daarop eenparig besloten geen zwarte lonen meer te betalen. Hiermede werd feitelijk bekend en hierin lag opge sloten, dat in hot verleden inderdaad zwarte lonen betaald zijn enpractisch over do gehele linie. O.i. zijn daar de volgende oorzaken voor aan te wijzen: lo. het gebrek aan geschoolde ar beiders bier in het getroffen gebied; 2e. do verhouding Noord en Zuid; 8e. de houding van de aannemers zelf, en 4. de onvoldoende controle der lonen door do daarvoor verantwoordelijke instanties. liet is interessant op deze punten wat dieper in te gaan, ook al, omdat wij er niet van overtuigd zijn, dat na deze vergadering het euvel der zwarto lonen in het bouwbedrijf voor goed tot het verleden behoort Het zal iedereen duidelijk zijn, dat wü hier in het getroffen gebied voor eon groot deel afhankelijk zijn van vreemde arbeiders, willen wü ten minste weer in dezelfde rij komen als do niot getroffen plaatsen, wat betreft nieuwbouw, over herstel dan nog maar niet gesproken. Daarvoor zi)n uit verschillende delen van ons land arbeiders naar deze streken verwezen, die allen ook weer ondordak en voeding en een behoor lijk loon moesten krijgen, wilde men het werken voor hen hier aantrek- kolük maken. Dit is gebeurd. Maar diezelfde arbeiders zagen nu hun kans schoon, juist omdat er zo'r. bitCer gebrek aan was, hun eisen op to schroeven on doordat de aannemers niot genoog eensgezind waren onder elkaar op dit terrein, lukte hen dit wonderwel. De aannemers in het Noorden heb ben deze arbeidersverhuizing ongaarne gezien en hebben dit gesjacher met de lonen, misschien onbewust, in de hand gewerkt, door hun vertrekkende arbeiders meer te bieden dan ge oorloofd is. Dat een en ander ook zijn navolging kreeg bü .do hier wonende arbeider was haast vanzelfsprekend. En nu is het eigenaardige van dit hele geval, dat dit alles tamelijk rustig door kon gaan, zóndei dat daar veel woorden over gezegd, of nog beter, met daden ingegrepen werd. Dit alles, wat reeds lang publiek geheim was, wat wel uit de algemeen heid van dit. euvel bleek, ispractisch zonder controle geweest, gedurende twee jaren. Nu moet men zich echter eerst af vragen, hoo liet mogelijk was, dat aannemers zwarte lonen konden betalen Wo zijn natuurlyk niet op do hoogte hoe een en ander in do boeken ver antwoord is, (als liet verantwoord is), maar door moe® uren te noteren als er gewerkt werd, bouwmaterialen zwart te verwerken, zwarte „klussies" e.d., zal liet meerdere geld er toch moeten gekomen zijn, terwijl aan nemers, die deze dingen niet deden, in hun aaiinemingsom dit verrekend moeten hebben. Andere mogelijkheden schijnen niet open te staan, maar hoe het ook zij, één ding kunnen wo wel als vast staand aannemen, uit de zak van de aani.emer zeil zal het niet gekomen zijn. Zonder de aannemer nu geheel vry te pleiten van deze berooïng van het getroffen publiek vragen wy ons al, wat daartegen is gedaan. Dat zwarte „klussies" gemaakt kunnen worden, dat bouwmaterialen van hit ruit zwart verkocht kunnen' worden, duidt op een niet al te beste controle der be treffende instanties, evengoed als dat er moer uren z.g. gewerkt wordt en in aanneniingsommen zwarte lonen verrekend worden. Nu er vanwege het Arbeidsbureau gecontroleerd wordt én op de uren èn op het uurloon, zyn er al harde klappon gevallen, maar op de rest scliynt de controle allerminst ver beterd te zyn. We vragen ons in genioede af, of liet bureau Wederopbouw ook niet een deel van haar activiteit daarheen kan richten, zodat aannemers, die met de zo schaarse materialen nog willen knoeien of moeten, hier ook een stokje voor gestoken wordt en, dat aannemings- begrotingsommen, terdege bekeken en nagerekend wor den. Zolang dat niet gebeurd vrezen wy, dat do gedupeerden ook deze last nog te dragen zullen hebben, ook in de toekomst. Het stemt inderdaad tot verheugenis dat de aannemers liet grote belang van de loon en prijspolitiek der re gering inzien al is het onder dwang en op deze manier vooral het getroffen publiek een dienst bewijzen door aan de zwartdoenery in hun bedryf een einde te stellen, maar misschien is do vraag gewettigd, waarom kan dit nu en eerst niet? We zullen daarover niet nakaarten, al zal menig getroffene in genoemd besluit weer de bittere erkenning lezen, dat liü ondanks de talloze amb tenaren weer eens onnodig het kind jan de rekening, letterlijk en figuurlijk is geweest. Maar wel en zeer uitdruk- delyk willen wy vragen om een goede en tot in het uiterste doorgevoerde controle, die de aannemers bescherrm tegen hun zelf en aan deze oplichtery op grote schaal van de hard genoeg getroffen mensen, definitief een einde te maken. Daar zyn toch wel amb tenaren genoeg voor! Wy vragen om de steun der ge organiseerde arbeiders, die zullen moeten beseffen, dat hun zwart'loon op do lange duur geen goede oplos sing brengen kan. Dan zal dit kwaad eindelijk ook verdwijnen. Daar is het ondertussen op een ander-gebied weer niet rustig. Daar is de Koningskwestie weer bpnieuw op de voorgrond gekomen door het congres der Belgische Koningsge- zinden, dat Zondag j.l. te Brussel ge houden is en waar ondubbelzinnig verklaard en aangenomen werd, dat do huidige ballingschap van do Ko ning zowel onrechtvaardig als on grondwettelijk is en, dat hy zonder uitstel dient te worden uitgenodigd om zijn grondwettelijke functies weer op te nemen. Voorts werden do socialisten, die in de regering van Acker reeds beloofd hadden de Koningskwestie te zullen oplossen, uitgenodigd hiermede zo spoodig mogelijk te beginnen. Prijsverhoging van levensmiddelen. Ylees, vet en kaas omhoog, groenten goedkoper. Zoals bekend, is sedert 27 Oct. jl. de melkprijs voor de boer met 3 et. per liter verhoogd on de prys voor het varkensvlees met 20 ct. per kilo. Tot dusver is deze prijsverhoging bestreden uit 'tLaudbouw-Egalisatie- fonds. Aangezien de Regering het niet mogelijk acht een verhoging der binnenlandse prijzen verder ten laste van do schatkist te brengen, zyn met ingang van Maandag 24 Nov. als gevolg hiervan de verbruikers- prijzen als volgt verhoogd: molk, pap on yoghurt met 2 cent per liter, boter met 96 cent per kilo, kaas met 35 cent voor volvette en met 30 cent per Kilo voor 40 plus kaas, varkensvlees met gemiddeld 28 cent per kilo on vleeswaren met ongeveer 10 cent per kilo. De regering heel t er in hèt lead ei der algemene prijsverlagingsactie naar gestreefd de stijging van de uitgaven dio uit dezo prijsverhogingen voort vloeien, in de eerste plaats in de levensmiddelensector zelf op te van gen, opdat do prijsverlagingen op andere gebieden tot een verlaging van do kosten van levensonderhoud zullen kunnen leiden. Als belangryke maatregel is een regeling getroffen op grond waarvan do prijzen dor voornaamste winter groenten alp kool, bieten, peen, uien' on koolrapen met enige tientallen procenten, waarschijnlijk 30 pet. wor den verlaagd. Telers en groentenhan- dolarcn zyn doende dit resultaat te bereiken door een vrijwillige regeling Mocht blijken, dat deze regeling niet voldoende succes oplevert, dan zal op korte termijn een officiëlo regeling daarvoor in do plaats treden. De regering heeft voorts maat regelen getroffen, dat zaudaardappe- Ion in voldoondo mate tegen een redelijke prys beschikbaar zullen zyn. Momenteel bedraagt de prys voor zandaardappelen 10 ct. per kg., welke prys in-de loop van de winter perio diek met de normale bewaarvergoo- ding zal stijgen en van 15 Dec. tot 27 April a s. 11 cent zal bedragen. De mogelijkheid van een prijsver laging voor afgehaald brood wordt nog onder ogen gezien. Voorts zullen do prijzen van de volgende levensmiddelen worden vor- laagd: groentoconserven naar golang soorten kwaliteit mot 12 tot 25 pet. tomatenpuree van 50 tot 35 ct. per blikje; huishoudjam -II met 5 ot. per pot, torwyl de eerste huishoudsoort kersenjam kortgeleden met 17 ct. word verlaagd: appelstroop mot 6 ct. por kilo; gort en havermout in car- tonverpakking met 1 ct. per 500 gr. en met 2 ct. in papierverpakking; ontbijtkoek en beschuit mot l ct.per stuk; alle soorten banker on koekjes met ruim* 10 pet.; spek bok king met 1 ct. per stuk: tomatensap, bessensap on appelsap met 15 ii 20 pet. Van belang is tenslotte in dit complex van maatregelen, dat het in verband met de margarineproductie thans mógelijk is, op de boterham margarine te verstrekken. Neemt men het halve boterrantsoen in de vorm van margarine op, dan bespaart men daarmede plm. 33 ct. per gezin van 4 personen, waarmede de moge lijkheid is geschapen het nadelig verschil van de bovenvermelde prijs verhogingen en prijsverlagingen op te vangen. Buitenland FRANKRIJK. Frankrijk heeft een nieuwe rege ring. Robert Schumann heeft een kabinet kunnen vormen, evenwel zonder do uiterste politieke groeperin gen, de Gaulisten of Communisten. Leon Blum, de oude socialist, was daarin niet geslaagd, daar liy niet de vereiste stommen-meerderheid kon byeenbrengen in de nationale vergadering. Deze regering heeft te vechten tegen een steeds toenemende ver slechtering van de situatie in de wereld van den arbeid, waardoor het gehele land dreigt onder te gaan. Zy -dhl moeten optreden tegen de steeds meer toenemende stakingen, welke door de communisten zyn uit gelokt, weliswaar onder de leuze: betere lonen en lagere prijzen (ze vertollen er echter niet bij hoe dat kan maar dio allereerst bedoeld zyn om Amerika de lust te ontnemen haar goede dollars in oen dergelijk verward land te beleggen en zo doende het Marshallplan te laten kelderen. De nieuwe regering heeft dan aan geboden de loner, met een zeker percentage te verhogen, maar de eisen die gesteld worden, zyn veel hoger en deze nieuwe loonsverhoging is voor de vakbonden onaanvaard baar. In Parys alleen al staat practisch alles stil on over het gehele lar.d loggen do stakingen oen onhoudbare druk, dio zich echter al langer hoe meer uitbreidt. De gehele toestand is zeer ver ward, torwyl de rechter-partyen be weren, dat de stakingen minder worden, verkondigen de linkse par tijen dat deze zich steeds verder uitbreiden. Hoe oen en ander verlopen zal, nu de voorstellen der nieuwe regering door alle vakbonden unaniem ver worpen zijn is zeer moeilijk te zeggen, maar Frankrijk zal vele moeilijkheden te overwinnen hebben. België In verband met wat in Frankryk gebeurt, hooft hier de eerste minister Spaak, de communisten ernstig ge waarschuwd zich aan de regels van het democratische spel te houden, daar hy anders strenge maatregelen zou nemen, opdat!fcets dergelijks als in Frankrijk niet voor zal konten in Belgiö. Mgr. llanssen's vader overleden. Dinsdagmorgen is te Broekhuizen- vorst de heer P. J. Hanssen begraven, die nog geen twee maanden geleden getuige was van de bisschopswyding van zyn zoon te Roermond en kort daarna van het feestelijk bezoek van de nieuwe Bisschop aan Broekhuizen- vorst. Behalve door mgr Lemmensen mgr Féron, die met mgr Hanssen op het priesterkoor van de stampvolle nood kerk hadden plaats genomen, werd de plechtige Requiemmis en begrafe nis bijgewoond door de hoogeerw. dekens vanVenlo, Roermond, Venray en Horst on vele andere geestelijken en burgemeesters. Mgr. Hanssen ver richtte de absoute. Nederlandse kinderen uit Duitsland. Maandagavond zyn te Venlo de eerste 100 Nederlandse kinderen uit Duitsland aangekomen. Zy werden naar hot kamp te Horst—Amerika overgebracht. Na een geneeskundig onderzoek zyn de kinderen naar de pleegouders vervoerd. Men hoopt per week telkens 400 kinderen naar Nederland te brengen. Naar schatting bestaat het totaal uit 6000 katholieke en 4000 protes tantse kinderen. En als alle Nederlandse kinderen uit Duitsland hun beurt gehad hebben, kan dit prachtige werk nog even voortgezet worden. Vijfhonderd Oos-, tenrjjkse on duizend Hongaarse kin deren zullen dan volgen. Maar daar zal het voorlopig bij moeten blijven, wil onze eigen voedselpositie niet in gevaar komen. Daarom zullen ook vooralsnog geen Duitse kinderen ont vangen kunnen worden. Extra suikerbon. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen 026 en 524 aangewezen zyn voor het extra rantsoen van 200 gram suiker of versnaperingen of 400 gram jam voor St. Nicolaas. Deze bonnen zyn geldig tot en met 13 Dec. a.s. Weinig kans op meer serviespunten Het is voorlopig niet mogelijk meer punten voor serviesgoed te verstrek ken. Do beschikbare voorraad van deze goederen heeft tot dusverre geen ruimere voorziening. Grensverkeer met Duitsland Naar de „G.v.L." uit betrouwbare bron vernomen heeft, zal van 1 Jan. a.s. af weer in beperkte omvang grens verkeer met Duitsland mogelijk zyn voor familiebezoek. Eerst zal dan het verkeer in hoofd zaak van Nederland naar Duitsland worden hersteld, terwijl daarna de mogelijkheid zou worden geopend, dat ook de Duitse grensbevolking Ne derland kan bezoeken. De landarbeiders niet tevreden De landarbeiders hebben by monde van hun voorzitter Ir. Louwers, hun ontevredenheid over de huidige lonen naar voren gebracht en de Stichting vuor de Landbouw meent, niet langer meer verantwoordelyk te kunnen zijn voor de gevolgen, indien de regering op haar standpunt blijft staan, n.L, dat een loonsverhoging oamogelykis omdat daarmede 17 millioen gulden gemoeid is. Vorig jaar heeft men al een geheel jaar moeten wachten op een beslis sing en nu blykt, dat men het loon handhaaft op 64 cent, inplaats van op het voorgestelde uurloon van 6S cent. Maatregelen geëist tegen kloosters en plutocraten De ex-burgemeostor Th. Wagemans van het Brabantse dorpje Berghom by Oss, maakte het in de bezetting nogal bont. Hy leverde enige personen uit aan de S.D., terwyl hij zeer bezwarende verklaringen over hen aflegde, waar door zyn slachtoffers in concentratie kampen terecht kwamen. Nadat zyn collega uit Oss door illegale werkers was doodgeschoten stuurde Wagemans een lange brief aan Rauter, met het voor ieder neer geschoten Nat Socialist, het vermogen v&n 25 „plutocraten" verbeurd te verklaren, en deze mensen zelf aan te wijzen voor de Arbeitseinsatz. Hy eiste bovendien, dat voor ieder ge vallen kameraad twee kloosters van religieuzen ontruimd zouden worden en ter beschikking gesteld van de Jeugd- en Gezinszorg der N.S.B. Na dolle Dinsdag ging hy een NSB- blaadje redigeren, en meldde hy zich voor werk aan de verdedigingslinie by Arnhem. Voor het B.G. te 's Hertogenbosch werd Dinsdag acht jaar geëist en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Frauderende botels. By controle op hotels en andere eetgelegenheden constateren ambte naren van de CCD herhaaldelijk over tredingen van de distributiebepalingen Zo had een hotelhouder in Amster dam gedurende de periode van I Jan. tot 22 Sept. j.l. voor f 32.346 aan kaas, rijst, eieren en vetten zwart ingekocht. Do CCD maakte tegen hem procesverbaal op, evenals tegen de directeur van een melkinrichting, die sommige artikelen geleverd had. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. De Raad der gemeente Venray, Gehoord het voorstel van Burge meester' en Wethouders; Golel, op het bepaalde in artikel I, 4e lid, der Woningwet; BESLUIT te bepalen, dat een plan van uit breiding in onderdelen in voorbe reiding is voor het'terrein gelegen tussen de Oud-Oostrumseweg, het Smalpadje, de Stationsweg en de Oostsingel. Aldus gedaan in de openbare ver gadering van 7 November 1947. ST. NICOLAAS GILDE. Volger.s een oud gebruik, dat reeds vanaf 1400 in ere is gehouden, wordt er op 6 December, feestdag van St. Nicolaas, het Gildeboek getekend, d.Av.z. d.tt ieder die er belang instelt- zyn handtekening onder het jaarver slag kan zetten. Door verschillende omstandigheden is dit enkele jaren verbleven, maar het Gildebestuur wil dit oud gebruik weer in ere herstellen door op 6 December het gildeboek ter tekening open te leggen in het Gildehuis, dit is by, H. van Meyel, Hofstraat en wel na de H. ï#is van 8.30 uiy. Het bestuur hoopt, dat dit oude gebruik wederom door vele in woners in ere zal worden hersteld. S.V.V.-NIEUWS De weds try d tegen I.V.O. was, hoe wel hy gewonnen werd, nu niet direct een daverend succes. I-ioewel de ver schillende spelers individueel hard. soms zeer hard werken, is het ver band dikwijls zeer verte zoeken. Het blykt al langer hoe meer, dat de middenlinie r.og steeds haar plaats niet weet, waardoor én het werk van de voorhoede én dat der achterhoede onnodig afbreuk wordt gedaan. Nu ook de theorie op de trainings avonden behandeld wordt, zal het geen kwaad kunnen het „waarom" en waarvoor" van het stopperspil- systeem, eens duidelijk naar voren te brengen en het is te hopen, dat daar ook naar gehandeld .wordt, op dat het goede werk dor spelers af zonderlijk. ook als geheel resultaat kan hebben. S.V.V. 2 moest tegen Gennep mot 4 1 het onderspit dolvon. A.s. Zon dag is het tweede vrij. S.V.V. I krijgt F.C.V. op bezopk en wanneer we er even aan donken, dat deze Montagnards verpletterend ver slagen hebben is dus oppassen de boodschap. Het programma voor Zondag is dus: S.V.V. I-F.C.V. en S.V.V. 3-Yssel- stevn. De leden vergadering was deze week. ondanks het slechte weer, goed be zocht. Enkele huishoudelijke regelingen werden getroffen en op- en aanmer kingen zullen onderzocht en opgelost worden. Voorts deelde de Voorzitter mede, dat de training altijd doorgaat, ook by slecht weer, maar dan in het club lokaal, waar het systeem door de trainer zal worden besproken. Aller opkomst is daarbij dringend gewenst, temeer daar binnenkort een nieuw trainingsreglement, als stok achter de deur zal fungeren. Na een opwekkend woord van kap. van Leipsig, sloot de Voorzitter de vergadering. LEUNEN. De wilde zwijnen hebben Limburg nog niet verlaten. Onlangs werden er in de buurt van Steegs- broek enkele evers gesignaleerd, ter wijl er rondom Oirlo eveneens ver scheidene exemplaren rondzwerven. SCHUTTERIJ ST ANNA IN HET NIEUW .Met wapperend vaandol en slaande trom", trok Zondag j.l., een herboren schutterij „St Anna", door Venrays straten. Hennes zwaaide vol trots zyn tamboer-maitre-staf en stapte nog statiger dan vroeger, in zyn nieuw uniform, blauwe uniformjas met hagelwitte tressen. Het trommelcorós, al even fraai en even nieuw uitgedost, sloeg de trom mels, dat het een lieve lust was, onder aanvoering van zyn kleinen commandant. De Koning had zijn zilver extra opgepoetst en de commandant zyn sabel, de „bielemannen" keken nog lelijker en vervaarlijker dan anders. Kortom een nieuw uitgeruste en van hun waardigheid bewuste schut terij, toonde zich in al de pracht van haar nieuwe uitrusting aan Venray als een uiting van dankbaarheid aan al diegene die deze vernieuwing mo gelijk maakte, door een milde gift in het verleden. De schutterij defileerde langs de burgemeester, die de vereniging felici teerde met deze weder geboorte en hoopte, dat vele jongemannen zich bij de vereniging met zulk een oude tradities en gebruiken zouden aan sluiten. Ook het St Annagesticht werd met een bozook vereerd, wat zeer op prijs werd gesteld. Na afloop van deze tocht, werd de dag verder gezellig onder en met elkaar doorgebracht. Coöp. Veiling te Venray. Ster III appelen 21.00; st. RemilII peren 23.00; id. V 15.00; Bellefleur T appelen 26.30; id. II 19.50; id. Ill 17.90: id. IV il.50; id. V 6.90; val I 11.00; id. II 6.00; kroet 5.00: Boskoop I appelen 23.00; id. II 18.50; id. V 13.80; id. V 9.00; val 10.00; id II 5.00. Dal liedjesboek kreeg Bijdehandje Bij de Gruyter, als trouw klantje: 'n Bol daar klant te zijn! Er is lekkers, snoepgoed, chocola. En zelfs nog letters, zegt Mama, De kwaliteit is fijn. Ga zelf eens in de winkel zien. U krijgt er korting bovendien! fM.J JHilli'IJ RINGEN geven Uw persoonlykheid altijd een bepaald cachet. Wij hebben ringen met zacht-glan- zende, maar ook met diep-fonkelende edelstenen en half-edelstenen. Het zal ons genoegen doen, onze prachtige collectie te mogen tonen. HENRI CAMPS Horlogerie—Byouterie Grote straat. Paardenmarkt Op de Donderdag gehouden paarden markt waren ruim 180 dieren aan gevoerd. De handel was slap. Duiven-tentoonstelling. Dat by de postduivenvereniging „de Zwaluw" geen kater in de til zit en geen duifje een kraai heeft uitge broed, moge blyken uit het initiatief van deze 100 leden tellende vereni ging om op 29 en 30 Nov. a.s. een onderlinge duivententoonstelling te organiseren in de feestzaal van Huize St. Servatius. Op die dagen zullen in genoemde feestzaal circa 800 duiven koeren en uitrusten van hun zware tochten uit het buitenland. Nu zullen ze niet vry en vlug het luchtruim doorklieven, maar zich laten bewonderen door het zeker talrijke publiek, dat benieuwd zal zyn wie van de dóffers met een prys de tentoonstelling zal verlaten. OiitwiUkelingsTond K.A.B. Donderdag 20 Nov. hield de Kath. Arbeidersbeweging afd. Venray in het Luxor-Theater de eerste ontwikke lingsavond van dit seizoen. De op komst der leden was bevredigend. Aalmoezenier A. Loonen hield een spreekbeurt over het onderwerp „'n Groot gevaar in de neutraliteit". Ook in deze tyd tiert het neulrali- teïts-principe nog welig. Wie kent niet de mensen, die zich angstvallig van grote levensvragen afhouden, zich geen principiöle houding durven per- miteren uit angst voor een materiël verlies of valse schaamte. Hoe. is de houding van verschillende meisjes en vrouwen ten aanzien van do kleding? Wat te zeggen van die opgeschoten jeugd, die zich interesseert voor sport meisje en bioscoop Wie kent niet personen, die, als het gaat over ge loofszaken of politieke kleur, zich aanstellende als 'n weifelende, zich neutraal voordoende Pilatus De broeinesten voor deze neutrali teit zyn het openbaar lager-, maar vooral het middel- en hogere onder wijs. Deze instellingen zyn nog te zeer doordrenkt van jiet liberalisme. Ook de z.g. neutrale pers is een groot kwaad in deze richting. Spreker verzocht de toehoorders zich te verdiepen inde betekenis van het feest van Christus Koning, dat door Paus Pius XI in deze zo demo raliserende ty'd naar voren was ge bracht, als een baken voor de prin cipiële katholiek, als de enige red dingsboei voor deze zo ontredderde wer.eld. Gëén Operette. De Zuid-Nederlandse Operettestich ting zou j.l. Dinsdag een uitvoering geven van „lm Weisze Rössl." Edoch zij vergaten daarvoor op de bestemde plaats reclame te maken, zodat slechts weinigen daarvan wisten en die weinigen waren te weinig om er voor te spelen. Zo kwam er geen wit ros en bleef dit in Maastricht op stal staan. Jammer, maar volgende keer beter 1 Paardensport. Zondag hield de Ruiterclub „De Peeldraver" te Ysselsteyn een onder linge wedstrijd, die zeer geslaagd mag heten. Er werd streng door een Brabantse jury gekeurd. Maar de- ruiters waren na afloop zeer voldaan en de prijzen vielen mee. Vooral het nummer individuele dressuur, dat voorheen in Limburg nog niet ver reden werd, v;.el byzonder in de smaak. De uitslag hiervan wai 1 F. v.d. Wyer, 70 p.; G Jennis- kens 69 p.; 3 H. Claassens, 62 p.; 4 N. Lemmens, 61 p.; 5. J. Smits, 60 p.; J. Janssen, 58 p. Springen klasse Z: 1 F. vd. Weyer, 2 J. Arts; 3 J. v. Lipzig; 4 J. Jaspers. Springen klasse L: 1 J. Smits; 2 H. Janssen; 3 J. Janssen. LEUNEN. Zondag- en Maandag avond gaf onze Fanfare met de To neelclub het jaarlijks concert met toneeluitvoering. En met voel succes. Een collecte voor Katholiek Thuis front bracht de mooie som van f 73 op voor onze jongens in Indiö. VEULEN. De Toneelvereniging „D.O.E.T." alhier, is voornemens op Tweede Kerstdag en Zondag 28 Dec. a.s. een toneeluitvoering te geven ten bate van het R.K. Kerkfonds Veulen. In studie is genomen het toneelspel in 4 bedrijven: „De gouden Clown". begin tot het eind eon spannende wed&tryd met goed voetbal. De laatste vyf minuten kwam Oos trum nog geweldig opzetten, om ten minste een gelijk spel te forceren, doch de achterhoede, goed gesteund door de halflinie hield stand. Bravo jongens Zondag wordt de strijd aangebonden tegen Leunen. Flink aanpakken jon gens, je tegenstander niet onder schatten en dan kan or wederom ge wonnen worden. Het A-elftal won gemakkelijk met 6—0 van Meterik en blijft daardoor stevig aan de kop. Sevenum komt evenwel flink op zetten. Horst daarentegen viel terug door met 2—0 van Tienray te verliezen Het 3e of C-elftal was'vry. Doch Zondag moeten zij naar Broekhuizen- vorst, een van de sterkste dezer afdeling. Gezien de strydlust dezer kleine dappere kereltjes, zyn wy be nieuwd naar de uitslag. Tot slot de stand van het B elftal: Oostrum A 7 6 0 1 41-7 -12 Wanssum A 5 5 0 0 26—3 10 Venray B 6 5 0 1 19-9 10 Swolgen A 6 3 0 3 21-11 6 B.V.V. A 7 3 0 4 27-14 6 D.I.S. A 8 2 0-6 11-23 4 Leunen A 5014 3 36 1 Ysselsteyn A 6 0 1 5 6—43 1 Jeugdvoetbal Laten wy deze keer beginnen met het B-elftal proficiat te wensen met de mooie overwinning van Zondag j.l. op Oostrum A. Uitslag 2—1. Voor rust was Oostrum sterker, doch daarna was Venray voortdurend in de meerderheid. Het was van het YOEDSELBI7BEAU VENRAY Paterslaan 20 Telefoon 416 (iraanprjjzen. Deze zullen voor dit seizoen niet meer veranderen. Graan- telers welke hogere pry zen verwach ten en dientengevolge hun granen vast hielden, kunnen het beste thans spoedig de te leveren producten af zetten, daar in tegenstelling met de melk, geen verhoging der graan prijzen voor deze oogs: verwacht kan worden. Levering erwten. Diegenen welke erwten dorsen, moeten het boven hun toewyzing voor eigen veibruik aan wezige kwantum, binnen 4 weken na dorsing inleveren. Deze maatregel genomen vanwege de grote schaarste aan peulvruchten. Voeder voor pluimvee. De afgelopen leveringsperiode kon voor maximaal 125 eieren per kip voeder verstrekt worden. Zeer waarschijnlijk zal voor het thans begonnen nieuwe seizoen een soortgelijke regeling van kraent zyn. Een juiste opgave van het aantel aanwezige kippen zal dus wat de voSdertoewyzing betreft, zeker het voordeligst zyn. Do eerste 10 kippen zyn vrijgesteld, verder is de aanslag 125 eieren per kip, hetgeen voor de ervaren pluimveehouders uit onze streek wel geen moeilykhe'den zal opleveren. Pulp. Daar do by de suikerfabrieken aangevoerde hoeveelheid bieten ver beneden de verwachting blijft, zal Limburg van de 5000 ton welke was toegezegd, slechts 2000 ton natte pulp ontvangen. De aangevraagde hoeveel heid zal weshalve gedeeltelyk afge leverd kunnen worden, de verdere verdeling wordt aan de leveranciers overgelaten. De PI. Bureaujiouder, H. EMONTS BURGERLIJKE STAND van 14 tm. 27 Nov. 1947 GEBOREN: van Ryt Johanna M., Langstraat 31 van Vegchel Cornelia A.H.M., Leunen Scheepers Hermanus A.J., School^tr. Cox Hendrïka G.M.M., Oirlo E 31 Ewals Martinus J.G., Heide L 65 de Bruyn .Ffanciscus J.M., Ziekenhuis Swinkels PetronellaJ. M., Wieënweg Smits Johanna J., Ziekenhuis Linskens.Hendrikus G.M., Leunseweg Sanders Lamberdina G.M., Ysselsteyn Lamers Jacob J.P.M., Hoenderstraat Houwen Margaretha J.W., Oirlo E84 Dericks Wilhelmus J.M. Langstraat Flinsenberg Johanna H.H.M Broekweg Verstralen Godefridus H.G.M.C. Ziekenhuis v. d. Beuken Maria L.Th. Ziekenhuis v. d. Vorle Hendrik us H.M. Endepoel Verheyen Johannes H.G. Oirlo Hoedemakers Marianne C.L. Ziekenhuis v. d. Munckhof Maria H.O. Ysselsteyn Rongen Leonardus J.W.M. Ziekenhuis Oudenhoven Henricus J.M. Wilhelminastraat GETROUWD: Jonkers J., 40 jaren landbouwer te St. Anthonis en Claessens H. M., 41 jaren, te Venray. Kusters J. G. M., 35 jaren, electri- ciën en Koenen E. G., 28 jaren, beiden te Venray. van Deelen H., 36 jaren, landb. te Grubbenvorst en Philipsen H., 22 jaren, te Venray. Houben G., 30 jaren, tuinder te Sevenum en Ewals M., 28 jaren, te Venray. van Eek Th., 31 jaren, soldaat Ned. Leger te Batavia en Voermans A., 24 jaren te Venray. van Houdt J. M., 34 jaren, timmer man eii Flinsenberg G., 27 jaren, beiden te Venray. Vermeulen Wilhelmus H., 23 jr, tuinder en van Sinderen Johanna J., 20 jr, beiden te Venray Rutten Hubertus H., 31 jr, huis schilder, te Bergen (L.) en Muysers Gerarda W.P., 37 jr, te Venray

Peel en Maas | 1947 | | pagina 2