4jecdenkinq De Cvtceadókevel Qfimekkinqm De weteid tónd. van deze week land, terwijl bif voederen overbodig is. l)o kosten; Do koston voor de volledige vesti ging van de oerdto kolonisten zijn hoog. Met inpoldering, ontginning, woning, loodsen en stallenbouw, aanschaffing van gereedschappen en landbouwmachines (welke coöperatief zullen moeten worden aangeschaft on gebruikt, willen ze rendabel zijn) en vee, samen mot de onderhouds kosten der gezinnen in do eerste jaren, als do grond nog te weinig oplevert, komt men voor 150 gezin nen, waarvan or 100 boerengezinnen zullen zjjn, die olk dan 20 H.A. zullen krijgen op ruim f 2.000.000 in Nederlands geld. De vereniging schijnt gegronde verwachtingen te koesteren, een groot doel van dit gold van de Staat als een renteloze loning met een looptijd van tien jaren te zullen krijgen. Bezwaren van deviozenverlies be staan bij emigratio naar Suriname niet, torwyl do emigranten zelf hot van het grootste belang achten de status van Nederlander to kunnen blijven bohouden, iets, dat by emi gratie naar don vreemde onmogelijk is. Do onkosten worden veel eigen lijk veel lager, als men bedenkt, dat de eorsten, do pioniers, de kosten voor do later komenden vool gerin ger maken, b.v. omdat zij voor hen reeds gronden klaar kunnen maken. Vermelden wy tot sl<at, dat de ver eniging, door voordrachten, door voortdurend contact met ons Minis terie van Overzeese gebiedsdelen, door ter lezing aanbieden van ge schriften over Suriname aan haar leden, zich grondig voorbereidt op de overtocht, dio men dit jaar nog hoopt klaar te zullen krijgen. - Wjj herdonken deze' week weer hot oorlogsgebeuren in onze plaats en de,bevrijding van Venray En wol heel speciaal zullen onze gedachten gaan naar hen, die door het oorlogsgeweld zyn omgekomen. Op de tweede plaats naar hot kelder leven van die benauwde weken. Over de oorlogsslachtoffers hoeven we weinig te zeggen. Ieder voelt zyn eigen leed het hardst on er zullen weinig families gespaard zyn. Wij denken ,ook weer terug aan de honderden evacuees van Ovorloon, Hol thees, Vierlingsbeek, Maashees, Oeijsteren on Wanssum, aan allen, die in dezo verschrikkelijke oorlogs maanden een gastvrij onthaal en onderdak gebodon word in Venray. Wy' donken aan onze eigen eva cuees, dio liefdevol zijn opgenomen in do kelders van onz* kloosters: St Sorvatius, St. Anna, St. Jozef, het^Ziekenluiis, l'atersklooster en van vele particulieren. By deze grote monsenvlucht en monsenverhuizing in oen kapot dorp is oen onverwachte hulp geboden, overal waar men kwam. In dit jagende loven vergeet men zo gauw het goleden leed en' de ge leden ellende, maar vergeet ook al het .mooio en goede, dat er gedurende die oorlogsdagen is geweest. Maar op deze horinneringsdag gaan' onze gedachten naar allen, die vielen, naar allen, die als barmhartige Sa- maritanon do vluchtenden en gewon den liefdevol opnamen, dikwijls met eigen levensgevaar voor hen zorgden. En deze gedachten hebben enkele mensen er toe aangezet, om te pugen een comité samen te stollen uit de bevolking van Venray en omgeving. Dit moet plannen beramen dezo dankbaarheid jegens onze gevallenen, jegens hen, die de evacuees liofdovol opnamen on do dankbaarheid van hen, die niet behoefden te evacueren, niet ot weinig getroffen zyn, een blijvende uiting te geven. Waarin en waaruit deze bestaan, dat zal nog nader uitgewerkt worden. Gedacht wordt b.v. aan eon stichting voor oen jaarlijkse H. Mis, oen mo nument, maar wat het ook zyn zal, de vertegenwoordigers van alle stands organisaties en alle kerkdorpen zul len daarover nader beraden. Intussen is men al begonnen met gelden voor dit doel in to zamelon, zo is in Overloon, dat zo zyn dank baarheid jegens Venray in 't alge meen en jegens de kloosters in 't bijzonder uiten wil, reeds een huis- aan-huis-collecte gohoudon, terwijl bij diverse feesten do collectebus voor dit doel is rondgegaan en zal gaan. Zo zal dat o.m. gobouron in alle dorpen, die in Venray geëvacueerd zyn geweest. Nogmaals, wat in Vonray zelf daar voor gedaan zal worden, wordt door het comité nog besproken, maar reeds nu doet dit eon beroep op alle inwoners, om by familiefeesten, bruiloften e.d. voor dit mooie doel een rondgang té houden. De diverse verenigingen verzookt zy dringend op hun uitvoeringen collectanten te willen toelaten en hun sympathie hioraan te geven.' „Peol on Maas zal zo dikwyls als nodig is eeri hoekje inruimon om de diverse giften te vorantwoorden en wy hopen do volgende wook daarmee reeds te kunnen beginnen. Tot nader order kunt het geld afdragen aan het bureau vanuit; blad, terwyl ook onze postrekening no. 150632 hiervoor gebruikt kan worden. Laten wy allen, zonder uitzonde ring, deze gelegenheid, om van onze dankbaarheid to getuigen, niet voor bij gaan. Hooderde manieren zyn er om dat te doen en laat het te vor men comité maar kort behoeven te werken. Laten wy allen onze plicht kennen, dankbaarheid is een mooie deugd, nu krijgt gij de golegonheid deze te beoefenen. Laat de verantwoordingslyst van dozo dankbaarheids-actie in ons blad groot zyn, opdat er binnen niet te lange tyd blijvende getuigenissen mogen zijn ir. ons dorp, niet alleen van het leed' en de ellende, maar ook van onze dankbaarlioid Internationale samenwerking bij de bestrijding. Engelse deskundigen, die, op uit nodiging van Nederlandse zijde, in opdracht van hun Regering de Colo radokever-bestrijd ing in Nederland hebben bostudoerd, waren zeer ge ïmponeerd door wat hier te lande op dit gebied was bereikt en zij kwamen tot do conclusie, dat het gewenst was soortgelijke maatregelen1 internationaal toe te passen, teneinde op doze wyze het Coloradokever probleem in Europa onder de knie to krygen. Zy hebben na hun bezoek aan de West-Europeso landen een samen- weiking tussen Engeland, Frankrijk, België en Nederland voorgesteld. Dit voorstel is intussen,* mede als resultaat van do door de Nederland se Regering tot do onderscheidene Regeringen gerichte nota,* door de betrokken Regeringen aanvaard. AU gevolg hiervan zullen eind October te Brussel besprekingen wor den gehouden, waaraan voor Neder land zullen deelnemen de directeur generaal van de landbouw, Ir. C. Staf, de directeur van den tuinbouw en het hoofd van de plantenziekte- kundigen dienst. Ook Luxemburg zal voor deze be sprekingen uitgenodigd worden. De bedoeling is voor de Coiorado- kever-bestryding in West-Europa op korte termyn administratieve en technische regelingen te treffen. In dien hierbij 6011 bevredigend resul taat wordt bereikt, stelt de Engelse Regering een verzachting van haar eisen bij de groente-invoer in het vooruitzicht. I-let vele werk, dat hier te lande verricht is ter bestrijding van deze kever, zal dan dus niet alleen een gunstig resultaat hebben ten opzichte van onze oogst, de afzetmogelyk- hoden voor groenten en onze devie- zenpositie, het heeft ook geleid tot een internationale samen wei king. Een resultaat van goede organisatie en doorzettingsvermogen, dat tot tevredenheid stemt. In Venray is een Koningsdochter O da en dit is zo'n zeldzaamheid, dat overal pijltjes zyn neergehangen om eventuele bezoekers de wegtewyzen naar haar. Tevergeefs echter, ze is niet meer te vinden. Maar de bordjes vindt men nog overal. Worden zeker bewaard voor de huisvlijttentoon- stelling o De Tennisclub houdt een feest avond, niet hier, maar in Tienray, vanwege hot dansen schijnt het, maar waarom op 18 October? Op zo'n dag past geen smoking en avondkleding) Dat toont weinig begrip voor de be tekenis,van deze dag. o Gelezen in het verslag van een ver gadering van Gonneps gemeenteraad: Volgens de plannen van do water- leidings-mjj Noord Limburg, zal Gen nep in 1950 waterleiding krygen. In de oprichtingsvergadering van deze My, waarin alle gemeenten deelgenoot zijn, werd besloton, dat Gennep het eerst geprojecteerd en uitgevoerd zou worden, voor Venray en Horst'... Handige lui daar in Gennep, wat U, wij pompen wel wat langer o— Op de Deurnseweg is een pauwhaan door de vooiruit van een auto binnen gevlogen. De ruit was stuk, de pauw- liaan zo dood als een pier. Aandoenlijke verhalen stonden in alle Nieuwsbladen, woet U hoe ze Venray sclireven: De Maasbode, Ven raai; de Tijd, Venraay; de Volkskrant, Venraai; Trouw, Venrai; Parool Venra. De Waarheid noemt geen plaats, die wist het zeker niet te vinden. o Dat het Verkeersbureau van V.V.V- niet voor niets op de Markt staat, bewijst het groot aantal bezoekers- vrbemdellngen, dat inlichtingen komt vragen en.... spoorkaartjes koopt. Deze weten dus déze service van „Venray Vooruit" beter te Waarderen dan vele Venrayers, die liever hals over kop aan het station een kaartje kopen als een, twee of zelfs drie dagen van te voren een kaartje op hun gemak aan dit bureau te halen, waardoor zy 6n het zich gemakke lijk maken ènv deze vereniging steu nen Maar ja, je hebt mensen, die het nooit Ieren o— Na een paar weken vacantie, om weer wat op stem te komen, is de Sirene weer in ons midden terug. Het postkantoor en omgeving heeft zij nu genoeg bekeken on daarom staat zy nu op het stadhuis, dat daar door een veel fraaier uitzicht heeft gekregen. Kwaadwilligen fluisteren wel, dat ze bang was voor de con currentie van de „leveringskoeien" op het Hengeniusplein* maar dat is maar roddelen. In ieder geval zal zy pogen om 's morgens om half 8, 12 uur 's mid dags en 's avonds half zes, haaf lieflijk geluid weo* te laten horen, terwy'l by brand zy van zeven uur 's morgens tot zeven uur 's avonds eveneens bereid is, de brandblussers by elkaar te janken. Frankrijk Vorige week werd te Belgrado een internationale communistische orga nisatie opgericht, waaraan behalve de satelieten van Rusland, de Bal- kanstaten, ook Italië en Frankrijk deelnemen. Deze organisatie, die in feite een barricade is tegen het over wicht wat Amerika zou krijgen met zijn hulpverlening door het plan- Marshall aan de Europese landen en- eon oorlogsverklaring aan elke democratie, is intussen in Frankrijk reeds haar werk begonnen. Hoewel de Franse vakverenigingen zelf er kennen, dat de loonsverhogingen in de huidige economische toestand van Frankrijk onmiddellijk worden teniet gedaan door do daaropvolgende prijs stijging, hebben ze deze week een loonsverhoging van 11 pet. geeist en anders algemene staking. Ondertussen staakten at de tran sportbedrijven, de havenarbeiders, terwijl ook de mijnen mee zullen gaan doen indien deze eisen niet worden ingowilligd. De Regering doet al hot mogelijke om de zaak moester te blijven, daar Frankrijk liet nu al slechts tot December ternauwernood zonder, ban kroet halen zal. Het is duidelijk, dat deze nieuwe stakingsgolf in feite be doeld is om door onrust in het economische leven America de lust te ontnemen die financiële hulp te geven die Frankrijk zo bitter liard nodig heeft. Of het plan van Truman, om het Amerikaanse leger voor 50 millioen dollars te laten inkopen in^Frankryk de regering wat meer armslag geven -zal? Zeker is, dat al deze stakingen by het gewone publiek de commu nistische party geen goed doet en vele kiezers naar Genoraal de Gaulle zal drijven, die met zyn overkoepe- lingsstreven van alle politieke partijen zeer zeker een anti-communistisch front wil vormen. Zuid-Amerika Reeds lang was het .duidelyk, dat Rusland vaste voet probeerde te krijgen in de Zuidelijke Staten van Amerika, waar alle mogelijke com munistische organisaties en mantel organisaties een steeds toenemende productiviteit ontplooiden. Een van de meest geliefde landen hiervoor was wel Chili, maar daar is nu de bom gebarsten. De Regering van deze staat be schuldigde vorige week Joego-Slaviö er van te saboteren en te spionneren in haar land, door middel van haar diplomatieke verl9genwoordigers. Zo zouden de stakingen in de kolen mijnen door dezo diplomaten zijn ge organiseerd. Verder werd nog onthult dat in Argentinië een speciale ver tegenwoordiger van Maarschalk Tito een verzetsbeweging organiseert tegen de Verenigde Staten. Een groot aantal documénten dien aangaande werd eveneens gepubli ceerd en twee zaakgelastigden -van Joego Slaviö gearresteerd. De Joego-Slavisclie regering heet een en ander natuurlijk gelogen, maar ook Brazilië en Argentië begin nen roerig te worden en men is van plan de betrekkingen met Rusland en zyn sattelieten te verbreken. De Verenigde Staten van Amerika zien bij dit alles rustig toe en gezien de zeer innige samenwerking van Zuid en Noofd-America, zouden er wel eens kwade dagen voor het commu nisme kunnen aanbreken. Indonesië In de Veiligheidsraad wordt nog steeds het nodige gepraat, en in Indonesië gaan onze troepen verder het onder hun gezag .staand gebied to zuiveren van ongure elementen. Het consulaire tusseu-rapport vorm de in de Veiligheidsraad dozo week een der hoofdpunten van do bespre king. In dit voorlopig rapport, dat de consuls moesten opmaken naar aanleiding van het nakomen van het bevel „staakt het vuren" zegt o.m., dat deze order inderdaad gegeven, is, maar dat door hot onderlinge wan trouwen tussen de Nederlanders en Indonesiërs deze order niet werd uit gevoerd. De Nederlandse troepen gin gen inderdaad niet verder, dan zy gekomen waren, maar de zuivering van het door hen veroverde gebied bleef doorgaan. Tenslotte merkt dit rapport op, dat slechts 5 pet. der Indonesiërs republikeins gezind is en dat er zeer weinig haat jegens de Nederlanders in Indonesië is. De Russen meenden, dat nu toch wol duidelyk bleek, dat Nederland DE grote schuldige was, dus dat de troepen 'geheel terug moesten getrok ken worden, zoals zo gestart waren voor de actie. Zelfs Australië, ook geen grote vriend der Nederlanders, vond dit wel wat bar, dit stelde dan ook voor, beiderzijds terugtrekken op 5 km. achter de stellingen, wélke op 1 Augustus werden ingenomen. Engeland diende een nieuw voor stel in om de Commissie van Drie, België, Australië en Amerika als eerste taak te geven een voorlopige demarcatielijn op te laten stellen en deze aan de Veiligheidsraad door te geven. De ihee8te leden van de Veilig heidsraad schijnen wel te begrypeb? dat het Russische, en dit wel vooral maar ook het Australische voorstel, de chaos en wanorde slechts ver groten zal, zodat dus op de vergade ring a.s. Dinsdag het Britse voorstel wel een goede kans krijgt, een voor stel waar ook de Nederlandse afge vaardigde, minister van Kleffens in principe mee accoord kon gaan. Palestina. De Verenigde Staten van Amerika hebben deze week hun lang ver wachtte mening over de toekomst van Palestina laten horen. Het stemt in met de verdeling van Palestina in één Joodse en één Ara bische staat, een verdeling, die ook die ook de daarvoor in heb leven geroepen -commissie van dc Verenig de Naties voorstond. De Arabieren willen hier echter niets van weten en hun eerste daad was een bom te laten ontploffen in de tuin van liet Amerikaans Con sulaat. De Arabische Liga, met aan het hoofd de Groot-Moefti van Jerusalem die onlangs uit Franse gevangenschap is ontvlucht, heeft van vyf der Ara bische staten de toezegging gekregen dat- zy militaire hulp krijgt om zo gauw als Engeland vertrekt, Pales tina voor de Arabieren te veroveren. Men schat hun aantal op 280.000 manschappen. In Engeland is hot Joodse Legioen ondertussen bezig mannen te werven voor' eenzelfde doel, maar nu voor de Joden. Dit probleem zal waarschijnlijk een der 'grootste moeilijkheden zijn voor de eerstvolgende algemene vergader ing der U.N.O. Verenigde Staten. Het plan Marshall, de reddingslyn voor het arme Europa, blijkt niet die instemming te vinden in Amerika, die de leiders, President Truman en de ontwerper zelf, de Minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, zich hebben voorgesteld. De rapporten van de Congresleden, die de nood in Europa bestudeerd hebben, zyn niet onverdeeld gunstig. Marshall heeft do twee grootste vakbonden doen weten, dat hy maat regelen moet nemen om een noodlot tige achteruitgang van Europa, poli tiek zowel als economisch, te ver hinderen. Wil hij dit in voldoende mate kunnen doen, dan is naast een voort durend ononderbroken werken van de geld- en goederen vragende lan den zelf, ook ^on grote productie van de Amerikaanse indus trie en landbouw nodig. Zo niet, dan zullen reeds voor het plan Marshall in het Congres ter goedkeuring komt, verschillende lan den aan het einde van hun krachten zyn en een willoze prooi zyn voor revolutie en terreur, waarvan ten slotte Amerika zelf eens de grote nadelen zal ondervinden. Het voornaamste Eed van trouw. Dinsdag heeft H.K.H. Prinses Ju liana in de Ridderzaal te 's Graven- hage de eed afgelegd als Regentes: Nederl. kinderen in Duitsland komen naar ons laud. Ongeveer tienduizend kinderen van in Duitsland wonende Nederlanders zullen voor herstel van krachten naar ons land komen. De regering verleende daartoe haar toestemming aan de commissie Kin- deruitzonding 1945, die de organisatie zal Opdragen aan de verschillende organisaties en instellingen, die reeds op dit gebied werkzaam zijn. Aardappelmeel blijft binnen de grenzen. Aangezien binnenkort vyf procent aardappelmeel in het brood wordt verwerkt, moet vrijwel de gehele uitvoer van 'aardappelmeel worden stopgezet. Door het uitvallen van deze export wordt een belangrijke déviezenpost weggenomen: het vorig jaar bracht ruim vyftig millioen in het laatje. Met het oog op de precair^ graan- positie is het noodzakelijk,"dat het aardappelmeel binnen onze grenzen blijft. Maar ook het binnenland zal in 't gebruik worden gerantsoeneerd. De verscheidene artikelen waarin aard appelmeel of dezelfs derivaten Wor den **verwerkt, zullen het voortaan moeten doen met een afwijkende kwaliteit. Vragen over serviespunten. Het lid der Tweede Kamer, de heer Andriessen "(KVP) heeft aan de Minister van Economische Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat sinds Augus tus 1945 geen serviespunten aan anderen dan huwenden zijn ver strekt 2. Is de Minister niet van oordeel dat door het niet verstrekken van zulke punten onhoudbare toestanden vooral in de gezinnen met kinderen ontstaan zyn 3. Is de minister bereid zodanige wijzigingen in hot verstrekken van punten voor de aankoop van servies goederen aan te brengen, dat ook anderen dan huwenden zich het noodzakelijke serviesgoed kunnen aanschaffen. Verordening inzalie het ver- voereu van aardappelen. Het onrechtmatig vervoederen en bewerken tot veevoeder van aardap pelen, hoeft grote afmetingen aange nomen. Dit is aanleiding geweest voor liet Bedrijfschap voor Aardap pelen een verordening vast te stel len, die beoogt aan dit euvel paal en perk te stellen. Deze verordening kómt er in de practyk. op neer, dat partijen (onge sorteerde) aardappelen niet zonder veevoederverklaring mogen worden vervoerd, tenzij liet betreft vervoer naar bedrijfsgebouwen van de teler naar aardappelmeelfabrieken of naar sorteerinrichtifigen. Deze verordening treedt 11 Oct. a.s. in werking. De zuurkoolvoorziening in de komende winter. In verband inet de grote vraag naar witte kool liep-de pry's van dit product sterk op. De zuurkoolfabri kanten konden aanvankelijk dan ook slechts tegen hoge prijzen witte kool betrekken, hetgeen de zuurkoolfabri- catie in gevaar bracht. Teneinde de zuurkoolvoorziening deze winter te verzokeren, is een regeling getroffen tussen het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen en de zuurkoolfabrikanten. Volgens deze regeling zal 70 pet. van de op de veilingen aangevoerde witte kool gereserveerd worden voor de zuur koolfabrikanten, die dc kool tegen een redelijke prijs zullen kunnen be trekken. Met dezo hoeveelheid hoopt men ongeveer 80.900 vaten zuurkool te fabriceren, welke hoeveelheid onge veer gelyk is aan die van het vorig jaar. De export-heffing op witte kool, ingesteld om het uit te voeren kwan tum te drukken, heeft men nu laten vervallen, aangezien bovenbedoelde regeling met de fabrikanten een vol doende hoeveelheid voor de binnen landse industrie garandeert. lilein verlof bij dringende zaken. Bij beschikking van de Minister van Oorlog van 17 Sept. 1947 is de mogelijkheid geopend om ook aan dienstplichtigen van de lichting 1945 en volgende lichtingen, indien sedert de datum van opkomst 12 maanden zijn verstreken, in zeer dringende gevallen klein verlof voor zaken te te verlenen. Indien naar aanleiding van deze beschikking de Minister verzoeken bereiken van bouwvakarbeiders, zul len deze zoveel als met het belang van he militaire dienst in overeen stemming is to brengen, worden in gewilligd. Dit naar aanleiding van velo vra gen, dio door in militaire dienst zyndo bouwvakarbeiders worden ge steld, om, met het oog op het.grote tekort aan geschoolde bouwvakar beiders, van verdere vervulling van de dienstplicht te worden vrijgesteld. Jongveekcuring te Sevenum. Dinsdag 21 Oct. organiseert de Fok- vereniging „Ons Belang" te Sevenum een uitgebreide Jongveekeuring. Het is meer dan tien jaren ge leden, dat een dergelijke demonstra tie hier werd gehouden en hot zal ons benieuwen hoe de vereniging, na al die grote veranderingen van In en na de oorlog, er nu voorstaat. Gezien de vele bekroningen, welke het Sevenumse vee 'op de laatste Fokveedag te Horst, ten deel viel, menen wy werkelijk iets goveds te mogen verwachten. De catalogus bevat de namen van ruim 250 stuks M.R.Y. fokvee, zodat kwantiteit en kwaliteit in dit geval dus samen kunnen gaan. De keuring begint om 1 uur. Wild zwijn aan de lasso. Eeh dezer 'nachten werd de in nachtdienst zynde sluisknocht v. H. aan sluis 7 van do Zuidwillemsvaart onder Aarle-Rixtel opgeschrikt door een plons in het water van de kolk. De man was niet weinig verwon derd, toen hij een stevig wild zwijn onrustig het water zag doorklieven. Na het dier moe gejaagd te hebben, wist de sluisknecht een stevig touw om slagtanden er. kop van het dier te slingeren- en het aan do lyn te houden tot assistentie kwam opda gen. Vijf mannen hadden nog veel werk om het varken op do kant te brengen. Des avonds zaten de bon- loze hammen en coteletten onder het zout in de kuip van do fortuin lijke sluisknecht. Klooster iu de Peel De eenzaamheid der Peelvlakte zal gebroken worden nu de Paters Oblaten beginnen met de bouw van een groot klooster in de. Sevenumse Peel. Met de grondwerkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt. Tarieven liuislioudwas Enige tijd geleden zyn de tarieven voor de huishoudwas verlaagd. Om te kunnen vaststellen of de wassery zich ook aan de nieuwe tarieven hielden, heeft de Opsporings dienst van de Prijsbeheersing in de afgelopen twee weken een uitgebreide controle gehouden o.m. in Brabant efl Limburg. Er werden 131 wasseryen bezocht'. Tegen 25 daarvan moest proces verbaal worden opgemaakt en- wel 14 processen-verbaal terzake over tredingen van de loonbepalingen en 11 processen-verbaal voor overtredin gen van de piijsvoorschriften. Voor de witwasseryen mag er nog wel eens de aandacht op worden ge vestigd, dat als de wasgoederen niet zijn verzekerd de.maximum-prys met 3 pet. moet worden verlaagd. Het overwegende aantal loonovor- tredingen doet het vermoeden op komen, dat men in de witwasserij- braryMie nog niet voldoende er van overtuigd is, dat, wil men het prijs peil in de hand kunnen koudon, een strikte naleving van de loon bepalingen absoluut noodzakelijk is. Rijkswerkplaats te Roxmeer. Te Boxmeer zal binnenkort een Rijkswerkplaats voor hot Land van Cuyk geopend worden. Personen van 18—35 jaar, zullen een vakopleiding krygen tot" timmerman of metse laar. 500 vaarzen naar Engeland Als bewys van sympathie heeft de Nederlandse regering ten behoeve van het fonds voor getroffen gebieden. 500 dragende vaarzen aan de Engelse regering aangeboden. Deze dieren stammen uit de be kende zwartbonte Fries-Hollands vee-- slag. Het zyn göen officiële stam- boekdieren, doch dieren met goede gebruikswaarde, hetgeen blijkt uit de by de afstamming vermelde productie- gegevens. De eerste zending van 170 stuks is inmiddels naar Engeland verzonden en de rest zal in twee groepen volgen. Volkswagons in Nederland. Nederland zal tot in 1948 uit Duitsland 1700 volkswagens invoe ren. Het eerste contract voor de levering van 200 volkswagens aan Nederland werd gesloten tijdens de Beurs to Hannover. Thans heeft do Nederlandse impor teur van deze volkswagens, Pon's automobielcnfabriok to Amersfoort een contract gesloten voor de lever ing van nog 1500 wagens. De automobielen zullen in regel matige maandelijkse quota tot het einde van hot volgend jaar worden geleverd. Ver jaarspakketten voor militairen iu Iudië De mogelijkheid is geopend naai de verjarende militairen in f&dië van Nederland uit een persoonlijk pakket te sturen, dat op de verjaardag aan de geadresseerde in Indiö wordt uit gereikt. De samenstelling van dit pakket worut geheel aan de afzender over gelaten, waarbij mc'n zich echter moet richten naar de aanwijzingen, die zijn afgedrukt op het bij de speciale dozen behorend pakpapier. Deze dozen, vergezeld van papier, touw, etiket en PTT-adreskaart, kunnen a f2 worden aangevraagd bij de plaatselijke Niwin- comitó's en bij do intendance van het Nederlandse Rode Kruis. Leeghwater- plein 27, Den Haag. In deze piyszyn allo kosten van vervoer enz. inbe grepen. Het pakket moet uiterlijk drie maanden vóór de datum van de verzending worden aangeboden. Met liet oog op do beperkte tran sportmogelijkheden, kan iedere ge adresseerde in Indië slechts één ver- jaarspakket ontvangen. Paarden uit Duitsland. Hoe groot hot aantal paarden is, dat de Duitsers tyder.s de oorlog uit Nederland hebben goroofd, zal wel nooit precies kunnen worden vast- gestold, maar zeker loopt het in de tienduizenden. Het allerbeste stam boekmateriaal van de inlandse fok kerij werd daarbij niet gespaard. De pogingen, direct na de bevrij ding aangewend om een aantal ge lijkwaardige fokmerries uit Duitsland terug te krygen, leden schipbreuk. Nederland kreeg paarden terug, maar niet het waardevolle materiaal voor de fokkerij. Eerst thans, twee jaar na de be vrijding zal, er een kleine restitutie plaats hebben. Binnenkort zal er een commissie naar Qldenburg vertrek ken, om daar, met modewerking van het Oldenburgs Stamboek een 50tal paarden uit te zoeken, ter gedeelte lijke vervanging van do meegenomen paarden. Nederland moet .een gemiddelde prijs van ongeveer f 3000 voor deze paarden betalon. Is dat nou restitutie Eerste Katholieke Middelbare Landbouwschool geopend. To Roermond is Maandag de eerste Katholieke Middelbare Landbouw school van ons land geopend. De betekenis springt van dit feit springt in het oog, als men bedenkt, dat er in Nederland overigens slechts twee van deze, maar dan niet-confes- sionele, scholen bestaan, n.l. te Gro- nïngen en te Dordrecht. De Kath, Nederl. Boerqn-- en Tuin- dersbond heeft' na lang beraad deze school gevestigd in hot Katholieke Zuiden, waarbij de keuze^ na ampel beraad viel op Roermond, dat een erkend belangrijk landbouwcentrum is. Mgr. Lemmens verrichtte de in zegening. IN HET KORT. Het Maastrichtse Tribunaal heeft geadviseerd de NSB-er Stegelliuis uit Maastricht te veroordolon tot een geldboete van honderd duizend gul den, een jaar voorwaardelijke deti nering en ontzetting uit de rechten, o.a. wegens het ter beschikking stellen van zijn auto aan de W.A. De Ced.ec heeft procesverbaal opge maakt wegens liet verhandelen van bonnen voor 45 ton kolen. Het groot ste deel afkomstig van oen bediende van een Maastrichtse brandstoffen- handel, die de bonnen'had verduis terd. Op 29 Dec. 1946 werd ten huize van v. St. te Mierlo--Hout een koffer met circa f21000 aan geld ontvreemd. Thans is de politie erin geslaagd de vermoedelijke dader aan te houden, -zekere V. uit diezelfde gemeente. De man is ingesloten en er wordt onder zocht of hij ook schuldig is aan een inbraak by de kassier der boeren leenbank, waar eveneens een groot bedrag aan geld werd ontvreemd. Een dominee te Gendt is tot veer tien dagen gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij zijn schuur had be schikbaar gesteld voor clandestiene slachterijen. In het Brabanso dorpje Putte werd een 68jarigo man door de -duisternis misleid en kwam in een open weg gedeelte terecht. Toen men hem vond bleek liy in do modder gestikt. 60 dagen gesloten. Behalve drie» kleine ondernemingen hebben alle Amerikaanse distilleer deryell besloton met ingang van 26 October 60 dagen te sluiten. Hierdoor zal naar schattingTO a 20 millioen schepel graan vrij komen voor export naar Europa. De distilleerderyen be sloten tevens hun vooiTaden graan aan do Amerikaanse regering te verkopen. Door dezo sluiting zullen echter 2500 tot 7100 arbeiders zon der werk komen. Aanbesteding stopgezet Naar de Maasbode verneemt, zyn thans de rijksgoedkeuringen voor de aanbesteding van woningwetwonin gen tot 1 Januari 194S stopgezet. Hieronder valt dus niet de particu liere woningbouw en de herbeuw. De minister heeft de maatregel ge- nomon, omdat het voor dit jaar vast gestelde aantal van 25.000 woningen is gepasseerd. Wanneer men op de zelfde voet zou doorgaan, zou de bouw nijverheid in moeilijkheden geraken in verband met de voorradige mate rialen en arbeidskrachten.

Peel en Maas | 1947 | | pagina 2