WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Het DERDE EEUWFEEST der Minderbroeders Emigratie.... het laatste E 3 Ills Zaterdag 27 September 1947 No» 39 Acht en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave, Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnement sprijs per kwartaal vcor Venray 11 1.C0 buiten Venray 11 1.20 uitsluitend vooruitbet. Wanneer wij nu aan het einde van deze feestweek het programmaboekje nog veens doorbladeren en we lopen nog eens door de straten, waar het groen verdord hangt, dan kan het niet anders of we moeten zoggen het was goed, het was schoon en al dat schoons, heelt Venray de paters aan geboden voor al hec goede, d.at zij in Venray braqliten en daar behielden, Samen is er gewerkt, samen is er versierd, samen heeft men feest gevierd. één grote gemeenschap, waar van het hart het klooster was. Klokkendoop. De plechtigheden en feestelijkheden werden ingezet met de doop der klokken, door de Hoog Eerw. fleer Deken in de Paterskerk, waar men ondertussen al druk aan het ver sieren was. En toen Zondagmorgen Vader Bisschop in de grote stoet naar het Henseniusplein ging voor het Pontificale Misoffer, beierden voor het eerst sinds jaren weer klokken over ons dorp, klokken die de blij vendo getuigenis zullen zijn van onze, dankbaarheid. Maar aan deze Pontificale Hoogmis ging een voorbereidend triduum voor af, waarin sprekers als Borromeus de Groeve O.F.M., Pater Dr. Ludovicus Daniels O.P. en Pastoor Hillebrand, de betekenis van dit feest in geestelijk opzicht duidelijk en welsprekend uiteenzetten. Culturele viering Het feest, dat men kan verdelen in een goestelyke, culturele en volkse viering, beleefde wat het culturele gedeelte betrof, Zaterdag zyn hoogte punt toen om half 4 Dr. J. B. M. Veraart, als voorzitter van het uit voerend comité, na een kort welkoms woord aan pater Provinciaal, de Hoog Eerw. Heer Deken, de Heer Burge meester en and9re autoriteiten, het woord gaf aan Bernard Verhoeven. Deze dichter gaf een meesterlijke beschouwing over de persoon en de invloed van St Franciscus. Spreker vroeg zich af, waarom deze Heilige nu na zeven eeuwen nog zo actueel is. De kern van dit geheim ligt in het algemeen menselijke en toch zeer persoonlijke van zyn leven. St Franciscus bezat deze levens- kenmerken, omdat hij een man van het hart was, die met verwaarlosing van de vergankelijke vorm, immer tot de geestelyke kern doordrong. Dit kon hy omdat hy een groot kunstenaar was, die over de intuïtie beschikte om zich een groot leven te verbeelden. Dit is het, waardoor hy nog steeds actueel is, want de kunste naars zijn het, die tegenwoordig de rol van bemiddelaars van het leven •spelen. De grote stuwkracht van St Frans was zijn nimmer onderbroken impro visatie, die door een organisatie in -evenwicht gehouden moest worden en geregeld. Spreker ging dan nog na de figuur van de grote Heilige, tegenover de stromingen van humanisme, com munisme en existentialisme, waarby weer bleek, dat ook hier zyn geest zich aanpaste. Patei Gardiaan bood dan nog met enkele woorden Tater Provinciaal, Dr. Apolliaris van Leeuwen, het gedenk boek van het 3e Eeuwfeest aan, waarna een rondgang over de tentoon stelling gemaakt wei'd. NIEUWE BONNEN Yoor tijdvak van 28 Sept. t.m. 11 Oct. Bonkaarten KA KB KC 711 (Serie N) N—01 Brood 800 gram brood N—01 Boter 125 gram boter N—02 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet N—03 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet N—01 Vlees 100 gram vlees N—02 Vlees 400 gram vlees N—01 Melk 4 liter melk N—03 Melk 6 liter melk N 05 Melk 61/: liter melk N—01 Diversen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas N—03 Reserve 1600 gram brood N-04 Reserve 200 gram kaas of 250 gram korsiloze kaas N—06 Reserve 250 gram boter Bonkaarten KI) IvE 711 (Serie N) N—11 Brood 800 gram brood N 11 Boter 250 gram boter N—12 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet N 11, N 12 Vlees 100 gram vlees N—11 Diversen 100 gram kaas of 125 gram korttloze kaas N 13 N 15 Melk 10 liter melk N—13 Reserve 800 gram brood Bonkaarten MA MB MC MI) ME MF MG MH 711 (byz. arbeid a.s. moeders en zieken) Serie N N—21 Brood 800 gram brood N—21 Boter 250 gram boter N—22 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet N—21 Melk 5 liter melk N—21 Vlees 300 gram vlees N—22 Vlees 100 gram vlees N 21 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze N—21 Eieren 5 eieren BEL OP BIJ BRAND No. 392 Tentoonstelling Het was voor velen een verrassing daarop enkele beelden terug to vinden uit de grote kerk, die door de Heer van Dongen op kundige wyze zyn gerestaureerd en die wel een duidelijk beeld geven van de verwoesting en vernieling, waaraan zij waren bloot gesteld, maar ook van de toegewijde arbeid van Pater Beda en de restau rateur, dio deze beelden voor ons na geslacht hebben weten te behouden. Dan waren er op de tentoonstelling nog enkele barokke beelden van St Franciscus- en St Anl-honius; schilderijen, kostbare boeken, oor konden, afbeeldingen van oude kloos ters en heilige vaterf, uit allo moge lijke plaatsen van ons land by elkaar gehaald, gaven een goed overzicht van hot werk der Paters in Neder land en meer speciaal in Venray. Speciale opmerking verdient wel het werk van een jonge Venrayse kunstenares, mej. Berta van Meyel, die reeds bij het Maria-congres te Maastricht de aandacht trok door haar ontwerp en schitterende uit voering van enkele kazuifels. Ook hier had zy een nieuw kazuifel in gezonden, maar wy betreuren het, dat or dit slechts alleen was. Dit was toch wel by uitstek de ge legenheid om het werk van enkele Venrayse kunstenaars, waarmee zij elders zoveel verdiende successen behaalden, ook hier -te laten zien, daar wij, wat dat betreft, toch wel zeer karig bedeeld zijn. Ongetwijfeld zal deze tentoonstel ling, die nog geopend is tot 30 Sep tember en waar deskundige rond leiding telkens plaats heeft, nog veel belangstelling trekken. Franciscusspel In de avond werd de eerste op voering gegeven van het Franciscus spel „De Zanger van Assisië", ge schreven „door P. Vermelfoort. Hoewel dit zeer goede stukken heeft, was het geheel tamelyk rommelig, ook al doordat verschillende spelers niet vast in hun rol waren. "We geloven niet, dat de schryver er in geslaagd is.de invloed van St Franciscus op de wereld te doen zien door dit toneel stuk. Ook Dinsdag en Woensdag trok dit toneelspel nog veol belangstelling. Zondag, het hoogtepunt Hadden de verschillende versierders de gehele week last gehad van zon en warmte, toen mgr. Lemmens Zon dag door de bruidjes en priesters by het feestelijk versierde klooster afge haald werd, stond er flink wat wind en was de lucht vol dreigende regen wolken. Zoals gemeld begaf Vader Bisschop onder het gelui der nieuwe klokken, voorafgegaan door de jubilerende Minderbroeders, zich naar het Hen seniusplein om daar de Pontificale Hoogmis op te dragen. Het Henseniusplein was stemmig versierd door de buurt en de luidspre kers zorgden, dat de plechtigheden op het altaar en de meerstemmige-Mis „Lauda Sion" van H. Cuypers, uit gevoerd door de gezamenlijke kerk koren van het Dekenaat, goed te horen waren door de duizenden aan wezigen. Onder deze merkten we op de Commissaris der Koningin, mr F. Houben, Dr. Poels en vele andere kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. In zyn feestpredicatie dankte Pater Dr. E. Sloots, de Venrayse bevolking voor de liefde die zy de Paters heeft toegedragen en het meeleven met al het lief en leed van het klooster. Na de Pontificale Hoogmis was er een druk bezochte receptie in de aula van het Gymnasium. Om goed 4 uur trokken diverse verenigingen van Venray in een groot défilé langs de Paters, waarna zy in optocht door de versierde straten naar Huize St Servatius werden gebracht, waar de grote feestvergadering in de feestzaal gehouden" werd. Feestvergadering Ingeleid door Dr Veraart, waarby deze de klokken officieel aan de Paters aanbood namens de Venrayse bevol king, gaf do Commissaris der Ko ningin een historisch overzicht van het werk, dat de Franciscanen zowel op het gebied van de wetenschap als van de practische zielzorg hebben verricht en deelde tot grote blijd schap der aanwezigen mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd, Pater Gardiaan te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Hoog Eerw. Deken bood namens het Dekenaat zyn gelukwensen aan on kondigde een si iditing aan, waar uit ieder jaar een II. Mis zal gelezen worden, voor de overleden Minder broeders. De Heer Burgemeester bood het feestgeschenk der Gemeente aan, een nieuwe kruisweg voor de Paterskerk. Hierna hield Henri de Greeve zyn schitterende feestrede vol van oude herinneringen aan Venray, het kloos ter, gymnasium en Minderbroeders, waar hij het beste deel van zijn jeugd had doorgebracht, maar ook vol van diepzinnige uitweidingen over de be- tokenis van het leven, de zin van de schepping en het mysterie van het priesterschap. Met dankbaarheid dacht hy terug aan die tyd, toen hy als echt Franciscaans kind daar de liefde voor hot woord, initiatief en durf geleerd had. Pater Gardiaan, zichtbaar geroerd, dankte dan allen hartelijk voor dit blijde feest. Na deze. echt gezellige feestverga dering ging het door de met Oranje- Het voornaamste van deze uteek "VVinterdienst Spoorwegen. Zondag 5 October a.s. zal de nieuwe winterdienstregeling by de Nederl. Spoorwegen ingaan. Eigenlijk omvat deze hetzelfde schema als de zomer dienst, maar zij is meer aangepast aan de wintorbehoeften, waarby met geen vacantieseizoen behoeft te wor den rekening gehouden en 't publiek ook overigens minder op reis pleegt te gaan, zodat de dienst enigszins kan worden ingekrompen. Dit in het oog houdende, alsmede do algemene materiaalsituatio dor spoorwegen kan men dus in het al gemeen geen belangrijke verbetering verwachten. YVinterprijs voor eieren. Op 21 Sept. is de prijsverhoging voor kippeneieren ingegaan. De maxi mum-producentenprijs wordt dan van f 1.96 tot f 2.28 per kilo af bedryf pluimveehouder gebracht. Voor ie consument sty gen de maximumprij zen met 2 cent per stuk. Deze pryzen worden dus klasse 1 IS ct.; klasse 2 17 et.; klasse 3 16 ct. klasse 4 15 ct.; klasse 5 14 ct.; klas se 6 12V2 ct. De prijsverhoging geldt tot 3 Jan, 1948. Groenvocr-positie zeer sleclit, Was het A ugustusbericht betreffen de de stand der gewassen in mineur gestemd, de toon van liet September- bericht is somberder. De verder aan houdende droogte heeft over de gehele linie de stand nadelig beïnvloed. Het weiland is nu niet alleen op de hoge zand- en de rivierkleigronden verbrand, doch laat in het gehele land te wensen over. Dé groenvoerpositie voordekomen- de winter is uiterst somber. De toe stand van de stoppelknollen en de spurrie is uitgesproken slecht. Het spreekt vanzelf, dat onder de gegevenomstandigheden niets of zeer weinig kan worden, ingekuild. De gevolgen hiervan zullen voor de vee houderij niet uitblijven. TliOEPEN KEREN TERUG UIT INDONESIË ïlet ligt, indien de toestand in Ne- derlandsch-Indië zodanig ontwikkelt als de Regering hoopt, in het voor nemen in het jaar 1948 te doen terug keren de dan nog niet afgeloste delen der beide lichte divisiën, de le divisie 7 December", de 6 met deze divisie uitgezonden bewakingsbataijons en de tweede serie van 6 bewakings bataljons. Indien mogelyx maar dat hangt af van vele, thans nog moeilyk te berekenen factoren zal ook de in Juni/Juli 1947 naar Indië vertrokken 2e divisie tegen het einde van 1948 nog geheel of gedeeltelijk naar Nederland terugkeren. De ge middelde sterkte der troepen derKo- ninklyke Landmacht in Nederlandsch- Indië. zou dan in 1948 60.000 man bedragen, waarop zy in deze begroting geraamd is, aldus de Minister van Oorlog in zijn Memorie van Toelich ting op do Rijksbegroting 1948. ER IS VOLDOENDE GLAS BESCHIKBAAR Wordt toewijzing bespoedigd Een dezer dagen gepubliceerd be richt over de beglazing van fabrieken en bedrijfsgebouwen heeft wellicht de veronderstelling opgewekt, dat by de voorziening met glas deze ge bouwen bevoorrecht zouden worden boven woonhuizen. Dit is beslist niet het geval, aldus het Ministerie van "Wederopbouw. In ons land is momenteel voldoen-, de vensterglas beschikbaar om, reke ning houdend met 't aantal beschik bare glaszetters aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Wy veroorloven ons, aan deze mededeling de verwachting te ver binden, dat nu dan ook voor een ruime beschikbaarstelling van dat glas zal worden gezorgd. En dat met de uiterste spoed. Immers in de getroffen gebieden is zelfs nu nog altijd te veel hout en carton in de vensterkozijnen vestigd. Het wordt toch wel de allerhoogste tyd, dat hieraan een einde komt. Dat het kan, het ministerie verklaart het zelf, zie boven. Het moet niet langer zo zyn, dat men in de geteisterde gebieden van een dergelijke verklaring ongelovig en schokschouderend kennis neemt. Daarom is vlotheid by het ver strekken van glastoewijzingen aan het publiek dringend nodig bollen verlichtte straten naar het sportterrein aan de Lounseweg.waai de fanfare St Catharina uit Leunen, een concert gaf en diverse komieken o.l.v. de heer Martens van hui\ kunnen blijk gaven. 's Maandags werden de kinderen der gehele gemeente getracteerd op een marionettenspel en koek. De dames van Boort gaven 's avonds nogmaals enkele opvoeringen voor de ouderen met muzikale omlijsting van do Oostrumse Jasz-band. Deze poppenkast was wel de beste vondst van de volksfeesten en, dat zij voldeed, bleek wel uit de enorme belangstelling en het gulle applaus. Ook de andere vermakelijkheden over belangstelling r.iet te klagen. Dinsdagavond bracht de Harmonie, de nieuwe Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, Pater Gardiaan, een serenade en maakte hiermede 'n slot aan een feestweek, die de Minder broeders ondubbelzinnige getuigenis gaf van de dank van de Venrayse bevolking voor wat dit klooster in drie eeuwen gaf. De oplichter Johan Kool in België veroordeeld. Na eerst te Venlo, Tegelen en ook te Venray en Oirlo eonige goedge lovige zielen een paar duizend gulden lichter te hebben gemaakt, trok Johan Kool, bezitter en oprichter van hele film-studio's, welke alleen slechts in zijn rijke fantasie beston den. naar Antwerpen. Ook hier wist hy lieden door zyn optreden en fantastische verhalen te bewegen hem duizenden francs toe te voltrouwen, welke hij dan in go- zeischap van zyn vriendin er door draaide. Kool gaf voordrachten over het bouwon van een Hollywood te Ant werpen en zwaaide met gewichtige contracten van Amsterdamse firma's waarvan hy de zaakgelastigde zyn zou. Johan Kool plaatste in verschei dene bladen advertenties voor een school tot opleiding van filmkunste naars. Vooraf moesten 1450 frs. be taald worden. Ook leende hij onder valse voorspiegelingen grote bedra gen. Terzake van oplichting stond hy voor de Antwerpse rechtbank te recht. Deze veroordeelde Kool tot 16 md. gevangenisstraf en 1400 francs boete. Bovendien kreeg hy 1 maand wegens onwottig verblyf in België. Zyn vriendin, zekere T. C. uit Klein-Oirlo, werd tot 1 maand gevangenis veroor deeld. Beiden zullen ra het uitzitten van hun straf over de Belgische grens gezet worden. SLACHTENDE ZELFVERZORGERS Met ingang van 1 October a.s. wor den de zelfverzorgers voor vlees in de gelegenheid gesteld tot het slach ten van varkens en/of schapen voor eigen gebruik, evenals in andere jaren zal het slachtseizoen per 31 Maart eindigen. Voor elke slachting is een schrif telijke machtiging vereist, die by de plaatselijke Bureauhouders moet wor den aangevraagd. Machtigingen tot het slachten van varkens moeten worden aangevraagd doormiddel van het aanvraagformulier, dat op de achterzijde van de aanhoudvergun- ning is afgedrukt. Op de slachtmachtigingen komt een verklaring voor, die de zelfver- zorger door de huisslager moet laten ondertekenen. Men is verplicht de bedoelde mach tiging binnen 3 x 24 uur na de slach ting bij de Plaatselijke Bureauhouder in te leveren. Het van de varkens afkomstige haar dient via de huisslager inge leverd te worden by een erkende be en verwerker van haar, aangesloten by de Vakgroep Borstelmakerij en Borstelwarenindustrie, terwijl liet schrapliaar ook kan worden afge dragen aan een bij het Rijksbureau voor Textiel ingeschreven liaarspinner De huiden, welke verkregen wor den bij huisslachtingen van schapen of lammeren, moeten ingeleverd wor den bij een huidenhandelaar, die by het Rijksbureau voor Huiden én Leder aangesloten is. Nadere inlichtingen worden ver strekt door de Plaatselijke Bureau houder tot wiens werkgebied men behoort. Nog: steeds werklozen in ons land, liefst maar 35000. Onder de velen, die zyn ingeschre ven bij de Ryksarbeidsbureaux, zyn er 35000, die vrijwel als werkzoekend staan ingeschreven. Het ligt nu in de bedoeling van de Regering te onderzoeken voor welk werk deze vaste kern van 35000 man nog ge schikt is en van de andere kant te zien, welk werk er voor hen in het bedrijfsleven beschikbaar is. Bij le Rykswerkplaatsen voor vak ontwikkeling wordt voor 1948 ge rekend op slechts 4000 deelnemers tegen ruim 13.000 voor 1947. Verroer ran turf verboden. De minister van Economische Za ken heeft een vervoerverbod voor turf afgekoxidigd, dat niet eerder zal worden opgeheven, dan wanneer de turfstokende fabrieken weer voldoen de voorraad hebben. Bovendien is bepaald, dat alleen van ouds geves tigde turfhandelaren turf uit de veengebieden zullen mogen halen. Deze maatregel is genomen, omdat na het vrijgeven van de turf, deze voor het grootste deel in de zwarte handel is verdwenen. Goedkoper groepsvervoer voor arbeiders. Tegon het einde van deze week treedt oen herziene prijsregeling in werking voor het vorvoor met auto bussen. Hieronder vallen 't groeps- vervoer, het ongeregeld vervoer en ritten met toerwagens. Met het oog op de grote draagkracht >\an de be trokken reizigers zijn de tarieven voor het ongeregeld vervoer en de ritten per toerwagen verhoogd. Plet groepsvervoer, dat meestal beperkt blijft tot transport van ar beiders en dat dikwyls door dezelfde ondernemer wordt verzorgd, is in vergelijking met de tot dusver gel dende maximum-prijsregeling in vry belangrijke mate goedkoper goworden. Prinselijk Paar uitgenodigd huwelijk Prinses Elisabeth bij te wonen Naar men verneemt hebben H.K.H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernbard de officiële uitnodiging ont vangen tot bijwoning van de huwe lijksplechtigheid van do Engelse kroonprinses Elisabeth op 20 Nov. a.s. IN HET KORT. Te Sevenum werd eén landbouwer door zyn wagen overreden. Toen men hem vond bleek hy' overleden. Zondagavond werd te Venlo een geparkeerde auto vermist. I11 de buurt van de kazerne te Grave werd deze terug gevonden. Wellicht door sol daten „geleend" die op tyd thuis wilden zyn. De Ruiterclub te Wanssum neemt deel aan het grote Bondconcours te Mechelen, waar de beste ruiters van Limburg bijeen komen. Maandag werd te Deurne de 15 duizendsto inwoner aangegeven. De gelukkige vader werd een spaarbank boekje met f 100 ter hand gesteld. In de vroedvr.school te Heerlen is Dinsdag do 20.000ste baby geboren. De spoorbrug over de Maas te Bug- ,genum, dio door de Duitsers werd vernield is thans hersteld. Zoudag a.s. collecte in ons Bisdom In een herderlijk schrijven, Zondag j.l. voorgelezen in alle kerken van het bisdom Roermond, hoeft mgr. dr. G. Lemmens gewezen op de zeer ernstige positie, waarin tienduizenden jonge boeren en tuinders zyn komen te ver keren, omdat zy geen grond meer vinden om een bedryf te beginnen en een gezin te stichten. Overgang naar de industrie brengt mteraard ernstige bezwaren met zich mee en vooral is het gevaar groot, dat de jonge boeren en tuinders we gens gebrek aan industrieele vak kennis aan de zelfkant der maat schappij terecht komen. Maar ook. wanneer de industriali satie nog verder wordt doo'rgevoerd, zal het onmogelijk zyn het gehele jaarlijkse bevolkingsoverschot in de industrie hier te lande te werk te stellen, zodat vele jonge boeren en tuinders wel gedwongen zjjn te emi greren en in het buitenland een be drijf op te bouwen. Emigratie kan echter alleen worden overwogen, als er inderdaad geen andere oplossing is en dan nog alleen, wanneer zij zo wordt geleid, dat de kansen van mislukking zo gering mogelyk zyn en de gevaren voor geloof en zeden tot een minimum worden teruggebracht. Dit geschiedt door de Emigratie stichting, welke de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond in het leven heeft geroepen en die reeds uitstekend voorbereidend werk heeft verricht, dat echter veel geld kost. weshalve op Zondag 28 September vopr dit doel een collecte in alle Lim burgse kerken zal worden gehouden, dié van harte wordt aanbevolen. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Bezoekt de Tentoonstelling tytaitciscui en de ÏHindet- Hicedeü, ucóiai in lledeidaitd in het Patersklooster. Deze tentoonstelling is geopend tot en met Dinsdag 30 Sept. van 2-4 a. en 7—9 uur nm. Zondag 28 Sept. zyn de openings uren 2-6 en 7-9 nm. Entree 10 ct. per persoou. Deskundige rondleiding. Pastor Angelicus Volgende week draait in 't Luxor Theater wel een heel bijzondere film, „Pastor Angelicus", in liet Nederlands gesproken, een film vervaardigd dooi den Cinematografische dienst van het Vaticaan. Voor de eerste maal is de film dan in de privé-ver trekken van Paus Pius XII gekomen er. wy zien nu ganse dagen van zyn leven, men ziet het Hoofd der Rooms Katholiek Kerk in den luister der audiënties, in de ongeëvenaarde pracht der grote plech tigheden in de St Pieter te Rome, maar ook by zyn bezoeken aan de grote kunsschatten in het Vaticaan, men wandelt met Hem in de parken en is by de intiemere ontvangsten. „Pastor Angelicus" is een dagboek van het werk van de Paus en dat van het Vaticaan, zy toont ons Rome als de woonplaats van de Paus. En wie zou niet graag dit alles willen zien? 9 Hondensport Op de Zondag te Schaesberg ge houden Politiehonden wedstrijden, be haalde onze dorpsgenoot Peter Pelzers. met zyn bouvier, de tweede pry's. De Politierechter veroordeelde. A. V., verzekeringsagent, oud 37 jaai te Venray, wegens clandestien in voorraad hebben van koffie tot f 50 boete subs. 25 d. hechtenis- met ver beurdverklaring; M. Ph., z. b.. oud 48 jaar te Vonray wegens clandestien afleveren van boter, tot f 50 boete subs. 25 dagen hechtenis met verbeurdverklaring. BEKENDMAKING Do Burgemeester der gemeente Venray brengt ter kennis, dat van Woensdag 24 September a.s. tot en mot 8 October a.s. ter gemeente secretarie dezor gemeente, Afdeling I. kosteloos voor eenieder ter inzage liggen de navolgende stukken, be treffende de onteigening door het College van Algemene Commissarissen voor do Wedoropbouw van een aantal percelen ten name van de gemeente Venray en ton behoeve van 't Her- bouwplan en Bouwplan (Smalpiidje) a. de aanzegging van hetgenoomde College; b. een lijst, waarop do onteigende percelen en perceelsgodeelten zyn vermeld; c. een kaart, waarop do onteigende percelen en peroeelsgedeolten zijn aan geduid. Cross Country Do tyd van concourssen is voor dit jaar weer achter do rug, nu breekt de tyd aan voor tereinritten, vossen jachten, cross-country's enz. Ook Venray heeft dit jaar weer zyn cross-country, georganiseerd door de Landelyke Rij vereniging St Isidorus to Venray. Voor do tweede maal zal deze cross-country hier in Venray gereden worden, om do Jager-wissel- beker. Deze prachtige beker in 1946, door den beschermheer der Landelyke Ryver. te Venray, de Weled. Heer Jager geschonken, is in 1946 voor de eerste maal gewonnen door G.Janssen uit Velden, met Johny. Genoemde beker zal 3 maal door dezelfde ruiter gewonnen moeten worden, om definitief eigendom ie worden, wat een zware opgave is. We zyn beniouwd wie dit jaar de gelukkige zal zyn. Deze cross wordt gereden, in het voor een cross-country zeergeschikte terein, naby het St Odakappelletje, waar verschillende stylo heuvels en dalen en verdere natuurlijke hinder nissen, het de paarden, maar vooral de ruiters, zeer moeilijk zal maken, om deze cross-country, zonder fouten te rijden. Alleen een zeer goed ruiter, die zyn paard in de hand h6eft, maakt hier enige kans op succes. We zyn bonieuwd of er a.s. Zondag 28 September, van onzo Venrayse ruiters, iemand een kans maakt de Jiiger-beker in Venray te houden. Toneeluitvoeringen. MERSELO. De Toneelclub K.D.O. heeft besloten om hun opvoeringen een week uit te stellen, zodat „Venray- Hoide" op 9—10 Nov. en „K.D.O.- Merselo" op 16-17 Nov. a.s. hun uit voeringen hebben vastgesteld. LEUNEN. De Fanfare „St. Catha rina" alhier besloot het jaariyks con cert met toneeluitvoering te geven op Zondag en Maandag 23 en 24 Nov. a.s. Na het muzikale gedeelte zal do Toneelvereniging voor het voetlicht brengen het drama in 4 bedrijven van Gerard Nielon „de Eikeboom". Te Leunen bestaan toekomst plannen voor het aanleggen van een sportpark en een renbaan. VOEDSELBl BEAU VENRAY Paterslaan 20 Telefoon 416 Gedroogde pulp en suikerpnlp. Om veehouders, welke een tekort aan voeder voor hun rundvee hebben enigszins tegemoet te komen, kan een hoeveelheid pulp beschikbaar gesteld worden. Allereerst komen in aan-' merking voederarme bedrijven. Op gave hiervoor kan tot Donderdag a.s. op het Bureau of zitdagen. Stro. Aangezien do laatste dagen meer dan 300.000 kg stro vanuit Bureau Venray buiten Limburg is afgeleverd, raden wy de veehouders aan welke zelf te weinig verbouwd hebben spoedig het voor hun vee be nodigde kwantum aan te kopen. Mocht de afzet buiten het Bureau nog toenemen, dan komen de eigen veehouders mogelijk straks in moei lijkheden. Huisslachtingen. Het nieuwo sei zoen voor huisslachting begint 1 Oct. a.s.. steeds moet de aanhoudvergun- ning by de aanvrage worden mee gebracht. Op mondelinge aanvrage zonder aanhoudvergunning kar. geen machtiging worden afgegeven. Binnen 3 x 24 uur na de slachting moeten de machtigingen wederom op het Bureau of zitdagen worden ingeleverd. Do PI. Bureauhouder, II. EMONTS. Kaarten van Indonesië Firma v.d. Munckhof. DISTRIBUTIED1ENST KRING VENRAY Weok van 28 Sept. t.e.in. 4 Oct. 1947 Zeep voor artsen, wijkverpleegsters slagers en melkers. Bovengenoemde personen, die een aanvraagformulier voor extra zeep hebben afgehaald, kunnen dit deze week indienen te Venray en Horst op Woensdag 1 en Douderdag 2 October a.s. van 9-12 en van 14-15.30 uur. Voor de Kerk dorpen bestaat gelogoiihuiii tot af halen op de vastgestelne zitdagen. Stamkaarten moeten worden mede gebracht. Extra rantsoenen voor a.s. en jonge moeders. De na-uitreiking hiervan heeft plaats te Venray en Horst op Dinsdag 30 Sept. a.s. van 2-half 4. GEVONDEN Zakmes, N. Janssen Bongerdstraat 3; Werkjas, Woonwagenkamp. Maas- hescweg; Schoenenbon, J.A. Hendrix Veltum L 84; Postduif, A. Peters, Sclieide K 97; Portemonnaie, P. Ron gen, Hazenberg B 26: Etui met sleutels Kazerne Langstraat. =5 5 o ft ■00 cc -o "O o S- X* 2: TC 3' >-3 o. w ft Z o O O Q. -3 O o - 3 Og- c O 5 5" o 5 TT C SE. 73 K c <v ?r2 c ccf®» O O o o S a cf - f® - «Jl TJ o - 235 - "T" C O r- c 0= - 8" 5 lis» I w O o o ti* LN c. b 3 cl° IQ 2 (0 3 ^2 2g O TJ o 5" O W D 3 c; 3 <D o (O 3 Q- 5 c =r - 0 2 O 1 tu <7>' ü'5 o' Q D- -! o O C. o. 7? Ei. 3 5 c. O c IQ a o n w -1- Z S. Q *-c 03 1-3 .5' ft 0 O o* S 2- 3 O 1 S TC Pi® o 2- H "S-Bw ft*} §2. Q 2 ST -k S - n 3 H 5 2 2 i o z 2 ft O" S: O 0 2 C O Z I 0 -O r— 2 - Q 1 "O o C I F 5T o* 8® S N •- O CT O 5 "O* 2. - TJ -a O «3 3 IQ fl> 3 3 3" 3 O ?r<2. "D S? - S Or o E-o if o o (O a> CD TT CD C 2_ 5' (O - to ■o CL 3 2 o- 3 r- 3- v> r. o o C 3 5 o W „-•3 O p 5- Nieuwe loonstaten Fa. v.d. Munckhof heeft ze

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1