Venray-Peking, enkele reis. 3e OPENING van het Het herbouwplan van Oirlo. Jaarvergadering V.V.V. Weekoverzicht October met de Ambachtsschool hoopt to beginnen en er zal van dezijdo van hot schoolbestuur wel geen be zwaar zün om vakmensen in dit bestuur op te nemen. Do heer Houben bepleit nog de be langen van het Veulen en heeft een straatverlichting en enkele woning wetwoningen op z(jn verlangenlystjo staan. Do Voorzitter zal er de nodige aan dacht aan schenken. 'De heer Wisman? brengt ook de al oude wens van Ysselsteyn om electriflcatie nog weer eens njar voren. Do Voorzitter leest eon brief voor van de P.L.E.M., waarin deze mode- doelt, voorlopig haar materiaal voor definitief herstel te gebruiken en dus De heer Heintjes geeft hü moor hoop voor zijn klacht over de weg op het Laagriebroek. Ook de angst van do hoor Vormen Ion, die van de Deurneso weg al een woonwagenkamp maakt, zal met behulp van do politie worden wegge nomen. De Voorzitter bekent schuld aan do vroegtijdige verduistering inet de kermis, maar hij hoopt, dat de P.L. E.M. voortaan meer service zou geven en op tijd waarschuwen en daarmee is spreker tevreden. Showroom-mlsère's. Do heer Selder vraagt of or aan dacht geschonken is aan 't huis, bewoond door Verheiien in de Gas'- straat. Wethouder Wintels zegt, dat het wordt opgemaakt, maar die ene kamer kan niet gemist worden, daar deze moet gebruikt worden voor showroom van gasfornuizen. De héér Solder noemt hot een open haal schandaal, dat een gezin van 15 porsonen zulk een grote kamer moet astaan voor enkele gasfornuizen. De heer Vermeulen heeft daarover nog meer klachten, zo word oen schilder eon bergruimte geweigerd, omdat wat oude rommel daarin móest blijven liggen. De heer Pr.'Janssen vindt die hele showroom overbodig, laat dio gas fornuizen maar door de daartoe be stemde middenstand verkoper, en geoft dio mensen een kamer meer, dan wordt voor beide kwesties de juiste weg bewandeld. En «lat zal dan geprobeerd worden, Hot plan Oirlo vindt U elders in dit blad. PEKING U-Koong-K'iaa 18, Kiepeei-gevallen Het Tweede Kamerlid, de heer Steinmetz, heeft aan de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting do volgende vragen schriftelijk ge stold: 1. Hoeft de Minister kennis geno men van berichten, waarin wordt medegedeeld, dat er nog honderden krepoergevallen in Limburg zijn '2. Wil de Minister mededelen, of de in die berichten weergegeven tal rijke krepeorgevallen inderdaad nog bestaan, in tegenstelling met do dojr Zijne Excellentie onlangs gedane ine- dedelingon 3. Indien bedoelde misstanden in Limburg (on elders nog bestaan, kan do Minister dan mededelen aan welke oorzaken zulks is toe te schrij ven, met name of het bier geldt on bekendheid bij den dienst van do wederopbouw, nalatigheid van ge meentelijke instanties of gebrek aan medewerking van belanghebbenden 4. Voor het geval vraag 2 in be vestigende zin, moet worden beant woord, wil de minister dan dio maatregelen nemen, welke onverwijld een einde maken aan do gowraakte toestand Patetó ianciscanen. Ter oriöntatio van onze lezers laten wij hibronder hot voorlopig program volgen van de Feestweek, welke van Woensdag 17 tot mot. Dinsdag 23 Sept. te Venray gehouden wordt. De feestelijkheden beginnen met de doop der klokken, het feestgeschenk van de Venrayse bevolking aan de Paters, op Woensdag 17 Sept. om 3 uur, door do IIoogEorw. Heer Doken W. Berden. Op dezelfde dag zal een Triduum worden geopend, waar o.a. Pator Bor- romeus de Greevo O.F.M., Pater dr. Ludovicus M. Daniels 0.1'. van het Dominicus College to Nijmegen en Pastoor Hillebrandt, pastoor te Ys selsteyn, predicates zullen houden. Op Zaterdag 20 September zal een tentoonstelling worden geopend, die 't werk der Pators Minderbroeders, vooral in Nederland, zal weergovon, terwijl des avonds de Toneelvereni ging „Hioob" een "Pranciscusspel zal opvoeren. Do eigenlijke feestdag, Zondag 21 September, zal worden geopend met ee;. Pontificale Mis op bot Hensenius- plein, opgedragen door Mgr. I)r. O. Lemmens, Bisschop van Roermond! Na afioop van deze plecht ighoid zai een receptie worden gehouden in de aula van hot Gymnasium. Des namiddags volgt er een défilé van alle plaatselijko verenigingen. Op do feestvergadering, dio om 4.30 uur plaats vindt in de feestzaal van Huizo „St. Servatius" zal do ZeerEw. Hoer Henri de Groeve de feestrede uitspreken. Des avonds wordt een volksfeest geopend, dat op Maandag 22 Sept. zal worden voortgezet. Tevens wordt oen kinderfeest georganiseerd. De feestelijkheden worden op 23 September gesloten met eer) twodo opvoering van het FranciacusSpel. Vanzelfsprekend zullen wij in onze twee volgende nummers U uitgebreid op de hoogte stellen van wat gebeu ren gaat. Na eer. zwerftocht van zes maanden zijn we eindelijk op de plaats van bestemming aangekomen. Op 17 Febr. verlieten we Holland en eerst op 4 Aug. arriveerden wij in Peking. We kunnen ons nog irtet goed voorstellen, dat wc niet meer op een schip hoeven, niet meer ver der hoeven te trekken en onze benen weer rustig onder een eigen tafel kunnen steken, iets wat we sinds December van hot vorig jaar niet meer hebben kunnen«doen. Van Shanghai zal ons liet langst heugen, dat hot er enorm heet was. Een klamme, benauwende hitte hing dag en mfcht over de stad. Ook de nachten brachten geer. afkoeling. Om negen uur in den avond was het er nog tegen de Honderd graden. We kwamen er aan in de heetste maand en moesten het net treilen, dat het or in 40 jaar niet zo heet was geweest. De reis had al heel wat van onze weerstand gevergd, we hadden i.iet genoeg meer over om de hitte to verdragen. Drie >-an ons weiden ziek. Twee ervan ik behoorde ook tot de slachtoffers - moesten met hoge koortsen naar het ziekenhuis. Daar violen we in handen van twee Russische doktoren, een Poolse en oen Chinese zuster. Drie dagen heeft dit internat ionaio gezelschap aan de Hollanders gewerkt, toen waren we zover, dat we weer met de boot mee konden. Onze ziekte had overigens niet zo veel te betekenen. De meeste missio narissen krjigen er vroeg of laat mee te doen. Wij waren er alleen maar erg gauw bij, dank zy .d6 hitte. Een van do oudere Patois zei: „In de zoiner moet je hier niet werken, dan is het zaak om in leven te blij ven". We waren in elk geval bly Sliang. hai te kunnen verlaten. Zestien dagen hebben weer doorgebracht.Shanghai is een onaangename stad, niet alleen vanwege de hitte, maar ook van wege de geweldige opeenhoping van mensen. Binnen een betrekkelijk kleine ruimte zitten 5 millioen mensen op eengepakt. Voor de oorlog btond deze stad onder Westers bestuur. Ver schillende mogendheden haddon de stad verdeeld in z.g. concessie gebie den. Na do oorlog hebben ze alles aan de Chinezen terug gegeven. Maar dezen weten er nog niet goed raad mee. Het bly ft een Westerse stad, in de ongunstige zin van 't woord. 28 Juli gingen we aan boord van het Chinese schip „Lee Hung", dat de dienst onderhoudt tussen Shanghai en Tientsin. Wy waien er klein be huisd, maar overigens was het er goed en netjes, zeker volgers Chinese begrippen. Het schip is een oude Alaskavaar- der, door de Chinezen van do Amori- kanen overgenomen. Hoewel de eigo naars heidenen zijn, waren er drie Miskoffers aan boord, zodat we volop gelegenheid hadden, do H. Mis te lezen. Op onze vorige boot moesten wy daar zelf voor zorgen. We reisden in hoog gezelschap, n.l. van de Pauselijke Internuntius en van do Dolegaat Generaal der Franciscanen. Er waren tien pries ters aan boord, die in de eetzaal een eigen tafel kregen en apart bediend werden. Voor dat reisje moesten we per man 125U.000 betalen. Een enorm getal, maar omgezet in normaal geld alt dat heus wel meo. De snelheid van ons schip liet te wensen over. We hadden vier en een halve dag nodig voor een afstand, waar een normaal schip twee dagon over doet. Maar we troffen goed weer en een rustige zee. Op één moment na, toen we dachten in een typhoon te zijn terecht gekomen. De lucht weid ineens zwart en een hevige wind stak op. Maar het duurde maar even en het liep met een sisser af. Vrydag togen de middag bereikten we het kustplaatsje Ta—Ku. Daar moesten wo een paar uren wachten op gunstig getij, oni de rivier op te kunnen stomen, waar Tientsin aan gelegen is. Om acht uur in de avond kwamen we daar aan. Daar bezorgden de Chinezen ons nog een spannend ogenblikje. Ons schip moest eerst draaien, voor het gemeerd werd. Toen we dwars op «lo rivier lagen die daar zeer smal is kwam er een andur schip aanvaren. Er werd geschreeuwd, er werden seinen gegeven en op, de kade liep het volk te hoop om getuige te zyn van een botsing. Die andere boot maakte geen aanstalten om te stoppen, een aanvaring schoon onvermijdelijk. We schoten echter precies langs elkaar heen. We gingen aan wal en waren om 9 uur op onze Procure. Wo waren nog drio uur sporen van Pekïhg verwijderd, maar moesten twee dagen wachten voor we verder konden reizen. Het is er niet zo heet als in Shang hai, het is dragelijk. Voor de rest is er niet veel goeds van te zeggen. Tientsin is een verkleinde uitgave van Shanghai. Het heeft twee millioen inwoners, is wat rustiger, maar overi gens een Westerse stad. Het eigen lyko China moeten we nog ontdekken Hoewel we hier dicht bij het ge bied der communisten zitten, is er van angst of nerveusiteit niets te bespeuren. We beginnen iets te be grijpen van het jarenlange geharre war tussen regering en communisten. Deze laatsten zyn wel groot in aantal, maar zyn over het algemeen slecht, bewapend. Ze hebben alleen daar succes, waar geen regeringsleger in de buurt is. Nadert zulk een leger, dan gaan ze ergons anders naar toe. Zo ontwijken een groot gevecht, zo dat de «lationalen geen vat op hen kunnen krijgen. De enorme uitge strektheid maakt deze taktiek zeer effectief. De oorlog begint zo te lijken op een spelletje boompje verwisselen. Het goede gevolg hiervan is, dat grote steden geen gevaar lopen, omdat daar altijd voldoende troepen aanwezig zyn. Zolang er niet meer wapens komen uit Rusland, hoeven wy in Peking niet bang te zyn. Deze ver houding brengt vreemde situaties mee. Tientsin en Poking zyn stevig in handen der regering,evenals de spoor weg dio beide steden verbindt. Do autoweg echter die niet zo ver daarvandaan ligt, is op verschillende punten in handen der roden. Onlangs is de regering oen flink offensief begonnen en een grote zui veringsactie. \\e hopen dat hot deze keer lukt. Maandag 4 Aug. zal een gedenk waardige dag voor ons bly ven. Om acht in de morgon stapten we op de trein on om elf uur roden wy de oude keizorsstad Peking binnen. Hiermede hadden we het doel van ouzo rois bereikt. Wo worden aller hartelijkst ontvangen door een Hol landse kolonie, waaronder ook een Vonrayer, n.l. Pater Jan Wismans. Zy zijn door de communisten uit hun missie verdreven en wachten hier bi-tere tyden af. Wo hebben hier een prachtig huis, n.l. een prinselijk paleis, dat wy van een verarmden prins hebben overge nomen. Het is een studiehuis, waar alle nieuwe missionarissen samenko men om Chinees te leren. Maar wy zyn van plan om or de eerste weken een rusthuis van te maken, voordat we ons hoofd en tong gaan breken op het Chinees. Hiermee is myn reisverhaal ten einde. Mocht het blijken, dat er be langstelling voor bestaat, dan ben ik bereid om van tyd tot tijd iets te vertellen over Peking, een echte Chinese stad en over China. Voorlopig neem ik afscheid met een woord van oprechte dank aan allen, die geholpen hebben om deze reis voor te bereiden. Vooral dank ik allen, die geboden hebben voor een behouden overkomst. Onze jeis ging niet over rozen, maar we zyn heelhuids geaniveerd. We hebben op onze tocht, die ook voor de twede keer niet zonder gevaar was, ondervonden, dat er veel voor ons gebeden is. Mag ik op hun gebed blijven reke nen,. nu het eigenlijk pas gaat be ginnen Zy mogen rekenen op het mijne. Tot slot aan alle weldoeners, vrien den en bekenden een hartelijke groet P. ARTEMIUS HÜLS o.fm. Franciscan House Li Koang—K'iao 18 Peking China. 9 Aug. 1947. IQecgveding 4luiiiaadschade. Per 2 Juli j.l. zond de Katholieke Arbeiders-Beweging een "request tot de Raad van Ministers inzake de onvoldoende regeling en vergoeding oorlogsschade en vestigde vooral de aandacht op de onvoldoende huisraad- schadevergoeding, waardoor vooral de arbeiders en kleine zelfstandigen ge troffen woiden. In zyn antwoord aan de K.A.B- kondigt Minister Lieftinck een ver. betering aan op de oorlogsschadever goeding. „Het ligt in het voornemen der Re gering, aldus Minister Lieftinck, de vergoeding voor huisraadschade te vorbet6ren en ten aanzien van wo ningen, kleine bedrijfsgebouwen en schepen, met name voor die groepen van getroffenen, voor wie de-stryd om het terugwinnen van hun plaats in hun sociale milieu en in het pro ductieproces byzor.der zwaar is, an dere beginselen toe te passen, dan tot nu toe hebben gegolden. In afwachting van de totstandko ming van de wet op de materiele oorlogsschaden, waaraan thans do laatste hand wordt gelegd, kunnen hieromtrent nog geen verdere mede delingen worden gedaan. Ook voor wat betreft de kwestie van de molestuitkeringen in verhou ding tot de rijksbijdragen zal een definitieve regeling by de voormelde wet worden getroffen. Aan de positie van de tegen mo lest verzekerden zal daarbij bijzon dere aandacht worden geschonken. IDetkeeU-B uteau Het is wel een waardig besluit van het lste jaar van haar bestaan, als Zondag „Venray Vooruit", de nieuwe Kiosk op het Henseniusplein opent. Wat het betekent om in deze tyd iets dergelijks op te bouwen is de meesten aan de lijve bekend en het stemt dan ook verheugend, dat on danks het einde van het toeristen seizoen dit kiosk door samenwerking van diverse instanties en firma's toch nog dit jaar is opgericht en nu Zondag wordt geopend. Want ofschoon het voor de vreemdeling een groot gemak is, ook en vooral voor het Venrays publiek zal in vele vragen omtrent reizen en verblijven, dit verkeers luisje een reddingsboei zyn, waar zonder kosten gaarne de diverse vragen zullen worden beantwoord. Plaats kaarten voor de treinen kun- By den Wederopboiiw zoals overigens in geheel Nederland heeft zich geleidelijk het besef ont wikkeld, dat voor de Nederlandse huishouding de grootste zuinigheid geboden is. Dit besef weerspiegelt zich in de eisen, welke door het College van Algemene Commissarissen voor den Wederopbouw ten aanzien van we- deropbonwplannen gesteld worden. Werd aanvankelijk een grootse op zet gestimuleerd, by verdere behan deling, waarbij vooral de financiële zyde nader werd onderzocht, ver schrompelde deze opzet en werden de plannen beperkt tot de allernaas te omgeving der verwoestingen. Deze gang van zaken deed zich ook te/Oirlo voor. De eerste schetsen voor de weder opbouw van Oirlo, welke reeds aan stonds na de bevrijding weiden op gezet, zyn by de verdere ontwikkeling van het plan tenslotte ingekrompen tot do ordening der gronden in de naaste omgeving van de kerk. Het plan bevat twee elementen, welke nauw verband met elkaar hou den, nanielyk de kerk en de weg Oostrum-Castenray, terwyl voorts ten aanzien van de bebouwing in deze omgeving ordenende richtlijnen zyn aangegeven. KERK. Van de kerk bleef alleen het koor, daterende uit het begin der vijftiende eeuw, behouden. Daar in Noord-Limburg zoveel oud cultuur goed vernield werd, zal men het nog resterend gedeelte met zorg moeten conserveren. Er werd daarom getracht het koor te bewaren en het zyn huidige func tie te laten behouden. Vooral dit laatste werd op hoge prijs gesteld. By monumentale bouwwerken of ge deelten daarvan, welke behouden bleven, doch de bestemming veran derde, vraagt men zich dikwyls af' of het niet, beter geweest ware radicaal op te ruimen. Het verwoeste kerkschip was reeds lang voor de eredienst te klein. Enkele jaren voor de oorlog berden daarom twee zijbeuken aangebrachi, Deze oplossing was weliswaar niet gelukkig, doch in de gegeven omstan digheden een der woinige mogelijk heden. Thans, nu de oude toren ge heel verdwenen is en de resten van het schip van die aard zyn, dat zy een ruimere oplossing niet meer in den weg staan, zal een nieuw schip worden gebouwd, hetwelk breder en langer zal zyn dan het oude. Hierbij zal do toren onkele meters moer Westwaarts, dus in de richting var. den weg worden^herbouwd. WEG. Plannen voor de verbetering van don weg Oostrum-Castenray waren reeds voor de oorlog in voor bereiding. Een struikelblok voor de uitvoering vormde o.a. de situatie nabij de kerk. De ontstane m'vv°estingen in doze omgeving bieden thans de mogelijk heid dat dit weggedeelte oveieen- komstig de eisen, welk hot moderne verkeer hier stelt, kan worden ver beterd. Hiertoe zal de weg enkele meters in Westwaartse richting worden ver legd, waardoor by het kruispunt met de wegen naar Leunen en Meer- lo een ruim uitzicht zal werdon ver kregen. Dit uitzicht zal mede ver kregen worden doordat tegenover de kerk een klein pleintje is ontwor pen. FINANCIERING. Indien het plan door het College van Algemene Com missarissen voor de Wederopbouw wordt aanvaard, betekent dit, dat neghr.tig procent, der kosten voor rekening van het Ryk komen en tien procent voor rekening der gemeente. Voorts zal de Provincie een bydra- van twintig'procent in de aan- legkosten van den weg bijdragen. Dinsdagavond hield do Vereniging Venray Vooruit in de Zwaan haar jaarvergadering, die door afgevaar digden der diverse verenigingen goed was bezocht. De Voorzitter sprak een we'.koms- woord en omschreef nog eens het doel van de vereniging. Het voorstel om het hoofdbestuur uit te breiden met de voorzitters van de verschil lende secties, werd niet aangenomen, daar reeds het plan was gemaakt om minstens eenmaal per maand een gezamelijke vergadering te houden, van hoofdbestuur en deze voorzitters. De secretaris gaf in vogelvlucht een overzicht van de werkzaamheden in 't afgelopen jaar, waarvan wy memoreren de grootse dodenherden king in October vorig jaar, het St. Nicolaasfeest, het uitgeven van een folder voor vreemdelingenverkeer, in dustrievestiging in Venray, uitstip pelen van wandelwegen, rustbank actie, wandeldag, wielerronde en het oprichten van eon kiosk. De penningmeester had'een nadelig saldo, maar indien volgend jaar alle •erenigingen hun contributie betalen, zal alles wel terecht komen. Een kas- en een statuten-commis sie word aangewezen en in het hoofd bestuur werden gekozen de heron J. Arts, Merselo, Gennissen, P. Ouden hoven en Th. Wintels. By de rondvraag werd er op aan gedrongen het culturele leven in Venray meer omhoog te brengen, daar wy tegenover kleinere plaatsen wel een droevig figuur slaan. De sectie Ontwikkeling en Ont spanning vroeg leden om in hun vereniging er voor te werken, dat by concerten op do Markt meer aan dacht aan de uitvoering gegeven wordt, vooral door de jeugd. De verbetering der fietspaden en het stichten van een zwembad zal de vereiste aandacht krygen. Industrievestiging. Op het verzoek om inlichtingen betreffende industrievestiging, ant woordde de heer Th. Peters, lid van Ged. Staten en voorzitter van de commissie Algemene Zaken. Spreker wees er op, dat het wel gauw gezegd is, maar niet gauw gedaan om indus trie naar Venray te halen. Dit is een probleem, niet alleen in Venray, maar in geheel ons land. En dat. ïs niet in een, twee, drie op te lossen, maar eist jaren. Venray, zegt spreker, is een dorp, waar de landbouw de boventoon heeft en waar ook de andere standen zich op georiënteerd hebben. Doch door de ontwikkeling van ons land, zal en moet er industrie komen en ook in Venray. Voor industrievesti ging zyn allereerst, mensen met ini tiatief en durf nodig, maar ook met technische kennis. Dan moet men zorgen, dat er voor de fabrieken arbeiders zyn, die iets in hun mars hebben, waardoor moge lijk liefhobbers gestimuleerd worden, wetende voormannen te krygen, die de streek en de gewoonten kennen. Dus het eerste gebod is te zorgen, dat ook hier in deze streken tech nische scholen komen. Daaraan heeft Venray Vooruit al een stoot gegeven en bly ft zij haar aandacht schenken. Bovendien n:oet de industrie zoveel mogélyk aangepast worden aan de streek, hier dus op landbouwkundig gebied, wat voor beiden het meeste profijt afwerpt. Zo kan gedacht wor den aan siroopfabrieken, stroover- werkende industriën e.d. Ook is con tact gezocht en verkregen met de ETIL, het Economisch Technologisch Instituut voor Limburg, dat juist de industrievestiging helpt bevorderen. Ook met de door do Regering aan gestelde Ryks-Industrie-Consulent zal V.V.V. zicli direct in verbinding stel len na zjjn installatie. Zo ziet men dus. dat hier in Ven ray hard gewerkt wordt en zal wor den om ook de voor Venray zo nood zakelijke industrie hier te krijgen en dat de verschillende problemen, die hierop betrokking hebben, bestudeerd worden. nen daar rustig van te voren worden gekocht en inlichtingen betreffende de reis worden gratis gegeven. Het is dus üw eigen belang daar de trein- kaaitjes te kopen, waardoor ook het voortbestaan van dit kiosk wordt ge garandeerd. De opening van dit Kiosk zal met enige feestelijkheid gepaard gaan. Om half 12 zal de Hoog Eerw.üeer Deken zal het Verkeers-bureau in zegenen, waarna de Heer Burgemees ter het officieel zal openen. Daarna om half 1 is er receptie var. het Hoofdbestuur, waar ongetwijfeld de besturen der verschillende vereni gingen gaarne gebruik van zullen maken. Onder deze receptie concer teert Venrays Harmonie. Om 2 uur n.l. is de grot6 wieier- rondo van Venray op het parcours van Huize Servaas georganiseerd door de commissie sport van V.V.V. De firma's, die sprintpremies willen geven, kunnen dit nog op het terrein opgeven, waar men ook de reods toe gezegde premies moeten betaald worden. '8 Avonds van half 8—half 11 concert door de diverse fanfare harmonie en zang gezelschappen van kom en kerk dorpen. We twijfelen er niet aan of het zal V.V.V. die dag niet aan be langstelling ontbreken. ÏYlatia-Cv* latia-\róngte$ te Maastricht. „We leven in een wereld van nood en ellende, niet alleen op materieel, maar ook, en vooral, op geestelijk gebied. De wereld zoekt een weg om zich uit de ellende te verheffen. Die wijst ons Moeder Maria". Dit zyn in kort bestek de woorden van Z.Em. Kardinaal de Jong, die als Kardinaal-Legaat het Maria Congres voorzit, by de opening op Woensdag j.l. Reeds Diisdag was officieus het Congres geopend bij de overbrenging van het beeld van O.L. Vrouw van Fatima naar Maastricht. Dit beeld, dat gedragen is van Portugal naar België, werd Dinsdag avond in een grootse bedetocht door de bisschop van Luik Mgr. Kerkhofs aan de, grens by Oud-Vroenhoven aan Vader 'Bisschop overgedragen. In een massale bidstoet van duizenden en duizenden is dan dit beeld naar Maastricht gebracht en geplaatst in de kerk van Sint Servaes, waar het gedurende het Congres vereerd wordt. Woensdag beleefde Maastricht de triumphale entree van de Kardinaal- Legaat die "met echt Limburgs enthou siasme ontvangen werd. Diverse sprekers zullen de plaats van Mariain het Godsbestel deze week toelichten en Z.H. Paus Pius XII zal vanuit Rome via Radio Vaticana 't Maria-congres toespreken. De KRO zal de toespraak relayeren en de ver taling volgt onmiddellijk na de toe spraak. Schoenen op numifler 6 Het C.D.K. deelt mede, dat op plaatselijk door de distributiedienst bekend te maken dagen in het tijd vak van 2 tot en met 27 September een schoenenbon naar keuze zal worden verstrekt aan hen, wier stam kaartnummer eindigt op het cijfer 6, voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt. De tweede dis tributie-stamkaart moet worden over gelegd evenals het inlegvel, waarvan bon 612 zal worden verwijderd. Tevens zal in genoemd tijdvak aan kinderen geboren in de maand September van eon der jaren 1932 tot en met 1945, alsmede aan kinderen geboren in de maand November van het jaar 1946 een schoenenbqn worden verstrekt van de soort en maat als overeenkomt met leeftijd- en geslacht van liet kind. Bij laatstgenoemde uitreiking zal bon 604 van het inlegvel worden verwij derd. w Tienduizend melk bon nen gestolen Inbrekers bobben zich door inslui ping toegang verschaft tot het kantoor van de Coöperatieve fabriek voor Melkproducten „Do Vrijheid" to Hol ten en uit een kast coupures en bonnen gestolen ter waarde van ongeveer tienduizend melkbonnen. De rijkspolitie stelt een onderzoek in INDONESIË Dc toestand in Indonesië wordt iedere dag slechter. Sinds het officiële bevel tot hot staken van liet vuren op 4 Augustus van kracht weed,zijn in totaal 103 Nederlanders gedood, 283 gewond en 6 vermist. Veel meer dus dan het gehele politionele optre den Nederland aan manschap) en heeft gekost. Door de terreur der T.N.I. is een opbouw van Indonesië onmogelijk. Ook in het bevrijde gebied is een noodtoestand, mits 80 pet. der bevol king, volgens de Volkski ant, is onder voed on vervuild. Het is duidelijk dat de Regering naar een oplossing moet zoeken. In dit verband heeft zy' de. L.G.G. Dr. van Mook naar Nederland geroe pen om overleg te plegen, een overleg dat ook werd bijgewoond door mr. van Rooyen, onze gezant in Canada en plaatsvervangend leider van de Nederlandse delegatie van de UNO. Mr. van Rooyen heeft de gehele be handeling van de Indonesische kwes tie in de Veiligheidsraad meegemaakt. Voor zyn vertrek naar Nederland, waar hy j.l. Dinsdag aankwam,hield Dr. van Mook nog een redevoering waarin hij verklaarde, dat Nederland niet steeds maar een lijdelijke houding kan blyven aannemen ten opzichte van de voortdurende vijandelijkheden door de Republiek. Hy becritiseerde zeer scherp de losse gronden, waarop de Indonesische zaak voor do Veilig heidsraad was gebracht, ija strijd met het internationaal recht. Nederland heeft verder de uitnodi ging van de Veiligheidsraad ingewil ligd door België te vragen zitting te nemen in de commissie bedoeld in liet 2o lid van de Ameiikaanse reso lutie. België heeft deze uitnodiging aangenomen. Djokja hoeft hieraan nog geen gevolg gegeven. De consuls van Frankrijk en Austra lië zyn deze week ook begonnen met de voorbereidingen voor het onder zoek, aan de consuls in Batavia door do Veiligheidsraad opgedragen, hoe het bevel scaakt het vuren wordt opgevolgd. Hiervoor denkt men twee maanden nodig te hebben. En onder tussen knallen scherpschutters, bran den kampongs, lydt do Indonesische bevolking en 'sneuvelen Nederlandse jongens. Reclame- en Adviesbureau „NOORD-LIMBURG" exit. Vlak na de oorlog verscheen in Oirlo een -Reclame- en Adviesbureau „Noord-Limbuig'', geleijl door een zekere J. C. Kool, die met werkelyk fantastische plannen rondliep. Het Venrays publiek heeft hierop echter tamelijk nuchter gereageerd, al werden hier ook enkelo slacht offers gemaakt, want a,'les wat dat jongmens uitvoerde, was puur bluf en een goed leven schoppen van andermans centen. Al gauw was er argwaan en de heer Kool vertrok met stille trom. Zyn filmisch talent, wat hy hier ontwikkelde by het 40-jarig .priester feest van de H.E. Heer Deken, (waar hy een film van de stryd om Venray, opgenomen in het heetst van de ge vechten, in de soep draaide) en de opvoering van „de MensHioob" (waar hy zonder film filmde) bleek al even fantastisch te zyn. Kort daarop vertrok de heer Kool naar Tegelen, alwaar hy honderden toekomstige filmspelors wist te enga geren. Hy begon daar n.l. een filmcursus, waaraan de gemeenten Venlo, Tegelen en vele andere plaatsen met groot enthousiasme hun centen offerden. Maar ook hier werd de grond te warm en weldra Verplaatste hy zyn home naar België, waar hy in Ant werpen dó zaak nog grootser heeft opgezet. De LUnburgiapers heeft daar zyn gangen nagegaan en ook daar heeft hy oj> werkelyk fantastische wijze zyn filmroeping gevolgd en menig frankske in de wacht gesleept van goedgelovige zakenlui en dames en heren, die zich reeds op weg naar Hollywood waanden. Maar nu kwam 't einde, de politie in Antwerpen, heeft ingegrepen, zo dat voorlopig de film abrupt is af gebroken en de rest zich wel achter de tralies zal afspelen. Ruiteu troef In Venlo arriveerde een schip met 120 ton tuindersglas, de eerste zending die op deze manier na de bevrijding in Venlo arriveert. Dit betekent een grote verlichting voor tientallen Venlose tuinders, wier broeikasten nog slechts geraamten zyn. "Het is afkomstig van Lutz' Glas- handel te Delft, een oude bekende van de Limburgse tuinders. Het is dan ook aan deze firma te danken, dat het glas niet naar andere tuin bouwcentra is verzonden. Reeds vóór de zonding van het schip, bereikten tienduizenden meters glas van de firma Lutz op andere wijze het Venlose tuindersdistrict. Koleutreinen reden al twee jaar over land mijnen Op een der mynspoorlynen van de Dominiale Mijn te Kerkrade naby de

Peel en Maas | 1947 | | pagina 2