Vroede vaderen vergaderen. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Het DERDE EEUWFEEST van de Paters Franciscanen in Venray Zaterdag 6 September 1947 No* 36 Druk en Uitgave, Firma van don Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 Acht en Zestigste Jaargang ENMAA Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.C0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Wie in onze dagen een reis zou maken naai- Zweden en daar zou aan treffen een Bureau met een wijd vertakte organisatie van de Bond zonder Saam, zou wel verbaasd zijn. Hij zou met trots wijzen op de resul taten'van onze techniek: „de radio" zou hij zeggen, heeft een man in No- derland in staat gesteld een oorspon- kelyko en grote gedachte in een minimum van tijd te verbreiden ouder duizenden mensen, eerst in zijn eigen land, maar daarna zelfs op duizend en méér kilometers afstand. De tech niek in dienst van hogere doeleinden. In Franciscus tijd had men der gelijke middelen tot verspreiding van een gedachte niet tot zijn beschikking. Als men dus nü, in onze tijd van onbegrensdemogelijkheden, heel goed beseft, dat een organisatie als de Bond zonder Naam niet in een tiental jaren zich verbreiden kan van Nederland naar Zweden of Polen, dan kan men zich wel voorstellen wat een moeite en wat een tijd het gekost moet hebben eer do gedachte en de orga nisatie van ^5t Frans doorgedrongen was van Assisi of var. Rome tot in onze streken. Want de Nederlanden waren in Franciscus tijd al een erg „Noordelijk" vèr-af gelegen land. Franciscus stierf in 1226. Hoeveel jaren, hoeveel tientallen jaren, misschien wol een eeuw - moesten er over heengaan eer zich hier Franciscanen hadden gevestigd Twee jaarna Sint Franciscus dood, waren er Franciscanen in 's Hertogen- boscli. Zy hadden daar een kerk. De eerste kerk die in Üen Bosch gebouwd werd was een Franciscaner-kerk. Als we bij dit feit alleen eens even denken, krijgen we toch weer voor de „donkere" Middel-Eeuwen bewon dering en respect. Men ziet, dat met pers en radio, snelverkeer en vliegtuig de geest niet wordt verbreid. Dat moeten woorden en voorbeelden doen, direct van mens tot mens. Dat moot door overtuiging gebeuren en door eerlijkheid. Bijgedachten en schjjn-vortoon wre ken zich altijd. Groot succes in den aanvang is geen teken van werkelijke blijvende ver breiding. Groot succes hadden Fran ciscus volgelingen in het begin ook niet. 'Toen ze over de Alpen kwamen Franciscus leefde toen nog deden zich al aanstonds bijzondere moeilijk heden voor. De bevolking van cJe Duitse landen verstond do „apostelen" niet! Allerlei misverstanden, die vaak tot heftigheid uitgroeiden, deden het werk volkomen mislukken. Maar na een paar jaar zond St Frans nogeens gezanten naar het Noorden, onder leiding nu van een man die Duits sprak, Caesarius van Spiers, een van de werkers van de vroege uren. En binnen werkelijk een mini mum van tijd, lagen er Franciscaner kloosters langs den Rijnloop tot in. Keulen. Van Keulen ging het verder, de Nederlanden in: vooral de Zuidelijke: Brussel en Leuven en zoals gezegd, Den BoSch. Deze snelle verbreiding, die onze eeuw met al haar middelen niet over treffen kan, is niet toe te schrijven aan de ijver van de eerste Minder broeders. Het lag ook aan de tijd, waarin zy leefden. D;.t die tijden de grote mannen konden voortbrengen die die Orden hebben gesticht, is een bewijs; dat de beschaving toen in hogen bloei stond. Maar ook die verbreiding had zo snel èn zo grondig niet kunnen geschieden, als het algemene bescha vingspeil niet erg hoog was geweest.. Europa, vooral West-Europa, was niet, zoals nu, innerlijk èn uiterlijk verscheurd. De volkeren waren niet zoals nu door de hoge muren van Staatkundige grenzen gescheiden. Er was spanning en verdeeldheid zoals er die alt-ijd is geweest en blijven zal, maar er heerste toch een grote eenheid, de Christenheid. Een zelfde geloof, een zelfde zede- leer, een zelfde traditie bond de volkeren onderling. Hoe kon het dan, dat zulk een kleine moeilijkheid, als die der eerste predikers in Duitsland, de moeilijkheid, dat men eikaars taal niet verstond zoveel misluk king gracht. Dat kwam door iets, dat juist de volgelingen van St Frans kenmerkt. Daarin lag juist het NIEUWE van zijn Orde. De andere, oudere, kloosterorden hebben zich ook van uit Italië naar het Noorden verbreid. Alle bescha- vinh komt uit het Zuiden en trekt naar het Noorden op. En de Kerk volgt die stroom. Hoe verbreidden die invloeden zich? Langs welke weg? Langs de weg der kleine, uitgezochte minderheden. De kleine groepen Zen delingen traden al§ bet ware als diplo maten op. Zff wenden zich niet tot de massa. Zij verkozen de mede werking van één machtig persoon boven de sympathie der massa. Zij vulden hun rangen graag ook uit de adel aan. Zij vestigden zich in de eenzaamheid, waar zy lagen als kastelen van hot Riik Gods. Zoals de adel zich vestigde in de burchten van Let Rijk dezer wereld. Maar het optreden van St Frans was van de nieuwe tijd. Sinds Karei do Groote, dus al 4 eeuwen, was er stilaan gearbeid aan de beschaving van het vervallen West- Europa, dat eens het Romeinse Ryk was geweest. Na I eeuwen was liet resultaat al heel groot. Steeds meer mensen, in steeds wijder kl ingen, namen aan die beschaving deel. En zulk een proces gaat in versneldo beweging. Een hoge beschaving was al lang niet meer het voorrecht van edelen, on geleerden en priesters. De burgers dor steden deden zich gelden, even sterk, zo niet sterker.-' Dat houdt een gevaar in. Wij zien het weer duidelijk in onze „democra tie". Heel zeker is het, dat' als „het volk" in snel tempo meesteren leider wordt, er grote verwarring komt en de allervoornaamste beginselen ver loren gaan. Zulk een ontwikkeling moet geleidelijk gaan. In Franciscus tijd. zoals in de onze ging hot snel. Te snel. Sommigen wilden lialt roepen, terugdringen, onderdruk Ken. Anderen zeiden dat is niet tegen Ie houden, -maar we moeten het zelf in handen nemen. Van die laatsten was Franciscus. Hii zag in dat de snelle ontwikke ling der beschaving, het grote gevaar meebracht van verruwing, genotzucht, materialisme. En, scherp ziende, dat de nieuwe tijden toch niet te stuiten waren, greep hy daar in, waar de oorzaak lag, by de massa. Zelf was by toen hy kloosterling werd, deeonzaamheid in gegaan. Toen hy weer naar buiten trad, had hij, van Boven, dat woord gehoord „herstel mijn huis, dat op ijl vallen staat". Was dat huis, het bouwvallige kerkje, waar hy verblijf had gezocht Of was het dat gebouw, dat zo reus achtig gegroeid was, over gans Europa, dat heette: „do Christenheid Dat gebouw stond op wankele, om dat het te snel groeide, te wild. Hij kwam uit de eenzaamheid. Hy wendde zich tot de massa's. Hij legde zijn leerlingen op, te gaan naar de drukko steden." De nieuwe centra. Zo vestigen ze zich in de Duitse en Nederlandsehandels- en kuituur- centra. Zy ontginnen geen woeste grond meer. Zy bouwen geen gees telijk „kasteel" de abdij naast dat van de edelman. Zij bouwen hun kloostersin de stad, naast de parochie kerken. Zij verstaan zich met. de bisschoppen. Zo komen ze in Utrecht, van daar uit in Leiden en Gouda en in vele centra van ons land tussen 1228 en pl.m. 1400. Zij bevinden zich in het volle leven. Al houden ze zich aan de H. Armoede, dit werken onder de mensen brengt mee: het krijgen van schenkingen, liet beheren van goede ren. Maar tegen het gevaar van rykdom en verslapping komt telkens reactie. Zo ontstonden de verschil lende namen voor verschillende „takken" in de orde. Franciscus had zijn volgelingen genoemd Minderbroeders, dat is dus de eigen lijke naam, Fratres Minores. Daar vandaan ook %le afkorting O.F.M.: Ordo Fratrum Minorum. Toen som mige kloosters van de oorspronke lyke tucht afweken, noemden anderen, die weer tot de eerste strengheid terugkeerden zichzelf: Minderbroeders, de „rijkeren" heten „Conventuelen" (bjj ons zyn er dio weinig). Later kwam er nog zo een „reactie", een versobering, de Ca- pucynen. In ons land zynpractisch alleen de Minderbroeders, of Fran ciscanen, (vroeger ook „Observan ten" genoemd, ontstaan uit reactie tegen afwijkingen van de oorspron kelijke opvatting) en Capucynen, die van veel jongere datum zyn. En het klooster van Venray? Was Venray dan een zo grote stad, een zo belangrijk centium, dat de Fran ciscanen, die zich toch in de drukke steden vestigden, en zijn komen wonen Daarover volgende week. Mgr. Hansen 7 October tot bisschop gewijd l)e bisschopswijding van mon seigneur dr. A. Hanssen zal gesehiedemop Dinsdag 7 October in de kathedrale noodkerk te Roermond. Monseigneur dr. A. Hanssen is d# coadjutor van monseig neur Lemmens, Als assistent-bisschoppen zul len fungeren monseigneur J.P. Huibers, bisschop van'Haarlem en monseigneur W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch. Belasting omhoog. Grondverpachting. Vrijdagavond half 8 kwam de Raad bijeen om te beraadslagen over het wel en wee van de aan hun zorgen toevertrouwde inwoners en ziehier de resultaten. Ingekomen stukken Ged. Staten keurden goed 1. 't Raadsbesluit, dat het beheer der gemeentebedrijven wijzigt. 2. idem, dat f 12520 te leen geeft aan M. W. H. van Ass te Yssel steyn, daar het oude plan om hem een stuk grond te verkopen, waar op hy kan bouwen, niet do goed keuring van Ged. Staten lean wegdragen. Nu behoudt de ge meente do grond en leent zy hem het benodigde bedrag. 'De heer van Haaien vroeg daarbij om enige opheldering. 3. idem, dat f2000.— verstrekt onder le hypotheek. 4. idem, dat het gemeentelijk gas bedrijf overdraagt aan de Lima. 5. idem, dat twee geldleningen een lagere rentevoet bezorgt. 6. idem, dat een geldlening een lagere rentevoet bezorgt. 7. idem, dat het gemeentepersoneel een opboiuvtoelage toekent. En do Raad nam dit alles voor kennis geving aan. God. Staten verdaagde ook nog de beslissing om de weg Oostrum Wanssum over te dragen en ook dit werd voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter had nog eèn ander puntje. De bewoners van de Kemp weg vragen om licht in de duisternis, maar dit hoort by de P.L.E.M. thuis. B. en W. zouden echter ook daar alle mogelijke moeite doen. Een wijziging van de begroting van inkomsten en uitgaven bij hetAlgem. Burgerlijk Armbestuur voor het dienstjaar 1946, kreeg de vereiste goedkeuring z.h.s.. en hetzelfde lot trof het voorstel van B. en W. om een verandering in de centrale ver warming op het Gemeentehuis, (f 2132) Stichting Studiefonds Limburg Deze Stichting stelt zich ten doe! talentvolle Limburgers, door het ver strekken van een studiebydrago, de zware financiële lasten te verlichten, die nog vergroot worden door de excentrische ligging van Limburg. Door do uitbreiding van de industrie in onze provincie zal het tekort aan academische g'evormcien nog toe nemen. De provincie helpt, particulieron helpen en nu zal ook de gemeente 5 cent per inwoner by moeten dragen. Een som van f 500.000 zal moeten worden bijeengebracht. De heef van Haaren heeft zo eens uitgerekend, dat indien alle gemeen ten bijdragen, ongeveer f 30.000 bijeen is, laat de provincie er iïög eens f 20.000 bij doen, dar. moet van par ticuliere zyde nog f 450.000 bijeenge bracht worden. Of dat mogelijk is betwijfelt hy. Maar als elke student f 1000.— krygt, dan zyn er 500 ge holpen en spreker meent niet dat er zoveel studenten in Limburg zyn. Bovendien nog een technisch bezwaar! Deze subsidie moet ingaan op 1 Sept. 1947. Maar staat niet op de begroting, hoe moet dat? De heer Oosterbaan gelooft, dat het ministerie groter subsidies verleent en zou wel eens willen^ weten of de gemeente ook iets hoeft te zeggen in de verdeling en het beheer van de gelden, want anders vreest spreker, dat Zuid-Limburg met zyn groot industrie wel eens met het grootste deel kon gaan lopen. Zou iets derge lijks, dus een fondsvorming voor de gpmeei.te, zelf niet mogelijk zyn? De heer Fr. Janssen vraagt, of ook technische studenten in aanmerking komen. De Voorzitter antwoordt dan, dat er meer als 1000 studenten in Lim burg zyn en dat ten hoogste f 800.— als renteloos voorschot gegeven wordt. Inderdaad zullen de particulieron f 450.000 moeten bijeenbrengen maar dit schijnt mogelijk te zyn. De steun w.ordt ook gegeven voor M.T.S. e.d. De gemeente heeft over het beheer der gelden ook zeggingschap daar in het bestuur monsen van de Ver. der Ned. Gemeenten zitting hebben, on deze vereniging heeft ook voorgesteld deze subsidie per 1 Sept. 1947 te laten ingaan, ondanks het feit, dat deze post niet op de begroting staat. Dus daaruit volgt, dat deze het ook maar met Binnenlandse Zaken moet klaren waar toch de uiteindelijke be slissing in deze ligt, doordat wy noodlijdend" zijn. De heer Oosterbaan wyst er op, dat juist in het Zuiden de opleiding voor M.T.S. beter is als hier, waar door bij puntengomiddelde ze daar in het voordeel zijn. De Voorzitter bestrijdt-deze bewe ring en zegt, dat onze Mulo er op dit ibied zyn mag. De heer Selder vraagt dan, ofVen- rayse jongens er al dit jaar voor in aanmerking komen. Dit zal, aldus de Voorzitter, afhan gen van het besluit van de Raad. Dezo wacht dan ook maar niet langer en het voorstel wordt z-h.s. aange nomen. Verpachting Peelgronden Van een groot aantal percelen loopt de pachttermyn op 31 October a.s. af. De Raadscommissie voor de Land bouw heeft een en ander b'ezien en verzoekt B. en W. voor te stellen op enkele kleine veranderingen en betere splitsing, de grond weer aan'dezelfde mensen te verpachten. De Raad geelt ook zijn zegen, maar over een nieuw voorstel van dezelfde commissie wordt langer gediscusieerd Er zyn in Ysselsteyn. 2 kavels on ontgonnen grond, één van 12.5 H.A. en een van 19 H.A. Nu stelt de commissie voor deze te verpachten aan P. Muyzers, Heide en P. Peeters Ysselsteyn, mits zij de waterlossing en do wegen ook in orde maken. De heer Vermeulen vindt dit niet juist, er is indertijd toegezegd, dat by verpachten van grond geloot zal worden, dus dan ook nii. Dezelfde mening heeft ook de heer Camps, die voor deze gronden een nieuwe oproep in de krant wil plaat sen. De heer Reintjes kan de verwon dering over deze handelwijze begrij pen maar men moet er aan denken, dat dit enkel een ontginning is, waar de meeste grondliefhebbers geen zin in hebben. Dit alles is gedaan om de Cultuur Technische Dienst er van te overtuigen, dat de boeren zelf ont ginnen kunnen, waterlossing en de wegen in orde kunnen maken, want voorlopig kan aan een grootscheepse ontginning door gebrek aan arbeiders toch niet gedacht worden. Voor deze eerste proef heeft de commissie men sen uitgezocht die daar de moed. de durf en het uithoudingsvermogen voor hebben. Ook de heer Pubben licht deze kwestie nog verder toe en zegt o.ni., dat ook financieel dit voor de betrok kenen een heel groot risico is. Deze beide heren zyn van mening, dat dit au vies moet aangenomen worden. Do heer Oosterbaan ondersteunt dit, want evenmin als men de des kundigheid van b.v. de Woningcom missie ooit in twyfel trekt, moet men dat ook niet bij deze commissie doen. De heer Wismans is ook voor het advies, want beiden gegadigde heb ben in het verleden reeds getoond goede initiatiefnemers te zyn by ont ginningen. De heer Vermeulen kan niet begrij pen dat er nu in een keer geen lief hebbers zijn, die is iets wat hij zeer betwijfelt. De heer Reintjes antwoordt dan met er op te wijzen, dat de betrok kenen eerst jaren moet werken wil de grond wat gaan opbrengen. De heer Custors wil niet tornen aan het advies van deze commissie, maar vindt, dat mon uiterst voorzichtig moet zyn, daar er nu misschien van alle kanten critiek komt. De heer Creemers doet nog een goed woordje voor het advies, even als de heren Odenhoven en van Boven maande heer Camps blijft bij verloting] De Voorzitter wyst er nogmaals op, dat er by na geeri liefhebbers zijn om de loten en mon moet niet vergeten, dat deze heren al zeer lang op een stuk grond zitten te wachten. Men moet de moed en de durf van deze mensen weten te waarderen. De heer Camps eist echter hoof delijke stemming en hy en de heer Vermeulen stemmen tegen. Het tere punt Wy zyn „noodlijdend" en willen we aanspraak maken op een bijdrage uit de tweede afdeling van het Gemeente fonds, dan moeten er enkele belastin gen verhoogd woiden, o.a. het ver gunningsrecht voor de verkoop van sterke drank, het vermenigvuldigings- cyfer voor de heffing van schoolgeld voor de U.L.O. en de hondenbelasting, waarover direct meer. Tevens stelt B. en W. voor, om de hand- en spandiensten te verhogen. Tegen fl. 2, voor een dag handdienst komt nu fl. 4,— voor elke dag span dienst fl 7,— komt nu fl. 10,—, voor elke dag spandienst met 2 paarden fl. 11,— komt nu fl. 15, De heer van Boven opent de indruk wekkende rij sprekers over dit laatste onderwerp. Spreker noemt dit een heel teer punt en hy is ervoor, om de gehele hand-en spandiensten maar af te schaffen, in ieder geval de hand diensten. Is dit niet mogelijk, dan zeker de vijstellingen opheffen die aan sommigen gegeven wordt. De heer Oosterbaan wil klare wyn. Hy noemt deze belasting een onding, die speculeert op het sociale gevóél der mensen. Sommigen betalen, an deren niet, het eerste doordat de mensen ofwel dom zyn, ofwel een soort weldadigheid beoefenen j» de gemeenschap. Die belasting is dus oneconomisch. Hy stelt voor een een nieuwe belasting te ontwerpen voor alle burgers. De heer Reintjes vindt die theorie heel mooi, maar er gebeurt nu al zeer weinig aan de buitenwegen en dan helemaal niets meer. Er is één oplossing n.l., dat strikt de hand aan do voldoening van deze belasting ge houden wordt. Deze voorgestelde ver hoging hoopt dat juist te bewerken. De heer van Haaren zou het jam mer vinden als deze belasting werd opgeheven. Een andere zou altijd zwaarder drukken, want nu wordt er onderling overlegd' vooral by de span diensten, wanneer men het beste tijd heeft e.d., terwijl augers direct het volle pond moet betaald worden en niet zoals hu in natura. De heer Vermeulen vindt dat alle maal goeden wel, maar do zaak wordt niet consequent doorgevcerd. De heer Fr. Janssen, noemt deze belasting verouderd. Óm nu enkel maar eens het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen te nemen, waar door de werkgever de werknemers geen toestemming behoeft te geven voor handdiensten te gaan verrichten, dan is het. al mis, dus weg er mee. De heer Creemers, is voor hand having van dezo diensten, want do buitenwegen hebben de spandiensten hard nodig. Ook de heer Custers wil deze be lasting consequenter doorgezet heb ben, maar Gemeentewerken moet ook zorgen, dat op tjjd en goed aangezegd wordt. De Voorzitter zegt, dat de heren nu wel praten, maar is er iets anders voor en iets gemakkelijker, zowel voor de gemeente als voor het slachtoffer. Nu wordt er tenminste nog iets ge reed gemaakt, want het laatste jaar werden 2704 dagen handdiensten en 1818 dagen spandiensten verricht, terwyl de afkoopsommen fl. 650,— opbrachten. Deze dagen zyn by gebrek aan arbeiders niet te betalen. Bij af schaffing van deze belasting komt men voor onafzienbare moeilijkheden te staan. De heer Oosterbaan wil de boeren de hand- en spandiensten laten ver richten, de burgers laten betalen. Maar de wet laat dit niet toe, aldus de Voorzitter. De heer van Boven komt nog even terug op de vrijstellingen, hy kan niet begrijpen, waarom b.v. de amb tenaren vrijstelling krygen. De Voorzitternoemt deze opmer king niet fair, „want juist diegene, die U bedoelt, verrichten meer gratis in het belang van de gemeenschap dan voor do handdiensten* vereist wordt". De heer Odenhoven doet nog eens een dringend beroep om ook in het belang van de arbeiders de hand- en spandiensten te laten blijven. De heer Fr. Janssen erkent het algemeen belang van deze belasting, maar het gaat om de uitvoering. Allemaal betalen of diensten ver richten of niemand. De Voqrzittor zegt toe, daarvoor te zullen zórgen, waarna over het voor stel op verzoek van den heer van Boven hoofdelijk gestemd wordt. De heren van Boven, Oosterbaan en Fr. Janssen, stemmen tegen. Do verhoging van het vergunnings recht van 11. 10,— op fl. 12,50 voor elke fl.50,— huurwaarde wordt z.h.st. aangenomen. Is Uw hond een „luse"- of „bedrijfs"-hond l De tarieven voor de hondenbelasting zyn nu fl 3,— voor de luxe honden, voor de bedryfshonden fl. 1,50, in de toekomst moet dit echter worden fl. 10,- en fl. 2.50. De heer van Haaren heeft mede lijden met eigenaars en zou graag de sommen fl. 6,50 en fl. 5,-zien, waar door de opbrengst hotzelfde blijft, maar de steen des aanstoots tussen luxe en bedryfshond wordt weg genomen. Hot ministrieel besluit heeft echter fl. 10,— als minimum gesteld. De heer Vermeulen vraagt, waarom daar nu over gepraat moet worden, als er heren zyn die bijna fl. 1.000,- voor een hond kunnen betalen, dan ook maar die fl, 10,- voor de be lasting. De heer Selder zou deze belasting graag progressief zien, wat de Voor zitter de verzuchting ontlokta. u. b. niet, met het schoolgeld, dat progies- sief geheven wordt, zyn we al 3 jaar achter en nu nog de hondenbelasting er bij1 De heer Oosterbaan is daar ook tegen, een luxe hond is een luxe hond, of hy nu van Jan, Piet of Klaas is, dat bly'ft hetzelfde. De heren Reintjes en Creemers zyn het roerend eens over de noodzaak van doze verhoging, daar er veel te veel honden zyn. De -hoer Fr. Janssen wil wel oens zien, hoe die honden in twee klasse gescheiden worden, daar natuurlijk alles als bedryfshond opgegeven wordt. Toch zal dit dan nog tegenover 1927 nog altijd fl. 3.910,— meer opbrengen, aldus de Voorzitter, maar erzalgoed opgelet worden by de opgave, hoe-de hond geclascificeerd wordt. Dit voorstel krijgt dan z.h.st. do goedkeuring van de Raad. Verhoging schoolgelden U.L.O. Van ministriële zyde is het ver- menigvuldigingscyfor voor hot U.L.O. op 2. B. en W. stelt voor, dit in te laten gaan vanaf Sept. 1945. Do lieer van Haaren zegt, dat de normen voor het U.L.O. 3 maal zo hoog zyn, als die voor het gewoon L.O. dus iemand die fl. 10.- betaalt voor een leerling by het L.O., betaalt fl. 30,- voor een kind dat dé U.L.O. bezoekt, maar nu wordt dit 2 maal zoveel dus fl. 60, Vele ouders heb ben daarmede geen rekening go- houden en worden van deze maat regel de dupe. Ook de heer Fr. Janssen is ook voor een latere datum. Wanneer do Voorzitter voorstelt 1 Sept. '46, is het ook nog niet goed, totdat de datum van ingang 1 Sept. 1947 is genoemd, dan gaat de gehele Raad er mee accocrd. Het voorstel van B. en W. tot verhuring van do voormalige tram- loods aan H. Clevers, chauffeur-mon teur der gemeente en een ambtelijke formaliteit omtrent salaris van het gemeente-personeel passeren zonder tegenstand Voorzitters hamer. By na traditiegetrouw worden nog enkele puntjes toegevoegd, o.a. voor stellen van B. onW.om de rentevoet van een lening groot f 44.665 te converteren van 5 op 31pet. en do kasgeïdleningen te verhogen met f 300.000, daar de Haag slecht op schiet met betalingen en zo de ge meente kasgeld to kortkomt. Zonder hoofdelijke stémmjng wor den deze aangenomen. Volgens de nieuwe Woningruimte- wet moet een commissie van advies worden aangesteld. De Voorzitter stelt voor, de reeds bestaande woningcommissie hiervoor te benoemen, te weten de heren Win tel s, voorzitter, Creemers, Naus, Ver beek, Vermeulen en Min, secretaris. Ook dit werd goedgevonden. Bond vraag. De heer Vermeulen meent, dat er een Politieverordening bestaat, waar bij het verboden is aan dames in herenkleding rond to lopen. Dat klopt. Dan is 't een openbaar schandaal, dat niet opgetreden wordt, want er lopen soms „dames" rond, dat 't verschrikkelijk is. Uit het antwoord van de Voorzit ter blijkt, dat de Justitie hierin zeer verschillend optreedt, maar mogelijk kan een proefproces gemaakt worden. Do heer van Haren doet een goed woordje voor do weg naar 't Vfculen, die voorlopig hersteld is, maar weer in zyn oude staat dreigt terug te koren, zodra 't wat wintert. Door gebrek aan split kon, aldus de Voorzitter, hier niets aan gedaan worden, maar toevallig is dit er nu en er wordt voor gezorgd. Dan wil do«elfde spreker ook nog de aandacht vragen voor de Lorbaan, dat maar eon lor van een baan is, de laatste 10 jaren is daar geheel niefs aan gedaan, dus wordt liet zoetjes aan tjjd. De Voorzitter zal er de hand- en spandiensten voor spannen. Dan wil de'heer van Haaren nog do mening van de Raad horen over de laatste maatregel van de Weder; opbouwen, waardoor het getroffen gebied nog meer te incasseren krijgt met een verhoging van de bouwkos ten. Zou hier geen protest passen De Voorzitter deelt mee, dat B. en W. reeds heeft geprotesteerd. Do heer Vermeulen zou graag zien, juist in verband met bovenstaande, dat de vaklui van Venray ook in Venray werkte en protesteert tegen het feit, dat er verschillende ambte naren op do Distributie werken, die de opbouw van Venray wel op an dere wyze kunnen dienen. Zodoende kunnen ook andere mensen weer geholpen worden. Volgens de Voorzitter is dit een kwestie van de Distributie en het zal een vraag zyn of anderen daar voor geschikt zyn. De lieer van Boven vraagt naar de mogelijkheid voor do fam. Huisman in Ysselsteyn, om de leeggekomen directiekeet te betrekken, daar de kippon kooi by na verongelukt. Wethouder Wintels antwoordt, dat een en ander reeds is gebeurd. Dan zou dezelfde spreker nog graag zien, dat de stukken voor de Raad ter inzage werden gelegd op de Raad zaal. De heer Custers vraagt nog de aandacht voor de weg Oostrum Oirlo. De Voorzitter verwijst dit naar do Provincie, die al verschillende plan nen klaar heeft en verder naar het plan Oirlo. De heer Fr. Janssen bespreekt nog eens uitvoerig de z.g. 28 pet. regeling t-an de Wederopbouw en de gevolgen hiervan voor hot getroffen gebied. Hij is zeer erkentelijk voor 't protest van B. en W. Graag vestigt hij nog eens de aandacht op „d$" mestvaalt aan de Maashese weg. Volgens de Voorzitter heeft Weder opbouw Boerderijen dit onder haar bemoeienissen getrokken. Op een desbetreffende vraag ant woordt de Voorzitter, dat men per 1

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1