WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN U&óninqllouui zaak van de adüdeis. ODA, de Koningsdochter. Ruitersport. W eekoverzicht Zb'B s. X BB'S 5? I |o*i !!s; t? a n 7 ojr sist 141° O Zaterdag 12 Juli 1947 No. 28 Acht en Zestigste Jaargang Druk erf Uitgave, rirma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel' Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnement sprijs per kwartaal: vcor Venray fl 1.C0 buiten Venray fl 1.S0 uitsluitend vooruitbet. Gevaren van samenwonen. Het districtsbureau Den Bosch, van de dienst voor de Wederopbouw heeft een drastische maatregel moeten nemen, die door geheel de provincie en pracjisch in het gehele land zal gevolgd worden. Met ingang van 1 Juli wordt her stelwerk aan door oorlogsschade ge troffen huizen volkomen stilgelegd, behalve wanneer het gaat over onbe woonde huizen, die nog bewoonbaar te maken zijn. Maar het is afgelopen met ondergeschikte reparaties aan beschadigde huizen, die vrijwel nor maal door het gezin bewoond kunnen worden en het is hefemaal afgelo pen met het stilletjes bouwen van extra kamers, serres, schuren etc. aan villa's en herenhuizen. Alle ar; beidskrachten moeten vanaf 1 Juli gereserveerd worden voor nieuwbouw van woningen. De regering heeft uitgebreide maat regelen getroffen waardoor 't bezwaar dat nieuwbouw tegenhield, namelijk geldgebrek en materiaalgebrek, is opgeheven. Nieuwbouw van woningen is vanaf 1 Juli een zaak van de ar beiders en niet meer van ambte narij. De bezwaren, aan het samenwonen verbonden, zijn van zulk een omvang dat hier een nationaal gevaar dreigt. Rapporten door sociale diensten en andere instanties uitgebracht, spreken 'n zeer ernstige taal. Zy tonen aan, dat de morele gezondheid van het Nederlandse volk op 'tSpel wordt gezet als niet paal en perk wordt gesteld aan 't samenwonen. De verantwoordelijkheid blijkt dus wel zwaar op onze leidende functio narissen te drukken. En terecht! De zedelijke gevaren, ook voor jonggehuwden, zijn ontstellend groot. Het groeiende aantal samenwoningen ontwikkelt een nationaal gevaar. Vooral in ons christelijke Zuiden, waar de moderne, wufte geest der wereld niet zo diep is doorgedrongen, maar waar toenemende symptonen van die geest zich openbaren. Jonge huwelijken worden vernield, bestaan de huwelijken verpest. De immorele toestanden, die lang zamerhand bekend beginnen te wor den en die uitsluitend uit samenwo ning zyn gevolgd, zijn een alarm, een beroep op het openbaar geweten. Het samenvoeren van totaal tegen overgestelde levensbeschouwingen leidt tot conflicten tussen echtparen, in "gezinnen, in ganse familiekringen. Moreel gezonde mensen worden^be- smet en voor 't leven verminkt door de toepassing van moderne principes van anderen. Het is om dit gevaar te keren.dat besloten is, ten koste van alles, ten koste van ontzaggelijke financiële offers de nieuwbouw op grote schaal aan te pakken en vóór herstelwerk te graderen. Daarom is wederopbouw van nu af een zaak van arbeiders en arbeidslust. De woningnood is een bitter leed, waaronder juist de arbeiders en de kleine middenstanders gebukt gaan. Dit mogen de arbeiders begrijpen, dat zy door het aannemen van „vuile" karweitjes bij zwarte aannemers, rechtstreeks tegen hun eigen belang inwerken. Zy belemmeren daarmede de nieuwbouw en houden hun eigen kinderen buitenshuis. "Want is het niet dwaas, dat zy voor meneer zus of zo een serre bouwen en voor mevrouw die en die een knusse kamer, terwyl elders de arme drommels in kippenkooien blijven hokkenna drie jaar be vrijding Nederland stond voor de oorlog aan de top der woningvoorzieningen arbeiderswijken. Aan deze goede wo ningen dankte Nederland zyn tot dusverre relatief-hoge zedelijke volks gezondheid. Zullen wy thans het Franse voorbeeld gaan volgen Dat zal nu aan de arbeidersstand liggen. De streekbureaux hebben 'n grote actie op touw gezet om de nieuw bouw te stimuleren. Er zyn maat regelen genomen om de kleine aan nemers in combinatie te laten in schrijven op complexen van 6, 8 of 10 woningen. Er zyn ook nieuwe systemen ontwikkeld waardoor de „zwaribouwers" vroeg of laat tegen de lamp lopen en gedwongen zullen worden het weer te slopen of enorme boetes te betalen die in geen ver houding meer zullen staan tot de waarde van het gebouwde. Een zeer groot kwantum van het totaal geplande aantal woningen voor 1947 (28 duizend) zyn aanbesteed ge worden. Op het ogenblik wordt voor onge veer 30 millioen gulden per jaar alleen in Brabant „zwart" gebouwd. Arbeiders, dat is niet aan jullie woningen besteed Weiger medeplich tigheid aan karweitjes van zwarte profiteurs. Bouwt voor je eigen, de nieuwe huizen, opdat niet na tien jaren jullie kinderen, als ze trouwen willen, nog veroordeeld zullen wor den tot het wanhopige, immorele en verderfelijke samenwonen. Van nu af regeert de bouwvakarbeider de nieuw bouw. Zwartbouw is verraad aan de arbei derszaak. Het bouwmateriaal moet naar de arbeiders- en kleine midden standswoningen Daar zitten nog de grote gezinnen. Daar woont de Ne derlandse natie. Zeer fraaie opvoering door HIOOB. Wie Zondag j.l, tot de weinig tal rijke toeschouwers wordt dit een Venrayse gewoonte om te wachten tot de verdere opvoeringen? be hoorde, hy zal werkelyk genoten heb ben van het kostelijke spel, gebracht door de Toneelgroep Hioob. Wanneer wy onze totaal-indruk willen geven, dan zouden wy met een der pers- critici willen zeggen: „sinds jaren zagen wy nergens zo'n hoogstaand spel van amateurs. In aanmerking genomen, dat alle speleis het toneel spel slechts zien als gezonde ont spanning na hun dagtaak mogen wij Hioob van harte feliciteren met deze meesterlijke opvoering. Het was voor den heer Piet Ver- meltfoort, de schrijver en regisseur, wel een bijzondere voldoening zyn, dat alle spelers met toewijding en overgave hun rol vertolken en het aanwezige publiek volledig meeleefde in dit historische spel van liefde en genade. Het moge wel eens openlijk ge schreven worden, dat cultureel Ven ray in deze schrijver en regisseur een stimulerende kracht bezit, die nauwelijks te vervangen zou zyn. Het spel en spelers besprekend, noemen wy allereerst de vertolkster der titelrol Oda, wier spel bijna wer kelijkheid was. Vooral de verzorgde dictie viel bijzonder te waarderen. Naast Oda vraagt vooral de aandacht het beheerste, superieure spel van haar vader, Koning Eugenius, rustig, beheerst, zoals het een wys vorst betaamd, hard en onverbiddelijk, wanneer het belang van zijn volk dit eist, zelfs tegenover zyn dochter Oda. Patrick, de kroonprins van Ulster, slaagde erin, 'n zeer aanvaardbare weergave te zyn van de slappe jon ker, met mooie woorden maar weinig mannelijke trouw. Prins Andreas, de arme stakker, zoals hy zichzelf noemt, de ongevaar lijke tegenstander van Patrick, de simpele minnaar, de bierdrinkende onnozele, zorgt in dit spel voor de nodige vrolijkheid. Hy doet dit met zyn dienaar Otger op een bijzonder vlotte wyze, alleen hön eigen. Men kan slechts bewondering hebben voor de overgave, waarmee deze twee spelers iedere keer hun rol vertol ken, waariyk een voorbeeld voor ver schillende anderen Het zou verder ondoenlijk zyn om iedere rol apart te belichten en be spreken, er mogen genoemd worden Diormith, wiens spel af was, Isabel, en Maria, zeer verdienstelijk, Thomas en zyn vrouw Elsbetfh, beide zoals altijd vlot en ongedwongen natuurlijk, de beide monniken "Wiro en Plechel- mus rustig en met overtuiging. Alle rollen, zelfs dat van het volk, werden behoorlijk vertolkt. Toch moge er op gewezen worden, dat vooral de massa-scènes nog iets aan vlotheid en natuurlijkheid zou den kunnen winnen, als allen, ook al is de rol nog zo gering, volledig er in op zouden gaan. Men kan soms de indruk niet van zich afzetten, dat juist deze scènes van groot vertoon het zwakste waren, er lag soms 'n zekere loomheid over deze delen. Moge dit laatste de critiek zyn, die er van onze kant bestond op het vertoonde spel, het geheel kan, zoals boven is uiteengezet, slechts onze grote bewondering wegdragen. Wy hopen voor Hioob, dat Venray dit historische spel de waardeering zal schenken, die het verdient. Ieder, die liefde en interesse beweert te bezitten, voor ons Rooi en zyn ge schiedenis, kan dit bewyzen dooreen bezoek te brengen aan „Oda, de Ko ningsdochter". Het zyn uren van waariyk geestelijk genot, een zeld zame gave in dit Rooi van stof en puinWi. de ruiters na de oefening in ijltempo naar huis rennen, thuis gekomen 't zadel afnemen en 't paard zonder meer in stal of weide aan zyn lot overlaten. By de Peeldraver zyn dergelijke misstanden echter van meet af aan de kop ingedrukt, waardoor de sport ook bij de boeren in 't algemeen in hoog aanzien is gekomen, getuige ook het enorme ledental by deze club. Morgen Zondag zal Ysselsteyn een ware invasie beleven en overstroomd worden door sportliefhebbers en paar den, zowel van Brabant als Liraburg. Het concours is prima voorbereid en zal in grootsen styl gehouden worden. Een collectie prachtige bekers wordt beschikbaar gesteld met daarnaast flinke geldprijzen. Ook een aantal Brabantse clubs zullen hier het N.C.B.- nummer r ij den voor een Brabantse Jury. Zoals men weet staat de Bra bantse dressuur op zeer hoog peil. Als extra-nummer zal worden voor gereden de beroemde Arabische vol bloed hengst Edh-Dahab van Baron de Smeth van Deurne. Deze hengst is een van de edelste Arabieren van het Continent en is afkomstig uit de Koninklijke stallen van België. Het concoursterrein wat „De Peel draver heeft uitgezocht ligt rustig gelegen, even van de grote verxeers- weg Deurne—Venray en heeft een oppervlakte van 3 ha.' De omtrek van de renbaan is 500 m. We hopen, dat het weer mede zal werken om dit feest te doen slagen, zodat ieder sportliefhebber zal kun nen genieten van de schitterende dressuu*- zowel van Brabant als van Limburg. Openluchtspel te Horst Avond voorstellingen Enige honderden toeschouwers woonden Zondag j.l. wederom het openluchtspel „Genesius"by. Dit oud- Romeins toneelspel in drie bedrijven, viel zeer in de smaak. Het werd door de spelers weer even fraai vertolkt als by de première. Thans is besloten om Zaterdag 12 en Zondag 13 Juli avondvoorstellin gen te geven met kunstverlichting. In de schitterende omgeving van de ruïne zullen de lichteffecten het spel uit het oude Romeinse ryk nog beter doen uitkomen. Dat de verlichting aan de gestelde eisen zal voldoen, daarvoor blijft de toneelvereniging waarborg. In het ver leden heeft zij getoond hierin de kunst meester te zyn. Het spel in de mooie klederdrachten zal er zeker des te schoner door zyn. Zie advertentie. Zes rantsoenen tabak voor nieuwe periode De bonnen „Tabak G—31" van de tabakskaart QA 707 en de bon „Tabak G—35" van de tabaks- en versnape- ringenkaart QC 707 geven gedurende het tydvak van 11 toten met 26 Juli recht op het kopen van twee rant soenen sigaretten of kerftabak per bon. Bon „Tabak G—32" van de tabakskaart is niet aangewezen. De houders van een tabakskaart krijgen deze periode gelijk gemeld de beschikking over zes rantsoenen sigaretten of kerftabak. Op 24 Juli zullen echter slechts vier rantsoenen worden aangewezen. Breng ons uw koperen centen v. d. Grebbeberg De door „Die Haghesanghers" begonnen Koperen-Munten-actie voor 't monument op de Grebbe berg heeft reeds in het gehele land de aandacht getrokken. Daarom wyst de burgemees ter van Rhenen or op, dat deze munten aan hem per postpak ket kunnen worden toege zonden. Ruitersfeesten te Ysselsteyn. Zondag 13 Juli a.s. gaat de Ruiter, club „De Peeldraver" te Ysselsteyn een ruitersportdag organiseren ter gelegenheid van 't 12l/»jarig bestaan- Dit belooft wat, want „de Peeldra ver" is een energieko club, die van aanpakken weet en dit feit zeker tot een voorbeeld van organisatie zal maken. In 1946 wist deze club beslag te leggen op de kampioenstitel voor Limburg, met een team ruiters, dat t jaar daarvoor nog met de eerste oefeningen moest beginnen en waar van verschillende ruiters nog geen 16 jaar zyn, wat 'n kranig staaltje is van oefening en discipline. In Ysselsteyn staat de ruitersport op een zeer hoge trap van ontwik keling. De liefde en zachtheid inden omgang met de paarden staat er nummer een op 't program. Het is trouwens het eerste doel van de Landelyke Ruitersport, om de ruiters door sport meer liefde voor hun dieren by te brengen, terwyl ieder goed gereden paard daardoor alleen al in waarde stygt. Jakkeren en on oordeelkundig ryden daarentegen breekt zelfs 't best gefokte paard af en verknoeit het edelste karakter. Een onvergeeflijke fout, die op vele plaatsen nog gemaakt wordt is, dat Afwisselend 6 en 4 tabaks rantsoenen. Met ingang van Donderdag zyn od de tabakskaart voortaan afwisselend zes en vier rantsoenen per veertien dagen beschikbaar gesteld. By de huidige toewijzing van vyf rantsoenen per 14 dagen, zyn gebrui kers van rook- en shagtabak nimmer in de gelegenheid hun gehele rant soen in tabak op te nemen, tenzij de detaillist bereid is een pakje tabak door te snijden. Deze handelwijze is feitelijk verboden. Om aan dit be zwaar tegemoet te komen, is thans wijziging gebracht in de aanwijzing der bonnen van de tabakskaart. Donderdag zyn dus zes en op 24 Juli vier rantsoenen beschikbaar ge steld. Geen verplicht 8e leerjaar? By de beraadslagingen in de Ka mercommissies over het wetsontwerp in zake wijziging van de Leerplicht wet is de gedachte geopperd om in het achtste leerjaar in de overgangs tijd gewoon in plaats van voortgezet gewoon lager onderwijs te geven. De minister heeft daar bezwaar tegen en is van oordeel, dat het juister is, de leerplicht voor het 8e leerjaar voor enkele jaren op te schorten. In deze jaren kan dan het eventuele schoolverzuim krachtig worden aangepakt en de eerbied voor de wet worden hersteld. Temeer bestaat er hiervoor, naar de mening van de minister, reden, nu de organisatie van het voortgezet lager onderwijs nog niet vaststaat op dit ogenblik. ZES-JARENPLAN YOOR HET LANDBOUWBEDRIJF. Nog in de nazomer van dit jaar zal de regering by de volksvertegen woordiging een wetsontwerp indie nen over een zesjarenplan voor de toekomstige ontwikkeling van het Nederlandse landbouwbedrijf, er van uitgaande, uat voor het opvoeren van het rendement van het land bouwbedrijf nodig zyn een juiste keuze van de te verbouwen produc ten, verbetering van kwaliteit en verlaging van de productiekosten^ Deze mededeling deed ir. Staf, de directeur-generaal van de landbouw, op een vergadering van de stichting voor Nederlandse zelfstandige land bouw en industrie. Om verlaging van de productie kosten te bereiken zyn volgens ir. Staf nodig mechanisatie van de land bouw, uitvoering van cultuur-tech nische nverken als productieverkave ling en 'n aantal bedryfs-economische maatregelen. ONDERHOUDSPLICHT. Onze wet kan bepaalde personen dwingen tot het onderhouden van andere personen. Het gebeurt, dat ondanks een rechterlyk vor.nis de onderhoudsplichtigen weigeren de voor het onderhoud verplichte gelden te voldoen. De inning van de gelden leidt vaak tot allerlei moeilijkheden. Om hieraan paal en perk te stellen is by de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend, waardoor het mogelyk wordt de nalatigen in het gevang te stoppen. Haringvisserij niet stilgelegd. De redersvereniging voor de ha ringvisserij heeft voor het opslaan van maatjesharing het koelhuis van de vroegere Lions exportslagerij te Boxmeer voor de tyd van drie jaar gehuurd. De kans op stopzetting van de maatjesharingvissery wegens ge brek aan koelhuisruimte is daarmee practisch uitgesloten. Gemeentepersoneel vertrekt. De laatste tyd blijkt veel overheids personeel, speciaal uit de gemeente administratie, de wyk te nemen naar het vrije bedrijf. De oorzaak schijnt daarin te liggen, dat deze ambtena ren in het vrye bedrijf meer kunnen verdienen. Op verschillende secreta- riën van kleine en middengrote ge meenten heeft men dientengevolge te kampen met een tekort aan perso neel. Vergoeding voor reis- en verblijfkosten voor bouw vakarbeiders. Vooral in de verwoeste gebieden zit men bij de wederopbouw met een groot tekort aan geschoolde bouwvak arbeiders. Benoorden de rivieren heeft men een systeem toegepast, dat de reis- en verblijfkosten van arbeiders, die van elders worden aangevoerd, kunnen worden vergoed en in de aannemingssom worden opgenomen. Er schijnen hierbij misbruiken te zijn ingeslopen, waartegen de Minis ter van Wederopbouw thans maat regelen wenst te treffen. Daar 't niet billijk is te achten, dat deze regeling voor de gebieden beneden de rivieren niet toepasselijk is, is de Minister voornemens deze ook voor de zuide lijke provinciën toe te passen, met uitzondering van Zeeland. De Minister is van mening, dat men inderdaad nu reeds kan spreken van een tekort aan bouwvakarbeiders in verschillende gebieden van grote oorlogsschade. Hy ls nu in overleg getreden met de Minister van Sociale Zaken, opdat geen arbeiders, die ge negen zyn in die gebieden te gaan werken, daarvan worden afgehouden. Hy is voorts van mening, dat waar toch wel bezwaar moet worden ge maakt, de arbeider te dwingen ver van huis te gaan werken, wanneer hy dicht by huis werk kan vinden, de oplossing van dit probleem moet worden gevonden in een vrijwillige daad van de bouwvakarbeiders om in de eerste plaats werk te zoeken by de wederopbouw. Helaas komt het maar al te veel voor, dat medewerking verleend wordt aan de uitvoering van allerlei werken zonder vergunning, werken, waarvan het nut in deze tijden van woningnood ver achter staat by de wederopbouw. Indien zowel de ar beiders als de opdrachtgevers er zich rekenschap van zouden geven, hoe veel afbreuk daardoor wordt gedaan aan het herstel van de welvaart van ons land en aan de voorziening van de woningnood in het bijzonder, zou dit een belangryke schrede kunnen zyn tot de oplossing van het zo moeiljike probleem om voldoende bouwvakarbeiders te verkrijgen voor de wederopbouw van de zwaar ge havende gebieden. In 't Kort - Het organisatie comité van de wegwedstrijden M.P.M. en Zes Provin ciën Koers, werkt op het ogenblik plannen uit, het volgend jaar een „Ronde van Nederland" uit te schrijven. De Coöp. Stoomzuivelfabriek te Ottersum heeft besloten tot liquidatie. De leden zullen overgaan naar de zuster-instelling te Cuyk. De gemeente Beesel—Reuver, besloot stappen te ondernemen om met de gemeenten Kessel en Belfeld een gemeenschappelijk zwembad op te richten. Alhoewel de byen een slechte winter hebben gehad en vele volken zyn omgekomen tengevolge "an de koude of door gebrek aan voldoende voedsel, hebben de overgebleven vol ken de schade volop ingehaald en wordt er een overvloedige honingoogst verwacht. Vrywel geen der leden der Eerste Kamer sprak een gunstig oordeel uit over het ontwerp van de Wet op de Nationaie Spaarraad en de uitgifte van Ryksspaarbrieven. Volgende week Maandag gaan duizend militairen (ook uit Limburg) aardappelen rooien in de Wieringer- meer. Ze blijven er drie weken. Op 19 Juli zal te Helmond de nieuwe brug over de Zuid-Willems vaart feestelijk worden geopend. De motorrijder G.R. uit Vemo reed op de rijksweg Belfeld—Reuver op een langs de weg staande truck. Hij was op slag dood. LONDÉNSE REGERING LIET OOK DE GEVANGENEN AAN HUN LOT OVER Deze maand is het een jaar geleden, dat de journalist Ed. de Nève in zyn boek „Glorieuzen" ernstige beschul digingen uitsprak tegen de Neder landse regering in Londen, die totaal niets heeft gedaan om de sterfte in de Duitse concentratiekampen te voorkomen. Deze mensen verhonger den terwyl de bewindvoerders royaal leefden en in schuldige nalatigheid vergaten maatregelen te nemen, die een groot deel men spreekt van 60 pet. van de omgekomenen van de hongerdood hadden kunnen redden. De schrijver van „Glorieuzen" heeft zyn beschuldigingen benadrukt in een brochure„Indien de Nederlandse regering in Londen...", die kortgeleden is verschenen. In dit boekje blijft De Nève er op hameren„Indien de Nederlandse regering in Londen..." en elke keer opnieuw legt hy haar ten laste, dat zij geen pakketten heeft gestuurd via het Internationale Rode Kruis, zoals dit werd gedaan door de Deense, de Noorse, de Tsjechoslowaakse, de Franse en de Belgische regeringen met succes en tot uitkomst van hun lijdende onderdaken. DeNève schrijft, dat het niet slechts de gevangenen waren van het kamp, waarin hij ook zelf heeft ge zeten Sachsenhausen by Oraniën- burg die hebben geleden en ge storven zyn door deze schromelijke verwaarlozing. In Buchenwalde, Bergen-Belsen, Da chau, Ravensbrück, Auschwitz, Neu- engamme en elders was het voor de Nederlanders niet minder slecht. Een oude Franse dokter, die in het hospitaal van Sachsenhausen werkte, zei tegen De Nève: „Ik weet niet* welke de reden is, dat jullie zo zeer vergeten worden door de Nederlandse regering, maar ik verzeker je, dat indien de Nederlanders bijvoeding kregen, zoals de Noren en de Denen zestig percent van je gestorven land genoten waren gered." Zy, die in deze verklaring geen vertrouwen hebben, mogen het van De Nève aan de Nederlandse dokters Steyns, Herschel, Rutgers, De Vink, van den Brink, Boers en Hübscher vragen, welke ravages de ondervoe ding heeft gemaakt in de ryen der Glorieuzen", die alles hadden geof ferd en „dia een ondankbare, vergeet achtige regering in Londen liet sterven als honden." Hij was het wachten moe. Daarom heeft De Nève deze brochure geschre ven. Een jaar na het verschijnen van zyn .boek was de commissie van onderzoek naar deze bezwarende feiten, die reeds twintig maanden aan het werk is, nog niet met haar rap port gereed. Thans kan het nog wel enkole maanden duren, voordat haar verslag in het daglicht komt. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen at halen vóór 12 uur en van 2—3 uur.. BESTRIJDING VAN DE COLORADOKEVER. De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis en beveelt, dat in verband met het ernstig besmet zyn der gemeente door de colorado kever, het gewas op alle met aard appelen beteelde percelen binnen deze gemeente, door de gebruikers dier percelen moet worden bespoten met water, waaraan op 100 liter 500 gram calcium-arsenaat is toegevoegd. Deze bespuiting moet zodanig wor den uitgevoerd, dat 1. een hoeveelheid, overeenkomen de mot ongeveer 300 liter per hectare gelijkmatig over het gewas wordt verdeeld; 2. dat alle bladeren van de aard appelplanten met de vloeistof worden bevochtigd; 3. dat op zodanig uur en by zo danige weersgesteldheid gespoten wordt, dat het gewas nog dezelfde dag kan opdrogen. Deze bespniting moet plaats vinden in de periode van 11 tot en met 18 Jnli a.s. Het niet voldoen aan deze ver plichting is strafbaar. Mededeling van het bovenstaande aan ieder gebruiker van een met aard appelen beteeld perceel persoonlijk, zal niet plaats hebben. De Burgemeester der gemeente Venray vestigt met nadruk do aan dacht van belanghebbenden op het navolgende: De telers van aardappelen zyn ver plicht do aanwezige colorado kevers in welk ontwikkelingsstadium deze ook mogen voorkomen, afdoende te bestrijden, door het gewas rogelma- tig af te zoeken en of het gewas een of meermalen te bespuiten met een insectendodend middel op een daar voor geschikt tijdstip. Belanghebbenden worden er uit drukkelijk opgewezen, dat gerechte lijk zal worden opgetreden tegen de genen, die kennelijk nalatig zyn go- weest in het treffen van afdoende bestrijdingsmaatregelen, hetgeen het geval is, wanneer by controle colo radokevers in hun gewas voorkomen. Iedereen wordt in zijn eigen belang en in het algemeen belang aangera den zyn stipte medewerking te ver lenen bij de verdelgingen bestrijding van de coloradokever. GEVONDEN: gevlochten papieren boodschaptas m, portemonnaie m. inh., H. G. Jeuken, Oirlo E 17; zilverbon, S. Moorrees, C 51 Oostrum; kettinkje met kruisje, J. Aerts, Veldstr. 3; bril m. bruin montuur in étui, Hochstenbach, Hoen derstraat 32; gebloemde sjaal, M.Wil- lems, Veltum L 70; bruine portemon naie m. inh., P. Maas, O.Oostr.weg.15; bruine boodschaptas m. inh., Hoen' derstraat 4. Toiletzeep Volgens achterstaande advertentie zal aan leden van het Groene Kruis met 5 of meer kinderen beneden 15 jaar, een stuk toiletzeep verstrekt worden. Zie voor bijzonderheden de advertentie. S.VV. OMROEP. Door omstandigheden kan de aan gekondigde ledenvergadering op heden Zaterdag niet doorgaan, maar is deze verschoven naar Maandagavond a.s* om half 8. Behandeld wordt het nieuwe reglemont. Voor Zondag staat er een interes sante wedstrijd op 't programma. Op het terrein Oostsingel wordt de eind spurt ingezet over de begeerde 3de klasse-plaats van onze afdeling. Hier ontmoeten de twee rivalen E.W.C. en Mill elkaar en het belooft een spannende match te worden. WANDELAARS Zondag 13 Juli a.s. zal weer eens, voor het eerst sedert 7 jaren, een wandeltocht gehouden worden door de mooie dreven van het Peel- en Maasland. Deze tocht zal werkelyk alle deelnemers iets moois bieden. Dus niet alleen voor beroepstippelaars, maar ook voor natuurvrienden. Deze route is speciaal uitgezocht om alle categoriën tevreden te stellen. Het ene ogenblik loopt deze tocht door de mooiste bossen uit de om geving, dan langs de Maas met haar groene weiden, dan weer langs wui vende korenvelden. Ook zy, die het Oorlogsmusenm nog niet gezien hebben, krijgen hier een mooie gelegenheid 'om tijdens de grote rust, dit museum te bezichtigen. Houdt U van wandelen Welnu, loop dan mee. De afstanden zijn tus sen de rustpauze's in, betrekkelijk kort gehouden, zodat practisch ieder een, deze tocht zal kunnen uitlopen. Vele deelnemers(sters) gaven zich reeds op, vooral onder de vrouwelijke tippelaars, schijnt het animo grooi te zyn. Wij hopen dan ook, dat de sport- commissie van Venray Vooruit, met voldoening op deze tocht zal kunnen terugzien en door meerdere gevolgd zullen worden. Dus tot Zondagmiddag, 12 uur aan de start op de Grote Markt. Fanfare .,St. Catharina" weer met eerste prijs bekroond. LEUNEN. Nadat het vorig jaar onze Fanfare „St. Catharina" haar streven beloond zag met 'n eerste prys, heeft zy ook dit jaar weer nieuwe roem geoogst. Maandenlang werd onder kundige leiding van de heer Dietz gerepeteerd en Zondag j.l. werden deze opofferin gen en moeiten dan ook ruimschoots beloond, toen in Winssen (Gld.) een eerste prys werd behaald op't aldaar gehouden concours. Hierdoor promo veerde „St. Catharina" tot de eerste afdeling Fanfare. Dat dit geen gemakkelijk verwor ven succes was, moge blijken uit de aanwezigheid van enkele corpsen, o.a. uit den Haag en Amsterdam, waar door dit succes nog meer aan be tekenis wint. Als verplicht nummer werd uitge voerd „Regina" van de beroemde componist Rossini en als vry num mer „Achilles" van F. Rogister, welk stuk door de jury zeer werd ge prezen. Zoals begrijpelijk werd de terug tocht in feeststemming aanvaard. In Leunen, waar eenieder al spoedig op de hoogte was van 't heugelijke föit, werd door vele zorgzame handen een daverende ontvangst bereid, een ont vangst, die alle leden van de fanfare nog lang in herinnering zal blyven. Velen voerden in de feestelijk ver sierde zaal het woord en veel stoffe lijks werd overhandigd als blijk van waardering der Leunae en Veulen- se burgery. Aan de voorzitter werd o.a. een zeer mooi bedrag ter hand gesteld, dat dienen zal om nieuwe instrumenten aan te kopen, zodat onze fanfare het volgend jaar weer nieuwe successen mag boeken, maar dan met eigen instrumenten. Klopjacht op de Helde Maandagmorgen merkte J., dat op de stal iemand rondliep, die er niet cr 2 SS s 2- 2 P -s~ 3 6= "3 X" -- 2.-0 O 2 O -j O ?r 3 x» ,7;. oS g wa 2.2 2 <D 5. o O O 5? w O 2 2 3 ST Q Qp H £.ts 5 3 o b 3 -3 o5M O «SS P o 2 3 a." 5T S-3-p a coc e P 3 T. O o K O- 3 sr c-3 E I® 2 2 a? 2 p t-rs p p 3 ST O 3 9= P 3* 3 3 3 3* cr P g c. °- rr p- g 2® és: p 3 O. 3 o O S w® i-o ow o O 2 O 3 f 9? -3 w§"H srg W O •3 2 5 P. Si!* o-sr 3 o o ""•g o 3 3 B (D N» S- Ss-s - 8 §3 tït 3 3 9> WL K pc: CC O £L" '.fg £8 £3 «K jj o o 2* 3 3 O 2. a at 3 g cc ■'SÏ® o o co O 2. c. -7 2 o 3 o .a g-g 2 §1® s H w —•3 8» K3- 2 r~ ►3*2. ►- 5" c o® Og -3 O^R m OD CD Z 'iSs! 2 o S- 0 o 71 O* erg Q~ - n p O O ff) li - a 3 a z m U o a O E 5 Q c O o O s» 3 (j> 3-3' 3 O) jo- 3-W «2: sa ST §j T1 3 x- O O UW DRUKWERK van klein tot groot Fa. v. d. Munckhof

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1