BOUWEN. Hef Pinksterfeest. VENRAY VOORUIT. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN LAND GEVRAAGD! Kring-concours W eekoverzicht Zaterdag 24 Mei 1947 No* 21 Acht en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl l.CQ buite* Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Troostvol en bemoedigend is in onze dagen van verwarring en verwording de zekerheid, dat de Heilige Geest met den zegen der waarheid en der genade in de wereld staat, zo lang de Kerk in de wereld staat en dat zal zijn tot het einde der tijden. Zondag is het Pinksteren, herdenkt de Katholieke Kerk haar stichting, in de viering van het feest der zicht bare nederdaling van God den H. Geest over de Apostelen, in Jerusa lem met de H. Maagd vergaderd in Op den eerste Pinksterdag schonk de H. Geest hun kracht en moed om de waarheden van 't geloot te verkondigen. En reeds direct bleek de wondere werking. Meer dan drie duizend bekeerden zich op het woord van de sterke Petrus, de ongeletterde visser, de man, die voor enkèle dagen zijn beste vriend uit lafheid verried. Zo vernieuwt en herschept de H. Geest de geesten en harten van allen, die in Christus geloven en door het H. Doopsel lid worden van de door Christus gestichte en door de H. Geest bestuurde Kerk, want wat de H. Geest op zo wondei bare en glo rievolle wijze begon op Pinksterdag, zet H(j onafgebroken voort tot het einde der tijden. Ontelbaar zijn de schatten en ge naden, waarmede het Pinksterfeest de wereld heeft overstelpt. Het heeft haar de H. Geest zelve gebracht. Het liesft haar de Kerk gebracht en alle zegeningen en genaden, welke deze bergt in haar schoot; het Chris telijke leven, Christen beschaving en Christen deugd, welke zich zo heer lijk openbaren in de eerste Christen gemeente in Jerusalem. De Heilige Geest, die de H. Kerk steeds bestuurt en van elke dwaling bewaart, Die de gelovigen verlicht en heiligt, sterkt en troost, is de heerlijke vrucht van Jezus' liefde. Wat de Heiland is en doet, is en doet Hij door de Heilige Geest. Door Hem wil Hy op aarde verheerlijkt worden. Zo lang de Kerk in de wereld staat en dat is naar Gods woord tot het einde der tijden is ook de Heilige Geest in de wereld mot den zegen der waarheid en der genade. Hoe troostvol en bemoedigend is deze gedachte in onze dagen van verwarring en verwording. Bidden wij vuriger dan ooit: „Kom Heilige Geest!',' en geven we ons, zonder enig voorbehoud over aan de leiding van de door den Heilige Geest verlichte en bestuurde H. Kerk, door God voor alle tijden en volken, gesteld als de onfeilbare leermees teres als de veilige Gids op den weg des heils. mogelijkheid geschapen om te bouwen, zonder zich een vrijwel zekere strop om de hals te halen, want tot dus ver was ondanks de zo gracieus verleende voorrang bouw niet renda bel en dus voor de particulier verre van aantrekkelijk. De reeds lang toogezegde regeling is gekomen bij de op 17 Jan. 1947 /vastgestelde Financieringsregeling Woningbouw 1917. Doel van de regeling is om het bouwen te stimuleren, door de ex ploitatie van do te bouwen woningen rendabel te maken en het beleggen van geld door het bouwen van wo ningen weer Iets aantrekkelijk te maken. Tevens wordt door deze regeling de bouw van grotere woningen mo gelijker gemaakt dan tot dusver. Uitdrukkelijk is in de regeling voorts bepaald, dat er van gebruik gemaakt kan worden door particulie ren, particuliere instellingen, publiek rechtelijke en semi-publiekrechtelijke instellingen. Yoor deze beide laatste groepen verlegging dus van de in houdsmaat der woningen tot boven de gesmade 260 M3, doch daarover later. Men heeft met deze regeling willen helpen, zowel zü die het geld voor de bouw zelf hebben, alsook hen die met hypotheek moeten werken, mits zij zelf tenminste 15 pet. van de bouwkosten op tafel kunnen brengen Beide groepen van bouwers he'.pt het Rijk door het verlenen van jaarlijkse bijdragen gedurende 10 of uiterlijk 15 jaren, de twede groep wordt nog extra geholpen door de mogelijkheid van het verlenen van een twede hy potheek via de gemeente, de zg. voor schotten. Mon kan dus onderscheiden: de bijdrage; het voorschot. Vóór dat tot het bekijken van deze twee mogelijkheden overgegaan wordt eerst echter nog enkele opmer kingen. Van de regeling zal gebruik kunnen Onder deze titel hopen wij U een serie artikelen van deskundige hand te brengen, die U niet alleen het „waarom en waartoe" van vele maatregelen betreffende de Wederopbouw zullen belichten, maar ook een veilige wegwijzer willen zijn voor allen, die tot op heden dwalen langs de duizend en óón moeilijkheden, die de nieuwbouw of herbouw in de weg staan 1 Er zal wel geen onderwerp zijn, dat de mensheid op dit ogenblik meer belang inboezemt en in groter rome haar aandacht vraagt, dan wel het bouwen. De stilstand van het bouwen van woningen gedurende de achter ons liggende oorlogsjaren heeft het reeds in 1940 bestaande tekort tot een on gekende hoogte doen stijgen, terwijl de verwoesting door de oorlogshan delingen, op dit punt wel de deur dichtdeed. Cijfers iiQemen heeft wei nig zin, ieder weet uit zijn naaste omgeving, dat op dit punt een nood toestand was ontstaan, welke het nodig maakte, dat direct na de be vrijding alles in het werk moest worden gesteld om hierin verbetering te brengen. De oplossing was- echter met zo eenvoudig te geven. In een totaal ontredderd, van alles beroofd land met vele zwaar geteisterde gebieden orde scheppen en herstel op korte termijn geven, is een bovenmense lijke taak. De nieuwe woningen. NOODWONINGEN. Wij kennen ze maar al te goed, in alle soorten en vormen, van hout, van steen en alle mogelijke deugdelijke en ondeugde lijke materialen, groot en klein, aar dig en lelijk, maar alle het stempel dragend van slechts een noodoplos sing te zijn, voorbestemd om, god dank, na kortere of helaas langere tijd te verdwijnen; om plaats te maken voor permanente woningen, waarin behoorlijk leven, gezonde ge zinsvorming en menswaardig bestaan weer volkomen mogelijk zal zijn. Men accepteerde ze dan ook graag, verkoos ze mijlen hoog boven een samenwonen of beter samenhokken met twee of meer gezinnen in een bestaande woning. Het zou immers maar tijdelijk zijn. Toen men dit eerste stadium ach ter de rug had, bleken de moeilijk heden intussen niet te zijn wegge ruimd. Het grote tekort aan materiaal, het gebrek aan geschoolde arbeids krachten in de bouwvakken, gevoegd bij de grote vraag door het gehele land naar woningen, maakte 't nodig, dat strenge voorschriften en bepalin gen moesten worden gehandhaafd of verscherpt. De distributie van materialen en het verlenen van toestemming tot bouwen moest voorlopig wel in één hand blijven. Nu normaler tijden terugkomen en meer materialen be schikbaar zijn of zullen komen, zal deze centralisatie kunnen en moeten inéén schrompelen,- om tenslotte ge heel te verdwijnen.- Zowel voor het herstel van de ver nielde panden als voor de bouw van nieuwe woningen stelde de regering aan de hand van de aanwezige of te verwachten materialen haar bouw plannen 1946 en 1947 vast, waarbij tevens rekening werd gehouden met de aanwezige arbeidskrachten. In beide jaren werd dan ook aan de gemeenten een bepaald aantal wo ningen of een bepaalde inhoud (bouw volume beschikbaar gesteld. Steeds werd daarbij vooropgesteld, dat aan particulieren voorrang moest worden verleend en de gemeente of de woningbouwvereniging eerst op de tweede plaats mochten komen. Van particuliere bouw kwam echter vrij wel niets terecht, zodat door de ge meenten of de bouwverenigingen moest worden gebouwd, wilde men iets tot stand brengen en het toe gewezen bouwvolume niet verloren laten gaan. Aanvaardbaar werd een en ander nog gemaakt, omdat het Rijk bijdra gen toezegde in de exploitatietekorten van 75 of 90 pet, naar gelang de gemeente daarvoor word aangewezen. Zo ontvangt Venray voor al do ge bouwde of nog onderhanden zijnde woningen te zijner tijd 90 pet. in de exploitatietekorten. 1 Men was er dus van overtuigd, dat bij nieuwbouw de exploitatie dooi de énorm gestegen bouwkosten niet lonend zou zijn, waaraan natuurlijk ook is toe te schrijven, dat van de geboden gelegenheid door vrijwel geen enkel particulier gebruik werd gemaakt. Doch ook de gemeenten waren niet vrij in de wijze van besteding van dit bouwvolume. Naagt eisen van schoonheid en inrichting wcplen zij gebonden aan voorschriften omtrent grootte, type, gemiddeld kostenbe- drag per kubieke meter enz. enz. Dat by het zeilen tussen deze klippen door het resultaat niet altijd strekt tot ieders tevredenheid spreekt wel van zelf, doch vergeet men bij zijn kritiek niet, dat men moet roeien met de riemen die men heeft of vaak van twee kwaden het minste heeft te kiezen. Eischt men voor bepaalde vertrek ken een ligging op hot zuiden, dan zullen andere kamers hiervoor plaats moeten maken en misschien aan een kant van het huis moeten komen, waar men ze vroeger niet legde. Onpractisch Lezer er moet gebouwd worden, zo snel mogelijk. De woningen mochten maar een bepaalde inhoud hebben. G(j vraagt U wellicht wel eens af, wat de over heid'bezielt door het zo schaarse en kostbare materiaal te verknoeien aan poppenhuisjes, die een aannemer laatst zeer onnet betitelde als „drie plee's achter elkaar en een klein privaat". Aanvankelijk mochten de woningen een gemiddelde grootte hebben van 320 M3, even later nog maar 285 en nu nog maar van 260 M3. Met zulke grenzen staat de knapste architect en de actiefste bouwer stop, daar kun je geen groot huis bouwen. Toch worden door deze voorschrif ten zowel de volksgezondheid als de oplossing van de woningnood gediend; onverantwoord zijn deze eisen niet. Nu bouwen wy in Nederland met de kleine hoeveelheid materiaal het grootste aantal woningen en dat is nodig, dringend nodig, de samenwo ningen of hokkingen moeten er uit, beter iets of veel kleiner behuisd. Lezer, van twee kwaden het minste kiezen". Deze huizen behouden boven dien in de toekomst voor kleine en jonge gezinnen hun waarde. Wanneer er geen hout is voor vloeren, moet men naar iets anders uitzien, want vloeren en plafonds moeten er in, óók al is men aan dat nieuwe materiaal niet gewend en óók al had men hot o zo graag anders. Financieringsregeling. Thans is ook voor particulieren een worden gemaakt zowel door de par ticulier, die voor eigen rekening bouwt, als door hem, die bouwt om te verhuren. Do bepaling in de regeling, dat de te bouwen woningen moeten worden verhuurd tegen de prijs, welke dooi de Minister wordt vastgesteld, staat hieraan niet in de weg. Dit voor schrift heeft geen andere zin, dan dat de huur. de grondslag van de berekening van de jaarlijkse bijdrage, beoordeeld wordt on uiteindelijk v ist- gosteld van Rijkswege, door de partij dus die de financiële offers heeft te brengen. Wat mag er worden gebouwd? Ook hierin is men natuurlijk niet geheel vry golatoa. De woningen zullen aan voor bewoning bestemde ruimten, met inbegrip van privaten, badkamers, douche- en waschgelegen- heden, by- of spoelkeukens, gangen, portalen, trapruimten, bergkasten, zolders, vlieringen enz., alles begane gronds en buitenwerks gemeten, geen grotere inhoud mogen hebben dan 500 m3. Ook mogen deze woningen nog een bedrijfsruimte hebben, b.v. winkel, kantoor, pakhuis enz., mits ook deze bedrijfsruimte niet meer dan 500 m3 bedraagt. Met inbegrip van de be drijfsruimte zal men dus kunnen gaan tot, 1000 m3. Gedurende een tijdvak van aan vankelijk ten hoogste 10 jaren, even tueel later te verlengen tot 15 jaren, kan men een jaarlijkse bijdrage toe gekend krijgen, ter grootte van 4 pet. van de niet-rendabelo bouwkosten. Men zal dus by de voorgenomen bouw 3 soorten kosten kunnen on derscheiden, nl. de bouwkosten, de rendabele bouwkosten, en de niet-ren dabelo bouwkosten, waarbij de niet- rendabele bouwkosten uit den aard der zaak berekend worden door de bouwkosten te verminderen met de rendabele bouwkosten. Emigratie en Landaanwinning de oplossing? Gemiste kansen.... In ons blad van vorige week heeft men kunnen zien hoe groot het ge mis aan land is, niet alleen voor ónze jonge boeren, maar ook om het zo nodige evenwicht te herstellen tussen industrie en landbouw, wat in deze tyden, speciaal voor onze deviezenpot" een voortdurende kwel ling is. Er zyn om dit gemis op te heffen twee oplossingen: Emigreren en land bij winnen. Emigratie heeft echter naast an dere óón groot nadeel: we raken niet alléén beste boeren kwijt, maar het probleem zelf blijft bestaan, doordat het aantal emigranten zeer klein blijft en de meeste jonge mensen in eigen land blijven. Landaanwinning in eigen land. Een der grootste steken die men een mof kon geven, was hem te wijzen op de Zuiderzee en dan zo heel kalm te zeggen Zie je, dat is onze manier van landveroveren. "Wat Nederland ook op dit gebied gepresteerd heeft, mag gezien worden, maar wat tot heden is geschied, heeft de grote toe name der bevolking niet bijgehouden en zo is de achterstand nog toe genomen. De Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning, maakt thans na drukkelijke propaganda voor de nood zaak en de mogelijkheden van land aanwinning. Op dit nieuw gewonnen land kun nen jonge boeren voedingsmiddelen telen en de overschotten kunnen ge ëxporteerd worden. Deze vereniging ziet voor de toekomst grote mogelijk heden door het sluiten van de kust lijn langs de Noordzee, terwyl het water, dat niet voor scheepvaart of waterafvoer nodig is wordt droog gemaakt, wat met de droogmaking van het IJsselmeer ons ruim 550.000 h.a. land op zal leveren. Het is echter duidelijk, dat dit grootse pl^n grootse offers zal kosten, en dat van een arm land, maar ook jaren zal duren. O.i. heeft echter dit probleem echter niet de ernstige' aandacht van de Re gering, die dit ongetwijfeld hebben moet. We begrijpen, dat de byna een half milliard gulden, die bovenstaande grootse plannen zullen kosten, niet zo maar even opgeraapd worden, behoudens dat met dit werk maar op stel en sprong begonnen kan wor den; maar zo enkele feiten, hier uit do omgeving geven toch wel te denken. Zo gaven de Venlose tuinders vorige week in een stormachtige vergadering hun verontwaardiging te kennen over de onteigening van tuindersgrond, zoals die daar wordt uitgevoerd ten behoeve van het herbouw- en uit breidingsplan. Wat er van te denken, dat er nog steeds geen beslissing genomen is inzake de Vredepeel, waardoor 500 h.a. grond beschikbaar komt, dus onge veer 35 boerderijen gesticht kunnen worden en waardoor 300 h.a. van onze gemeente vry komt voor ontginning, ook altyd weer 20 behoorlijke boer derijen. De ontginning zal geen millioenen en geen tientallen jaren'kosten, maar ondanks alle mogelijke optimistische berichten, is deze zaak nog steeds niet opgehelderd en ligt de uitvoering der ontginning nog in het verre ver schiet. En het zegt toch ook wel wat, dat de Regering, ondanks alles wat de Duitse overweldiger dit land aan deed, ondanks de historische rechten, die wy kunnen laten gelden, ondanks het landgebrek geen groter eisen heeft durven stellen, hetzjj uit angst voor verdeeldheid in zich, hetzjj uit angst voor de grotere machten, zodat wij van Duitsland juist het' k langs de Noord-Limburgse grens nietzullen krijgen. Wy hebben vroeger al eens betoogd, dat dit land, dun bevolkt en goede grond, terug moet by Noord-Limburg waarmee het eeuwen nauw verbon den is geweest, hoevelen waren daar niet meegeholpen. Minister Mansfiolt mag klagen, dat hot met de landbouw nog lang geen koek en ei is, maar wil hy hebben, dat verbetering intreedt, dan moeten ook de rechtvaardige verlangens der boeren ingewilligd worden en een der grootste daarvan is wel de roep om land, nieuw land, dat, we zien het in onze eigen streek, niet die aandacht heeft onzer Regering, die het ten bate van Nederland dringend nodig heeft! De schoonheidscommissie beschouwt het als een van haar voornaamste taken, het natuurschoon van de om geving van Venray en van' de plaats zelf, al dan niet gecultiveerd, op te sporen en voor de natuurliefhebbers te ontsluiten, door het in kaart te brengen van mooie wandelwegen en deze ook ter plaatse duidelijk aan te geven en af te bakenen. Verder dient zy van advies voor het opruimen van storende elemen ten en ons natuurschoon en het in harmonieuze styl herstellen van weg- kapellen, wegkruisen enz. en omvat ten haar werkzaamheden naast de plaatselijke belangen, ook de bevor dering van het vreemdelingenverkeer, waarvan het belang hier niet nader behoeft te worden uiteengezet. Over haar doel en werkzaamheden zal de commissie zelf hieronder een en ander vertellen. De namen der commissieleden zijn de heren: W. Hettema, voorzitter; B. C. Beunis, boswachter van het Staatsbosbeheer, terwyl als leden zijn toegevoegd de Z.E. Pater M. Briels, O.F.M.; de heren J. Wijnhoven, J. Colsen en G. Poels, Schoonheidscommissie. Zoals de veelzijdige samenstelling der „schoonheidscommissie" reeds verraad, beweegt zy zich op velerlei gebied. Deze commissie beoogt nl. om in het kader der vereniging „Venray Vooruit" adviserend te wer ken ten aanzien van alles, wat de gemeente Venray schoon of schoner kan maken, terwyl het mede tot haar taak behoort, zonodig de aan dacht te vestigen op alles, wat het dorps- en landschapsschoon ontsiert. Voor het bereiken van resultaten is de medewerking van alle Venrayse ingezetenen noodzakelijk; men denke maar eens aan het achteloos deponeren van puinen en huisvuil op of langs openbare wegen en buiten. Hierom acht de commissie het mede tot haar opdracht, de aandacht en de liefde der gemeentenaren op te wekken voor de Schoonheid en het aanzien van eigen omgeving. Ter oriëntering in haar taak wor den door de commissie in het najaar van 1946 verschillende excursies in de gemeente gemaakt. Hierbij vi0l allereerst de aandacht op de verwaarloosde toestand van vele wegkapellen en -kruisen. Door een harer leden werd hierover een rapport samengesteld, terwyl door een artikel in dit blad van 23 Nov. 1946 de aandacht van het publiek hierop werd gevestigd. Naar aanleiding hiervan werd aant enkele kapel-beheerders een desbe- treffend advies voor doelmatig her stel en verfraaiing verstrekt. Op dezelfde excursies werd het gemis van zitbanken op mooie, rus tige plekjes gevoeld. Een der commissie-leden maakte oen ontwerp voor een aesthetisch verantwoorde bank. Verkenners bo den spontaan hun hulp aan en bin nenkort is de plaatsing der eerste rustbank te wachten. Mogen nog vele verenigingen en particulieren een penningske, of liever nog, een houtje bijdragen om Venray van de zonodige zitbanken te voor zien 1 In verband met de verwachte toe name van het vreemdelingenverkeer is de samenstelling van een doelma matige fiets- en wandelkaart dezer omgeving nodig, waarbij de commis sie eveneens haar diensten verleent. Het zou te ver voeren, alle acties der commissie, zoals adviezen voor de aanleg van beplantingen, een ge denkteken e.d. nader te belichten. Dat eenieder, die van het advies dezer commissie gebruik wenst te maken, zich wende tot haar secre tariaat: Henseniusstraat 8. Het is ons aller belang, dat het dorps- en landschapsschoon der ge meente Venray vergroot en behouden blyft Venlo; 2ö L. Grubben, Blerick; ^e J. Bosch, 3ch innen; 4e J. v. Ryn, Venlo; 5e P. Daniels, Blerick; 6e J. Hovens, Venlo; 7e C. Mertens, Baarlo. Rennen alle rassen1ste H. Inge- beek, Siebengewald; 2e G. Lucassen Sevenum; 3e G. Friezen, Castenray; 4e J. Grubben, Blerick. Dressuurnummer. Binnen de kring lsto St. Joris, Wans8um; 2e Peel- dravers I Ysselsteyn; 3e St. Isidorus Venray: 4e Sport na arbeid, Oirlo;6e Peeldravers II, Ysselsteyn; 6e Ryd met beleid, Meerlo; 7e Nobel, Oos trum; 8ste St. Jan, Morselo. Buiten de kring: 1ste Eendracht, Castenray; 2e St Gregorius, Meterik; 3e Bussefalos, Sevenum; 4e DeNiers- ruiters, Ottersum. Het weer had beter kunnen zyn, maar ondanks dat, was er een echte gezellige sfeer op het sportterrein Zondag, waar de kring Venray der landelykefctyverenigingen der L.L.T.B, haar kringconcours hield en diverse afdelingen en particulieren toonden wat zy met hun paarden bereiken konden. Zoals de heer Buigemeester in zyn openingsrede ook zeide, hier werd dui delijk getoond wat door samenwerking en liefde vuor het paard bereikt kon worden in diverse verenigingen, waar door niet alleen de vrye tyd nuttig besteed werd, maar ook belangstel ling voor het edele paard aange- kweokt werd en beulery tot het verleden gaat behoren. En het succes wat spreker hen toewenste is er ge weest, meer dan 4000 personen be zochten dit grote concours, waar de diverse, dikwijls overladen nummers, toch in behoorlijk tempo werden af gewerkt en behoudens een klein ongeval geen persoonlijke ongelukken gebeurde. Een luidsprekerinstallatie gaf de juiste aanwyzingen en een en ander had een vlot en bovenal prettig ver loop. De uitslagen, die hieronder vol gen tonen toch wel duidelyk, dat Zuid-Limburg, wat paardenmateriaal betreft, toch de kroon spant. De winnaars der diverse nummers zyn Défilé: 1ste St Joris, Wanssum; 2e Eendracht. Castenray; 3e St Gregorius, Meterik; 4e Peeldravers, Ysselsteyn; 5e St. isidorus, Venray; 6eBusefalos, Sevenum. Springen lichtle J. Schreurs, Heit- huizen; 2e J. Heylands, Bingelrade; 3e P. Lucassen, Sevenum; 4e W. Hen driks, Heel-Graetem; 6e J. Classens Castenray; 12e Friezen, Castenray; 15e v.d. Weyer, Ysselsteyn; 19e Gielen Wanssum. Aangespannen L.T.B.1ste Gebr. Theelen, Blerick; 2e P. Steeghs, Venlo; 3e J. Gyssen, Heel; 4e W. Hendriks, Heel-Graetum; 5e v. Wylick, Tegelen; J. Dingelstad, Echt; 7e J. Boonen, Heel. Patrouille springen1ste Busse falos I, Sevenum; 2e Peeldravers Ys- Jteyn; 8e De Karwats I, Blerick; 4e De Karwats II, Blerick; 5e Een dracht, Castenray; 6e Heel; 7e Busse falos II Sevenum. Aangespannen koudbloed B.T.1ste Th. Loonen, Oirlo; 2e fll. Aben, Oos- trum; 3e H. Derks, Bergen; 4e P. ele ven, Swolgen. Harddraven B.T.le J. Janssen, Beek; 2e H. Derks, Bergen; 3e W, Gielen, Wanssum; 4e Feids, Merkel Bestgaand L.R.P.le J. Grubben, Blerick; 2e Gebr. Theelen, Blerick; 3e J. Kootmans, Baarlo; 4e J. Schreurs Heel. Harddraven L.T.P.le H. Reintjes, Schinnen; 2e W. v. Well, Venray: 3e F. Fonken, Beek; 4e G. v. Djjck Leunen; 5e K. Smets, Helden. Rennen L.T.P.le J. Diederen, Graethem; 2e H. Spierts, Jabeek; 3e P. Hermans, Wanssum: 4e L. Draeck Sevenum: 5e H. Peeters, Heithuizen. Springen zwaarlste G. de Bruvn, DE SCHOENENBON. Naar mon meldt, gaat met ingang yan 1 Juni a.s. de schoenendistribu tie weer normaal lopen. De uitreiking van dez.g. voorrang- gevallen (degenen, die verleden jaar geen schoenen hadden gehad) is dan ten einde en de gewone distributie kan weer haar loop hebben. Met ingang van 1 Juni komen dan voor een schoenenbon in aanmerking personen, wier stamkaartnummer op 3 eindigt. De uitreiking van de bonnen zal nu, in tegenstelling met vroeger, niet meer wachten tot de 17e van de maand, doch direct aan het begin van de maand aanvangen. Do volgorde van de cijfers is, zoals men weet, hetzelfde als verleden jaar. Karnemelk gedeeltelijk Try. Karnemelk en uit ondermelk en karnemelk bereide consumptiemelk producten waren tot dusverre alleen verkrygbaar op de bon voor gestan- daariseerde melk. Voortaan zal tot nader aankondiging daarnaast een hoeveelheid karnemelk enz. zonder bon'gekocht kunnen worden en wel 10 pet. van de hoeveelheid gekochte gestaardiseerde melk. Ondcrploegen. De Prov. Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend, dat het niet meer verboden is om granen, zaden en peulvruchten van de oogst 1947 onder to ploegen of groen te maaien. Telers, die na de Mei-inventarisatie tot onderploegen of groenmaaien van granen, groene erwten, schokkers, eapucyners, grauwe erwten, stambo- nen, koolzaad en blauwmaanzaad zyn overgegaan of dit nog zullen doen, zyn verplicht hiervan schriftelijk mededeling te doen aar de bureau houder, onder opgave van het gewas en de oppervlakte. Dit is van groot belang in verband met de later op te leggen leverings plicht. Kraamgeld Aanstaande moeders, die in loon dienst zyn mogen haar werk niet eerder neerleggen, dan 6 weken voor de geboorte, gedurende welke termijn het salaris moet worden doorbetaald. Na de bevalling kan worden aan spraak gemaakt op een kraamgeld- uitkering van f 55. Blyft men eerder thuis, dan gaat het recht op deze uitkeringen verloren. Een andere kwestie is, als men op advies van den huisarts eerder het werk neerlegt of ziek wordt. De doorbetaling van het loon gaat dus 6 weken voor de bevalling in op de dag, die de geneesheer of vroed vrouw heeft vermeld op de schrifte lijke verklaring. Hierna meldt men zich met deze verklaring by de zieken kas. Wederom zes weken na de ge boorte moet men het werk hervatten. Belanghebbenden dienen zich stipt aan dezo maatregel te houden, daar men zich een schade berokkent van 12 weken loonderving plus f 55 kraamgelduitkering. Oud-gepensioeneerden en rentetrekkers krijgen toeslag Bepaald is, dat aan oud-gepen sioeneerden (van voor 1922) en rente trekkers van de Rijksverzekerings bank en tijdelijke toeslag van 25 pet. op hun uitkering wordt verleend. Maastricht krijgt industrie-vestigingshaven Voor een gehoor van leden uit de Maatschappij voor Nijverheid en Han del heeft de burgemeester, jhr. mr. W. Michiels van Kessenicb, Maandag middag een uiteenzetting gegeven over de betekenis van de industrie vestigingshaven van Borgharen - Maastricht, zoals die thans is gepro jecteerd en waarvoor door de dienst van Rijkswaterstaat een subsidie van 40 pet. in de kosten van aanleg in het vooruitzicht is gesteld. Het wachten is nog slechts op de definitieve goedkeuring door de re gering, een beslissing, welke burge meester Michiels van Kessenich met groot vertrouwen te gemoet zag. Veel nadruk legde hy op de taak, welke Limburg te vervullen krijgt. Voor de ontwikkeling van een industriegebied zyn de voorwaarden in Zuid-Limburg bii het Maastrichtse havenproject uiterst gunstig. Daarnaast zal Maas tricht, dat technischeconomisch eigen lijk was uitgeleefd, een stimulans krijgen tot nieuw leven, waarvan de hele streek zal profiteren.

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1