Grootse dodenhulde. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Minister Neher in N.-Limburg Pokke ngevaar. W eekoverzicht te CT II af 8 s sr 1° II te 3 te TO Zaterdag 10 Mei 1947 No. 19 Acht en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma VAn den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: vcor Venray fl 1.G0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Aan de vooravond van het bevrij dingsfeest herdacht Nederland zijn doden, die vielen voor de vrijheid en in ons dorp werd een speciale her denking gehouden van de gesneuvel de militairen en leden van het ver zet voor de drie zuidelijke provinciën. Jammer genoeg was dit eerst ta melijk laat bekend, zodat van de zijde der bevolking zelf weinig ter opluis tering van deze plechtigheid gedaan kon worden. Het was kwart voor elf toen de diverse geestelijke en wereldlijke autoriteiten op het sporttgrrein aan kwamen. Naast de parochiegeestelij ken merkten wij op Prof. dr. Feron en Pater dr. de Beaufort o.f.m. Aan wezig waren verder de Commissaris der Koningin, Mr. F. Houben, het Tweede Kamerlid H. Peters, de heer Quint, namens de illigaliteit, Kolonel Bender, bevelvoerder der derde mili taire afdeling, namens de Koninkl. Landmacht, de heer Th. Peters, lid van Ged. Staten, de burgemeesters van Venray, Horst, Wanssum, Broek huizen en Vierlingsbeek, familieleden van gesneuvelde militairen en ver zetsmannen en vele hoge militaire autoriteiten. Kolonel Benders en de Commissa ris der Koningin inspecteerden de troepen, nadat de nationale vlag was gehesen. Onder het zacht spelen van het „Wilhelmus" werd de proclama tie van H M. de Koningin voorge lezen, waarna door Mr. Houben een krans gelegd werd op het symbolisch graf, namens het provinciaal bestuur, door Kolonel Bender namens de Ko ninkl. Landmacht, door de heer Quint namens de illigaliteit, door de bur gemeester namens het gemeentebe stuur van Venray, door de heer Bar- tels namens „Venray Vooruit". De Commissaris der Koningin hield dan een toespiaak, waarin hij wees op hot plechtige oogenblik, dat wij hier in Venray beleefden, waar alle militairen, verzetstrijders, gevallen burgers en "burgers herdacht worden en waarin de spreker duidelijk aan gaf, welk een grote plicht van dank baarheid wij tegenover deze mensen hebben, een plicht, die wij tonen te begrijpen door telke jaren een derge lijke herdenking hier in ons getroffen Limburg te houden. Zy hebben, aldus spreker, Gods grootste gebod: Bemint •uw naasten gelijk zeiven, met het offer van hun leven betaald, en hij dankte God, die deze mannen de moed gaf dat offer t6 brengen en vroeg hen op te nemen in Zijn hemel. Na het „Wilt heden nu treden", gezongen door het knapenkoor, betrad Kolonel Bender het spreekgestoelte en gaf een kort overzicht over de strijd in 1940, die door de onverwach te en taaie tegenstand de Duitsers veel afbreuk heeft gedaan. Dan speelde Oostrum's Harmonie op verdienstelijke wijze de marsch Funèbre. Dr. Feron was de laatste spreker, die op zijn kernachtige wijze de ver diensten van de gesneuvelden duide lijk belichtte en ons opwekte hun offervaardigheid en moed na te vol gen wanneer op ons een beroep wordt gedaan. Venrays Mannenkoor zong Beati Motui, waarna de vlag halfstok werd gehesen en het trompettercorps der oavallerieschool uit Amersfoort „Last Post" ten gehore biacht. Op verzoek van Kolonel Bender werd dan een minuut stilte in acht genomen, waarna de Mariniers en Infanterie keurig defileerden langs het symbolische graf en de daarnaast opgestelde autoriteiten. Tot besluit dankte Kolonel Bender de aanwezigen en nodigde hen uit eveneens een stille tocht langs het graf te maken. De Commissaris der Koningin onderhield zich met de nabestaanden der gevellenen. Door de militairen word nog een muzikale wandeling door het dorp gehouden. Zaterdagavond vertrok vanaf de Grote Markt een grote menigte om de stille tocht langs de graven der in Venray begraven gesneuvelden te maken. De Hoogeerw. heer Deken en de Heer Burgemeester opende de stoet, die trók over het parochiekerkhof, waarbij ieder graf van een gevallen Venrays soldaat of verzetsman een Onze Vader en Weesgegroet gebeden werd en een krans werd neergelegd. Ook by de begraafplaats dor Duit sers aan de Odakapel werd gebeden, evenals op het Engelse kerkhof, waar de vlaggen halfstok hingen en een schat van bloemen verschillende graven dekte. Meerdere deelnemers bleken de betekenis van deze tocbt niet te begrijpen, wat bleek uit het hinder lijk gepraat en gelach, maar volgende jaren zal de organisatie daar beter op letten. De Hoogmis Zondag om half elf, ter herdenking van de gevallenen in den oorlog werd slechts door weinige bijgewoond, in tegenstelling met de plechtige Requiem-Mis Maandag voor alle oorlogsslachtoffers. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, de heer L. Neher, heeft j.l. Vrijdagmiddag een tocht door Noord-Limburg gemaakt, verge zeld door de secretaris-generaal en de directeur-generaal van de volks huisvesting. Het gezelschap werd aan de grens der provincie by Mook vor- welkomd door de Commissaris dei- Koningin mr. Houben. Na een kort bezoek.aan Middelaar en Well, waar noodwoningen en in aanbouw zijnde bungalows werden bezichtigd, werden de autoriteiten op het Raadhuis te Venray ontvangen door Burgemeester Janssen en Deken Berden. De psychiatrische inrichting „St. Anna" en het klooster „Jerusa lem" werden hier bezocht. De reis werd daarna naar Venlo voortgezet, waar een aantal burge meesters uit Noord- en Midden-Lim burg reeds in de raadzaal verzameld waren voor de bespreking van weder- opbouwproblemen. De minister gewaagde met waar dering van het door de Stichting „Herstel Limburg" uitgebrachte rap port. Hoewel hij geen positieve uit spraak kon doen over de oorlogs schaderegeling, verklaarde de minis ter, dat integrale regeling van alle oorlogsschade niet tot de onmoge lijkheden zou kunnen behoren. Do minister merkte op, dat er vele klachten binnenkomen over de uitbe taling van de oorlogsschade, beneden f 3000, vooral t.a.v. de strenge con trole, waardoor de afwikkeling grote vertraging ondervindt. Een en ander is echter noodzakelijk omdat er vaak onjuiste opgaven tot totaal bedragen van tientallen millioen guldens worden gedaan. Vervolgens werden de eventuele bouwproblemen besproken. Ondanks het ingewikkelde arbeids probleem (in alle gebieden is een ny'pend tekort aan geschoolde bouw vakarbeiders) zal de regering niet tot de instelling van arbeidsplicht, in welke vorm ook, overgaan. Wel zal zoveel mogelijk het begonnen werk in de geteisterde streken wordon aan gemoedigd. Spr. legde er de nadruk op, dat men niet alleen oog moet hebben voor de woningnood, maar tevens de belangen van industrie en instellingen als ziekenhuizen, scholen enz. moeten hier onder het oog gezien worden. Hierna kregen de burgemeesters gelegenheid van gedachten te wisselen. De vroeger meest gevreesde ziekte de pokken is een ziekte, die in vorige eenwen in Europa en andere delen der wereld millioenen slachtoffers heeft gemaakt. De ziekte openbaart zich door oen hevige koortsaanval, die enige dagen duurt, waarna de koorts daalt en de typische pokuitslag over het gehele lichaam, vooral in het gezicht en op de armen en benen, te voorschijn komt. Na enkele dagen gaan deze puisten veretteren en volgt een zeer critiek stadium voor de patiënt? waarin hy in een deerniswekkende toestand ver keert en in 15 tot 20 pet. van de gevallen sterft. Zo hii de ziekte overleeft, bly'ft hy zijn gehele leven pokdalig, d.w.z. bedekt met littekens. (Een niet door de pokken geschonden vrouw gold vroeger als een bijzondere schoonheid) Littekens op 't oog kunnen blindheid veroorzaken, Dit is het ziektebeeld der pokken ten voeten uitgetekend. Dan nog moei men de patiënten gezien hebben om werkelijk te besef fen wat hier staat beschreven. Wy staan hier aan dit ziekbed met vele hulpmiddelen maar met geen enkel geneesmiddel. Wy kunnen het lijden op velerlei manieren verzachten, wy kunnen het niet genezen. Beter dan genezen is het voorko men van een ziekte In 1796 heeft de Engelse dorps dokter Edward Jenner voor 't eerst de systematische koepokinenting toe gepast op mensen. Deze Godsgave is door het mensdom ontvanger, en toe gepast meteen sucses dat onbeschry- felyk is. Heel Europa is door dit middel schoongevaagd van de pokken en de ziekte werd een zeldzaamheid. I Byna alle regeringen van het vas- teland van Europa hebben de inenting 1 verplicht gesteld met het gevolg, dat de pokken geen houvast meer hadden in deze streken. I In 1870 stierven er in het Franse leger 23000 soldaten aan de pokken. !De inenting was hier vrijwillig en niet verplicht. 23000 soldaten in de kracht van hun leven hebben het verzuim, om jzich vrijwillig tijdig te laten inenten met hun leven betaald. In het Duitse leger daarentegen was de inenting verplicht gestelden hier stierven maar 450 soldaten aan de pokken. Dit kwam omdat men destyds nog meende, dat wie eenmaal tegen de pokken ingeënt was zyn levenlang immuun zou blijven. Thans weten we, dat de volledige ongevoelig heid na de inenting ongeveer 6 jaar duurt. Op de Philippynen in Manilla stier ven jaarlyks 6000 mensen aan de pokken. Toen de Amerikanen kwa- men, voerden deze de verplichte in- j enting volgens Jenner in. De pokken j verdwenen volkomen. De Philippynen i kregen zelfbestuur, ze hieven de ge- 1 hate dwangmaatregel op en zie de pokken kwamen prompt terug I Zonder de vaccinatie volgens Jenner is de pokziekte niet te bestrijden. (Men zou de pokken gezien moeten hebben om Jenner, die veel bestrijders heeft gekend tijdens zyn leven, te kunnen begrijpen als hjj zegt: „Ik vind het niet erg, dat men my per soonlijk niet dankbaar gestemd is, maar verwonder mij erover, dat de mensen dan tenminste niet dankbaar zijr. tegenover God die my tot Zijn instrument van goedheid maakte. De vaccinatie tegen pokken is inder daad te beschouwen als een Godsgave, het is tijd om dit te beseffen! Laat U inenten tegen deze ziekte, wacht niet op Uw buurman, hy is ook Nederlander en wacht misschien op U! auuities.... We behoeven de laatste jaren niet te klagen over „hoog bezoek". Diverse hooggeplaatste persoonlijkheden heb ben door hun komst hun belangstel ling voor en medeleven met het ge troffen gebied willen kenbaar maken. En uit de jongste tijd herinneren wij ons het bezoek van H.M. de Konin gin, Prinses Juliana en Vrijdag j.l. de nieuwe minister van Wederopbouw Neher. En om nu echt de noden van ons volk te leren kennen leidt men deze langs Jerusalem, de grote Kerk en St. Anna We weten niet wie de organisators van dergelijke tochten zyn, maar men komt toch niet alleen kijken hoe bommen een gebouw verwoesten kunnen, maar op de allereerste plaats hoe Janssen in zyn noodwoning moet tobben, hoe Pieterse zyn hoofd scheel prakizeert om de touwtjes aan elkaar te knopen voor de herbouw van zijn kapotte woning, hoe men in de Endepoel logeert(!) tot schande van onze gehele gemeente, wat er terecht komt van herverkaveling, van schade rapporten, kortom van alles wat met de Wederopbouw samenhangt, hoe de zakenlui jaren voor hun tijd grys worden, hoe de arbeiders wonen, kortom hoe in 't getroffen gebied, de getroffen bevolking de ellende en de kommer de baas blijft en wie dan nog zin heeft, kan de ruïnes van Jeruzalem bekijken, de herbouw van St. Anna en de grote Kerk. Dit zyn inderdaad monumenten in onze plaats, maar de Endepoel is ook een monument, do nieuwe woningen op de Langeweg evenzeer. Die mogen toch ook wel wat be langstelling hebben, niet dat men er op gebrand is, want men is door er varing rijker geworden. Maar baadt 't niet, schade zal 't ook niet en zeer zeker niet voor de bezoekers. l)it ter attentie van sight-seeing organisators IZEGRIM, Wettelijke verplichting tot verdelging van de Coloradokever. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp betreffende „wering en verdelging van de coloradokever". In zyn memorie van toelichting geeft de minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening een overzicht van de maatregelen, welke op dit gebied tot stand kwamen, waaronder het coloradokever bevindt deze zo goed mogelijk te verdelgen. Afgezien vah de strafrechtelijke aansprakelijkheid van de gebruiker, die zyn verplichting tot verdelging niet nakomt, bestaat by nalatigheid de mogelijkheid, dat de verdelging van overheidswege op kosten vaiï den nalatige wordt uitgevoerd. In verband met export kan bv. aardappelteelt in gebieden, waar de teelt overwegend voor export wordt uitgeoefend, zelfs geheel worden ver boden. Geldig verklaarde bonnen van consnmentencrediet Op 6 Mei a.s. zullen weer enige waardebonnen van het consumenten- crediet worden geldig verklaard en wel de bonnen 09 en 10. Dit hangt samen met het feit, dat kortgeleden nieuwe textielpunten zijn aangewezen, zodat de credietnemers thans in de gelegenheid zyn deze te besteden. Het ligt in Je bedoeling binnenkort wederom enke'e bonnen aan te wyzen. De behoefte voor aanschaffing doet zich het meest gevoelen in vooi- en najaar, zodat na deze bonnenaanwij zingen eerst tegen het najaa: op nieuw bonnen zullen worden geldig verklaard. Twintig mijnen uit de Z uid- W illems vaart De hulpverleningsdienst uit Brabant en Limburg, vooral de groepen uit Uden en Venlo, die hun Zondag en de nationale feestdag opofferden om het grooto gevaar voor de scheepvaart in de Zuid-Willemsvaart, mijnen en munitie, op te ruimen, behaalden een prachtig resultaat. Zij slaagden erin om tussen sluis 2 en sluis 3 in de buurt van Heeswyk en Schjjndel een twintigtal mijnen en 2 ton munitie, waaronder mortieren en pantsorvuisten, naar boven te brengen. De mijnen moesten ter plaatse tot ontploffing worden ge bracht. Nog steeds landmijnen, 3 doden Maandagavond zijn onder de gem. Aston drie kinderen uit Nederweert door een ontploffende landmijn ge troffen. Een kind van 7 en een van 12 jaar werden op slag gedood. Het oudste is in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Weert over gebracht, alwaar het overleed. De twee eerste waren onherkenbaar uit elkaar gerukt. De kinderen hadden de landmijn in de Peel gevonden. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur. tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. INENTING en HER-INENTING TEGEN POKKEN. Zoals reeds vorige week werd be kend gemaakt, wordt gelegenheid gegeven tot vrijwillige en kosteloze in- en hermenting tegen pokken, zulks in verband met het optreden van een pokken epidemie in de om geving van Luik. Ingeënt of her-ingeënt kunnen wor den: a. de kinderen beneden de twee jaren, die nog niet eerder zijn inge ënt en b. de oudere personen, die r^eds eerder zyn ingeënt, doch langer dan zeven jaar geleden. Nogmaals wordt er op gewezen, dat aan deze in- en herinenting geen bezwaren verbonden zyn, die opwegen tegen het gevaar van een pokken epidemie. Personen, die de inenting hebben ondergaan, kunnen de com plicaties in de vorm van lichte tem- peratuursverhoging of een gezwollen arm, tot een minimum beperken, indien zy zich onthouden van abnor maal zware arbeid of andere ver moeienissen naar lichaam of geest en bovendien veel melk, fruit, groen ten, koolsoorten, sinaasappelen en citroenen of vitamine-C gebruiken. Voor kinderen wordt vooral gewezen op de betekenis van voldoende slaap. Thans wordt de gelegenheid tot deze in- en herinenting geboden aan de bewoners van de kerkdorpen en wel Maandag 12 Mei a.s. te Smakt in café Nellen van 2-2.15; Oostium in de school van 2—2.30; Oirlo in de jongensschool van 3.30—4; Dinsdag 13 Mei a.s. Castenray in de schooi van 2—2.30; Veulen in de school van 3—3.30; Leunen in de jongensschool van 3.45— 415; Woensdag 14 Mei a.s. Heide in de school van 2—2.15; Ysselsteyn in de school van 2.45 3.15: Merselo in de school van 3.45—4.15; Zy, die zich willen laten inenten, moeten vooraf thuis de linkerboven arm goed schoon wassen. De inenting en herinenting is gra tis, is vrijwillig, doch dringend nodig. In verband met een vlotte afdoe ning tenslotte een dringend verzoek, Komt allen op tyd Yerzending 'telegrammen aan militairen in Ned.-Indië Teneinde te bevorderen, dat de in Nederlands-Indiö verblijvende mili tairen spoedig worden verwittigd van overlijden of in levensgevaar ver keren van bloedverwanten in den eersten graad, echtgenoten of verloof den, kunnen aan deze militairen voor rijksrekening telegrammen worden verzonden. Door de familieleden kan een aan vraag, op de secretarie verkrijgbaar, woiden gericht aan den burgemeester, waarbij de volgende gegevens moeten worden verstrekt le. naam en voorletters, rang, legernunimer en legeronderdeel van den militair, voor wien het bericht is bestemd; 2e. naam, voorletters en adres van den overledene of van den patiënt, alsmede datum en plaats van over lijden; 3e. familiebetrekking of verhouding van den militair tot den overledene of tot den patiënt; 4e. naam, voorletters en adres van den aanvrager. Voor zover het ziekte of ongevallen betreft moet een medische verklaring van den behandelenden geneesheer worden getoond, waaruit blijkt, dat de betrokken patiënt in levensgevaar verkeert. De Derde Orde ter bedevaart Onze Derde Orde zal een grote bedevaart houden naar Banneux (België). Men kan zich aanmelden by Pater Rufus, Directeur. Dr. E. D. Strnben f In den ouderdom van byna 67 jaren is t^Eindhoven, na een langdurige ziekte overleden de heer Dr. E. D. Struben, die het grootste deel van zyn welbesteed leven aan de lijdende menschheid van Venray wydde. Onder grote belangstelling, ook van Venrayers, had Maandag te Eindhoven de begrafenis plaats. Hy ruste in vrede 1 PAAS-EI COLLECTE De opbrengst van de Paas-ei collecte bedroeg in de hele gemeente f 1486.11 Een prachtig resultaat, wat echter alleen te bereiken was met een flink stel enthousiaste medewerksters en medewerkers. Aan allen, die mede gewerkt hebben betuigt hef bestuur van het Groene Kruis zijn hartelijke dank. Schutterij St. Anna in actie. Het seizoen voor de gildefeesten is weer geopend en Zondag trok onze Schutterij St. Anna dan ook naar Gassel en niet zonder succes. Immers niet minder dan vyf prijzen worden mee terug gebracht, nl. le pry's voor schoonste geheel; le prys korpsschie- ten met windbuks; le prys marsslaan; le prys marsslaan jongste schutter en 3de prys marsslaan Een mooi vooruitzicht voor de a.s. gildefeesten te Vierlingsbeek en Beek en Donk, waar onze schutters ook aan deelnemen. BEVRIJDINGSFEESTEN Tegen het uur waarop het feest programma een aanvang zou nemen, hield de stromende regen op en dreigde zelfs de zon door te komen. Toen de deelnemers aan de Veldloop by het postkantoor startten, waren er al heel wat kijkers op de been. Na afloop van de Veldloop verza melde de jeugd zich voor het Raad huis. Het was een fleurig gezicht, al die enthousiaste zangertjes en zangeresjes met oranje en vlagetjes getooid, 'n Bijzonder compliment aan de kinderen van het St. Jozefsklooster, die aan de aubade deelnamen. Met begeleiding wan Venray's Harmonie, werden een 8-tal Vaderlandse liederen ten gehore gebracht, afgewisseld met een korte toespraak van dó Burge meester, de hoogeerw. Heer Deken en de heer P. Gooren, als Voorzitter van het Oranje-comité. Buitengewoon veel belangstelling trokken de fiets wedstrijden, iets nieuws in Venray. Keurig verslagen door de heer M. Martens, was de hole wedstrijd op alle punten van het circuit te volgen. J en dichte haag toeschouwers moedigde de renners aan. Na afloop had nog een kinder optocht plaats, waarvoor de belang stelling minder groot was. Om half zes had vanaf de pui van het Stadhuis, de prysuitdeling plaats. Onder een toepasselijk speechje over handigde de Burgemeester de talrijke prijzen aan de gelukkige winnaars. De uitslagen waren als volgt: Junioren Veldloop: le Jac. Wis- mans; 2e G. v. Lieshout; 3e P. Greyn; 4e M. Aarts; 5e R. Bloemen: 6e J. Aerdts, allen Venray. Senioren Veldloople P. de Leeuw 9.32 min.: 2e Jos. Gommans 9.56 min.; 3e J. Jacobs; 4e J. Janssen; 5e P. Gommans; 6e Th. Claessens, allen te Venray. Junioren Wielerwedstrijd 15 km. le Fr. Poels; 2e A. Bergmans; 3e Th. Voermans; 4e J. Verbeek; 5e F. Ver beek; 6e L. Janssen allen Venray. Senioren Wielerwedstrijd 40 km. le Jos. Janssen, Blerick; 2e A. v.d. Munckhof, Verray op 2.25 min.; 3e J. Swaghoven, Venray; 4e Hendriks, Blerick 1 ronde achterstand; 5e L. Sassen, Venray 1 ronde achterstand. Diverse prijzen werden aan de win naars uitgereikt, welke prijzen ge deeltelijk werden geschonken door Venrayse middenstanders en gedeel telijk werden gekocht door de organi serende verenigingen. Bij de wielerwedstrijd voor Senioren werden gedurende do wedstrijd ver schillende premies uitgeloofd dour diverse instanties, bedryven en mid denstanders, welke pryzen in totaal een waarde vertegenwoordigden van f 200. Tenslotte werd 's avonds op de Oranje-verlichte Grote Markt een Volksconcert gegeven door Venray' Harmonie en Venray's Mannenkoor, dat, zoals gewoonlijk, een talrijk pu bliek op de been bracht. Postdaiveii-wedvluclit. Wedvlucht vanaf Diest, afstand 87 K.M. Duiven los 2.10, aankomst le duif 3.35.31, laatste 4.23.51. De prijzen werden behaald als volgt: A. Willems 1-18—40; H. Peeters 2; J. Kusters 3—34; G. Janssen 4 W. Thyssen 5—20; W. Cremers 6— 29-37; W. Lormans 8 15; J. Verste gen 9-25—35-36; J. v. Leuken 10; H. Strybosch 11—38; H. Crovmans 12 13—33; Jean Janssen 14; J. Boom 16—17—21; Gebr. Swaghoven 19; E. Vermeulen 22 en overduif; H. Derks 23; G. Philipsen24; P. Janssen 26—30 42; P. Kersten 27; A. Loonen 2S—31 39; P. Spee 32; J. Strybosch 41. JAARVERGADERING K.J.M.V. Na de gebruikelijke opening door de Voorzitter, heet hy de leden in 't bijzonder de nationale secretaris, twee bondsbestuursleden, de waarnemend voorzitter van de Middenstand en de afgevaardigde van de K.J.M.M.V. har telijk welkom. Nadat de notulen waren voorge lezen volgde 'n jaarverslag van den secretaris. Hiermede werd 'n overzicht gegeven over het afgelopen vereeni- gingsjaar en de diverse gehouden ver gaderingen met hun voornaamste punten. Hierdoor konden wy vast stellen, dat de einduitslag zeer be vredigend mag worden genoemd, wat betrof de actiepunten en dive actualiteiten. 't Jaarverslag van onze penning meester luidde enigszins anders. Theo retisch was het goed, doch aan het practische ontbraken.... de contanten. Dit laatste scliynt een algemene ziekte te zyn van ons getroffen gebied. Onder punt 4 van de agenda ston den diverse mededelingen; te weten een georganiseerd voetbaltournooi op 16 Mei, waaraan door 4 verenigingen wordt deelgenomen, sportwedstrijden tegen militairen in kamp Ysselsteyn, 'n Excursie naar de Staatsmijn Emma, waarvoor men zich vóór 26 Mei moest opgeven, en 't Jeugdcon gres op 16 Augustus. Hierna volgde de bestuursverkiezing. Van de twee aftredende bestuurs leden H. Verstralen en H. Schaeffers, stelde laatstgenoemde zich herkies baar en als nieuwe candidaten ston den M. Jansen en P. Vollebergh op het lijstje. Uitslag luidde H. Schaefiers en M. Jansen. Hierna werd even gepauzeerd, waarna het woord werd gegeven aan onze nationale secretaris H. Lam- brichts. Deze begon met een voor de afd. Venray bemoedigend woord omtrent 't organisatieleven van onze vereni ging. dat hij had kunnen constateren uit 't jaarverslag van den secretaris. Hy noemde de afd. Venray een ver eniging waarin nog leven zat. Zyn verder spreken en uiteenzettingen kunnen we in 't kort omvatten met NIF.rMTfTlONNËS"^ Bonkaarten KA, KB, KC 705 (Serie C) C-01 brood 800 gram brood C-02 brood 400 gram brood C-01 boter 125 gram boter C-02 boter 250 gram margarine of 200 gtam vet C-01 melk 4 liter melk C-03, C-05 melk 7 liter melk C-01 vlees 100 gram vlees C-02 vlees 300 gram vlees C-01 algemeen 200 gram kaas C-02 algemeen 2 eieren C-03 algemeen ongev. 225 gr. huis houdzeep of 90 gram toiletzeep C-01 reserve 125 gram margarine of 100 gram vet C-03 reserve 1600 gram brood C-04 reserve 125 gram margarine of 100 gram vet C-05 reserve 200 gram kaas C-06 reserve 800 gram brood C-07 reserve 125 gram boter Bonkaarten KI), KE 705 (Serie C) C-ll brood 800 gram brood C-ll boter 250 gram boter C-12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet C-13, C-15 melk 12 liter melk C-ll, C-12 vlees 100 gram vlees C-ll algemeen 100 gram kaas C-12 algemeen 2 eieren C-13 algemeen ongev. 225 gr. huis houdzeep of 90 gram toiletzeep C-13 reserve 800 gram brood C-16 reserve 500 gram rijst of kin dermeel (uit ryst bereid) of kinderbiscuits C-17 reserve ongev. 225 gr. huishoud zeep of 90 gram toiletzeep. Bonkaarten MA, MB, MC, MI), ME, MF, MG 706 (Byz. arbeid, a.s. moeders en zieken (Serie C) C-21 brood 800 gram brood C-21 boter 250 gram boter C-22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet C-21 melk 5 liter melk C-21 vlees 300 giam vlees C-22 vlees 100 gram vlees C-21 kaas 200 gram kaas C-21 eieren 5 eieren Op 14 Mei zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnape ringen en tabak. De niet-aangewezen bonnen van serie B kunnen worden vernietigd. Extra kaasbonnen langer geldig Het C.D.K. deelt mede, dat de op 28 April j.l. aangewezen extra bonnen B 04-reservo en B 07-reserve voor korstloze of smeerkaas voor jeugdige personen alsnog lot uiterlijk 10 Mei a.s. by een detaillist kunnen worden ingeleverd ter verkrijging van de beschikbaar gestelde hoeveelheid van 100 gram. 3* N "gj- ft% !T o-g-S S >5 0.2 o O O te®5 te 3" 2 o O 2 g-o H O?SN c. c 2 g.S= K 1 - ~i i t* 0 O 1 1. 1 1 O CO -3 co jongeman itievo w« bureau dc O 2 o? 1 5 -3° f o .3 O 5"° 2 S-o-a „'t idealisme dat ieder mens in zich moet dragen". Daarom spoorde hy do leden aan om onze leus, „man van karakter, katholiek van de daad", in de practijk uifete laten komèn. In de rondvraag sp;ak onze aal moezenier Keyzers nog een woord tot de leden, om samen te werken om alles wat op touw gezet is en nog wordt, te doen slagen. Ook de waarnemend voorzitter van de middenstand, de Heer van Opber gen, maakte van de gelegenheid ge bruik, om zyn dank te betuigen en een kleine opmerking te maken be treffende de activiteit van onze ver eniging, waarna hy nog een goede wenk gaf aan onze penningmeester betreffende de kas. Nadat ook diverse leden nog ge bruik maakten van de rondvraag, word deze vergadering die betreffende de afmerking der agendapunten vlot verliep, maar aan opkomst enigszins te wensen overliet gesloten. YOEDSELBUREAU YENRAY Paterslaan 20 Telefoon 416 Mei-inventarisatie. De komende week zal de jaarlijkse inventarisatie plaats vinden. Alle geregistreerden worden verzocht de betreffende ge gevens vooral thuis even te noteren en deze mede ter zitdag te brengen, wanneer iedereen mede werkt, kan kan een en ander zeer kort verlopen. De gevraagde gegevens zyn de na volgende Totale oppervlakte bouw en wei land, tevens een specificatie en opper vlakte granen, land- en tuinbouw- zaden, knol- en wortelgewassen, groen voedergewassen, tuinbouw en boomgaard. Verder de aanwezige vee stapel, alsmede het totaal aantal stuks vee, dat via Landbouw-herstel is terug ontvangen. Daarnaast zullen dit jaar gevraagd worden hoeveel weiland na 1943 is aangelegd en uit hoeveel afzonderlijk gelegen kavels de bedrjjfsgronden bestaan, alsmede de vaste on tijdelijke werkkrachten. Voor deze inventarisatie zullen op onderstaande plaatsen zitdagen wor den gehouden, waartevens verdere bureauaangelegenheden afgehandeld kunnen worden, hierdoor zullen daarom deze week de normale zit dagen vervallen. Zitdag te Merselo, café Arts en te Oostrum dafé Camps op Maandag 12 Mei van 9 uur vra. tot 5 uur nm. te Leunen, café Ant. Martens en Veulen cafó van Gasselt op Dinsdag 13 Mei van 9 uur v.m. tot 5 u. n.m. Op Woonsdag 14 Mei op dezelfde uren te Oirlo café Drabbels en te Castenray cafó Kuypors. Op Vrijdag 16 Mei te Venray op het kantoor van 9 tot 5 uur en tevens te Heide in cafó Litjens van 9—5 u. en te Vsselsteyn in het kantoor va n den Boerenbond eveneens van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m. Op Zaterdag 17 Mei van 9—12 uur voor Venray-Dorp en Smakt, op het kantoor. 3 m H 33 3 m z 3 I c 2,3 w O U ~n m J} O c2 I 2 pKj 3 8 00 u X g. O 2. N o m C7 c. o D* o. TO 3 i sr' Q. 3 5 2L N CD X* CD O 05 3 N «J* Is ™TO <B TO a p ®öft S-22'3 gi'o 3 o 3 N x* 2- 5' 3$ O Q O O- 3 a X" r* <D •O 3 3 Q jn rr x ST 5 o - o. O 1-d Sg 5 2 S i.<3 O oa 5 er. O 'ttX £T° o c-e- w =r. o <o o 13 B 2. X O .5-13 O 3 3 P 55 O 13 .OS» o Sa» gH§ WO a> 1 ra H !- BS-S O •3 X o O g O 3 2 O i-. W 2 o *"3 6» C 3 o< O. I 3 O g f, a >3 5£sR ETSE.O STO O O 2 DTU Cf 3 Si «er-C 5» H.TO OQ Pgsp 3 3 7f o "2. rX 2 2 i o c P| -T1 Qktdo bezorgt U elke week amusante .ontspanning Fa. v. d. Munckhof

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1