Bevrijdings-herdenking WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 5 MEI. Katholieke Volkspartij en Oorlogsgetroffenen. Bouwplan 1947 in gevaar. VENRAY VOORUIT'' Zaterdagf3 Mei 1947 No» 18 Acht en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van don Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray fl 1.C0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. In dit weekeind herdenken wij alom in den lande hen, die gevallen zijn voor de bevrijding van ons vaderland, militair en burger. Wij herdenken db bevrijding van ons land van die gehate vijand, die vijf bitter lange jaren ons volk een ondragelijk slavenjuk heeft opgelegd;. Nederland is bevrijd, vrij om met eigen hoofd en hand, weer op te bouwen en te herstellen, wat vernield en kapotgeslagen is. Vrij om de plaats weer in to nemen in do ry der vrije volkeren. En het is een vanzeltsprekende gedachte geweest, om aan de voor avond van dit bevrijdingsfeest hen te gedenken, die deze bevrijding mogelijk maakten. Onze mannen, gevallen by de land-, lucht- en zeemacht, opze mannen en vrouwen, gesneuveld voor vuurpelo tons, doodgemarteld in gevangenissen en concentratiekampen, eenzaam doodgebloed tussen de linies, bij het uitoefenen wat zij als hun hoogste plicht tegenover liet vaderland be schouwden: hen allen, die in strijd met en door de vijand hun leven lieten. "We leven met grote haast, uv wederopbouw vraagt onze aandacht iedere minuut van den dag, en veel, wat die vijf lange oorlogsjaren vroe gen, is langs ons heen gegaan. We vergeten maar liefst het on aangename in ons leven, temeer daar we nog zovele onaangename dingen voor de boeg hebben en bij velen ligt de oorlog, die pas twee jaren uit is, al o zo ver in het ver leden. Juist deze dagen, hoewel voor Yenray zelf' misschien van minder betekenis, als voor de bewoners van Noord-Nederland, moeten ons dan ook weer even terug doen blikken in dat nabye verleden, en ons doen realiseren, wat wy gewonnen hebben, ten koste van veel leed, verdriet en mensenlevens. Juist deze dagen moeten ons, naast de blijheid van het weer vrij zyn, ook onze plicht doen begrijpen, die wij hebben om de zedelyke, maat schappelijke en stoffelijke noden te lenigen van hen, die tijdens de be zetting door hun woorden, daden en door lmn-houding bijgedragen hebben tot de verdrijving van den brute overweldiger en de bevrijding van ons land. En mochten zy daarbij het hoogste offer gegeven hebben van hun leven, ons to realiseren, dat wy dan de plicht hebben om voor hun nabe staanden te zorgen. Het is zeer ondankbaar en een laf ontduiken van onze plicht, dit terug te wyzen naar de Staat, daar deze door wettelijke en ambtelijke regels gebonden, niet die hulp geven kan, die van node is. En wanneer dan ook op de bevry- cingsdag zelve een beroep wordt gë"- d*an op onze milddadigheid, door de Stichting 40-'45, laten wy dan tonen, dat wy, ondanks alle mogelijke bij dragen en offers, die er toch al zo dikwyls van ons gevraagd worden, niet alleen met woorden, doch ook met de daad, de grote oiiers weten te eren, die de verzetsslachtofters wisten te brengen, óók voor ons, voor de vrijheid van ons vaderland. De Stichting 40-'45, een gemeen schap van oude verzetsmensen, die als vrienden de verzorging van de getroffen illegale werkers behandeld, heeft naast de steun der Regering, onze steun nog bitter hard nodig. Volen zyn er nog, die lijden, lichamelijk en geestelijk, vele nabe staanden moeten nog geholpen wor den. Laten wy tonen, dat wy hen helpen willen door ons offer, laten wy tonen, dat we de zin en de be tekenis van deze dagen begrijpen Wij hebben boven reeds gezegd, dat wy zo gauw vergeten en dit zou er toe kunnen leiden, dat dit bevrij dingsfeest al gauw gaat ontaarden in een kermisfeest. En het is vooral onze opgroeiende jeugd, die wy vragen de zin van deze dagen niet te vergoten. Blyheid en vrolijkheid pasten bij dit feest, inderdaad, maar daarnaast het besef van de zware plicht, die speciaal op hen rust om deze ver warde wereld weer te maken tot ene vredige plaats, waar de vrijheid kracht geeft tot samenwerking en vrede bij alle mensen. Blyheid en vrolijkheid om herwon nen vrijheden, maar ook gedragen door erkenning en waardering voor de offers daarvoor gebracht en vast beraden om deze offers niet alleen te waarderen, maar ook om ze zich waardig te tonen. Dan is dansen geen hoofdzaak om deze feestdag te vieren en een volks concert geen surrogaat, maar slechts uiterlijkheden, er zal dan feestvreug de zyn in ons, doordat wy deze dag om zyn juiste waarde leerden waar deren Een dezer weken heeft men in gewestelijke en landelijke pers het verslag kunnen lezen van de gehou den vergadering van de Katholieke Volkspartij in de Rijkskieskring Arnhem Nijmegen. Warm ging het er de hele ver gadering toe en een groot aantal sprekers oefenden scherpe critiek uit op de wyze, waarop van Overheids wege wordt gesold, met de belangen der Oorlogsgetroffenen. De vergadering vatte deze nood kreten samen in een motie, die onder meer, onder de aandacht van de Katholieke Kamerleden en de Katho lieke Standsorganisatie zal worden gebracht. In deze motie wordt nogmaals een zeer dringend beroep gedaan op de Katholieke Kamerfractie, oir. van de Regering te EISEN, dat de door den oorlog in hun materieel bezit getrof fen landgenoten, een schadevergoe ding zal worden gegeven, overeen komstig de beginselen van rechtvaar digheid en naastenliefde. Het Partijbestuur wordt verzocht op zeer korten termyn een buitenge woon Partycongres te beleggen, ter behandeling van deze klemmende aangelegenheid. U ziet dus, dat de grootste en meest verantwoordelijke politieke or ganisatie in al haar geledoren blyft vechten en meer nu speciaal, voor ons, Oorlogsgetroffenen. De Statenkieskring Horst heeft de eer om als eerste haar stem te heb ben laten horen, waar het ging om de behartiging van de belangen dei- Oorlogsgetroffenen. Zy zijn gevolgd door diverse Rijks- en Statenkringen onzer politieke groepering. Op een dezer vergaderingen heeft een der Katholieke Kamerleden ge zegd, dat hij niet verwachte, dat de nota van minister Lieftinck een be vredigde regeling voor de oorlogsge troffenen zou inhouden. Deze spreker adviseerde een zo scherp mogelijk verweer. Maar mi nister Lieftinck kan er van verzekerd zijn, dat het verweer der katholieken krachtig zal zijy. Op 8 on 9 Mei a.s. komt de Partij raad, het hoogste lichaam in de Ka tholieke Volkspartij, in Utrecht in vergadering bij elkaar. In samenwerking der Rykskies- kring Arnhem—Nijmegen zal ook Limburg trachten een vergadering te krygen tot speciale bestudering der vraagstukken, verband houdend met de noden der oorlogsgetroffenen. Gezamelyk zullen dan deze afge vaardigden trachten, kostte wat het kostte, desnoods met aanvaarding van het hoogste offer, onze oorlogs getroffenen uit deze chaos omhoog te werken. U ziet dus, dat er in de komende maanden veel werk zal moeten wor den verzet Het Partyapparaat wil haar leden en dat zyn er, alléén in onze ge meente, ongeveer 3500, vooral in deze voor ons zo belangrijke materie, een zo goed mogelijke voorlichting géven. Zy doet dit door middel van bro chures, het partijorgaan ,,de Op- marsch". Maar ook op U zal in deze weken een beroep worden gedaan en wel in de vorm van de bijdrage voor het te stichten Goseling - Verschuur- Hor stelfonds". Gy leden en niet-leden, maakt het onze propagandisten nu eens gemak kelijk. Geeft naar draagkracht, toont dat -gij wilt medewerken, niet alleen aan den materiele wederopbouw van ons land, maar ook aan den politieke wederopbouw van ons geroofd Dr Schaepmanfonds. Dezo bijdrage wordt U maar EENS gevraagd. Het is een EEREZAAK van het Nederlandsche volk, dat wy oorlogs getroffenen niet alleen de schade komen te dragen, maar het GEHELE Nederlandsche volk Zo moeten wij Katholieken het ook een EEREZAAK beschouwen, dat wy, ook de GETROFFENEN^ ons steentje bijdragen, voor de in standhouding en uitbouw van onze Katholieke Volkspartij. Giften kunnen ook worden bezorgd by het Secretariaat der plaatselijke afdeling Maasheseweg 4 te Venray. ROELAND. De oorlogsgetroffenen zyn het niet eens met minister Lieftinek's politiek. Volgens hem is een volledige inter- grale schadevergoeding niet mogelijk. Weliswaar zal het schadevergoeding- systeem van ue regering geperfec tioneerd worden, maar daarby zullen de financiële noden en de vrees voor inflatie overheersen. De oorlogsslachtoffers zelf willen volkomen hersteld worden in lmn rechten en wel zodanig, dat zy hun normale plaats in de maatschappij kunnen hernemen. Tot dit doel heeft een vertegen woordiging van de Federatie van Oorlogsgetroffenen Zaterdag een rap port bjj minister Lieftinck ingediend dat naast een juridisch gedeelte een zakelijk deel bevat. Het juridisch rapport gaat uit van den stelregel „Eigendom is onaan tastbaar", waaruit blijkt, dat de strijd om het recht tevens een strijd om het principe is geworden. Op niet te misvatten wijze wordt betoogd, dat ons land, van een oorspronkelijk defensieve party overging in een agressief lid der geallieerden en dus actief heeft deelgenomen aan de oor logvoering. Het volk heeft het passieve vrij willig omgezet in het act ieve en dient dus ook de consequentie te aanvaar den. De gevolgen drukken op het Nederlandsche volk als een plichten ieder dient dien plicht te beseffen. De verschillende bonden, die zich na de bevrijding hebben gevormd en verenigd zyn in de F.O.G., redeneren dat niemand aansprakelijk kan wor den gesteld voor oorlogsdaden en de gevolgen hiervan. De oorlog eist nu eenmaal van een regering onafwendbare maatregelen, zoals het inunderen van gebieden. In dezen is wel een deugdelijke regeling getroffen, maar voor hen, wiens good heeft geleden door andere handelin gen, niet. Hier ligt iets onaanvaardbaars, want evenzeer als inundatie in een oorlog noodig is, is ook de vernietiging van goederen onafwendbaar, ja, zelfs doel van den oorlog. Degene, die een oor log aangaat, contracteert zich auto matisch voor de schade, die ont staat. De Nederlandsche gemeenschap heeft de daad gewild en moet dus ook maar de gevolgen dragen, niet het individu en daar de oorlog cul mineert in de verwoesting, is het billijk, dat allen de kosten van die verwoesting dragen. Het zakelijk rapport, zoals dat j.l. Zaterdag aan den minister werd voorgelegd, houdt een proeve van schaderegeling en een rapport over de financiering in. In het rapport willen de getroffe nen den minister aantonen, hoe vol gens hen de oorlogsschade kan wor den geregeld en gefinancierd. De eerste eis is: volledige vergoe ding op basis van de vervangings waarden, met een redelijke aftrek voor nieuw voor oud. De overheid heeft de plicht te zor gen, dat de termyn van betaling zo kort mogelijk is, ook al vordert het algemeen welzijn, dat de afwikkeling der vergoeding wordt verdeeld over een reeks van jaren. De kosten, welke uit dit uitstel voortvloeien, dienen eveneens ver goed te worden. De taxatie van de verkoopwaarde mag uitgangs- doch geen eindpunt zyn voor de schadeloosstelling. De getaxeerde verkoopwaarde moet worden vermenigvuldigd met de bouwinden, die voor iedere streek moet worden vastgesteld. Hetisn.l. voorgtkomen, dat in 1946 in eenzelfde streek de bouwkosten voor twee gemeenten varieerden van 24 tot 32 gulden, hoewel hetzelfde type woning werd gebouwd. Om prijs opdrijving te voorkomen wordt jaar- li) ksch voor iedere streek vastgesteld hoeveel zal mogen worden gebouwd. Degene die aan de beurt is om te bouwen, krygt de beschikking over de benoodigde gelden, zoekt zelf een aannemer en sluit de bouwovereen- komst. De wederopbouw treedt alleen op als controleur en vaststelling van den index. Voor de schade aan inboedels be pleit men een vaste factor van twee maal de waarde van 1940. De financiering wordt onderscheiden in zuiver particuliere schade en col lectieve schade, zooals de schade aan publiekrechtelijke lichamen, dient te worden voortgebracht door een om zetbelasting, die inoet worden be schouwd als een „solidariteitsbelas- ting". Men wil juist deze belasting, omdat die met den index meegaat. De particuliere schade daarentegen moet worden voortgebracht uit die vermogens, welke aan oorlogsrisico bloot staan. Hieruit volgt een nood gedwongen verhooging der huishuren. Van spaarbankgelden en etïecten moet men afblijven. De in te stellen belasting zou geheven kunnen wor den in den vorm van schuldbrieven, die ook aan de oorlogsgetroffenen worden aangeboden, omdat zy per slot van rekening ook dienen te delen in do schade, toegebracht aan de Nederlandsche volksgemeenschap. Met het doel de sympathie van het Nederlandsche volk te winnen zal binnenkort de „Har ten troef Actie", die nu haar kern heeft in Amsterdam, grootscheeps over het gehele land worden ingezet. van de Gelderse Industriële Club te Arnhem. In dit verband sprak de minister de hobp uit, dat reeds aangevangen werken niet zullen behoeven te wor den stilgelegd. Hij vreesde echter, dat aan andere, reeds goedgekeurde werken niet zal kunnen worden be gonnen. Een overschakeling naar ander constructiemateriaal is buiten gewoon moeilijk en vordert veel tyd en voorbereiding. "Wat betreft de voorrang bij de wederopbouw merkte de minister op, dat vooral de bouw van woningen en industriële bedrijven urgent is. Daarnaast zal echter ook aandacht moeten worden besteed aan hotels, religieuze gebouwen verenigingsge legenheden. De beslissing omtrent herbouw of nieuwbouw, of deze of een andere industrie preferentie moet hebben, of niet, dient echter aan de overheid te worden overgelaten. Daarby is het onvermijdelijk de individuele beslissingsvrijheid af te remmen of zelfs uitte schakelen. De minister vestigde er daarby de na druk op, dat dit niets maken heeft met geleide economie. Te weinig ijzer en staal. Om het bouwplan 1947 te kunnen uitvoeren is 340.000 kg ijzer en staal nodig. Als de toestand blyft, zoals die op het ogenblik is, kan in de verste verte de helft nog niet wor den bereikt. Aldus de sombere mededeling van minister Neher op de jongstleden Zaterdag gehouden jaarvergadering Qh$ !}ndië-kcek{e... Hallo, hallo, hier een kreet uit de rimboe. Daar wy nu al bjjr.a een half jaar in Indië vertoeven, hebben we ons maar eens 'n keer neergezet, om U het een en ander te vertellen. Allereerst onze dank aan hen, die medewerken om het contact tussen ons en de achtergebleven in het vaderland mogelijk te maken. Wy hebben blijde kunnen constateren, „heel de gemeente Yenray leeft mee met de jongens overzee Wy willen het nu eens hebben over het op patiouille gaan. Eerlijk gezegd, voelen we ons op patrouille veel behagelyker dan wan neer we steeds op wacht staan. Patrouilleren is nodig, daar die smerige extremisten steeds proberen om de bevolking te plunderen of ons, blanken, te overvallen en zy zien er niet tegen op, om je een blauwe boon door je ribben te jagen, of je te be sluipen, want daar hebben ze slag van. Je behoeft hier dan ook niet te slapen, noch als je op wacht staat en nog minder als je op een uitstapje bent, want je hebt steeds een min of meer onveilig gevoel. Dat is het dan ook, Jat onze jon gens hier afmat, een zenuwenoorlog zoals ze dat tijdens de Duitse bezet ting in ons land noemden. Het verlangen er eens flink op te mogen „meppen" wordt met den dag groter, doch men blyft hier maa-r ijzig kalm toezien. Eerlijk gezegd bevalt onszo'npatrouilleuitstapje best, onder de felle zon. Dan hoor je de jongens wel eens mopperen, „als we hier door moeten verzwe allemaal", maar er is niets aan te doen, het gaat er door. Om aan de sterke stroom weerstand te bieden en je op de been te houden moeten we ons aan elkander vast houden. By stilstaand water hebben we veel last van de modder. Het is wel jammer, dat jullie ons niet eens kunnen afkijken, als we zo bezig zijn. Van die knapzakken hebben we by daglicht nooit iets kunnen bespeuren, steeds verscholen ze op de loer en daarom is het zaak, steeds by de troep te blijven, zodat we hier dan ook geen last hebben van uitvallers al is de mars nog zo zwaar. Hopende, dat U allen dit stukjein de beste welstand moge lezen, ver blijven we met vele groeten aan ons dierbaar vaderland en zyn bevolking. Korp. J. GOMMANS en sold. W. MAAS. Venray wordt steeds armer aan natuurschoon. Aan alle kanten van het dorp is in de oorlog heel wat geboomte verdwenen en de aanplant vordert maar zeer langzaam. De aan dacht van de verantwoordelijke instan tie mag hierop wel terdege gevestigd zyn en blijven, want een ieder weet hoe lang het duurt, voordat het jonge hout het landschap behoorlijk aan kleedt. Men kan niet genoeg planten, wel te weinig. Iezegrim kwam op dezo -edachte toen hy op een van zyn wandelingen terecht kwam in een van die zeld zame stukjes natuurschoon, die Ven ray nog resten. En daar te midden van de heuveltjes, begroeid met den nen, eiken en berkenstruikgewas droomde hy van een wandelpark on geveer aan de rand van de kom. Wat zou dat een genot zijn, een park door de natuur gevormd, waar met kunstige hand paden aangelegd werden, die ons bij verrassend mooie hoekjes brachten. Een park waarvan de aanleg geen schatten gelds kost, het onderhoud miniem en het genoegen onbetaal baar is. Wat zou het voor de vreemdelin gen, die in de toekomst steeds meer ons dorp zullen bezoeken, wanneer voldoende logeergelegenheid beschik baar komt, een ontspanning zyn, daar de zo hevig begeerde rust te vinden. Maar ook voor onze dorpsgenoten zou het ideaal zyn. Op de heerlijke zomeravonden en Zondagen zouden zy daar de krachten verzamelen om De werkcommissie's passeren de revue Commissie voor hygiëne By haar installatie werd aan het einde van het vorig jaar in Peel en Maas reeds een verslag gepubliceerd, waaruit de namen van de leden van de commissie voor hygiëne, de meeste lezers reeds bekend zullen zijn. Vol ledigheidshalve willen wy deze echter nog in het kort vermelden. Drs. F. J. M. Schmidt, Arts—Hy giënist is de Voorzitter van deze commissie. Als secretaris fungeert de Heer P. v. Opbergen Jzn. Het Groene Kruis is in deze commissie vertegen woordigd door haar voorzitter W. H. Oosterbaan, Arts, tevens contact persoon van deze commissie met de commisie voor sport, en zuster Thielen» wijkverpleegster van deze instelling, terwijl Ing. M. Verbeek als tecnisch- adviseur in deze commissie heeft zitting genomen. Vooraleer wy het artikeltje van' de commissie-voorzitter laten volgen wil len wij eerst nog de opmerking maken, dat hy erg bescheiden is geweest. Alleen geeft hy een populaire uiteen zetting over het uitgestrekte werk terrein, wat voor deze commissie open ligt. Hy vermeent echter mel ding te maken van hetgeen door deze commissie reeds werd gedaan. De eerste stap dezer commissie was reeds een voorstel aan het gemeente bestuur tot reorganisatie van de ophaaldienst voor huisvuil in het be lang van de volksgezondheid. Het zou ons te ver voeren een opsomming te geven van alles, wat reeds werd ge daan en van verschillende plannen die in een vergevorderd stadium verkeeren. Ons doel is slechts erop te wijzen, dat door deze commissie ook reeds veel positief werk werd verricht, het geen door bescheidenheid niet uit het hier volgend artikel blijkt. Gaarne wil ik voldoen aan het ver zoek van den voorzitter van de ver eniging „Venray Vooruit" om een korte uiteenzetting te geven van de plannen die de „Hygiënecommissie" dezer vereniging in gedachten heeft. Hygiëne is de wetenschap, die zich bezighoudt met het voorkómen van ziekten en met het behouden van de gezondheid. Hiertoe zyn bepaalde maatregelen en levensgewoonten van iedere mens op zich zelf nuttig en gewenst, zoals b.v. wassen, baden, zwemmen, niet te veel roken, weinig of geen alcoholgebruik, sport en spel. geregelde arbeid. Dergelijke dingen worden gerekend tot individuele hygiëne. De hygiëne- commissie kan op dit gebied propa gandistisch werken, vooral onder de schooljeugd. Immers jong geleerd is oud gedaan. Het grote werkterrein van onze commissie ligt echter op het gebied van de hygiënische verzorging van de dorpsbevolking in zyn geheel of van bepaalde groepen hiervan als zuigelingen, arbeiders in een bepaalde industrie, e.a. Men spreekt dan van maatschappelijke gezondheidszorg of sociale hygiëne. Zoo heeft onze commissie grote aandacht voor de loop der bevolking in Venray.,Sterven er in Venray ge middeld meer mensen dan in andere overeenkomende gemeenten "Worden de mensen hier gemiddeld ouder dan alders? Is de zuigelingen sterfte hier be neden of boven het landsgemiddelde? Zyn er meer of minder mensen ziek aan tuberculose in Venray dan ge middeld in andere gemeenten Deze statistische gegevens kunnen belangrijke vingerwijzingen geven om trent de hygiënische toestand in ons dorp. Geregeld wassclren kan zich ieder een. Baden is zonder waterleiding wat omslachtiger. Veelvuldig baden en wassen wordt door een water leiding zeer in de hand gewerkt. Bovendien geeft een waterleiding goed drinkwater. Aan het gebruik van pompwater als drinkwater kun nen bezwaren verbonden zyn. Zeer sluipend en ongemerkt kan by slecht gebouwde pompen, b.v. loodvergifti- ging ontstaan. Het zal U dus niet verwonderen, dat de watervoorziening hun taak in de maatschappij beter te vervullen. Nog in een ander opzicht zou het belangryk zyn. Hoe komt het, dat zo vele mensen ontevreden zyn, onver schillig tegenover het leven staan Is een van de oorzaken niet, dat men te weinig Gods ryke gave waar deert Leert de mensen dat waarderen en zy zullen beter worden. Ondertussen bent U natuurlijk nieuwsgierig geworden, waar dat park dan wel zou moeten komen. De mees ten van U kennen het, maar hebben waarschijnlijk nog nooit ten volle beseft welk een brok natuurschoon daar lag. Welnu dan. Het ligt aan de rech terkant "an de Hoenderstraat, begint by de plaatselijke puin plaats en wordt begrensd door Hoenderstraat, Hiepter- weg en zijweg van Hiepterweg naar Hagelweg. Iezegrim heeft het zijne er van gezegd. Zou er nooit iets van terecht komen of de stukken grond voor andere doeleinden gebruikt gaan worden, dan treft hem in ieder geval geen schuld. Het woord is nu aan de anderen. IEZEGRIM. van Venray in het brandpunt van de belangstelling van de coinmissio staat. De bouw van een goede nieuwe woning wordt niet alloon bepaald door het kunstzinnig inzicht van den architect. Een goede woning moet voldoende en doeltreffende ventilatie, dag- en kunstlichtvorlithtmg. goot steen- en faecaliënafvoor bezitten. De muren en vloeren moeten vol doende isolatie voor warmte, kou, vocht en geluid bezitten. En wat hier wordt genoemd voor particuliere huizen, geldt in nog sterker mate voor oponbare gebouwen, als scholen, fabrieken en dorgelyke. Maar niet alleen voor ieder gebouw op zich, maar ook by het ophouw- plan in het geheel, doen zich tal van hygiënische vraagstukken voor, die van te voren moeten worden opgelost. Om maar een enkel stedebouwkundig punt als voorbeeld te noemen, wys ik er op, dat de te vestigen fabrieken uit hygiënisch oogpunt beschouwd in het Oosten van het dorp zullen moeten worden gebouwd. Immers de heerschendo westen winden, zouden by oen andere plaat sing van de fabrieken de rook over het dorp doen komen en de lucht verontreinigen. De commissie voor algemene zaken (industrievestiging) zal dus een intensieve samenwerking met de hygiënecommissie inooteu hebben. De sportcommi8sie, die o.a. belang stelling heeft voor hét aanleggen van een zwembad, zal de adviezen om trent hygiënische inrichting van dezo instelling gaarne aanvaarden. Ten slotte nog een enkel woord over de geestelijke hygiëne ,d.w.z. het behoud van de geestelijke gezondheid. Ook hier wil ik slechts een enkel voorbeeld noemen. Vele kinderen heb ben een zoodanige karakter- en ver standelijke aanleg, dat zij hot onder wijs in overvolle schoolklassen onvol doende kunnen volgen. De zeer grote klassen maken het onmogelijk voor het onderwijzend per soneel, om aan deze kinderen veel extra aandacht te besteden. Dit is niet alleen jammer voor deze kindoren. Ook de kinderen, die vlot mee kunnen, lyden er onder, omdat het gehele onderwijs er door wordt go- remd. Door de kindoren, dio mooilijk kunnen leren, in heel kleine klassen kind voor kind te onderwijzen, door z.g. individueel onderwijs, kan er soms nog heel wat bereikt worden. Dit geschiedt b.v. op de school voor buitengewoon lager onderwijs in Boxmeer. In Venray missen wy helaas zo'n school, die een zegen zou zijn voor ons dorp, waar de minder begaafden zoveel kunnen leren, dat zy later een eenvoudig vak kunnen uitoo e- nen en dus hun brood kunnen ver dienen, terwijl er by de gewone school niet veel van hun terecht komt. Uit deze enkele voorbeelden moge blijken, dat de hygiëne-commissie een terrein bestrijkt, dat aan alle kanten van de maatschappij raakt, een terrein van groot belang 'voor de lichamelijke en geestelijke gezond heid van ons dorp. Motorrenuen te Horst De Motorterreinwedstryden te Horst georganiseerd door de Motorsportclub Noood-Limburg, op Zondag 4 Mei aan de Reulsberg, beloven schitterend te slagen. Ruim 60 deelnemers schreven voor de diverse klassen. De deelnemers zijn afkomstig uit alle delen van Neder land n.l.: Amsterdam, Utrecht. Den Haag, Dordrecht, Tilburg, Eindhoven, Scherpenzeel, Sittard, Maastricht, Oir- schot enz. Diverse berijders dongen reeds te St. Oedenrode mee om óe eerste prijzen en lieten daar een goede indruk achter. Voornamelijk door motorpech konden zy daar de eersto prijzen niet in ce wacht slepen en zullen zy nu hun uiterste best doen om de eer3t aankomenden te zyn. Aan spanning zal het dus niet ont breken. Het parcours van 2500 meter is voor het grootste dool overzichtolyk voor het publiek. Slechts 500 meter wordt door de bossen gereden en de rest over en rond de houvelry die daar aanwezig is. Uit allo delen van liet. land is reeds ingeschreven en zullen de motoren op volle toeren draaien. De 125 cc. on de 250 cc. klasse draaien 10 ronden of 30 km. De zwaar dere klassen van 350 cc. en 500 cc. 14 ronden of 35 km. Om kwait v. 2 geschiedt de opening door den Edel- achtbaren heer Burgemeester Dr. II. van Grunsven. Om 2 uur vindt de start plaats van de 125 cc. klasse. Ieder uur later de andere klassen, zodat om 5 uur do start plaats heeft van de 500 cc. YACANTIE BOUWBEDRIJF. Door den bedryfsraad voor het bouwbedrijf is besloten, dat de va cantia in dat bedryf, gedurende dit jaar zal plaats vinden in do week van 4 tot en met 9 Augustus. Borrel wordt duurder. De Tweede Kamer heeft Woensdag een wetsontwerp aangenomen, waar door de accijns op gedistilleerd wordt verhoogd.

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1