De oorlogs-schaderegeling onder de loupe. De Statenkieskring Horst overlegt met de Limburgse Kamerleden. Vorige week liad te .Roermond een intorossante vergadering plaats, be legd door hot bestuur der Katholieke Volkspartij in do Statenkieskring Horst, waarop naast het voltallig bestuur dezer kieskring, do Limb. Tweede Kamerleden, Maenen, Droesen on Peters aanwezig waren, alsmede do heer Koops, namens de Landel. Federatie van oorlogsgetroffenen. De voorzitter, Boots uit Ilorst, zegt in zijn openingswoord, dat op deze vergadering speciaal de Limburgse Tweede Kamerleden zijn uitgenodigd, om te vernemen, hoe deze staan ten opzichte van de actuele en voor de oorlogsgetroffenen zo van vitaal be lang zijnde regeling dor oorlogsscha- devergoeding. De hoer Maenen meent, dat de zienswijzo van de R.K. Tweede Ka merfractie eerst bepaald kan worden wanneer 't wetsontwerp ter tafel ligt. Recht der oorlogsgetroffenen. De heer Koops zet breedvoerig het doel der Federatie voor oorlogsgetrof fenen uiteen en stelt nadrukkelijk vast, dat zal worden vastgehouden aan integrale schadevergoeding op vervangingsbasis. Hij beklemtoont, dat de oorlogsgetroffenen geen bede laars zy'n, maar hun recht op scha devergoeding op vervangingsbasis opeischen. Ook kan een integrale schadevergoeding geen inflatie ten gevolge hebben, omdat de oorlogsge troffenen niet een uitkering ineens verlangen, maar d6 financiering over langere jaren willen zien, want, zo vervolgt de heer Koops, we zijn niet zo simplistisch om in een bepaald jaar méér te eisen, dan de regering kan invoeren en betalen. liet tegen overgestelde zou juist inflatie in de hand werken. Wat de oorlogsgetrof fenen willen is alleen, dat ze priori teit verkrijgen boven de niet-getrof- lenen. Ten aanzien van de financiering merkte hy op, dat de oorlogsgetrof fenen geen bevoordeling wensen, maar geiykgesteld willen worden met alle Nederlanders en hy vond de uitlating van den minister, dat voor de poli tieke delinquenten niet verder kan worden gegaan dan voor de oorlogs getroffenen. zeer grievend. De heer Peters is persoonlyk van evoélen en meent ook te spreken namens do heren Maenen en Droesen, dat integrale schadevergoeding rede- ijk is, maar is van oordeel, dat de moeilijkheden, welke dit probleem op de schouders van de R.K. Tweede Kam rfractie legt, niet mogen onder schat worden. Bovendien, zo vervolgt spr., is d9ze kwestie niet alleen van binnenlandse betekenis, maar treedt ook naar buiten in verbar.d met deviezen. Er wordt dan nog even terugge komen op de woorden van don heer Maenen. Zeker, men kan wachten tot hot wetsvoorstel ter tafel ligt, maar is het dan niet te laat? Men moet weten, waar men af en aan is en het beginsel van integrale schadevergoeding moet vast staan, want ook de morele gevaren dienen in 't oog gehouden te worden. Zy, die de geladen atmosfeer op de on langs in Nijmegen gehouden verga dering van 400 afgevaardigden van alle stichtingen van oorlogsgetroffe nen meegemaakt hebben, zullen ten volle kunnen beamen, dat de stem ming onder de oorlogsgetroffenen zeer slecht is. Wederopbouw. Voorts wordt ter sprake gebracht, de ongunstige bepaling in de regeling voor de financiering van den herbouw, dat het gedeelte van de opbouwhy- potheek, dat zonder rente en voorlo pig zonder aflossing wordt verstrekt, voorshands niet groter zal zyn, dan 150 pet. van de exploitatie-waarde. Vooral in de plattelandsgemeenten, met een lage huurwaarde, werkt deze bepaling fataal. Is dit reeds 't geval by woningen, kleiner dan 500 M3, nog grooter wordt de last, wanneer de woning boven 500—750 M3 ligt, omdat voor deze woningen slechts 75 pet. van het verschil tussen de bouw kosten en de bydrage in de oorlogs schade wordt gefinancierd. De heer Geurts, commies ter secre tarie van Bergen, belicht in korte trekken de voorlopige herstel-finan ciering der erg zwaar beschadigde panden en hare gevolgen. Speciaal voor Noord-Limburg, waar 't meeren- deel der getroffenen bestaat uit kleine landbouwers en arbeiders. Waarom, aldus de heer Geurts, men als maatstaf voor de financiële draag kracht de eventuele inhoud van een bepaalde woning aanneemt, blykt een evengroot raadsel en is even absurd als de basis huurwaarde ten aanzien van de huisraadschade regeling. Ongerustheid. De Voorzitter der Stichting Noord- Limburg voor Oorlogsgetroffenen, den heer Wijnhoven, voelt zich nog steeds ongerust. Hy is van mening, dat de Kamorfractie der K.V.P. niet de volle aandacht besteedt aan de oorlogs schaderegeling. Vooral niet nu de Herstelstichtingen op wens van Z.E. Minister Beel zyn opgeheven, hoewel door Minister Lieftink is toegezegd, dat alvorens het wetsontwerp op de materiele ooiiogschade in do Volks vertegenwoordiging komt, overleg zou worden gepleegd met de Herstel stichtingen en de Federatie voor Oor logsgetroffenen. Vorder is hy het met den heer Koops eens, dat de finan ciering een binnenlandsehe aange legenheid is, want, zo vervolgt spr., wanneer de verwoeste en beschadig de panden herbouwd of hersteld zijn, is de financiering re3ds door het Ryk gedaan. Kwestie is dan alleen nog, wie moet deze gelden aan het Rijk terugbetalen en aan is 't niet sym- plistis van de oorlogsgetroffenen, wan neer ze redeneren, dat de lasten door alle Nederlanders moeten worden ge dragen. Op deze vergadering bleek duidelyk, dat de houding van de Limburgse Tweede Kamerleden geen twyfel meer overlaat. Dr. Droesen gaf zelfs in ernstige overweging, de actie tot integrale schadevergoeding met kracht te pro pageren en de besprekingen met andere Statenfracties zoveel mogelijk uit te breiden. Zyn houding was zo spontaan, dat hy zich staande de vergadering als lid der Federatie voor Oorlogsgetrof fenen aanmeldde. Wij zyn van oordooi, dat door deze deskundige dissertaties do Limburgse afgevaardigden var. de Tweede Kamer nog eens een inzicht gekregen hebben in deze uiterst moeilijke materie, waarover het meerendeel der leden der Volksvertegenwoordiging zich 't hoofd blijkbaar nog niet heeft ge broken. Unaniem was men van mening, dat de huidige houding van Minister Lieftinck moest worden gebroken en het lot der oorlogsgetroffenen niet aan de paskwil van één man moest worden overgelaten. Deze zware eisch ontloxte aan een der afgevaardigden van de Tweede Kamer enige bedenking, die hij for muleerde met de vraag: „Bereiken we met een nieuwe kabinetsformatie dan ons doel Het spreekt vanzelf, dat het recht der oorlogsgetroffenen niet mag wor den opgeofferd aan een politieke combinatie en dat de K.V.P., die het recht van integrale schadevergoeding in haar urgentieprogram ten volle erkende, in alle omstandigheden aan het beginsel moet vasthouden. Het resultaat van deze bijeenkomst zal blyken by de bespreking in de K.V.P.-fractie, wanneer dit belang, dat voor de honderdduizenden oor logsgetroffenen een levenskwestie be treft, ter sprake komt. gedemonstreerd, dat wy op do ver keerde weg zyn en indien wy daar van niet snel terug komen het met de voetbalsport in Venray afgelopen is. Het is geen wonder, wat daar Zon dag is gebeurd, dit was te verwach ten, indien er geen mogelykheid tot overwinning aanwezig was, zou Ven ray vergeten, dat voetballen altyd sport moet blyven en dat in S.V.V. geen wilde mannen staan, maar lief hebbers van de voetbalsport, die sportief die sport beoefenen. Met het bekende treurige gevolg. Zelfs voor volkomen buitenstaanders is het reeds enkele maanden duide lyk, dat de geest, dit jaar helemaal niet zo was, als zu voor toekomstige kampioenen, moest zyn. Waaraan dit ligt is een andere kwestie, feit is, dat men de competitie begonnen is en doorgezot hooft mot de stille illusie, „misschien lukt hot en wie dan leeft, die dan zorgt", daarby enkel kykende naar het resul taat, i.e. het kampioenschap, maar hot doel vergetende: co sport. Dit is jammer, want men kan ons nog steeds niet wijsmaken, dat. in Venray geen ploeg te vindon is, die geen schrik der velden is, maar spor- tiof een resultaat bereiken kan, dat or wezen mag en waarvan men later niet behoeft te zeggen, we zyn er, maar je moet niet vragen hoe... Met praat over trainen otc., maar een groot ding is vergeten, dat voet ballen dient naast o.a. het lenig houden van 't lichaam, om iemand zijn karakter ook te stalon en daar is met de training te weinig op gelot. Nog voel te dikwijls komt het voor, dat spelers niet tegen verlies kunnen, dat de spelers menen, dat de aloude wet „oog om oog, tand om tand", oen der grondslagen is van het voet ballen. Uet moet toch wel iets leren, dat men verschillende jaren achterelkaar kampioen kan worden en dan hope loos blyft hangen, waar men gekomen is. Het wordt tijd, dat het roer defini tief wordt omgegooid, zij, die onwil lig zyn en niet kunnen leren, zich te beheersen, zyn geen sportlui; zy, die het algemeen belang niet kunnen stellen boven dat van hun eigen; zy, die menen, dat het voetballen er is om koste wat het wil kampioen te worden of wat ook en vergeten, dat voetballen allereerst sport is, moet zyn en blyven, moet men laten schieten. Er staan jongeren genoeg klaar, ook al heeft men hen tamelijk verwaarloosd, omde opengevallen plaatsen in te nemen en al zal het misschien de eerste jaren niet zo vlot gaan, men kan dan by een juiste lei ding en een juiste regeling verwach ten, dat het voetballen in Venray sport wordt en blijft, dat men spor tief een resultaat bereiken kan, dat nu schijnbaar niet voor de club is weggelegd. Het Venrays publiek, de spelers en de andere clubs zullen daarvoor im mer dankbaar blyven. Dit moet men niet beschouwen als gekanker achteraf, maar als eerlijk gemeende critiek, in het belang van de voetbalsport in Venray en dus in het belang van S.V.V. Ruitersport. De Ruiterclub te Wanssum heeft 't initiatief genomen Zondag 20 April het feest van St. Joris, patroon der ruiters, waardig te vieren. Om 1.30 zullen de ruiters van kring Venray te Geysteren bijeenkomen en naar de St. Wilbertkapel ryden, waar na een korte geestelijke plechtigheid over ruiters en paarden de St. Joriszegen wordt gegeven. Daarna heeft een jachtrit plaats van 3 K.M. door deze mooie omgeving. Jaarvergadering Middenstand Venray. Zaterdagavond was het de jaarver gadering van Venray's Middenstand en de gewoonte getrouw waren er enkele, ik geloof zes, leden aanwezig. De dames van de meisjes-jonge- middenstand waren boter present. De Spooktrein scheen hieraan ook wat schuld te hebben, maar al met al was 't een schamel beetje, dat zich interesseerde voor het wel en wee van hun vereniging in 't afgelopen jaar en voor do spreker van dien avond, den heer H. Loontjes, die het Limburgse dialect behandelde. Uit do verslagen van de secretaris bleek overduidelijk, dat iedere poging om sprekers hier te krijgen, speciaal voor de middenstand, in de kiem worden gesmoord, daar telkens het bestuur vreest: we zitten met een lege zaal te kijken. En dat was ook do klacht van do Voorzitter, de heer J. Derksen, die betoogde, dat 't niet opgaat het bestuur alleen te laten ploeteren en alles opknappen, terwijl niemand de minste belangstelling toont; het zyn er maar enkele van de meer dan 160 leden, die begrip tonen voor wat de vereniging doet en wil en daar ook wat voor over heb ben. En juist nu in deze tijden, nu mag men toch verwachten, dat de leden mee zullen helpen bouwen en werken om de vereniging sterk te maken voor de slagen, die eens zeker komen zullen. Op financieel gebied staat de ver eniging er zeer goed voor en om dit zo te laten, zal dit jaar, naast de gewone contributie, nog een gulden extra gevraagd worden, waarmee de aanwezigen accoord gingen. De heer H. Loontjes, bekend als schrijver van verschillende boeken in het Maastrielitsche dialect en secre taris van „Veldeke", de vereniging, die zich ten doel stelt het Limburgs dialect te bestuderen en in ere te houden, begon met een hartelijke op wekking om het dialect van zyn plaats in ere te houden. Wy moeten ons in goed Nederlands overal ver staanbaar kunnen maken, maar wil len wy onze Limburgse geest, onze Limburgse humor, het Limburgs eigene bewaren, dan moeten wy ons hier in Limburg ook verstaanbaar kunnen maken in ons eigen dialect, dat in wezen het kenmerk is van de Limburgse geest. Spreker deed een hartstochtelijk beroep op de aanwezigen, om het dialect van de plaats te blyven ge bruiken en in ere te houden. In het twede deel van z'n causerie declameerde hy stukken uit eigen werk en dat van andere schrijversin het dialect en 't herhaald applaus en de vrolijkheid was wel een bewijs, dat een en ander door de aanwezigen geapprecieerd werd. By de rondvraag verzocht de heer Verheugen de aanwezigen om steun voor „Santos" en stelde toor, dat iedere middenstander, evenals vroeger weer een verpleegdag als minimum bydrage voor „Santos" per jaar zou betalen. De verdere plannen, die de Santos-commissie maken zal, beval hy ook van harte aan, opdat daar door vele t.b.c.-patiënten onder eigen standgenoten geholpen worden. ..Venray Vooruit Reeds deden wy U kennis maken met het Hoofdbestuur van onze ver eniging, de commissie voor Algemene Zaken en de Sportcommissie. Nu stellen wy U voor de Commissie van Ontwikkeling en Ontspanning, waar van als voorzitter lungeert, de heer Gonissen, directeur der P.T.'f. alhier, die in het Maastrichtse verenigings leven zyn sporen reeds heeft ver diend. Verdere commissieleden zyn de heren Piet Vermeltvoort, wiens verdiensten op het gebied van ont wikkeling en ontspanning in Venray geen verder commentaar behoeft, Jan Arts uit Merselo en Jean Hoex uit Oostrum, beide vooraanstaande figuren uit het verenigingsleven van de kerkdorpen, H. Goumans, die in verschillende bestuursfuncties bij pl. verenigingen reeds getoond hoeft wat een bezielend werker vermag te be reiken, H. Verstralen, die ook in het verenigingsleven, speciaal in de Jonge Middenstand, geen onbekende is en J. Janssen, directeur van Venrays Harmonie, Gemengd Koor, Mannen koor en Kerkkoor, die, ondanks zyn zeer drukke werkzaamheden, bereid gevonden werd, als buitengewoon lid deze Commissie met zyn deskundige adviezen by te staan. Commissie van Ontwik wikkeling en Ontspanning. Door bijzondere omstandigheden is onze Commissie nog weinig naar buiten opgetreden en door vertrek van enkele vroegere leden naar elders kon tot voor kort ook intern nog weinig worden gepresteerd. Na de door het hoofdbestuur doorgevoerde reorganisatie, is reeds, gedeeltelijk op de door de reorganisatie gelegde fundamenten, zeer veel werk verzet. In verband met de vele moeilijk heden met de uitvoering van ver schillende plannen, kan in 't huidige stadium hiervan nog weinig worden gepubliceerd. Het is daarom een moeilyke taak, gevolg te geven aan het verzoek van het hoofdbestuur, om iets over het work van onze commissie te schrijven. Omtrent het doel onzer commissie bestaan nog veel misverstanden, waardoor het wenselijk is deze eerst nader uiteen te zetten. D9 Commissie wenst, en dit is do uitdrukkelijke opdracht van 't hoofd bestuur, uitsluitend coördinerend en adviserend te werken en eventueel daar by te springen, waarin de plaat selijke verenigingen niet voorzien. De Commissie zal zich, evenals de gehele Venray Vooruit, in geen enkel opzicht begeven op het terrein van de bestaande verenigingen, zy wil slechts de onderlinge samenwerking verhogen, o.a. door 't samenstellen van een soort rooster voor diverse uitvoeringen, wedstrijden, feestelijk heden enz:, waardoor voorkomen kan worden, dat b.v. tweo verenigingen, onwetend op dezelfde dag een of ander organiseren, waardoor beiden een fiasco zouden kunnen lijden. Alleen daar, waar 't door een be paalde vereniging verzocht wordt, zal onze Commissie, voor zover mogelyk de helpende hand bieden. Onder aan vulling van loemton, waarin andere plaatselijke verenigingen niet voor zien, kan o.a. ook gerangschikt wor den de a.s. Iluisvlijttentoonstelling, waarvan de interne organisatie prac- tis reeds is voltooid en waarvan bin nenkort nadere inlichtingenen mede delingen over data, voorwaarden enz. in dit blad zullen worden bekend gemaakt. Tevens wordt - do organisatie van een Floraliq-tentoonstolling overwo gen, waarover ook nadere mededelin gen zullen volgen. Verder stelt de Commissie een, onderzoek in naar de mogelykheid om te komen tot hot optrekken van een voor Venray onontbeerlijk ont spanningsgebouw, waarover in dit stadium nog geen nadere mededelin gen kunnen worden gedaan. Verschillende andere plannen zijn momenteel ook nog niet voor publi catie geschikt. Tot slot doen wy een dringend be roep op alle verenigingen op het ge bied van ontwikkeling en ontspan ning in de ruimste zin van 't woord en andere organisators, al dan niet aangesloten by Venray Vooruit, om ons tijdig en volledig op de hoogte te houden met hun plannen voor het geven van uitvoeringen, het organi seren van feestelijkheden, wedstrijden enz., om ons do mogelykheid te openen tot het samenstellen van bovengenoemd schema en "tot het geven van adviezen in verband hier mee, in het eigen belang van de Venrayse gemeenschap. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Iedere 2e en 4e Dinsdag van de maand is het Kleuterbureau van het Groene Kruis vanaf 2 u. geopend. Aangifte Hondenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemoene kennis, dat ieder, die op 1 Jan. j.i. houder was of sindsdien houder geworden is van een of nüeer honden van 3 maanden of ouder, verplicht is daar van vóór 1 Mei a.s. ten kantore van den Gemeente-Ontvanger Marktstraat aangifte te doen, onder gelijktijdige betaling der daarvoor verschuldigde belasting. Deze bedraagt nog evenals voorheen f 1.50 voor zg. waak- on bedryfshon- den (in het algemeen dus vastliggen de honden) en f 3.— voor de overige honden. Na 1 Mei zal door de politie strenge controle op de naleving hiervan wor den uitgeoefend, waarbij er o.m. ook ojyzal worden gelet of geen honden los loopend worden aangetroffen, waarvoor slechts f 1.50 belasting is betaald. Venray, 14 April 1947. Openstelling Bureaux ter gemeente-secretarie. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen nogmaals onder de aandacht, dat de gemeente secretarie (alle afdeelingen) voor het publiek geopend is iedere werkdag, behalve des Zaterdags, UITSLUITEND van 9 tet 12 uur voormiddag. Alléén de afdeeling Burgerlijke Stand is Zaterdags voor het publiek geopend van 9 tot 12 uur voormid dag en wel uitsluitend voor aangif ten van geboorten en overlijden, DUS NIET VOOR HUWELIJKS-AANGIF TEN. In de toekomst zal hieraan streng de hand worden gehouden en GEEN UITZONDERINGEN worden gemaakt. Venray, 18 April 1947. 10 jaren Kerkkorenbond in het Dekenaat Venray. De feestelijke herdenking zal plaats hebben Zondag 27 April a.s. Stort Uw vuil en puin op de aangewezen plaats Deze week zyn wederom enige per sonen door de politie bekeurd, wegens het storten van vuil op plaatsen die daarvoor niet waren aangewezen. Gevonden kerkboek, J. Branje Stationsweg C 12a; bril met bruin montuur. Jen- Leunen K 28; zwarte damescentuur en platte duimstok. Kazerne Lang straat 39; zwart zakmesje, P. Coop- man's, Langstraat 49: gouden ket tinkje, K. v.d. Glas Henseniusstraat 22; portemonnaie met inhoud, J. Jacobs Merseloscheweg M le; portemonnaie met inhoud, Rongen Langstraat; kin- derportemonnaie met inhoud, Steerne- man Wilhelminastraat 5; gebreide bruin-witte handschoenen, Postkan toor Patersstraat. Nieuwe dienstregeling Vitesse De dienstregeling van Vitesse, die per 4 Mei a.s. zal ingaan, toont weer duidelyk, dat we langzaam maar zeker vooruit gaan. De Zondagsdiensten zyn flink uit gebreid. De diensten op Helmond zyn nu zodanig, dat alle daar aankomende treinen bediend worden en de lijn naar Boxmeer geeft pen goede aan sluiting op den Bosch én Nijmegen. Verder heeft men nog een kleine verrassing. Vanaf 1 Mei a.s. worden de retours wederom ingevoerd en is ook deze doorn iri het oog van velen weggenomen. Wy komen op een er. ander nader terug. Venray - Peking enkele reis Deze maand nog, hopen wij een tweede poging te ondernemen om Peking te bereiken. Op 26 April enige speling is nog mogelijk gaan we in Genua scheep, aan boord van het Ameri kaans vrachtschip „Stephan Carney", een boot van de dezelfde Mij., van hetzelfde type, maar hopelijk met een onschuldiger lading. Voor wij het land verlaten, wil ik allen oprecht danken, die mij geholpen hebben, mijn uitrusting weer bijeen te brengen. Die hulp is gul en royaal geweest. De collecte met de nagekomen giften heeft f 1100. opgebracht. De giften in natura waren overvloedig. Moge God Venray zegenen. Als kleine tegenprestatie zal ik U weer op de hoogte houden van de reis. Bidt, dat dit verhaal niet al te spannend wordt. Pater ARTEM1US HULS, o.f.m. „RADESKE" Radeske wordt midden in zyn spel gevraagd, de dochter van de groot vizier in Turkye te redden van den draak en Radeske geeft aan die op roep direct gehoor, en vertrekt naar Turkije, waar onderhand de vader op echt Turkse wijze alle mogelijke heksen raadpleegt, of do redder van zijn dochter nog niet onderweg is. De redder komt on in een geweldig gevecht sneuvelt de draak en eindigt dit spel met een feestrumoer, waar bij de deuren in d'r hengsels schudden. Dit is dan heel in 't kort de in houd van het daverende spel van Anton van der Volde, dat Ontwikke ling en Ontspanning haar leden voor zet, een toneelspel met meer dan 100 medespelenden, met orkest en zang, waarmede men zich buitengewoon zal amuseren. Dat Ontwikkeling en Ontspanning het ernst is met het doel, goed toneel te brengen, bewijst wel weerde keuze van dit stuk. dat toch wel de nodige eisen zal stellen aan de kas. Wat het ook zy, dit spel zal zeker vele belangstellenden trokken en een bijzonder fyne avond bieden. In Memoriam Soenr Noberta -f- In „de Diesel", het huisorgaan der leerlingen van Jerusalem Venray— Eysden, troffen we onder bovenstaande titel een artikeltje, waarin de heer A. Buwalda de verdiensten van Soeur Noberta voor het pensionaat Jerusa lem belichtte. Bijna onmerkbaar verrichte Sr. Noberta haar werk, alsof zy vreesde de nederigheid te schenden, als haar werk te veel in het oog liep. Bijna onmerkbaar is Sr. Noberta van ons heengegaan, alsof zij vreesde de nede righeid te kort te doen bij het ver schijnen voor de Opperste Rechter. Dan gaat de schrijver na het vele onopvallende werk wat deze zuster deed voor de leerlingen en leraren, hoe zy meeleefden met het wel en wee van het Gymnasium. Voor baai- wankele gezondheid was de oorlog een groote beproeving, maar haar lijden hield zy steeds verborgen. De ver nietiging van het Gymnasium heeft haar diep aangegrepen en bij de eva cuatie had zy een voorgevoel, dat zy het Gymnasium niet meer terug zou zien. De heer Buwalda eindigt zijn ar tikeltje Onmerkbaar deed zij haar werk, onmerkbaar is zij heengegaan maar merkbaar zal zy nu in den Hemel onze steun en voorspraak blyven. De Spooktrein weer vertrokken De Studentenclub ,.St. Bernardus" loopt onderhand ook weer in 't oude gareel en dus werd traditiegetrouw ook dit jaar een toneelstuk opgevoerd, dat op beide avonden het nodige publiek trok. De keuze was dit jaar gevallen op „de Spooktrein" een spel van Arnold Ridley, dat werkelijk met vaart werd ten tonele gebracht. Humor en span ning brachten de nodige afwisseling en het publiek leefde mee van het begin tot de sinistere ontknoping. De heer Martens en zijn spelers hadden eer van hun werk en de kas zal er mee gebaat zyn. Tot het volgend jaar maar weer Fraude bij Wederopbouw. Door de Arrondissements-Rechtbank te Roermond werd de Larensche aan nemer J. D., wegens valschheid in geschrifte, gepleegd ten nadeele van den Wederopbouw te Venray, ver oordeeld tot 3 maanden gevangenis straf voorwaardelijk. Diefstal. Zaterdagavond zyn uit de woning van den heer J. D. in de Patersstraat alhier een tweetal geldtasschen met inhoud ontvreemd, in gebruik by de chauffeurs der stationsbussen. Maandagmorgen vond met de ledige geldtasschen terug in een kalkkuil op een perceel van de firma M. aan de Landweerd. Praktijk-examens. By het laatste praktijk-examen voor Machineschryven en Stenografie slaagden de volgende candidaten uit Venray: Voor machineschryven: Mej. H. van Eyk, Mej. Th. Volleberg en de heer P. Steerneman. Voor stenografie: Mej. Th. Volle- berg, Mej. H. van Eyk, Mej. C. van Dijk, Mej. M. van Eyk en de heer P. Steerneman. Afgewezen 1 candidate. Alle geslaagden genoten hun op leiding bij don heer Stappers, Draal- straat 1 d alhier. AANBESTEDING. Dinsdag word door het Gemeente bestuur van Venray aanbesteed: a. het herstellen van het wegdek van do Merseloseweg en het maken van diverse rioleringswerken enz., volgens bestek, inclusief het onder- gemaaltje aan do Leunseweg; b. het bouwen van een onderge- maallje aan dé Leunseweg, zonder toevoer lei ding: a. b Jaarsveld Groonlo f 208.300 f 10.500 H. Boesewinkel Nymegen f217.770 f12.500 My. Wegenbouw Roermond f 218.525 f 12.000 Fa. P. Zanen Tilburg f227.200 f14.000 Ned. Basalt My. Zaandam f215.200 f12.000 Rufs, Oldenzaal f 229.000 t' 12.000 Dijkstra. Tilburg f 207.000 f 12.530 Tempelman, G eleen f 215.960 f 9.200 Janssen en de Jong Horst f205.450 f 8.500 Rectoraat Smakt. Binnenkort zal het Rectoraat Smakt als zoodanig ophouden te bestaan. In het Rectorshuis zal een kleine gemeenschap gevormd worden dei- Paters Ongeschoeide Carmelietcr, die ook verder de diensten in het Rec toraat zullen verzorgen. De mogelijkheid bestaat, dat eer lang een Klooster gebouwd wordt. De Zeereerw. heer Geurts, thans Pector te Smakt, is benoemd tot Pastoor te Broekhuizen. Toonecl uitvoeri ng. De Tooneoivereeniging „Excelsior" te Smakt Holthees geeft weer blijk van haar naam eer aan t^doen, dooi wederom te laten genieten van de mooie tooneelkunst. Zondag 20 en Maandag 21 April, telkens om half acht zal in de zaal Nellen te Smakt worden opgevoerd het Tooneolspel „Haat" in drie bedr. door Bob Bertina en het kluchtspel „Het valsche etiket" in een bedryf, door Gerard Nielen. Zilveren Jubileum. Op 1 Juni a.s. zal hot 25 jaar ge leden zijn, dat hot Rectoraat te Cas- tenray word opgericht en daarby tevens een nieuwgebouwde school voor de jeugd geópend werd. Als hoofd dezer school werd toen jnet algemeene stemmen door don ge meenteraad benoemd, de heer Herm. Vollebergh, die dan ook thans, na een kwarteeuw met voldoening op de vruchten van zyn arbeid mag terug zien. Plet zal den jubilaris op genoemden datum niet aan blyken van belang stelling en medeleven ontbreken. Voor onze tuinders. De tuinders van Noord-Limburg behoeven niet te klagen, dat aan hun vakbekwaamheid en ontwikke ling geen aandacht wordt besteed. Integendeel, de dienst van de ryks- tuinbouwconsulent tracht door cur sussen, excursies, brochures enz. de voorlichting zo hoog mogelyk op te voeren. Zoo zal do hoofdassistent van de rykstuinbouwconsulent, de heer A. J. Vissers iedere Woensdag van 9—12 uur een zitdag houden in een der lokalen der Coüp. Venl. Veilingver. Rodestraat Yenlo. De bedoeling dezer zitdagen is om advies te verstrekken aan de leden der Coöp. Veiling over groenten en fruit. VOEDSELBITREAU VENRAY Pa terslaan 20 Telefoon 416 Zitdagen. Ten overvloede maken wij nogmaals do zitdagen bekend zooals deze iedere week worden ge houden Maandag van 9-12 uur te Oostrum in café Camps, van 1—5 uur te Mer selo in café Arts; Dinsdag van 9-12 uur te Veulen in café van Gasselt, van 1—5 uur te Leunen in café Ant. Martens; Woensdag van 9—12 uur te Oirlo in café M. Drabbels, van 1—5 uur te Castenray in café M. Kuypers; Donderdag van 9—12 uur te Heide in café P. Litjons, van 1—5 uur te Ysselsteyn in boerenbondsgebouw. Zelfrerzorging vleescli. In het ver volg kan bij verhuizing de omruiling van bonkaarten alleen geschieden op de na-uitreiking van den Pl. Distri. butiedienst. Dit geldt alleen indien hele bonkaarten omgewisseld moeten worden. De'afgifte van verklaringen voor het verkrijgen van rantsoen bonnen vindt dus gewoon doorgang. By na-uitreiking zal dan een ambte naar van het Voedselbureau aan wezig zyn, zoodat men zich dus niet eerst op het Voedselbureau behoeft te vervoegen. Granen oogst 1946. Landbouwers welke nog niet aan hun leverings plicht hebben voldaan kunnen hun granen afleveren aan het A.V.A. Hier voor wordt eiken Dinsdag op de C.A.V. te Leunen en elKen Donder dag op Landbouwbelang te Wanssum graan ingenomen. Voor aflevering moet een vervoer- bewys op het Voedselbureau worden afgehaald. Om moeilijkheden te voor komen worden de telers aangeraden

Peel en Maas | 1947 | | pagina 2