Vroede Vaderen Vergaderen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Qiauuities... Basis plan Oostrum goedgekeurd. Zaterdag 19 April 1947 No. 16 Acht en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PIEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbel. Donderdagmiddag 4 uur Gemeente raadsvergadering en dus... opende de Voorzitter om half vijf de vergadering zonder de heren Creemers en Hettema, die bericht van verhindering gezon den hadden. De notulen van de vergaderingen van 20-12-'46, 14-2-'47 en 7-3- 47 wer den onveranderd goedgekeurd, nadat de betrokken ambtenaren een pluimpje gekregen hadden voor hun vlug en accuraat werken. Ingekomen stukken als ar'oeidscontractant, zoals b.v. vrije dokter, apotheker enz. De heer Fr. Janssen had met ver wondering gehooid, dat de overuren van deze man niet betaald werden, dan klopt er toch iets niet in de sociale verhoudingen. Ook spreker was er voor, dit geval aan te hou den tot een volgende keer. De hoer Peeters merkte dan nog op, dat by de besprekingen in B. en w. over de gasfabriek altijd voorop gestaan heeft, dat de gasfitter mee zal overgaan naar de Lima en hij De ingekomen stukken vermeldden wfide B. en W. dan ook met nadruk dankbetuigingen van Hare Majesteit vragen om een voorbehoud te maken de Koningin en van Hunne Konink-met de Lima, dat de gasfitter vast lijke Hoogheden Prinses Juliana en wordt aangesteld. Prins Bernhard. De heer Fr. Janssen zijn voorstel Eenige inwoners van de Boschhuizen vondt echter aanhang en als op ver zonden bericht, dat zy de Stroom-zoek van Dr. Oosterbaan de hoofde- verkoopmaatschappij verzocht hadden jyke -stemming gehouden werd, stem- voor hun gehucht het net uit te brei-den de heren Oosterbaan, Custers, den, zodat zij niet langer meer in(het peetere, Pubben en Wintels slechts donker zouden zitten. De P.L.Ë.M.had j tegen, zodat dezo zaak aangehouden hierover reeds inlichtingen gevraagd werd tot de volgende vergadering, ten stadhuize en een en ander zou bezien worden in verband met_ de taak ontheven werd. De particuliere bouw heeft altijd en immer voorrang. De heer Selder wilde weten of de arbeiderswoningen ook inderdaad voor arbeiders bestemd waren. De Voorzitter wees er op, dat men deze woorden niet letterlijk moet nemen, zij dienen alleen om bepaalde woningtypes aan te geven en als een arbeidersgezin inderdaad aan de ge stelde voorwaarden als goed huur- betaalder enz. voldoet, dan zou hij niet weten, waarom een arbeiders gezin geen kans heeft. Zonder hoofdelijke stemming werd dan besloten tot de bouw van 20 bungalow-woningen, 20 arbeiders woningen en 14 middenstandswonin- gen. terwijl het college van B. en W. gemachtigd werd tot het aanvragen van de nodige bijdragen uit 's Rijks kas op grond van de Woningwet voor de bungalow-woningen en de arbei ipateriaalschaarschte. Voor heel Ven ray zou een nieuw plan opgesteld yórden. Na deze explicatie door de Voor zitter werd dit schrijven voor ken nisgeving aangenomen. Dit gebeurde ook met het schrijven van den Prov, Voedselcommissaris voor Limburg, betreffende de voor lopige vaststelling van de overname- markten te Venray op do eerste en derde Maandag van elke maand, vanaf 1 April. De goedkeuringen van Ged. Staten der raadsbesluiten tot verhoging van het maximum bedrag, toegestaan voor het opnemen van kasgelden voor den dienst 1947, tot f 700.000— en tot het aangaan van twee reke ningcourant-overeenkomsten met de N.V. Bank van Ned. Gemeenten in Den Haag, werden eveneens voor kennisgeving aangenomen. Gefit om den gasfitter. Do Voorzitter wenste nog een punt by de ingekomen stukken te voegen, n.l. een schryven van den gasfitter Helwegen-, waarin deze om eon vaste aanstelling vroeg bij de gasfabriek. Dit, aldus de Voorzitter, om een vluggere afhandeling te verkrijgen. B. en W. stelden voor hierop af wijzend te beschikken, daar bij de overname door de gasfabriek door de Lima de stilzwijgende conditie is ge maakt, dat de gasfitter mee over gaat. Wordt de fabriek niet overge nomen, dan zal de Raad moeten be- È'letï, of de gemeende wel niet dp gasfabriek blijft doorgaan, eeu in richting, die ieder jaar "kapitalen kost en mocht de Raad dan tot liqirdatie besluiten, dan zat men voortaan vast aan een werkman, die voor niets anders practisch te gebruiken is. De heer van Boven mende op, dat hij 't toch wel wat grijs vondt. Deze jiian heeft nu 18 ton de SfWpente gpdiend en heeft'daarvan geprofiteerd, immers zijn veréren heeft hy nog nooit vergoed gekregen en omdat het nu slecht gaat met de fabriek, zal hij daarvan de dupe moeten zyn. Pjt vopdt spreker onrechtvaardig en hy zou gaarne pen andere oplossing zipn, als' die door B. en W. voorge steld, andprs wilde hij dit punt aan houden tot een volgende vergadering. Pe jjeer Selders wilde weten, of pjj ljquidatie yan ijo fabriek de gas fitter 'dntslag krijgt.' Do "Voorzitter meende, dat de heer yan Boven de zaak verkeerd zag, als iemand geen vaste aanstelling krijgt rjan zit daar niet de minste onrecht vaardigheid in, de gemeente is daar niet top verplicht en kan dus zo iémand rustig 'laten lopen. De heer yan Boven moet de zaken zien zoals zo zijn. Wat er met de man gebeurt. dp fabfiek opgeheven wordt, is pen kwestie, dio dé dan zittende Raad zal moeten oplossen, Do heer van Boven was echter niet tevreden met dit antwoord en wilde het punt aanhouden tot de volgende vergadering. De heer van Haaren was van mee ning, dat er toch wel iets haperde, immers wanneer deze man voor acht jaren een vaste aanstelling gevraagd Sou hebben, het voor 99 pet. zeker zou geweest zijn, dat hij deze gekre gen had, maar nu men tamelijk on zeker is over de toekomst der fabriek, is deze man in zekere zin de dupe. Wethouder Odenhoven begreep niet. dat de directeur der gasfabriek daar nipt reeds l^ng over gesproken had, r>u komt Helwegen, doordat hij op arbeidscontract staat, niet in aan merking voor de 10 pet. verhoging. Trouwens hij meende, dat een en ander nog wel enkele-jaren duren ^al vpor de overname of liquidatie een feit zal zjjn' en hij wilde toch pok wel eens nagaan, of 6r geen andere oplossing te vinden is, De Voorzitter wees er op, dat het loon wat deze man verdiend, precies evenveel is als dat van het vrije bedrijf. Inderdaad had hy 't voordeel niet van een 10 pet. loonsverhoging, maar daar tegenover staan verschi lende andere voordelen, die hij heeft De commissie van onderzoek der geloofsbrieven van het nieuwbenoem de lid van den Raad,, de heer M. H. Vermeulen, verklaarde by monde den heer Oosterbaan. geen be zwaar te hebben tegen de toelating van het nieuwe lid, daar de geloofs brieven in orde waren bevonden. Nieuwbouw. Voor het Bouwplan 1947 zyn aan do gemeente Venray 20.000 M3 bouw volume toegewezon. In het eerste kwartaal wordt hiervan 5200 M3 gebruikt voor den bouw van 13 ar beiderswoningen aan do Kempweg. Plannen bestaan, om ter ontruiming van bet Kamp Endepoel 20 bungalow woningen te bouwen. Naast deze 20 bungalow-woningen stelden B. en W. zich voor over te gaan tot den bouw 20 arbeiderswoningen aan de Langeweg en 14 middenstandswonin gen aan de nieuw ontworpen weg, ter plaatse waar nu het Smaal Pèdje is gelegen. Dan is van liet bouwvolume voor de gemeente gebruikt, 5200 M3 voor de 13 arbeiderswoningen in het le kwartaal: voor de rest van 't jaar de 14 middenstandswoningen 6300 M3 en de 20 arbeiderswoningen 6400 M3 in totaal dus 17900 M3. Pogingen worden in het werk ge steld om de 20 bungalow-woningen toegewezen te krygpn, zondei' dat hiervoor het volume wordt vermin derd. Mopht (lit niet gelukken, dan moot er rekening mee gehouden worden, dat deze woningen voor de helft zullen meetellen, waardoor nog ongeveer 2CQQ M3 zullen nodig zyn. De bungalow-woningen en de 20 arbeiderswoningen zullen worden financierd volgens de regeling voor de Woningwetwoningen, waarbij in het tekort door het Ryk voor 90, pet. wpjrd^ bijgedragen. Dit kan échter alleen voor wonin gen met een kleinere inhoud dan 410 1^3, maar' de grotere woningen, filer dus de 14 middenstandswonin- gen kunnen gefinancierd worden vol gens de voor kort totstand gekomen Financieringsregeling Wpningbouw 1947 en de regeling daarin omschre ven, scheDt voor de exploitatie van dpze woningen van 450 M3 een zeer gezonde basis. De onrendabele bouwkosten worden geschat op f 177.692, hierover vergoedt iet Ryk 4 pet. rent§, B. en Y{. stelde yoor hiervoor een vaste lening op te nemen voor den tijd van 10-15 jaar. De rendabele bouwkosten worden geschat pp f 54.808.— en hiervopr wor(\t epr anuuiteits-leening voorgesteld' met een lopptyd van 5Q jaren, ter grootte van dat bedrag. Voor de grondaankoop, het bouw rijp maken der bouwterreinen, dp straataanleg en die de^ riolering, be groot op i 19.700.—, wordteen annui-. teitepjening 'voorgesteld met een looptijd van 75 jaren. Het renteper centage, dat echter gevraagd wordt voor het geleende geld is echter nog steeds 3-31/» pet., pogingen zullen in het werk gesteld worden om dit na tuurlijk zo laag mogelijk te houden. De heer van Haaren wilde enige technische bijzonderheden weten van een in de toelichting ppgenömen be groting, die naar iyn mening wel een beetje te geflatteerd was, doch na bescheid van Voorzitter en Secretaris, waaruit bleek, dat een en ander slechts fictief was, kon de heer van Haaren zich met een en ander ver enigen. Tevens vroeg de heer van" Haaren of de gemeente niet in na volging van andere gemeenten een obligatielening uit kon schrijven, dan kenden zy liet rentepercentage zelf vaststellen en dit bood tevens meer dere goede kansen voor de gemeente. De Voorzitter beloofde dit eens te onderzoeken. De heer Fr. Janssen, drukte zy'Q waardering uit voor het voorbereiden de werk wat en "W. in deze reeds verricht hebben, maar wilde toch nog even vragen of er genoeg over blijft voor particulieren, die bouwen willen De Voorzitter beaamde dit en hoopte zelfs, dat zoveel mogelijk particulieren zouden bouwen, watten goede kwam aan de gemeente, die dan van deze daar bouwen dan moet eerst de nood woning weg, wat ook de bedoeling is. De Voorzitter was zeer zeker van mening, dat deze onteigening, dus voor dit doel, ook voor volkshuis vesting was. Dan besloot de Raad zonder hoofde lijke stemming deze grond voor het Groene Kruis af te staan, op de boven vermelde voorwaarden. Rondvraag. De heer van Haaren wilde aller eerst weten, of de reclames op de Trottoirbelasting reeds behandeld waren. Dit bleek van wel, reeds in de oude Raad, maar men was nog steeds doende, lien die een reclame inzonden, te beantwoorden. Dus was 't zeer goed mogelijk, dat er nog mensen zijn, die geen antwoord kregen. Geen nood echter, binnen ue ourigaiow-woningen en ae aroei- derswoningen en een bijdrage aan te ei?kele dagen gaan de laatste de deur vragen op grond van de Financie ringsregeling Woningbouw 1947 voor de bouw van de 14 middenstands woningen. Grondruil en verpachting grond. H. Kerkhof! te Oirlo, wilde met'de gemeente wat grond ruilen. Hij had 25 m2 grond nodig van de gemeente, voor te bouwen en de gemeente heeft ongeveer 80 m2 nodig van hem, om de weg te verbeteren. Nu was het de vraag of de Raad daarmede ac- coord zou gaan. De heer Custers merkte echter op, dat de heer Kerkhof!" niet accoord ging met dat „ongeveer", hy had liefst duidelijk omschreven zoveel of zoveel, dat „ongeveer" vond hy een beetje gevaarlijk. De Voorzitter stelde voor, dit punt aan te houden tot de bespreking van het plan Oirlo, aan het einde der vergadering. De heer Brouwers van de Planolo gische Dienst zou dan waarschijnlijk wel precies kunnen zeggen hoeveel de Gemeente nodig heeft. Voor de verpachting van een twee tal percelen grond, gelegen in Peelplar.- Zuid hadden zich tien candidaten op gegeven, wier antecedenten in beslo ten vergadering onderzocht werden. Nadat de vergadering weer open baar geworden was, werd plechtig geloot om de begeerde stukken grond. De gelukkigen waren J. M. Lom men, Brukske en J. Smeets, Yssel- steyn, die in overleg met B. en W. hun stukken wel zullen toegewezen krijgen. Groene Kruis Het Groene Kruis alhier, komt in aanmerking voor een semi permanent gebouw, voor het onderbrengen van haar consultatiebureaux en magazijn van uitleen-artikelen, tevens is daar bij woongelegenheid voor de ver pleegsters. Nu bestaan er bij deze afdeling ook serieuse plannen om zo spoedig mogelijk te komen tot een permanent gebouw, waarin tevens nog ayn ondergebracht de voor onze gemeente zo dringend nodige schooi en yolksbaden De tijdsomstandigheden zjjn echter van dien aard, dat daar van voorloopig wel niets zal kunnen komen, maar men is al een eind op weg met het semi-permanente gebouw, terwijl bij het bouwen van dit laatste rekening gehouden kan worden met de oprichting van het permanente gebouw. Het Groene Kruis vraagt nu grond beschikbaar te stellen vooy de plaatsing van dit gebouw. Het voorstel van D- en W. was nu het perceel aan de Merseloscheweg, naas; het Luxor Theater groot 1800 m2 hiervoor beschikbaar te stellen en wel dat gedeelte, dat benodigd voor de bouw van 't nooql-wykgebouw, voor het maken van een toegangs weg, en lettende op het algemeen be lang wat hiermede gediend wordt, de 'jaarlijkse huurprijs te bepalen op f 1.— per jaar. De heer yan Haaien vond een en ander uitstekend, maar... wie is feite lijk dp eigenaar van die grond, hy meent, dat het eigendom nooit of te nimmer aan iemand anders over kan gaan, indien daarvoor niet betaald of tenminste de waarde vastgesteld is, dit is toch een van de grondregels waarop onze grondwet steunt. De Ge meente onteigent maar en doet maar, maar de kwestie van betalen of waardevaststelling schijnt niet aan de orde te komen. D^n betwijfelde spreker of men vë^dgr kon gaan als ont eigenen voor de volkshuisvesting, wat hiér niet het geval was. Spreker drong er op aan, dat dit gebouw niet aan de weg "zou komen te liggen §jn daardoor de bouw van woningen on mogelijk maakte, zoals b.v. de bouw der Wederop,boy\vbarak aan de Merse- loseweg en de noodwoningen in de Schoolstraat. De Voorzitter meende, dat d\t niets met deze zaak te doen had, volgens een noodwet kan ae Gemeente ont eigenen en zpnder betaling reeds gaan bouwen, immers op de betaling kpp men toch moeilijk blijven wac-hten. die kan over 10 jaar wel pa,n do heurt zijn. Wat de bouw op 'de Weder opbouw barak befcreit, de Raad had in deze de plaats aangewezen en bjj die beslissing is er niets gezegd over de plaats, trouwens dit is ook eensemi- permanentgebou'w en na vertrek van de Wederopbouw kan men deze grond nog altijd blijven gebruiken voor woningbouw. De noodwoningen in de Schoolstraat zijn juist daar geplaatst, dat zy zo vlug mogelijk verdwijnen. Wil men uit. De heer Fr. Janssen wees er op, dat we in Venray wel een Landbouw- huishoudschool hebben, maar dat nog vele meisjes naar Venlo of Helmond gaan, om daar een cursus te volgen. Spreker zou willen aandringen om de mogelijkheid te onderzoeken om deze cursus ook hier te geven. De Voorzitter meende, dat hier toch ook een cursus voor de middenstands- meisjos gegeven wordt. De heer Fr. Janssen had dit ook gehoord, maar doze cursus schynt niet geheel bevredigend. De Voorzitter beloofde hierover eens te zullen sproken met de direc trice. Dezelfde spreker wees nog op het feit, dat verschillende straten geen namen hebben, o.a. het Gouwestraat je en dat van Wintels naar de Pa- tersstraat. Tevens drong hy er op aan, dat B. en W. by het uitgeven van ventvergunningen zouden letten op dé vestigingsvergunning, daar het mogelijk is, dat mensen, die geen vestigingsvergunning krijgen kunnen, gaan venten. De Voorzitter zal zyn gedachte over de straatnamen laten gaan en by ventvergunningen op de vesti gingsvergunning letten. De heer Camps wees op de vele klachten in Oostrum over de slechte riolering der W.C.'s in de noodwo ningen. De Voorzitter zou een en an dei- na laten gaan. De heer Custers vroeg dan als laat ste spreker van dien middag of voor ie weg naar Klein-Oirlo sintels be schikbaar konden worden gesteld. Enkele maanden terug ging dat nog niet en nu had hij al enkele adver tenties gelezen, waarin deze te koop werden aangeboden. Gemeentewerken zal voor een en ander zorg moeten dragen, aldus de Voorzitter en dat was bet einde. Het plan Oostrum vindt U elders in dit blad besproken. Drie honderd jaren is een lange tyd, vyf, zes mensenlevens lang en dit jaar zyn de Paters Franciscanen zoolang in ons dorp, of stad, zoals wilt. In 1647, wat ligt die tyd alweer ver weg, kwamen de eerste Paters Minderbroeders naar Venray, om een plaats te zoeken voor een klooster, dat zy wilden stichten en ook hebben gesticht. Drie honderd jaren- En als de een of andere vereniging vyf jaren van haar bestaan moeizaam heeft kunnen halen, dan wordt hemel en aarde bewogen, om dat wereld schokkende feit te vieren en de nodige festiviteiten op touw te zetten. En als men nu links en rechts zo eens een balletje opwerpt, of er zo niets te doen zal zyn,'dan hoort men: „Sjonge, sjonge, zyn die al drie honderd jaar hier, ja, daar moet toch wat gedaan worden".., jnderdaad. daar moet wat gedaan 'worden, maar niemand doet er iets. Waar blyft de buurt, waar blijft „Venray Vooruit", waar blyven de verenigingen, die anders o zo hard op de teentjes getrapt zyn, als ze by het een of ander njet gekend worden. Waa;; blyven de organisators ran allé rpogelyke feesten Bij het laatste prloaierfeest werd door verschillende sprekers weer eens overduidelijk gewezen op het grote geluk, dat Venray heeft en had in zyn taji,ijke priesterzonen en naast God, zyn we voor het overgrote deel de Paters Franciscanen onze dank verschuldigd- is een der talloze redenen, die een grootse viering van dit eeuw feest rechtvaardigen en het wordt tyd, dat met de voorbereiding daar van begonnen wordt, willen wy niet een pover figuur slapen tegenover de buitenwereld, maar vooral willen wy niet schromelijk te kort komen tegenover de Paters in onze dank- baarheid, voor wat zy in die drie honderd lange jaren, voor het hei- van Venray en omgeving gedaan hebben. Met man en macht aan het werk IEZEGRIM. De mensen uit de kom waren reeds enige tyd „ergens in de Meyerij" geëvacueerd, toen in Oostrum nog gevochten werd, toen Oostrum nog niemandsland was, waarin slechts enkele moffen en enige onderduikers in de letterlijke zin van het woord het wachten moe geworden waren. Ergens langs de Maas by vrienden en elders, wachtte eindeloos lang, de verjaagde bevolking. Gevochten werd er eigenlijk niet. De Engelsen bleven rustig in Venray zitten, kwamen niet verder dan St. Servaas en behoudens nachtelijke patrouilletochten, deden de kanonnen in Merselo en de typhoons van het vliegveld Helmond het werk en maakten ze het de enkele daar ach ter gebleven moffen danig warm. En dan opeens, zonder overgang, zyn de Engelsen in Oostrum en en kele tyd daarna is het er weer rustig. Oostrum is veroverd. Het staat in geen enkel legercom muniqué en heldendaden, waarvoor soldaten geridderd worden, zyn er niet gebeurd. De bevolking kwam terug in een verwoest dorp, kapot, smerig, vuil en vies, met wegen, die onbegaanbaar waren door modder en puin. Triest en troosteloos, wanhopig was er het leven.... Nu, meer dan twee jaren later, heeft de Raad na tnkele geheime voorbesprekingen, haar fiat gegeven over het ingediende basisplan voor de herbouw van het kerkdorp Oos trum. En wanneer men de kaarten zag hangen van het oude en het nieuwe dat komen gaat, dan komt weer in Uw gedachten op dien aanblik van het dorpje, na die simpele verovering, dat kleine hoofdstukje in de grote tragedie van het. getroffen gebied, maar het is de stem van den heer Lerou, de ontwerper van dit basis plan, die Uw gedachten onderbreekt en die U gespannen luisteren doet, want zo zal Oostrum worden in de toekomst, die vele nog zo duister lijkt. De voornaamste verwoesting van Oostrum ligt rond de kerk, waar ook het middelpunt van het dorp ligt. Men kijkt over de verwoesting der kerkdorpen wel eens licht heen, maar in geheel Oostrum was slechts één licht beschadigd huis, dus met een schade onder f 3000.— de rest was allemaal zwaar beschadigd en 12 huizen zyn volledig verwoest. De opgaven, waarvoor de opbou. wers van het nieuwe Oostrum- ston. den, waren: 1. Het oude kerkje moet hersteld worden. Het is jammer, dat men met volkomen verwaarlozing van het feit, dat dit kleine, gotische gebouw onder monumentenzorg viel, hier een kerk tegenaan gebouwd heeft, waardoor de oude kapel enkel als entree diende voor de nieuwe. Ook het verkeer ondervond hinder van de gelovigen, die uit de kerk direct op de open bare weg kwamen. 2. Ditzelfde was ook het geval by de school, waar de jeugd direct op de openbare weg stond en geen ge legenheid was zich behoorlijk te ver spreiden. Een behoorlijke plaats moest aangewezen worden vuor de kleine industrieën, die reeds in Oostrum zyn en in de toekomst nog komen zullen. 4. De verkeers-technische proble men vragen in Oostrum ook dringend om een oplossing, vooral de weg Yen rayW anssum. Voor de punten 1 en 2 is eon prachtige oplossing mogelijk. Door een eigenaardige bezitsvor- houding is tussen kerk en school een stuk bouwland reods jaren open blyven liggen, waardoor hot gesloten karakter van het dorp geschaad werd. Dit wordt nu onteigend en do school komt dan te liggen naast de pastorie, waardoor aan de voet van de toren een plein komt, omsloten door de kerk, pastorie en school, ter wijl aan de westkant een parochie huis geprojecteerd is, zodat dit pleintje mooi omsloten ligt door enkele go- bouwen. Nu heoft niet alleen de school een behoorlyko ujtgang, waardoor do jeugd zich verspreiden kan, voordat zy op de openbare weg komt, maar ook kan nu de oude ingang, zoals dio oorspronkelijk ook bedoeld is voor de kerk, weer gebruikt worden, waardoor ook de kerkgangers zich beter verspreiden kunnen en de oude kapel veel aan haar waarde winnen zal. Voor het dorp zelf is een gesloten bebouwing voorgesteld en al had men de winkels gaarne om en naby do kerk gehad en woningwetwoningen moesten gebouwd worden en zo is het wel jammer, dat deze op de plaats voor de winkels gekomen zyn, die nu meer naar de spoorlijn wor den gedrongen. Uit bovenstaande is duidelijk, dat men als de kern van Oostrum go- nomen heeft, het stuk van de spoor lijn tot aan de eerste bocht in do Wanssumseweg achter de kerk. De 'ingang van deze kern krijgt men door een ietwat verbroedde straat achter de spoorlijn, die verder dan geheel zyn oude lyn volgt tot de eerste bocht. Deze wordt jvat verlegd, waardoor grond onteigend zal moeten worden. De weg naar Geysteren zal lood recht uitmonden op de weg naar Wanssum, waardoor het Mariabeeld weg valt, dat echtereen mooie plaats vindt op het nieuw geprojecteerde plein voor de kerk. De weg by slagerij Lemmens wordt afgesloten en zal achter langs de oude boterfabriek haaks op de weg komen. Langs dozo weg zal ruimte gemaakt moeten worden voor de kleine industriën. Dit zyn dan in grote lijnen do plannen, die men van hogerhand heeft met de herbouw van Oostrum. Misschien stellen zy sommigen teleur, die iets groot-steedser gewenst had den, maar wy geloven, dat mening van het overgrote deel dezelfde fcal zyn als dat van een Venrays Raads- lid, dat na de vergadering verzuchtte: Ik wou, dat Venray er zo gemak kelijk van afgekomen was. Oostium was een eigenaardig dorp, lag prac tisch in drieën gesplitst en een dorps midden, een kern of hoe men het ook noemen wil, was er niet. Deze plan nen voorzien daarin en het zal ieder duidelijk zyn, dat het dorpse karak ter van Oostrum daarbij veel winnen zal. De plannen zyn opgenomen als Urgentie 1, wat zeggen wil, dat zo spoedig mogelyk aan de verwezen lijking begonnen zal worden. Vele percelen zullen onteigend worden, maar zoals bekend, wordt een geheel perceel onteigend, al heeft men er maar enkele meters van nodig, de rest wordt dan later terug gegeven. De situatie achter de kerk zal ook enigszins veranderen door het aan leggen van een weg en de heren Reynders en Loonen, zullen of door onderlinge regeling of door de offi ciële herverkaveling de gronden daar verdeeld krijgen. INGEZONDEN Het is wéér een mooie dag... Een soortgelijke dag zoals door Izegrim werd beschreven onder het opschrift„Grauwtjes", toen hij het in Uw blad van 5 April j.l. had over Venray's natuurschoon. Op. de puinhopen, gelegen op de hoek van de Kardifiaal van Rossum- straat en Mgr. Nolensstraat, heeft een politieman post gevat, zyn keurig uniform steekt sterk af tegen de aldaar achtergebleven resten van Venray's oorlogspuin. Onderzoekend spiedt zyn blik het terrein, af, ofschoon het hem moeilijk zal vallen daar iets belangrijks te ontdekken, De Overheid heeft immers nog slechts kort geleden de laatste voor wegenverharding nog bruikbare ma terialen laten weghalen en slechts het alleronbruikbaarste achtergelaten, op het terrein waar het puin reeds vanaf de bevrijding Venray's kom ontsiert. Zou er thans gerechtelijk worden ingegrepen Zou er mogelyk een „wet" bestaan, welke de overheid verbiedt in de kom van het dorp, gedurende een paar jaar, dergelijke puinhopen te laten 'opslaan en zonder afrastering of af schutting te laten liggen? Dit laatste ware te wensen. Kinderrijke gezinnen in de buurt, hebben reeds heel wat zorg en narig heid ondervonden tengevolge van deze ipuinplaat8. Een aldaar spelend kind is reeds dusdanig gewond, dat door de dokter moest worden ingegrepen, terwijl andere kinderen allo mogelijke voor werpen van deze plaats naar huis sjouwden. Opgewaaide stukken carton en papier ontsierden na elke harde wind, het tegenover de noodwoningen lig- ide trottoir van de Kardinaal van ïtossumstraat, hetgeen al moeilijk kan harmoniëren met de keurig ver zorgde vóórtuintjes van deze wonin gen, waaraan de bewoners hun kostbare vrije tyd opofferden. Moge het bloed van Izegrim lang zaam blyven stromen, zodat hjj dezo buurt voorlopig niet betreedt, om in tussen de overheid ruimschoots de gelegenheid te geven, „orde" te scheppen in dit deel van Venray's kom, opdat deze oude man zich aldaar niet behoeft te ergeren. Een Venray's natuurschoon 'minnaar. SPORT Zo is Zondag dan de kroon op het werk gezet en heeft S.V.V. niet alleen de kans op een betere plaats ver knoeit, maar weer eens to meer een club tegen zich in het harnas go- I jaagd. Het klinkt misschien hard en in de overwinningsroes is daar misschien wel eens te weinig aandacht aan besteed, maar feit is, dat S.V.V. velen I doet huiveren en, dat men schrik .heeft tegen onze club te voetballen. Het klinkt hard, maar wat Zondag [is gebeurd, heeft weer eens te meer

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1