De hulpactie is geëindigd Bisschop dankt weldoeners De extra textielactie in de getroffen gebieden Buitenlands Overzicht Weekoverzicht De Bisschoppelijke Hulpactie is geëindigd. Vanzelfsprekend gaat onze dank uit naar alle gevers on geefsters van ons Bisdom on die van vor daar buiten. Zoveel mogelijk hebben wij getracht iedere weldoener persoonlijk te •"bedanken, maar het is mogelijk, dat enkele vergeten zijn. Uit allo delen, dos lands on zelfs uit hot buitenland kwamen uitingen van sympathie binnen in de vorm van textiel, zeep en geld. De Pers hcolt ons werk voortdurend warm aanbevolen. Katholiokon en niet-katholieken hebben begrepen wat nood betekent jn een zwaar geteisterd deel van het land. Expediteurs hebben gratis, of tegen een kleino vergooding, de goe deren bezorgd. U begrijpt wat het voor de Bisschop botekende de spontane mode- working te zien groeien tot een machtig geheel en Gü begrijpt ook, dat hot voor ons moeilijk is onzo dank te uiten in enkele woorden. Weost er ochter van overtuigd, dat wij U niet vergeten in ons dagelijks gebed. God lone en zegene U en de Uwen voor het werk, dat gij hebt helpen voltooien, en O. L. Moeder Maria bescherme U allen. t GULIELMUS Roermond, 31 Maart 1947. kort weer op do normale vergunnin gen in den handel verkrijgbaar zullen zijn. Ook dient men er zich van be wust to zijn, dat do uitgereikte koopbonnen thans op korten tormijn by do winkeliers moeten worden ingediend, wil men niet de dupe worden van de op til zijnde ongeldig- verklaring dezér bonnen. DE STICHTING „HERSTEL LIM BURG 1945" heeft er op toegezien, dat uitsluitend dekens met een wol- gehalte boven de 50 pet. in circulatie worden gebracht. Een enkele uitzon dering hierop werd prompt geweigerd. Dit beteekent, dat de doorsnee-kwa liteit dor voor de oorlogsslachtoffers beschikbare dekens ver ligt boven die van voor den oorlog. Men stelle dus de aankoop der dekens niot uit, omdat do kwaliteit onvoldoende zou zijn en men wachtte niei op nieuwe aanvoer van 100 pet. wollen dokens. Deze laatste categorie is nl. reeds geheel gedistribueerd. Binnenkort zal aan event, restan ten dekens een andere bestemming worden gegeven. Het bovenstaande geldt min of meer ook voor de lakens en sloopen, die eveneons voor de oorlogsslacht offers op daarvoor aangewezen koop bonnen verkrijgbaar zijn. De lakens zijn echter tot dusver nog slechts gedeeltelijk afgeleverd. De beperkte productie-capaciteit geeft in deze het tempo aan. Zij, die door de Herstelraden in het bezit werden gesteld van koopbonnen voor dekens, lakens of sloopen, dienen hierop dus in hun eigen belang op zoo kort mogelijken termijn de aan gewezen artikelen te kopen. De winter is thans, naar wy allen hopen, definitief voorbij en zijn ver trek hoeft automatisch oplossing ge bracht in twee nijpende problemen kolen voor du huiskamer en dekens voor do nacht. "VVaren het de mijnwerkers, die onzo „kolenzorgon" in de afgeloopon winter zooveel m'hun vermogon lag hebben verlicht, het was de extra textielactie, diu in do getroffen ge- bicdon de oorlogsgodupeerdon heeft voorzien van o.m. do hoogst noodige dekens. Het feit, dat deze actie eerst tegen het einde van 194(5 kon worden ge start was oorzaak, dat niot aanstonds bü hot begin dor koudo-periode alle dokons in hot bozit waren van onze oorlogsgetroffen gezinnon, doch met genoegen kan thans worden gecon stateerd, dat verroweg het grootste gedoelto der tot dusver door de industrie binnen liet kader dezer textielactie geleverde dokens zijn weg naar onze bedden heeft gevonden. Intusschen zijn nog niet alle dekens uit do ingeschakelde winkels ver dwenen on dit zal gedoeltelyk te wijten zijn aan het feit, dat niet alle oorlogsgetroffenen, welke van do Plaatselijke Herstel raad koopbonnen voor dokens ontvingen, over vol doende geldmiddelen beschikken. Helaas werd ook nog steeds niets ontvangen van het z.g. cigaretten- fonds. Het verdient echter aanboveling, dat elkeen zich tordoge realiseert, dat do prijzen, welke worden ge vraagd -voor do dokons, die onder deze textielactie vallen, belangrijk lager liggen dan die, welke binnen- otc. govoelen. zelfs in die mate, dat in véle gevallen tot ontslag van ar beidskrachten moest worden overge gaan. Mede door deze omstandigheden gaf de personeelsvoorziening in de bouwvakken gedurende het verslag jaar oen vrij gunstig beeld. Niettemin bestond er stoods een groote vraag naar arbeidskrachten, waaraan met het in dit gewest ter beschikking staand aanbod.'voor zoover het vak- liodon betrof, onmogelijk kon worden voldaan. Met het oog hierop werd reeds in 1945 do vakopleiding van metselaars en timmerlieden ter hand genomen, voor welk doel de Ryksscholiiigs- workplaats te Venlo werd opgericht. Gedurende het verslagjaar doorliepen 66 metselaars en 27 timmerlieden met goed gevolg do cursus? dezen konden in liet bedrijfsleven worden tewerkgesteld' Dat dit a^ital geenszins toereikend was om in do groote vraag to voor zien, is vanzelfsprekend. Dank zij het feit, dat diverse ar- beidsburoau's uit de niet geteisterde gebieden in verband met de geringe bedrijvigheid in de bouwvakken een overschot aan vaklieden haddon ge registreerd, kon de personeelsvoor ziening langs dezo weg worden op gelost. Gedurende het verslagjaar kon in 1S32 aanvragen om vaklieden met arbeidskrachten uit andere gewesten worden voorzien. Bovendien kwamen nog 2337 plaatsingen van arbeids krachten uit hot gowest tot stand. Een groot tekort bloek te bestaan aan machinale houtbewerkers en meubelmakers. Ofschoon het gebied van Ven ray en omgeving over een ruime arbeidsreserve beschikt, werd de personeelsvoorziening ton behoeve van do daar gevestigde stroocarlon- nage-indusbrie bemoeilijkt, in verband met de ongunstige loonvoorwaarden ten opzichte van andore industrieën. Pogingen werden in hot werk gesteld om tot oen correctie der loonon te komen. Do grondstofl'onvoorziening was bevredigend on do orders zoo talrijk, dat tot invoering van het continu-stolsei moest worden over gegaan. Na veel moeite gelukte het de hiervoor bonoodigdo arbeidskrachten te werven. Duitsland Nu do Grote Vier in Moskou elkaar minder vleiende dingen zoggen en Rusland voet by stuk houdt inzake do herstelbetalingen en medozogging- schap in het bestuur van het Roor- gebiod, zie nu broken or in datzelfde Roergebied hongerstakingen uit. Maar gezien de steun, die do demon stranten van do zyde dor communis tisch georiönteerdo vakverenigingen ontvingen kan men wol sprokon van eon goed georganiseerde „toevallig heid". Ook de verklaring van een hoog geplaatst Amerikaans ofticior, dat deze voedseltekorten aan de Duitsers zelf te wyten zyn, die het vervoer saboteerden, wettigt vanuit dit ge zichtspunt bezien de conclusie, dat Rusland ook hier niet stil zit. Spanje. Generaal Franco heeft Maandag avond aangekondigd, dat er oen nieuw wetsontwerp gereed is volgens het welk Spanje een katholieke en sociale staat zal worden, ingericht als Konink rijk met hemzelf als staatshoofd. Hy behoudt zich het recht voor een persoon aan te wijzen, die hem zal opvolgen. Een raad van regenten wordt ingesteld voor 't geval de plaats van het staatshoofd open valt. Dat hiermede een eindo gekomen is aan de acht jaren Franco-regiem- is allerminst gezegd, maar na do overwinning op de communisten en de afbrekende machten heeft ook de Spanjaard zelf Franco maar als voor lopig aangenomen. En waarschijnlijk was dit alles reeds veranderd indien de buitenwereld zich niet zo dwase lijk gekeerd had tegen alles wat maar Franco heet. Jlet lydt geen twijfel of het Spaanse volk zal er wel by varen en ook. Europa Griekenland. Koning George van Griekenland is Dinsdag aan een hartaanval over leden, zyn broer Prins Paul is hem opgevolgd. Dit plotseling overlydon kan e9n groot probleem worden in het land, dat in de laatste weken zo in het middelpunt van de belangstelling dei- wereld gestaan heeft. De nieuwe koning zal geen gemak kelijke taak hebben, daar door het vertrek der Britse troepen de com munisten, zich gesteund wetend door Rusland, ijverig doorgaan de reeds chaotische toestand op alle gebied nog erger te maken. Engeland zal waarschijnlijk blij zyn zich te hebben teruggetrokken uit dit wespennest en ondanks het herhaald aandringen van dé Ameri kaanse prosident Truman maakt het Congres weinig haast met de door hem voorgestelde hulp aan Grieken land. Het kan als slecht voortekon be schouwd worden, dat de Sovjet- j Russische ambassadeur twee dagen daarna vertrokken is voor een „ge wichtige zending". Mogelijk verbreekt Rusland de diplomatieke betrekkin gen en dan zal dit land, reeds vor- doeld binnen eigen grenzen, geheel een speelbal worden van de Russi sche en Amerikaansclie politiek. België. België heeft het Nederlandse voor beeld gevolgd en ook daar is onder leiding van Spaak een katholiek- socialistisch kabinet gevormd. Na de vele mislukkingen van socialisten samen met communisten en liberalen, schijnt nu ten einde raad de bran dende kwestie van de terugkeer van de koning, waar de socialisten heftig togen en de katholieken heftig voor waren, maar op de lange baan ge schoven te zyn. De regeringsverkla ring van het nieuwe kabinet belooft echter een oplossing te zullen zoeken in de geest van de grondwet. Ook hot vrouwenkiesrecht zal zo spoedig mogelijk worden behandeld. Zo steunt dan dit nieuwe kabinet voor de eerste maal na den oorlog op de absolute meerderheid in de Kamers en Spaak durfde dan ook beweren, dat zijn kabinet voor mins tons twee jaren aan zou blyven. Een ongkende weelde voor België en 'n verliespunt voor de commu nisten. Hollandscbe nieuwe. Officieel is bekend gemaakt, dat do visschersvloot op 13 Mei zal mogen uitvaren. De vloot mag zoe kiezen met een onbeperkt aantal netten aan boord, hetgeen vroeger niet 't geval was. Bovendien zal men vrij zijn van vastgestelde prijzen en dat ook bly ven tot 29 Juni a.s. In do tweede helft van Mei zal men dus de eerste Hollandscbe nieuwe kunnen ver wachten. Of Zy dan ook voor de smalle beurs betaalbaar zyn zal, is een andere vraag. Kerkklok in Overloon Een door de Duitschers geroofde Kerkklok, welke 600 kg. weegt, en dateert uit het jaar 1600, is dezer dagen weer geplaatst naby de nood kerk. De parochianen kunnen nu weer eiken dag het oude vertrouwde go- luid hooren. Verrader van Drs. Leo Moonen binnenkort voor zijn rechters Over veertien dagen zal voor het Bijzonder Gerechtshof te Roermond behandeld worden de zaak tegen den 41-jarigen G. Holla nit Arcen, die do arrestatie van t«llooze illegale wer kers op zyn geweten heeft. Verschil lende hunner, waaronder de vroegere secretaris van het Bisdom Roermond, don Zeereerw. Heer Drs. Leo Moonen, overleefden hun gevangenneming niet. Naar men verneemt, worden 24 ge tuigen in deze zaak gehoord. Door Duitscliers bezet klooster herbergde 47 geallieerde soldaten In de Drunensche duinen kwamen in den herfst van 1944 enkele ge allieerde zweefvliegtuigen terecht en terwijl de Duitschers overal nog de grootste activiteit aan den dag legden, moesten de geallieerde soldaten voor de Duitschers worden verborgen ge houden. Na eenige moeite gelukte dit. Do Duitschers vonden wel spoedig hot zweefvliegtuig, maar nooit heb ben zy de inzittenden kunnen opspo ren... terwijl zij onder een en hetzelfde dak met hen huisden. - Het St. Norbertusklooster te Elshout verleende n.l. huisvesting aan de 47 zweefvliegers, die zorgvuldig en hei melijk verstopt moesten worden, want in hetzelfde klooster liepen de moffen in en uit. Broeder Overste heeft voor beide partijen de grootste zorg ge koesterd, in zoverre hij z'n best deed beide groepen van elkaar verwijderd te houden, waarin hy wonderwel ge slaagd is. Broeder kok heeft steeds de maaltyden verzorgd. Ruim vier weken verbleven de Geallieerden in het St. Norbertusgestichi. Hoe gevaar lijk die toestand eigenlijk wel was, begrijpt men eenigszms als men weet, dat in de keuken der broeders dé Duitschers zetelden, terwijl boven hun hoofd op de eerste verdieping 47 Engelschen en Amerikanen moesten eten, slapen en werken. Broeder kok is zelfs zoo brutaal geweest Duitsch proviand voor de Geallieerden te go- bruiken en de Duitschers zij het onwetend' - werkzaamheden voor hen te laten verrichten. Dezer dagen hebben broeder Overste en broeaer kok te Elshout van gene raal Eisenhower een prachtig uitge werkte oorkonde ontvangen namens president Truman en het Amerikaan- sche volk als grooten dank voor bewezen diensten. Waarschuwing aan het publiek De Commissaris van Politie te Leiden, waarschuwt, namens den Officier van Justitie te 's Gravenhage, tegen het aangaan van relaties of lid maatschappen met de Yereeniging van Accountants en Belastingcon sulenten; het Eerste Internationale Genootschap van Makelaars en Rent meesters; do Academie voor Handels wetenschappen en The English Corr. Society, allo instellingen gevestigd te Leiden aan het adres Rapenburg 88, Nieuwe Ryn 78 of postbox 105, Leiden. Genoemde instellingen, welke in hoofdzaak gelöid worden door J. Th. Luykx, heffen een vry hooge contri butie, terwyl daarnaast diploma's en certificaten tegen betaling worden uitgereiktvoor accountant, belasting consulent, makelaar, rentmeestere.d., welke diploma'sen certificaten waarde loos zijn. Nederlanders in Duitschland De culturele botrekkingon van Ne derland met zyn onderdanen in Duits land zyn practisch nihil, aldus ver klaarde gisteren do voorzitter van do Groep Dusseldorp der Nederlanders in Duitschland. Slechts eenmaal in de veertien dagen is er een speciaal radio-kwartiertje voor deze Nederlan ders. Kranten uit Nederland zyn er niet te krijgen. Familieleden mogen zelfs geen Nederlandse krant mee brengen. De heer Evers deed een dringend beroep op de werkgemeenschap Lim burg onder auspiciën waarvan hy zyn toespraak hield, om mede te helpen de ernstigste problemen opto lossen. Hy drong aan op verbetering van het culturele contact, vergemak kelijking van de grensfacilitoiten, meer voedsol. Vooral betoogde hy de noodzakelijkheid om Nederlandse kinderen uit Duitsland tydelyk onder te brengen in bijvoorbeeld Limburgse gezinnen. Ropatrieoring uit Indië Tijdens de a.s. Paaschdagen kan de aankomst van niet minder dan vier schepen met repatrieerenden uit Indië in Nederland worden tegemoetgezien. Molest-risico en Nieuw-Molestrisico In Centraal Beheer, orgaan van de Coóp. Ver. „Centraal Beheer", wordt verklaard, dat nog moeilijk met eenige nauwkeurigheid gezegd kan worden, welk percentage van de schade Molest- en Nieuw Molest-Risico over liet oorlogsboekjaar zullen kunnen be talen. Alleen degene die aan de aan vullende Regeling deelnemen zullen in het algemeen op een uitkeering kunnen rekenen. Do hoogte van de uitkeering is in belangrijke mate af hankelijk van de definitieve regeling der Rijksbijdrage. Do verwachting*is, dat Molest-Risico aan do deolnemers aan de Aanvullende Regeling boven de Rijksbijdrage gemiddeld nog pl.m. 20 pet. van de door haar. vastgestelde schade zal kunnen uitbetalen en dat Nieuw Molest-Risico aan de deel nemers van do Aanvullende Regeling boven .de Rijksbijdrage gemiddeld pl.m. 40 pet. van de door haar vast gestelde schade zal kunnen uitkeeren. Rijkspostspnarbnnkboekjes Ter bijschrijving van de rente tot en met 31 December 1945 kunnen worden ingezonden do boekjes van de inleggers, wier familie-naam begint met de letters A, B, C, D, E, I,-0, U, en Y. Limburg in den vreemde Te Eindhoven is opgericht do Yer eeniging „De Limburgers". Door het houden van lezingen en uitvoeringen door Limburgsche gezelschappen wil men den band met de provincie Lim burg verstevigen en zoo het contact levendig houden vooral op cultureel gebied. Verwachtingen optimistisch Uit de tot dusver by de directie van den landbouw ingekomen rapporten van do rykslandbouwconsulaten blijkt, dat de aanvankelijk zeer sombere verwachtingen ten aanzien van de vorstschade in den akker- en weïde- bouw thans iets optimistischer zijn geworden, hoewel er nog geen defini tieve gegevens bekend zijn. Hoe moei lijk het is om de vorstschade te be palen, moge blyker. uit het feit, dat het voorkomt, dat een gewas aan vankelijk begint uit te loopen, doch na verloop van eenigen tyd plotseling afsterft. Het is dan ook zeer goed mogelijk, dat het gewas op perceelen, waar dit momentooi ei goed voor staat, achteraf nog kan tegenvallen. Rogge zal de vorstperiode over het algemeen vry goed hebben doorstaan met uitzondering in de gebieden, waar zich verstuivingen hebben voorgedaan, zooals in de veenkoloniën, Drenthe en Overijssel en de perceelen waar het water niet weg heeft kunnen zakken. Ook by de rogge is de vroeg (einde September) ingezaaide vrucht de koude beter doorgekomen dan de laat ge zaaide (November). Afbraak en opbouw in Eindhoven Do uitvoering van het plan dei- Nederlandse Spoorwegen om Eind hoven van lioogspoor te voorzien, eist onteigening en afbraak van eenige honderden panden. De gedupeerde gezinnen zullen worden ondergebracht in nieuwe gemeentewoninger, welke verrijzen in de Bennekelakkers, de Bredalaan en in Tongelre. Afgezien van dit bouwplan, staan er voor dit jaar nog 1200 woningen op het program, waarvoor de gronden zo spoedig mogelijk zullen worden onteigend. Ook de particuliere bouw nijverheid gaat zich voorde arbeiders woningbouw interesseeren, waarbij zij kan rekenen op steun der gemeente. De bouw van boven vermelde pl.m. 2000 woningen dekt het groote tekort in deze gemeente aan woonruimte voor nauwelyks 40 procent. April-mop schepte groote verwarring te Eindhoven. Op de eerste pagina van hetEind- hovensch Dagblad stond in 't num mer van 31 Maart onder groote koppen „Een zwarte dag voor Eind hoven" ..Atoomnevel bedreigt de lichtstad met vernietiging" en „On verantwoordelijke nalatigheid van ingenieur stelt 100.000 menschen- levens in de weegschaal," een April mop, welke hier een halve pagina in beslag nam en op bladz. 5 van dit blad met nog meer dan 3 kolom men werd vervolgd. Dit heeft onder een groot deel van de bevolking van Eindhoven en ver daarbuiten opschudding en paniek veroorzaakt, in het bijzonder by een voudige en oudere menschen. De telefoons o.a. op het lioofbureau van politie <e Eindhoven en bij de N.V. Philips stonden geheel den dag niet stil en voorts Kwamen de talrijke inwoners persoonlijk by die instan ties inlichtingen inwinnen naar aan leiding van het bericht. Dit was zelfs spoedig doorgedrongen tot de RAF te Den Haag, die de politio telefo nisch mededeelde, indien de berich ten juist waren, niet over Eindhoven te willen vliegen. In bepaalde straten, gelegen in de omgeving van de Philipscomplexen wilden sommige bewoners de per ceelen zelfs verlaten en naar veilige oorden vertrekken. Ofschoon de Aprilmop geen alge- meene uittocht veroorzaakte, was 't toch noodig, om de allerwege ont stane verwarring op to heffen, dat de radio-omroep een opheldering om trent het bericht gaf. Drama's met doodelijken afloop De rechtbank te Maastricht had Dinsdag twee drama's met doodelijken afloop te ^berechten. Eerst stond terecht de hulpagent van politie J. B. uit Voorendaal, die verleden jaar don kastelein J. J. aldaar doodschoot, omdat hy diens dochter niet te spreken kon krygen. De eisch luidde acht jaar gevangenis straf. De verdediger betoogde, dat een psychiater den agent verminderd toerekeningsvatbaar achtte en vroeg eefi lichte principale straf en een ruime voorwaardelijk veroordeeling. Wegens zwafo mishandeling, den dood tengevolge" hebbende, werd hierna vier jaar geöischt tegen den 30-jarigen J. H. uit Eygelshovon, die in een vlaag van drift zijn 25-jarigen broer met een mes had gestoken, waardoor deze een half uur later aan verbloeding bezweek. Dr. Hollman uit Maastricht, getuige-deskundige, verklaarde, dat het slachtoffer zou zyn gered als direct geneeskundige hulp was verleend. Njymegen's Wederopbouw In de Maandagmiddag gehouden raadsvergadering van Nijmegen werd met 19—10 stemmen het voorstel van mr. Ten Hagen (P.v.d.A.) aan genomen om het rapport over den wederopbouw van Nijmegen naar de j commissie van bystand terug tel wyzen. Spr. betoogde, dat de raad en de bevolking recht hebbon te weten wat gebeurd is en gebeuren gaat met den wederopbouw van de stad. Rijkspostspaarbank Met de Rijkspostspaarbank gaat het langzaam maar zeker beter. Kon men onlangs oen begin maken met het bijschrijven van rente, thans is men zoover, dat voortaan gedurende de geheele maand gelden kunnen worden gestort en niet meer alleen in de eerste helft van de maand. Dagelijks bezorgen van melk. Het komt de laatste tijd herhaal delijk voor, dat de melkslyters en melkventers de consumptiemelk niet dagelijks bij de consumenten bezor gen, doch enkele dagen per week aan hun klanten een dubbele hoe veelheid melk verstrekken. Molk is gemakkelijk aan bederf onderhevig en lang niet iedere consu ment is in staat melk twee dagen te bewaren. Mede om deze reden werd aan do melkslyters en standaardisa- tiebedryven de verplichting opgelegd om op alle werkdagen al hun klan ten de gelegenheid to geven op de gewone wijze melk te betrekken. Dit werd bepaald in art. 7 van do Zui- velverordening 1946. Verplichte ver werking van melk. De consumenten kunnen derhalve van hun melkhandelaar verlangen, dat deze op alle werkdagen melk bezorgt. Over melkhandelaren, die zich niet aan bovenstaande verplich ting houden, kunnen klachten wor den ingediend by het Bedrijfschap voor Zuivel, Willem II Singel 5 te Roermond. Scliulte-Boeijen eersten in Gent De sterkste wielerploeg van het afgelopen winterseizoen, het Neder landse koppel Schulte—Boeijen, keeft Donderdagavond de Gentse zesdaagse gewonnen, nadat zy in Antwerpen zoowel als in Parijs de eer aan tegen standers had moeten laten. MEN KEERDE ZIJN KÖPJE OM In sommige streeken van ons land heerscht nóg dit eigenaardig ge bruik, het koffiekopje omkeeren, ten teeken, dat men niet meer wenscht. Zelden ziét men nog dit gebruik van omgekeerde kopjes Zeker niet daar Vvaar de Gruyter's koffie" met haar geurig aroma wordt ge schonken. Deze koffie blijft altijd een genot en smaakt naar meer totdat de koffiepot leeg is. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen at halen vóór 12 uur en van 2—3 uur. - Iedere 2e en 4o Dinsdag van de maand is het Kleuterbureau van het Groene Kruis vanaf 2 u. geopend BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat zy, handelende ten deze ter uit voering van het besluit van den Raad dd. 17 October 1946, in hunne ver gadering van 21 Maart 1947 hebben besloten, aan het bestuur der R.K. Bijzondere Lagere School „St. Auto- nitis" te Veulen Venray, uit de ge meentekas ter beschikking te stellen een bedrag van f 7989.— voor her stel van de oorlogsschade aan go- noemde school. NATIONALE FEESTDAG 1947 IN VENRAY. Tot 't Oranje-Comité en de G.O.I. W.N. is 't verzoek gericht, gezamen lijk do organisatie van de Nationale Feestdag ter hand te willen nemen. In een gecombineerde vergadering van bovengenoemde verenigingen werd een voorlopig program samen gesteld. De slachtoffers van het verzet zul len worden herdacht op Zatefdag 3 Mei, door een stille tocht naar de rustplaats der gevallenen. De kerkelyke herdenking zal zo mogelijk plaats vinden op Zondag 4 Mei a.s. Het ligt in de bedoeling de Natio nale Feestdag te beginnen met een Requiem-Mis. Verder staat op het voorlopig programma: oen veldloop, een Oranj6-wandeltocht, een grote kinderaubade, een grote kinderop tocht, waarvóór prijzen beschikbaar gesteld worden. (Hiervoor zal een beroep gedaan worden op de win keliers, om luxe- of gebruiksvoorwer pen beschikbaar te stellen.) Vorder 's avonds een volksconcert door de Harmonie en de Zangvereni gingen. Dit is slechts een voorlopig pro gram. Een en ander wordt nog met de Kerkelijke en wereldlijke autori teiten besproken. Nog andere moge lijkheden van feestviering worden overwogen. Daar over een volgende keer meer. Huishonddiploina. Te Eindhoven slaagde- voor het Huishoud-diploma naaien, knippen, de dames Anna Keyzers. Casten ray, Maria Arts, Hoide, Toni van Moyèl, Merselo, To Deters, Anny en Toos van Well te Ysselsteyn, Martha van Duinhoven, Anny Herrebout, Anny Thonen, Martha van Meijel en Mia Vink, allen te Venray. HET GROENE KRUIS Afd. VENRAY. In het jaarverslag van hot Groene Kruis over het jaar 1946 lezen wij: Door de wijkzusters werden voor verpleging 7507 bezoeken gebracht aan 932 pers. 1801 887 kleut. 1942 541 babys 507 114 t.b.c.- patiënten. Op 't Zuigelingenbureau werden 410 babys nieuw ingeschreven en 2783 consulten gegeven. Op 't Kleuterbureau worden nieuw ingeschrevon 204 kleuters on 424 consulten gegeven. Uit het magazijn werden 724 maal verplegingsartikelen uitgeleend. In do kraamverpleging werden 3948 bezoeken gebracht* aan 376 kraam vrouwen. De vereniging telde op 31 Dec. '46 1897 leden. Bij de grote actie tegen de scabies werden 3334 personen uit 477 gezin nen behandelen. Indien U nu een ogenblik over al de/.e getallen nadenkt, bogrypt U, dat het Groene Kruis Uw steun niet kan missen Vergadering van Oorlogsge troffenen in Venray. Op j.l. Dinsdagavond, werd in do feestzaal van Huize S'ervatius oen vergadering gehouden door de Fede ratie van Oorlogsgetroffenen, met het doel de getroffenen in Venray nader bekend te maken mot liet streven dezer Federatie. Door den heer Merks, directeur van liet hoofdbureau dezer Federatie, werd de doelstelling nader uiteen gezet. Ook hier bleek de noodzaak van gozamelyk protesteeren tegen 't standpunt der Regeering. n.l. de vergoeding op basis Mei 1940. Nagenoeg alle aanwezigen, welke nog geen lid waren van doze Fede ratie, gaven zich als lid op. Het was onbeprijpelyk, dat de zaal niet tot in do uiterste hoeken was bezet, daar deze materie toch zeker voor Venray .als zeer belangrijk kan worden beschouwd. Dat ook de plaat selijke autoriteiten nic-t vertegen woordigt! waren, was eengioote te- lenrstelling, daar het hier toch gaat om de .belangen van hun inwoners. Er werd een voorloopig bestuur voor een plaatselijke afdeel-in g ge vormd, bestaande uit de heeren J. Dinjens, Patersstraat en L. Custers. Stationsweg. Binnenkort zal een nieuwe verga dering worden opgeroepen. We hopen, dat de zaal van Huize Servatius dan te klein zal blijken te zyn. Een woord over de Handboog sport in Venray. Dat bovengenoemde sport in Venray voor do oorlog bloeide, weet ieder een. Een 13-tal verenigingen zijn ver enigd in de Handboogschuttersbond „De Vriendschap". Deze bond her denkt dit jaar zyn 25-jarig bestaan. In kleine kring werd de herdenking gevierd op Woensdag 12 Febr. j.l. Op 22, 28 en 29 Juni zal 'ter ge legenheid van dit zilveren jubileum een nationaal concours gehouden worden bij de vereniging ,„St. Oda", waarvoor de voorbereidingen in volle gang zyn en waarvoor de prijzen reeds zyn aangekocht. Tegelijkertijd viert de Handboog schutterij „Diana" haar gouden jubi leum. Ookhiermeo gaat een nationaal concours op haar doelen in Café „Do Engel" gepaard. Dus voor handboogsport-liefhebbers een buitenkansje: twee concoursen op dezelfde dagen in Venray Dat deze feesten in Venray wol enige drukte zullen teweeg brengen, kar. men begrijpen, als men weet, dat voor de oorlog met een bonds- concours van de Kring Venray all één een vier- a vijfhonderd schutters ge moeid waren. En thans worden vele schutters uit wydon omtrek uit Bra bant en Limburg verwacht. De jubilarissen van harte proficiat en veel succes! lfioobnieuws Op den 2e Paasclidag zal in de feestzaal van Servaas een reprise wor den gegeven van het prachtig gecos- tumeerde en dolle spel „Bloed en Liefde" van Godfriod Bomans, opnieuw ingestudeerd onder regie van P.'Vor- meltfoort. „Bloed en- Liefde" een parodie op de veelgesmade en toch alty'd by be paalde groepen van menschen veel geliefde tooneeldraken. Afgezien nog van de eharmanto idioterie by de keuze der personen, die dit amusante treurspel bevolken, wist Godfried Bomans hier op prach tige wyze den draak te steken met de excessen, van de vroegere ridder spelen. Men moet in dit spel niets ernstigs zier., maar enkel het komische element beluisteren, dat in iedere zinsnede geboden wordt. Kan er iets romantischer zyn, dan een liefdesverklaring, die telkens op het nippertje moet worden ultgestold, omdat de vjjand nadert; een ontvoe ring van schoone maagden in 't holst van den nacht, onder bliksem en donder; een drinkgelag, waarby de grooten der aarde zich vetmesten; do geheimzinnige verschijning van eon monnik, die geen monnik is'; een rit op loven en dood, om dé maagden uit het hol van den leeuw te bevrijden; de moorden per vergissing en de moorden met opzet en tot slot de

Peel en Maas | 1947 | | pagina 2