Het is volbracht WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN nteinatiónate detanqstetlinq mói het Qcetóq smuseum van Qvedccn atia's Biddend £eqec inq-viede. tauuities... Bij brand: ntdeids demiddeéinq Communisme of Christendom Zaterdag 5 April 1947 No. 14 Acht en Zestigste Jaargang PEEL EN MAAS Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Poetrekening 150652 Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnement spry a per kwartaal: voor Venray fl 1.C0 bulten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Reeds in het eerste jaar waarin het Oorlogsmuseum van Overloon zijn poorten opende, bleek, dat de belang stelling voor dit museum, vorder reikte dan het ei§en land. Zoo hadden vele Engelschen de gewoonte om op hun reis van Duitschland naar Enge land, een bezoek to brengen aan Overloon. Het gastenboek, dat voor iederen bezoeker in de hal van het museum ter teekening ligt, illustreert die inter nationale belangstelling heel aardig. Tusschen de bonte wriemeling van alle mogelijke handteekeningen vindt men groepen uit Stockholm, Basel, London, Brussel, Parijs. Men vindt er namen uit Zuid- 6n Noord-Amerika, Zuid-Afrika, enz. Zelfs kan men er namen in aantreffen van bezoekers uit... Moskou. Soms gebeurde het,, dat meerdere landen tegelijkertijd vertegenwoordigd waren en wie zal het den man die groep na groep door de museumzalen gidste kwalijk nemen, dat hot hem wel eens duizelde van deze moderne babylonische spraakverwarring. Ruim 100.000 Amerikanen zullen in deze zomer in het gelukkige bezit van een visum, gesteld worden, dat hen in staat stelt een bezoek aan Europa te brengen. Duizenden zullen ons land bezoeken. In het reisplan van hen die ons land bezoeken, komen als reisdoel drie bekende oorlogs oorden voor, n.l. Margraten, Overloon en Oosterbeek—Arnhem. Voorboden van deze vreedzame invasie brachten een maand geleden reeds een bezoek aan het oorlogs museum, n.l. een vertegenwoordiger van ABC te New-York (American Broadcasting Co.) en een vertegen woordiger van de Amerikaansche pers. De Amerikaansche radio-luisteraars die toevallig vorige week naar een Europeesche uitzending van do ABC hebben geluisterd, konden by die ge legenheid oen relaas hooren over Nederland's eerste oorlogsmuseum on het „Tweede Caen". Van Engelscho zyde bestaat de zelfde belangstelling. Het is te hopen, dat den Engelschen toeristen geon deviezenmoeilykheden in don wog worden gelegd. Het oorlogsmuseum is momenteel gesloten en wordt opnieuw ingericht. De bezoeken houden echter aan. Zaterdag j.l. bezocht een groep van ruim 100 scholieren van middelbare scholen uit do omgeving van Londen en uit Wales het museum en Woens dag j.l. nog eens een groep van,.40 Engelscho scholieren. Maandag j.l. bezocht een vertegen woordiger van de Noorsche Radio- omroep hot museum. Hy liet zich ten behoeve van een aan Nederland te wyden uitzending van Radio-Oslo volledig inlichten over museum en slagveld. Binnenkort is een gezel schap journalisten uit do verschil lende Staten van Zuid-Amerika te verwachten. Ook echter de belangstelling uit eigen land zal dit jaar - dit blijkt uit alles veel grooter zyn dan vorig jaar. Als bijzonderheid kan hierbij nog vermeld worden dat vele comman danten van legeronderdeelen, waar van contingenten voor Indiü zyn aangewezen, do aangewezen troepen eerst een bezoek aan het Oorlogs museum laten brengen, speciaal met het oog op de afdeeling landmijnen, welke, zooals algemeen bekend, zeer volledig is. Het Offer is volbracht De grootste liefdesroman, zoals Pater Borremeus de Greeve zei, in zijn laatste Vastenmeditatie, is geëindigd aan het Kruis. Christus, het Goddelijk Offerlam, heeft Z;ch geofferd aan Zijn Vader, voor mij, voor U, voor ons allen. Eenzaam en verlaten, terwijl de donder rolde, de bliksem fel insloeg, gaf Hy den geest op Golgotha. Door de donkere poort van het Lijden is de Zaligmaker gegaan om te komen" tot het licht van de Ver rijzenis. En nu. is Pasen, het feest van 's Heren verryzenis. Maria Magdalena, Maria van Jacobus en Salome, gaan naar het graf om Jezus te balzemen. En bij het graf gekomen, zien ze, dat de steen is weggerold, die de toegang afsluit. By het graf zit een Engel, die hen geruststeld en zegtschrik niet, Jezus van Nazareth de Gekruizigde, Die gij nu zoekt, Hy is verrezen. Onder dit opschrift is al verschil lende malen Uwe aandacht gevraagd en terecht, dit kan niet teveel gebeu ren. Er zijn al enige weken verstreken dat wij vanaf den preekstoel een herderlijke brief konden aanhoren, waarin het Nederlands Episcopaat met onzen Eminente Kardinaal de Jong aan het hoofd, ons wees op de gevaren, die de wereld en ons Vader land bedreigden, de gevaren van het Communisme. 1-Iet zal goed zyn om erige woorden van deze Eminente figuur te herhalen. „Het gevaar van het Nationaal Socia lisme is ton minste uiterlijk overwon nen, maar de gevaren die Kerk en Vaderland bedreigen zyn nog even groot en misschien nog groter ge worden. Wy bedoelen aldus de Kardinaal het COMMUNISME. Gij luistert toch niet ^leen, wan neer het zover is, dat gij de ellende van een Godlochende idiologie en machtsformatie voor Uw ogen ziet en met Uw oren hoort. Of zijt Gy doof en blind en zonder enig gevoel zolang dit alles slechts in opbouw is, in opbouw, om eens te pogen zyn slag te slaan ook op U. En gij katholieken, die niet den eersten stoot behoeft op te vangen, omdat gij niet tot de katholieke politieke groepering behoort, gy mag U wel bedenken, dat ook gij verant woordelijkheid draagt. Verantwoorde lijkheid vooral tot een ruime en har telijke medewerking aan de positieve bestrijding van het Communisme. Aan de medewerking tot een goede en vierkante welvaartspolitiek. Kyken wy verder dan ons geliefd Venray, wat door het oorlogsgeweld aan flarden en stukken is gereten, wat wy al weer aan het vergeten zijn, de schone beloften gedaan in de kelders, toen de granaten en bommen om en bij ons neersuisden, beloften dat wy zouden medewerken aan een opbouw volgens onze, en dat zyn alleen de Christelijke beginselen, ja lezers, in deze worsteling gaat het om de beginselen, waar ons aller wel en wee vanaf hangt. In de wereld, in ons Vaderland en in ons Limburg- is nog niet die vrede, die wij ons in de kelder voorstelden. Zien wij de geestelijke ontreddering, dan moeten wy tot onzen spijt con stateren, dat wy op het hellende vlak zyn. Meen niet, dat de mensen beter zyn geworden, door dezen oorlog, want is ooit den geloofsafval zo groot geweest als nu Neen en nogmaals- neen, wy zyn op het hellende vlak en kost wat kost, wy hebben verant woording voor ons nageslacht anders hebben wy dezen oorlog met al zijn ellende verloren. Venray, ons Limburg, ons Vader land kan niet uit zijn puinhopen her rijzen, wanneer wij schade lijden aan ons geloof, dan konden beter de puinhopen zijn gebleven. Wy willen leven maar leeft dan volgens ons Christelijk geloof zoals onze voor vaderen dat deden. Op 5 Mei van dit jaar is het 50 jaar geleden, dat de katholieken zich zelf standig verenigden in de politieke groepering, dat werd opgericht de Rooms Katholieke Staatsparty. Op 17 Maart is een actie begonnen voor het Goseling-V ersclnmr—- Herstellonds. In alle afdelingen gaan thans de propagandisten op stap, met hun bon nenboekje en iedere Katholiek en ook vele andere zullen worden uitgenodigd een bydrage te geven, aan 't fonds dat de namen draagt van twee oud- Voorzitters der party, die heiden hun beste krachten gaven en dit waren bewonderenswaardige kfachten aan de party die hun liefde had. Zoals zy zelf in hun jonge jaren als propagandisten rondgingen voor het Schaepmanfonds, bij de verkiezings campagnes met strooibiljetten, zo gaan nu duizenden jonge mensen in ons land rond om geld bijeen te zamelen voor den uitbouw der Ka tholieke Volksparty. Niet gaan- onze propagandisten in Venray rond om hier en daar een Het is nu Pasen, het feest van blijheid, het Alleluja klinkt en de klokken beieren zwaar over 't land, dat ligt in de lentezon. Feest is er in de harten der Chris tenen om den verrezen Christus, omdat het offer is volbracht, de be kroning van Jezus leven op aarde heeft plaats gevonden. Uit het donker der lijdensdagen, uit de schemer der Vasten, is het licht weer terug, het licht van Zyn verrijzenis, het licht van onze Ver lossing. Blijheid is in onze harten, want, doordat wij Zijn lyden ons lijden hebben gemaakt in de beleving der Goede Week, zo zal Christus opstan ding ook de onze zyn.' En evenals Christus zijn leerlingen voorging naar Emmaus en Gallilea, zo zal Hij ons nu voorgaan door het donker van ons aards bestaan naar hot eeuwige licht van Zyn hemel. Een Zalig Paasfeest kwartje op te halen, om een steun- bonnetje te plaatsen. Zy gaan rond om een bijdrage naar draagkracht. Kwitanties, in den vorm van bonnen van verschillende waarden geven zy af, voor het ontvangen bedrag. Bijdrage naar draagkracht De noodzaak van het fonds, dit zal U nog meer in dit artikel blij ken, jnaar blijkt door talrylce pers berichten, voor de radio enz. Er moge in dit-verband op worden gewezen, dat hier niet een bydrage in den vorm van een contributie zal worden gevraagd, die eens per week of per maand zal terugkeren. Hier gaat het om een fondsvorming; één keer wordt een bijdrage gevraagd en door die ene bijdrage van de ruim een en een kwart millioen kiezers^ die-by de jongste kamerverkiezingen hun stem uit brachten op de lijsten onzer partij, moet het Goseling-Verschuur-herstel- fonds het benodigde bedrag bijeen hebben. Op den 1 Mei 1947 zal de actie ge ëindigd zyn, dan moet de actie ge slaagd zyn. By de herdenking van het 50-jarig bestaan der party, in Mei op het Partijcongres te Utrecht, zal aan het bestuur der Partij de fondsen van het Gosel.ing-Versehuur- Herstelfonds worden aangeboden. Geen tijd stelt ooit... zulke zware eisen aan een Staat kundige partij, die zich Laar verant woordelijkheid ten opzichte van het gehele Nederlandse Volk bewust is, als in deze tijd, nu uit de chaos van den oorlog een nieuwe maatschappij gebouwd wordt. Talloze problemen vragen een on middellijke oplossing. Groter nog is het probleem dei- toekomst. Zal zij een Christelijke... of een communistische maatschappij het re sultaat zijn der worsteling van heden Wij moeten strijden. De Katholieke Volkspartij staat dan ook voor een zwaren strijd Een strijd die het uiterste zal vergön van iedere man of vrouw. Het gaat in die strijd niet om een beetje meer of minder van een bepaald individu of voor een bepaalde bevolkingsgroep. Het gaat om het geluk en de toekomst van ons gehele volk. Wij moeten vormen. Vorming is nodig. Wil men kunnen strijden dan moet men weten hoe te strijden, het is niet voldoende voor een politieke party om eens in de zoveel jaren haar kiezers op te trom melen, om achter een in der haast in elkaar getimmerd program aan te lopen. De kiezer moet zelf mede het program bepalen; daarvoor is inzicht nodig, kennis van zaken. De politieke party moet vorming geven. Waarom was het verzet der Katho lieken zo sterk tegen'de invallende Nazi storm Omdat zy jarenlang waren gevormd en daardoor opgewassen tegen de nazi-drogredenen. De Katholieke Party en de „Opmarsch" ha'dden in die vor ming een zeer voorname plaats. Wij moeten leiden. Ruim 1.250.000 kiezers stemden bij de jongste Kamerverkiezingen op de lijsten der K.V.P. De K.V.P, is dan ook de grootste Party; zy heeft door dat groto vertrouwen, dan ook de grootste verantwoordelijkheid. Van die verantwoordelijkheid is zy zich ten volle bewust. Zy wil en is' in staat om leiding te geven, voor het heden en ook voor de toekomst. Duizenden jongeren ver sterken thans haar rijen en steunen met hun geestdrift,, hun dadendrang, hun elan, het werk van de honderd duizenden „ouderen", die in de volle kracht de Party na de bezetting weer opbouwden. Wij moeten winnen Maar met de bouw van de Party is geen doel bereikt. Er is slechts een mijlpaal bereikt op den weg van de uiteindelijke zege. Wij willen winnen. Wy moeten winnen, willen wy slagon. Daartoe moet den uitbouw der Partij ter hand worden genomen. Nodig zjjn een propagandadienst; een voorlichtingsdienst; een wetenschappelijk maandschrift; een Indisclio dienst; een buitenlandse dienst. Talryke commissies: de liberale wetgeving moet ver vangen een sociale wetgeving moot worden opgebouwd; zorg voor het gezin; spreiding van het eigendom. En die strij'd, die vorming, dio lei ding, die diensten en studiecommis sies kunnen alleen gevoerd, gegeven en ingesteld worden, als een fin am. ciöle grondslag niet ontbreekt. Die financiële grondslag wil zyn... het Goseling—Verschuur-I-Ierstelfonds... Herstel yan onrecht Het eerste blad, dat door den be zetter in Mei 1940 verboden werd, was de „Opmarsch", het propaganda blad der R.K. Staatsparty. De liquida tie der party volgde enige maanden later. Wat niet te vei zilveren was werd lam gelegd voor ^altijd, dat was de bedoeling. Plet is een kwestie van eer deze roof door de Duitsers aangedaan, ongedaan te maken. Plet is onduldbaar, dat over jaren nog kan worden gezegd, de Katholieke party is nog slachtoffer der Duitse bezetting. Eert de grote mannen Roof van goederen en geld was den bezetter niet voldoende. Mensenroof volgde. Twee van onze voormannen Mr. O.M.J.F. Goseling en Mr. Dr. T. J. Verschuur, lieten hun leven in Duitse concentratiekampen. Hun enige „schuld" was hun voorzitterschap dei- Katholieke Party. Ook aan de nagedachtenis van deze twee nobele figuren onzer Party zyn wy verplicht het door hun met zoveel hart en vurigheid verdedigde erfgoed te herstellen, ook financieel. Het fonds is naar deze twee helden genoemd, want. hun naam was een program een christelijke sociale maatschappij... Lezers een aansporing is nu wel licht overbodig, wanneer in de ko mende weken U zult worden be zocht door een onzer propagandisten geef - dan naar draagkracht. Het'is bitter hart noodzakelijk. Gy kunt beter beoordelen wat U kunt missen, hoe U er financieel voorstaat. Bonnen zijn er van 25 cent, van 1 gulden, van een rijksdaalder en "van tien gulden. Mocht U menen, dat U hoger kunt gaan, stelt U den in verbinding met het Secretariaat der K.V.P. voor Venray, Maashese weg 4. Laat Venray tonen door hun daden begrip te hebben van de noodzakelijkheid om op die manier mede te werken aar. een... Christelijk Sociale Maatschappij. ROELAND. Een oproep aan allen die thuisblij ven, in naam van hen die gingen. Velen van onze jongemannen zijn gegaan om hier of in den vreemde, zich met heel hun persoon en al hun persoonlyke belangen te gaan inzetten inzetten in dienst van de gemeen schap ons volk ons Vaderland. Beseft U goed, dat speciaal voor jongemannen on de gezinhen die zij moeten verlaten, de lichamelijke en godsdienstig-zedeljjke gevaren groot kunnen zyn Daarom mag U hen niet vergeten Mag U niet los van hen staan, alsof 't nu niet aangaat; alsof 't ook niet Uw zaak is waarvoor zij gingen. Néén, daar moet een band: bestaan tusschen U en hen. Een oprechte band tusschen U die thuis Uw taak hebt en hen die gingen. En welke band kan nu zegenrijker zijn dan die ons allen bindt met God Plot oprecht gemeende diep door voelde r— zegenende en troostende gebed I Want wil er ooit zegen rdsten op liet werk van onze mannen van heel ons volk ons Vaderland, dan dienen wy op de eerste plaats de ernst de verstaan van het gebed. Wij roepen U daarom op, in alle ernst en in groot vertrouwen Vaders en Moeders mannen en vrouwen jongens en meisjes Vormt gij allen het leger thuis: „Het biddend leger van Maria". Wy het strijdende - Gy het bid dend legerDat leger, dat wy achter ons weten, zal vooral op godsdienstig- zedelijk gebied zo machtig veel goed kunnen doen en een ruggesteun voor ons zyn waar ter wereld en in welke omstandigheden wy ons ook zullen bevinden. Wy hebben een speciaal gebed voor U gemaakt. Legt dat iu Uw kerk boek. Draag het bij U. Bid het iedere dag, iedere avond! Uw dagtaak mag niet geëindigd zijn zonder dit gebed. Bid het by het memento van uw H. Mis na Uw H. Communie. Bid het met heel Uw hart, Uw ziel. Eer lijk en oprecht. Het gaat om de hoogste belangen van onze mannen onze jongens en de gezinnen die ze hebben verlaten. Laat uw gemeenschapszin tot uit- ting komen in dit gezamelijk gebed van Maria's biddend Leger. Blijft op Uw post in dit massale thuisfront! Wyk niet van Uw plaats. Wees onze ruggesteun, onze achterhoede! Kwijt U van Uw lichte plicht tot heil van hen en anderen die een zwaardere hebben te vervullen. Wij rekenen op UI Een Leger-aalmoezenier Zie daar wat een Aalmoezenier U over „Maria's Biddend Leger" heeft te zeggen. Zjjn woorden behoeven geen nadere verklaring. Duidelijk geven zy aan hoe het doel van dit „biddend leger" isoen geestelijke band te leggen tusschen soldaten en volk, tot geestelijke stoun van beiden. Onze verplichtingen daartoe zijn: 1. het dagelijks gebod van Maria's biddend leger; 2. bevordering van alles wat voor den soldaat een godsdienstige steun kan zijn en verwijdoring van alles wat in dit opzicht een gevaar voor hen beteekent. Laten de verschillende Parochiale Comité's van Limburgs Thuisfront dit speciale gebed van „Maria's biddend leger" eens in hun parochies verspreiden. En gij allen, die dit leeai, steunt dan hun. actie Lezer, bidt gij ook nog hot gebed, dat onze Bisschoppen in hun herder lijk schrijven aan ons voorlegden, zo rijk en alles omvattend van inhoud? De volgende week hopen wy u een brief te publiceren van een aalmoe zenier, waarin aangrijpend en duide lijk de kracht, maar ook de noodzaak van ons gebed voor de soldaten in Indiö, tot uiting komt. Meer dan 50 jaren hebben de par tijen elkander bestreden, allebei overtuigd van hun goed recht. Tenslotte is de zaak in der minne geschikt; beide partijen hebben iets van haar eisen laten vallen, dfr op lossing is een compromis geworden. En is dat niet een waarborg voor een duurzame vrede De spelling van De Vries en Te Winkel was te moeilijk. De eerste en voornaamste grondslag, waarop deze geleerden hun spelling hadden opgebouwd, was die van de beschaaf de uitspraak: de letters moesten aanduiding zijn van de klanken, zo als die in het algemeen beschaafd Nederlands gehoord weiden. Wie zou het niet met die grondregel eens zyn Jammer, dat die geleerden daar zelf van afweken en o.a. de Aymolo- gie, de woordafleiding wilden laten gelden. Het kon wel waar zyn, zo meenden zy, dat twee woorden tegen woordig in klank overeenkwamen, maar dan moest toch in de schrijf wijze worden vastgelegd, dat de uit spraak vroeger verschillend was ge weest: aardappeleik poten moest men daarom schrijven, maarpaardepooten. Tegen deze régel nu vooral werd door Dr. Kollewyn bezwaar gemaast, al in 1891. Wat wisten immers ge wone mensen van woordafleiding Zij zouden dan eenvoudig van buiten moeten leren, wat geleerden meenden gevonden te hebben. Herinnert ge U nog, dat ge op de lagere school telkensinvul-oefeningen moest maken met oo en o, ee en e. Weet ge nu nog, hoo het overal zijn moest En die s en sch 1 Was de regel eenvoudig geweest: bijvoeglijk naamwoord met sch en bijwoord met s, dan was het nog te doen geweest. Maar hoe veel uitzonderingen waren op die regel Neen, dat was te moeilijk, meende Dr. Kollewyn, en het loonde immers de moeite met. „Vereenvoudiging" werd de leus, vereenvoudiging van de spelling van De Vries en Te Winkel. Er werd een vereniging op gericht, om daarvoor propaganda te maken. Eerst in 1934 gelukte hot, de Sta- ten-Generaal daarvoor te winnen. Wel moest Minister Marchant enkele eisen laten varen, maar aangaande de hoofdzaak was overeenstemming bereikt. En daarmee was de strydin ons land ten einde. Niet zo in België. Daar hield men nog vast aan de oude spelling, omdat men het niet eens had kunnen wor den met Nederlandse leden van de spellingcommissie. Na de oorlog werd echter het contact vernieuwd en nu leidde dat in 1946 tot het gewenste resultaat. Terstond werd België dan ook die nieuwe regeliilo .erplich- tend gesteld voor de scholen. In Nederland moesten de Staten- Generaal daaraan eerst hun goed keuring geven. Dit is nu geschied en Minister Gielen heeft bepaald, dat de nieuwe spelling, die mot enkele wijzigingen gelijk is aan die van 1934, op 1 Mei van kracht zal wor den en nu ook door do Ministeries zal worden gebruikt. Do vrede is dus getekend. Nu kan een of andore „taalgeleer de" het niet eens zyn mot die ver eenvoudiging en menen, dat die niet ver genoeg, of niet consequent ge noeg is doorgevoerd, laten wy bly zijn, dat men eindelijk tot overeen stemming is gekomen. Minister Gielen, die zyn sporen verdiend heeft op het gebied der Nederlandso taal, en als onderwijzer en als leraar de bezwaren der oude spelling moet hebben ondervonden, heeft or zich by neergelegd. En, wat misschien meer zegt, de verenTging „Vereenvoudiging" wordt ontbonden, omdat zy haar doel bereikt acht. De lente is in het land. Onmisken bare tekens wijzen er op. Huismoeders zyn bezeten van de schoonmaakwoe de. De vogels jubelen hun geliefden schone melodieën toe, met als gevolg, dat men samen op een heerlijk be schut plekje een nestje gaat bouwen. Bomen en struiken bly ken in hun stramme takken nog leven te ber gen. Allerwege zie je ze ontbotten. De eerste bloempjes steken schuchter hun kopjes omhoog. Een vroege kunstmoeder levert reeds by duizen den haar product af. Ook aan de mensenkinderen gaat het nieuwe jaargetij niet ongemerkt voorbij. Zelfs Izegrim, hoewel niet jong meer, voelt zjjn trage bloed stromen. En als dit zelfs met hem het geval is, kan hy niet aannemen, dat er nog een ander is, die door het jonge voorjaar ongemoeid gelaten wordt. Degelijke vaders en moeders gaan met hun kroost, voorzover dit nog niet een grote fnate van zelfstandig heid bereikt heeft, wandelen langs Venrays schone wegen, veldwegen en paadjes. Geliefden zoeken een rus tige omgeving, om elkaar ongestoord zoete woorden te kunnen toefluis teren. Maar langs bijna alle wegen en weggetjes, wordt de ryke natuur en dus .het genoegen wreed verstoord door ontelbare gevarieerde hopen puin, oud y'zer, aardappelschillen, koolstronken, oude schoenen, porce- leinscherven, verongelukt noodglas en duizenden kubieke meters as (de winter heeft lang geduurd en menig een heeft wel eens een bonnetje boven zijn rantsoen weten te be machtigen). Met kwistige hand heeft men de wegen ontsierd en by geen enkele hoop ligt een naamkaartje. Beseffen de schuldigen niet, dat ze op die manier het genoegen van den wan delende en ontspanning zoekende ovenmens totaal bedorven, dat zij ons mooie dorp en zyn omgeving ontsieren. Begrypen de natuurschenders niet, dat zy alleen uit hoofde van fatsoen hun handelwijze moesten nalaten. Schijnbaar is het nooit in hun egoïs tisch brein opgekomen, dat zy ook nog zo iets als plichten hebben ten opzichte van de gemeenschap. Laten alle goedwillende samenwer ken om aan dit ernstig euvel op zeer korte termijn voor goed een einde te maken en zodoende to zorgen, dat de wandelaar ongestoord kan ge nieten. IZEGRIM. BEL 392 in ons gewest. Moer nog dan andere jaren geeft het jaarverslag 1946 geeft het jaar verslag 1946 van het Gewestelijk 'Arbeidsbureau Venlo een duidelijk beeld van het herstel van het be drijfsleven, zy het dan ook langzaam en dikwijls onder zeer moeilijke om standigheden hier in 't zo getroffen Noord-Limburg. Naast dit dus gunstige aspect, meent de Directeur echter to moeten wijzen op de nog steeds geringe arbeidsproductiviteit in verschillende bedrijfstakken, waardoor niet die resultaten bereikt zijn, die men ver wachten mocht en kon. Het bedrijfsleveiK in 1945, geheel staande in het teeken van puinrui men, herstellen van geleden oorlogs schade, van gebrek aan grondstoffen, brandstoffen en electrische energie, begon, dank zij de toenemende plichts betrachting der arbeiders en de onge kende energie der werkgevers tot het bewustzijn te komen, dat 1946 zonder twijfel een sprong vooruit zou brengen. Zag men in 1945 duizenden arbei ders hun bedrijven verlaten, omdat er voor hen geen werk meer was, daar de fabrieken ofwel door oorlogs geweld vernield, of door gebrek aan materialen enz. stillagen, tegelijk uiet het herstel der bedrijven keerde ook geleidelijk de arbeiders naar hun oud bedryf terug. Vanaf het begin van het jaar was dan ook een snel groeiende bedrijvig heid waarneembaar. De productiviteit nam zienderoogen toe er. vanzelfsprekend de vraag naai arbeidskrachten. Vrijwel in alle lak ken van het bedrijfsleven was de vraag naar geschoolde arbeidskrach ten, niet alleen gedurende het geheule jaar, maar ook aan het einde van deze verslagperiode zeer groot. Ook de voorziening van ongeschoolde ar beidskrachten was ze«r moeilijk, ja zelfs door gebrek aan aanbod, onmo gelijk. Kan men ten aanzien van de in dustriefile bedrijvigheid in ons gewest een optimistisch geluid laten hooren, voor de bouwnijverheid is dit niet het geval. De groote aanvragen voor arbeidskrachten in het le en 2de kwartaal van dit jaar liepen vry snel terug door gebrek aan do nood zakelijke materialen. Zoo waren ingeschreven 624 man nen, waarvan 212 werkloozen, de overigen kondon worden tewerkge steld by de D.U.W., de 212 werkloo zen betroffen arbeiders afkomstig uit de beroepsklasse handel, verkeer en vrije beroepen. Ingeschreven waren vorig jaar 13417 tegen 22960 in 1915. Geplaatst is hiervan 85.6 pet. tin 1945 74.5 pet.) Over de bouwnijverheid lezen we in het jaarverslag: De werkzaamheden verbonden aan noodherstel, definitief herstel en nieuwbouw in ons zwaar geteisterde gewest hadden gedurende het vorslag- jaar oen traag verloop. Werd het tempo van don Weder opbouw aanvankelijk meer bepaald naar de mate, waarin de beschikking over arbeidskrachten kon worden verkregen, meer en moer deed zich het nijpend tekort aan materialen zooals hout, ijzer, glas, verfstoffen

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1