WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Qóitogsólacktólfcis pwh&tecen Weekoverzicht Verbinding Verbroken.... II c c - Zaterdag 22 Maart 1947 No. 12 Acht en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel «g§JGrootestraat 28| Telefoon K 4780 512 "•Postrekening50652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct. per 3 mm. regel minimum fl 1.00 Abonncmenleptys rer kwaï taal: vcor Venray 11 1X0 buiten Vemay 11 1X0 uitsluitend vooruitbet. Felle critiek op Prof. Lieftinck en de Wederopbouw. Vorige week Zaterdag werd in Nij megen een belangrijke vergadering gehouden door een 400-tal afgevaar digden van meer dan honderd duizend oorlogsslachtoffers, om te protesteren tegen de behandeling, die zy moeten verduren van de autoriteiten wanneer het gaat om hun recht. Zoals bekend, stelt de bond van oorlogsgetroffenen zich tot doel, om een -schadevergoeding van staatswege gebaseerd op de vervangingswaarde van het verloren gegane te verkrij gen. Eu het was de voorzitter de heer Koops, die in felle maar eerlijke rede de klachten van de getroffenen naar voren bracht. Spreker eiste van do gemeenschap, dat zij de offers voor haar gebracht, ook zou waarderen en herstellen en dat niet een klein deel van Neder lands bevolking de gehele last alleen dragen moet. Wanneer minister Lieftinck beweert dat dat niet kan, omdat slechts 200.000 aangeslagenen in de ver mogensbelasting er voor in aanmer king komen om deze lasten te dragen, dan is het antwoord, dat de draag kracht van ons volk niet uitsluitend door het vermogen wordt bepaald, maar ook door het inkomen, waar door ontelbaren meer het hunne er toe bij kunnen dragen, om hier het leed te helpen verzachten. Dat de Minister bevreesd is voor inflatie is zijn goed recht, maar laat hij dan eens naar Frankrijk kijken en naar België, waar een regeling, die heel wat beter is als de onze, in de kamers nog werd afgestemd, omdat ze niet rechtvaardig genoeg is. Geen enkel zakenman of particulier kan met de bestaande regeling van credieten, renteloze en rentedragende hypotheken, herstellen of gaan bou wen. de toekomst is daarvoor veel te onzeker gemaakt. Er wordt geon on- middellijke vergoeding in geld ge vraagd, maar vervanging in goederen zodra dit mogelijk is in verband met de materialen-positie en de monetaire omstandigheden. Na de rede van de Voorzitter kre gen diverse andere sprekers het woord, die een licht wierpen op het wederopbouwinstituut zelve. Wanner men al deze geschiedenis sen hoort vertellen, dan vraagt men zich af of we hier leven in een gek kenhuis, of in een normale samen leving. Men heeft in het getroffen gebied, dat bleek allerduidelijkst, geen ver trouwen meer in het instituut van de Wederopbouw, dat zoals werd op gemerkt, inziin jaarverslag over 1946 mededeelde, dat het van de 900 mil- lioen gulden, die het gekost heeft, 300 millioen aan salarissen gebruikt heeft. Op het einde der vergadering werd een adres aan de regering gezonden waarin geprotesteerd werd tegen het misbruik, dat zij maakt van het ge duld en de lankmoedigheid der oor logslachtoffers, waarin het werk van het Ministerie van Wederopbouw, absoluut onaanvaardbaar en de voor lopige maatregelen verwarrend wor den genoemd en waarin geeist wordt, dat nu, na twee jaar wachten, dulden en lijden, binnenkort de definitieve regeling van kracht zal worden. Ook aan H.M. de Koningin werd een telegram van trouw en aanhan kelijkheid gezonden. KARDINAAL DE JONG DANKT Drie kwart millioen voor verwoeste kerken Z.Em. Johannes Kardinaal De Jong heeft in een schrijven, dat Zondag in de kerken van ons bisdom is voor gelezen, aan de geloovigen zijn op rechten dank betuigd voor de milde bijdragen bij gelegenheid van zijn ver heffing tot het Kardinalaat. De opbrengst der collecte bedroeg ruim f 715.000 en zal worden besteed voor het herstel en den opbouvy der verwoeste kerken in ons land, Aan ieder der Hoogwaardige Bis schoppen is een gelijk deel uitgekeerd. Hulpactie geslaagd. In een tot de geloovigen van het diocees Roermond gerichte mede- deeling heeft Z.H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens alle diocesanen van zijn Bisdom hartelijk dank gebracht voor de milddadige wjjze, waarop zy aan den oproep van hun Bisschop voor zyn noodlijdende kinderen hebben ge volg gegeven. Met de vele goederen, welke op het Bisschoppelijk Paleis werden ont vangen, is by talryke schrijnende nood gelenigd. De gelden voor den nood in Lim burg bijeengebracht, maken een be drag uit van ruim f 12.6.000. De bisschop dankte allen die ge geven hebben van hun eigen kleinen voorraad, hen die geldelijke offers hebben gebracht speciaal ook hen, die hun bqste krachten hebben ge geven zoowel priesters en religieuzen aïs leeken om dit groote werk van liefdadigheid te doen slagen. Ook Z.H. de Paus heeft aan deze actie deelgenomen; door bemiddeling Z.H. Exc. Mgr. dr. Giobbe, Pauselijk Internuntius, werd een kist textiel ontvangen alsmede f 11.500.—. Het Diocesaan Fonds voor Herstel en Opbouw der Kerken in Limburg publiceerde de resultaten van de Lim- burgsche hulpactie, waarbij de Lim burgers werden uitgenoodigd ge durende vyf jaar 1 pet. van hun in komen ter beschikking te willen stellen van dit fonds. Tot en met 1 December 1946 kwa men binnen totaal f 1.764.498.74. Dekenaat Venray 'Venray f8136.60 Smakt 954,40 Blitterswyk 2.425.69 Castenray n 1.848.93 Geijsteren 900.76 Leunen 3.932,65 Merselo 1.999.16 Oirlo 25.— Oostrum 883.50 Wanssum 5.829.19 Ysselsteyn 3.201.75 Totaal f 30.137.61 Totaal opbrengst Dekenaat Horst: f 79.743.87. Totaal opbrengst Dekenaat Gennep f 44.276.26. Priester jubilea Paters Frandcanen 50 jaar, 3 April: p. B. Hoefnagels, klooster Maastricht: G. Bruekers, Roggel; M. Tiesselinck, missionaris BraziliC; G. Nolmeyer, klooster Bleyer- heide; M. v d. Kooy, klooster Woer den, tydelyk Wateringen. Wat de winter Engeland kostte Drie millioen schapen, 200 varkens, 70 paarden en 1000 runderen ziju volgens een voorloopigo en zeer voor zichtige en schatting gedurende de afgeloopen winterweken door honger of koude in Engeland omgekomen. Dit heeft den Engelschen tot dusver 250 millioen rantsoenen vleesch go- Slachtverbod voor geiten Nadat in het najaar van 1946 het slachtverbod voor geiten was inge trokken, zyn de pryzen voor levende geiten sterk gestegen. Vele dieren, van waarde voor de melkproduct!' zyn geslacht terwille van een weinig vleesch. Houders van melkgeitei blijken niet in staat zich een nieuw dier aan te schaffen wegens de ab normaal hooge pryzen en ook gaan vele fok waardige dieren thans verloren doordat ze geslacht worden. Om aan deze euvelen paal en perk te stellen, heeft het bedrijfschap voor vee en vleesch het slachtverbod voor geiten wederom ingevoerd. Poeren protesteeren tegen veelevering Op een vergadering van de kring Den Bosch van de Noordbrabantsclie Christelijke Boerenbond is het storm achtig toegegaan. Er werd gepro testeerd tegen de door de regeering vastgestelde pryzen van granen en eieren en tegen de gedwongen vee levering. Sommige afgevaardigden dronger. er zelfs by het hoofdbestuur op aan, dat dit zou adviseeren de veelevering te weigeren. De voorzitter de heer J. van Herpt, betoogde, dat de bewijzen zouden zyn te leveren, dat boven Je rivieren naar verhouding meer vee op de be drijven aanwezig is, dan inde Zuide lyke provincies, terwy'1 de leverings aanslagen gelijk zyn. Ir. J. van Haaren, technisch leider der der jonge boeren, zei in oen toe lichting op de regeeringspolitiek, dat de pryzen voor granen en eieren wa ren vastgesteld tegen de adviezen van de Stichting voor de Landbouw in. Kleinhandelsprijs voor aardappelen. Nu de verkoopprijs voor consump tieaardappelen bij levering aan den kleinhandel is vastgesteld op f9.— per 100 kg. voor zandaardappelon en f 10.— per 100 kg. voor klei-aar'd- appelen, wordt er aan herinnerd, dat d« consumentenprijs blijft. De bedraagt dus per kg. 11 cent voor zand- en 12 cent voor kleiaardappelen. De vlucht Tan het platteland Hot Landbouw Economisch Insti tuut heeft een onderzoek ingesteld naar den omvang van de vlucht van hot platteland. In de maanden Mei Ocxober 1946 zyn 37 plattelandsgemeenten uitge zocht, waarover het onderzoek zich heeft uitgestrekt. Uit dit onderzoek bleek, dat sinds 1939 een verminde ring over de geheele linie van manne lijke arbeidskrachten van 30.751 tot 26.334 heeft plaats gevonden. De achteruitgang was het grootst by de inwoner.de knechten en by de losse arbeiders. Als men zou mogen veronderstel len. dat deze 37 gemeenten typeerend zyn voor het geheel, dan zou dit be teekenen, dar in ons geheeleland van van 1939 tot 1946 het aantal manne lijke arbeidskrachten in den land bouw met 80.000 a 85.000 is afge nomen. Terwyl in bedoelde 37 gemeenten het aantal mannelijke arbeidskrach ten met 4417 personen afnam, is in diezelfde gemeenten het aantal niet- agrarisehe arbeidskrachten met slechts 789 toegenomen, d.w.z., dat de hoofd zaak van den achteruitgang gezocht moet worden in vertrek naar andere (grootere) plaatsen. Zuinig niet gas en stroom De kolenvoorziening van de gas- en electriciteitsbedi ij ven blyft nog steeds zorgelijk. Het is dan ook noodzakelijk gebleken de korting van 20 pet. op het gebruik van gas en electriciteit voor huishoudelijke doeleinden in ieder geval nog gedurende Maart te handhaven. Van officieele zijde wordt nogmaals met klem verzocht de uiterste zuinig heid te betrachten. In voorkomende gevallen zal het noodzakelijk blijven met de noodige kracht op te treden tegen overschry ding van de vastgestelde rantsoenen die dus slechts 4/5 bedragen van de oorspronkelijk vastgestelde. Geduren de Januari b.v. moesten in ons land rond 4000 verbruikers van electrici teit en rond 5000 verbruikers van gas worden afgesneden. Radio begint neer om 8 uur Donderdag zyn de radio-uitzendin gen der Nederlandse Radio-unie weer om 8 uur 's morgens begonnen. Het einde van 23.15 uur wordt voorlopig gehandhaafd. Voorrang voor -winkels in noodgebieden Het ministerie van Economische Zaken heeft een aansporing doen uitgaan aan industrie en handel om de detaillisten in de z.g noodgebieden by de bevoorrading eenigen voorrang te geven. Al werd veel hersteld en in de ergste nooden op allerlei wyze voorzien, toch blyft men hier de naweeën van den oorlog scherper voelen dan elders in het land. Het aantal winkels in de geteisterde ge bieden is veel kleiner dan vroeger. Verschillende winkelbedrijven, die verwoest werden, zyn niet heropend. De bestaande winkels moeten thans derhalve voorzien in de behoeften var. meer klanten dan voorheen, ter wyl deze laatsten in belangrijk min dere mate dan de overige deelen van het land een beroep kunnen doen op hulp van familieleden, kennissen en anderen. 13 Meubelfabrieken op last gesloten In het kader van do door de regee- ring aangekondigde actie om met kracht op te treden tegen bedrijven, die zich aan ernstige overtredingen van de distributiemaatregelen schut dig maken, is de directeur van het Rijksbureau vooi Hout overgegaan tot sluiting van een dertiental meu belfabrieken en een zagerij, alle ge vestigd te Culemborg. Sommige dezer ondernemingen heb ben groote voorraden hout niet aan liet Rijksbureau opgegeven, waardoor dit hout buiten het normale distri butieproces geraakte. Andere bedrijven kochten zonder vergunning groote hoeveelheden hout, welke verzaagd werden op een clandestiene zagerij. Vele van deze fabrieken ver vaardigden meubelen, zonder daarvoor een vergunning te hebben. De door het sluiten dezer bedrijven gedupeerde werknemers vinden voldoende plaat- singsmogelykheid bij de overige zeer talrijke meubelfabrieken in Culem borg of bij aanverwante industrieën in de omtrek. Waarschuwing voor de fruittelers Tengevolge van de strenge vorst zyn verschillende partyen vrucht- boomoarbolineum en minerale oliën, al of niet gecombineerd niet. kleurstof, welke middelen gebruikt worden voor de winterbespuiting van fruitgewas sen, onbruikbaar geworden. Onder invloed van een langdurige werking van lage temperaturen kunnen deze middelen nl. uitvriezen, waarbij de oliën zich scheiden van de andere stoffen, die dienen om het middel in water te doen oplossen. By liet gebruik van d2ze door vorst ondeugdelijk geworden middelen ont slaan mengseis, waarin zich olie- druppels afscheiden. Deze vloeistoffen mogen in geen geval voor bespuiting worden aangewend, aangezien dan op ernstige schade kan worden gerekend. Soms gelukt het door langzame verwarming en door flink rollen van de vaten weer een gelijkmatig meng sel te maken, dat een goede oplossing geeft, maar dat is niet altijd het ge val. Men zij dus met deze middelen, die aan vorst zyn blootgesteld ge weest, voorzichtig. Wanneer men niet zeker van de zaak is, kan men een monster van tenminste 5U gram voor onderzoek opzenden naar den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageuin gen. die voor dit onderzoek een klein bedrag in rekening brengt. Indien blykt, dat de betreffende middelen ondeugdelijk zyn geworden, bestaat de mogelijkheid zich tot de fabriok te wenden, die in vele vallen de party later in het seizoen weer in een bruikbaren toestand zal kunnen brengen. Stichting „Herstel Limburg 11)45" ontbonden. Ged. Staten van Liraburg hebben besloten de Stichting ..Herstel Lim burg 1945" per 1 April a.s. te ont binden. By zjjn besluit overweegt genoemd college, dat deze stichting uiteraard een tydelyk karakter draagt en dat naar zyn meening thans de tyd is aangebroken oin in dozen de normale instanties wederom in te schakelen. Do liquidatie van deze stichting, welke uiterlijk 30 Juni a.s. moet zyn beëindigd, zal overeenkomstig de stichtingsakte geschieden door Ged. Staten van Limburg. Genoemd College heeft aanleiding gevonden om al degenen, die by de stichting een taak hebben vervuld, dank te zeggen voor de groote diensten welke zy door hun arbeid vooral aan de bevolking in de ge troffen gebioden van de provincie Limburg hebben gewezen. Een bekend Brabautsch schrijver zeventig jaar De bekende Brabantsche schrijver H. H. J. Maas, geboren te Oostrum Venray, is dezer dagon zeventig jaar geworden. Het loont de moeite even stil te staan by dezen, in den letter lijken zin des woords „stille in den lande". Maas' oeuvre is niet zeer omvang ryk. Naast vele publicaties in ver schillende bladen bracht hy een klein aantal romans en deze alleen zyn maatgevend voor de waarde, welke men aan zyn werk moet toekennen. In den tyd, toen Maas met publi- ceeren begon, was de invloed van de Fransche realisten en met name van Zola nog zeer sterk. Zyn eerste wer ken dragen daar dan ook duidelyke kenteekenen van. Later heeft hy een eigen styl gekregen: forsch, gedragen en fel realistisch. Dit laatsto bracht hem vooral in de jaren voor den eersten wereldoorlog nogal eens in conflict met de geestelijkheid, temeer daar hij clericale misstanden in zyn werken zeer scherp h6kelde. Hy was een strijdbare, doch ook veelomstreden figuur in die dagen, toen er zelfs in de Tweede Kamer rumoer om hem ontstond. Dit laatste was weer te danken aan een andere zjjde van zijn arbeidzijn sterk sociaal gevoel, dat niet naliet op alle gebreken van het maatschappe lijk stelsel dier dagen in scherpe woorden critiek uit te oefenen. Later is Maas vergeten. Hy weikte rustig voort en beschreef het vele mooie, dat hy in Brabant zag en beleefde, in werkelijkheid of in fan tasie. „De Hamerslagen" is wel een der hoogtepunten van Maas' letter kundig kunneneen roman, spelend tydens de mobilisatie 1914—1918 met vele goede kwaliteiten. Thans werkt de zeventigjarige aan een trilogie. Hopen wij. dat het hem gegeven moge zyn nog lang zyn werk voort te vetten in de stilte, waarin hii zich sinds jaren vrijwillig heeft teruggetrokken. NIEUWE BONNEN voor het tijdvak v. 23 Mrt. tm. 15 Apr. Bonkaarten KA, KB, KC 703 (Strook no. 3) 65—2 Algemeen 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk. Bonkaarten KB, KE 703 (Strook no. 3) 66—2, 66-3 Algemeen 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk Bonkaarten MA, MI) 704(byz. arbeid en a.s. moeders) (Strook no. 3) 65—4 Suiker 250 gram suiker boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. (JA, (JB, QC 703 65—1 Tabak 3 rantsoenen tabaks- 65—2, 65—3 Tabak 2 rants, tabaks artikelen 65 1 Versnaperingen 200 gr. choco lade en/of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop 65—8 Versnaperingen 100 gr. choco lade en of suikerwerk of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 giam jam, stroop enz. De gecombineerde suikerbon Doordat de bon voor suiker gecom bineerd is met dien voor stroop jam, chocolade enz. en suiker het meest benoodigde artikel voor een huis houden is, werd de afzet van jam en stroop zeer geschaad zoodat ver scheiden fabriekon alsmede de be trokken groot- en kleinhandel met zulke groote voorraden zitten, dat by handhaving van den gecombilieerden bon binnenkort stillegging van deze fabrieken het gevolg zal zyn. Dit was aanleiding voor het Tweede Kamerlid den heer Maenen, den minister van Econ. Zaken de vraag te stellen of hy bereid is te bevorderen, dat boven genoemde artikelen ten spoedigste zonder bon verkrijgbaar worden ge steld, of dat althans voor deze, in de huidige omstandigheden onmisbare producten, een aparte bon, los van den suikerbon, wordt aangewezen. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen athalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Iedere 2e en 4e Dinsdag van de maand is het Kleuterbureau van het Groene Kruis vanaf 2 u. geopend. UITVOERING VENRAY's MANNENKOOR Venray's Mannenkoor gaf Zondag avond in feestzaal van Huize Set va- tius t»en speciale muziek- en zangavond Het Mannenkoor opende met eenige lichtere nummers, waarvan vooral het Ave Maria, van Arandelt met veel gevoel werd vertolkt. De Melodian Singers schiepen reeds by hun eerste lied het „Guter Mond" een aparte sfeer. Dat deze „Meisier- singer" vele pylen op hun hoog hadden bewees hun verder repertoire. „Panis Angelicus" van D. van Leeuwen, was goed, terwyl „Het Nimmer nacht" van H. Andriesen met warmte en gevoel werd voorge dragen. Het moeilijke en monumen. Hallo Hallo hier Bertha II Hallo - Hallo - hier B-E R-T-II A II Over 'n Half uur lang reeds probeert de ..wallekie-tallekie" contact met het hoofdkwartier tot stand to brengen. Zonder resultaat. In het gevaarlijke voorterrein ligt de kleine patrouille vast als een prooi voor de ogen van een slang, ontdekt door extremistische scherpschutters. Er zyn reeds twee gewonden. Zo goed mogelyk verbonden liggen zo in een greppel. Terugtrekken is onmoge lijk, het terrein is te open. Ei moet hulp komen van het hoofdkwartier om hen te ontzetten. Maar de ver binding is verbroken en 't wordt vermoeid en hopeloos wachten, uren lang. Weet U wat het voor 'n frontsol daat betekentverbinding verbroken. Z'n ogen zoeken scherp het terrein af, op alles moot hy bedacht zyn, 'n seconde onoplettendheid kan voor zyn makkers of hem zelf noodlottig zyn. Gecamoufleerd, beschut zit hy daar en wacht op hulp. Maar zyn gedachten zyn elders. Die hebben een contact tot stand gebracht. Intens. Juist nu, in het gevaar. Thuis Vader, moeder, echt genote en kinderen, broers, zusters, verloofde, 't Ouderlijk huis. Familie en vrienden. De geboorteplaats. Het Vaderland. Gisteren nog ontving hy een brief van thuis. Het gaat hen allen goed. Met heel het huiselijk nieuws is hy op de hoogte. Als een film draait alles door z'n gedachte. Ze bidden thuis voor hem, hij kan het gebruiken nu. 't Is gevaarlijk Ja geregeld komen die heerlijke brieven. Ze geven iemand moed, vooral op gevaarlijke momenten als nu. Binnen enkele dager, komt Peel en Maas weer. Dan is 't of hy een brief krygt van alle bekenden tege lijk. 'n Soldaat aan 't front in het vorre Indië. Verbinding met het hoofd kwartier verbroken. Wat moet hot op zo'n moment voor een jongen zyn als de verbinding met thuis ook nog verbroken is. I-Iy staat eenzaam, moedeloos. Is het niet al somber genoeg, dat hij hier in dit heerlijke land aan het front moet liggen met een geweer in zyn handen. Moeten hem op dergelijke momenten ook nog de vragen bespringen als tijgers uit het alang-alang Hoe zou het thuis gaan, ik heb al zolang niets meer gehoord? Wat zouden myn vrienden zoal uitvoeren, je hoort er nooit iets van. Hoe gaat 't by de familie, ze' schrijven ook nooit eens. Hoe gaat 't met de wederopbouw, het herstel van hot Vaderland Hoe staat het met de politiek, met de sportprestaties?* Want weet het welin den vreemde heeft mon belangstelling voor alles wat het vaderland betreft. Vóór alles echter is een blijvend contact met thuis en het Vaderland, en met de kring van kennissen een sterke steun. En wie heeft deze meer nodig dan een soldaat in den vreemde Uw zoon is in Indië, misschien zelfs nw echtgenoot, uw verloofde, uw broer, 'n neef of 'n vriend Onder houdt het contact dan voortdurend. Het kan zyn behoud, zyn redding betekenen in gevaarlijke momenten, in moeilijke ogenblikken. Schrijf vaak, stuurt photo's, zendt hem lectuur: 'n krant, 'n goed tijdschrift of een mooi boekverras hem niet een pakketje. Eenige maanden geleden drongen onze Bisschoppen er in een herderlijke brief op aan Prof. Romnie zeide het by zyn terugkeer uit Indië„geeft hun lectuur en zorgt voor ontspan ning"; keer op keer vragen de jongens er in hun brieven zelf om en het parochieel comité van het Limburgse Thuisfront herhaalt het. Wat het Limb. Thuisfront is? Daarover meer de volgende Nveek. Wy stellen ons voor zo nu en dan iote te publiceren wat betrekking hoeft op de band met onze jongens in Indië. Mogen wy rekenen op mede werking van de reeds opgerichte comite's door publicatie en uitwisse- len van plannen en actiepunten? De redactie van Peel en Maas zegde haar volle medewerking toe. Wy danken haar by dezo uit naam van alle jongens in Indië. Tot de volgende week tale „Gothentraum" van Wagner w.:s een echt kolfje naar de hand van directeur en koor en werd dan ook zeer goed gezongen. Een waardig besluit van dezen avond was onge twijfeld „Het Pelgrimskoor uit Tan- hauser" van Wagner. Met trots en voldoening mag èn directeur Janssen èn koor terugzien op dezen schitterenden avond. Het vertrouwen op meer van dergelijke avonden is dan ook zeker gewettigd. 'n Zilveren Jubilaris A.s. Woensdag 26 Maart zal het vijfentwintig jaar geleden zyn, dat Pater Melohiades Nieuwstad o.f.m., de missieprocurator van Venray en omstreken, de II. Priesterwijding te Weert ontving, uit de handen van monsigneur Laurentius Schrijnen. De eerste tien jaren van zyn vrucht baar Priesterleven, was hy assistentie pater o.a. Maastricht, Venray (1925), VVeert, Alverna en te Heerlen, waar hy aan het rectoraat van de Sittir- derweg verbonden werd, om zyn beste krachten te geven aan de mynwerkers- bevolking. Vandaar uit werd hy in 1932 benoemd tot kapelaan in do H. Rosaliakerk te Kuiierdam; waar by ruim 7 jaren met voel succes heeft gearbeid in een echte volks parochie. In 1939 werd hy overgeplaatst naar den Haag, om in Sopt. 1941 zyn intrek Xe nemen in het Patersklooster te venray, waar hy al spoedig een druk bezochte biechtstoel bezat. Zyn vurige predicaties worden door allen gaarne aanhoord. De missiebelangen vooral hebben zyn volle aandacht, waardoor hij dan ouk wyd en zyd bekend is als de missiepater. Moge 't hem gegeven zyn nog vele jaren in ons midden te werken voor het welzijn der geloovigen van Venrav en omstreken, en tot groote steun van de Missie en, dat by ons weer eens spoedig zoo'n fyne goedgeslaagde Missie fancv-fair moge geven, zooals we dit met Pinksteren j.l. hebben meegemaakt. Ongetwijfeld zal het den Zilveren Jubilaris a.s. Woensdag niet aan de noodige belangstelling ontbreken, zoowel van Venray als van ver daar buiten. Goi zegene riikelyk zyn verdere Priesterlijke arbeid. Belastingdienst De heer G.A.Janssen alhier,'schrijver 2e klasse, is bevorderd tot schrij ver le klas, terwijl hem tevens den titel van adjunct-commies titulair is ver leend. Geslaagd Dinsdag 4 Maart j.l. slaagde te Batavia op een aldaar gehouden examen onze dorpsgonoot kapitein J. Schönberger voor het candidaats- examen le deel Indisch Recht. Gevonden voorwerpen Kinderschoentje, Kazerne Langstraat Geel witte boodschappentas, idem Gekleurd wollen kinderhandschoentje idem. OIKI.O. In aansluiting op het offi cieele bericht over de opbrengst dor geldinzameling voorden wederopbouw der Limburgsche kerken, vernemen we, dat Oirlo behalve het vermelde bedrag inmiddels nog ongeveer f 1300 voor dit doel bijeenbracht. Groot Nationaal Kringconcours Door de Landelijke Ruiterclnb „St. Joris" alhier zal op Zondag 18 Mei een groot nationaal kringcoacours gehouden worden. Collecte Vatieaan-Missie Vorige week f 330.93 Deze weekMerselo f 34.12 Veulen f 29.26 Totaal f 394.31 Gew. Arbeidsbureau Yenlo BIJKANTOOR VENRAY Gevraagd 2 boekhouders1 admini strateur; een jongen van 15 en een meisje van 17 jaar voor pettenatelier 2 jongens van 16-17 ja'ar. HOUTVERKOOP Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat op Donderdag 27 Maart a.s. des voormiddags 10 uur nabij do woning van voorwerker Manders in het openbaar by opbod TEGEN CONTANTE BETALING door de gemeente zullen worden ver kocht Pl.m. 70 kavels brand- en boeren- geriefhout, gelegen in de gemeente lijke bosschen naby de woning van voorwerker Mandors. Voor belangstellenden zal op Woens dag 26 Maart a.s.-. des namiddags tusschen 4 en 5 uur gelegenheid be staan om deze kavels te zien. Van gemeentewege zal op dat tijdstip iemand aanwezig zyn om zoo noodig aanwyzingen te doen. De ruiming van het hout moet ge schieden vóór 15 April a.s. VERGADERING K.A.B. Vrijdag was het druk in 't. Luxor- Theater, de K.A.B. hield haar feest- vergadoring met als sprekers de secretaris van de K.A.B. er. mej. Stolman, een loterij en een film, die ieder het nodige publiek aantrokken. De eerste spreker, de secretaris van den bond, belichtte het werk van de bond na de bevrijding en drong aan op hulp aan elkar.der, in solidari- teitsdienst, herwonnen levenskracht e.d. De arbeider moet beseften welk een macht fcfl heeft, maar ook en vooral, hoe hy die macht moet aan wenden. Dan sprak mej.Stolman uit Heerlen, op bevattelijke on prettige wyze wat de taak der vrouw in de tegenwoor dige omstandigheden behelst en wat het doel is van de katholieke Arbei dersvrouwenbond, waarvan zy ook in Venray een afdeling wil oprichten. De arbeidersvrouw en moeder, die haar verantwoordelijkheid tegenover haar man, baar kinderen en ook tegenover zichzelf verstaat, zal zich aansluiten by deze bond. Het lot van de wereld en van de kerk ligt in handen van de vrouw. Aldus deze spreekster. De loterij bracht de nodige verras singen en de gelukkigen kregen bruikbare dingen. De film was nu net niet het neusje van de zalm, maar dit zal nog ver anderen. Al met al een drukke en prettige vergadering. YOEDSELBVREAU VENRAY Paterslaan 20 Telefoon 416 Bekeml mak ing HUISSLACHTINGEN. Het lopende slachtseizoen wordt be-eindigd op 31 Maart. De komende week moot dus worden afgeslacht. NIEUWE AANVRAGEN. Personen vallende onder de groep „D". welkt? voorgaande jaren geen huisslachting verricht hebben, en dit jaar wel in aanmerking wenschen to kotnon kunnen t/m Donderdag 27 Maart oen Po 2 ££2 £-3 logo - -3 7 O" ;b o ia O -o H p 8'«8 m 7- n p'2» -i H f Si 2 3 2 O 5" 55 3* 7? 3 O O ?- 2 O <5® 8" 6 - O =5 w r> O *3 "3 i 2.3 3 o c "*■£■- co n - 3* 3 05 ?3 S os w SQ w cr n c. OS 3' a o pc o cr v" 5 5' c S*2*S:3 O t-gfp w O 2 S-S- 5 5,- 2 f a flTö-P- o IB TT 3- O O 5- "O <T O 03 3 2 O O 30 P- X a 5® 5 CC 3 3 Q 2 5 I g 0 O" £3 o o 1 C Q. 5 I 1 a go® d o Ê5Ü eitt e O ccO 2 5 »-«- e- a. - 2 Ff 5 -°"<S 0 c 1 2, a a 3 j rr® a a i-r- 3 ic r ;T®- £-o-ï5 =Sr ee O CC® 55 3 lr-5 3 3-i r 2 s i-g-sÜ! UW DRUKWERK van klein tot groot Fa. v. d. Munckhof drukt het vlug en goed

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1