„VENRAY VOORUIT" Geen uitbreiding pluimvee. en samenwerking by do katholieke arboidors werkelijk iets groots tot stand kan brengen. Bij de daarop volgondo bestuursvorj kiezing werden de beren L. Janssen, O. van Houdt en W. Peetere herko zen en de heer L. Jansson word ïr.et algemono stemmen als voorzitter aangewezen. Laatstgenoemde nam dan 't woord en wees op de grote govaren, die ook nu bedreigen van do kant der communisten. We zijn al te gauw geneigd om to zeggen: „Ilior in ons Venray gebeurt toch niets", maar evenals hot nationaal socialismo hier vaste voet kreog, zo zal ook het communisme hier kunnen binnen dringon, als we niet één front op- werpon, werknemers oven goed als workgovers, tegen dit hoidondom. War.t ook de werkgevers moeten niet vergeten, dat ook hun belangen verloren zijn indien hot communisme do overhand krijgt. Workgevers on worknemers, het is uw eigenbelang samen één to zijn in uo afweer van het communisme, door de woorden van Uw Bisschoppen vanuit hun Vastenbrief tot do Uwe to maken. Ook do Z.Ew. Moderator, Kapelaan Kuepers, sprak nog een opwokkond woord, waarna deze vergadoring ge- slotoii werd. Eon vergadering, die duidelijk toonde, dat onze arboidors niet alleen in woord, maar motter- daad lid zijn van eön organisatie, die hun belangen behartigt als weinig andere. Wat is de Vaticaan Missie Afdeling Nederland Talrijk zijn de noden en do won den, die door do oorlog geslagen zijn in duizenden gezinnen, over geheel Europa verspreid. Op geestelijk en materieel terrein is er nog veel te doen. Zijn Heiligheid do Paus ver langt dan ook niets liev.er, dan dat do ware charitas booefend wordt ten opzichte van iedereen, zonder onder scheid van godsdienst of nationaliteit. Hij zelf gaf hot voorbeeld door de Vaticaan Missies met priesters, dok toren en verplegend personeel uit te zondon naar de concentratie-kampen; door voedsol to zonden naar do hon- gerendo streken van Europa. Millioonen heeft dit reeds aan het Vaticaar. gekost en nog stoeds zijn negen van deze Missies werkzaam in verschillende landen. Ook Nodeiiand kent de Vaticaan Missie, die sinds het einde van de oorlog werkzaam is, met finantiele steun van Zyn Heiligheid den Paus en Nederlands Episcopaat. Wio 'heeft niet gelezen indertijd, dat de Directeur der Nedorlatidsche Vaticaan Missie was, die do ex politieke-gevangonen in de concen tratiekampen ging bezoeken on hen er uit ging halen Denk slechts aan Dachau, Bergen- Belson, Hamburg, Diez a.d. Lahn, Vaighingon, enz. En wie hoorde later niet van do zorg en het streven van de Vaticaan Missie, om uit do Neder landse Interneringskampen mot spoed do onschuldigen en de lichte geval len vry te krijgen, en verbetoring te verkrijgon in talrijke mistoestanden Thans nog zijn duizenden gezinnen uiteengerukt door vermissing van een familielid, een geïnterneerde of krijgs gevangene; doordat de vader gevlucht is voor hot Nationaal Socialisme; doordat ooti jongeman getrouwd is in het buitenland. Duizenden weten nog "niets af van naaste familieleden in het buitenland. Duizenden zijn ge slagen door armoedo en hongor in binnen- en buitonland. Do ware charitas vraagt om al deze mensehen te helpen mot raad en daad. Wy katholieken en chris tenon moeten inzien, dat Europa ten onder gaat, als wy niet de charitas booefenon tegenover iedereen. Het is een gewetensplicht voor ons. om den ovenmens in nood - vriend of vyand te helpen en dit mooton wy niet overlaten aan organisaties, die niet zuiver uit christelijke naasten liefde, maar uit menscholyke by- motievon handelen. De Vaticaan Missie is een Pause lijke Hulpactie voor alle slacht'offors van nationale en internationale ram pen, zonder onderscheid van godsdienst of nationaliteit. Zy staat onder toezicht on bescher ming van den Nuntius of Internun tius van het land, waar zy govcstigd is. Haar leden tracht zooveel dat in hun vonnogen is, do ware christelijke naastonliofdo in daden om te zotten. Door nauw onderling contacten do dirootieven van Rome opvolgend, zijn de Vaticaan Missies sterke Licht bakens in het donkere Europa; bureli^ ten van charitas; toevluchtsoorden voor iodero hulpbehoevende. In Londen, Washington, Parys, Brussel, Berlyn, Warschau, Wenen, Boedapest en in ons land kent men de Vaticaan Missies. De Nedorlandso Missie staat or.der leiding van Directeur OD. Schellokons, pr., on hoeft vyf Diensten Algomoone Dierst, Inlichtingon-Dienst, Sociale Dienst, Opaporings-Dionst, Buitonlandsche Dienst. Do Leden dozer Missie zyn inter- tornationaal en vertegenwoordigen zes nationaliteiten. Wat wil (le Ncderlandsclic „VATICAAN MISSIE 1. Uw moreele steun van hot ge bed on h ?t apostolaat van het goodo woord Als katholieken moeten wo goed zjjn voor iedereen, en juist ons krach tig gebed voor lydend Europa, en ons goed woord in allo kringen ge sproken, zal er veel toe bydragen, om de ware blydschap van Christus in zoo vologozinnon tcrugto brongon. 2. Uw fmantiöle steun De Vaticaan Misaio immers verleent alle hulp Zooals algemeen bekend mag zyn werd in Juli van hei vorige jaar, tot horoprichting van do vereeniging Venray Vooruit overgegaan. Er blyken nog tal van misverstan den ié bestaan over het doen en laten van deze vereeniging en wy menen goed to doon in een reeks artikelen, hier nader op in te gaan. In dit eersto artikeltje is het de be doeling de interne organisatie nader toe te lichten, torwyl de volgende ar- grootschen naam van hoofdbestuur betiteld wordt. Omdat allo inkomende stukken over het Secretariaat van het hoofdbe stuur loopen en van alle uitgaande stukken, alsmede convocatie's voor en notulen van de commissie-verga deringen ontvangen, blijft dit bestuur van hot doon en laten van do com- missie's volledig op de hoogte. Bly'ft do behandeling van een of andere zaak dan te languit, of werkt tikelen de afzonderlijke commissie's de commissie, volgens oordeel van het hoofdbestuur, niet tevredenstellend, zoo stelt zy zich met de betredende commissie in verbinding, om hierin verbetering te brengen. Ook worden veelal de commissie vergaderingen bijgewoond door een of meerdere leden van het hoofdbe-*^ stuur. Doordat dezo organisatie nog jong is on groeien moet, zullen enkele van de roods ingestelde commissie's gedoemd zyn om te verdwijnen, daar zy geen bestaansrecht blyken te hebben. Een enkele nieuwe zal moeten worden ingesteld. De thans bestaande commissies zijn die van algemeeno zaken,sport, schoonheid, hygiëne, propaganda, ontwikkeling en ontspanning, open bare vermakelijkheid, armenzorg on marktwezen. Doordat zoveel mogelijk getracht is voor de diver.se commissies specialis ten op het betreffende gebied te in teresseren en deze te bewegen in de commissies zitting to nemen, is de mogelijkheid geschapen voor liet ef fectief werken hiervan, hetgeen moge blyken uit de grote successen, welke reeds door verschillende commissies werden behaald. Hierover later echter meer by de bchandeline van de diverse commis sies afzonderlijk, alleen moet nog vermeld woiden dat er een contact commissie gevormd zal worden ter verkrijging van een betere samen werking van Venray-Kom met de Kerkdorpen. In dezo commissie zal van ieder dorp een afgevaardigde zitting nemen. Bepaalde wensen of grieven van ieder kerkdorp kunnen dan in do contact-commissie worden behandeld: door deze aan het hoofdbestuur voorgezet of aan de op het betreffen de terrein wqrkendé commissie wor den voorgelegd. Bij de behandeling van de commis sies afzonderlijk zal door 't hoofdbe stuur ter voorstelling enkele regels worden geschreven, waarna door de commissie-secretaris nadere mede dolingen over de werkwijze der com missie en de reeds bereikte resul taten zullen worden gedaan. voor te stellen. Laten wy U eerst eens kennis maken met bot hoofdbestuur van do vereeniging „Venray Vooruit". Voorzitter: E. Bartels, Hensenius- plein 9; Wnd. Secretaris: H. Vorbcek, Ch. Ruysstraat n.w. 3. Penningmeester: J. Janssen Heuvel straat. Vice-Voorzitter: Th. "YVintels, Hen- seniusstraat 1. Lid: J. Dorkson, Patersstiaat. Terwijl mej. L. Schaefl'ers, Paters- straat, fungeert als administratrice voor de afdeeling Vreemdelingen verkeer. Bewoog do vroegere vereeniging Venray Vooruit zich in hoofdzaak op hot gebied van vreemdelingenverkeer, do vereeniging van thans stelt zich ten doel de behartiging van alle Vonrayscho belangen in de ruimste zin, zoowei in kerkdorpen als dorp en is do vereeniging van Vreem delingen Verkeer in Venray thans nog slechts een onderdeel van de ver eeniging V.V. Venray Vooruit tracht haar doel to bereiken door een stimuloerend op treden tegenover gemeentebestuur, do gemeenteraad de veroei.igingen enz. en door actief optreden waar dit mogelijk of wenschelyk is. Zy waakt er echter ernstig voor, dat onder geen enkele omstandigheid ingegrepen wordt in de intorne aangelegenheden van de bestaande vereenigingen en slechts op speciaal verzoek daadwer kelijk medewerkt aan het tot stand komen van oen bepaalde organisatie. Door de veel omvattende taak van de vereeniging is bot- goed functio- neorenniet mogelijk, indien do enkele bestuursleden deze veelomvattende taak zelf voortaan regelen. Daarom werd ovorgegaan tot het instellen van verschillende commis- die elk een groote zelfstandig heid genieten, over een eigen voor zitter en secretaris beschikken en alleen onder supervisie staan van het bestuur van do Vereniging Ven ray Vooruit, dat daarom, tor voor koming van misverstand, met den Het De eendenstapel. broeden van eendeneieren is an boeren-pluimveehoudersniet toe gestaan. De verhouding tusschen het aantal •n te leggen eieren en het aantal bestelde kuikens is voor eenden 200:65. Het is verboden kippen- en eendeneieren in dezelfde broedmachi ne in to leggen. Om dezelfde reden, die uitbreiding van den kippenstapel belet, zal ook hot aantal eenden niet vergroot kunnen worden. De eendenstapel bedraagt thans 130 duizend stuks, hetgeen 1 vierde is van den vooroorlogschen stapel. Verdeeling van de beschikbare kuikens over kleine bedrijven. Do positie van hot veevoeder in ons land is nog steeds van dien aard, dat het niet mogelijk is in het ko mende broedsoizoon tot oen uitbrei ding van den hoonderstapel to komen. I-let Boerderybosluit 1947 van het Bedrijfschap voor pluimvee on eieren (Voedselvoorziciiingsblad no. 6 van 23 Jan. 1947) biv.it dan ook uitflui tend voorschriften or 't a.s. broed- seizoon, welko ve/j nging van den stapel en geen uitbreiding beoogen, In het afgeloopen jaar werd do kippenstapel vergroot tot 9 millioen tuks. waarvan ongeveer 57j millioen jonge hennen. Om dit peil in 't. ko mende seizoen te handhaven is het noodig, dat er ongeveer 4 miilioen kipree worden gefokt. Dat beteekent da praetyk, dat er 15 millioen brocdoieren ingelegd kunnen worden. Brood vergunningen. Voor '47 zullen broedvorgunningen wordenuitgereikt aan fokkers, onder voorwaarde, dat de verkregen kui kens, voor zoover dezo bestemd zyn voor do vernieuwing van den pluim veestapel op fok- en vermeerderings- bedrijven, uiterlijk op 27 April 1947 zijn afgeleverd; aan boeren-pluimvee- houders, die niet vergunning van liet. Bedrijfschap ovor eon brood machine beschikken, wanneer do kuikens be stemd zyn voor 't eigen bedryf; en aan aangeslotenen bij 't Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren, die over een vakbroeder beschikken van ten minste 1000 eieren of een motorbroe der en dio ook in 1946 in aanmer king zijn gekomen voor oen broed- vergunning. Het aantal in te leggen eieren be draagt 100 65 van het aantal besteld of op eigen bedryf aan te houden kuikens. De verdeeling der kuikens. Werd by do verdeeling van de kuikens in hot vorige broedseizoen er naar gestreefd eiken boor weer in het bezit te stellen van kippon, dit jaar zal de verdeeling zoo worden ingericht, dat do kippen in hoofdzaak komen op die kleine bedrijven, waar voor den oorlog reeds het houden van kippen een belangrijke bron van de inkomsten was. De voederpositie maakt het echter noodzakelijk, dat als eiscli gesteld moet worden, dat de bedrijven, die kuikens lotgewezon krijgen, in staat zyn uit eigen productie do uit deze kuikens opgroeionde kippen te voe den. De verdeel ing van de kuikens zal geschiedon door do PI. Bureauhou ders, in samenwerking met de Stich ting v.d. Landbouw, die de pluimvee houders in de gelegenheid zullen stellen oen aantal kuikens te betrek ken, Toewijzing zal uitsluitend ge schieden aan hen, van wie kan wor den aangenomen, dat zij over vol doende vakkennis beschikken over een behoorlijke huisvestingsmo- gelykheid voor de kuikens en d« daar uit opgroeiende dieren. De vaststelling van de grootte dor kuiker.toewyzing zal mede afhanke lijk zyn van de grootte en het type van het bedryf, de vooroorlogsclie hoonderstapel van den aanvrager en do behoefte tot verjonging van den huidigon stapel van don aanvrager. Do PI. Bureauhouders zullen nader bekend maken, waar en wanneor formulieren voor 't aanvragen van kuikens verkregen kunnen worden. Zonder dat men aan de hierboven genoemde voorwaarden kan voldoen, heeft 't geen zin een aanvraag in te dienen. Tesamon met den kuikenbon zal voor den opfok gedurende de eerste 13 weken 'n toewyzing voor opfok- voer en kuikenzaad worden uitge reikt. Voor zoover de vooderpositie dit toelaat, zal ook voor de uit de kuikens opgroeiende kiupon, naast 't voeder, dat uit eigeu bedryf beschik baar komt, nog voor een aanvulling worden gezorgd. Eenieder, die kuikens ontvangt, is verplicht deze zelf op te fokken, uitgezonderd bedryven met een toe wijzing van minder dan 200 kuikens. Deze mogen gezamelyk opfokken met een anderen boeren-pluimveehouder, mits het gezamelyk aantal niet boven 300 komt. Aan deze bepaling zal strikt de hanu worden gehouden. Het is noodzakelijk, dat de voeder- bon onmiddellijk bij den voeder- leverancier wordt ingeleverd, tenein de er zeker van Te z{jn, dat het noodige opfokvoer tijdig in 't bezit van den pluimveehouder is. De leverancier wordt namelyk alleen bevoorraad op de door hem ingeleverde voederbonnen. Wegens do nog zeer slechte positie van de vaste brandstoffen moet voor de opfok van toegewezon kuikens zooveel mogelijk gebruik gemaakt worden van olectriciteit. By de elektriciteitsbedrijven kun nen verzoeken worden ingediend om vorliooging van de hoevc-olheid toe gewezen electrische stroom. Zy, die geon gebruik van electrici- teit kunnen maken, kunnen een aan vraag voor vasto brandstoffen indie nen by het toewijzingskantoor van het Rijkskolenbureau in hun provin cie. gratis, en U zult begrijpen, dat de zeer groote uitgaven vraagt. Zou katholiek Nederland hierin niot kun nen voorzien, zoolang dit noodig is Iedere gave, hoo gering ook, is wel kom; maar ook rokepen wy op ver-1 asto bydragen van minstens f 2,60 per .jaar. Giften in eens, met ver melding van naam, kunnen gestort worden op Giro Nr. 268761, ton name van deu Directeur der Nederlandse Vaticaan Missie, Nijmegen. 3. Om dit alles propageeren en om als het ware even zoovele correspon dentschappen te hebben heeft de Vati caan Missie byna in elke stad, elk dorp, of elke parochie haar mede- wcrkers(stors). Deze helpen door hun arbeid belangoloos mede, om het werk der Vaticaan Missie te propa geeren en te steunen. Hier ter plaatse W. Janssen Langeweg. De Stille Omgang. Over de Stillen Omgang schreef A.B.K. in de socialistische pers: De Stille Omgang gaat weer door de straten van Amsterdam. Hot is wel het andere uiterste van de levensstijl dezer dagen. Die vereischt méér dan machtige stoeten als hier byeen zyn. Die heeft al het leeg ver toon en het verdoovond kabaal van rioode, dat een stramme organisatie uit eéo centraal punt bijeen kan brengon. Veel gedreun van in mili tair tompo marcheerende voeten, veel schetterende muziek, felle vaan dels en massale gebaren. •Deze lieden echter, uit het geheele land bijeengekomen, gaan als stille schimmen door het duister van den nacht. Alleen de late wandelaar speurt er iets van. Voor de rest slaapt do groote stad er door heen en wordt er eerst der. volgenden dag uit de kranten wat van gewaar. Zy gaan en bidden. Wel dertigdui zend tegelijk. En in een twoeden nacht van Zaterdag op Zondag hei- haalt zich dit. Want het getal deel nemers blijft steeds groeien. Groote offers aan inspanning vooral, moeten dikwyls gebracht worden om op dezen beêweg mee te gaan. Maar het niet moeilijk te doorgronden, dat ruil hiervoor een diepe bevredi ging van binnen veroverd wordt. Stille zelf-inkeer, by den openbaren, in hot duister, van duizenden toge- lyk, met stelselmatige vermijding van allo uiterlijkheid, het is te sterk eene tegenstelling tot het rumoer van onze dagen, dat geheel op ver blinding der oogen en verbijstering der geesten is ingesteld, om er niet een oogenbhk in gedachten by te verwijlen en er zich rekenschap van te geven." Aldus A.B.K., die oven verder zyn lezers opwekt om begrip te hebben voor zulk een onzienlijke en onhoor bare massa-betooging der innerlijk heid, nu wy gedoemd zyn te leven in een wereld, die van bombarie en geraas samenhangt en uitmondt in een ongedroomde verwildering. VRAGEN aan ministers. Weer heeft een aantal Kamerleden aan verschillende ministers een schriftelijke ly'st van vragen doen toekomen, welke dringond op ant woord wachten. Zoo vroeg de heer Algera aan den Minister van Binnenlandsche Zaken of hy al gehoord had, dat in 1943 een aanvang is gemaakt mot het terug vorderen van kosrwinnersver- goedingen, genoten in de jaren '39 en '40 en dat in vele gevallen hier aan is voldaan, omdat men meende, dat het een Duitsche maatregel was en men bjj een eventueel niet terug betalen last zou krijgen. Tevens vroeg hij den minister deze terugbetaling stop te willen zetten en om -bepaalde redenen het terug betaalde te willen restitueerën. Kostwiniiergoediiig militairen. De Minister van Oorlog ontving vragon van den heer Koenen of het juist was, dat 600 gezinnen van Ne- derlandsche militairen al meer dan zes maanden wachien op uitkering van kostwinnersvergoeding en of de minister maar wil vertellen,, wat hiervan de oorzaak is en of hij maat regelen wil nemen de uitbetaling te versnellen. Gratieverzoeken. De heer Donker komt nog eens terug op de gratieverzoeken van de ter dood veroordeelden en vraagt hoeveel beslissingen er thans reeds gevallen zyn en hoeveel tyd er by elk verloopen is tusschen het ind:e- nen van het verzoek en de beslis sing daarop. En hoeveel gevallen er nog behandeld moeten worden en hoeveel tyd daaraan reeds gespen deerd is. Medicamenten. Tenslotte vraagt de arts in de Tweede Kamer, de heer Mol, of de Minister weet, dat door het Ryks- inkoopbureau een aanzienlijke rest- voorraad medicamenten wordt aan geboden, zooals bij ziekenhuizen en inrichtingen, die afkomstig is uit de dump van de Canadian Medical Sto res bij Alverna—Wyclien en of de Minister het juist vindt, dat de ver koop hiervan plaats vindt door ge noemd bureau, torwyl bovendien als distributieapparaat het Rijksbureau voor geneesmiddelen beschikbaar is. Hij vraagt de minister of dit alles niet langs normale weg verdeeld kan worden en of hy deze „offerte" niet betreurenswaardig vindt,als liy weet dat zy 687.500 capsules preventives bevat. W eekoverzicht Doelmatige verdeoling vau woonruimte. Zeer binnenkort is do indiening te verwachten van een wetsontwerp tot bevordering van een doelmatige ver deling der woongelegenheid. HET GROENTEN-CONFLICT WEER OPGELOST. Met ingang van gister Vrydag is de groentehandel hervat op basis van het drie-prijzenstelsel, dat in houdt maximum-pryzen voor de vei ling, voor den grossier en voor den winkelier, De verdeeling van den aanvoer zal op de veilingen plaats hebben, onder toezicht van commissies uit de groot- en kleinhandel. Willem Rareutsz. Tot voor onkole woken geleden werden de redacties van de Neder- landsclie bladen vry frequent en gelukkig gemaakt met uitvoerige belichten over de evoluties van de walvischvaarder „Willem Barentsz' in do Zuidelyke IJszee. Deze „Sondermeldungen" waren enthousiast gesteld, zoodat in den lande de moening gevestigd werd, dat er heel wat walvisschen, ergo heel wat vet uit de zee gehaald werd. We voelden ons al gelukkig! Maar.... sinds een paar weken moeten we de berichten missen. Booze tongen beweren, dat er zoo'n beetje de klad in gekomen is_.e:i dat in ieder geval de vangsten'ihinder reden tot juichen geven dan men had voorgesteld. Hot schip zou in Mei van dit jaar weer belast en beladen in ons land terug zou zyn. Dat wil zeggen, dat de walvischvaarder om dezen tyd haar buit binnen moet hebben. We zitten nu met smart te waeh ten op de eerste berichten, want we willen nu toch wel eens weten in hoeverre die boo^e tongen hoos zyn geweest Te weinig vliegtuigen, zegt de P.T.T. Naar aanleiding van klachten over vertraging in de luchtpostverzending naar Indiö, deelt de P.T.T. mee, dat het laadvermogen der vliegtuigen te klein is, om alle aangeboden lucht post terstond te verzenden Wat nood gedwongen achter blijft, gaat met „volgende vluchten" mee. Getracht wordt, het aantal K.L.M.-vluchten op te voeren. (Het in Batavia verschy nend dagblad heeft er op gewezen, dat de Postdienst in Batavia in staat is alle binnenkomende post binnen 24 uur te verwerken, doch dat de Nederlandsche P.T.T. in gebreke blijft. Richtprijzen der akkerbouwproducten De richtpryzen voor 1947 zyn vast gesteld als volgt: (ter vergelijking zijn de richtprijzen welke gelden voor oogst 1946, tusschen haakjes ver meld); per 100 kg. Tarwe f 20.— of (f 20.50); rogge f 20.- (f 20.25); gerst f 19.- (f 19.50); haver f 17.50 (f 18.—); groene erwten f 31.— tot 35.— capucyners f 42.50; grauwe erwten f 50.—; bruine boonen f 45.-; witte boonen f 50.-; veld- boonen f 21.—; duiveboonen f 21.— tot f 25.—; koolzaad f 50.— (f 45.- blauwmaanzaad f 70,— tot f 85. karwiizaad f 50.— tot f75.— (f70.—); lynzaad f 50.— (f30.—): geel mosterd zaad f 35.— tot f 55.— (t 50.—bruin mosterdzaad f 80.- (f 70.—kanarie- zaad f 25.— tot f 40. fabrieksaard appelen f 4,75 (f 4.75); suikerbieten f 34.— per 1000 kg. (f 88.50); chichor6i f 40.- per 1000 kg. (f 48.50). GRAAN EN VLEESCH VOOR NEDERLAND Voor April is aan Nederland door het Am. Dep. van Landbouw 58.000 ton graan toegewezen. Ons land komt hierbij, wat de grootte van de toe wijzing betreft op de zevende plaats. Voorts heeft de Intern. Nood-Voed- selraad te Washington een voorloopig distributie-program voor vleesch ge publiceerd. De toewijzingen zijn over twee lijsten verdeeld. De eerste lijst geeft de vleeschaanvoer over de eerste zes maanden uit alle bronnen, behalve Denemarken. Hierop komt Nederland voor met een toewyzing van 12 mil lioen kg. en Npd. Oostlndië met 8 millioen kg. Volgens een tweede lijst, welke de hoeveelheid Deensch vleesch over geheel 1947 vermeldt, zal ons land nog 1,8 millioen kg. ontvangen. Minder margarine, meer boter De grondstoffen-aanvoer in het bin nenland voor de margarine-industrie op het oogenbhk door de weers omstandigheden moeilijk, aangezien dit vervoer in hoofdzaak per binnen schip geschiedt. Daarom ligt het in de bedoeling in het totale vetrantsoen voor de periode van 2 tot 15 Maart 125 gram margarine te vervangen door eenzelfde hoeveelheid botor. Het rantsoen van 500 gram bestaat dan voor de helft uit boter en voor de helft uit margarine voor de hou- van een A-, B- of C-kaart. De kinderen met een D- of E-kaart be houden het gebruikelijke rantsoen van 125 gram margarine en 250 gr. boter. De voor genoemde periode meer verstrekte boter zal later worden in gehaald door tijdelijke vergreotingvan het deel margarine. Vijftigduizend jonge boeren in moeilijkheden De Kath. Ned. Boeren-en Tuinders- bond heeft in Casino te 's-Hertogen- bosch oen bijeenkomst belegd, waar op dr. van Haaren het algemoene probleem schetste, waarvoor de jonge boeren thans staan. Aan emigratie is z.i. niet te ontkomen. Wy dienen deze echter te zien als een noodzake lijk kwaad en de K.N.B.T.B. zal aan dacht schenken aan de godsdienstige economische fkanten van het vraagstuk. Ir. Horsmans toonde vervolgens aan, dat voor 50.000 jonge boeren slechts twee uitwegen openstaan: óf in Nederland een ander beroep kiezen, óf in het buitenland zich een eigen bestaan als boer verzekeren. Voor vestigingsmogelykheden komen Bra zilië en Frankrijk het meest in aan merking. "Hot ligt in de bedoeling, dat de hond in Zuid-Frankryk een speciaal opleidingscentrum zal oprichten. Een commissie heeft inmiddels ook reeds in Brazilië de kwestie bestudeerd en onderzoekt nu nog een gebied aldaar op grondkwaliteit. Voor emigratie van boeren naar Argentinië, naar Canada en naar Australië worden voorbereidingen ge troffen, aldus spreker. Speciale emi- gratiegroepen, onder do R.Iv. boeren, zullen door middel van cursussen en voordrachten geïnstrueerd worden. Veesmokkel aan do Nederlands-Belgische grens In de gemeente Chaam (N.Br.) naby de Belgische grens heeft de politie in samenwerking met den C.C.D., kommiezen en marechaussee 'n uit- gobroiden veesmokkel naar België ontdekt. Reeds zyn 12 personen in arrest gesteld o.w. een expediteur uit Chaam met zijn drie zoons. Zondag konden 17 paarden achterhaald wor den by de grens. Het onderzoek duurt voort. In *t kort. De 76-jarige E. Scliryen uit Giet- tocoven (L.) is aan de gevolgen van kolendampvergiftiging overleden. - Tijdens een vechtparty op den Mierloschen weg te Helmond is do 46-jarige S. uit Mierlo-ITout zoodanig gewond geraakt, dat hy aan de ge volgen is overleden. - De arbeider J. H. van de Sanden uit Tilburg, die in de fabriek derN.V. Mommes en Ilunfeld met beide beenen in een machine raakte, is aan de ge volgen overleden. „Steenen tijdperk." In Deelen Na het tijdvak, dat er auto's en onderdeel in massa uit de dump verdwenen, hoeft het vliegveld Deelen nu een steenen tijdperk doorgemaakt. Door de hei loopen hier vele kilo meterslang j wegen, die de Duitschers indertijd hebben laten aanloggen en waarin millioepen steenen zyn ver werkt. Deze steenen zyn nu het object geworden, dat tal van lieden al sinds weken daarheen trok. Politiebeambten en jachtopzieners zagen we! steeds meer karren en vrachtauto's met steenen rydeu, maar 't was toch eigenlijk een toeval toen iemand zich eens een keer afvroeg waar die alle vandaan kwamen. Het bleek toen, dat niet alleen de boeren in de omgeving, die een schuurtje of varkenskot wilden bouwen, hun bouwmateriaal op Deelen gingen „op rapen", maar dat er ook lieden wa ren, die er een zaakje var. maakten in deze steenen een voordei lig handeltje dreven. Op deze wijze zyn naar schatting oenige honderdduizenden steenen verdwenen. Het aantal verdachten en dan niet menschen, die met een paar honderd klinkers genoegen na men bedraagt al 55. Verpleegsters ontbreken.,.. Het sanatorium Beatrix-oord te Appelscha herstellingsoord voor de drie noordelijke provincies be hoeft door do toeneming der t.b.c. dringend uitbreiding. Een voorloopige oplossing kwam er, doordat het be stuur do beschikking kreeg over twee nieuwe Zweedsche barakken. Dezo staan er nu, uitgerust met verschei- deu bodden, gereed. Honderden pa tiënten wachten op opname, maar de verpleegsters ontbreken. Ruimer productie binnenbanden De productie van rijwielbinnen- banden heeft eenigen tyd gestagneerd door een tekort aan ventiels. Naar men verneemt, zyn de voor uitzichten ten deze thans aanmerke lijk verbeterd, doordat do aankoop- mogelijkheden in het buitenland zyn verruimd en de regeering bovendien nog een extra kwantum ventiels voor directe levering heeft kunnon aan- koopen. VIERHONDERDDUIZEND RADIOTOESTELLEN In één jaar tyds is het aantal aan gegeven radiotoestellen hier te lande met byna 400.0U0 gestegen. Op 1 Jan. 1946 bedroeg het 300.282 stuks en een jaar later 697.279. Ondanks deze sterke toeneming is nog lang niet het peil van voor den oorlog, of liever van voor den Duitschen roof bereikt. Immers op 31 December 1939 bedroeg het aantal geregistreerde apparaten 1.025.876, welk getal op 30 Junil942 nog was opgeloopen tot 1.185.798. Dit is het hoogste bekende getal. De aansluitingen aan do radio distributie staan er beter voor. Die zijn boven het vooroorlogsch niveau uit gestegen. Bedroeg haar aantal op 31 December 1939 411.720, op 1 Oct. 1946 was dit aldus het C.B.S. geste gen tot 458.995. Merkwaardig was het verloop in den bezettingstijd, toen vele Nederlanders niets voelden voor de uitzondingen van den „Nederland- schen" omroep. Op 31 Dec. 1940 was het aantal aansluitingen al vermin derd tot 305.247 en op 31 Dec. 1941 tot 255.051. Toen kwam er weer een langzame styging: 30 Juni 1942 269.473 en daarna toen do radio toestellen gestolen waren of onder gedoken ging het weer sterk omhoog: 30 Juni 1944 438.753. Maar toen kwa men er ook wel verheugende berich ten door! Graauoogst bedreigt 2 In den Haarlemmermeerpolder ziet men den toestand ten opzichte van het wintergraan zeer somber in, om dat men vreest, dat al het uitgezaaide wintergraan vernield is. Aangezien uit a!le deelen van het land dezelfde berichten komen, acht men de ver wachtingen voor een goeden graan oogst ernstig bedreigd. Het ontbreken van zaaigoed voor zomergraan kan toe leiden, dat in het komend najaar do broodpositie in ons land zeer ernstige moeilijkheden zal onder vinden, tenzy hot benoodigde zaaigoed alsnog ten spoedigste kan wordea aangevoerd.

Peel en Maas | 1947 | | pagina 2