De begroting voor 1947. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De wereldproductie van kunstmeststoffen verzekering Bi] brand: Hoe Hitier Zweden dreigde Zaterdag 1 Maart 1947 No. 9 Acht en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 L EN MAAS Advertentieprijs 10 ct. per 3 mm./regel minimum fl 1.00 Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.C0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Het was reeds lang een publiek geheim, dat de komende begroting een allesbehalve rooskleurig beeld zou te zion geven van de finantiöle positie van onze gemeente. Maar toen de Voorzitter in de laatste raadsver gadering bekend maakte, dat het nad9lig saldo over 1917 geschat werd op f 128.727.99, werd de dreiging van „noodlijdende gemeente" plotseling bittere werkelijkheid Wat zijn nu (le oorzaken Op de allereerste plaats moeten zy gezocht worden in de belangrijke stijging van de uitgaafposten, zoals de jaarweddeposten met de daarbij behorende sociale lasten. Zo is deze post tegenover het vo rig jaar met f 14.000 gestegen. Dit jaar bedragen de jaarweddes f 74.750 vorig jaar f 60.406.46, zonder de nog daarbij komende sociale lasten. Ook het onderwijs vraagt ieder jaar meer offers van de gemeentekas. Zo zjjn de kosten voor dit jaar ge raamd voor het bijzonder gewoon lager onderwijs op f 49.443.20 en de inkomsten op f 10.591.75 (vorig jaar resp. f 39.088.52 en f 8.580. zodat het nadelig saldo is voor 't jaar 1947 f 38.851.45 (vorig jaar f30.508.52) ter wijl de schoolgelden dit jaar maar f 1000.— zullen stijgen en de vergoe ding, die de gemeente verstrekt, be doeld in artikel 101 der L.O.-wet 1920, stjjgt daarentegen van f 19,750 tot f 30.375. Ook de verpleging van armlastige krankzinnigen vraagt vele grote of fers der gemeente. Waren vorig jaar de kosten f 20.428.50, dit jaar worden zij geraamd op f 28.062.50. Het Burgerlijk Armbestuur kan zichzelf al lang niet meer helpen, maar ook dit jaar wordt voor deze post weer veel meer gevraagd als het vorig jaar, de subsidie is namelijk geklommen van f39.800.— tot f56.300. Hiertegenover staan slechts enkele belangrijke verhogingen van inkom sten, zoals meerdere uitkering in verband met de financiële verhouding tussen het Rijk en de Gemeente, die steeg van f 102.000.— vorig jaar tot f 133.242.30 in dit jaar. Ook de Vermakelijkheidsbelasting zal wat meer geld in de lade bren gen. "Werd vorig jaar slechts f 7000.— geraamd, dit jaar verwacht men een opbrengst van f 30.000.— Trouwens een verhoging der belas tingen, o.a. de hondenbelasting, die dit jaar op f 2000.— wordt beraamd, tegen vorig jaar f1500.— en een ver hoging der legesgelden van f 1200.— tot f 2000. zullen het hunne er toe moeten bijdragen om dit gat emgs- zips te stoppen. Vermeldden wij hierboven reeds, dat het buitengewoon lager onder wijs f 1000.— meer aan schoolgeld zal moeten opbrengen, de ULO zal hetzelfde lot ondergaan. Ook hier verwacht men f 1000.— meer aan inkomsten. Ook de Rioolbelasting wordt hoger geraamd voor dit jaar, waren de op brengsten het vorig jaar geschat op i 8000.—, dit jaar is de raming f 500 hooger. Bovendien zal moeten getracht worden te komen tot vermindering van de ten laste van het Burgerlijk Armbestuur blijvende kosten van verplegen van t.b c.-patiënien in sa natoria en ziekenhuizen, terwijl ook ernstig gepoogd zal wórden om de bijdragen van particulieren in de kosten van verpleging van armlastige zwak- en krankzinnigen te doen sty- g®n. T Hoogstwaarschijnlijk zullen de ko mende jiren ook een flinke daling brengen in de kosten van de Distri- butiedienst, die dit jaar toch ook weer, na aftrok van de Rijksbijdrage f7747.77 uit de gemeentekas moet hebben. De gasfabriek zal dit jaar waar- schijnlyk voorgoed uit de begroting verdwijnen, daar binnenkort een voorstel van B. en W. te verwachten is tot liquidatie dezer fabriek en overdracht van het buizennet aan de N.V. Limagas. Het zal eenieder duidelijk zijn, dat wij nu aangewezen zijn op het Rijk en dus practisch noodlijdend zijn geworden, indirect door de oorlogs handelingen hier ter plaatse, die èn meer personeel eisen èn minder be lastingen doen opbrengen. Want be halve de Hoofdstukken Eigendommen niet voor openbaron dienst bestemd. Algemeen Beheer en Belastingen is overal een nadelig saldo, Zo zien we de volgende nadelige saldi opgenomen voor: 1946 Openb. veiligheid (politie, brandw.) Volksgezondheid (besm. ziektebestr. en vleeskeuring) Volkshuisvesting Openb. werken ONDERWIJS: Byz. L. Onderw. B(jz. voortgez.id. Byz. uitgebr. id. Subsidies enz. Ondersteuning aan behoeftigen Aan werklozen Landbouw Handel, nijvorh. Bëdryf exploitatie woningen Overige uitgaven 1947 26.804.45 28.218.15 11.817.21 2.606.50 49.905.02 30.508.52 2.205.- 3.729.- 3.558.73 57.946.05 5.462.43 1.035.51 2.373.52 8.272,84 9.879.- 3.119.65 34.494.84 38.851.45 3.77 5.885.45 4.895.82 81.362.80 '753.75 1,031.97 837.50 7.412.! 11.000.- ENIGE BIJZONDERHEDEN De Gemeente schat de te i belastingen dit jaar als volgt: i.000. 1.500. .200. 1.500.- 1.600. .940. .551.42 .000.- .000. .000.- .310.- Wegonbelasting Rioolbelasting Trottoirbelasting Grondbelasting beb. eigend. idem onbeb. idem Personeele belasting Suppletie van 't Rjjk voor de mindere opbrengst Hondenbelasting Vermakelijkheidsbelasting Ondernemingsl^lasting Vergunningen Al met al zullen deze belastingen f 92.854.42 in 't laadje brengen tegen over vorig jaar f 65.800, exclucief de wegen-, riool- en trottoirbelasting, die bij openbare werken komen. Het valt niet mee om nu de hand op te moeten houden by de Regering, maar wat de Gemeente nu overkomt, ieder lid van haar gemeenschap al overkomen sinds de dag, dat men moest evacueren. En zolang niet defi nitief het oorlogsslachtoffer de ver vangingswaarde uitbetaald krijgt, voor wat vernield of beschadigd is, zolang zal steeds de Gemeente moeten blijven aankloppen, zolang zal Venray steeds „noodlijdend" blijven, omdat zij gedragen heeft de last der be vrijding voor het gehele land, voor het land, dat haar nu als bedelaar laat staan, evenals zij ieder oorlogs slachtoffer afscheept met een aalmoes. We zijn „noodlijdend", het resul taat van jaren zuinig beheer is ver dwenen bij de leniging van het na oorlogse leed en het zal wellicht jaren duren voordat wij weer ons zelf be druipen kunnen. Wellicht jaren, of zal Regering nu eindelijk recht doen aan hen, die de spits afbeten en daar nu voor boeten'? ■Wy hopen het van harte. Tekort ondanks vergroote productie De huidige wereldproductie van kunstmeststoften, t.w. stikstof, op losbare fosfaten, natuurfosfaat en kali bedraagt thans,23.3 millioen metrieke tonnen tegen 20,7 millioen vóór den oorlog. Dat er ondanks deze vergroote productio nog een tekort van 10 pet. van de huidige productie is, vooral aan stikstof wordt veroorzaakt door de gestegen vraag naar kunst mest in de door den oorlog getroffen landen, liet hoogere inkomen van de boeren in sommige landen, waardoor zy meer kunstmest kunnen koopen en een overal ter wereld steeds dui delijker aan den dag tredend begrip ten aanzien van de moreele verplich ting om hongerige volken te voeden, dus zooveel mogelijk te produceeren. Ieder land kan meer kunstmest van de een of andere soort gebruiken en ongetwijfeld zal het voorjaar van 1947 zich kenmerken door een tekort aan kunstmeststoffen en een onder- lingen strijd van landen om meer voorraden te verkrijgen, speciaal stikstof. De stikstofbindingsindustrie in Europa was vóór den oorlog in staat het verbruik in Europ te dekken. Thans importeert dit werelddeel 9,2 pet. van zijn behoefte, doch daar mee is het tekort niet weggewerkt- Er blykt nog een behoefte tezyn van minstens 472.000 ton zuivere stikstof. Gebrek aan kolen, cokes, gas en elec- trische energie en het ontbreken van bepaalde industrie-onderdeelen zyn oorzaak van het achterblijven dei- productie. Hierdoor blijft jaarlijks een capaciteit van ca. 200.000 metrieke tonnen ongebruikt. Dit feit heeft de volle aandacht van 't „Fertilizer Working Commitéó" van het „Emer gency Economie Committee for Europe dat 'dan ook met het oog op 't ver krijgen van aanvullende kolentoewy- zingen door de „European Coal Or ganization" een opstelling gemaakt heeft in hoeverre de stikstofmest- stoffenproductie verhoogd zou kunnen worden gesteld. Het resultaat wees uit. dat een toewijzing van 146.000 ton kolen en cokes een grootere productie van 8.665 m. tonnen stikstof zou opleve ren. Yan deze hoeveelheid kolen zouden dan nog 80.000 ton cokes voor andere doeleinden vry komen. Yolgens deskundigen geeft iedere ton zuivere stikstof, die niet voor een normale bemesting kan worden gebruikt, 'n vermindering van den graanopbrengst van 15 ton. Stelt men dit cyfer bij overigens gelijkblijvende factoren, die een ge middelden oogst bepalen, op 12 lom graan, dan kan een netto toewijzing van 675.000 ton kolen per jaar een grootere graanopbrengst van l1/* mil lioen ton beteek enen. Bij de berekening van de hoeveel heid kolen is rekening gehouden inet het feit, dat de toewijzingen voor de zomermaanden minder zijn dan die voor de wintermaanden. Do E. C. O. heeft inmiddels mede gedeeld, dat voor Februari en Maart zeer waarschijnlijk geen aanvullende toewijzingen gegeven kunnen worden. Mocht dit evenwel toch mogelijk blij ken, dan zal de verdeeling overeen komstig de voorstellen van de E. E. C. E. geschieden. De verdeeling van de kunstmeststoffen De kunstmeststoffen worden inter nationaal gedistribueerd (allocatie systeem). Met de rechtvaardige ver deeling van de beschikbare voorraden is belast het „Committee of Fertili zers" van de „Internationaal Emer gency Food Council". Het beleid van dit comité wordt echter doorkruist door de wenschen van de producen ten om hun producten op blijvende markten af te zetten, d.w.z. het allo catie-systeem te laten vervallen. Indien geen nieuw systeem van rechtvaardige distributie wordt ge schapen, zal het ontbreken van een internationale controle geen ernstige nadeelen hebben voor de distributie van natuurfosfaat, kali en in mindere mate voor die van oplosbare fosfaten. De verdeeling van'stikstof zal dan echtereen moeilijk probleem worden. De meer dan 100 gegadigde landen kunnen verdeeld worden in drie groepen. Er is een kleine groep, die een teveel aan stikstof heeft. Een tweede groep heeft een teveel aan andere meststoften. De derde en grootste groep is byna geheel afhan kelijk van de beide andere groepen. Bij het ontbreken van 'n allocatie systeem zullen beide eerste groepen een veel betere positie innemen dan de derde groep. Werk en en sparen ?;De sociale Boete en versterving Geteekend met het aschkruisje zyn wy den heiligen vastentijd ingegaan. Deze tyd is een tyd van boete en versterving, schryTt de Z.E.-Pater P. H. Rongen O.C.R. in de Teg. Crt. en vervolgt dan: Is er wel een woord, dat ouder- wetscher en aftandscher klinkt dan boete en versterving in onzen mo dernen tyd van uitspatting en zin- nenlust We kiygen er kippenvel van en een draaierig gevoel in de maagstreek. Wat is er van de vroegere ge strengheid overgebleven in onze lie- dendaagsche vastenpractyk Nog minder dan de schim van de vroe gere werkelijkheid. In de eerste eeuwen van de Kerk werd op de vastendagen pas na zonsondergang de eerste maaltyd gebruikt, wat de Mohamedanen in hun vastenmaand thans nog streng onderhouden. Geheel den vastentijd door was het voedsel van den vasten de z.g. cibus quadragesïmalis voorgeschreven, waarbij niet alleen vleesch, visch en eieren, maar ook alle zuivelproducten verboden waren prêcies zooals de ouderen onder ons zich nog het menu van Goeden Vrijdag kunnen voorstellen Op boete en versterving mag nooit de klemtoon vallen, het is geenszins de alleen-zaligmakende theorie van het geestelijke leven, maar in een behoorlijke christelijke levensopvat ting kunnen ze toch niet gemist worden. Zonder boete en versterving geen onthechting, zonder onthechting geen zelfbeheersching, zonder zelf- beheersching geen overwinning van de zonde. Al dispenseert Vader Bisschop ons van de verplichting tot vasten, van de verplichting tot onthouding op de Zaterdagen, geen Paus van Rome kan ons ontslaan van de verplichting tot boete en versterving. Als onze maag niet behoeft of niet kan vasten, moet onze tong vasten door minder kwaad te spreken, door minder te roddelen, door minder te lasteren; moeten onze oogen vasten door byv. gedurende den vastentijd niet naar de bioscoop te gaan, moet onze smaak vasten door niet te snoepen, door minder te rooken, er zyn mannen en jongens, heusch niet tot de fijnen van de parochie behoorend, die van Asch-Woensdag tot Paschen niet rooken door aan tafel geen toetje-na te geven, dooi den borrel en het glaasje pils met rust te laten. Ik heb verloofde paar tjes gekend, die elkaar gedurende den vasten niet zoenden.... een uitmun tende versterving. Waarom zouden in dezen tijd man en vrouw niet meer van elkaar ver dragen, minder op elkaar mopperen, hartelijker en voorkomender jegens elkaar zyn Tot iets zijn we allemaal in staat: vaker naar de kerk gaan, veelvul- diger communiceeren, trouw de ly- densmedidaties bijwonen. Wanneer we door den waren geest bezield zyn en wat meer zorg aan onze ziel be steden, behoeven we voor de eerste christenen niét onder te doen, al Geen sparen zonder vertrouwen. De overheid moet het wekken. Van het door de regeering uitge geven consigne: werken en sparen, komt ten aanzien van het sparen (nog?) niet veel terecht. De oorza ken daarvan zyn talrijk en niet moeilijk aan te wyzen. Het valt vooralsnog niet gemakkelijk na te gaan, in hoeverre in het thans af- geloopen jaar door enkelingen posi tief gespaard is, want het is over duidelijk, dat door anderen in zeer belangrijke mate spaargelden zyn opgenomen voor consumptatieve doeleinden. Zoo is in 1946 door de Rijkspost spaarbank en de particuliere spaar banken circa 370 millioen gulden meer uitbetaald dan ontvangen. Plet lijdt geen twijfel, dat daarbij liet voorbeeld van de overheid, door het boven haar stand leven, geen gunstige werking heeft gehad. Plet is duidelijk, dat de liquidatie van den oorlogstoestand groote staats uitgaven met zich brengt en dit feit op zichzelf zou de belastingbetalers zelfs kunnen verzoenen met rigou reuze belastingmaatregelen. Maar evenzeer begrypelyk is, dat, nu dit moment van reëele besnoei ing der staatsuitgaven nog geen sprake is, juist de spaarder zich voor de toekomst weinig gerust voelt en vreest van toekomstige aanslagen door de overheid opzijn spaargeld de dupe te worden. Daardoor wordt het sparen voor diggenen, die de span ning tusschen loonen, efi prijzen niet zoozeer voelen, stellig niet bevorderd. Wy zyn thans van de regeering een spaarcampagne te wachten en het moet ons van het hart, schryft de Tyd, waaraan we dit artikel ont- leenen, hierby een gevoel te krijgen van den vader, die zijn kinderen wil leeren zich te gedragen, maar zelf de regels niet in acht neemt. Hoe kan een overheid, die niet voor een sluitend budget kan zorgen verlangen, dat anderen nog op hun budget overhouden en dan liefst niet te weinig Daarom zal een spaarcampagne niet baten, als het goede voorbeeld ont breekt., hoe theoretisch en psycholo gisch knap deze ook mag worden opgezet. Het mislukken van een der gelijke campagne staat dan ook wel tevoren vast. Het is dus niet zoozeer een spaar campagne, als wel het goede voor beeld, dat te onzent het sparen kan bevorderen. Zeer zeker speelt ook de goedkoop-geld-politiek een groote rol. In een tijd, dat het prijsniveau sterk is gestegen, en het publiek geduren de eenige jaren practisch geen duur zame verbruiksgoederen heeft kunnen koopen, is het zonder meer duidelijk dat spaargelden slechts kunnen wor den aangetrokken, indien de voor waarden attractief zyn. Zeer zeker is het Neder- landsche volk een spaarzaam volk geweest, maar de invloed van vyf oorlogsjaren, waarin men uit lijfsbe houd gedwongen werd in te teren en een groot deel der bevolking de waarde van het geld absoluut niet meer kende, zal zich vooi'al by de jongeren nog jaren doen gelden. Zoowel het consumentencrediet als de noodvoorziening ouden van dagen, hoe noodzakelijk in vele gevallen ook, geeft door den vorm, waarin zy gegoten zijn, den indruk dat sparen (is zorgen voor de toekomst) voor het individu niet meer noodzakelijk is en dat de Staat (alle belastingbe talers) deze zorg wel op zich neemt. In één sector van onze gemeen schap blykt de oud-Hollandsche eigen schap van sparen nog te bestaan. Wy doelen hier op het institutionele spaarcontract en deze fiscaal be schermde spaarsector heeft in feite onder de spaarinspanningen de meest belangrijke bijdrage geleverd. Want waar de kapitaal-emissies weinig suc ces boekten, de beurs geen beurs meer genoemd kan worden en de ingelegde bedragen by de spaarban ken aanzienlijk terugliepen, heeft de productie bij de levensverzekering maatschappijen in 1946 een nieuw record geboekt. Een aannemelijke schatting leert namelyk, dat de productie in 1946 ruim 1,2 milliard gulden heeft be dragen en het premie-inkomen in dat jaar de 375 millioen zal benaderen. By deze cijfers zyn nog de pensioen fondsen buiten beschouwing gelaten, die echter tezamen geen onbelang- ryken factor vormen. Voor sparen is vertrouwen noodig. Bij de reeds genoemde instellingen bestaat dit vertrouwen on de fiscus is in dezen sector bescheiden in zyn eisch, al kan de overheid heel best roet in het eten gooien door de maat schappijen door haar politiek uit te mergelen. Als het vertrouwen er is, zal een spaarcampagne door onzen volksaard wellicht overbodig zijn. Maar de cijfers bewijzen, dat aan de propaganda het vertrouwen vooraf moet gaan. Dan zal het een heilige vastentijd doen we dan "ook"geen boeteTn'zak jvoor ons worden en een nog schooner Er zitten enkele leemten in de sociale verzekering, waar men in het Huis van de Arbeid tegen te velde trekt. Onder de punten, die volgens de arbeidsbeweging dringend nood zakelijk zyn, komt in de eerste plaats de eisch, dat by de toepassing van de sociale verzekering meer conse quent rekening meer consequent re kening moet worden gehouden met de grondige wijziging, welke de laatste tyd in de loonvorming heeft plaats gehad, met name door de verhooging van de kinderbijslag. Deze is thans zulk een integrerend deel van de loonvorming geworden, dat de uitkeeringen van de Ongeval lenwetten en van*de Invaliditeitswet, die practisch alleen gebaseerd zyn op het z.g. prestatieloon, noodzakelijk herziening behoeven, daar anders de noodtoestand in de desbetreffende gezinnen, sociaal gesproken, onver antwoord is. Als voorbeeld het volgende geval: neem een vader met een gezin, be staande uit man, vrouw en acht kin deren, die werkzaam is tegen een uurloon van 70 ct. Deze man heeft een weekinkomen van 48 x 70 ct. is f 33.60, plus f 22.20 kinderbijslag, alzoo totaal f 55.80. Komt deze man tengevolge van een bedrijfsongeval te overlijden, dan wordt de weduwe- en wezenrente voor de nagelaten be trekkingen niet berekend naar het feitelijke weekinkomen yan f 55.1 (dat is prestatieloon plus behoefte- loon f 33.60, met volkomen verwaar- loozing- van de in de huidige loon vormingsverhoudingen onontbeerlijke kinderbijslag. Deze aangelegenheid is sinds eenige tijd in behandeling by de Raad van Vakcentralen en de Stichting van de Arbeid, zoodat verwacht mag worden, dat binnen afzienbare tijd aan Je regering zal worden verzocht by Wetswijziging in deze schrijnende leemte te voorzien. Er is nog een andere leemte in de sociale verzekering. In art. 55, lid 11, van de Ziektewet wordt bepaald, dat het kraamgeld, krachtens deze wet aan een weduwe gegeven, alleen dan wordt uitgekeerd, indien haar beval ling plaats heeft bir.nen een maand na het overlijden van haar echtgenoot. Het zou alleszins billijk zyn, indien betreffende de toekenning van kraam geld aan weduwen van verplicht ver zekerden aansluiting werd gezocht bij de desbetreffende bepalingen van het Burgerlijk "Wetboek, waardoor deze termijn gesteld zou worden op 300 dagen in plaats van één maand. Ten slotte nog een leemte in de regeling van de kinderbijslag: in een kinderrijk gezin, waarvan de vader is overleden, of invalide is geworden, en waar een of meer der grootere kinderen iets verdiener., wordt geen kinderbijslag genoten krachtens de Kinderbijslagwet. Billijk zou het zyn, indien in der gelijke gevallen een der kinderen, als kostwinner van het gezin op tredend, in aanmerking zou kunnen' komen voor kinderbijslag ten be hoeve van zyn kleine, niet verdienende broertjes en zusjes. Dit zou kunnen worden verkregen indien in dergelijke gevallen de fei telijke kostwinner, op één lijn gesteld werd met „de arbeider", genoemd in art. 23, le lid van de Kinderbijslag wet. Lind 1940 had Zweden 129,105 man op weg naar Noorwegen on 133.153 man van Noorweger, uit over zyn grondgebied laten vervoeren. en asch. jen heerlijker Paaschfeest l BEL 392 Vorige week zyn twee Zweedsche witboeken gepubliceerd, waarin Zwe- dens rol in den oorlog wordt uiteen gezet; In deze witboeken wordt ver- Gaard, dat Zweden den Duitschers had toegestaan, Duitsche zeelieden en gewonden uit Noorwegen materiaal en personeel van het Roode Kruis naar Noorwegen door Zweden te ver voeren. Echter eischte Goering reeds op 6 Mei 1940, toen de Britten en Noren nog tëgenstand boden op Noorsr.hen grond, dat in Roode Kruis-pakketten munitie zou worden vervoerd, welke pakketten een speciaal teeken zouden dragen, opdat ze niet, zooals de ge- gewone Roode Kruispakketten door de Zweedsche douane zouden worden geopend. Zweden weigerde, ofschoon Hitier den Zweedschen vertegenwoordiger te Berlijn toevoegde: „Ik vermorzel alles wat my in den weg treedt en ik zal voor Zweden geen uitzondering maken". Toen het toch voorkwam, dat de door Zweden vervoerde Roode Kruis pakketten" munitie bevatten, heeft Zweden geprotesteerd. Zweden heeft een tegenvoorstel gedaan, em Noord- Noorwegen met Zweedsche troepen te bezetten en zoo de neutraliteit van dat gebied te handhaven. Nadat Noorwegen geheel bezet was oefende Duitschland pressie op Zweden uit om het transport van soldaten „met verlof' en van motorbooten en auto's toe te staan. BOEREN VREEZEN HET ERGSTE voor winter-granen Tekort aan nienw zandgoed Door de late sneeuwval is de vorst diep in de grond doorgedrongen. In de eerste en tweede vorstperiode had de wintertarwe in Nederland nog niet veel geleden. Steekproeven in ver schillende delen van ons land. o.a. Friesland en de Haarlemmermeer, hebben dit bewezen. De derde langdurige vorstperiode heeft echter groote schade veroor zaakt. Op vele plaatsen is bovendien de sneeuw, die op het veld als een wollen deken werkt, door de felle Noordooster de akkers gewaaid. Verschillende byzonder wmtorvaste granen, zoals de Carstens V, en Elizabeth, zyn beter tegen de koude bestand. Maar ook by deze rassen zal het uitwinteren groote schade ver oorzaken. Een zeer voorloopige schatting voor Limburg houdt er rekening mee, dat pl.m. 70 pet. van de te velde staande ingezaaide wintertarwe als verloren moet worden beschouwd. HetHoofd- bedryfsschap Granen, Zaden en Peul vruchten ziet de zaak nog niet zoo donker in. Het heeft voor ons land een schade- raming van 40 tot 50 pet. In het ge- heole land is momenteel een gewel dige vraag naar zomerzaaitarwe. Ook hieruit blykt duideiyk, dat de boeren het ergste vreezen. Ongelukkig ge noeg zyn de voorraden zomer-zaaitarwe in ons land zeer gering. Door het natte weer by de vorige oogst heeft men veel tarwe kunst matig gedroogd. Hierdoor is een deel van de kiemkracht van 't graan ver loren gegaan. Ook door de leverings premie voor de boeren bij de vorige oogst is veel zomertarwe vroeg af geleverd en via de handel tot brood- meel verwerkt. Alles wordt in het werk gesteld om zooveel mogelijk zaaigoed ter beschikking te krijgen. De handel in ongekeurde zomertarwe en haver is" vrijgegeven. Het is dan ook te verwachten, dat bij een tekort aan zaaitarwe vooral in Zuid-Limburg meest haver of desnoods gerst op de uitgewinterde akkers zal worden by- Dit zgn. gemengd gewas is echter niet geschikt voor broodgraan. Door het ongunstige weer kan er haast met zekerheid gezegd worden, dat de oogst van 1947 zeker beneden de vrij gunstige oogst van 1946 zal blyven. De broodgraanpositie in 1947 zal er zeker niet beter op worden. Jaarvergadering Kath, Arbeidersbeweging te Venray. Voor uw verslaggever zyn de mees te vergaderingen tamelijk vervelend, gewoonlijk .worden er dingen bespro ken, waar hij weinig aan heeft voor zichzelf en wordt van hem toch een zekere geestdrift verwacht. Maar ook zyn er, waarin hij voor ongekende en ongeweten dingen komt te staan, die niet alleen hem frappeeren, maar ook enthousiast maken. Zulk een vergadering-was die van de K.A.B. afdeeling Venray op Vrij dag j.l. in het Luxor-Theater, waarin verslag uitgebracht werd over het afgelopen jaar. De Voorzitter, L. Janssen, opende de vergadering en gaf e<-n kort over zicht over het afgelopen jaar. Van 500 leden was het ledenaantal in 1946 gestegen tot 650. Over het ge hele land waren er 30 000 leden meer bij de Katholieke Arbeidersbeweging aangesloten. Hij wees do leden nog op de retraite, die voor deze afdeling aangewezen was en hoopte, dat vele daarvan gebruik zullen maken. oNa het jaarverslag van den secre taris, gaf de penningmeester verant woording der kasstukken. Het batig saldo bleek te zyn f 2018.76, zodat de kas er dus stevig voorstaat. De verschillende onderafdelingen gaven dan verslag over hunne werk zaamheden „Herwonnen Levenskracht" had in Venray f 1350 opgebracht voor tu berculose arbeiders en hun gezins leden. Reeds 352 donateurs gaven iedere week een bescheiden gift van hun loon. Ook de eigen Levensverzekering ^Concordia" bleek er in het afgelopen jaar de nodige leden by gekregen to hebben en floreert dus behoorlijk. De solidariteitsdienst is 't gelukt in de enkele maanden van haar be staan reeds 20 textielpaketten aan t.b.c.-patiënten uit te reiken en een lyst van alle mogelijke kledingstuk ken heeft zyn weg gevonden bij de armen en behoeftigen. De Onderlinge Kleinvee-centrale heeft ook dit jaar waarde bewezen: twee leden, die hun varken kwijt geraakt zyn, konden dit volledig vergoed krijgen. Rechtskundige bijstand heeft ook weer velen kunnen helpen bij geschil len over loon, huur, kinderbijslag enz. enz. Deze verslagen zijn dus wel het beste bewijs, dat de onderlinge hulp

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1