Uit de Gemeenteraad van Venray. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Bi] het afscheid van 1946 Zaterdag 28 December 1946 No. 52 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct. per 3 mm./regel minimum fl 1.00 Abonnementsprijs per kwartaal: vcor Venray fl 1.C0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Nog enkele 'dagen en het einde van het jaar 1946 is definitief gekomen. Dan staat de wereld weer voor een nieuw begin en wordt de afrekening gepresenteerd van wat het oude bracht. Want juist in deze Kersttijd, in deze zo by uitstek huiselijke dagen, dwalen de gedachten van een mens over alles, wat nu achter hem ligt, over de prettige en treurige onder vindingen van het afgelopen jaar, waarin slagen kunnen gevallen zijn, waar men nu nog onder gedrukt gaat, of wellicht heeft dit jaar juist dat gebracht waarop reeds lang gewacht werd. Zo is het bjj ieder mens, zo is liet in de kleine gemeenschap van ons gezin en in de gemeenschap van ons dorp. Ook het dorp heeft zijn deel gehad, zijn deel in het prettige, zijn deel in de droeve dingen van het leven, als een ieder van ons, die dit dorp vormen. En juist zoals het voor een mens wel eens goed is te verwijlen bij wat henen ging, zo is ook een terugblik op de aflopende jaargang van de dorpsgeschiedenis opbeurend voor de pessimist, die meent te leven in een dood saai en vervelend dorp en stimu lerend voor de optimist, die door geen kleingeestige dorpspolitiek of wat ook gehinderd, Yenray al trots stad noemt en zyn beste krachten onver minderd voor Venrays geestelijk en materieel heil en zyn opbloei inzet. En ons dorp heeft zyn deel der ge schiedenis in het boek der historie geschreven, want hoe vol plezier en hoe vol gezelligheid was ondanks de koude niet zyn Vastenavondsfeest. Prins Sjeng I heeft voor het eerst na vele jaren weer de zottekaps scepter gezwaaid en voor het eerst na de donkere dagen van October 1946 bleek, dat Venray zyn humor en zijn plezier niet verloren had, maar op tijd weer ouderwets uit den hoek kon komen. Op tyd, want ook niet alleen de leut maar ook de ernst van deze tyden toonde het goed te begrijpen. Hoe somber en indrukwekkend was niet zyn stille omgang aan de vooravond van de nationale herdenkingsdag, toen op het kerkhof bjj zyn verwoeste kerk de talloze slachtoffers van den afgelopen oorlog herdacht werden, niet het minst de leden vanhun eigen gemeenschap, die daar rusten aan de voet van zyn oude kathedraal, van zijn zonen, die verbrand zfin in de crematoria der concentratiekampen, die ergens op de wereld begraven liggen ver van ons dorp. En was het niet in October, dat een Engels officier ontroerd moest zeggen: zoiets heb ik nog nooit mee gemaakt en ik zal dit bewaren diep in myn hart, toen geheel Venray, met al zyn verenigingen en organisaties, in een grootse demonstratie hun dankbaarheid getuigde jegens hen. die vielen voor onze bevrijding. De kale grond waarin de lichamen der bevrijders rusten was een groot bloemenbed geworden en hoog in de mooie najaarszon wapperde de vlag waarvoor zy vielen, de vlaggen die dank zij hen weer vry konden wapperen. Daar tussen in vielen de verkiezin gen, waarvan de Staten en de Tweede Kamer-verkiezingen niet veel aan dacht trokken, maar des te meer de gemeenteraadsverkiezingen. Zwaar is er gepolitiekt, vergadert en reclame gemaakt en het is een zwaar „gevecht" geweest, voordat de zeventien zetels in de Raadszaal weer bezet werden. De oude Raad had in ieder geval de onteigeningen voor de nieuwe wo ningen op de Kemp bezorgd (wordt ddt nog ooit betaald??) en plannen voor een Ambachtsschool op stapel gezet. Het bevrijdingsfeest in Mei verliep zonder in het ooglopende plechtig heden, evenals het begin van de her opbouw van de St Petrus Banden. De fusie der Zuivelfabrieken en de oprichting van de vereniging „Venray Vooruit" zijn twee belangrijke stap pen vooruit in de richting van eén betere industrialisatie van Venray. Om het afscheid van de treinbus hebben weinigen een traan gelaten, tenzij de chauffeurs en St. Nicolaas, die 't volgend jaar weer een andere manier moet bedenken om te arri veren in Venray. Venray ontving in zyn gehavend dorp, dit jaar ook H.M. de Koningin, die met grote belangstelling en be zorgdheid van de noden kennis nam. De sport heeft ook in het brand punt der belangstelling gestaan, De herinnering aan de kampioenswed strijden van S.V.V. en niet minder aan do jammer genoeg mislukte pro motiewedstrijden liggen bij velen nog versch in het geheugen. Ook de hockeysport vierde hoogty, getuige haar Zilveren Turftournooi. Na een mooi succes in Sevenum, kwam de Turnvereniging met een dorpsloop die het verdiende succes had. De watersport begint ook te her leven en de jacht trok weer zeer vele liefhebbers, al heeft menigeen een bok geschoten inplaats van de wilde zwijntjes, die wat minder gewenst leven in de brouwerij brachten. Ook het cultureels leven bloeide weer en naast de ontwikkeling en ontspanningsavonden memoreren wy het zeer goede stuk Radiis van A. v.d. Velde, dat jammer genoeg weinig belangstelling kreeg, het openluchtspel Lao Wang, dat ten bate van de 12 vanuit Venray ver trokken missionarissen werd opge. voerd. Ilioob bracht naast andere, twee stukken, die een welverdiend succes kregen, n.l. de heks van Haarlem en Lek me de zök". Oostrum's fanfare korps vierde haar lustrum met een Festival, evenals Leunen, en gaf de muziekliefhebbers de kans om Philips Harmonie te. horen, wat velen reusachtig appre cieerden. Venray verloor door vertrek naar Geysterèn zijn kapelaan,de Zeer Eerw. J.H. van Wijngaarden, door vertrek naar de missie Pater Artemius en het raadslid Dr. Waszink, door ver trek naar Curasao. Van twee van zyn zonen Louis Arts en v. Gestel, kwam de droeve tijding, gestorven voor het vaderland, vermoord door de Duitsers. Tot rector op het Veulen werd, dat rectoraat geworden is, aahgesteld de Z. E. Heer Verbugt, kapelaan te Leunen. Tot gemeentesecretaris van Venray, de Heer Vorst, secretaris van Horst en tot directeur van Venrays Man nenkoor, welke laatste in Delft zo'n schitterend resultaat behaalde, eerste met lof in de tweede afdeling, werd benoemd de heer Jac. Janssen. Mgr. P. Verriet kwam vanuit Cu rasao op vacantie naar Venray, even als Pastoor Kemps uit America. Kapitein C. v. Kemenade, ontving van do Engelse Koning the Order of British Empire. Mgr. Poels, was dit jaar 55 jaren Priester. En deze grepen, zo links en rechts, zonder volledig te zijn, uit het dage- lijksche leven van onze gemeenschap hier geeft, naast minder prettige dingen, toch ook te zien, dat er in Venray iets leeft, dat men niet wan hopig neerzit bij een kapot huis, bij een verkeerde schaderegeling, by een hopeloze wederopbouw. Venray leeft in al zijn geledingen. Het organisatieleven moge dan nog niet marcheren, zoals te wensen is en vele dingen zouden wellicht anders en beter kunnen zijn, er zit toch een drang in onze mensen, die niet te stuiten is, een drang, om zich op te richten in deze wereld, die zo dikwyls vol ellende, toch ook zo'n schone en goede dingen geeft. En dit laatste in het juist verband gezien en gezocht, kan een mens zyn leven goed en vreugdevol maken, kan het leven in ons dorp zö vol zonneschijn maken. 1947 komt en we staan voor een nieuw begin. Het oude jaar wijkt, het nieuwe nadert Het plaatselijke blad is zo dikwyls de band, die in Venray velen, met ten delo gelyke belangen verbindt. Wy hopen dan ook van harte, dat by het begin van dit nieuwe jaar ons blad door een juiste katholieke voorlichting en een meeleven, mee- diagen van de vreugde en het leed van wat komen gaat voor ons dorp, deze gemeenschap dienen zal. Met vertrouwen op God, gaan wy de onzekere toekomst, het Nieuwi Jaar in Moge het voor U allen, lezeressen, lezers, adverteerders en medewerkers in de ware zin van het woord zyn een Gelukkig Nieuwjaar, Na ruyn twee maanden vacantie begon de Gemeenteraad vorige week aan de laatste vergadering van dit jaar. Op de lange agenda stonden 24 punten en men kreeg den indruk, dat het enkele uren duren zou. De heer A. Creemers had bericht van verhindering gestuurd, terwyl de heer van Boven uitstedig was. 1. Notulen. Werden onveranderd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. De goedkeuringen van Ged. Staten van de raadsbesluiten van 27 Febr. 1946, tot wijziging van de gewone en de kapitaaldienst der begroting voor 1944, alsmede van de begroting voor 1946 en van de raadsbesluiten van 8 Mei 1946 tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de heffing van het schoolgeld, werden voor kennisgeving aangenomen. Het schryven, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit van 17 Oct. 1946 tot het verlagen van het rente percentage eener geldlening, ontlokte den heer van Haaren de vraag, of B. en W. ook moeite gedaan hebben om het percentage nog meer te vermin deren. De Voorzitter antwoordde bevesti gend, maar B. en W. had geen resul taat gehad. Spr. verwacht, dat, nu1 er meer geld gevraagd wordt, het rentepercentage zeker stijgen zal in plaats van dalën. Yerkoop „Vrij bank vlees" Bij de behandeling van het schrij ven der Buurtvereniging „St. Jozef" over de plaatsing van woonwagens en do verkoop van Vrybankvlees, sprak de heer Odenhoven de hoop uit, dat in de toekomst de verdeling eerlijker zou gaan en geen stukken vlees bewaard zouden worden voor vrienden en maatjes, zodat mensen niet uren voor niets in de ry staan. De Voorzitter had juist daarom er op aangedrongen, dat de knipkaarten weer zouden worden ingevoerd, waar door dit euvel uit den weg geruimd wordt. De heer Hoclistenbach meende, dat dit weinig helpen zal. De situatie is zo, dat voor degene, van wie de nood- slachting is, een goed stuk vlees be waard wordt en dat de rest, tegen de nodige vleesbonnen, moet worden verkocht. Dat de mensen dit niet willen beseffen, is de oorzaak van veel ellende. Soms staat men er uren als men aan de beurt is en geen bonnen heeft, wordt men weer ge dwongen te wachten tot er wat over blijft, indien dit tenminste niet naai de gestichten gaat, die nog bonnen hebben. De heer van Haaren merkt in dit verband op, dat een betere bekend making van de nummers der knip kaarten en de benodigde bonnen, hierin al veel verandering brengen zou. De heer Fr. Janssen voelde wel wat voor een omroeper en verzocht hier eens naar uit te zien. Aldus werd toegezegd. De heer van Haaren meende, dat Venray gezuiverd was van woonwa gens, maar nu waren er alweer klachten. De Voorzitter wees er op, dat één te wenk aan de politie, hieraan defini tief een einde zou maken. 3. Voorstel van B. en W. tot vast stelling der vergoeding, toe te kennen aan de Broeders van Liefde te Oos trum voor de terreinen enz. van de ingebouwde R.K. Jongensschool voor U.L.O. te Oostrum. De vergoeding .a fl 580.99 per jaar toe te kennen aan de Broeders van Liefde te Oostrum, ingevolge artikel 84 3e lid der L.O.-wet voor doU.L.O.- terreinen aldaar, werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van de noodige medewer king voor den aanleg van een elec- trische installatie in de scholen te Veulen, Castenray en meisjesschool te Leunen. f 447.— en f 87.34 werd zonder meer toegekend aan de Byz. school van" 't Veulen en die van Castenray. voor den aanleg van electrische licht installaties. De kostenbegroting voor hetzelfde doel in de Meisjesschool te Leunen a f 1102.02, werd op voorstel van den heer Hettema, die deze veel te hoog vond, aangehouden, om een nieuwe begroting af te wachten. 5. Voorstel B. en W. tot verstrek ken crediet betaling huur 2 noodlo- kalen voor school Heide. De huur voor de noodschool-lokalen aan de Heide, f 360.—, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 6. Voorstel B. en W. tot 't aan vragen van 't toelaten van de afwy king als bedoeld in art. 19 2e lid, dei- Lager Onderwijswet 1920. Het voorstel van B. on'W. de Kroon te verzoeken voor den tyd van vyf jaren toe te staan, dat in deze ge meente geen openbaar onderwijs ge geven wordt, ging dezelfde weg. 7. Voorstel B. en W. tot het als nog goedkeuren van 't besluit van 't Algem. Burg. Armbestuur v. Venray tot wijziging van de begrooting voor het jaar 1945. Het Algem. Burg. Armbestuur heeft een verhoging van enkele uitgaaf posten, waarvoor het nodige crediet gevonden wordt door verlaging van andere uitgaafposten, zoodat de sub sidie der gemeente niet behoeft ver hoogd te worden. Z.h.s. weid de be nodigde goedkeuring gegeven. Voorstel B. en W. tot verhuring voor den tyd van zes jaren van ged. perc. Marktstraat 8 aan het Water schap. By het voorstel van B. en W. om peceel Marktstraat 8 aan het Water schap te verhuren voor f300.— per jaar, had de heer Hettema gaarne de clausule opgenomen, dat by offi ciële huurverhoging ook deze huur automatisch verhoogd zou worden. De heer Reintjes merkte op, dat men bly moet zyn dat't Waterschap in Venray is en men moet het deze instantie niet te moeilijk maken. De heer Fr. Janssen vroeg, of er geen andere lokaliteit beschikbaar is voor deze insiantie, daar van perceel Marktstraat 8 nog een goed woon huis te maken is. De heren Pubben en Odenhoven betwijfelden dit laatste echter, daar dit huis is ingericht als kantoor. De Voorzitter vroeg of de heer Janssen een andere lokaliteit wist, buiten de bezwaren van de andere heren en als er iets nieuws gebouwd moet woylen, kan men beter wonin gen bouwen. Bovendien wat te doen met de andere huurders? Daar de heer Hettema geen voor stel indiende aangaande dehuurclau sule, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. 9. Voorstel B. on W. tot aankoop perceel grond te Castenray voor den bouw van een woningwetwoning. Dit was ook het geval met het volgende voorstel om van A. Dereckx H 32 te Castenray, vry en onbezwaard 450 M2 grond te kopen a f 0.25 per M2 om aldaar een woningwetwoning te bouwen. 10. Voorstel B. en W. tot aanstel ling van een chauffeur-monteur. B. en W. stelde voor om H. L. Clevers aan te stellen als chauffeur- monteur, tegen een loon van f 37.44 per week. j De heer Custers vondt het vreemd, dat er maar één man naar voren werd gebracht en er geen oproep is geplaatst voor sollicitanten. Hy kende deze persoon niet, maar vondt e6n oproep eerlijker. De heer van Haaren kwam nog eVen t6rug op den aankoop van de personen-auto, die volgens deskun digen per 15000 K.M. de gemeente op 33 cent per K.M. zal komen, ter wyl een contract slechts^O cent per K.M. zou kosten. De Voorzitter verwees naar de agen da. Nu ging het over een chauffeur, waar de heer van Haaren over sprak, hoorde in de vorige vergadering thuis. De Wethouders Wintels enPeeters gaven nader uitleg over deze aanstel ling. De chauffeur-monteur wasvoor- al bedoeld voor de brandweer, waar geen enkele deskundige by was, zodat de laatste maal voorgekomen is, dat men een pomp rustig warm liet lopen, wat een flinke schadepost voor de gemeente is. Dan heeft hij nog taak de andere gemeentewagens na te zien en te onderhouden. Boven dien is hy chauffeur van de perso nenwagen. Deze Venrayse jongeman heeft, nadat in vorige vergadering over de aanstelling beslistwas, direct een sollicitatiebrief gestuurd, waaruit niet alleen bleek, dat hy terzake kundig is, maar ook had hy de beste getuigschriften. Zo werd dan Clevers 11. Voorstel B. en W. tot het wij zigen der Bouwverordening Venray, Deze wijziging, waardoor er in de toekomst slechts 3 tekeningen behoe ven ingediend te worden, inplaats vah 6, ontlokte do heer Odenhoven den uitroep, dat hier, de hemel zy dank, in deze van formulieren ovor- volle tyd, er gelukkig weer drie gingen vertrekken. Werd z.h.s. aangenomen. 12. Voorstel B. en W. tot vast stelling van een plan tot herziening uitbreidingsplan in hoofdzaken dezer gemeente. Door een aantal inwoners van de Heide werd gevraagd om een wyzi ging van het uitbreidingsplan, voor wat de geprojecteerde kern Heide betreft. B. en W. stelde voor, tot vaststelling van dit herzieningsplan over te gaan. De heer Odenhoven wou wel eens weten, hoe dat met een en ander zat, waarop de Voorzitter opmerkte, dat dit een en ander vier weken ter in zage gelegen heeft en dat geen be zwaren zyn ingebracht, wat de heer Reintjes ook nog onderstreepte. Ook dit werd z.h.s. aangenomen. 13. Voorstel B. en W. tot het ont trekken aan het openbaar- verkeer van twee gedeelten van wegen. Door de verbetering van den Over- loonse weg, heeft de gemeente 3100 M2 grond nodig van St. Anna, die deze willen ruilen tegen twee aan de gemeente toebehorende wegge deelten, lopende langs de grondon van St. Anna. Het betreft hier een gedeelte van den verbindingsweg Overloonseweg—Gasstraat (A) en een gedeelte van den verbindingsweg van Maashezerweg—Gasstraat (B). Hierdoor zal de gemeente ongeveer 1120 M2 meer krijgen als zij afgeeft. Tegen de weg A zijn geen bezwa ren ingediend, tegen weg B zyn twee bezwaarschriften ingediend. Een van P. Jacobs, die van de toegang tot zyn garage wordt afgesloten en een van P. Gommans, die het achter zyn tuin liggende stuk weg wil kopen. De Voorzitter merkte allereerst op, dat tegen weg A ook moeilijk bezwa ren kunnen ryzen, daar de Bruijn en van Lierop hun opritten blijven be houden, de kinderen naar school slechts enkele meters verder moeten lopen en de grotere kinderen hierover 's avonds niet meer kunnen zwerven. Iets anders is het met weg B, die slechts vervalt vanaf Gommans tot aan de Maashezerweg. Dit om St. Anna gelegenheid te verschaffen een behoorlijke en fraaiere entrée tot het gesticht te laten maken. De mogelijkheid bly'ft open voorde betrokkenen om deze stukken aan te kopen. Jacobs heeft nooit geen achter uitgang gehad en zyn klacht is dus ongegrond, maar hy kan nu gemak kelijk een garage bouwen met uitgang op de Maashezerweg, waardoor de entrée van het dorp ook heel wat behoorlijker zal worden. De heer Odenhoven twijfelt er aan of weg A wel gemeenteweg is, doch volgens Waterstaat en ;vele andere officiële instanties, aldus de Voorzit ter, is deze het wel degelijk. Ook de moeilijkheden van den heer Fr. Janssen, werden afdoende opge lost, waarna de Raad het plan goed keurde. 14. Voorstel B. en W. tot ver pachten van grond. Langs de Smakterweg ligt een per ceel grond van de gemeente, wat vroeger beboscht was, doch verwoest is. Dit kan nu verpacht worden in vier kavels en B. en W. stelde voor, deze voor twee jaren gratis te geven en dan vier jaren voor resp. f 35 en f 40 per H.A. Do heer Wismans achtte een pacht overeenkomst van 6 jaar te kort, daar dit ontginningsgrond is. Hij zou gaarne zien, dat hiervoor 12 jaar werd aangehouden. Dit voorstel werd ondersteund door de heren Camps, Pubben en Reintjes. Werd aldus aan genomen. 15. Mededeeling van de gevallen waarin toepassing is gegeven aan 't besluit van den raad van 17 Oct. '46 tot liet in 't algemeen verleenen van medewerking ingevolge art. 72 dei- Lager Onderwijswet 1920 en het be schikbaar stellen van de noodige gelden voor het herstellen van door oorlogsgeweld beschadigde schoolge bouwen, het aanschaffen van school- meubelen, leer- en hulpmiddelen, voor zoover deze strekken tot vervanging van door oorlogsgeweld verloren ge- gane meubelen enz. en voor 't her stellen van door oorlogsgeweld be schadigde schoolmeubelen. B. en W. gaven in deze vergadering ook een mededeling aan den Raad van de gevallen, waarin de nodige gelden werden verstrekt voor het herstellen van de door oorlogsgeweld vernietigde en verwoeste leermid delen. Dit is voor school Castenray f school Veulen f 126.75, f 320.83 eri f 690; school Heide f 714.55. 16. Voorstel B. en W. tot verkoop van twee perceelen industrie-terrein aan den Maasheescheweg. 17. Voorstel B. enW. tot 't nemen van een beslissing op bezwaarschrift aanslag Straatbelasting. Punten 16 en 17 werden aangehou den voor de besloten vergadering. 18. Bespreking met den heer Mar- gry van het voorloopig ontwerp van het herbouwplan voor het kerkdorp Oostrum. 19 Daar de heer Margry nog niet present was, moest de bespreking van het herbouwplan voor Oostrum uitgesteld worden. Medegedeeld werd, dat voor het le kwartaal 1947 woningen kunnen gebouwd worden tot een inhoud van 5200 M3, voor het 2de kwartaal 10.000 M3, voor het 3de kwartaal 5200 M3. Er moet op gelet worden, dat de to^vyzing voor een bepaald kwartaal vervalt, voor zover de mach tiging tot gunning voor die woningen niet voor het einde kan worden ver leend. B. en W. stolde de Raad dan voor, aangezien de particulieren nog wel voorlopig niet zullen bouwen, reeds nu de nodige maatregelen tot voor bereiding en uitvoering van dit bouw plan 1947 te nemen, opdat de plan nen voor het le kwartaal, dat zyn 13 middenstandswoningen, voor het 2de kwartaal 33 arbeiderswoningen kun nen gemaakt worden. Tevens werd verzocht om machti ging tot het aanvragen van do nodige voorschotten ingevolge de Woning wet, zijnde f 580.000 te verleenen aan B. en W. De heer Houben wilde weten, of bij die getallen de gehuchten mee gerekend waren, wat de Voorzitter beaamde. De heer Fr. Janssen kon de toe wijzing voor 1947 niet grandioos vinden en meende, dat er te weinig rekening gehouden is met het geteis terd gebied. Hij drong er op aan, de nodige stappen te doen, opdat de toowyzing in gunstiger zin zou ge wijzigd worden. Vervolgens wilde hy nog weten, of de particulier voorrang heeft boven de noodwetwoningen. De Voorzitter erkende, dat de toe wijzing inderdaad niet al te groot is, maar indien wy de plannen vlug ge noeg klaar hebben, is het mogelijk van andere plaatsen, die niet klaar zyn, de toewijzing over te nemen. Verder hebben particulieren, als zy bouwen willen, altyd voorrang en zyn hun toewijzingen van deze plan nen niet afhankelijk. De heer van Haaren vroeg of de tekeningen voor de te bouwen wo ningen ook nog aan den Raad worden voorgelegd, daar hy de nieuwbouw op de Kemp nu niet zoo daverend practisch kan noemen. De Voorzitter zeide, dat dit zeker gebeuren zou. Wethouder Peeters meende, dat by deze bouw van de hier in Venray heersende tradities was afgestapt en dat men daar nog aan wennen moest. Er waren zeker bezwaren, maar de voordelen zouden zeer zeker zwaar der wegen. Dit voorstel werd dan ook goed gekeurd. 20 B. en W. werd z.h.s. gemachtigd tot het aangaan eener kasgeldlening in 1947, tot een maximum van f 500.000. 21 Op de Personele belasting kunnen door provincie en gemeente 200 op centen worden geheven. De provincie heeft de opcenten bepaald'op 50. Hot voorstel om door de gemeente de resteerende 150 opcenten te laten heffen voor 1946—'47 werd goedge keurd. 22 Artikel 5 van de Bioscoupverorde- ning bepaalt, dat personen bonoden IS jaar, niet mogen worden toegela ten tot de openbare bioscoopvoorstel lingen, tenzij B. en W. ontheffing hiervan verionen. Eenzelfdo bepaling staat in de Algem. Politieverordening. B. en W. werd gemachtigd om tor vermijding van een conflict met de Nederl. Bioscoopbond bovenstaande bepaling buiten werking to stollon voor 1947. 23 Door den bouw van diverso wo ningwetwoningen aan Kémpweg en Langeweg, is het nodig, om een riolering in beide wegen aan to leg gen, waardoor de riolering in do Merseloseweg uitgebreid moot worden. O.a. zal een ondergemaaltje met persleiding naar de Schoolstraat ge legd moeten worden. Tevens zal aan de Leunsoweg een ondergemaaltje met persleiding gelegd moeten worden, om aan den onhoud^aren toestand bij de Zuivelfabriek definitief een eindo te maken. Deze werken zijn begroot op f 103.000. B. en W. steldo voor om hen te machtigen met de uitvoering hiervan te beginnen. Ü6 heer Fr. Janssen had geen be zwaar, maar zou gaarne do riolering ook doorgetrokken zien naar de in dustrieterreinen aan de Maashezerweg. De Voorzitter stemde hiermede in en zal een kostenbegroting laten maken. De heer Odenhoven had ook geen bezwaar, maar de Overloonseweg bad ook een herziening nodig,-daar de bestaande toestand onhouuuaar is. Kan daar nu niets aan gedaan wor den. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. dit in onderzoek bobben on binnenkort plannon dienaangaande den Raad zullen voorleggen. Z.h.s. word hot voorstel aangeno men. 24Het voorstel van B.enW, om het salaris der arbeiders-contractanten by Gemeentewerken en de poets vrouwen, met 10 pet. te verhogen, volgens don wens van don Minister van Binnenl. Zaken werd eveneens aangenomen. Bond yraag. De heer van Ilaaren wilde aller eerst weten of het uitbreidingsplan reeds goedgekeurd is, of dat dit alleen het herbouwplan is van de kom. De Voorzitter antwoordde, dat het uitbreidingsplan nog in don Raad zal komen, waarbij het horbouwplfin ook nog wel ter sprake zal komen, maar straks zou de heer Margry daar wel een nadere uiteenzetting van geven. Dr. Oosterbaan had tot zyn be vreemding de brief van do hygiëni sche commissie van „Venray Vooruit" niet op de agenda gevonden. De Voorzitter merkte op, dat deze brief gericht was aan 't Gemeente bestuur, d.i. B. en W. Maar do Raad zal zich hierover kunnen uitspreken by de begrot ing. De hygiënische com missie wil den Raad voorstellen om overal het huisvuil op to halen, on geacht de finantïöle. positie van do „leveranciers", opdat daarmede niet .alleen zij, die finantieel daarvoor in staat zyn, hun huisvuil kwijt, to raken en de rest maar moet zien hoe dit gebeurt, met alle gevolgen van dien. De heer Fr. Janssen zou gaarne vernemen, of het huis van den Ont vanger op de Stationsweg nu einde lijk eens wordt opgeknapt. De Voorzitter bevestigde dit. De heer Odenhoven wees op de zeer schaarse verlichting van do Gas straat. Dit zal worden doorgegeven aan Gemeentewerken. Verder wil do heer Odenhoven nog weten of er deze winter nog kans bestaat om hout te koopen en te sprokkelen. De Voorzitter zal er den bosch wachter naar vragen en zo ja. dan zal dit gepubliceerd worden. De heer Custers vroeg om plaat sing van waarschuwingsborden in de bochten vóór Oirlo, waar al ongeluk ken gebeuld zyn. Dit zal gebeuren. De heer Ilub. Janssen verzocht B. W. om tor vervanging van do kapotgeschoten bomen en voor de nieuwe aanplant zelf een kwekerytje te maken, zoals dit vroeger gebeurde. De Voorzitter zou hierover met den boschwachtor spreken. Dr. Oosterbaan had nog steeds geen reglement van orde en bij nader onderzoek bleek geen der raadslieden het een te hebben. De Voorzitter zal een nieuw laten samenstellen; dit wordt dan ter goed keuring voorgolegd. De heer van Haaren wilde weten, waarom feitelijk liet groot verkeer om Venray heen geleid moot. worden. Hy is daar tegen. Met voorbeelden van plaatsen als Zaltbommel o.a., die ook het verkeer buiten omgelegd hebben en waar nu de middenstand steen en been klaagt, verduidelijkte hy zyn bezwaren. De Voorzitter verwees dit ook naar don heer Margry, dio hierover wel uitleg en antwoord zal neven, evenals op do vraag van dezelfde spreker, waarom er geen weg komt van de Stationstraat naar de Bind straat. Dan opperde Wethouder Pubben het plan, om evenals vrooger, ook in

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1