Vrede op aarde... Woningbouw-problemen. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN T reinverbinding Kath. Volkspartij «f r - aS- CD O O 7T CD CD DO m c 5 m _e IS w< Zaterdag 21 December 1946 No. 51 Zeven en Zestigste Jaargang Druk on Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct. per 3 mm., regel minimum fl 1.00 Abonnementsprijs per kwartaal vcor Venray 11 1X0 buiten Venray 11 1X0 uitsluitend vooruit bet. Nog enkele dagen en de Engelen zullen weer den Vrede verkondigen aan alle mensen van goede wil'e. Nog enkele dagen en Gods zoon zal weer, als voor bijna twintig eeuwen, geboren worden. En we zien nu in de voorbereidende dagen Maria en Joseph door Palestina gaan van Nazareth naar Bethlehem, Joseph vol zorg voor zijn vrouw, die Moeder van God gaat worden. We zien en we kennen hun leed, dat ook het onze ^s, evacuee op bevel van een vreemde keizer. Langzaam gaat 't voorwaarts naar Bethlehem, waar geen plaats is voor Maria en Joseph, waar een armzalige stal het paleis zal worden voor de grote Vreiekor.ing. En in de daarop volgende nacht verkondigdenGods herauten de grootste boodschap aller eeuwen aan de wereld, die sliep Vrees niet, want zie, ik verkondig U een grote blijd schap, Christus is geboren in de stad van David en zie, dit zal U een teken zijn„gy zult het kindeke vinden in doeken gewikkeld en liggende in een Kribbe". Dan schalde langs de heuvels, uit duizende Engelenkelen een machtig gezang, het regeringsprogramma van den nieuw geboren KoningEre zy God in den hoge en vrede aan de mensen van goede wil. Gods zoon, de Verlosser der wereld is geboren. Vrede op aarde aan de mensen van goede wil. Och hoe weinig zyr? er, die de vrede voor zichzeitywensen, vrede voor. en met anderen, vrede in God. "We lever, in een wereld, die na zes jaren oorlogsellende de vrede nog steeds niet kent, waar de liefde wordt verdrongen door haat en de waarheid door het geweld. Amerika gaat verder met zyn atoombommen, maakt zelfs de Duit se uitvinder van de V 2 tot Ameri kaans staatsburger, Rusland wroet verder achter het stalen gordijn en verder vrijwel in alle landen van de wereld heerscht onrust, gaat 't naar een wereldrevolutie. In ons „eigen" land, daar ver over zee, moorden extremisten, zuchten nog duizenden in kampen. In Palestina vermoorden de Joden de Arabieren en do Arabieren de Joden, en worden honderden zwer vende Joden teruggedreven. In Griekonland kookt alweer de heksenketel van den Balkan. In Joogo-Slaviè gooit Tito de pries ters in de gevangenis. In China woedt nog steeds de burgeroorlog. Vrede op aarde.... In zulk een wereld kan men ver langen naar de herdenking van het grootste moment in 's werelds Destel, naar de herdenking van Christus boorte. Verlangen naai" een Kerstmis, in de hoop, dat de wereld dan weer iets zal verstaan van de blijde bood schap van den Vrede, de Verlossing, Iets zal verstaan van het gejuich dei- Engelen die het uitjubelden, dat allen Zijn Vrede zullen hebben, die zich van goede wille betonen om uit de handen van den Verlosser te ont vangen de genade van Zijn Vrede. Maar de weg van d9 vrede, de weg naar Christus kribbe, schijnt zo moei lijk begaanbaar. De wereld put zich uit om motie ven te vinden voor haar haat, nijd en geweld. Zy kennen het kindje van Bethlehem niet. dat ondergaat in die stroom van kinderen, die verstoken van alles, het grootste oorlogsleed dragend, over deze wereld zwerven. Millioenen Christenen zullen op het Kerstfeest do kerken weer vullen om de boodschap der Verlossing te horen en te ontvangen, maar hoevelen zul len die boodschap in zich opnemen? En toch de-vrede van Christus kan slechts werkelijkheid worden, Wan neer hy van ons zelf uitgaat, maar wij in onze hoogvaardy wensen meestal slechts een vrede te aan vaarden, welke bij anderen begint. De mens wil pas den vrede, wan neer allen uit zijn omgeving rond hem op de knieën liggen. En zoals de enuele mens dat wil, zo willen dat ook de volkeren. Maar het voorbeeld van den God delijke Meester wordt vergeten. De vrede kan slechts op de wereld ko men door offerzin, niet door kracht en geweld. Voor vrede te verkrijgen moet men niet vechten maar lijden, offers brengen. En daaiom zal nooit de vrede worden geboren uit deze wereld die, nog vol is var. oorlogs geweld. De Vrede van Christus zal pas domineren, wanneer we hem ver breiden door onze naasten te ver geven, indien zij ons iets mochten hebben misdaan, en door ons eigen recht dan wel het heil van anderen te zoeken, te verbreiden en na te streven. De liefde moet de boosheid vernietigen. Zo moet het leven van een Chris tenmens geleefd worden, dan zal het Kerstfeest de hoogtij-dag zijn, dan zal Kerstmis een blyde feestdag zyn, omdat de Engelen by hun boodschap weerklank vinden in Uw hart, in U. de mens van goede wille. En dan zal Uw Kerstmis een Zalige Kerstmis zijn, omdat gij toe gankelijk zyt voor de Vrede van Christus en daardoor hot Rijk van den Vrede helpt verbreiden. Limburgsche burgemeesters, in vergadering bijeen, roepen tot de Regeoring: „Nieuwbouw en wederopbouw brengen ons in dramatische zorgen. Distributie bouwmaterialen via gemeenten gewenscht. Wenschen billijke oorlogsschade-vergoeding." Den Haag heeft pyramidale illusies en wil den heelen nieuwbouw en wederopbouw alleen in de hand hou den waardoor een groote stagnatie ontstaat, Den Haag, de andere wereld dei- administratie, heeft geen idee hoe groot de nood is en wat er groeiende is onder ons volk. Decentralisatie dei- verschillende problemen in den We deropbouw is een noodzakelijkheid geworden. Geef ons het oude depar tement van Volkshuisvesting met zyn deskundige ambtenaren terug. De ge meenten moeten worden ingescha keld by voorbereiding beoordeeling en uitvoering. Deze en nog heftiger geluiden vielen te beluisteren in de vergadering der Limburgsche burgemeesters Donder dag j.l,, die zich tot spreektrompet maakten van een bevolking die ge plaagd wordt door materieele zorgen en by de wederopbouw harer wonin gen geremd door eon apparaat, dat, zooals op deze vergadering tot uiting kwam, in de centrale topleiding ge leid wordt door mensulien, die men niet deskundig kan noemen. De streek en sub-bureaux van Wederopbouw zyn in het geheel niet op de hoogte van de vraagstukken, die voorgelegd' worden. Vanuit de centrale topleiding in Den Haag wordt geregeerd door circulaires, die voor de lager instan ties vaak een diep mysterie zyn en zij) die gewestelijk het departement vertegenwoordigen, beschikken niet over de noodige bevoegdhoid. Tevens viel in die vergadering eon zekere wrevel te bespeuren over den onwil, die bij het Departement -teerscht. Ondanks anderhalfjaar lang gesukkel en een zich verliezen in formulieren en instanties, waarin elke klacht en actie-moet doodloopen en verstikken, wenscht men in Den ïïaaö geen decentralisatie en houdt men halsstarrig vast aan een systeem, dat zeer duidelijk getoont heeft niet te voldoen. De eenige oplossing voor hot door breken van deze in eigen organisatie doodloopende centraliseering, waar door tevens een plaatselijk niet reëele bouwpolitiek ontstond, ligt in het op nieuw erkennen van de bevoegdheid ©n de natuurlijke taak der gemeente, die door de politiek van de Regee- rmg systematisch genegeerd wordt. Ofschoon dit geluid reeds herhaal deljjk op alle mogelijke wijzen tot de Regeoring gebracht werd, houdt deze hardnekkig vast aan haar centralisatie- politiek. Brieven aan den minister gericht, werden na zes maanden nog niet eens beantwoord, zoodat men hier van directe onwil spreken mag. Terecht wordt dit door de gemeen lyke instanties ten laatste gevoeld als een ongemotiveerde vertrouwens breuk, daar toch de gewestelijke en plaatselijke bestuursapparaten steeds met groote toewijding en deskundig heid de volksbelangen hebben ge diend. met Nijmegen hersteld Zaterdag reed een feestelijk ver sierde Dieselwagen juist tot aan de herstelde brug by Mook. Tweemaal werd deze verwoest, by de oorlogshandelingen in 1940 en in 1944. Nu lag zij te wachten tot Mr. van Bast9ii Batenburg, de vertegen woordiger van de Commissaris dei- Koningin, het laatste beletsel voor den trein, het Oranjelint, zou door knippen. Na oen korte speech van •Burge meester de Mulder van Mook. was dan dit voor Limburg zo gewichtige ogenblik daar. Toen de laatste tonen van 't Wil helmus verklonken waren, dankte de directeur der N.S., Ir. Den Hol lander do arbeiders voor het onmoge lijke werk wat zij haddon gedaan om deze brug in elf maanden klaar te kry'gon. ,,Wy weten", aldus Ingenier Den Hollander", „hoe Noord-Limburg dooi den oorlog is getroffen. Zelf zyn wy niet erg ingenomen met de wijze, waarop in ihv behoeften wordt voor zien. Wij zullen ons best blijven doen het onzo bij te dragen tot leniging van den nood. Mochten wy in de toe komst to kort schieten, dan is dat niet te w ij ten aan een gebrek aan goeden wil. maar dan zou de oorzaak zyr., dat het niet anders ging". Achter de genoodigden, die daarop te voet over het stalen bouwwerk trokken, reed de eerste trein over de Mooksche brug. Bij de feestmaaltijd in de Bovenste Molen te Venlo, werd menig hartelijk en waardeeïend woord gesproken over de N.S., maar de diverse burgemees ters lieten de kans niot voorbijgaan om hun wensen nog eens kenbaar te maken. Mook hoopte, dat evenals by de opening, 'do treinen in het vervolg ook zullen stoppen bij station Mook. Cuyck memoreerde het werk, wat voor een stopplaats moest worden gedaan. Boxmeer wees er op, dat de dienst regeling niet geheel klopt. Meer dan 200 kinderen staan nu al 's morgens om 7 uur in Boxmeer. Vierlingsbeek wenst een station voor de bezoekers van het porlogs- mu8eum> Venlo leverde een aardige satyre op het almachtige Den Haag. Ir. Den Hollander beloofde zooveel het in zyn vermogen en dat der N.S. lag, de wensen en klachten te bestu ren on op te lossen, maar men moet bedenken, dat de N.S. ook niet al machtig is. Venray hoopt, dat, nu er -eindelijk vervoer is ook materialen zullen ko men. Ook in Oostrum was het alsof deze treinverbinding weer nieuw leven bracht. Hoezeer haar bevolking hierbij meeleeft mocht bliiken uit de prach tige versiering, welke door de jeugd van Oostrum, in het stationsgebouw was aangebracht. Vergadering te Venray. Verleden week vergaderden de afd. der Kath. Volkspartij uit onze gehele gemeente. De Voorzitter A. Jeuken, opende met een woord van welkom, speciaal tot den heer Th. Peters, lid van Gedep. Staten en den heer Dol mans, secr. K.V.P. in Limburg, die als spreker optrad. De heer Jeuken moest echter tot zyn .6pyt consta- teeren, dat weer de afd. Dorp schit terde door afwezigheid. De leden, die veraf wonen, waren weer het beste vertegenwoordigd'. Êierna schetste de heer Dolmans in een gloedvol betoog de gevaren van het communisme, en de bestrij ding ervan, die op onze schouders rust. Alleen wanneer wy ons hecht organiseren in onze eigen politieke groepering, nemen wij een actief aan deel en zyn wij echte goede Neder landse ongeuniformeerde soldaten in dat grote leger, wat de strijd actief opneemt om onze bevolking te vrij waren tegen het communisme. Middelen zijn ook: Het goed lezen van de OpmarscL, het strijdblad der party. Wanneer een dezer dagen de propagandisten een beroep op u zullen doen, stel hun dan niet te leur. De Opmarsch kost per jaar f 1.50, dus dit kan geen finantieel beletsel zijn. Nog machtiger middel is, dat de jongeren lid gaan worden van de Jongerenorganisatie, tot welke op richting wy nu nog hopen te komen. De heer Hovens uit Venray, be stuurslid v. d. Jongerenraad, onder streepte nog eens, dat er zo weinig propagandisten gevonden kunnen worden, die als frontsoldaten in de eerste linies willen strijden. Spoorde de vaders aan hun zonen propagan dist te doen worden. Zot in deze tijd standenversebil op zii, de toekomst zal leren hoe noodzakelijk het is. Gij, die geen propagandist kunt worden, geeft u op als lid der Jon gerenorganisatie. Hierna werd besloten tot oprichting dezer organisatie. Ongeveer 250 aanwezigen hadden de koude getrotseerd, maar vindt u dat niet weinig van de 4000 leden Van de afd. Dorp waren hoogstens 100 leden aanwezig. Dit kan en moet anders worden. Geeft u op als lid der Jongerenorganisatie by Hovens, Maasheese weg 4: als propagandist bii den propagandaleider Vollenberg, Henseniusstraat 20. De contributieregeling is als volgt: by een inkomen tot f 1200 50 ct.; tot f 3000 f 1 enz. Het tweede lid in één gezin betaalt de helft. Wy vertrouwen, dat als straks de propagandisten de contributie zullen ophalen, gij zult tonen eon volvyaar- dig lid der party te zyn. Voor 1 Jan. a.s. moet de afdracht reeds hebben plaats gevonden. Toont begrepen-te hebben de noodzakelijkheid van een hecht bloc tegen het communisme. ROELAND. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Boktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Alléén- voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen athalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. A.s. DINSDAG GEEN KLEUTER BUREAU. DE LAATSTE VELDSLAG TEGEN DE SCABIES! Evenals de andere gemeenten in Noord Limburg, moet ook Venray nu definitief bevrijd worden van de schadelijke schurftparasiet. Hiertoe zal vanaf begin Jandari iedereen in de gelegenheid gestold worden zich te laten behandelen by de verschil lende Groene Kruis-posten, die in de kerkdorpen en in de kom opgericht zullen worden. Waar oen geval van scabies in de familie voorkomt, moet ieder lid van het gezin zich laten behandelen. Voor ontsmetting van kleeren en bedden èn voor voldoende zeep zal gezorgd worden. Ouders, let eens op Uw kinderen Indien de kinderen jouk hebben, stuur hen naar den dokter, die hen zoonoodig een briefje zal meegeven voor het Groene Kruis. Laat geen kinderen met scabies onbehandeld rondloopen. Zy besmet ten weer andere kinderen en zullen alle moeiten en kosten, die aan deze campagne besteed gaan worden, nut teloos maken. En gy, groote menschen, besef uw verantwoordelijkheid, laat niet an doren door Uw schuld besmet wor den met deze onhygiënische ziekte, die schadelijk is voor Uw werk en nachtrust- Eind Januari moet de scabies een zeldzame ziekte zyn. Ieder, die dan nog met schurft rondloopt, is een mensch zonder verantwoordelijkheids gevoel ten opzichte van zichzelf en van de gemeenschap. Nauwkeurige mededelingen omtrent de anti-scabies-campagne volgen later. Openbare vergadering van den Gemeenteraad te Venray. Gistermiddag hield onze Gemeente raad eene openbare vergadering, waar in de navolgende punten werden be handeld: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot vast stelling der vergoeding, toe te kennen aan de Broeders van Liefde te Oos trum voor de terreinen enz. van de ingebouwde R.K. Jongensschool voor U.L.O. te Oostrum. 4. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van de noodige medewer king voor den aanleg van een elec- trische installatie in de scholen te Veulen, Castenray en meisjesschool te Leunen. 5. Voorstel B. en W. tot verstrek ken crediet betaling huur 2 noodlo- kalen voor school Heide. 6. Voorstel B. en W. tot 't aan vragen van 't toelaten van de afwij king als bedoeld in art. 19 2e lid, der Lager Onderwijswet 1920. 7. Voorstel B. en W. tot het als nog goedkeuren van 't besluit van 't Algem. Burg. Armbestuur v. Venray tot wijziging van de begrooting voor het jaar 1945. 8. Voorstel B. en W. tot verhuring voor den tijd van zes jaren van ged, perc. Marktstraat 8 aan het Water schap. 9. Voorstel B. en W. tot aankoop perceel grond te Castenray voor den bouw van een woningwetwoning. 10. Voorstel B. en W. tot aanstel ling van een chauffeur-monteur. 11. Voorstel B. en W. tot het wy zigen der Bouwverordening Venray. 12. Voorstel B. en W. tot vast stelling van een plan tot herziening uitbreidingsplan in hoofdzaken dezer gemeente. 13. Voorstel B. en W. tot het ont trekken aan het openbaar verkeer van twee gedeelten van wegen. 14. Voorstel B. on W. tot ver pachten van grond. 15. Mededeeling van de gevallen waarin toepassing is gegeven aan 't besluit van den raad van 17 Oct. '46 tot het in 't algemeen verleenen van medewerking ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 en het be schikbaar stellen van de noodige gelden voor het herstellen van door oorlogsgeweld beschadigde schoolge bouwen, het aanschaffen van school- meubelen, leer- en hulpmiddelen, voor zoover deze strekken tot vervanging van door oorlogsgeweld verloren go- gane meubelen enz. en voor 't her stellen van door oorlogsgeweld be schadigde schoolraeubelen. 16. Voorstel B. en W. tot verkoop van twee perceelen industrie-terrein aan den Haasheescheweg. 17. Voorstel B. en W. tot't nemen van een beslissing op bezwaarschrift aanslag Straatbelasting. 18. Bespreking met den heer Mar- gry van het voorloopig ontwerp van het herbouwplan voor liet kerkdorp Oostrum. Gouverneur van Sonsbeeck onderscheiden* Mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, gewezen Commissaris der Koningin in Limburg is benoemd tot comman deur in de Orde van Oranje-Nassau. Anto-ougelnk eischt Tier dooden Vrijdagmorgen, terwijl een dikke mist over den rijksweg hing, werd Bergen opgeschrikt door een zware klap. Een autobus van de MBS ko mende uit Nijmegen, kwam in bot sing met een vrachtwagen van de firma Weyers uit Well, die arbei ders vervoerde naar Ottersum en Milsbeok. De vrachtwagen reed achter een truck en had vry goed zicht op den weg. Toen de truck echter de auto bus gepasseerd was, raakten de laad bak zoowel van de autobus als van den vrachtwagen elkaar. De gevol gen waren ontzettend. Bii een passagier van de autobus moest de dood onmiddellijk gecon stateerd worden; zulks was even later ook nog het geval by drie arbeiders uit den vrachtwagen. Dr. J. J. Verselewel de Witt Hamer uit Afferden was zeer spoedig ter plaatse en kon de eerste gewonden zijn medische hulp bieden. Tevens was onmiddellijk ter plaatse de kape laan van Bergen, die do slachtoffers het H. Oliesel toediende. Per ziekenwagen en per brancards werden de gewonden zoowel als de overleden naar een in de nabijheid gelegen boerderij gebracht, vanwaar zy even later naar het Ziekenhuis te Venlo vervoerd, waar vier zwaar gewonden opgenomen zyn, terwyl verschillende anderen na verbonden te zyn, hun weg naar huis konden hervatten. De verongelukten zyn de 54-jarige gehuwde Ant. Janssen, de 29-jarige gehuwde Joh. Janssen en de 45-jarige ongehuwde H. Vennokens, allen uit Geysteren en een zekere Martens uit Wanssum. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Venray, ten deze handelende ter uit voering van het besluit van den Raad dier gemeente d.d. 17 October 1946 brengen ter openbare kennis dat zij op 29 November jl. hebben besloten, aan het Bestuur der R.K. School voor gewoon lager onderwijs te Castenray, uit de gemeentekas beschikbaar testellen, een bedrag van f 860.— voor het herstellen van de schoolbanken en het verrichten van roparatie's aan de W.G.'s de water plaatsen, het kolenhok en de water pomp aan genoemde school; dat zij op 6 December j.l. hebben besloten aan het bestuur der R.K. Bijzondere Lagere school "St Auto- nius" te Veulen-Venray uit de ge meentekas beschikbaar te stellen oen bedrag van 126.75, voor de aanschaf fing vier zyborden en een gelinieerd zy bord voor de genoemde school; dat zy op 6 December j.l. hebben besloten aan het bestuur der R.K. Bijzondere Lagere school „St. An tonius" te Veulen-Venray, uit de gemeentekas beschikbaar te stellen een bedrag van f 320.83 voor de aan schaffing van schoolbehoeften; dat zy op 6 December besloten, aan het Parochiaal Kerkbestuur van St. Petrus-Banden, tevens bestuur der R.K. School voor gewoon lager onder wijs te Venray-IIeide, uit de gemeente kas beschikbaar te stellen een bedrag van f 714.55 voor de aanschaffing van leermiddelen en schoolbehoeften voor de genoemde school. Burgemeester en "Wethouders van Venray brengen ter kennis van degenen in de kom der gemeente, die in het kalenderjaar 1947 in aanmer king wenschen te komen voor het van gemeentewege doen ophalen van haardasch en huishoudvuilnis, datzy vóór 5 Januari 1947 ten kantore van den Gemeente-ontvanger of door stor ting op -postrekening nr. 22648 ten name der Gemeente Venray het daar voor verschuldigde recht ad f5.— dienen te voldoen. Indien men na dezen datum be taalt, kan het ophalen niet eerder ge schieden dan in de eerste vollo week van de daarop volgende kalender maand. YENRAY'S TWEEDE REYUE „Als de Ziel luistert... Spreekt het als een taal dat leeft! Indien wy nu zo, met deze korte regels van Vondel, de tweede revue „Lek me de Zök", de revue laten passeren, bemerken we reeds terstond, dat, waar do publicatie spreekt van een grote Venrayse Revue, haar dit werkelijk aller eer aandoet.Inderdaad overtreft „lok me de zök", „'t Kan nie mis", het lijzige gefluister, ook een taal en teken heeft!... Zelfs het kleinste tafereel in dit spel, typeert zo schitterend de liefde voor ons eigen lapje grond. Elk stuk heeft zijn betekenisDe begin tafe relen met „Vadertje Tijd" is door schrijver goed bedacht, want... in het heden, ligt het verleden. Het 3e en 4o tafereel laten onze jongens van Venray zien, dat onze voorvaderen altijd vurig hebben gestreden voor hun eigen grond, hun eigen bezit en laat zy beseffen, dat zy moeten voort bouwen op liet Christelijke geloof, het Katholicisme van hun voorouders, wat m deze beide stukken uitblonk. Pastoor Jacobs klopt niet tevergeefs aan bij de Raad, moge het zo blijven! In het 5e en 11e tafereel, resp. de van den Czaar in een Troika, en het paradijs met de schildering van de Melkweg Oostrum-Leunen, blonken FINANCIERING YAN 11ET HERSTEL YAN BOER DERIJEN. De technische verzorging van het herstel van door oorlogsgeweld be schadigde boerderijen berust bij de Bureaux voor den Wederopbouw. Thans is in oveileg met het Minis terie van Financiën besloten, dat ook de financiering van het herstel op dezelfde wyze zal geschieden als voor het herstel van woningen. Dit be- t eekent: 1. Dat schade beneden f 3000 (huidige prijzen en geldend voer de boerdery als geheel) voor 100 procent of 75 procent door het rijk wordt vergoed. De herstelrekeningen moeten betaald of onbetaald, door den be trokkene bij het bevoegde wederop bouw bureau worden ingdiend; 2. Schade boven f 3000 in ieder geval al naar gelang van de flnanci eele draagkracht van den betrokkene tot dit bedrag of tot f 2250 door het rijk wordt betaald. Herstelkosten boven f3000 kunnen worden gefinancierd door middel van overbruggingscredieten. Inlichtingen hierover verstrekt lret bevoegdo we- deropbouwbureau. Wellicht ten over vloede zy nog vermeld, dat men zich voor den herbouw van vernielde boerderijen moet wenden tot de ou de jscheidene rayonbureaux van den dienst wederopbouw boerderijen. NIEUWE BONNEN voor de le helft van do le periode '47 (2*2 Dec. 1946 t.m. 4 Jan. 1947) Bonkaarten KA, KB, KI' 701 (strook No. 1) 53—1 Brood 800 gram brood 53—2 Brood 400 gram brood 53 1 Boter 125 gram boter 53—2 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 53—3 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet 53 1 Melk 4 liter melk 53—2 53—3 Melk 3 liter melk 53—1 Vlees 100 gram vleesch 53—2 Vlees 400 gram vleesch 53—1 Algem. 200 gram kaas do decors van Toon Katoman uit! Jammer dat velen het 6o tafereel, waarin werd weergegeven de val van appelen wel niot begrepen zullen hebben. Over hot geheel genomen, hadden de dan^nummors beter uit kunnen komen. Jammer ook, dat de xnaire van 1812 weergegeven in het 7do tafereel, obstakel maakte aan zijn voorzitters tafel en het betreurt ons. dat Napo leon niet aan allen, de buitenlandse ridderorde kon toekennen, wegens aan het Vaderland bewezen diensten! In het 8o tafereel werd de kracht an V.V.V. in hot lied goed uitge beeld. Gezien de prestaties van Ven ray Vooruit is dit zeker op zyn plaats. De gebeurtonissen in onzo kerk-< dorpen, Merselo, Leunen en Oostrum' in liet verleden en liet lieden, worden door schrijver goed bedacht en door de toneelspelers prachtig weergegeven. Al kunnen de mensen in Merselo geen Franse taal. toch zyn ze zo dom nog niet on de boeren uit Oostrum denken nog steeds met voldoening terug aan de productiviteit van hun eigen melkfabriek. Het 14e tafereel heeft ons inziens een zwak punt, dit wat betreft de kleine huisjes. Maar is de weder opbouw altyd geen zwak element geweest? Het leven van St Oda moet men kennen, wil men de rol van den kluizenaar begrijpen, in het 15e tafereel. In het 16e tafereel speelt „Scheie Maan" zyn rol formidabel. Scheie Maan schreit tranen met tuiten. Dat Flora Floerts by hem behoort blijkt uit het feit, dat zy haar lieve man overal volgt waar hij zyn verblijf houdt, zelfs tot in Indië. Een stenen grafkruis In het iand der tropen in het 17e tafereel, gaf niet zo sterk ons dierbaar Indië weer als in ,,'t Kan nie mis". Venray 10 jaar verder zal op het podium vele technische moeilijkheden met zich mee hebben gebracht. Het loopt als gesmeerd. Jammer, dat velen in de zaal reeds rumoerig worden en den ken, dat het afgelopen is, als het licht by het 19de stuk wordt opgevoerd, want Pa Pinkelman en Tante Polle- wop spelen een prima rol voor onze Volkskrant-lezers. En „last but- not least" de prachtige zang van twee toneelspelers in het laatste bedrijf. Wy kunnen vol enthousiasme spre ken over deze revue, die op verschil lende punten Sef Cornet's revue nog een lesje kon geven. Mensen van Venray, gij die houdt van Uw dierbaar Venray, verzuimt niet deze kans waar te nemen om de gebeurtenissen van vroeger nog cons voor Uw ogen te zien draaien. De kans wordt u nog geboden. Bespreekt tijdig Uw plaatsen. Het loopt storm YOEDSELB UREAL* 01RL0 Levering mestcontraetvnrkens. De leveringdagen in Kerst- en Xieuw- jaarsweek gewoon door. dus Maandag 23 Dec. en 30 Dec. In verband met de gewijzigde regeling kunnen tussen 1—6 Jan 1947 geen varkens geleverd worden. Destructor en noodsl. bewijzen. Vee houders welke nog noodslachtings- afrekeningen hebben of destructor- bewijzen, worden verzocht met deze gegevens op bureau te komen, om na te gaan of hiervan bonnen in ons bezit zijn. Men wordt verzocht dit komende week af te werken. Identiteitsbewijzen. Veehouders welke in 't bezit van stierkalveren, bestemd om op te fokken, moeten iri bezit gesteld worden van identiteits bewijzen. 53—2 Algem. 100 gram suikerwerk 53—3 Algem. 1 ei 53—4 Algem. 750 gr. suiker, of botor- hamstrooisel, of 1500 gram jam, stroop enz. 53 1B Reserve 1600 gram brood 53 IC Reserve 800 gram brood 53—2B Reserve 200 gram kaas Bonkaarten KD, KE 701 (strook no. 1) 54—1 Brood 800 gram brood 54—1 Boter 250 gram boter 54—2 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 54 1 Melk 12 liter melK 54—1 54—2 Vlees 100 gram vlees 54—1 Algem. 100 gram kaas 54—2 Algem. 100 gram suikerwerk 54—3 Algem. 1 ei 54-4 54—5 Algem. 250 gram suiker, boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop, enz. 54 ID Reserve 800 gram brood 54—IE Reserve 500 gram rijst, kin dermeel (uit rijst reid) of kinderbiscuit Tabakskaarten enz. T63 T64 *2 rantsoenen tabaksartikelen V64 200 gr. choc, en/of suikerwerken X63 2 rantsoenen tabaksartikelen X64 100 gr. choc, en of suikerwerken Bonkaarten MA, MB, MC, MD 701 (strook no. 1) 53 4 Brood 800 grr.m brood 53—4 Boter 250 gram boter 53-4 Marg. 250 gram margarine of 200 gram vet 3—4 Melk 5 liter melk 53 4 Vlees 800 gram vlees 53—5 Vlees 100 gram vlees 53-4 Kaas 200 gram kaas 53—4 Suiker 250 suiker enz. Voor de week van 29 Dec.—4 Jan. worden GEEN bonnen aangewezen. De niet aangewezen bonnen van de bonkaarten 612 kunnen worden ver nietigd. De in de bonnenlijst vermelde num mers van de bonkaarten MA, MB, MC, MD 701, hebben betrekking óp de extra-rantsoenen, geldende voor byzonderen arbeid en voor aanstaan de en jonge moeders. Zy, die hierop recht hebben, zyn en worden periodiek in het bezit van deze bonkaarten gesteld. n I <2 I s kS; <D <0 «r ^^3 33 c: cr ct CD a, {f} (Q (Q I o Sr O CD CD O O) O) <0 CD 3 -? s£ Oer- O O" 8? CD p 0 a S n 5" ~z m Q '24 M 2.© 3 B g (Q O 01 F NZ o f- X- c O c o ZL "O CD CD 3 2 3 Q. CD J) O CD Q Q 7T 7T CD u 7T C Q 3 UI 2 CO O CD g 3 c m x> w H X 0 r 1 cn ^12. CD O 3m JD O z 3 S* c L 2 cs £7 7® c r 1 C C O =•53 cl® O *3 S r' 2.B "r 5 2 - o i'5 5 5c= d 2 E.o SS. glfë S3 g© 'd er: ST S o SO o 5; Si 3 T" to (fl 3 3 o go C N 2 2 O 3 Q O 3 Q 03 D CD O Cc:3 Q, OS O SS Laat uw oude lioad reinigen by Ebberink, Marktstraat S

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1