Lek me de zök DE WEDEROPBOUW IN DE TWEEDE KAMER. Die di ie aamme 4icUandei me 2e Venrayse Revue Lek me de zök Pastoor Jacobs werd geboren in 't jaar 1624, als zoon van Hendrik Jan Jacobs en Jenneke Aort Roy mans, wonendo in 't Haageind to Deurne. Zg'n studie volbracht hU aan do Uni- vor8iteit te Leuven, op kosten yan een oom van moederszijde. Op 24-jarigen leeftijd werd hij door Vicaris Mr. Hendrik Leemputte, tot Pastoor van Deurne benoemd. Welk een arbeidsveld voor een jonge, ac tieve priester. Doch nauwelijks be noemd, begonnen reeds do moeilijk heden. Do Reformatie logde ook in Deurne do Katholieke godsdienst aan banden. De pastoor mocht alleen in het bezit van een paspoort te Deurne verblijven. Dit verbluf werd hem echter niet lang gegund. De jonge pastoor, welke geregeld de verordeningen van de Hoogmogende Heeren overtrad en onverschrokken doorging, de H. Mis op te dragen, werd enkele jaren later, in 1658, uit Deurne verbannen Do pastoor, die dit echter had zien aankomen, had bereids zijn maat regelen getroffen. In 1649 had hij met behulp van de katholieke bevolking van Venray een groote schuur gebouwd nabij de Crayenhut op Venraysch gebied. In deze schuur hield de pastoor na zijn verbanning geregeld de godsdienst oefeningen. Dit was natuurlijk niet naar den zin der Gereformeerden en 't regen de dan ook klachten bij de Hoogmo gende Heeren over „die paepsche kerkschuur". Men beweerde, dat de schuur op Deurnesch grondgebied lag. De Katholieken van Venray trokken zich hier echter niets van aan. Het kwam zelfs zoover, dat het bouwen dezer schuur een geschil op leverde tusschen de Republiek der Vereenigde Nederlanden en Spaansch Gelderland. Dit goschil duurde tot 1716 en word bij het tractaat van Venlo geregeld. Na zün verbanning nam Pastoor Jacobs zijn intrek in de kerschuur, dus op Venraysch gebied, waar hü ook een school stichtte. Laten wij oven bodenken, welke opofferingen de Katholieken uit Deur ne zich getroost hebben om hun kerkelijke plichten te vervullen. Van uit Deurne naar Venraysch gebied en dat over wegen, die 's winters oen modderpoel waren, terwijl dus ook de kinderen, die hier, nadat pastoor Jacobs verbannen was, naar school moesten. Hier leefde Pastoor Jacobs te mid den der grooto Peelvlakten en van hieruit stond hij zijn parochianen bij in hun stervensuur en bij hun ge boorte en dat allemaal onder het steeds spiedende oog van de gehate gereformeerden. Driemaal werd hü gevangen geno men en op losgeld vrijgelaten. De laatste maal sloot men hem zelfs op in dan „diefkolder" onder 't Kasteel. Totaal onbemiddeld geworden dooi de vele boeten en aangewezen op de liefdadigheid zijner parochianen, zag hü 1662 nog kans zün kapel „merche- lüok" te vergrooten. Er schünt zelfs, blükens een oor konde, dateerende 4 Aug. 1662 oen zuttorhuis bij gestaan te hebben. De kapel op de Grootenberg bü de Crayenhut hoeft dienst gedaan tot 1672, toen kwam er tok in Deurne weer godsdienstvrijheid. Twee jaar heeft de kapel toon nog bestaan. Op 18 Febr. 1674 vraagt Pastoor Jacobs, aan het „gericht" van Venray, de toen grootendeels vervallen kapel te mogen afbreken, daar zü slechts diende tot schuilplaats van „roo- vers en schelmen". Hü verzocht er echter meioen bü, om, indien dit noodig mocht zün, weer oen nieuwe kapel te mogen bouwen. Het „gericht" van Venray, beschik te goedgunstig op dit verzoek. Thans staat op de plaats waar vroeger do kapel stond, een eenvoudig houten kruis met opschrift„Dit kruis is de stille getuigenis van de offervaardigheid der Venraysche ka tholieken uit vroeger eeuwen en tevens een herinnering aan pastoor Jacobs, den Priesterheid". Wellicht, dat in onderlinge samen werking tusschen „die van Venray" en „die van Deurne", hier oens een veldkapelletje verrust. (Gegevens ontleend aan Ouwerlings geschiedenis van Deurne.) Vergadering Limb. Land- Tuinb.bond. Maandag hield de L.L.T.B. te Roer mond een algemeene vergadering. De voorzitter Derks opende en noemde de herziening van don kindertoeslag een noodzakelü'ken socialen plicht. Hü deelde mede. dat met Januari een nieuw eigen blad zal verschü'nen, waarbü „Land en Vee" als inlegblad zal worden toegevoegd. Ook zal nog getracht worden te komen tot het uitgeven van een Tuindersblad. Spr. wees op de noodzakelükheid van verbetering in de toewü :ing van rü wielbanden. De vergadering stelde zich bü grote meerderheid op 't volgende standpunt: le. De Mei-inventarisatie blüft behouden in verband met vooder- toewü'zing en eventuele overzichten over registratie bü varkens- en kip- penstapel onz. 2e. Melkcontróle on TBC'-bestrü- ding in uitvoering bü het bedrüfs- leven zelf, moet met toezicht en steun van do overheid zoo sterk mo- gelük worden bevorderd. 3e. In afwachting van definitieve lü'non bü de varkenshouderü en mes- 'terü, kan men een zeugen regeling on mesterüregeling voorloopig aanvaar den. 4e. De productieregelingen voor tuinbouw en kippenhouderü zü"n juist. 6e. Een scherpere selectie bü het verleonen van vergunningen voor uitplant bü meer dan 60 are van fruit is noodzakelük. 6e Vooraleer men geen nieuwen weg hoeft govonden om een bodem te behouden bü de prüzen van slacht vee, granen enz., dienen de bestaande organen: Slacht veemarkt en P.A.V.A. te biyven voortbestaan. Na de regeeringsverklaring inzako Indiö is in de Tweede Kamer een aanvang gemaakt mot de behandeling van openbare worken en wederop- van do Rüksbegrootingen voor 1946 en 1947. De heer Ten Hagon (P.v.d.A) vraagt of 't niet mogelük is in de grootere plaatsen, die een centrum van bouw- nüverheid vormen, de eerate nieuw gebouwde woningen voor bouwvakar beiders te bestemmen. De steden in de geteisterde gebie den dienen z.i. extratoowüzingen van montage woningen te ontvangen. Hü bepleit verhuizing van bouwvakar beiders naar dn getroffen gebieden. Vorder bepleit hü 't verleonen van grootere bevoegdheid aan gemeente lijke bouwbureuux. Als een bezwaar van te groote centralisatie ziet hg, dat er te veel met papier en te wei nig met verstand gewerkt wordt. Men moet z.i. komen tot vereenvou diging. De nieuwe bewindsman moge zich vertrouwd maken mot de ge dachte, dat do wederopbouw zooveel mogelük in handen dor gemeenten moet liggen. De heer Smeenk (A.R.) betoogt, dat bü don wederopbouw ook vertraging ontstaat door de veelheid van instan ties, door hot bouwplan, door do toe- wü'zing van materialen enz. In de goteisterde gebioden heerschen nog sckrü'nende toestanden. De heer Andriessen (K.V.r) is van oordeel, dat er te veel instanties voor den wederopbouw zün. Uitdo Memo rie van Antwoord krügt spr. den in druk, dat de minister de huidige organisatie ook niet feilloos vindt. In afwachting van hot toegezegde wets ontwerp is er behoefte aan een raad voor den wederopbouw, waarin aller lei instanties samenkomen en welke een trefpunt kan zijn voor verschil lende punten van critiek. Spr.vraagt den minister het particulier initiatief bü den bouw zoo groot mogelijke kansen te geven. Aan de geteisterde gebiedon bestede de minister do volle aandacht. Andere belangrü'ke zaken moeten daarvoor worden teruggezet. De heer v.d. Peltz"(C H.) betoogt, dat er veel hapert aan den dienst, die schadebedragen aan getroffenen moet uitkeeren; hü signaleert gevallen met zeer groote vertraging. "Wil men het werk van den wederopbouw goed volbrengen, dan is er naast centrali satie ook decentralisatie noodig. De heer Nederhorst (P.v.d.A.) ont wikkelt sociale en economische bo- zwaren tegen het hoon- en weerreizen van arbeiders naar de geteisterde gebieden. Een oplossing ware de op leiding ter plaatse, maar daarmede is veel tüd gemoeid. De heer Steinmetz (K.V.P.) betoogt dat het particulier initiatief z.i. niet mag worden verstikt in te ver door- govoorde centralisatie en ambtenarij. De heer Haken (C.P.N.) is van oor deel, dat de belangen van hen, die in de getroffen gebieden wonen i:i kippenhokken en bunkers, vóór alles djenen te gaan. Tenslotte kondigt hü aan, dat do fractie zal tegenstem men. De heer Droessen (K.V.P.) betoogt, dat van zoo weinig mogelük hout zooveel mogelük boerderüen moeten worden gebouwd. De voorloopige boerderijen zullen l>ü den definitieven bouw nog dienst kunnen doen als stallen. De door hem bedoelde oplos sing is wel niet ideaal, maar er kun nen spoedig veel menschen onderge bracht worden. De heer Algera (A.R.) bepleit groo tere bevoegdheden voor de locale overheid: volledige inschakeling van de plaatselüke krachten zal het werk van den wederopbouw zeer ten goede komen. De hoer Zandt (S.G.) heeft bezwa ren tegen het optreden van bureaux, die belemmerend werken voor den wederopbouw. En voorts togen de schaderegeling, die het vrü'wel eiken boer onmogelijk maken zijn bedrüf goed op gang te brengen. Tot in het tweede en derde geslacht zullen zo in de schuld blyven zitten. Tenslotte protestoert hü tegen den bouw van dancings. De minister van openbare werken en wederopbouw ad interim, do heer Vos, de positie der gomeenten bü den wederopbouw besprekend, merkt op, dat aanvankolük veel niet anders kon geschieden dan in groot verband. Z.i. kon men zich thans nog niet overgeven aan eon volledigo decen- Bü alle producten moet men komen tot. prijzen gebaseord op kosten en ondernemingsloon 7e. De cor.trèle, toezicht en be rechting dienen in eerste instantie gelegd te worden in handen van de bedrüfsorganisatie onder toezicht of evontueele super-controle van de overheid. Met ingang van deze maa-.d zal aan de A-groep, dit zü'n boeren, tuin ders en landarbeiders, worden 'ooge* staan voor '47—'48 een varken in te leggen. Er zal een vermoedelijke da ling komen van den suikerbiotenprijs van f 37.50 tot f35. Onder het Bureau Wederopbouw Boerderüen is weinig tot stand gekomen. Over de herziene varkenslevering in Januari zullen nadere explicaties volgen. Ir. Rooyakkers gaf in zün inloiding over „Do mogelükheden in den land bouw" do volgende richtlünen: De kennis van kunstbomesting als mede het regionaal grondonderzoek dient te worden opgevoerd. Mechani satie en coöperatie zün voor de toe komst van niet hoog genoeg te schat ten waarde. De wisselbouw opent nieuwe perspectieven en ook gewas- 8ensortiment is in Limburg mogelük. Goede vooruitzichten zag ir. Royac- kers in den verbouw van suikerbie ten, pootaardappelen en bloemzaden. Voor den tuinbouw biedt de koude grond-groentecultuur weinig onkosten en veel voordeelen. Ock asperges, aardbeienen fruitteelt. tralisatie. Mot de opmerkingen ter- z.ike zal intusschen rekening worden gehouden. Van samenwerking tus schen gemeenten hooft spr. nog wei nig resultaat gezien. Hü stelt in het licht de moeilijkheden welke zich zullen voordoen als de gemeenten zelf voor den wederopbouw zouden moeten zorgen. Hü hoopt do periodo van den weder opbouw vrü kort te kunnen houden. Overigens is spr. van meening, dat de oude toestand ten aanzien van de volkshuisvesting niet geheel hersteld zal kunnen worden. Een gedeeltelyk centrale leiding zal hier noodig zün. Spr. meent, dat niet alle nieuw bouw aan de woningbouwvereeniging kan worden toegewezen, er moet ook ruimte zü'n voor eigeubouw, wanneer deze maar niet geschiedt met specu latieve doeleinden. Belangrüko be sprokingen zijn gaande met beleg- gingsinstituten, om na to gaan. of er bü den woningbouw ruimte is voor beleggingen, Coördinatie zal noodzakelijk zü'n in verband met het noodige bouwvolume, men kan niet alles aan de lagere instanties overlaten. Op het oogenblik is de toestand zoo, dat men 250.000 woningen achter is, op twee milliocn gezin non. Het aantal samenwoningen is geringer dan in do eerste maanden van 1945 en zulks door de activiteit ten aanzien van de huizen, die licht herstel behoefden. In verband met de plannen voor woningbouw en de daarmede samen hangende vraagstukken ten opzichte van de bouwvakarbeiders, wüst spr. er op, dat bü de geprojecteerde 70.000 woningen voor 1947 gerekend wordt op 15 a 20.000 montage-woningen, hetgeen de behoefte aan bouwvak arbeiders belangrük vermindert. Het toewü zen van woningen aan bouwvakarbeiders in de geteisterde gebieden zal op moeilijkheden stuiten b(j de bevolking, wellicht is 't moge lük in grootere centra. Een toezegging, dat een tiende deel van de voor hot volgend jaar gepro jecteerde huizen boerderüen zullen zü'n, kan spr. niet doen. Er zü'n strenge consignes gegeven ten aanzien van hot afbreken van panden, die mogelijkerwijs nog her steld kunnen worden. Een debat over do schaderegeling wenselit spr. op te schorten. De minister erkent, dat er bij den woningbouw rekening gehouden moet worden mot groote gezinnen; bü de goedkeuring van plannen wordt daar op ook toegezien. Minister Vos merkt in zijn antwoord o.m. op, dat bij regenverlet thans reeds 80 pet. gegeven kan worden. Don D.ü.W. acht spr. een verbetering in vergelijking met do vroegere werk verschaffing. Er moeten z.i. echter nog verdere stappen gedaan worden temeer daar er nog een godceltelüke werkloosheid bestaat. Bij het weder- opbouwwork en bü" het landbouwhor stel kan gebruik gemaakt worden van D.U.YV.-werklieden. Het overleg met de vakorganisaties acht spr. van groote waarde. Voorts geeft da minister te kennen dat hü met verschillende dor hier gemaakte opmerkingen rekening zal houden. De begrootingen worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen met aantoekening, dat de fractie der C.P. N. geacht wil worden te hebben tegen gestemd. De aardige lui van over de Oost grens hebben ons, Nederlanders, altijd^ zoo'n beetje in het ootje genomen. Ze spraken steeds met welgevallen van „die du mme Hollander" en ze verkeerden in de heilige veronder stelling, dat zo ons konden wüs ma ken wat ze wilden. In vü'f onnoozele jaren, die ons de Teutoonsche beschaving brachten, hebben zü ons boven het praedicaat „dom" ook nog voor een koloniaal volk aangezien. Zij sloegen ons niet hooger aan dan de Hottentotten en de Zoeloe's en meenden maar vrü te kunnen rooven en allerlei Germaan se) ie Uebermenschstok paard jes te kunnen berü'den allemaal rechtstreeks ten koste van ons. Echter: deze knappe heeren leefden alleen maar in de verbeelding, dat hot zoo was. Toen wü op hun besclia- vingslter hoelemaal niet reageerden in den zin zooals zü dat wilden, dachten ze, dat wü er lo dom voor waren. Maar toch gingen ze voort ons en dat gebeurde.als slechte leer lingen later hardhandig - naar hun hand te zetten. Het lukte niet. Na- tuurlük in hun oogen wel. Maar goed, do Teutonen meenden, dat ze allerlei nonsens over andere volken konden uitgooien en dat die der andere volken dat allemaal met buigend hoofd namen. Als men maar hard genoeg schreeuwt, meende men, gaat, het er wel in. En nu schreeuwen do Duitschers weer. Ze schreeuwen, dat zo honger hebben, Zeker, we gelooven, dat ze op het oogenblik geen hemel op aarde hebben,-maar dat de honger zoo erg is als de kranten schrijven ook, let wel: als de Nederlandsche kranten sch rü ven wil er evenmin als die andere propaganda, bü ons niet in- Ook na den oorlog verstaan de Duit. schers de kunst wonderwel in hyper- bolen te denken. En nu schreeuwt hü als het koekoeksjong in het nest met meesjes het hardst om eten. Do wereld, die eenmaal twijfelde aan de oprechtheid van zün schreeuw, is nu plotseling, nu de tegenstellin gen minder scherp zün geworden en de eenmaal verdrukten minder op hun hoede zjjn, vol medelüden be wogen. Zü zendt eten de grens over om hom toch maar in leven te hou den. Men doet dat op blind geluk af. Men vraagt zich nog niet eens af of het wel zoo org is en of het thuis al niet net zoo erg is, neen, men is ge biologeerd door de overgebleven Gübbeltjes. De Nederlandsche pers, die nog geen meter over de grens mag zetten of ze wordt volgens de regelen der kunst ingerekend en die dus van toeten noch blazen weet slaat met, de oogen dicht alarm over den nood toestand van de Duitschers. Het is erg, zegt men. Er is honger. En nu heeft een Nederlandsche commissie een bezoek gebracht aan Duitschland en ze heeft een rapport uitgebracht en gezegd, dat o.m. de voedseltoestand^ in Duitschland niet slechter is dan in eenig Europeesch land, dat van do nazi's t,t lü'den heeft gehad. Er 1 zijn geen bewijzen van ondervoeding aangetroffen terwül de Duitschers beter gekleed gaan dan de bevolking van de meest andore lan den van Europa. Zóo laten we ons dus maar telkens weer bij dennens nemen.Wat zeiden zo in het begin ook weer? Die dumme Hollander M. en R. Blükens achterstaande advertentie gaat het eindelijk een feit worden en zal er de eerste vergadering plaats hebben voor onze Katholieke groepe ring voor de gehele gemeente Venray. Wü durver ons gerust aan een voorbeschouwing te wagen onzeopinie hieromtrent is, dat het geen fiasco zal worden. Venray gaat wakker worden en is overtuigd, dat wij nu al den strüd tegen hot Communisme moeten gaan aanbinden. Vroeger was onze Staats- partü een z.g. Kiesvereniging, nu is onze Volkspartü een partü die met een practisch program de beginselen van ons Katholiek zün, en die ge grondvest zijn volgens de Bergrede van Christus. Het doel der Katholieke Volkspartij is het algemeen welzijn van hot Nederlandse volk op de grondslag der zedelijke normen ver ankerd in de natuurlijke orde en in de Goddelijke openbaring, gelü'k dezo door liet kcrkelük leergezag wordt verklaard. Rondom ons, practisch in alle lan den, wint het communisme terrein, waarom niet in ons land. De afge lopen verkiezingen hebben bewezen en overal kunnen wij dagelijks mee maken welke practüken zü (de Com munisten) er op nahouden. Nee geen dag kan meer langer worden ge wacht. Nu wordt U allen en vooral gij Jongoren de kans geboden om U te laten bezielen met het vuur van het idealisme. Strijdt mee vanaf heden in dio rijen die de Uwen zü'n. Is het geen schande, dat een zeer klein aantal, 15, al het werk moeten doen, voor oen afdeling van 1600 leden Z\jt g'ü niet medeverantwoorde'.ük of de wereld voor of tegon den Chris tus is? Wordt het nu niet hoog tijd, dat gij Uw standen verschil laat varen en gü 4*oer, arbeider, middenstander en ook gü Inteleetueel schouder aan schouder piopagandist gaat worden. Laat niet die 15 jonge idialisten het work alleen doen. Verlicht hun dat door Uw onmisbare hulp. De verkiezingen liggen in verband der Grondwetswijziging in de nabüe toekomst. Nu is het nog niet te laat. Wü hebben oen gerechtvaardigd ver trouwen, dat gij, evenals in den strüd tegen het Nationaal Socialisme, nu ook bereid zult zün om met alle Uw ten dienste staande middelen, zonder onderscheid van Uw maatschappelijke positie schouder aan schouder zult gaan strüden. Wij bieden U hierbü de helpende hand. Toont dat a.s. Zondag de feestzaal van Huize Servatius te klein is. De verzekering kunnen wü U geven, dat Uw moeite niet tevergeefs zal zün. ROELAND. Pater Jac. Schreurs Het was een goede gedachte van do „Ontwikkeling en Ontspanning", om de eerste avond van dit seizoen te beginnen met een spreekbeurt over Limburg en de Limburgers, bü monde van Pater Jac. Schreurs, onze Lim burgse priester-dichter. En liet is jammer, dat er niet meer zijn komen horen naar die analyse van het ka rakter van den Limburgse mens door een Limburger, lie zijn gewest zo met hart en ziel lief heeft, als deze dichter. Na de Limburgse geschiedenis in korte trekken geschilderd te hebben, hoe hi§r waarsehünlük reeds in het stenen tijdperk mensen woonden, hoe het Christendom in Nederland kwam, door Limburg, hoe het noodlot van Limburg was, speelbal te zün dei- grote mogendheden en hoe wü ten slotte bü Holland kwamen, dat, toen na jaren bieek, dat er kolen te win nen waren, plotseling ontdekte, dat er ook een Limburg was. Hierna ging spreker over tot de karakter ontleding van de Limburger. Pater Schreurs, noemde het een teken on een wonder van den hemel, dat, ondanks alle sociale ellende, die Limburg meegemaakt heeft voor de ontdekking der kolenlagen en nadien bü den toevloed van alle soorten volk en mensen, de nieuwe ideën als com munisme en socialisme, zo weinig vat op den Limburger gekregen had den en hebb6n. Den Limburger, die opvliegend van aard, de humor bezit om over al zü'n ellende toch nog te laóhen, die zo graag vertelt met allerlei schoons en moois er bü gehaald en gefantaseerd, voor wie zün woord niet veel be tekent, die het leven lachend op Alle Venrayers kohien natuurlijk kijken naar de grote in de feestzaal van Huize Servatius (ing. t.o. Garage Gommans) Zondag 15 December, Maandag 16 December, Dinsdag 17 December, Zondag 22 December, Donderdag 26 Dec- m. m. v. Gemengd Koor PLAATSBESPREKEN telkens één dag voor de voorstelling van 2—4 uur in café W. C'aessens, Langstraat. AANVANG ELKÉN AVOND 7 UUR. Prijzen der plaatsen leRang f 1.50, 2e Rang f 1.— pl. f 0.25 voor uitv. programma is iets nieuws op to neelgebied in Venray, bevat 20 taferelen vol verrassing en variatie en wordt ten toneele gebracht door TONEELGROEP „HIOOB" met mede werking van „EUTERPE". 20 verschillende prachtige decors van Toon Kateman. neemt en als een kind, het als een sprookje beschouwt. Die openstond voor Duitsland, Frankrük, Belgie,die de zwier en de losheid van den Zui derling heeft en dikwüls vergat, dat hij bij het Noorden, Holland hoorde, het Noorden, dat hem afstiet door de degelijkheid en het strakke. En dit. alles lichtte spreker toe met vele voorbeelden die inderdaad een goede onderstreping waren van zü'n tekst. Na de pauze behandelde hü Lim burgs taal en het was jammer, dat het reeds zo laat geworden was, want nu kwam do kunstenaar boven, die door zo mooie voorbeelden de aan wezigen een duidelük beeld gaven van de rükdom van ons dialect, van de geestig gevatheid en de humor van het Limburgse volk, van zü'n lustom te vertellen en te fantaseren. Veel te vlug was toen het einde daar. Dr. Kortman, die de vergadering geopend had, dankte spreker hartelük voor het gebodene. Wü kunnen „Volksontwikkeling en Ontspanning", niet anders toewensen, dan dat zü nog vele van dergelijke sprekers n. Venray mag uitnodigen. Buitenlands Overzicht België eist grenscorrecties. Engelse en Ameri can nse fusie in Duitsland. Mijnwerkersstaking in de V.S. geëindigd. Ook België heeft nu zijn eisen aan de Raad der Ministers van de grote Vier overhandigd, inzake Duitsland. Eenerzijds om de gebreken voort komende uit het Verdrag van Ver sailles, bü de Duits-Belgische grens te verbeteren. Anderzüds om de ver liezen goed te maken, die Duitsland door zfjn inval België berokkond heeft. De grootste eis is wel de sector van de twee Belgische steden StVith en Eupen, welke dwaas door het Duitse gebied looot. Bovendien zijn z\j allen van technische aard. Nederland heeft, zoals bekend, oek de economische belangen laten mee spreken. Om orde te scheppen in de econo mische chaos, de industrie weer op te bouwen, de levensstandaard om hoog te voeren en Duitsland instaat te stellen, zelf weer te exporteeon, hebben Engeland en America besloten, hun twee bezettingszones voor alle economische doeleinden als één ge bied te behandelen. Waarbü de finan ciële verantwoordelijkheid gemeen- schappelük worden beheerd. Men hoopt ook andere zónes hierbü te betrekken. De Amerieaanse mijnwerkers zün op bevel van hun leider John Lewis, weer aan de slag gegaan. Voorlopig tot 31 Maart 1947. Zoals bekend, begon deze staking op 15 November, toen het contract met de regering der Verenigde Staten, die sinds de Mei staking de bruinkoolmü'nen exploi teerde, niet zou worden verlengd. Ongeveer een half millioen mü'n- werkers staakten. John Lewis werd met zü'n werkers schuldig bevonden aan ongehoorzaam heid aan 'tHof, toen hü weigerde zü'n standpunt „geen contract, geen werk", weigerde te herzien. Weekoverzicht Minister Mansliolt over de aardappel voorziening. In een büeenkomst in Tivoli te Utrecht heeft' minister Mansholt deze week mededoeling gedaan over de motieven, die geleid hebben tot de jongste maatregelen inzake de aardappelvoorziening. Minister Mansholt ontkende gezegd te hebben, dat het oploopen der, prüzen de schuld van de boeren ge weest zou zün. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in het feit, dat de vraag naar kleiaardappelen on evenredig groot was. De aanwezige voorraden bleken aanzienlük kleiner te zün dan de schatting en om geen risico te nemen, werden maatregelen getroffen en o.a. ook het verbod "uit gevaardigd om consumptieaardappelen voor veevoeder te gebruiken. De minister deelde nog mede, niet voornemens te zün, aardappelen bü de boeren te vorderen. Ook al zouden de voorraden boven de verwachting blijken te zün, ligt het niet in de bedoeling van de regeering de rant soenen te verhoogen. Iiolenrantsoeneering blijft. De kolenpositie van ons land is nog dermate dat ook in 1947 de rantsoeneering van huisbrandkolcn blüft doorgaan. DE GOUVERNEUR VAN LIMBURG NAM AFSCHEID. De Commissaris der Koningin in Limburg, mr, dr. van Sonsbeeck heeft met ingang van 1 Jan. a.s. op zün verzoek ontslag gevraagd en blükens het ter Prov. Statenvergadering voor gelezen Kon. Besluit is dit ontslag hem op de meest eervolle wüze en onder dadkbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan den lande bewezen, verleend. De Gouverneur leidde dus de bü- eenkomst der Prov. Staten in de zitting van Dinsdagmorgen voor de laatste maal. Aan het slotdlr büeen komst sprak hü een woord ten af scheid en zeide o.m. „Limburg behoort tot de zwaarst getroffen provincies. Ook geestelijk en sociaal zal veel moeten worden opgebouwd. Daartoe kan eenieder in eigen kring medewerken. Dat is Göd welgevallige arbeid, waar voor wij ook op de steedsgebleken belangstelling van H. M.de Konin gin kunnen rekenen. De Commissaris der Koningin be sloot dit afscheidswoord met een be roep op die algemeene medewerking tot herstel van wat geestelijk en materieel grootë schade heeft geleden tot behoud en verzorging van wat Limburg aan veelzüdig schoons bevat. Gods zegen zal dan op Limburg rusten. Jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck heeft uit naam van alle leden der Prov. Staten bü dit afscheid van den Commissaris der Koningin woorden van dank en waardeering gesproken. REGEERINGSVERKLARING OVER CHERIBON. Onder groote belangstelling in de Kamer en ook daarbuiten, hoeft j.l. Dinsdag in Den Haag de historische zitting plaats gehad, waarin de Mi nister van Overzeesche GeUiedsdeelen, Mr. Jonkman, de verklaring heeft voorgelezen, die het standpnnt der regeering weergeeft ten aanzien van do te Cheribon opgestelde basis-ovei- eenkomst over de hervorming van het koninkrijk. De Regeering is bereid de ontwerp basis-overeenkomst te doen onder teekenen, waarvan de inhoud in .'t kort is als volgt: 1. De Regeering is voornemens de C.-G. te machtigen de overeenkomst van Linggadjati te onderteekenen. 2. Deze overeenkomst stelt de nieuwe overeenkomst niet vast, maar geeft slechts een basis. 3. Uitwerking der overeenkomst zal o.m. afhankelük zü'n van de sa menwerking met de Staten-Generaal tot wüziging van de Grondwet. 4. Zoowel de Statenleden als de Unie zullen deelnemen aan het vol- kenrechtelü'k verkeer. 5. Ned. Indiö wordt een souverei- democratische democratische staat op federatieve grondslag en de Vereen. Staten van Indonesië worden een volwaardig lid van Nederlandsch Indonesische Unie. 6. „Beoogd" wordt: samenwerking doormiddel van eigen Unie-organen op de volgende terreinen: buitenland- sehe betrekkingen, defensie, financiën economische en cultureels betrekkin gen. 7. H. M. de Koningin draagt de Kroon der Unie onpartijdig troonend boven de leden der Unie. 8. Ook de Ver. Staten van Indo nesië behoeven een staatshoofd. 9. Geen vermindering der troepen sterkte, voordat waarborgen eener rechtsorde aanwezig zü'n. 10. Financieele en economische eischen dienen volledig gewaarborgd te worden. Een bon voor uitsluitend jam. Het is noodzakelük, den betrek- kelük grooter. voorraad jam bü den groothandel en de winkeliers te ver minderen en meer in overeenstem-

Peel en Maas | 1946 | | pagina 2