Wederopbouw in Limburg Q c 3 3 Zaterdag 7 December 1946 No. 49 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van don Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Orootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAA WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Advertentieprijs 10 ct. per 3 mm.,regel minimum fl 1.00 Abonnemen1sp>U8 Ier kwartaal: vtor Venray 11 1.C0 r uiten Venray 11 1.20 uitsluitend vdtruitlret. 03 Het is al weer enige weken geleden, dat de Nederlandse Pers een pers excursie hield door de getroffen ge bieden van Nederland. Deze excursie ging uit van het Ministerie van Open bare Werken en Wederopbouw, als wilde de aftredende Minister Kingers, aan en door middel van de pers, de resultaten van zijn werk nog eens laten zien. En het is duidelyk merkbaar ge weest in de diverse kranten, dat de resultaten deze persmannen zijn tegengevallen. Wat is er nu de reden van, dat de verwachtingen niet beantwoord zijn In de eerste plaats deugt de voor lichting en propaganda niet. Wanneer men eon Dr. v.d. Meer no°- wel, in zijn functie van Direc teur-Generaal van de Volkshuisvesting in het offieieele orgaan van do Re geringsvoorlichtingsdienst reeds in begin Augustus 1946 hoort vork la ren, dai er geen redenen zijn om te twij felen aan de uitvoering van hot voor 1946 ontworpen herbouwplan en men las in October in verschillende bla den, dat 't getal van 10.000 nieuw te. bouwen woningen voor 1946 in geïieol Nederland, reeds was over schreden, dan klopt dit weer niet. Want nemen wij de cijfers eens voor Limburg einde October, dan krijgen we een heel ander beeld. Van do toegewezen woningwet woningen 1039, zijn er in uitvoering 416. Hiervan is men bezig met de grondwerkzaamheden 106, met do fundamenten 165, onder do kap zijn er 64, voltooid 1. Van de 32 toegewezen particuliere woningen zijn er in uitvoering 13, waarvan 5 onder do kap, 5 voltooid, terwijl men aan de 3 overige nog met de fundamenten bezig is. En dit is de waarheid Rijst nog slechts de vraag: liegt Dr. v.d. Meer, nu doelbewust, of weet hij er niets van... en dan werpt dit laatste een treurig licht op de werk zaamheden van zijn bureaux. Wij kennen en weten de bezwaren, 4ie aan de wederopbouw vastzitten. We zijn arme arme mensen in een arm land en de materialen kosten geld, ontzaggelijk veel geld, wat er niet is Maar wy maken ons sterk, dat als er materialen genoeg waren, het top zware en to veel verambtelykte wederopbouw-apparaat een van de zwaarste remmen zal zyn in de toe komst. Want in het verleden zagen wy, dat ondanks het feit, dat er in de winter 1945 geen krepeerge"allen meer waren, in 1946 nog hard ge lopen moest worden om verschillen de mensen aan 't hoogstnodige te helpen. Zagen we* ook, dat een Pater de Greeve eerst de ellendo en armoede in deze stroken ter algemene kennis moest brengen, voordat bleek, dat ook de' wedoropbouw glas ter be schikking had. Het is treurig, te moeten consta- teeren, dat er thans, na 18 maanden nog tal van bewoonde huizen zyn, waar het nog steeds lekt en de oor zaak ligt niet in de materiaalpositie, niet by de financiële rekening, maar in de talloos vele formulieren en nog eens formulieren by de wederopbouw. Zonder te willen beweren, dat er geen vakmensen bij de wederopbouw zitten, menen wy wel, dat er veel te weinig zitten. En dit is even zo goed het geval by de talloze en by na ontelbare schatters en controleurs. Menig vak man kan staaltjes vertellen, die belachelijk zijn en dit gaat allemaal ten koste van de gedupeerden. Wy vragen 'ons af, of het particu lier initiatief hier niet veel meer vrijgelaten kon worden. Want ziet men nu alleen maar naar de finan ciële afwikkelingen. Ouije rekeningen zijn ingediend. V.F.- en F.F.-formu lieren en totaal rekeningen- wachten op afdoening. Credieten en voorschot ten worden verstrekt, betalingen gedaan aan" aannemers en eigenaars, up rekening van gemeente of mid- denstandsbank, kortom een bonte schakering van mogelijkheden, welke zich dikwyls gelijktijdig voordoen. Om oen zuiver beeld van de situ atie te krijgen is soms èn voor den eigenaar, ên voor den aannemer èn voor de middenstandsbank èn voor het streekbureau zelf, zeer moeilijk. Trouwens de financiële regeling zelve is wel het punt, waarom 'tgaat. De stelregel, dat de geleden schade collectief door het gansche volk gedragen moet worden, heeft Minister Lieftinck vorige week in zyn antwoord aan de Tweede Kamer op de desbetreffende vragen verlaten. En daarmee zal dus het herstel ver goed worden en het verlorene niet vervangen. Het is te hopen, dat de rapporten van de Herstel-stichtingen der ge troffen provinciën, die hiertegen fel protest aantekenen, Minister Lieftinck zijn standpunt kunnen veranderen. Mogelijk kan bij verandering van dit alles het ministerie met de plan nen van 1947 een gunstiger program ma opzetten, een programma, dat beter als dat van het afgelopen zal slagen en niet door allerlei propagan da mooier en beter' moet worden voorgesteld, als dat van dit jaar. Dit jaar was geen succes en de hoofdoorzaken moeten grondig ver anderd worden, nl.: a. 't wederópbouw-apparaat, dat topzwaar en te veel ver. mbte- lijkt is; b. de schaarste aan materialen, voornamelijk hout; c. gebrek aan een gezor.de, finan ciële regeling; d. do uitschakeling van larfeicu- lier initiatief door de financiële regeling en de zefer hoge bouw kosten. Voor onze ouden van dagen. De Minister van Financiën heeft een wetsontwerp ingediend ter rege ling van de noodvoorziening voor ouden van dagen. Een regeling, die het land een jaarlijkse last op zullen leggen van 150 tot 200 mi Ui oen gulden. En daar alle politieke groepen in hun ver kiezingsprogramma van dit jaar de noodzakelijkheid van leniging van deze nood erkent, kan verwacht wor den, dat dit voorstel wordt aange nomen. In grove trekken ziet de regeling er aldus uit: 65-jarigen on ouderen, die geen hoger eigen inkomen hebben dan f50 per jaar, ontvangen wekelijks, naar gelang van de gemeente waar zy wonen 14 tot 18 galden, wanneer zij gehuwd zijn en 8 tot 10 gulden wan neer zij ongehuwu zyn. Hebben zy een hoger inkomen dan 50 gulden per jaar, dan krijgen zij ook een uitkering op deze voet, maar verminderd met ongeveer de helft van het eigen inkomen. Zo ontvangt een gehuwde met een eigen wekelijks inkomen van 10 gld. een bedrag van f 18 f 5 is 113.— zodat hij dan in totaal 23 gulden inkomen per week heeft. Onder de regeling vallen zowel vroegere loontrekkenden als zelfstan digen, allen beneden de limiet van een wekelijks inkomen van f 20.50 tot f 26.50 (dit ligt aan de grootte der gemeente) voor gehuwden en van 13 tot 17 gulden voor ongehuwden. Zy, die vóór hun 65-jarige leeftijd, hoewel tot arbeid in staat, hebben nagelaten regelmatig in de behoeften van zich en hun gezin te voorzien, vallen buiten do regeliug. Over de uitkeringen wordt beslist door den Raad van Arbeid, daarbij voorgelicht door plaatselijke commis sies. De kosten der regeling worden ge vonden uit de Vereveningsheffing (die de werkgever bepaalt ten belope van een zeker percentage van het loon) en uit de Omzetbelasting. De gehele regeling geldt alleen voor hen, die by het inwerkingtreden der wet 65 jaar of ouder en voor hen, die drie jaren daarna 65 jaar worden. BEL bij Brand 518 (Sirene) 392 (Politie) of 380 (Conidt. Br Pachtkwesties Voor den Regionale Omroep Zuid behandelde Ir. J. P. Planje, de Rijks consulent voor het grondgebruik in Limburg, verschillende kwesties die betrekking hebben op het pacht- contract. Wy laten hieronder een resume van zyn lezing volgen Boerderijen dienen thans voor minstens 12 jaar te worden verpacht, voor los land is deze minimum ter mijn 6 jaar. Slechts de Grondkamer kan in zeer bijzondere gevallen toe stemming geven tot een overeenkomst van korteren duur. De prijs voor een verpachting dient in wettelijk Nederlandsch betaalmid del te worden vastgesteld en mag niet afhankelijk zyn van de prijzen der land- en tuinbouwproducten zon der speciale toestemming van de Grondkamer. Het is verboden den pachtprijs in natura te voldoen en te accepteeren. Men mag dus de pacht niet betalen met borer, vleesch e.d. Aan den eigendom zyn diverse lasten verbonden, grondlasten, polder- lasten of waterschapslasten e.d. Deze lasten mogen niet ten laste van den pachter worden gebracht. Wanneer door het waterschap de grond echter een hoogere waarde heeft gekregen, kan men overgaan tot pachtherzie ning. Lasten van onderhoud en reparatie kunnen door de partyen onder elkaar worden verdeeld. Als regel komen deze lasten echter voor den eigenaar. Nu is het van de zyde van den eigenaar tegenwoordig zeer begrijpe lijk dat men bepaalde reparaties op do lange baan schuift. Aan den anderen kant zit de boer te kijken met zyn kapotte dak, met zijn lek kende gierkeider, met gescheurde muren en riet-sluitende deuren. Door hot niet-uitvoeren van reparatibS lydt het geheel niet alleen, maar boven dien heeft de boer nog schade in zyn bedrijfsvoering. We mogen ook niet vergeten, dat er eigenaren'zijn, die bepaald onwil lig zyn en pachters, aan wie de aan te brengen vernieuwing niet is be steed. Overleg tusschen de partyen, die elk hun moeilijkheden hebben, ver dient allereerst aanbeveling. Blijft de eigenaar weigerachtig, dan kan de pachter hem schriftelijk aanmanen aan zyn verplichting te voldoen. Komt men binnen 14 dagen na ont vangst van dit aangetekend schrijven zyn verplichtingen niet na. dan kan de pachter zich tot de Grondkamer wenden met het verzoek de reparatie op kosten van den eigenaar te doen uitvoeren. Bij uitvoerige reparaties en ver nieuwingen kan de waarde van het LIMBURG HELPT LIMBURG Vader Bisschop heeft Zondag j.l., de tweede ronde ingeluid van een grootse actie..Lim burgers helpen Limburgers". Eerst moesten de linnenkas ten open, nu moeten de porte- monr.aies open. Want niet al léén Vader Bisschop heeft door zfin actie velen kunnen heipon, maar ook de regering zal bij springen in de grootste nood, die de Bissehoppelijkehulpactie niet vermocht te lenigen. Deze nood zal öa'n binnenkort, door het beschinbaar stellen van alle soorten textiel, tot het verleden behoren. Doch daar voor is geld, veel geld nodig en zoals Mgr. Lemmens zei in zyn brief..Het geslagen Limburg is rijk genoeg, als wy maar rijk genoeg zijn aan liefde". Liefde jegens den armen evenmens, die niet kopen kan, liefde jegens het getroffen Limburgse gezin; opdat allen tenminste iets van dat hoognodige kopen kan. En wanneer Zondag voor dit doel gecollecteerd zal worden, vertrouwen wy, dat er geofferd zal worden, opdat Vader Bis schop wederom duizende Lim burgers helpen kan. Die niet geven kon uit zyn toch al zo schamele linnenkast, geve nu uit zijn portemonnaie. Laat harten tro efzyn Zondag. Limburg, helpt Limburg gepachte aanzienlijk stijgen. De Grond kamer kan in zulke gevallen in de pacht een bijdrage van den pachter verrekenen. Een belangrijke bepaling is ook. dat onderverpachting niet mag plaats hebben zonder schriftelijke toestem ming van den eigenaar. Hetzelfde geldt voor veranderingen aan het gepachte, waardoor den aard van het gepachte verandert. Zoo mag de pachter zonder toestemming geen grasland scheuren, geen grasland aan leggen, geen boomgaarden aanleggen, enz. Men huurt weiland om hot als wei te gebruiken en niet om er bouwland van te maken of om er boomen op te planten. Wanneer door dergolyke veran.de ringen het gepachte een waardervol Ier opbrengst krijgt en de eigenaar zich tegan verandering verzet, is wederom de beslissing aan de Grond kamer. By verschil van opvatting of by niet-naleving der verplichtingen, kan dus de Grondkamer telkens als scheidsman optreden. W eekoverzicht Indië. Ternauwernood was de Commissie- Generaal uit Indië naar Holland ver trokken, of de reactie op de voor stellen te Cheribon brak in Nederland los. En eigenaardig waren het de militairen, o.a. luitenant-generaal Kruis en Admiraal Helfrich, die het eerst een waarschuwing lieten horen tegen deze overeenkomst. Een waarschuwing overigens, die alleen betrekking had op de militaire toestand en die in de Tweede Kamer reeds het nodige commentaar ge kregen heeft. En het was alsof Ne derland toen moed vatte. Een aantal bekende figuren uit het vroegere Nederlandse leger heeft een manifest uit doen gaan waarin wordt gezegd, dat het ontwerp de ontbinding van het Koninkrijk der Nederlanden be- betekent, zoals dat in art. 1 van de Grondwet wordt omschreven. Immers, het Koninkrijk zou ont bonden worden, doordat .het plaats maakt voor desouvereine „Verenigde Staten van Indonesië" en het over blijvende deel van het Koninkrijk der Nederlanden, ri.l. het rijk in Europa, met Suriname en Curacao. Met het grijsperen van de Souve reiniteit over Nsderlands-Indië zou Nederland niet alleen al zyn rechten verliezen, maar ook verzaken aan zyn roeping en zyn plichten tegenover Indië. Ook onze ex-premier Prof. Mr. Gerbrandy, sprak zijn mening uit over de Indonesische kwestie. Hij meende, dat hij dit probleem teveel aandacht geschonken werd aan de party-politiek en niet aandekonink lyke '*ede van 1942. Volgens spreker had het in Indië wel anders gekund, wanneer niet enige der bewindsmannen Nederlands- Indië niet innerlijk reeds haddon los gelaten. Het roer moet radicaal om, Het transigeren over de hoogste belangen des Ryks met Soekarno, pre sident van een Republiek, die geen Republiek is, moet ophouden. Het heeft geleid van de eno vernedering naar de andere en zal dat blijven doen. Verschillende rechtsgeleerden en professoren daarentegen hebben een uitvoerig schrijven naar de Regering gericht waarin zy er op aandringen, dat de Staten-Generaal de ontwerp overeenkomst onmiddellijk zal behan delen en goedkeuren. En ondertussen vergadert de Com missie-Generaal met de Regering en deelt zy haar ideën, plannon en in zichten aan deze mede. De Maasbode acht de waarschijnlijk heid groot, dat het Kabinet, het voor stel slechts voorzien van aantekenin gen, dus zonder goedkeuring, aan de Staten-Generaal zal voorleggen. Einde deze week zal de Tweede Kamer de uitvoerige Memorie van Toelichting ontvangen. De kamerleden zullen hoogstwaarschijnlijk eerst ver gaderen in fractieverband waarna in begin van de volgende week de debatten zullen beginnen. In Indonesië is nu onderhand wel duidelyk geworden, da' do leiders van do nieuwe Republiek, hun sol daten niet onder bevel hebben, want ondanks het wapenstilstandsverdrag vinden er nog dagelijks schermut selingen plaats, o.a. in Soerabaja, Medan en Bandoeng, met terroristen. En, hoewel van Indonesische als van Nederlandse zijde gepoogd wordt de aanvallers tot rede te brengen, is men daar nog niet in geslaagd. Wel een bewijs, dat Soekarno ook van Indonesische zijde niet overal be schouwd wordt, als de juiste man op de juiste plaats. Het is duidelijk, dat het bevel: staakt het vuren", dan ook niet kan gegeven worden, zolang leiden van het Volksleger en organisaties als de Zwarte Bnffol nog rustig hun eigen gang gaan. Met allo gevolgen van dien. De voorlichting omtrent de troepenbewegingen is van dien aard, dat de eno dag grote gevechten wor den gemeld, terwijl deze berichten de andere dag weer worden tegen gesproken. Limburg heeft een nieuwe gouverneur. By Koninklijk Besluit van 28 Nov. is aan Mr. Dr. W. J. A. van Sons- beeck op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. a.s., op de meest eeivolle wyze ontslag verleend als Commis saris der Koningin in Limburg, met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hem aan don lande bewezen. Met ingang van dezelfde datum is tot zyn opvolger benoemd Mr. Dr. Houben te 's Gravenhage. De nieuwe Commissaris is 48 jaar oud en werd op 23 Mei 1898 te Woudrichem (NB) uit Limburgsclie ouders geboren. De heer Houben heeft zijn gymnasiale opleiding genoten te Roermond aan 't. Bisschoppelijk College. Aan de Rijks-Universiteit te Utrecht studeer de hij rechten. Geen aardappel-export Ondanks het feit, dat de aardappel productie voldoende aardappelen heeft opgeleverd voor de consumptie in eigen land, heeft de minister van Landbouw, Visschery en Voedsel voorziening opdracht gegeven de ver- koopen van voor export bestemde consumptie-aardappelen stop te zetten. Bij de verdere bestemming van de consumptie-aardappelen dient n.l. eenige voorzichtigheid in acht te worden genomen. Gelet op de be- teekenis van den aardappel als volks- voedsel, meent de minister geen eyxel- risico bij de aardappelvoorzie- rung to mogen loopen, vooral ook omdat de uiterst moeilijke graan- positie, die door de gebeurtenissen in Amerika weer ongunstig wordt beïnvloed, de regeering noodzaakt op alle eventualiteiten bedacht te zyn. De algemeene stand van de voedsel voorziening, zooals die door interna- le factoren, die buiten Nederland schen invloed staan, wordt bepaald maakt een voorzichtig beleid ook met betrekking tot de aardappelen van eigen oogst noodzakelijk. Daarbij komt, dat het den minister is gebleken, dat de verwerking van aardappelen tot veevoeder, ook van goede consumptie-aardappelen, een dergelijke omvang heeft aangenomen dat aan deze verwerking paal en perk moet worden gesteld. Het bestaande verbod, dat in verband met het aan vankelijk vrijgeven van den handel in aardappelen in de praktijk buiten werking was gesteld, zal dan ook weer worden gehanteerd en op de naleving zal worden toegezien. Tabaksrantsoen wordt verhoogd Reeds geruimen ty'd geleden heeft de regeering besloten de tabaksrant soenen in 1947 op een hooger peil te brengen. Dit besluit kon niet worden gepubliceerd, omdat in het bijzonder de sigarettentabak, benaodigd voor de productie in 1947, nog geheel kocht moest worden. Bekendmaking van het besluit de rantsoenen te ver- hoogen, zou ongetwijfeld op de zoo gevoelige markt voor sigarettentabak tot prysverhooging hebben geleid. Dit zou ons land millioenen guldens aan deviezen hebben gescheeld. Onmiddellijk na de regeerings- beslissing is echter een aankoop commissie naar Amerika gereisd. Deze heeft thans haar taak volbracht en de grondstoffenbehoefte van de industrïo is daarmede gedekt. Om redenen van technischen aard kan de verhooging der rantsoenen slechts geleidelijk geschieden. Naar alle waarschijnlijkheid kan in het eerste kwartaal van het volgend jaar een begin worden gemaakt. Boven dien zal getracht worden de voor ziening zooveel mogelijk te doen ge schieden in de door het publiek ge- wensehte producten. Nog 100.000 bijenvolken tekort In ons land worden ongeveer 170 duizend bijenvolken gehouden, die een opbrengst kunnen geven van ongeveer 1.500.000 kg. honing. Dt grootste waardo ontleenen de byen echter aan haar bestulvingsnut. De opbrengst in den vorm van fruit en zaden is dan ook veel belangrijker, ofschoon moeilijk in cyfers uit te drukken. Voorbeen voldoende bestuiving van onze boomgaarden is er nog een te kort van ongeveer 100.000 bijenvol ken. ENGELSCHE ZIEKTE. OudersGeeft uw kinderen beneden den leeftijd van drie jaar gedurende de wintermaanden levertraan of een A D. vitamine-preparaat ter voorko ming van Engelsche ziekte. Raadpleeg Uw huisarts of het consultatiebureau. Treinverbinding Venlo-Nijmegen Ingaande 16 December. Nijmegen Venray Venlo Venlo Venray Nijmegen W 6.10 9.15 12.43 15.29 17.06 18.25 22.01 7.15 10.18 13.48 16.34 18.11 19.30 23 03 7.46 10.49 14.21 17.05 18.42 20.05 23.35 6.44 7.17 8.18 8.55 9.29 10.30 11.50 12.23 13.24 15.10 15.43 16.44 17.08 17.43 18.44 18.54 19.28 20.29 22.28 23.01 23.59 Alleen op werkdagen. De Autobusdienst VENRAY-STATION begint eveneens op Maandag 16 Dec. a.s. De bussen vertrekken vanaf Paterskerk 20 minuten vóór het vertrek der treinen. Stopplaatsen: Postkantoor, Groote Markt, hoek Hofstraat-Stationsweg, Mgr. Nolensstraat, Huize St. Servatius en Halfweg. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Iedere 2e en 4e Dinsdag van de maand is het Kleuterbureau van het Groene Kruis vanaf 2 u. geopend. BEKENDMAKING Burgemeester en "Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis van belanghebbenden, dat het in het voornemen ligt. over te gaan tot ont trekking aan het openbaar verkeer van: 1. een gedeelte van den verbin dingsweg gelegen tusschen den Maas- heesche weg en de Gasstraat en gelegen tusschen de perceelen ka dastraal bekend gemeente Venray, sectie C no. 5961 ter eene zyde en nos. 5445, 4891 en 6406 (ged.) ter andeie zyde; 2. een gedeelte van den verbin dingsweg gelegen tusschen de Gas straat en Overloonsclie weg en gelegen tusschen de perceelen, kadastraal be kend gemeente Venray, sectie Gnos. 5031, 5032, 5513, 5515 en 538 (ged.) ter eene zyde en nos. 1913,5054,5201, 5202, 1973 en 5516 (ged.) ter andere zyde; dat een ontwerp-raadsbeeluit, als mede een tweetal situatie-teekenin- gen, waarop de te onttrekken weg gedeelten in rood zyn aangegeven, ter secretarie afd. Algem. Zaken, voor eenieder ter inzage zyn neergelegd vanaf heden tot en met 16 Dec. a.s. en dat belanghebbenden gedurende dien ty'd, hunne bezwaren tegen de voorgenomen onttrekking kunnen in dienen by den gemeenteraad. Venray, 2 December 1946. Inzameling grove dennenkegels Burgemeester en Wethouders van Venray roepen in verband met het herstel der gemeentelyke bebosschin- gen arbeidskrachten op, om gedurende enkele weken grove dennenkogels te verzamelen tegen een plukprys van 15 cent per kg. Nadere inlichtingen worden op Maandagmiddag 9 Dec. van 5 tot 6 uur verstrekt door het Staatsbosch- beheer Henseniusstr. 8 alhier. SINT NICOLAAS IN TENRAY Onverwacht kwam Zaterdag nog het bericht, dat de oude Sint, Yenray nog zou bezoeken en toen de goede Heilige man Zondagmiddag met onze „trein" arriveerde, was een talrijke jeugd, de Harmonie, de heer Burge meester en het St. Nicolaas-comité, ter begroeting aanwezig. De heer Burgemeester riep de goede Sint een hartelijk welkom toe en hoopte, dat er ondanks de deviezen- positie in Nederland, toch nog ge noeg geschenken waren om aan de vele wensen en wensjes tegemoet te komen. Na een kort dankwoord van Sint Nicolaas trok de stoet door het dorp, waarbij St. Jozef en Jeruzalem nog bezocht werden. Ook in het Zieken huis bracht de Sint een bezoek aan de zieke kleintjes, wat zeer op prys werd gesteld. Wy waren nog in de gelegenheid de Sint naar zyn indrukken te vragen. Ja, zei de Heilige man, reeds twee maanden geleden zei Zwarte Piet, dat uit Venray ook wel weer een uitnodiging zou komen, hy had n.l. in de vergadering van de Jonge Mid denstand zo iets vernomen, zodoende had ik er enkele uren voor uitge trokken op mijn reisplan. Maar er kwam maar steeds geen oproep. Tot Vrijdagavond de Vereniging Venray Vooruit het verzoek telegrafeerde. Zwarte Piet wilde de Jonge Mid denstand in de zak stoppen, wegens hun verregaande laksheid, maar ik denk, dat ze nog wat moe geweest ziin van het dansen op Sint Andries en van de talrijke opkomst bij de opening van h6t winterprogramma door Dr. Smidt. Ik ben bly', dat het Sint Nico laas- gilde weer nieuw leven ingeblazen zal worden en in het vervolg deze intocht zal organiseren: deze aloude gebruiken moeten weer in ere her steld worden. Een extra pluim voor de harmonie, ik heb ze jaren niet zo horen spelen, zelfs myn paard was er opgetogen over. Ze hebben werkelyk hun best gedaan, al kan ik er nu geen enkele meer van vinden. Ja het volgend jaar hoop ik Venray weer te bezoeken en hopen lijk zullen dan de vele kale plekken weer vol gebouwd zyn, want weet U, dat tel- I kens van het dak naar beneden en dan weer omhoog, dat valt voor twee zulke oudjes als mijn paard en ik i niet mee. HlOOB-nicuws. Thans staat de revue ..Lek me de Zok" voor de deur en de succesvolle verwachtingen, die do spelers reeds bij den aanvang van de repetitie's koesterden, zullen nu in vervulling gaan. Twintig verschillende tafereelen en fragmenten, vol variatie en verras sing, zullen U tot het einde boeien en de bekende décors van Toon Ka- teman zullen het hunne er too bij dragen om dozo revue zoo mogolyk nog succesvoller to maken dan onze oorlogsrevue „Het kan nie mis". De première gaat a.s. Donderdag 12 December. Voor de goede orde zy nog mede gedeeld, dat 's middags van 2 - 4 uur gelegenheid tot plaatsbespieken is in café Claessens, Langstraat, telkens één dag, vóór de voorstolling: dus voor Donderdag 12 Dec. op Woensdag 11 Dec. enz. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wy naar de advertentie elders in dit blad. Spoorlijn Venlo Nijmegen Maandag 16 Dec. a.s. wederom in gebruik. De spoorbrug by Mook zal op Zaterdag 14 Dec. officieel worden geopend. Maandag 16 Dec. zal dien tengevolge de lijn Nijmegen—Venlo in gebruik worden genomen op de wijze zooals de in dit blad voorko mende dienstregeling aangeeft. Zie ook de dienstregeling dor bas sen naar en van het station alhier. Gelukkig wordt hiermede dan ook de „vrachtwagendienst" Venlo Ny megen beëindigd! Het Consumentencrediet. Naar de Msb. verneemt, is de ter myn voor het aanvragen van oen consumenten-crediet opnieuw ver lengd en wel thans tot en met 14 December. Voor de opvarenden van binnenschepen en ter koopvaardij sluit deze terwijn 31 December. Onder den invloed van de propa ganda, welke er de laatste weken voor is gevoerd, is het aantal aanvragen wel belangrijk gestegen, doch het bedrag, er voor uitgetrokken, is nog niet vei werkt. Ook vernamen wy nog, dat het waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn het crediet op 1 Januari a.s. in wer king te laten treden. Men verwachtte dat het wel een maandje later zou worden. YOEDSELBüREAU VENRAY ZITDAGEN. In verband met de inlevering van registratiekaarten, die uiterlijk Woensdagavond ingeleverd moeten zyn, worden de zitdagen deze week als volgt gewijzigd HEIDE Maandag 2—5 by Litjens: YSSELSTEYN: Dinsdag 2—5 bij G. Fleurkens: MERSELO: Woensdag 2—5 by Arts. Om moeilijkheden te voorkomen, worden allen aangespoord do regi stratiekaarten op tijd in te leveren. Georganiseerden, die m 1944 en 1945 aardappelen, koolzaad, hooi etc. hebben geleverd en hiervoor nog geen betaling hebben ontvangen, gelieven dit in den loop van deze week op te geven op het Bureau of een der zitdagen. De volgende gegevens moe ten worden verstrekt: 1. Naam en adres leverancier en oud registratienummer; 2. geleverd product en boeveelh. 3. datum en pakhuis van levering. Gewestelijk Arbeidsbureau Bijkantoor Venray, Henseniusplein 9 GEVRAAGD 1 loopjongen 1 bekwaam rijwielhersteller I dienstbode Vanaf 9 Dec. a.s. is het bureau op alle werkdagen 's namiddags gesloten. Alléén op Dinsdag kan men do ge hele dag terecht, voor het inleveren van declaratiestaten. Schaken. De eindstand van de le competitie van ons schaakclubje is als volgt: gesp. gew. rem.verl. p. P. Rouvroye 10 10 0 0 10 Schuurmans 10 8 0 2 Janssen 10 5 1 4 51/, W. van Rooy 10 3 1 6 3", van Ass 10 3 0 7 3 G. Custors 10 0 0 10 0 Nieuwe leden zijn altijd zeer wel kom en kunnen zich opgeven by P. Rouvroye, Langstr. 23a. a> a ■-* sr n> ^5 C o'3 X 3 s Q o 3 73 O O Br. O. O 2. 3* v O ■o o C 2L 55" s s P <r N O O O a O 333 ff? 2 3 9: IS n> 3 1 TT O O 2" EO gayO O «.o O O-oO f pc» 1 ^<*5 Zr 3 ST 3 0.3 £•0 go to? O a 5 M. 3 P a P 1 a- o 8-w. 5<§l2. S.|l - 5rS-g .-3 c-«- -1 C. "A ^ago £- o 2 3 3 i-a e» 2. 0 11 -I •/7 C?® if! -I - 5 rn a J3 a N O 0 a os -« <2 O c-r a 0 7? 73 y 3 O a 0 O O 2. 2. O- ^§2,8 >a 22 t«eo tr. tl. *3 cl. NOj:l ^.'5 S3 O 73 £73 S'iï. '«ff Bi r" trcr tr. OO a a c £.*-3 JT 3'o Ï'T5 O 2 fl> L- Vt O® c 2 O - c a -t u> 0 a :T3 3 3 53 O 5'go "r O 2 5 Q g o ff t-, K 2.0 MO a O 5; T' - •■"3 53 o- a O) B- 2. 5' a -1 cr a' a 3 =rf^c-o 3 3 p O 0 1 Speelkaarten (beperkt) Fa. van den Munckhof

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1