De ndóHe&Uche km&tie Dienstregeling bussen van de Spoorwegen Geen vcevervoer meer naar het Zuiden 11 ot Bedrijfschap voor Vee en Vloesch heeft oen verbod afgekondigd van het vervoer van vee en paarden over de groote rivieren van ons land, welke Nederland in een Noordelijk en Zuidelijk gebied scheiden. Op deze wjjzd wordt de mogelijkheid gescha pen den aanvoer van vee naar het Zuiden, bestemd voor den clandestie- non uitvoer, af to snijden. Het verbod is reeds in werking getreden. Het vervoor van paarden en vee over deze wateren uit het Zuiden naar het Noorden is toegestaan, mits gebruik wordt gemaakt van een brug of publiek-overzotveer. Voorts is het vervoer van paarden en vee in het gebied beneden genoon.de grenslijn verboden tusschen een uur na zons ondergang 0:1 een uur voor zons opgang. Vervoer per trein valt niet ouder deze verbodsbepalingen. Uitvoering van onderhouds werken volledig stopgezet Do Tijd schrijft hierover: Uit goede bron vernemen wij, dat de uitvoering van onderhoudswerken ook dio van meer urgente, moet wor den opgeschort en dat alle aanne mers kun personeel beschikbaar moe ten stellen voor den bouw van27.000 woningen in het Zuiden. De burgemeesters zijn belast met het toezicht op do naleving van de voorschriften, terwijl in verband hier mede ook een „recherche voor den wederopbouw" is ingesteld. Van gezaghebbende zijde werd ons, in aansluiting op het bovenstaande medegedeeld, dat, volgons het „Bouw plan 1940" do uitvoering van onder houdswerken practisch reeds werd stopgezet, waarbij de bedoeling voor zat, dat geen arbeidskrachten aan den meest dringenden wederopbouw zou den worden onttrokken, doordat zy te werk zonden worden gesteld aan onderhoudswerk. Alleen aan schilders was in beperkte mate, onderhouds werk toegestaan. Daar echter deze maand slechts eon zeer geringe hoo- veelheid verf beschikbaar is, zullen ook doze onderhoudswerken nagenoeg worden stopgezet. Hoe staan we er tooi* In 1947 80 textielpunten Ieder oen paar schoenen -- Oplossing voor kindersclioenenprobleem Zorgvolle zeeppositie. Hoe staat het met de voorziening in zeep, textiel, schoenen, fietsen 11 andere artikelen Hierover heeft heer dr. E. L. Kramer, directeur oor herstel en voorziening van het Ministerie van Economische Zaken 'insdagavond in eon radiorede mede- leiding gedaan. ZEEP: Wo konion niet hoogerdan kg. por hoofd in 1947, oen cijfer dat ons uit medisch-hygiönisch oogpunt met diepe zorg vervult. Er is geen export, wel gebrek aan grondstoffen. TABAK: De tabakskaart voor dames wordt niet ingetrokken. FIETSEN: Voor 1947 rond 175.000 fietsen beschikbaar. Behoefte 1 mil- Hoen; jaarverbruik voor den oorlog: 800.000. Duitschland leverde voor den oorlog talrijke ondordeelen; nu niet moer! RADIO: Dit jaar 100.000 stuks voor binnenlaridscli gebruik; behoefte 800.000 stuks. Productie' 260.000 stuks. TEXTIEL: Productie is sterk toe genomen. De kunstzijde staat er het boste voor. Overalls ongeveer 40.000 stuks por maand. Voor eenige mil- lioenen guldens wordt aan werk- kleeding in het buitenland gekocht. Kousen zyn er te weinig. Gemaakt, worden 480.000 paar per maand, dat is twee paar per jaar per vrouw. Te kort aan machinale capaciteit. Voor voldoende wollen onderkleeding ont breken do garens. Gestreefd wordt om in 1947 80 textielpunten per hoofd als minimum te geven. SCHOENEN: Aan aeuten schoenen- nood is voor oen belangrijk deol tegemoet gekomen door Amerikaan- scbe schoenen en vrijgeven van zool leer. Plan bestaat 0111 in '47 ieder een paar schoenen te verstrekken. Ook voor de kinderschoenen zal een op lossing worden gezocht. BUITENBANDENGebrek aan can vas: maximum productie bereikt Geduld dus. Frijsbeheersing. De Middenstand heeft zich de laat ste tijd nog al eens tegen de Pry's- beheersing gekeerd, vooral daar zij meende de speciale liefde van deze .tak van dienst, te hebben. Zo was zij o.a. hevig gepikeerd overliet feit,dat by de prijzencontrole in Maastricht jeeps, bellen wagens en zelfs pers fotografen zouden zyn gebruikt. Ook do voorlichting aan hun leden over do diverse prijsvoorschriften en die aan het publiek, was reeds lang een veelbesproken en beoritiseorde kwestie Do Prijsb&heersing heeft zich een on ander wel aangetrokken. Zo ontkent zy absoluut de Midden stand speciaal op het oog te hebben. Zy gaan zowel naar de fabrikant, groothandel, tussenhandel als consu ment, om zoodoende do prijzen onder controle te houden. Bovendien is er in Maastricht geen jeep en geen persfotograaf by geko men, maar alles is kalm verlopen. Maar de klachten over de voorlich ting heeft deze dienst zich schijnbaar aangetrokken, want van alle nieuwe prysbeheersingsvoorschriften zullen do betrokken leden via hun vakgroep een populair beschreven foldertjo ontvangen, waarin de nieuwe maat- regel duidelyk in besproken wordt. Bovendien ontvangt het publiek weer de gewone prijslystjos, dat ondorhand een lijvig boekwerk wordt. Vervolgens hoopt de Priisbeheersing dat ook de prijzencommissies ook in 't Zuiden, dat hierin zeer laks is, hun zeer goede taak zullen opvatten 011 zo plaatselijk een goodo controle houden. Hoatrerbruik l»ü woningen met de helft verminderd. Eon ingrijpende beperking van het houtverbruik bij nieuw te bouwen Do geschiedenis, die op het ogen blik in Indië gemaakt wordt, is velen niet duidelijk en dat is in verband met do zeer slechte voorlichting van de Regering zelf, ook niet to ver wonderen. Wy willen hieronder oen poging wagen om de gebeurtenissen in lndië, of liet tegenwoordige Indonesië in volgorde voor U te beschrijven en daarby tevens proberen, de achter grond van wat nu gebeurd, wat duidelijker te maken. Voorgeschiedenis. Zelfs da kleintjes op school kun nen vertollen, dat Indiö In don be ginne, er enkel en alleen was 0111 do heren van de Oost-Indische-Com- pagnie, het benodigde handelsmate riaal to verschaffen. Indiö was er, voor geld te verdie nen 011 deze mentaliteit heeft ovor- hoerst tot het einde van do vorige eeuw. Toen werd hot Nederland duidelyk, dat het oen andere roeping had dan enkel „geldpompery". Dat liet ook andere belangen, dan enkel de economische, in Indiö had. Het onderwijs werd gestimuleerd en ook de sociale toestanden van de bewo- neis van Indiö, werden verbeterd. Maar ondanks dat alles was het econo mische belang in Indiö, het hoofd motief en de drijfveer en dat het nu nog zo is, blijkt uit de woorden van den Luitenant-Gouverneur-Generaal Dr. van Mook, die na do conferentie te Cheribon verklaarde, dat de econo mische belangen van Nederland nu beter tot hun recht zouden komen. (Of dit waar is, is een andore kwestie, evenals die, of Dr. van Mook in Indië is om hot gezag hoog te houden, of om de economische belangen te be hartigen.) Do ontwikkelden uit de Indonesi sche bevolking begrepen dit ook en voelden dit als een onrecht hun volk aangedaan on al spoedig waren in Indiö strevingen merkbaar voor meer zeggingschap en meer onafhankelijk heid, strevingen, waaraan ook al omdat zij niet de Nederlandse „kapi talistische" belangen dienden, niet de nodige aandacht werd besteed. De bewegingen kan men in twee groepen onderscheiden n.l.: „de los van Nederland" èn „de meer gematig den", die samen met Nederland In donesië beter en mooier wjllen maken. Bij de Japanse invasie in 1942 deden de Indonesiërs nu hetzelfde» wat de Hollanders deden in de tyd der Spaanse overheersing. Zy zagen nu de kans schoon 0111 oigen baas in eigen huis te worden en dit met behulp der Jappen. Het is duidelyk, dat Soekarno met zyn nationalisten moei'yk te verge lijken zyn met Mussert en zijn tra wanten, hoewel Soekarno de zaak op dezelfde wyze heeft aangepakt. Feit is, dat. Soekarno mot behulp der Jappen de macht tot zich probeerde te trekken en dit met uitschakeling der overige politieke bewegingen en groepen 111 Indiö. Van dit alles, speciaal wat opJava onder de oorlog gebeurde, was betrek kelijk weinig bekend naar buiten. Daarbij kwam nog, dat do bevrijding van Indiö, doordat Japan zich sneller overgaf dan men feitelijk verwacht had, als laatste aan de beurt kwam. Toen het eenmaal zover was, kregen wij de uiterst pynlyke geschiedenis, dat de Engelsen Java bezetten, de woningen en andere panden is als gevolg van de moeilijke houtpositie noodzakelijk geworden. Met ingang van 20 November is bepaald, dat 'voor alle bouwwerken moet worden overwogen, of voor houtconstructies op redelijke wyze geen ander materiaal kan worden toegepast. Een minder houtverbruik mag echter in geen geval leiden tot ondeugdelijke constructies. Voor woningen zyn maximum hoe veelheden vastgesteld, die niet mogen worden overschreden. In eon woning met een inhoud van 290 kubieke meter (oen normale arbeiderswoning), waarvoor zonder houtbeperking onge veer 10 tot 12 kubieke meter hout noodig was, zal nu niet meer dan zes kubieke meter verwerkt mogen worden, indien het een eengezins woning betreft. In een etage woning van dienzelfden omvang mag niet meer dan 5 kubieke meter hout verbruikt worden. Voor ooerderyen is de maximum hoeveelheid hout voorloopig gesteld op 1/7 tot 1/9 pCt. van den totalen inhoud van boerderij en woning tezamen. Brnbantsclie boeren willen beginnen. Op een Maandagmiddag te Breda gehoudon vergadering van leden van don N.C.B. in het Bredasche diocees, dat ook Zeeuwsch Vlaanderen om vat, is besloten stappen te onder nemen om te komen tot algeheele opheffing van de crisisorganen en inplaats hiervan een landbouwbedryfs- corporatie in het leven te roepen. Daar men de overtuiging had, dat zulks niet zonder slag of stoot zou zyn uit te voeren, was de vergadering van oordeel, dat men allereerst zal dienen te komen tot hetyntschakelen van handelaren bij het leveren van vee: de afschaffing van keuring der huisslachtingen en de afschaffing van aankoopvorgunningen voor varkens. Do vergadering toonde zich voorts ontstemd over de wyze van uitvoe ring der dienstplichtwet, waardoor de ontwikkeling van het bedrijfsleven en vooral de groote gezinnen on evenredig zwaar worden getroffen. Tenslotte zal men de oprichting van een vrijwilligersleger voor Indiö in plaats van uitzending van dienst plichtigen by bevoegde instanties be pleiten. Aan de Bredasche dioc. Kath. Ar beidersbeweging en andere organisa ties in het bisdom zal worden ver zocht om adhaesie aan deze voor stellen. de Nederlanders, het gevaar var Soekarno onderschattend, langs di g moesten blijven staan kyken. )ok hier groep Soekarno weer zyr kans en de Engelsen lieten liemz.g. konden doen... In Nederland werd men nu plotse ling opgeschrikt. En het is een grote psychologische fout, dat ook toen de juiste voorlichting ontbrak en men minister Logeman hoorde zeggen, dat er nooit met Soekarno onder handelt mocht en zou worden... Enkele maanden daarna vindt de tocht naar Cheribon plaats, waar de Commissie-Generaal met Soekarno en c.s. onderhandelt. Waut wat is gebeurd Dr. van Mook werd na het aftreden van Jhr. van Starkenborg als Gouver neur Generaal (die meende, dat de nieuwe politiek in Indiö de verkeerde kan opging) tot Luiter.ant-Gouvemeur Generaal benoemd en deze was liet, die de eerste schrede naar Cheribon deed. Hy was het immers, die met de toenmalige minister van Buiten landse Zaken (ziet U goed BUITEN LANDS) van Soekarno's kabinet, Sjahrir, onderhandelingen aanknoopte. Onderhandelingen, die in Nederland grote reacties teweeg brachten, met het gevolgd, dat een speciale com missie naar Indiö gestuurd werd. Ondanks het afwyzend rapport, ondanks de woorden van minister Logeman, ondanks de waarschuwingen van Nederlandse en zelfs Indonesische zyde werd doorgegaan (moest o.i. worden doorgegaan onder druk dei- Engelsen) met onderhandelingen met Soekarno alleen. En toen bleek, dat er nog kleine kans bestond 0111 tot een vergelijk te komen, werd een driemanschap uit gestuurd, de Comissie-Generaal, die met enkele volmachten naar Indone sië ging. En deze week is deze Com missie teruggekeerd mot een ontwerp overeenkomst, tassen Nederland en de Republiek Indonesië, waarin de Nedeiiandse Regering de facto het gezag toekent aan de Republiek over Java en Sumatra, en waarin de toe- komststatus van Indiö staat omschre ven onder de naam van Verenigde Staten van Indonesië, een souverein democratische staat op federatieve grondslag, verbonden aiet Nederland in de Nederlandsch-Indonesische Unie met als hoofd de Koning(in) dei- Nederlanden. Een ontwerp, dat Soe karno's ministerraad reeds heeft goedgekeurd, maar waartegen in Nederland misschien nog enkele be zwaren zullen worden ingebracht. Immers, men is er hier nog steeds niet van overtuigd, dat Soekarno een juiste vertegenwoordiger is van alle stro mingen, politieke en economische, in Indiö. Vergeten mag immers niet werden, dat de kans zeer groot is, dat de eenvoudige inlander er weinig of niets mee gebaat is. Want wie garandeert, dat Soekarno c.s. de Nederlanders niet gebruiken zal voor de heropbouw van zyn evenzeer zwaar getroffen land 0111 ze dan netjes aan de kant te zetten. Wie garandeert dat het Nederlands kapitaal, waaraan dit land toch ook veel te danken heeft, voldoende ge respecteerd zal worden, wat zal er gebeuren met de talloos velen, Indo nesiërs, Indo-Europeanen en Neder landers, die zich nog steeds in de kampen der nationalisten bevinden. Wat te denken van Soekarno's woorden „De positie van de Konin gin heeft geen invloed op onze souve- reiniteit". Krygt do Islam geen staatssteun misschien van de nu zittende Bege ring tegen oen van haar doodsvijan den hot Katholicisme? Deze en nog vele ar.dere vragen zullen onze regeringsleden te over wegen hébben en wat hun antwoord zal zijn Wy kunnen enkel hopen en bidden, dat God hen zegenen zal, die in deze grote crisisuren voor Nederland cn Indonesiön de juiste oplossing en de juiste weg moeten vinden, wil niet Nederlands taak eindigen in een hopeloos einde. X w X X w/x X X Nijmegen 6.55 8.00 9.10 10.40 11.35 12.50 14.35 15.45 17.00 18.05 19.30 20.20 Boxmeer 6.20 7.55 9.10 10.10 11.35 12.35 14.05 15.30 17.10 17.55 19.05 20.30 21.40 Venray 7.00 8.40 9.55 10.55 12.10 13.20 14.50 16.05 17.55 18.40 19.50 21.15 22.25 Venlo 7 45 9.25 10.45 11.45 12.55 14.00 15.40 16.50 18.45 19.30 20.40 22.05 23.15 Bw w Vw/x Bw w/x Bw/x X X Venlo 6.00 6.50 800 10 00 11.00 12.00 13.40 15 00 16.45 17.20 19.00 20 00 Venray 6.45 7.40 8.50 10.45 11.46 12.50 14.30 15.45 17.30 18.05 19.45 20.45 Boxmeer 7.30 8.25 9.40 11.30 12.35 14 00 15.15 16.40 18.15 19.15 20 30 21.30 Nijmegen 8.25 9.20. 1035 12.25 13.30 14.55 16.10 17.35 19-10 20.10 21.25 22.25 Buitenlands Overzicht Stakingen in Amerika - Ver kiezingen in Frankrijk en België Redding Dakota vlieg tuig - Duitse les. Stakingen in Amerika. In Amerika brak vorige week wel een der ernstigste en gevaarlijkste stakingen uit na het einde van de oorlog. Meer dan 400.000 mijnwerkers in 3300 mijnen legden, op het sein van hun vakbondenleider John Lewis, het werk neer om zodoende de Re gering te dwingen hoger lonen en kortere arbeidsdagen toe te staan. Do Regering der Verenigde Staten is echter niet van plan toe te geven en heeft Lewis voor de rechtbank gedagvaard wegens verbreken van het contract met de regering. Dit kan tot gevolg hebben dat door de lang durige gerechtelijke procedure het werk nog lang stil kan blijven liggen. Niet alleen An erika zal den zeer ernstige weerslag van deze staking ondervinden, maar ook de landen van Europa zullen grote moeilijk heden krijgen op economisch terrein. Ook wy zullen buitengewoon zwaar getroffen worden door staking van de export der brandstoffen, daar de Amerikaanse kolen voornamelijk ge bruikt worden voor openbare bedrijven en ziekenhuizen. Verkiezingen. In België vonden Zondag de ge meenteraadsverkiezingen plaats. En w alleen op werkdagen. Bw alleen op werkdagen vanaf Boxmeer. Vw alleen op werkdagen vanaf Venlo tót Boxmeer, x stopt niet. in Oostrum. De overige vertrekken in Oostrum 10 minuten voor aankomst of vertrek in Venray. dit voor hot eerst na zeven jaren. En voor liet eerst stemden de vrou wen mee, immers by de provinciale en wetgevendo vergaderingen hebben zy geen stem. E11 of liet 1111 gekomen is, dat de vrouwen eens duidelijk hun afkeer hebben willen uitspreken over de maatregelen van de linkse regerin gen waarin de communisten de bazen zyn is onzeker, maar de uitslag heeft de Christelijke Volkspartij, de party der katholieken, een dergelijke winst bezorgd, dat zy thans do grootste party is. De uitspraak van het volk kar. men tevens zien als ten voordele van Koning Leopold, wiens terug komst door de linkse partyen wordt tegengewerkt. 0— De Franse mannen en vrouwen zyn voor de zesde maal dit jaar ter stembus gegaan, ditmaal ter verkie- zing van 75.000 kiesmannen, die over. twee weken op hun beurt een deel der leden van de nieuwe Franse Senaat zullen kiezen. Wanneer de communisten ook by deze verkiezingen oen meerderheid j zullen verkrijgen, zul Rn zy hun aan-1 spraak op het premierschap nog meer kracht kunnen bijzetten. Zooals bekend, hebben de commu nisten een coalitie-regering voorge steld met socialisten en radicalen, doch zonder de M.R.P. (vooruitstreven de katholieken). Volgens schatting heeft 25 procent van de kiezers zich van stemming onthouden, waarvan men aanneemt, dat dit in 't voordeel der communisten gewerkt Loeft. De uitslag geeft een klein overwicht der communisten te zien. Redding Dakota-vliegtuig. De laatste dagen heeft de hele wereld met spanning de reddings poging van in Zwitserland veron gelukte Amerikaanse Dakota gevolgd. Dit vliegtuig, dat in d9 buurt van de Mont Blanc een noodlanding had ge maakt was geruime tyd zoek, totdat Vrijdagmiddag een Franse piloot liet toestel met de elf inzittenden om- dekte. Verschillende hulpexpedities trok ken op weg, .maar bereikten geen resultaten. Tenslotte bereikte een groep de slachtoffers, waarna zy ver voerd werden naar een drie kilometer lager gelegen plateau, vanwaar vlieg tuigen van de Zwitserse luchtmacht de gereddenon weer naar de bewoon de wereld bracht. Hoewel slechts 11 inzittenden op de passagierslijst stonden, bleek na de redding, dat het er 12 waren. Over deze laatste schijnen geen bijzonderheden gegeven te worden. Duitse les. De burgemeester van Keulen, Dr. Puonder, hooft in navolging van de Duitse pers protest aangetekend tegen de aanspraken van Nederland op Duits gebied. Puender zeide o.a., dat het gebied van Kleef politiek econo misch en cultureel Duits gebied was en daarom niet aan Nederland kon worden afgestaan. Elseviers weekblad tekent hierbij aan Tegen onze waarlijk niet onbeschei den eischen tot schadeloosstelling loopt een deel van de Duitsche pers storm. De blijvende goede verstand houding, zoo betoogde onlangs eon leidende Duitsche politicus, tusschen Nederland en Duitschland zou door deze eischen worden geschaad. Ons dunkt, dat de gebeurtenissen van de laatste vijf jaren aan deze goede ver standhouding meer kwaad hebben ge daan, dan onze gerechtvaardigde ver langens. In het algemeen blijkt er in Duitschland nog weinig schuldbewust- ;yn te wezen. Hier en daar pleegt men al weer een hoogen toon aan te slaan, die ons uit de bezettings jaren zoo bekend was. Wanneer wy er op wijzen, dat men ten aanzien van Duitschland voorzichtig moet zyn, dan doen wij dat niet, omdat wy van haat vervuld zyn, maar omdat redenen van verstand daartoe nopen. Voor Duitschland is deze oorlog niet -afge- loopon, evenmin als de wereldoorlog I in 1918 voor Duitschland was afge- loopen. Duitschers plegen in deze oor logen slechts episodes te zien van den strijd om de suprematie in Europa. Prof. Haushofer, een van de raad gevers van I-Iitler, heeft eens betoogd, dat Duitschland in Polen ruimte moest scheppen en afzetmogelijk heden voorzyn menschen. Het schijnt, dat deze politiek mislukt is, doch men moet niet vergeten, dat, wil Polen er weer bovenop komen, het toch weer Duitschers zal moeten aantrekken. In wezen is de eisch van prof. Haushofer vervuld. Er is ruimte ge schapen door den dood van millioenen Polen. Met de Joden is het niet anders. Zy waren den Duitschers on aangenaam, omdat zy te verstandig waren, het Duitsche nationalisme met geheel hun hart te volgen. Ondanks het verliezen van den oorlog, hebben de Duitschers de Joden uitgeroeid. Zoo zyn er meer winstpunten voor de al-Duitsche beweging te boeken. Slechts een kind kan mecnen, dat Duitschland het hoofd in den schoot legt. Na den voiigen oorlog was het de ongelukkige Keynes, die becijferde, dat Duitschland zijn schulden niet kon betalen, hoewel het het tien voudige luttele jaren daarna aan her bewapening uitgaf. Thans zyn er weer economen, die ach en wee over Duitschland roepen. Wij willen gaarne toegeven, dat zy de Duitsche vlijt miskennen; njaar zy miskennen nog veel meer de Duit sche boosheid, die over verloren oor logen heen steods hetzelfde doel in het oog houdt, Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Iedere 2e en 4e Dinsdag Van do maand is het Kleuterbureau van het Groene Kruis vanaf 2 u. geopend. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Venray brengen onder de aandacht van alle ingezetenen van deze ge meente, dat het krachtens artikel 9 der „Algemeene Politieverordening Venray" verboden is zonder vergun ning van hun college, in de openbare wegen en daarbij behoorende bermen, trottoirs en stoepen, geen Ryks of Provinciale wegen zijnde, te graven of daarover draden, zeilen, doeken, versieringen en dergelijke aan ,t,e brengen. Hieronder vallen dus ook de versieringen bij gelegenheid van buurtfeesten enz. In den vervolge zal op de naleving van deze bepaling streng worden toegezien. In voorkomende gevallen dient de vereischte vergunning tijdig door don bolanghebbondo of den voorzitter van de buurtvereeniging te worden aan gevraagd. YEN BA Y's 31 ANN EN KOOK BEKROOND In de Nationale Zangwedstrijd to Delft behaalde Venray's Mannenkoor Zaterdag 23 Nov. j.l. in de tweede afdeling een le prijs met lof van de Jury. Voorwaar een groot succes voor leden en directeur. Over 't verplicht koor tekent de voorzitter der Jury, J. P. A. Kriek aan zeer goed gezongen. Mooi op toon. Bravo Over 't koor naar keuzo zegt dezelf de voorzitter goed in toon. Niets dan lof voor deze zeer mooie prestatie. Bravo dirigent. Andere juryleden tekenden o.a. aan Op toon. Gezonde koorklank. Een machtig werk en goed gezongen. Hulde aan dirigent en koorZeer goede vertolking van dit zeer zware werk. Dit koor staat hoger dan oen 2e afd. koor enz. Met récht kan Venray's Mannen koor en zyn directeur de heer Jacques Janssen, trots zyn op deze prestatie. Ook Venray's bevolking gaf blijk van belangstelling en medeleven. By zijn terugkomst op Zondagavond was een grote menigte op de Grote Markt aanwezig en onder lustige muziek van Venray's Harmonie stapten de zangers uit de bussen. Door de Pre sident der Harmonie. Dr. Sala, wordt de bekroonde vereniging gefeliciteerd. Hierna gaat 't, voorafgegaan door de Harmonie naar zaal Wilhelmina. Hier waren Burgemeester en Wethouders deputaties van diverse verenigingen aanwezig om zangers en directeur te huldigen. Hier werd 't woord gevoerd door de Burgemeester, WethouderWintels namens Venray Vooruit, Wethouder Pubben namens de verenigingen dor kerkdorpen. Gelukwensen werden uitgesproken namens Gemengd Koor, Hioob, Turnvereniging en meerdere andere verenigingen en gezelschappen. Ook verschillende particulieren gaven van hun belangstelling blyk en ver schillende bloemstukken werden aan geboden. De president dankte de verschillen de sprekers en op de Grote Markt sprak hy een propagandistisch woord voor beoefening van muziek en in hoofdzaak een aansporing tot verster king van Venray's onmisbare Harmo nie. Venray's Mannenkoor 't ga met u steeds crescendo! Hioob-nieuws Er wordt onder hoogspanning ge werkt aan de revue „Lek me de Zök". Op 12 December a.s. zal de première plaats hebben. Om de personen beneden 16 jaar en de kinderen ook in de gelegenheid te stellen deze revue te gaan zien, zullen op Zaterdag 7 en Zondag 8 December a.s. des namiddags om 2 uur generale repetities worden gehouden, waarby de kinderen tegen een geringe entree zullen worden toegelaten. Volgende week hierover uitvoerige inlichtingen. 0 ntw ikkel i ngsn vond 011 beginnen weer. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal de serie Ontwikkelings avonden geopend worden door den hier welbekenden priesterdichter pator Jao. Schronrs. Do liefde voor streek en volk is den Limburger aangeboren en liet onderwerp dat de spreker behandelt ..LIMBURG EN DE LIMBURGERS" zal daarom ongetwijfeld vele belang stellenden trekken. Evenals vroeger hebben abonne menthouders op vertoon van hun kaart vrijen toegang. Nieuwe abonne menten kunnen nog opgegeven worden op de bekende adressen of 's avonds aan do zaal. Piël hazen-nieuws. De Piëlhaas begint weer op te leven en dat het do nieuwe Raod van Elf ernst is blykt wel uit achterstaande oproep om Vastonaovendliedjes in te zenden. De prijzen, die voor onze beste dichters zyn weggelegd, zyn werkelijk de moeite waard. - We zyn benieuwd, wie echte Ven- rayso en Carnavalsliedjes zo ineen- timmeren kan, dat zy waardig worden geacht op Carnaval gezongen te worden. Dichters aan de slag! GEVONDEN: Heerenpolshorloge mot armband by Th. Voermans, Kruisstraat 8 Paar witte wollen wanten by M. Wijnhoven, Henseniusstr. 16; Rozenkrans met groot kruis by J. Hendriks, Oostsingel; Wollen handschoen is op Kazerne; Vulpen by L. Dommeck, Overl.w. 5b; Paar kinderschoenen, «A. Wijnhoven, Veldstraat 5; Vulpen bij A. Peters, Kruitweg 1Blauwe damescentuur by P. van Maris, Molenhofweg 2 Rozenkrans by Philipsen, Oud Oos- trumscheweg 27; Muntbiljet- by L. Wynants,Oostsingel; Paar br.wollen wanten bij Wed. A. Geurts, Schoor; Rozenkrans by M. v. Dijck, Morsolo; Paar lage bruine damesschoenen in de Kazerne 2 muntbiljetten, wollen sjaal en kopere deurklink bij J.Jacobs, Vellum L 85a; Poedelhondje bij J. de Wal, Vlak waterweg N W 7 Hoe veelheid geld by Claessen. Ysselsteyn Zwarte portemonnaie met inhoud by J. Janssen, Beekweg 6b; Lichtgele jongen hond by Driessen, Gasstraat; Aschbak bij Folbers, Langeweg 2a Oude lederen motortasch met gereed schap by J. v. Dyck, Mersele M 12; Double armbandje by H. Hendriks, VlakwaterwegPortemonnaie met inhoud bij J. Boom, O. Oostrum.weg; Gele jonge hond by J. Mommen, Deurnescheweg L 21 Muntbiljet bij van Eist, Ovorloonschewog 13. Voortvluchtige gearresteerd. Vorige week deed do rijkspolitie alhier eon goede vangst, toen zij in xamp Endepoel G. Rongen arresteerde, G. Rongen, die als N.S.B.'er W.A.- man en vertrouwensman van het Arbeidsfront gedurende de oorlug Venrav onveilig maakte, was reeds enkele maanden voortvluchtig uit het interneringskamp te Vught. Het- schijnt, dal. de gearresteerde zich reeds twee maanden in het kamp ophield en overdag in een hol in do grond leefde. Hiervan was echter geen bevestiging te verkrijgen. Alles bij elkaar is dit nu het einde van de derde ontvluchting. 2l/„ jaar gevangenisstraf H.JT. Hendriks uit Venray, werd door het B.G. te 's Hertogenbosch ver oordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf. Mr. van der Ven betoogde, dat zyn cliënt een idealist geweest is. Typee rend hiervoor noemde de raadsman de volgende uitlating van den requi- rant: „Ik ben bly, dat Duitschland de oorlog verloren heeft, want als ik do rommel zie, die thans in vUg}it. go- vangen zit, dan weet ik zeker, dat er niets van terechtgekomen zou zyn." Hendriks heeft willen vechten tegen het communisme, dat hy als een groot gevaar beschouwde. Ook heeft hy geweigerd, de eed op den Fuehrer af to leggen, hetgeen hij motiveerde met te zeggen, dat hy dan tegen de Engelschen zou kunnen worden ingezet. Hy wilde slechts het communisme bestrijden en niet tegen de Engelschen vechten. Prof. Langemeyer zeide, dat het beroep op idealisme niet altijd op goede bedoelingen wijst. Spr. zeide evenwel geneigd te zijn, te golooven, dat requirant oen hoog idealisme heeft gehad. Inditverband noemde spr. de door den raadsman aangehaalde uiting, welke hij een spiegeling van het innerlijk van den requirant noemde. Spr. vroeg een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden met aftrok van preventief. Paardenmarkt Onder zeer groote belangstolling werd Donderdag alhier paardenmarkt gehouden. Ruim 300 paarden veulens en hitten waren aangevoerd. De handel was slap, vooral in goede werkpaarden. Enkele jonge paarden en veulens werden verkocht.

Peel en Maas | 1946 | | pagina 2