WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Terugblik... Zaterdag 2 November 1946 No."44 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct. per 8 mm./regel minimum 11 1.00 Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray 11 1.C0 buiten Venray 11 1.20 uitsluitend vooruitbet. Heeft liet wel zin nog eens lorug lo komen op de gezinsweek, die enige tijd geloden in ons dorp goliouden werd Wanneer die gezinsweek nu een- onverdeeld succes geweest zou zijn, dan zou hot ook zeker zijn nut heb ben nog eens te herinneren aan de lossen toen ontvangen on aan de emstigo voornemens toen gemaakt. Maar nu er maar een klein gedeelte van Venray aan de oproep om zich te bezinnen op het gezinsleven ge hoor heelt gegeven, heeft het heel weinig zin een herhaling te geven van wat toen besproken werd. Waarom kwamen toch zo weinig mensen luisteren? Zoveel was het toch niet gevraagd, één preek van een drie kwartier, meer was het niet. Waaromschitter den juist de jonge mannen en huis vaders door afwezigheid Is de voorbereiding soms onvol doende geweest, had er misschien meer reclame gemaakt moeten worden Of is er werkelijk gebrek aan in teresse voor belangrijke godsdienstige kwesties? Dit laatste zon getuigen van een heel verkeerde mentaliteit en inder daad, alles wijst erop, dat dit ook de reden is. Br is geen behoefte meer aan verdieping, men schrikt terug voor geestelijke inspanning, men is bang om de klare taal van zijn ge weten te beluisteren, dat een eerlijk antwoord eist op de grote levens vragen, men wil de waarheid liever niet horen, omdat dit ernstige konse- kwenties meebrengt voor zijn per soonlijk leven, er is te weinig be grip voor eigen fouten, men leeft maar rustig zijn onvolmaakt sleur- leventje door van elke dag, is zich amper bewust van de oppervlakkig heid en geestelijke sloomheid waarin men verkeert. Betekent het geluk van ons gezin en van onze kinderen dan zó weinig bewust van het enorme belang van het gezinsleven, én voor onszelf én voor onze kinderen en voor onze samenleving? Inderdaad, wij zijn afgezakt en met zo zuinig ook. Zeker er zijn nog prachtige gezinnen, waarin de ouders fijne opvoeders zijn, vol idealisme en verantwoordelijkheidsbesef, er zijn Goddank nog gezinnen waarin de jongens opgroeien tot forse, manne lijke, deugdzame karakters en de meisjes tot diep religieuze vrouwen voor wie het moederschap een levens ideaal is. Maar dat er ook een op vallend verval is te constateren, kan niemand ontkennen. Vooral op zede lijk gebied is de mens zo zwak ge worden, zowel wat betreft de omgang vóór als in het huwelijk. Er heerst een angst voor kinderen, er is meer ontrouw dan voorheen, het leven is niet meer zo doordrongen van een echt Christelijke geest, deugd en heilig heid ziet men niet meer als hét ideaal, er is zoveel tweedracht en oneeniglieid in de gezinnen. Men laat de kinderen maar hun gang gaan, stoffelijke genietingen worden hoger aangeslagen dan gees telijke, religieuze waarden, de men taliteit, de geest der mensen vertoont hoe langer hoe meereen echt heidense instelling. Wat is het kerkbezoek de laatste jaren achteruit gelopen, hoe zeldzaam ontmoet men nog iemand die werke lijk om hogere motieven offervaardig is, wat is or weinig saamhorigheids gevoel, echte eendracht, om nog maar te zwijgen van bovennatuurlijke in zichten en waarden. Wil onze samenleving weer echt gezond worden, door en door Chris telijk, dan moet het herstel uitgaan van de degelijke gezinnen, dan moeten die gezinnen eerst zelf goed en gezond worden. Dan moet het bewustzijn doordringen bij iedereen, dat hij in zijn eigen gezin moet beginnen, dan moet het verlangen levendig worden, om zijn eigen gezinsleven op te bou wen tot een ideale samenleving, ook al kost dat offers en vraagt dat een onzelfzuchtig prijsgeven van zaken en gewoonten, die men langzaamaan to hoog was gaan waarderen, met voorbijzien van de grote betekenis van het geestelijke en bovennatuurlijke. Alleen dan zullen de kinderen, zelf ouder geworden, in staat zijn in een ernstige verkering zich werkelijk en niet vol zelfbedrog, voor te bereiden op hot ontvangen van het sacrament van het Huwelijk, en zo, op een hecht, geestelijk, bovennatuurlijk fundament een ideaal gezinsleven op te bouwen. Allereerste eis voor het herstel van de strikte huwelijksbetrekkingen tus sen man en vrouw, zodat deze beant woorden aan de door God gestelde normen. Is het morele leven niet goed en gezond, dan kan men doen wat men wil voor zijn gezin, een echt ge zinsleven in Christelijke zin is on mogelijk. Doch ook de gewone familiebetrek kingen moeten aan bijzondere eisen voldoen. Man en vrouw moeten één zijn, één in liefde, één in offervaardig heid, één ook in wederzijdse heiliging. Man en vrouw moeten elkander heilig maken, .dichter brengen bjj O.L.Heer, opvoeden tot degelijke plichtsgetrouwe/ Christenen, samen werken, samen opbouwen, elkander hogorop brengeyi, alles in dienst stel len van elkajyr en zo in dienst van hun kinderen ,4n in dienst van God. Doch dit /alles is niet voldoende om een ideaal gezinsleven op te bou wen, het ife slechts het fundament. Pas als deze grondslag gelegd is, kun nen de betrekkingen tussen ouders en kinderen ide ral worden. 4faa$t [e maat langzaam Er klopt iots niet in ons dierbaar vaderland, in dat vaderland, waarvan ook Limburg een deel heet te zijn. Wat het is, hierover oordele do lozer zelf! Voor een twee-tal weken nam Vader Bisschop in een herderlijk schrijven het initiatief voor een groot se textiel-actie, voor dat deel van zijn Bisdom, dat de naam geKregon hoeft van getroilen gebied, om daar de onbeschrijfelijke ellende en denoed voor een klein deel te leniger.. En heel Limburg heelt zijn Bis schop niet in de steek gelaten, maar het grote bisschoppelijke paleis is omgetoverd in een textiel-opslag- plaats. Enkele dagen daarna legde de Mi nister van Economische Zaken Dr. Huysmans, allo textiel op de fabrie ken vast voor de getroffen gebieden. De gehele Nederlandse textiel pro ductie komt nu ten goede aan dat deel van Nederland, dat de zwaarste offers brengen moest voor de alge hele bevrijding Er worden zelfs sigaretten ver kocht in 't „zwart" ten bate van Nederl. Volksherstel. Pater Henri de Greeve speelde in zijn radio-praatje op zijn bekende en niet te overtreffen manier „ruiten troef' en zie, in heel ons vaderland rinkelde het glas voor die mensen, die tengevolge van den oorlog nog met carton, micca, windolite en planken gezegend zijn, voor dat deel van Nederland, dat reeds twee jaren lang om glas bidt en smeekt, maar waar de materiaal-positie nog steeds een spaak in het wiel stak. Enkele dagen daarna werd door de verschillende afdelingen van do We deropbouw bekendgemaakt, dat eerst glas moest ingezet worden waar het nog ontbrak, voordat de schilders aan andere werkzaamheden mochten denken. Glas zou direct op aanvrage verkrijgbaar zijn. En in de Tweede Kamer worden vragen gesteld over de scabies en T.B.C. in 't getroffen gebied. De Statenkieskring Horst diende bij de Rijkskieskring Limburg der Katholieke Volkspartij een motie in, welke ook werd aangenomen, van de volgende veelzeggende inhoud. De kringvergadering van den Rijkskieskring Limburg, in verga dering op 19 Oct. 1946 te Roermond bijeen, doet een zeer dringend be roep op de Katholieke Kamerfrac- tie's, om al het mogelijke in het werk te stellen, om het zwaard van Damocles, wat thans boven de hoofden dqr oorlogsgetroffenen door de huidige voorstellen onzer re geering is opgehangen, onvoorwaar delijk af te wenden. Voorts de regeering te vragen voor onze anders tot pauperisme gedoemde landgenooten, in plaats van de thans voorgestelde schade regeling, een regeling t6 treffen ge baseerd op de Christelijke begin selen van rechtvaardigheid en naastenliefde, gelijk deze is vast gelegd en voorgesteld werd vóór de verkiezingen in het Urgentie programma. Verder de regeering te wijzen, dat met den materieelen wederop bouw van ons vaderland een abso lute voorrang zal dienen te worden verleend aan de getroffen gebieden. Het mag ten eenemale niet ge duld worden, dat er materiaal wordt verstrekt voor de bouw van een dancing, terwijl er nog Nederlan ders zijn, die den hoogsten tol der bevrijding hebben betaald en in kippenhokken of in daarmee gelijk testellen krotten verblijven. Dat het getroffen Noord-Limburg- sche gebied dezelfde rechten van D.w.z. zo, dat er oen gezonde sfeer vol huiselijkheid, liefde onharte lijk begrijpen komt te hangen in het gezin, waardoor opvoeden mogelijk wordt. Opvoeden is een schone, maar moeilijke kunst. Dat zullen ouders nooit goed kunnen doen, wanneer zij er niet van doordrongen zijn, dat zij er op de allereerste plaats om de kin deren zijn eri niet andersom, wanneer zy beseffen, dat zjj in de goede zin van het woord de dienaren van hun kinderen zijn, zodat alles geschiedt in hun belang en niet in eigen belang. Zijnde wederzijdse huwelijksbetrek kingen, is het zedelijk leven van de ouders goed, wordt de samenleving tussen man en vrouw beheerst door een geest van liefde en offervaardig heid en door het verlangen om elkaar heilig te maken, dichter te brengen bjj God, ziet men de betrekkingen met zijn kinderen onzelfzuchtig, alleen oog hebbend voor hun belangen, dan zal in ons huisgezin ook die heerlijke sfeer van intieme huiselijkheid, rust, vrede en vertrouwen hangen, zeker wanneer dit alles voortkomt uit een echt diepe Christelijke overtuiging. Heel ons gezinsleven moet door drenkt worden van echt Christelijke geest, van vroomheid, van gebeds geest. Alleen dan zullen ouders hun plichten goed kunnen volbrengen tegenover elkaar en tegenover hun kinderen, wanneer zij zelf voorgaan in het beleven van hun godsdienstig ideaal, zelf meebidden, zelf voorbid den, zelf echt Christelijk leven, zelf de Christelijke deugden beoefenen, zelf in en uit de diepe overtuiging leven, dat alles in tun leven uitein delijk op God gericht moet zijn, ver heerlijking en dienstbaarheid aan God moet wezen. vervoors-accoinodatie en niet do prachtigste luxe-auto's in Amster dam dienst doen als taxi.de prach tigste touringcars op het traject Amsterdam-HiJ versum loopen. waar een Yi our electrische dienst be staat en onze bevolking in het go troffen gebied zich nog moot behel pen met de geïmporteerde vracht wagens, die voor een bepaalde ca tegorie van personen op medisch advies verboden zijn. Dat het geheolo volk den tol der bevrijding mede zal komen te dra gen en niet 1 tiende tot pauperisme zal worden gedoemd." Zaterdag heeft de minister van Financiën een bezoek aan Venlo go- bracht, waar hy met verschillende deskundigen evenals met de burge meesters der getroffen plaatsen een onderhoud had over de oorlogsschade vergoeding, waarbij de Stichting Her stel Limburg'45 de minister een vol ledig plan voorlegde van een recht vaardige behandeling der oorlogsge troffenen. Toeval Het is mogelijk Hoe het ook zy, is het een wonder, dat vele mensen hier in het getroffen gebied zich bedelaars en schooiers gaan voelen, afhankelijk van wat andere van hun schamelheid nog geven. Bedelaars en schooiers, omdat zy voor Nederland do spits afbeten en daarvoor als beloning in nood en ellende moeten verkeren. Al doze acties zyn goed bedoeld en worden hartelijk gewaardeerd, maar zij zyn een slag in het gezicht van al dat officiële gedoe in den Haag, dat niet vlotter en afdoende werken kan, of zy moeten eens geducht op hun Hoog Edele tenen getrapt worden. Het kan er by ons niet in, dat al dat nu gebeurt en gebeuren gaat, niet reeds een half jaar geleden en vroeger door de Regering in orde ge maakt kon zyn. Materiaalgebrek en deviezen, men snapt ook hier, misschien nog beter dan elders, dat niet alles direct kan zyn als vroeger. Maar bedelaars van de mensen maken, ze uitbesteden aan de openbare liefdadigheid en zelf niets doen of er moet eerst eens op de grote trom geslagen worden, of een schandaal verwekt, dat klopt niet. De Regering ga ook hier vooraan, maar komt niet achterna gesukkeld. NIEUWE REGELING OORLOGSSCHARE Binnenkort is een nieuwe regeling te verwachten voor de financiering van de oorlogsschade aan woningen en kleine bedrijfspanden. Deze wijzi ging zal een grotere vorbetering zijn ten gunste van hen, wier pand geheel of gedeeltelijk werd verwoest. Indien tot herbouw wordt overge gaan, zal de Staat het gehele verschil tussen de goedgekeurde bouwkosten en de exploitatie waarde van het pand in do vorm van een hypotheek zonder rente en voorlopig zonder af lossing, financieren. Daardoor zal b.v. de eigenaar van een verwoest pand, die hiervoor f 1000.- vergoed krijgt, terwijl de herbouw b.v. f8000.- kost, een overbruggingscrediet krijgen zonder rente en aflossing van f 5000.-. Hot' verschil van f 2000.- zal hij-zelf moeten betalen, daar zijn nieuwe woning uiteraard moer waard zal zijn dan vroeger. Ook is duidelijk, dat de nieuwe woning niet meer mag kosten als een bepaald percentage boven de priis van Mei 1940. Dit geldt dan voor woningen kleiner dan 500 M3, voor die grotor zijn blij ven de bestaande beperkingen van kracht. De financiering van 't. herstel dei- schade boven f 3000. - zal op korten termijn zodanig worden herzien, dat deze niet ongunstiger uitkomt clan de financiering van den herbouw. Dan zal nog meer zekerheid vor schaft worden inzake het opeisen en de rentevoet der hypotheken, daar nu nog onbeslist is, wat met dit crediet uiteindelijk zal geschieden. Re groeten van Uw zoon De legervoorlichtingsdienst deelt ons mede, dat het den laatsten tyd is voorgekomen, dat familieleden van militairen in Indiö worden bezocht door pseudo-militairen, die zeggen de gioeten te komen brengen en dit voorwendsel gebruiken, om geld of goederen van de familieleden afhan dig te maken. Men zjj gewaarschuwd tegen het optreden van deze lieden en vragen vooral iederen vreemden bezoeker, zich behoorlijk te legitimeeren. WAT MOET HET NU ZIJN? Dagblad van Noord-Limburg De nieuwe revue heet „Lek mich de Zök". Persdienst Hioob. De nieuwe revue heet „Lek mèj de Zök". Een Venrays taaltje van „Lek me do Zök". WETSONTWERP VERMOGKNSH EFFING- I NEK NS INGEDIEND. Dev volgende biizondorheden zijn ontleend aan hot ontwerp van wot inzake de vermogensheffing ineens. Belastingplichtig zyn evenals voor do vermogensaauwasbelasting, alle ratuurlyke personen, uie in een van de laatste 5 jaren als ingezetene worden beschouwd. De aanslag wordt bepaald naar het vermogen op 1 Januari 1946. In hoofd lijnen zal het vormogon worden vast gesteld overeenkomstig de wet op de vermogensbelasting 1892. Onroerende goederen, bedrijfsmiddelen on effecten worden op dezelfde wijze gewaardeerd als bij do vaststelling van het eind vermogen voor de vermogensaanwas- belasting. De belasting bedraagttot f 100.000 10 procent; voor het gedeelte van het belastbare bedrag tusschen f 100.000 en f 200.000 15 procenttusschen f 200.000 en f 500.000 20 procent; tusschen 1 500.000 en f 1 millioen 22.5 procent en over het gedeelte dat ligt. boven f l millioen 25 procent. Vrygesteld zyn a. Huisraad, schilderijen, boeken, enz., kleederen en levensmiddelen, voor zoover do waarde hiervan oen bedrag van f 15.000 niet overschrijdt en mits deze zaken geen handels voorraad zyn. Vooroorlogsch bezit wordt geschat naar de waarde op 1 Mei 1940. b. Verzekeringspolissen en lijfren ten tot een bedrag van f lu.OuO. In dien men geen recht op pensioen heeft, is f 20.000 vrijgesteld. Van de waaide van achterstallige coupons en dividenten zal 40 procent onbelast Dlyvon. Bovendien wordt, alvorens het tarief wordt toegepast, afgetrokken voor ongehuwden f 8000 en voor gehuwden f 12.000, verhoogd met f 4000 voor ieder minderjarig kind. Voor kleine vermogensbezitters, ouder dan 40 jaar, is bovendien een vrij stelling opgenomen van ten hoogste f 50.000. Deze geldt slechts ten volle indien het gemiddelde inkomen over de jaren 1941 tot en met 1945 f 1500 of minder bedroeg. Was het inkomen hooger, dan wordt deze vrijstelling slechts ten deelo verleend. Boven f 3000 jaarlijkscli inkomen wordt zjj niot verleend. Borrel prijs in café's verlaagd. Hst ingang van 1 November wor den de prijzen der dranken in cafó's en restaurants voor een deel belang rijk verlaagd. Voor jonge jenever wordt ze in de vier verschillende klassen, waarin de café's zjjn ingedeeld, resp. 22, 25, 35 en 40 cent (thans 30, 35, 40 en 45 ct.) Voor oude jenever mag per glas öct. meer women gerekend. Voor koffie en thee worden de prjjzen per kop 16, 20, 25 en 30 ct. (thans 16, 21, 27 en 32 cent). Limonade wordt in alle klassen met 5 cent verlaagd tot 20, 25. 30 en 35. cent. De prijs van het bier blijft onver anderd, n.l. 24 27 30 en 36 cent voor zwaar en 19, 24, 27 en 30 cent voor lager bier. Te voorzien is echter, datdegrooto vraag naar jenever nog oenigen tyd zdl aanhouden, totdat, het nieuwtje er af is. Met deze omstandigheid is in zooverre rekening gehouden, dat binden korten tijd in een verruiming van de toewijzingen aan café's tot boven 100 pet. van den omzet in 1939 zal kunnen worden voorzien. Do overheid verwacht, dat door dezo maatregelen eon der ergerlijkste vormen van zwarten handel, die in §1 erken drank, spoedig tot hot ver leden zal behooren. NIEUWE BONNEN (27 October t.m. 9 November) BoitkaarU-u KA, KB, KC 612 45- 4 Algem. 250 gram wasclipooder 45—5 Algorn. 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop, enz. of 740 gram (is 2 potjos) pindakaas. Bonkaarten KI), KK 612 46—4 Algem. 250 gram waschpoeder 46—5, 46-6 Algem. 250 gr. suiker boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 370 gram (is 1 potje) pindakaas. Tubakskaarten enz. T56 2 rantsoenen tabaksartikelen. Deze week kan nog gean bon voor cacao worden aangewezen. Houders van kaarten voor petro leum voor kookdoeleinden en/of ver lichting kunnen op de bonnen A01, A02, A03, A04 van de kaart UA 61, de bonnen B01, B02 van de kaart UB 611, den bon C01 van de kaart UC 61, en de bonnen D02, D03 van de kaart UD 61 gedurende de maand November vier liter petroleum koopen. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeton aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2-3 uur. Iedere 2e en 4e Dinsdag van de maand is het Kleuterbureau van hot Groene Kruis vanaf 2 u. geopend. Raadsvergadering. In ons Raadsverslag van vorige week is een fout geslopen. Volgens dit verslag vroeg do hoor usters om do gaten in de weg naar Oostrum to herstellen. Dit word gevraagd door don heer J. Camps. Gevonden voorwerpen Jachthond, zwart-wit gevlokt is bjj A. hemmens. Land weert weg 3; Ta- bakskaart by Greyn, Deumescheweg Nlb; Portemonnaie met inhoud by P. Bertrams, Oude Oostrumscheweg Bankbiljet en zilveren rozenkrans by van Gerven, Maasheescheweg 14a; 2 rijwiolsloutols cn 1 Yalesleutel bij van Haren,Oostsingel; Portemonnaie mot inhoud hij II. Verrijdt, Oostrum; Zakmes, Rootls, Merselosclieweg 33; Zilverbon, A. Peotors, Kruitweg 1 Jacht hond, wit -bruin gevlokt, Duykers, Castenray Zilverbon bji P. Hermans, Maasheescheweg 15a; Portemonnaie met inhoud, Scliaeffers, Schoolstr. 3 Kinderjasje en sjaal, kazerne, Lang straat. K.J.M.V. Do K.J.M.V. hooft haar winterpro- gramma ook klaar, waaraan wjj 't volgende ontlenen. Sprekers 5 Nov. Dr. T. Smidt, Venray: „Hygiëne in 't algemeen". 23 Deo. Braam, Lottum: „Wichelroede". 13 Jan. H; Pieters, Venray: „Strekenkunde". 28 Jan. Dr. W. Mulders, Wittem: „Jehova's getuige". 24 Febr. Pater Govaert: „Spiritisme". 17 Maart Aalm. Keizers,' Venray: „Protestantisme". 14 April Baron Weichs de Wenne en Ir. v. Schayk, Maastricht: „Heemkunde" met lichtb. Buiten deze spreekbeurten worden nog twee avonden georganiseerd mot vermoedelijke sprekers: P. Wintels over „Verzet" en Pastoor Henckens over „Indië". Wie is de eigenaar Op de slachtmarkt te Venray van 28 Oct. j.l. is bij Slagerij Wijnhoven een stie-kalf geleverd van 25 kg., waarvan de eigenaar onbekend is. Degene, die omstreeks don middag een kalf aldaar heeft afgeladen, zon der hiervan aan den hoer Wijnho ven kennis te geven, wordt verzocht zich a.s. Maandag to meiden op het Voedselbureau alhier. K.R.O. Vorige week Donderdag gaf de Middenstand in samenwerking met de Limburgse Kath. Radiohond de gelegenheid om op de hoogte te ko men van het tegenwoordig bestel by de Radio-Omroepverenigingen. En het was zeer jammer, dat de opkomst zo bitter weinig was, want niet alleen was er een buitengewoon good en duidelijk spreker de hoofd redacteur van de K.R.O.-Gids maar het behandelde onderwerp was voor ons Katholieken zeer zeker een „brandende kwestie". Spreker gaf eer. duidelijk overzicht van de toestand vóór, tij dons en na do oorlog, waar uit bleek, dat de Regering geen oog had voor de belangen en de wensen der diverse omroepverenigingen, die reeds samenwerkend voor don oorlog, nauwer verbonden in federatief vor- band na den oorlog klaar stonden om hot work in eendrachtige samen werking weer te beginnen, maar daarbij werden verhinderd door de Rogering, die één Omroep voorstaat, een systeem, dat b.v. in Engeland roods vele protesten en critiek moest doorstaan. De eenheidsgedachte, die na den oorlog overal opgang dood, heeft ook hier do boventoon, maar vervlakking der programma's is naast vele andero fouten het resultaat er van. Do K.R.O., het is oen wens van Paus on Bisschoppen, moot haar taak blijven vervullen,- eon taak, die niot alleen nu niot vervuld kan worden zoals vroeger, maar indien de tegen woordige plannen worden doorgezet, ook in de toekomst niot tot haar recht komt. Staando do vergadering werd dan ook een motie naar de Regering ge stuurd, waarin gewezen werd op het grote gevaar, dat de tegenwoordige toestand voor de K.R.O. heeft en word aangedrongen op oen rechts herstel'voor dezo omroep. Do vergadering word mot een film besloten. Tooneelnieuws. De Tooneelgroep „Hioob" is druk bezig de revue van dit jaar in te studeeren, welke gotiteld is: „Lek mêj de zök". Het is een aaneenscha keling van grooto gebeurtenissen, welke vanaf 1553 in dit Rooische land hebben plaats gevonden. We lozen in de opening: „Luisterend naar den zang der jaren Heeft wel ieder menschenkind En met weemoed soms - ervaren Hoe het verleden boeit en bindt, 't Is het wonder der memorie, Dio door het boek var. de historie Heimwee naar wat is geweest Doet herleven in de geest. Zo herleven Flora, Scheie Maan. den Doove en Nelleke,Mathies Frans- sen, Henri Trynes en vele anderen. Ook in Oostrum zit men niet stil en zal ook daar weer tegen Januari een nieuwe rovuo uitkomen onder de veelzeggende titel „Kiek ze is kieke' We zijn benieuwd l Aanbesteding. Do aanbesteding v. r hot bouwen vaneen kantoor., i woning voorliet St reek I andewodér* opbouw, bracht ly.n volgende resul taat «lokker on Ko.< i 16800.- v.d. Glas f 46768. Neiisscn f 46097. :*A'dam- 1 i 46628.77: .1. Ver hoeven f 11 a - II. Oudenhoven f 41565.—; Vort: Nova f 40208. Gebr. Spee f 38900.-. GLAS EN SCHILDERWERK fa. W.J. Koelofs i aren (N.H.) f6395. fa. Fr. Janssen Veurav f 4991. - fa. Kos IIui:. (N.H.) f 4800.- fa. v.d. venue on Arts Oostrum f' 4600.— fa. Th. Vermeulen Venray f 4000,— fa. A. Vermeulen Venray f 3980. Gunning in beraad gehouden, tot nadere goedkeuring van het Collego van Algemeene Commissarissen voor den Wederopbouw te Den llaag. Geen se hoen verslijt. Voer do Koormondscho Rechtbank stonden een drietal jongelui terecht, dio in Horst ten nadeelevan J.C. drie rijwielen hadden gestolen. Het waren H. v.d. 15. on W. R., uit Venray on Th. v. L, uit Helmond. Tegen ieder word drio jaar geeisclit. Voedselbureau Oirlo. Inleveringsprciuie. De termijn, waarover do inleveringspremie zal gelden wordt mot 4 weken verlengd, zoodat voor levering van tarwe en rogge tot en met 23 Nov. a.s. de premie per 100 kg. kan worden uit betaald. Extra premie roggelerering. Voor alle rogge, welke voor 1 Jan. 1947 boven den aanslag geleverd worut, zal de telers eon extra premie van f 5 per 100 kg. worden uitgekeerd, indien tenminste ook aan de havor- aanslag wordt voldaan. Deze extra premie zal ook worden uitgekeerd aan telers, die reeds thans een hoeveelheid rogge boven hun aanslag hebben geleverd. Tevens kan voor de haver-aanslag geheel of gedeeltelijk rogge geleverd worden, dat moet aan het bureau van de l'.V.C. aid. granen Landbouw- huis Roermond worden aangevraagd. Voor dezo rogge, welko Inplaata van haver geleverd wordt, zal do extra premie van f 5 echter niet worden uitgekeerd. Sportkroniek-O. V.V. Oostrum Na een taaie doch faire wedstrijd moest America Zondag j.l. tegen ons eerste elftal hot onderspit delven en verloor met 4—1. Morgen Zondag, staat S.V.V. 3 op het program. Wederom geldt het parool: „doorzetten" en de overwin ning „is in the air". Dezo wedstrijd kan en mbet gewonnen worden. De'uitslagen van de gehouden wed strijden zyn als volgt O.V.V.—Sevenum 2 l l Leunen—O.V:V. 0-2 O.V.V. Hegelsum 2-3 Wittenhorst 3—O.V.V. 1—3 O.V.V. - America 4 -1 en S.V.V. O.V.V. Het tweede elftal is morgen wel licht vry. S.V.V.-Om roep Wittenhorst—Venray 1—4 Ons eersto hooft Zondag niet teleur gesteld en in hot te Horst goliouden modderballet mot c kij-,kende 4-1 overwinningen mecrd-i hoi.i getoond. Het terrein was x bespeel baar on het word ouk"geen schit terende match. D( ondanks waren onze jongens te< huisch ver do meer der© van Horst, al kreeg dit elftal vlak na hun tegenpuntje even een gloeiendo 5 minuten. Even was hot benauwd voor onze voste en maak ie Toont jo oen paar hachelijke oogenblikken mee. In een overigens matige wodstryd hebben do recurves <lc puntjes broo- derlyk gedoold met V.V.V. 3, en beide partijen kunnen met deze uitslag tevreden sfyn. Hot derde en vierde speeldo niot wegens terreinafkeuring. DISTRIBUT1EDIENST Bekendmaking voor de week van 3 t.m. 9 Novembor Rijwielen en banden. In de week van 4 t.m. 8 November a.s. bestaat wederom gelegenheid aanvraagformu lieren voor rijwielen en rijwielban den af to halen en in te dienen. Werknemers worden er op attent gemaakt, dat do op het aanvraagfor mulier voorkomende werkgeversver klaring steeds moet worden ingevuld. Formulieren waarop genoemde ver klaring ontbreekt worden niet in be handeling genomen. Opplakken van broodbonnen door bakkers. Uitsluitend bonnen van ge- lük nummer mogen tssamen op één opplakvel voorkomen. Bonnen, welke van gelijke rantsoenwaarde zyn, maar van verschillend nummer moeten derhalve op afzonderlijke opplak vellen worden opgeplakt. Zoq, dienon b.v. do bonnen 45-1 „Bróód" on 46-1 „Brood", welke beide recht geven op 800 gram brood, op aparte opplak- vellen te worden geplakt. X'n-nitreiking Bijzondere Arbeid. De werkgevers worden c-r aan her innerd, dat in de loop van do vol gende week de na-uitreiking plaats heeft van Bijzondere Arbeid. By niet afhalen worden geen toeslag kaarten hiervoor meor verstrekt. Do werk gevers ontvangen hiervan nog een schriftelijke oproep.

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1