■ltd taken van den élóeddcuppel. De slag bij Overloon. WIJ HERDENKEN. ...Ik kan zeggen, dat het' hier heel erg geweest is. By Caen was misschien het aantal gesneuvelden grooter, maar in West-Europa is er nergens zoo fel gestreden als in dit hoekje van Uw land." (Lt.-Gen. D. Brown v<tn 53 (Welsh) Division aan een verslaggever van een verslaggever van het Dagbl. Trouw" over het slagveld van Överloon.) Bayeux, Caen, Falaise, Arnhem, het zy'n voor ons even zoovele herinnerin gen aan hoop en verwachtingen ge weest. Maar spreek er met een En- gelschman over en gy krijgt, 'n relaas van bloed en leed en pyn. Maar ook zal hy U attent maken op een kleine onvolledigheid en U verzekeren, dat Overloon in deze rij namen niet mag ontbreken. En inderdaad, wanneer wy voor de zooveelste maal ooggetuigen hooren verhalen van de strijd in de bosschen ot van de huis-aan-huis-ge- vechten in Overloon, dan wordt het ons duidelijk, dat Overloon voor de Engelsche bondgenooten een van de groote en meest bloedige momenten uit den Tweeden Wereldoorlog ver-, tegenwoordigt. Langs de aanvoerwegen in het bruggehoofd Normandië stonden bor den met het veelzeggende opschrift: Dust means death, Stofwolken betee- kenen de dood. En in Overloon „Mud, mines and woods, stiff with the enemy all the wayzal de En gelsche officier U zeggen. „Modder, mynen en bosschen volgepropt met den vyand". Zoo heeft Overloon dan de treurige vermaardheid van een van de groot ste Engelsche slagvelden uit West- Europa. Thans, nu we, voor de tweede maal reeds, de bevrijding van Overloon— Venray herdenken, zullen onze ge dachten onwillekeurig teruggaan naar de spannende dagen van October '44, Het oogenblik lykt ons daarom ge schikt om een meer gedetailleerd relaas van de gevechtshandelingen in den Overloon-Venray-sector te geven. Een overzicht van de wederzydsche strijdkrachten moge voorafgaan. Vriend en vijand. Aan geallieerde zyde namen aan den slag by Overloon deel: 7e Amerikahnsche Tankdivisie voor den slag by Overloon ingedeeld by het Amerikaansche Eerste leger (Gen. Hodges). Commandant: Major-General Robert W. Hasbrouck. 11e en 79e Britsche Pantserdivisie; de volledige 3e Britsche Infanterie Divisie, Commandant: Major-General L. G. Whistler, C.B., D.S.U. Laatstgenoemde Divisie, onderdeel van Dempsey's Tweede BritscheLeger, heeft het leeuwenaandeel gehad in dezen slag en leed ook de grootste verliezen. Deze divisie was als volgt samengesteld: 8th British Infantry Brigade 1st Battalion The Suffolk Reg. 2nd Battalion East Yorks Reg, 1st Battalion South Lane. Reg. 9th British Infantry Brigade 2nd Batt. Lincolnshire Regiment 1st Batt. King's Own Scott. Bord. 2nd Batt. Royal Ulster Rifles. 185 Infantry Brigade 2nd Batt. Warwick Regiment 2nd Batt. King's Light Infantry 1st Batt. Norfolk Regiment 6 Guards Tank Brigade (by de 3de Divisie ingedeeld) 4th Batt. Grenadier Guards 4th Batt. Coldstream Guards 2nd Batt. Scots Guards, Royal Artillerie 7th, 33rd en 76th Field Regiment 20th Anti Tank Regiment 92 Light Anti Aircraft Regiment, (by de 3e Divisie ingedeeld) 8 Army Group Royal Artillery 25th Field Reg.; 61st, 63rd, 77th en 146th Medium Reg., 52nd Hea vy Regiment. Royal Engineers 15 Field Park Company; 17th, 246th en 253rs Field Company 42nd Squadron Arm. Royal Eng. No. 1 Dog Platoon (Hondenafd. voor opsporing van mynen) 3 Brit. Inf. Div. Royal Signals id Royal Army Medical Corps id Service; id Provost; Electrical and Mechanical Engineers; id Reconasissance Regiment. Divisieteeken: drie zwarte driehoeken op een veld van rood. Zoowel bij de Amerikanen als by de Engelschen bevonden zich diverse Nederlandsche jongens, die zich vanaf België en uit de omgeving van Eind hoven hadden aangesloten. Voor het meerendeel deden zy dienst als tolk. En de Duitschers? Hier kar. men niet spreken van een geregelde troepenmacht. Sedert dé debacle van Falaise was het Duit- sche Leger in West-Europa uiteen geslagen. Kwamen de geallieerden - ergens tegenover een Duitsche troe penmacht, dan was deze samengesteld uit de meest heterogene deelen. Zoo kon een Engelsch officier, toen tijdens de gevechten aan den Venrayschen weg in Overloon op 15 October een groep van 50 gevangenen uit de bosschen naar dezen weg geleid werd, aan een correspondent verklaren, dat deze groep gevangenen een bonte vangst was en bestond uit soldaten van diverse onderdeelen afkomstig, welke reeds lang oude bekenden van de Engelschen waren. In feite bestond de Duitsche bezet ting van Overloon uit: SS-troepen, waaronder ook Nederlanders, val schermtroepen, personeel van de Luftwaffe dat by gebrek aan vlieg tuigen aangewend werd als infanterie en Hitlerjugend nog in opleiding en afkomstig van de trainingscholen waar de lessen waren stopgezet. Ze behooren tot een Legerkorps waar over generaal Model toentertijd het bevel voerde. De Duitschers zelf noemden hun strijdkrachten by Overloon met eenige galgenhumorVolksgrenadiordivision Nr. 108. Overloon slagveld Hier ist Meine Hauptkampflinie Op 17 September overschrijden de geallieerde troepen de Bolgiscli-Bra- bantseho grens na een gcforceerden overtocht van het Albert-kanaal. Eindhoven wordt bevrijd. In een verrassende doorbraak snydt het Tweedo Britsche Leger dwars door Oost-Brabant naar Nijmegen. En ter wyl bij Arnhem-Oosterbeek het drama van de dapper vechtende Airbornes zich langzaam maar zeker voltrekt, voltooit Dempsey zijn befaamd ge worden „Holland-Corridor". De snelle opmarsch van het Tweede Britsche Leger had echt or een sterke Duitsche haard op do Britsche rech terflank overgelaten in den Maasbocht tusschen Venlo en Yonray. De hier zich bevindende Duitsche troepen macht vormde een constant gevaar voor den smallen, zwakken Corridor en moest opgeruimd worden. En op 27 September melden de correspon denten aan hun kranten, dat de British Drive towards tho Mouse, de Engelsche opmarsch naar de Maas aangevangen is. De opmarsch van de geallieerden van uit den Corridor naar Venray- Venlo liep door Overloon. Zoo werd Overloon slagveld. Gemert, Deurne, Helmond, St. Anthonis en andere plaatsen hadden eb en vloed van Duitschers en Britten gezien, maar zy waren geen front geweest in de beteekenis waarin Overloon en Venray voorbeschikt waren het te worden. In den morgen van den 26 Sept. staat een Duitsche majoor, de com mandant van Overloon, vóór de kerk de laatste bevelen te geven aan een groepje officieren. „Hier ist meine Hauptkampflinie"En demonstratief wyst zijn vinger naar de plek waar hy staat. Alle onzekerheid is nu weg. Overloon is front. De klop op de (leur. Het is onrustig in Overloon op dien Dinsdag 26 September 1944. Des nachts zijn de Duitschers gekomen en hebben stellingen betrokken. Tiger- en Panthertanks rollen af en aan. Rond hot dorp staat de Flak. Aan den Venraysche weg staat de Duit sche artillerie en beschiet de Engel sche toeyoerwegen. In een boom gaard staat een compagnie opgesteld. Een commandant geeft hun de laatste bevelentot den laai st en man. En nogmaals leggen zy allen gezamenlijk den eed op den Führer af. In den nacht van 26 op 27 Sept. des nachts om half 12 ploffen de eerste Engelsche granaten dan in het dorp neer. De meeste huizen hebben een vollreffer, evenals de kerk welke door de Duitschers als observatiepost is ingericht. De eerste gesneuvelde Duitschers worden weggevoerd. Engelsche verkenningsafdeflingen dringen vanuit Oploo tot vlak by Overloon door. In.de verte ratelt een mitrailleur. Jonge Duitsche soldaten gaan huis aan huis de ontruiming aanzeggen. In de lucht begint het rumoerig te worden. De Amerikanen komen. De actie van een Spookdivisie Omstreeks dienzelfden tyd operee- ren twee Amerikaansche Legerkorp sen in Elzas-Lotharingen. Als een van de tankformaties, do 7e Armored Division, gereed is om do bastions van Metz te bestormen, wordt zy ingedeeld by het Amerikaansche Eerste Leger en krygt order zoo snel mogelijk op te rukken naar Holland met bestemming: zuivering van de Peelmoerassen ten Westen van de Maas. Het is de divisie welke bij de Duitschers bekend is als de Ghost- division, de Spookdivisie. En als op 30 September de tank- kanonnen de eerste granaten afvuren op de Duitsche stellingen by Over loon, heeft een van, de grootste tank slagen uit den oorlog in West-Europa een aanvang genomen. De aanval, onder commando van Major-General Hasbrouck, die zijn hoofdkwartier heeft in het klooster te Stevensbeek, wordt ondernomen in twee groepen. De eene groep valt aan van hot N.W. uit over oen weg door het hoofdkwartier gecodeerd als Road Fir en de andere groep vanuit het Z.W. iangs een weg die met den geheimen naam Oak Track is aange duid. De •ommandanten wareu Lt.- Col. Richard D. Chappuis van het 48e Pantser-Infanterie-Bataljon en Major John C. Brown van het 40o Tank Battalion. Verkenners hebben gemold, dat het dorp zwaar verdedigd wordt en dra ervaren de aanvalsgroepen, dat de uitvoering van deonvangen opdracht een moeilijke opgave zijn zal. Valschermjagers en Luftwaffeper- soneel vechten verbeten vanuit goed ingerichte stellingen, meesterlijk ge- comoufleerd, met een massaal ge bruik van mitrailleurs en anti-tank wapens. Nog eenmaal zullen hier de nieuwe Duitsche wapens, de pantser vuist en pantserschrik hun doodende uitwerking khnnen demonstreeren. Van wyken is geen sprake in deze eerste fase van den slag, De Duit schers hebben het terreinvoordeel. De aanvalswegen zijn voor do Ameri kanen beperkt. Wegens den'moeras- sigen grond moeten de tanks op ver harde wegen bly'ven en zoo vormen zij een gemakkelijk doelwit voor de strategisch opgestelde duitsche wa pens. In lange ryen opgesteld rennen de zware Shermans in de richting van de duitsche stellingen. Na elke honderd meter ongeveer staan zy stil en dan vuren de kanonnen hun gra naten in de richting van den vyand. Het duitsch 88 mm geschut richt een slachting aan onder de aanruk kende kolonnes. Als brandende fak kels rent de bemanning over het veld, schreeuwende om hulp, Wel vernielen de Amerikanen een massaduitsche anti-tankwapens, doch telkens scheen er weer een ander te zy'n „just around the corner", net om de hoek. In de late namiddag ziet de Amerikaansche infanterietoch kans om door te dringen tot de buitenwijken van Overloon. Het duitsche artillerievuur beukt onophoudelijk op de naderende aan vallers en eischt veel slachtoffers, terwijl de duitschers een groot aantal Nebelwerpers in den stryd geworpen hebben. Vorig jaar is de oorlogs geschiedenis van Venray ge publiceerd. Dit jaar menen wij de proloog hiervan te moeten geven, n.m. de geschiedenis van do stryd om Overloon. Tegen don avond strandt dan ook de aanval in het hevige duitsche af- weervuur. Onder bescherming van de invallende duisternis gravende Ame- kanen zich in, om hot met zooveel moeite veroverde terrein te behouden. Op 3 October komt een derde af- deeling to hulp, deze rukt op langs een derden tankweg en valt het dorp vanuit het N. aan. Maar de aanval loopt dra vast in een mijnenveld en terwijl de ongelukkige mannen wan hopige pogingen doen om uit het gevaarlijke terrein te geraken, zaaien de duitsche mitrailleurs en mortieren hun doodeljjke projectiefen in de ran gen van de terugtrekkende Amerika nen. Overal in het rond liggen ze, dood of verminkt of gewond. Van een groep van 21 man, keert slechts éón man terug. Het mijnenveld heeft z'n taak volbracht, het werd eendooden- veld Huilend van woede trokken de overgeblevenen zich terug achter de veilige bescherming van een bosch. Terzelfder tyd weet, ondanks het dichte duitsche afweervuur, een andere afdeeling onder commando van Lt.-Col. Fuller dichter het dorp te naderen. Beschermd door bosschen naderen tanks en infanterie van deze afdeeling tot op 300 meter voor het dorp. Maar de duitschers zy'n waak zaam, zy' slaan met alle krachten terug en weten den bres in hun linie te stoppen. De amerikanen wor den gedwongen terug te trekken. Vanuit het hoofdkwartier van het Amerikaansche Eerste Leger in Elzas- Lotharingen wordt dan het bericht verspreid, dat Overloon door de Ame rikaansche troepen genomen is. De Amerikaansche aanvallen bly ven elkaar in regelmatig tempo op volgen. Eén nachtelijke aanval wordt ondernomen. De Duitschers zjjn ech ter de situatie meester. Verbeten verdedigen zy alke meter grond. Allo dankbare verdedigings middelen waarover zy" maar de be schikking hebben, nemen zy daarbij to baat. Mijnenvelden, draadversper ringen. ingewikkelde loopgraafstel sels en dat alles met ondersteuning van een doodelijk kruisvuur uit Duitsche mitrailleurs en geweren, terwyl terzelfdertjjd een ononder broken mortier- en granaatvuur op de Amerikanen neenegent. De voorste Amerikaansche eenhe den, het 38e en 48e Infanterie pant serbataljon, zitten in hun loopgraven dikwyls zoo dicht op den vyand, dat ze elkaar met handgranaten kun nen bestoken. De eenmansgaten ver wisselen voortdurend van bezitter in verwoede gevechten van man te gen man. Bajonet en handgranaat waren de wapens dier dagen. Een groep Amerikanen wordt met bloedige verliezen door do Duitschers teruggewezen. Een groepje van on geveer 6 man keert, woedend over de mislukking, met bebloede koppen in een boerderij juist achter de linie lerug. Zy spreken geen woord. Tegen Let vallen van den avond maken zy zich gereed voor een nieuwe aanval. Als eenige wapen steken zij een mes in den koppel, 't Is donker, maar zy kennen het terrein en weten waar de Duitsche stelling zich bevindt. Zij zullen afrekenen met de beman ning van do stelling. Geen half urn' later keeren zy terug, alle zes met bebloede messen. Zy' glunderen tegen den boer die nog op zyn boerderij is gebleven. „It's okay 1" De Duitschors op hun beurt doen herhaaldelijk tegenaanvallen, nadat zy versterking ontvangen hadden. Maar alle worden afgeslagen door het artillerievuur en het vuur van de ingegraven troepen. By een van deze tegenaanvallen worden de Duit schers bij honderden neergemaaid. Op 8 October verdwijnt plotseling de 7e tankdivisie van hot slagveld. Veel terrein is door hun actie niet gewonnen en de Duitschers zijn nog heer en meester op het front. On geveer 85 tanks laten de Amerikanen op het slagveld achter. De Divisie wordt nu ingedeeld bij het Tweede Britsche Legeren Demp sey heeft een andere opdracht voor haar. Op VE-dag vinden we deze divisie, welke de naam Overloon naast namen als Chartres en Metz in haar vaandel voert, terug aan de kust van üe Oostzee bij Lubeck. Tot 11 October zitten de Duitschers vast in Overloon genesteld en de frontberichten uit die dagen maken er voortdurend melding van dat zware Duitsche tegenaanvallen moes ten worden afgeslagen. Zij leggen meer versterkingen aan en brengen meer materieel in den strijd. Van het Arnhem-front worden de Tiger- tanks ontboden. He eindaauval op Overloon. He bevrijding. .......On our way hero we came through the long-disputed Over loon, a deserted, pathetic place today with all its life, as it were, punched out of it by shell and mortar bomb and aerial rocket, and with dead animals in the fields in its neighbourhood. Aldus de Times-correspondent op 18 Oct. '44. Achter het geallieerde front in het gebied tusschen den Corridor en den sector Overloon heerscht een onge wone drukte. Zwaar en'licht mate riaal wordt 4 allerwege aangevoerd. Hooge bevelvoerders komen aan het front. Montgomery heeft de troepen, die ingezet zullen worden voor de eindfase in den slag by Overloon, bezocht. Hy, zelf een Warwick, heeft de Warwicks toegesproken vanaf een jeep en met de handen in zijn broek zakken. Dempsey richt zyn hoofd kwartier 'in te Langenboom, in het Fatersklooster aldaar. Er is span ning in de lucht. Onderdeelen van de 11e en 79e Britsche pantserdivisies zyn samen getrokken rond de Peel. Dan komt ook de 3e Britsche Int.divisie onder bevel van Major-General L.G. Whist- Ier, C.B., D.S.O. op het front aan. Hy vestigt zyn hoofdkwartier in een boerdery aan den weg van Oploo naar Overloon. Twee brigades van deze divisie waren de Maas by Grave reeds over getrokken en hadden by Groesbeek mooi werk gedaan door de aldaar opereerende 82e Amerikaansche Air bornes te ontzetten, in zeer moeilijke omstandigheden, waarmee zy de be wondering van de Amerikanen ge wekt hadden. („Your English soldiers are fine steady guys"). Er werden tanks aangevoerd, voor namelijk Churchills en Cromwells, en meer dan 200 kanonnen, 25-ponders van de Field Regiment Royal Artil lery, 5.5-stukken van de medium regimenten (middelzware kanonnen) en verder de zwaarste stukken. Het was bekend, dat do Duitschers ook veel kanonnen hadden. Gennep was nog altijd in Duitsche handen. Op de vliegvelden Helmond, Volkel en Eind hoven stonden de mediumbombers en typhoons startklaar. Verkenningen hadden uitgewezen dat Overloon, the hedge-hog village, het dorp met de egelstellingen, byzonder sterk ver dedigd werd. Des middags begint de groote aan val. Terwyl Venray, vital communi cations centre, vitaal verkeersknoop punt, door mediumbombers gebom bardeerd wordt, geeft de Engelsche artillerie een geconcentreerd spervuur op Overloon, dat 95 minuten duurt. Meer dan 200 kanonnen schoten hierbij 24637 rounds van 25-ponders in de vijandelijke stellingen, waar zy' dood en vernieling brachten. Dit is een van de grootste vuur plans welke wy sedert D-day had den, toen de eerste granaten welke op doelen in Frankrijk vielen, van deze battery afkomstig waren", aldus verklaarde een der artillerie-officie- ïen aan een oorlogscorrespondent. En hy gaat verder: ..In de komende jaren zullen honderden kanonniers zeggenOverloon, 12 Oct. 1944 Yes, that was tho day (Wegens plaatsgebrek kunnen wy het vervolg van deze stryd en de strijd om Venray eerst in ons vol gend nummer opnemen. Red.) Nederlandse volk, maar willen samen met dit volk, dus met U Yenrayse ingezetenen zeggen „Het zyn onze doden, die ruston in de schaduw van onze Parochiekerk. Hot zyn onze doden, die rusten by de St. Odakapel". In deze sfeer willen wy heden, 19 October 1946, hun heldendood eren. Zo, en zo alleen zal van zyn tranen- bod, dit land opstaan, nog heden Zo, en zo alleen is hun offerdood niet tevergeefs geweest. Achter dit alles ryst op de figuur van Christus, De Grote Soldaat! Herdenkingsdag der doden, zo be leefd, wordt een vreugdedag, vreugde om het goede dat er uit voortkwam. Herdenkingsdag der doden, zó be leefd, inderdaad dan „sal alles reg p. P. SCHOESTER. Venray Bestuurslid G.O.I.W. Nieuws uit Venray en omgeving Vergeefs is niet hun dood, Als uit hun doodsnood groot Eens schoner mag herrijzen Het lieve Vaderland. Maar wee dit bloedig pand Als wy het niet bewijzen. Eert dus him heldendom En alles sal reg com En fier als in 't verleden Zal van zyn tranenbed Door broederbloed besmet Dit land opstaan nog heden. JACQ. SCHREURS, M.S.C- Vergeefs is niet hun dood. Simpel eenvoudig staat het hier geschreven, alsof reeds bewezen is, dat hun dood inderdaad niet vergeefs geweest is., Wy kunnen dit helaas nog niet be weren. Wy Nederlanders hebben nog niet bewezen, dat wy, het offer dat gebracht is door partisanon, Geallieerde soldaten en duizende burgers, ten volle waard zyn. Er zullen ook wel altyd Nederlanders blijven, die dit offer niet waard zy'n. Wanneer wij ons echter tot ons eigen dorp beperken en om ons heen zien, is er zeer veel te merken, dat ons hoopvol stemt. Het besef, dat wy elkaar allen nodig hebbtn, sypelt wél zéér traag door in de harten onzer dorpsgenoten, doch het besef groeit. Allerwegen voelt men de be- ïoefte aan, samenwerking. Dit mag zeker gelden voor deze herdenkings dag. In het besef, dat de enkeling niets vermag, doch door samenwer king veel tot stand kan komen, werd deze herdenkingsdag georganiseerd aoor de G.O.I.W. in samenwerking met de vereniging „Venray Vooruit". Uit deze samenwencing van Venray Vooruit met de G.O.I.W. groeide weer de drar.g naar samenwerking met anderen, zodat uiteindelijk de gehele bevolking aan deze dag heeft meege werkt. Inderdaad een hoopvol teken. Herdenkingsdag der doden 1 Zy waren het dus, die ons brachten tot deze saamhorigheid. Was hun offer dan toch niet tevergeefs Wan neer wij het zo beschouwen dan zal deze dag voor Ypnray een grote dag worden, omdat ny ons dan laat zien wat samenwerking kan tot stand brengen. Wy G.O.I.W.-ers, wy' hebben in be zettingstijd gedaan, wat wy moesten doen, enkel en alleen omdat het nodig was. Dat juist WIJ dit zy'n geweest, legt ons op do eerste plaats plichten op. De plicht om öök nu, nu we weer vry zyn, onze beste krachten te geven aan do toekomst van ons volk. Wanneer za' de wereld weten, dat een oud-illegale geen monster is, die steeds er op uit is om oen of andere N.S.B.-er, collaborateur of zwarthan delaar in het gevang te brengen Deze geest is negatief en is niet de geest van de oud-illegalen. Wy willen positief werken, werken met anderen, die niet het geluk hadden illegaal werk te kunnen doen, maar daarom niet minder goede Nederlanders zijn. Wij vormen geen aparte groep in het Zondagsdienst Boktoren, Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Alléén voor spoeil gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Iedere 2e en 4e Dinsdag van de maand is het Kleuterbureau van het Groene Kruis vanaf 2 u. geopend. Busverbinding met Helmond Naar wy vernemen ligt het in het voornemen van de autobusonder neming Vitesse, op haar nieuwe dienst regeling, ingaande 15 November, de dienst op Helmond weer te openen. Deze dienst zal voor zeer'velen een grote verlichting zyn. Er zit toch schot in... Raadsvergadering Donderdag 17 October om 4 uur kwam onze Gemeenteraad weer eens in vergadering bijeen. De agenda vermeldde o.a. Beschikbaar stellen van de nodige gelden voor het herstellen van door oorlogsgeweld be schadigde scholen en schoolmeubilair. Voorziening in de vacature by het Burgerlijk Armbestuur door het perio diek aftreden van H.J. v. Gerven. Eervol ontslag aan den kantonier Voermans. Rentepercentage van de lening van de Hollandse Sociteit van Levens verzekeringen N.V., groot f 30.000 te wijzigen van 33/4 pet. in 31/, pet. Wyziging van de Politieverordening om paal en perk te stellen aan de stroperij van z.g. „lage honden". Voorstel van B. en W. hun college do machtigen in den zin van art. 212 der gemeentewet. Dit houdt in, dat B. en W. alle macht van den Raad voor kopen, verkopen en verhuren van gemeenteeigendommen zal over nemen. Voorstel van B. en W. om in be ginsel te besluiten tot uitvoering van het ontworpen rioleringsplan in deze gemeente. Wijzigingen van de verordening op het beheer der bedrijven. Ingekomen stukken. Hioob-nieuws Hioob, proficiatHet was een avond vol goed toneelspel en voor een kenner om te smullen. Hioob heeft hiermede haar doel, beter toneel, volkomen reikt en het publiek heeft dat waardeerd, ondanks het feit, dat *de voorlichting op de programma's ab soluut verkeerc was. Men brengt een toneelspel niet op do eerste plaats om de schrijver, maar om de inhoud. Daar is jammer genoeg te weinig op gelet, waarvan het publiek hinder had. Wat het ook zij, een volgende keer beter, dan twijfelen wy er niet aan of ook de tweede avond zal zijn uitverkocht, liet stuk en het spel waren dat volkomen waard. Wy hopen, dat Hioob immer een zo gelukkige keuze van stuk en spelers zal hebben als voor deze uit voeringen. Haar doel is dan bereikt Een K.R.O-avond Naar wy vernemen verloopen de K.R.O.-avor.den in den lande overal met succes. Er blykt groote belang stelling te bestaan voor het Radio- vraagstuk in het algemeen en voor den K.R.O. zeer in 't byzonder. En terecht, nu de Kamers binnenkort voor beslissingen komen te staan, i die voor jaren bindend zullen zyn. De vraag: „Wat is er met de Radio" is dus wel zeer actueel en niet min der geldt zulks ton opzichte van den .Katholieken Radio-Omroep. Zoo zal te Venray op Donderdag 24 October a.s. in het Luxor Theater een groote motie-vergadering worden gehouden, waar als spreker zal op treden de Heer H. P. Bronk, redac teur van de Kath. Radio Gids. De leiding van dezen avond berust by de Kath. Middenstandsvere-eniging. Een en ander onder auspiciën van den Katholieken Radic-Bond in Lim burg. WAARSCHUWING Prijsaaiiduidingsbesluit. Omdat is gebleken, dat in Venray het Prysaanduidingsbesluit nog niet voldoende wordt, nageleefd, is het nuttig voor de neringdoenden, dat er nog eens de aandacht op gevestigd wordt en de noodzaak tot naleving daarvan. Daarbij mag worden opgemerkt, dat omdat, reeds zoo dikwijls de aandacht op dit prijs voorschrift is gevestigd, by geconstateerde overtreding, de straffen steeds hooger worden. Ieder kan dus in zyn eigen belang worden aangeraden voor een duide lijk zichtbare prijsaanduiding zorg te dragen. Dit geldt zoowel voor schoen- winkeliers, als slagers en groenten- winkeliers. Ook voorcafé's, hotels en restaurants is prijsaanduiding op do daarvoor voorgeschreven wijze ver plicht. Het prijzen moet op duidelijk zicht bare en leesbare wijze geschieden, ook in ctalago's, op alle artikelen, die ten verkoop zijn uitgestald, zoo dat zy van den openbaron weg af zichtbaar zyn. S.V.V.-Omroep Het was Zondag oen teleurstelling, dat het eerste met 2 1 verloor on dit ondanks eon goed gespeelden wedstrijd. Maar voetbal is nu eenmaal goen rekensommetje. Maar jongens, herstellen, er is nog niet veel verloren. De reserves gingen vergeefs naar Blerick, waar niet werd gespeold wegens niet verschijnen van do scheidsrechter. Voor Zondag verwachten wo oen goede wedstryd, want natuurlijk pro beert Sevenum revance te nemen. Wy zyn do wedstrijden uit do vorige competitie nog niet vergeten, waarin Sevenum heeft bewezen oen zoor sterke en uiterst- faire, sportieve ploeg te zyn. Voor onze jongens is het dus op passen. Speel even enthousiast als Zondag. Het tweede is vrij. Als voorproefje van de groote wed strijd, speelt het derde een match tegen Sevenum 3. Ook voor hen geldt hetzelfde als voor het eerste, aanpakken, tot do laatste minuut, willen de puntjes thuis blyven. De benjamins gaan naar Swolgen 11 en zyn we benieuwd. Wordt hot Zondag de le overwinning? Gepromoveerd aan de R.K. Uni versiteit te Leuven, aan do faculteit van Wijsbegeerte en Lettoren, afd. Hoger Instituut voor Wijsbegeerte, voor Doctor in de Wysbegeorte (ges!. Cum Laude), de Heer B. F. Kruysen, geb. te Oploo. VOEDSELBUREAU OIRLO Contractvnrkens. Bedrijven beneden 4 ha. bouwland kunnen por varken, waarvoor een mestcontract is afge sloten, na 4 Aug. 1946 een voorschot van 100 kg. voeder ontvangen, mits de gecontracteerde varkens met een levend gewicht van minstens 35 kg. worden afgeleverd. Aardappelprijzen Vanwege do Ak kerbouwcommissie Stichting voorden Landbouw, verzocht men ons de telers te willen aanraden geen houdbare aardappelen beneden de richtprijs van f 6 te verkoopen. daar zeer waar schijnlijk export naar de Britsche zone in Duitschland zal komen. BURGERLIJKE STAND van 27 Sept. Lm. 16 Oct, 1946 GEBOREN Strijbosch Gerardus G.M.Hoebertweg Verheijen Godefridus J.L. Leunen Lamers Gerardus J.P. Vlakwaterweg Hendrix Petronella A.F.M. Merselo Nelissen Gerardus L. A. Oirlo van Bakel Antonia Ysselsteyn Derickx Wilhelmus P. H. Heide Linskens AntoniusG.M. Leunscheweg Peeters Maria H. G.W. Oostrum Hendriks Martien II. Hen»euiusplein van Dijck Elisabeth P. A. G. Lull Mommen Cornelia M. G. Veltum van'Lierop Henrica W. Veltum van Lieshout Francisca, Lange weg 4 Verstraelen II., Maash.weg NW 46b Verstraelen Ilenrica, iden; NW 40b Peeters Johannes, Hoenderstraat 35 van Kuyek Lambert, Castenray G 4a Stevens Gertruda, Merseloscheweg M2 OVERLEDEN: Spreeuwenbarg L. weduwnaar van Kemmelings P., 69 jftar, landbouwer. Arts M. J. echtgenoot van Arts 62 jaar, landbouwer. Vermeulen Elisabeth echtgenoote van Goumans O. 58 jaren. GETROUWD: Verhoeven J. L. H. weduwnaarvan Arts J. H., 4S jaar, landbouwer en Ewals M. H.P weduwe van Leyssen J. A., 35 jaar, beiden to Venray. Heidens II. H. weduwnaar van de Bruyni A, C., 40 jaar en Kleuskens A. M. C. weduwe van van Dyck L., 35 jaa-r, beiden te Venray. Nelissen W. A. 29 jaar, ambt. v.d. Distr.butie en Aerts A.E. 22 jaar, beiden te Venray. Cremers H. F. Th., 30 jaar, bakker te Noordwijkerhout en Fila Th. A.Ü 25 jaar te Venray. Driessen W. M., 26 jaar, ambt. t. secretarie te Venlo en Kruyssen J. W. J. 29 jaar, te Venray. Vriens P., 32 jaar. empl. betonmy te Breda en Esser W. M. J., 32 jaar, te Venray, Dinghs H. H., oud 35 jaren, bouw kundig aannemer, en Vullings P. E.. oud 31 jaren zb., beiden te Venray. DISTRIBUTIEDIENST KRING VENRAY Bekendmaking voor de week van 20 t.e.m. 30 Oct. 1946 In het ty'dvak van 20 t/m 26 Oct- a.s. zullen worden uitgereikt do bon kaarten KA t/m KE 612; OA en "D melk; PA en PD vleosch; <>A 612: tabak: QB 612: versnaperingen: QC 612: tabak-versnaperingen. Kantoor Venray. Maandag 21 Oct, te Leunen van 9.30-12 uur A F en van 13 15.30 u. G K. -Dinsdag 22 Oct. te Leunen van 9.30-12 u. L S en van 13 15.30 u. T Z. Woensdag 23 Oct. te Yssolsteyn van 9.30 12 u A-M en van 18-15 u. N-Z. Don- Oct. te Wanssum van S-aO-lf A~H en van 13 -15 uur 0ct' van 9.30 11.30 u' rÜdag 25 Oct. te Goijstercn «an 13-15 u. A-Z. Zelfvcrzorgers, ook degenen die al afgerekend hebben, moeten op do vastgestelde dagen en uren komon. Allen moeten hot zelfverzorgersboekjo meebrengen. Niot-zelfverzorgers die nen zooveel mogelijk liet laatste uur op bovengonoemdo plaatsen hun bon kaarten af te halen. Klompen. Volgons onderstaand

Peel en Maas | 1946 | | pagina 3