WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Onze jongens naar Indië. DE BOER in de Peel Weekoverzicht Noord-Limburgsche Fokdag BEL bij Brand Zaterdag 28 September 1946 No. 39 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van.den Munckliof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct. per 3 mm./regel minimum fl 1.00 Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Relletjes eD toespraken. Er is zo het een en ander te doen geweest over en om de uitzending van onze soldaten naar Indië, vooral om hen, behorende tot de divisie, die onlangs van H.M. de Koningin, de naam kreeg van 7 December divisie, (dit naar aanleiding van Haar toe spraak op 7 December 1942, waarin zy de toekomstige status van Indië besprak.) Dat alles geen koek en ei is met de Indonesische kwestie is bij de laatste Kamerverkiezingen wel over duidelijk gebleken en het was te voorzien, dat vooral de Communisten bij de troepenuitzending de boel in het honderd zouden proberen te sturen. Vorige week sprak luitenant-gene raal Kruis via de radio tot de sol daten en tot de verwanten van de militairen, die naar Indië zullen ver trekken. Hy wees er op, dat indien militairen de neiging zouden hebben, gehoor te geven aan onverantwoor delijke propaganda, het hun plicht is om de sterksten te zyn en hen te overtuigen, „niet alleen, dat het Ne derlandse volk van hen vraagt naar Indië te gaan, maar ook,'dat zü zich zelf en U aan de meest afschuwelijke gevolgen blootstellen, die op het ple gen van desertie zyn gesteld". Velen van de „weinige" militairen, die waren ondergedoken, hebben aan de oproep gehoor gegeven en zich weer gemeld by hun onderdeel, waar hun nu een krygstuehtelyke straf wacht. Zy zullen echter ontkomen aan de vernedering van het deserteurs schap en een veroordeling tot lang durige gevangenisstraf, zoals hun door luit.-generaal Kruis tevens be loofd was. Maar bij het vertrek van deze divisie in het begin van deze week meenden de Communisten er hun commentaar op te moeten geven en proclameerden een staking. Zo ging Dinsdag in Amsterdam het personeel van de gemeentetram even als dat van verschillende andere be- dryven in 's lands hoofdstad in sta king, als protest tegen het uitzenden van troepen. Reeds Zaterdag hadden zich incidenten voorgedaan toen by het uit elkaar jagen van een groep demonstranten een burger werd dood geschoten. Dinsdag verliep alles tamelyk orde- !yk, hoewel in de lieele hoofdstad een onrustige sfeer heerste. De Hoogovens in Ymuiden gingen eveneens in staking alsmede enkele levensmiddelenfabrieken in Zaandam o.a. Albert Heyn. De troepen zyn echter gewoon in gescheept en aan boord heerst een opgewekt stemming. De toestand was Dinsdagavond zo, dat minister Jonkman voor de radio een rede uitsprak, waarin hy de sta kers opriep het werk te hervatten. Hierin gaf de minister nog eens ten overvloede de redenen aan waarom onze jongens naar Indië moeten: 1) wegens vertrek der Britsche troepen; 2) om het gezag der overheid te schragen; 3) hulpverlening aan alle Euro peanen, Indonesiërs en Chinezen, die door de tegenwoordigen toestand in de verdrukking zijn geraakt. Een boer staat de donkerte in te staren van 'n inktzwarte regen nacht. Zal er dan geen hulp komen Maar niets is er te zien dan in de verte het licht van zyn buur man. Binnen in het huis is een angstige spanning. Een mens gaat er geboren worden en er is geen dokter, geen vroedvrouw. Enkele dagen later vermeldt de burger lijken stand, dat het kind geboren en gestorven is. Dit is geen verhaal uit de oorlogs dagen of uit het Verre Westen, neen, dit gebeurt ook nu nog, in deze tijd, in Venray. Ergens, in de uitgestrektheid van de Peel staan wat noodwoningen, noodboerderijen als ge wilt. In de buurt daarvan wyst een halve schuur, kelder of vloer het overschot aan van wat vroeger een grote- peel boerderij was. Daar woont nu de boer, de be dwinger van de eertyds woeste Peel; daar wonen zij, die voor twee jaren de zwaarste klappen kregen te in casseren. Zy praten niet veel. stil en sloten als de Peel zelf zyn ze, deze mensen, die vochten tegen Duitsers, vochten tegen mynen en vochten tegen het water. Zy klagen daar niet over, zij leven hun eigen leven, daar in de Peel. Hun boerderijen zyn verwoest, hun akkers waren doorploegd van tanks en ander oorlogsmateriaal, hun vee was dood of weggevoerd, hun schuren kapot, hun wagens en karren ver nield. Alleen hebben zij gestaan en gevochten. En veel is weer .in het oude spoor, teruggebracht. Mynen hebben zy geruimd, schuren wat op geknapt, vee gekocht, dikwyls nog voordat zy aan zich zelf dachten. Zij kankerden niet, maar werkten. Soms wordt het hun echter te machtig, als zy hun vrouw zien tob ben, als er geen hulp is voor het nieuwe kindje. Dan sakkert hy over het egoïsme in het dorp, over dorps politiek, over alles wat op zyn hart ligt. Over dat gesjouw naar het dorp, voor ieder wissewasje van distributie- en andere bureaux, over winkeliers die nog steeds de mond vol hebben over spek en eieren, over de slechte wegen waar men hen over heen laat ploeteren. Over al die hondorde din gen, waarvoor zy nog meer als de burgers voor geplaatst worden by de wederopbouw van hun bedryf. Dan is hun gemoed vol en zy schel den op den burger, die hun alleen maar ziet als eieren en spekleveran- ciers, als mensen, die door Distributie en Landbouwherst-el worden voorge trokken met fietsenbanden er. schade regelingen, maar die niet zien of liever niet zien willen hun geploeter en gevroet op hun kapotgeschoten land, met te weinig kunstmest, met te weinig machines, achteraf, ver in de Peel. En hy zoekt zyn werk weer op, dat hem verlicht, want ondanks alles zal dat voort moeten gaan. Hoe zwaar de tijden ook zyn voor deze mensen en voor. dit land, het werk moet doorgaan, het boerenwerk, zijn vak en zyn ambt. En hij moge weten, dat in deze tijd van bezinning op velerlei gebied, men het werk van den boer meer pryst als vroeger, omdat"de boer zorgt, ondanks de verdeeldheid, die er in deze naoorlogse tyd tussen de mensen nog heerst, voor alle mensen. Zijn werk, zyn leven staat onverbrekelyk in dienst van de ge meenschap. „Geet ons heden ons dagelyks brood zo vragen wy dagelyks aan den Allerhoogste. En hot is de boer. die in de eerste plaats daartoe mid delaar is. De gemeenschap dient dan ook zyn zorgen te kennen. Zorgen, donker soms als de Peel waarin hy woont. 25.000 Doden Naast het Engelse kerkhof zal nu ook een apart kerkhof komen voor Duitsers. Dit zal komen te liggen aan de weg Ysselsteyn-Griendtsveen en er zyn meer d?n 25 H.A. land voor gereserveerd. Met de voorberei dende werkzaamheden, egalise ren en uitgraven, is men reeds begonnen. Duitse krijgsgevangenen zul len binnenkort voor het be graven der overblyfselen naar hier worden overgebracht. Men schat het aantal graven op meer dan 25000. VERVOER VAN EIEREN VERBODEN. Met ingang van Zaterdag 21 Sept. is het vervoer van eieren verboden. To£ nu toe was het vervoer van ge ringe hoeveelheden, (tot 25 stuks) ook aan particulieren zonder vergunning toegestaan. In het vervolg zullen slechts eieren mogen worden ver voerd, welke door de vereischte for mulieren zyn gedekt. In de maatregelen ten aanzien van het houden van pluimvee is ook een vereenvoudiging gekomen. Volgens de oude bepalingen mocht ienland alleen pluimvee houden, wanneer hij in ^het bezit was van een door het bedrijfschap voor pluimvee en eieren afgegeven vergunning. Thans mogen particulieien zonder vergunning ten hoogste tien stuks pluimvee aan houden. Voor personen, die een landbouw- bedryf exploiteeren, mag dit totaal de vyftig stuks niet overschryden. Voor hen, aan wie in 1946 een kui- kentoewyzing werd uitgereikt voor 130 kuikens,' mag het aantal zonder vergunning te houden stuks pluimvee maximaal 75 stuks bedragen. Op overeenkomstige toewy zingen voor 200 kuikens mogen thans 125 stuks pluimvee worden gehouden. Uit bovenstaande wordt door tot oordeelen bevoegden de conclusie ge trokken, dat de eieren binnenkort van de bon gaan. Nu aan particulieren geen eieren meer mogen worden afgeleverd, is de overheid in staat een belangrijken voorraad in te slaan om deze nader hand op de markt le kunnen bren gen. zoodat straks de eieren ruim voorhanden zyn voor eenieder. Als dan de jonge pullen aan den leg komen, zullen we een eieren- productie hebben, die onze voor-oor- logsche-product ie met enkele honderd duizenden overtreft. Daar de uitvoer van eieren thans geen grooten omvang heeft, zullen er straks ruim voldoende voor gebruik voorhanden zyn. Schoenen: cijfer O in October Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in de loop van de maand October 1946 voor een schoe nenbon in aanmerking komen, zy. wier stamkaartnummer op het cijfer 0 (nul) eindigt, voorzover zy sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ontvangen. Ten einde de geslonken winkel voorraden op peil te brengen, zodat het publiek weer een behoorlyke keuze kan worden gegarandeerd, zullen de plaatselyke distributie- diensten pas na 12 October op nader vast te stellen dagen gelogenheid geven de bonnen onder overlegging van stamkaart met bybehorend inleg vel af te halen. HERSTEL LIMBURG brengt verslag uit. Het geluid, dat op de vergadering te Venlo van Stichting Herstel Lim burg over den "Wederopbouw van ons Gewest te beluisteren viel, was niet opwekkend. De financieele schade regelingen aan groote bedryfspanden over schadevergoedingen aan groote industrieën en midden groote indus trieën door de Regeering voorgesteld, zyn van dien aard, dat Stichting Her- Limburg de stelling moest innemen van „Wy vragen geen geld, maar goederen, omdat wy geen geld ver loren, doch goederen". De sociale toestanden ir« de geteis terde gebieden van Noord- en Midden- Limburg zyn ten hemel schreiend en dienaangaande moest Herstel Lim burg aandringen op nakoming der beloften, indertyd door Commissariaat Noodvoorziening gedaan, door ieder krepeer-geval een kern-voorziening toe te wyzen. Het excuus „Dit kunnen wy niet doen ten opzichte van de overige bevolking" gaat niet op, want de overige bevolking werd niet der mate en buiten schuld getroffen, als deze zoo uiterst zwaar getroffen men- schen. Als hier de bevolking voor 35 procent Scabies heeft, dan is dit te wyten aan de onmenschelyke woning toestanden en aan het totaal gemis van ook maar het allernoodzakelykste textiel. Interessant was de verdere beschou wingen over industrie, landbouw en vervoerswegen, waarin duidelyk tot uiting kwam, dat, wil Limburg iets bereiken in zyn wederopbouw, het zal hebben te vechten op de bureaux in Den Haag en, dat is by Herstel Lim burg in goede kanden. Post voor varende militairen Alle correspondentie bestemd voor militairen aan boord van troepen schepen, varende naar Indië, wordt hier te lande verzameld en op een zoodanig tydstip per vliegtuig ver zonden, dat de betrokken pose tydig in Port Said is en op het schip kan worden uitgereikt. De later binnen komende post gaat rechtstreeks per vliegtuig naar Batavia en wordt by aankomst der schepen aldaar aan de militairen bezorgd. Als adresseering is te vermeldenrang, naam, voor letters, legernummer, onderdeel, veld postkantoor Batavia. Met dit adres wordt ook te Port Said afgeleverd. Het gebruik van den naam van het schip, waar de geadresseerde zich op bevindt, is dus niet noodig. Men lette er vooral op, den naam van het onder deel juist te vermelden. Een extra vleeschbon Van Dinsdag 24 September t.m. Zaterdag 12 October geeft bon 529 vleesch recht op het koopen van 100 gram vleesch. Zooileder zonder bon Ter voorkoming van misverstand deelt het centraal distributiekantoor mede, dat de distributie van zooileder (zooals reeds werd gemeld) is beëin digd. Dit houdt in, dat men zonder inlevering van bonnen der lederkaart schoenen kan laten repareeren. Twee kilo appels of peren Het centraal distributiekantoor deelt ons mede, dal op de bonnen 563 en 063, welke men voor Woensdag 11 September j.l. moest inleveren by een handelaar in groenten en/of fruit, twee - kilogram appels of peren ver- krygbaar zullen zyn. Groenten naar Duitschland Zooals reeds is gemeld, gaan sedert 12 Sept. j.l. onze doorgedraaide groen ten tegen den bekenden lagen vergoedingsprys weer naar Duitsch land. Daarnaast is dezer dagen een accoord afgesloten met de Engelsche regeering voor de levering van 100.000 ton wintergroenten aan Duitschland, hoofdzakelyk kool, peen, roode bieten en koolrapen, welke producten op kostprysbasis van het vorige jaar dus tegen een redelyken exportprys ten behoeve van de burgerbevol king in Rynland en Westfalen door de Britsche bezettingsautoriteiten zul len worden afgenomen. De leverings- tyd loopt van eind September -Lm. April. Betaling geschiedt in ponden sterling. Verwacht wordt, dat de hoeveel heid van 100.000 ton in het algemeen niet veel van het werkelyke surplus zal verschillen. Het is ongeveer twee derde van onze jaarlykschen groenten- export naar Duitschland gedurende de laatste jaren voor den oorlog. Zooals bekend, worden reeds ge durende enkele maanden ook partijen groenten geleverd aan de Amerikaan- sche en Engelsche bezettingslegers. Verwacht wordt, dat deze leveranties ook in den aanstaanden winter zul len kunnen worden voortgezet. Zwijntjes-jagers gevat. In de nacht van 12 op 14 Aug. j.l- werden ten nadeele van W. C. te Horst een drietal rywielen gestolen. Een direct door de Rykspolitie in- isteld onderzoek had niet het ge- wenschte resultaat. Thans werd" te Deurne een drietal personen aangehouden. Na verhoor gaven ze toe de fietsendiefstal te hebben gepleegd. De daders de 23-jar. H. v. d. B. te Venray, de 18-jar. Th. t. L. te Hel mond en de 22-jar. W. R. te Venrav, die geen onbekenden van de justitie zyn, zyn gearresteerd. ONZE BLOEDGETUIGEN Deze week ontvihgen wy een een voudig boekje uitgegeven door Romen en Zoon te Roermond: „onze Bloed getuigen". In deze folder heeft Dr. A. Hanssen professor aan het groot Seminarie de namen opgetekend van de zestien priesters-wereldheren, zeven priester- religeuzen en een broeder, die tydens de oorlog werden vermoord in con centratiekampen, hier en in Duitsland. Hun lydensgeschiedenis voor zover bekend, staat in weinig woorden onder hun namen. Het geheel is zeer sober gehouden. In zyn inleiding geeft de schryver de motieven van deze helden: zy zyn gestorven als martelaren, voor hun geloofsovertuiging en voor de vryheid van hun vaderland. We mogen verwachten, dat het bloed van deze martelaren het zaad zal worden van nieuwe christenen, d.w.z. een bron van levendig geloof by het volk, van hoge idealen by den clerus en van zegen voor ons ge slagen Bisdom. H.I.A.T. Land ran C'njek Het land van Cuyck heeft de laatste dagen in het teken van d& belang stelling gestaan. De Cuyckse middenstand heeft n.l. een tentoonstelling van Handel, In dustrie, Ambacht, Landbouw en Kunst georganiseerd, die een goede demon stratie gaf van wat het land van Cuyck presteert. De minister van Economische Zaken opende Woensdag j.l. deze tentoon stelling, waarvan H.M. de Koningin de beschermvrouwe is. Zondag is er nog een grote open luchtmeeting van alle middenstan ders uit dit gebied, waarby de Zeer Eerw. Heer Dr. Overook zal spreken over het winterwerk voor 1946. Om 2 uur zyn er grote motorwed- stryden, 's avonds concert. Een werk waarvan de Cuyckse middenstand alle eer heeft en voor navolging vatbaar is. Er zullen hiervoor extra spoorbus- sen lopen. Vertrek Venrav 10 12 14 16 18 en 20 u. Vertrek Cuyck 11 13 15 17 19 en 21 u. Dat de ïftford-Limburgse boer niet by de pakken is blyven zitten, bleek wel overduidelyk op de Noord-Limburgse Fokveedag. die Woensdag te Horst werd gehouden. Diefstal en plundering, oorlogsgeweld en wat dies meer zy, moge de stallen onzer boeren leeggemaakt hebben, Woens dag werd weer vee tentoongesteld, dat met het beste materiaal uit niet- getroffen streken vergeleken kan worden. Zo was deze Fokdag, meer nog dan 7roeger, het fiere resultaat van hard en ingespannen werken. Dat Venray niét achteraan komt moge blyken uit onderstaande pryzen, die aan de zwaar getroffen boeren van Venray op deze Fokveedag werden toegekend. Naam 518 (Sirene) 392 (Politie) of 380 (Comdt. Brandweer) Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicynen afhalen vóór 12 uur en van 2—8 uur. - Iedere 2e en 4e Dinsdag van de maand is het Kleuterbureau van het Groene Kruis vanaf 2 u. geopend. 18 OCTOBER mi ls OCTOBER 1910. Over enkele weken herdenkt Ven ray wederom de dag van de bevrijding. Voor de herdenking van deze dag zyn reeds plannen gereed en zullen te zyner tyd in dit blad worden be kend gemaakt. Reeds nu kan het goed zyn de bewoners van Venray te ver zoeken om op 18 October a.s. de de graven van alle gesneuvelden "lnet bloemen te bedekken. In dit verband wyzen wy U nog maals op de gelegenheid om een graf van geallieerde militairen te adop teren. Deze adoptie gaat wel zeer langzaam. Typisch is het, dat juist van buiten Venray, o.a. Maasbree, Rotterdam en andere plaatsen vele aanvragen om adoptie zyn binnen gekomen. Wy, Venrayers, willen toch zeker niet achterblyven Zyn wy aan de gesneuvelden dan geen dank 'verschuldigd? Zeer ze^er, maar men vergeet het maar al te vaak en denkt er niet aan om U te melden by het gravencomité (o.a. den heer J. van Opbergen Sta tionstraat 10.) Wanneer wy allen samenwerken zal op IS October a.s. zowel het En gelse kerkhof by 't St. Odakapelletje de graven van onze gesneuvelden op de R.K. Kerkhoven, een tuin van bloeiende bloemen zyn. Over de wyze van herdenking zul len wy U in het volgende blad meer mededelen. P.D.Y. de Zwaluw. Wedvlucht vanuit Mons. Los 8.10 u. Aankomst eerste duif 10.7.30, laatste duif 10.34.27. De pryzen werden be haald als volgt: H. Derks le, 4e en Se; P. Spee 2e eri overduif; J. Kusters 3e en 14e; H. Vermeulen 5e, 9e en 10e: A. Willems 6e; J. Bastiaans 7e en 15e; P. Lem- men lie; W. Lormans 12e; L. Coop- mans 13e; G. Janssen 16e. Oude duiven. Aankomst eerste duif 10.8.6, laatste 10.20.19 u. W. Lormans le; P. Spee 2e; P. Jans sen 3e; J. v. Leuken 4e: G. Jansen 5e; H. Crooimans 6e en 8e; P. Philip- sen 7e: A. Willems. le kampioen late Jonge duiven P. Lemmen, 2e kampioen P. Spee. le kampioen oude duiven P. Spee, 2e kampioen G. Janssen. Kampioen Generaal2e G. Jansen, le J. Kusters. Rubriek Prys No. 1 le 10 1 3b 9 1 KV. 11 4 2a 50 4 3a 51 4 3b 48 4 3e 52 8 la 49 8 3c 88 9 3b 99 10 2a 109 10 2b 112 10 3b 108 10 4a 110 10 4b 111 10a 2b 132 10a 2a 148 10a 2b 151 12 1 161 13 3a 176 14 3a 195 14 E.V. 194 15 2b 211 16 1 215 17 1 218 18 la 233 18 2c 232 19 lc 252 21 2a 278 21 2b 277 21 E.V. 280 22 2a 296 23 la 312 24 lb 321 24 2b 322 25 2a 336 27 2a 339 28 3a 349 28 3b 346 30 la 362 30 lb 360 31 lb 379 31 E.V. 380 32 lb 388 32 2 386 35 2 400 38 lb 407 38 E.V. 408 38 E.V. 409 38 4a 422 HOOFDPREMIEKEURING. Rubriek 1. 2b No. 1 Rubriek 2. lb No. 13 Rubriek 2. lc No. 16 Rubriek 2. lb No. 23 Eigenaar H. Willems-van Meyel, Heide Kind. H. Camps, Heide J. Rambags, Castenray J. Hendrikx, Veulen A. van Dyck, Overbroek J. Michels, Volen Kind. H. Camps, Heide J. Michels, Volen W. van Rens, Heids Kind. L. Willems, Nachtegaal J. Lit j ens, Leunen P. J. Steeghs, Castenray W. van Rens, Heide L. Arts, Merselo" P. J. Steeghs, Castenray M. Claessens, Steeg-Leunen J. Hendrikx, Veulen G. Dinghs, Castenray J. Hendrikx, Veulen Greetje 2 G. Dinghs, Castenray Margar. J. Hendrikx, Veulen G. Geelen, Steegsbroek J. van Dyck, Heide Gebr. van Meyel, Heide G. Michels, Volen A'bertha 1 Kind. L. Willems, Nachtegaal Elsje II G. Geelen, Steegsbroek Gebr. van Meyel, Heide G. Dinghs, Castenray P. Litjens, Castenray H. E. Vissers, Merselo Kind. H. Camps, Heide M. van Kempen, Scheide G. Michels, Volen G. Geelen, Steegsbroek J. Litjens, Leunen H. Willems-van Meyel, Heide J. Hendrikx, Veulen Jos. Loenen, Leunen Tr. Jumbo J. van Dyck, Heide M. Jumbo Kind. H. Camps, Heide A. Jumbo Gebr.' van Kempen, Heide A. Jan Gebr. van Kempen,. Heide Tr. Jumbo J. van Dyck, Heide Max M. van Kempen, Scheide Afstam, v. Jumbo van Ruth I Fokvereeniging Eensgezindheid, Heide G. Michels, Volen G. Geelen, Steegsbroek G. Dinghs, Castenray J. Hendrikx, Veulen Florus Fokver. Eensgezindheid, Heide Jan Stierhoudery. Merselo Mida 7's Prins Fokv. Oirlo-Castenray Jumbo v. Ruth I Fokv. Eensgezindheid,Heide Anna Amalia Flora Collie 3 Juliana 2 Lena 3 Amalia 2 Lena 5 Grada Albertha Treesje Bet je 5 Mina Anna Marie Nel la Roosje 2 Ria 2 Mia II Mina I Anna 1' Nelly 5 Lena 10 Anna I Mietje Astrid Nellie 5 Amalia 4 Agnes II Lena 13 Mina II Nelly Anna II Dora Drika Geslaagd. - Voor het onlangs te Utrecht ge houden prystechnisch onderzoek ter verkryging van den rang van com mies der Directe Belastingeïi enz., slaagde onze vroegere dorpsgenoot de heer T.H.G. Sehwachöfer, thans wonende te Heerlen. - Op Zaterdag 29 September her denkt Maria Beclet den dag, waarop zy' gedurende 50 jaren in dienst was by de familie Esser. Politierechter te Roermond G. v. H. echtgen. G., 22 'jaar te Venrav en C. v. H., 21 jaar z.b. te Venray, werden veroordeeld wegens diefstal tot 1 mnd. gevangenisstraf. Toneeluitvoeringen De Toneel- en Zangvereniging Cas tenray, zal haar jaarlykse uitvoerin gen geven op 10 en 11 November. Als stuk is in studie genomen „Het ge heim" v. Gerard Kielen, een span nend spel in 3 bedryven. - De Toneelclub in Leunen speelt op 24 en 25 November ten bate van de Fanfare, het bevrydingsstuk van Will Brakenberg: „Den Vaderland ge trouwe", benevens „de Pruis op stap". Inzameling eikels Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter alge- meene kennis, dat voor het herstel der gemeentelijke bosschen een groote hoeveelheid eikels noodig is. Zy wekken eenieder op, zooveel mogelyk eikels te verzamelen, waar voor een vergoeding verstrekt zal worden van 10 ct. per kg. Gelegenheid tot inleveren bestaat iederen Zaterdagmiddag van 1-2 uur by den gemeente-voorwerker M. Man dors, Merselo N 3. Bekendmaking De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat iedere vreem deling, zoowel de hier te lande wonende als de tydelyke verblij vende zich dient te onthouden van actie of werkzaamheid, op welke wijze of in welken vorm ook (door woord, geschrift, in de pers, per radio) welke de strekking heeft om openbaar gehoor of lezers in de Ne- derlandsche politieke of sociale sfeer propagandistisch te beïnvloeden, ten zij en in zooverre in bepaalde uit zonderingsgevallen b.v. het vervullen van spreekbeurten door buitenlanders in min of meer besloten byeenkomsten te voren ontheffing van dit verbod is verleend. Het verbod van dergelijke politieke actie geldt als een der voorwaarden van verblyf van een vreemdeling in ons land en overtreding daarvan kan, eventueel na gedane waarschuwing voor herhaling, ontzegging van ver blyf en uitwyzing tengevolge hebben. Drankwet Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van Hendrikus Albertus Antonius van Asten, wonende te Venray, Ys- selsteyn I 68b, om een verlof*A als bedoeld in art. 38 der Drankwet staats blad 1931 No. 476, voor het pand, gelegen op perceel No. I 68b. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking fcan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren by Bur gemeester en Wethouders inbrengen. Burgemeester en Wethouders van Venray maken bekend, de raad dei- gemeente Venray in zyne openbare vergadering van Augustus 1946 be sloten heeft aan het Parochiaal Kerk bestuurvan St.Petrus-banden, bestuur der bijzondere school voor uitgebreid lager onderwys voor jongens te Ven ray, de gevraagde medewerking te verleenen tot het doen uitvoeren van het herstel der oorlogsschade aan het gebouw der onder genoemd bestuur staande byzondere jongensschool voor uitgebreid lager onderwys te Venray en uit de gemeentekas daarvoor be schikbaar te stellen een bedrag van f 1S.970.62. DIENSTPLICHT Aaim-aag om uitstel van eerste oefening De Burgemeester van Venray maakt het volgende bekend. In het alge meen werden tot heden de verzoeken om uitstel van eerste oefening om studieredenen door de belanghebben den rechtstreeks naar den minister van oorlog gezonden. Hieraan zyn vele bezwaren verbon den, die de vlotte afdoening der aan vragen ernstig in den weg staan. Ter bevordering van een snelle en juiste behandeling moet voortaan voor het verzoek gebruik worden ge maakt van een ter gemeente-secretarie (afdeeling militaire zaken) verkrijg baar formulier. Op dat formulier be vindt zich een studieverklaring, die moet worden ingevuld en ondertee kend door dengeen, die tot het afleg gen daarvan bevoegd is. De indiening moet geschieden by den burgemeester, die voor doorzen ding aan den minister zorg draagt. Ook voor het aanvragen van uit stel van eerste oefening op grond van zakenbelangea dient men zich tot de gemeentesecretarie te wenden. Venray, 35 September 1946. Gewest. Arbeidsbureau Venlo Bijkantoor Venray GEVRAAGD: metselaars, timmerlieden, stuca- doprs, 1 loodgieter en 1 rywielher- steller, 1 administratieve kracht be kend met boekhouden. Voor Amerikaans leger en Wegen bouw onbepaald aantal grondwerkers en los-arbeiders: voor leder- en cartonnagefabriek jongens on meisjes van 15-20 jaar; Bij de 3 ir.aands-cursus metselen en de 9 maands-cursus bouwtimmeren by de Ryksscholings werkplaats te

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1