WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VOOR TWEE JAREN Zijn wij alles vergeten Milioenen-nota ingediend. Weekoverzicht BEL bij Brand CD_ f I m Is x CD O CD Zaterdag 21 September 1946 No. 38 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct. per 3 mm. regel minimum tl 1.00 Abonnementsprijs per kwartaal voor Ven ray tl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Volgende week herdenken wjj het feit, dat voor twee jaren terug de eerste granaten op Venray vielen, als een dreigende voorbode van de onheil volle tijd, die wy waren er ons God zy dank niet van bewust voor Venray komen zou. In Arnhem en Oosterbeek begonnen dezo week de herdenkingsfeesten en ook voor de minder gewichtige sector van de toenmalige corridor het „im portant railway centre" Venray, iOpen wij, dat een steilvolle herden- .ing in voorbereiding is. Vooral de dag van het bombarde ment zal in veler harten een droeve klank oproepen. Nu wy aan de vooravond staan van deze voor Venray zo droevige dagen, moet toch in onze geest iets anders opleven en zich met iets anders bezighouden, dan die ontevredenheid en dat gekanker, dat ons zo lang zamerhand overmeesterd heeft en omkneld houdt. Deze tijd van wederopbouw pro blemen, och, die is zo min tegenover toen, toen in d9 kelders de geestelijke wederopbouw van Venray, n.l.: dat giote gemeenschapsgevoel, opbloeide. De bonneninisêre van nu, in die tyd kende men er toch geen.'Jan hielp Piet en Piet hielp Jan, allen waren één. Herstelbetalingen, toen in die dagen zagen we de o zo betrekkelijke waar den van alles, wat ons nu bekommert, waarover we ons nu zo druk maken. Dorpspolitiek was er geen, tenzij om er alles uit te halen voor U zelf, voor Uw buurvrouw, voor iedereen die men maar helpen kon. En onze jeugd, dacht zy aan dansen en vermaak toen zy uit puin gewon den wegdroeg, doden begroef onder fluitende granaten. Neen. we waren één, één in dat grote lyden, dat oorlog is. Het „heden ik morgen gy", was als een „mene tekel" boven Venray geschreven en wy hebben dat teken verstaan. Mensen zyn gestorven, mensen zyn geboren temidden van puin en elleyde, maar als laatste en als eerste bloem hebben zjj er tussen dat alles zieii bloeien, die prachtige bloem van ge meenschapszin, van gemeenschappe lijk leed maar ook van gemeenschap pelijke vreugde. Laten we nu iri deze dagen daar weer eens aandenken. Laten we afdalen van die troon, waarop wy ons, ieder voor zich, als kleine heersers geplaatst hebben. Laten we oog heb ben, niet alleen voor onze eigen zor gen, maar ook voor die van onze buur man. Gij staat niet alleen op de wereld, samen hebben wy ons door die tijd heengeslagen, tevreden, dat slechts het schamele leven ons spaard bleef. Samen zullen wy (Tns ook door deze tyd heen slaan, maar alleen kunnen wy, dat is toen wel overduidelijk bewezen, helemaal niets. Laat deze jaardagen dagen zijn. waarin we dat weinig lief en zo ont zaggelijk grote leed van voor 2 jaren weer eens opnieuw beleven in den geest, waarin we toen dachten en handelden, met een groot vertrouwen op God, samen vooruit naar een nieuw Venray. Dan zullen veel problemen die nu ons leven vergallen, wijken voor die grote borstwering, die rond- heel Venray getrokken is, die borstwering van eendracht en gemeenschap. Dan zal de les van September en October 1944, geleerd met grot offers, ook nog veel vruchten voor Venray afwerpen. Dinsdag j.l. opende minister Beel. in naam van H. M. dè Koningin, de Staten-Generaal voorde zitting '46-'47. En traditie-getrouw werd ook dit maal door minister Lieftinck, de rijks begroting 1947 en de millioenennota met een overzicht der Staatsfinanciën, aan de Tweede Kamer aangeboden. Uitgaven gewone dienst. Waar onder wordt verstaan: politiewezen, volkshuisvesting, onderwijs, radio, militaire uitgaven, departements uitgaven enz. enz., benevens de post der Staatsleningen die ruim een derde van het totaal uitmaakt, bedraagt 2.310 millioen gulden. De middelen voor deze dienst wor den geraamd op 2.401 millioen gulden. Het batig saldo van 90 millioen wordt overgebracht naar de buiten gewone dienst, waarvan de uitgaven zyn voor: expeditie Indië, oorlogs schadevergoeding, supsidiering van hulpacties als N. V. H. en H.A.R.K.. overbruggingssteun, prystoeslagen! ryksbureaux e.d., benevens het con- sumentencrediet en de kapitaalsuit gaven begroot op f 1.939 millioen. De middelen van de buitengewone dienst bedragen 197 millioen gulden, zodat met het batig saldo der ge wone dienst er bij, het nadelig saldo wordt geraamd op f 1.651 millioen. Het Landbouw-Crisis Fonds, heeft een begrotingstekort 316 mil. gulden. En ui deze tekorten geven als totaal liet tekort van 1947 millioen gulden, wat tegenover 194(1 toch w eer n67 mil. gulden kiciner Is. Enkele bijzonderheden, de opbrengst der belastingen, is geraamd voor 1947 iets minder als dit jaar, n.l. 2.205 millioen gulden. Het Landbouw-Crisis-Fonds had dit jaar een geraamd tekort van 376 mil lioen tegenover 1946 816 mil. gulden. Zo zyn dus op deze post alweer 60 millioen gespaard. Het Consumenten-crediet blijft ook voor 1947 op de begroting staan en zal dus ook dan weer voor een prys- buffer zorgen, opdat de pry zen van do Verschillende levensmiddelen niet te hoog komen. Dit kost echter 180 millioen gulden. De politieke delequenten zullen ons tot en met 1947 meer dan 300 millioen kosten. Dan blijkt nog, dat in de jaren 1940- 1945 een tekort is ontstaan, dat maar even begroot is op ruim 12 milliard, De tyd in Londen heeft dus geld ge kost. In het algemeen kan men dus zeggen, dat ondanks de enorme te korten een lichte verbetering is in getreden. De vraag is nu maar hoe deze ver betering in de toekomst gestimuleerd moet worden. Hard werken. Sparen Oproeren van de export is in korte bewoordingen de slot conclusie die Prof. .Lieftinck trekt uit zyn nota's aan de kamer. De arbeidsproductiviteit moet naar het vooroorlogse peil, de consumptie moet beperkt blijven, waardoor het sparen zal toenemen en de export moet en zal, quantitatief en kwalita tief, opgevoerd worden. De Tweede Kamer zal deze harde noten moeten kraken, we moeten onderhand nu leren inzien, dat wy arm zyn en ook blijven, indien een en ander niet veranderd. Dus, nu aan de slag. ONEERLIJKE DISTRIBUTIE Het, kamerlid Dassen, heeft den minister enkele vragen gesteld over de verdeling der auto's in Zuid-Neder land en speciaal die der personen auto's. De betreffende minister heeft daar een antwoord op gegeven en dit is door de „Oost-Brabander" eens onder zocht en nu blykt, dat de goede en minder goede kwaliteit wagens, niet naar evenredigheid worden verdeeld. Zo werden van de 855 ingevoerde zwaardere wagens met groter motor vermogen er 143, d.i. 16.5 pet., in Brabant, Limburg en Zeeland ver deeld, in de beide Hollanden en Ut recht 350, d.i. 41 pet. Van de lichtere wagens met slech ter motorvermogen kreeg het Zuiden van de 1867 er 410. d.i. 21.5 pet. Holland en Utrecht 765, d.i. 40 pet Bij elkaar levert dit op voor het Zuiden 553 of 19 pet., voor het Wes ten 1115 of 45 pet. Wie praat er nu van slechte wegen, of slechte wagens En dat het Zuiden zich altijd voelt achtergesteld? De Jaarbeurs ten einde. De Jaarbeurs ging Donderdag ook haar poorten weer sluiten tot het voorjaar. Deze beurs stond vooral in dienst van het buitenland, wat. speciaal bleek de eerste twee dagen, die dan ook een succes waren. De agrarische afdeling bracht door haar vele machines het tijdstip nader bij waarop de boer enkel maar op een* machine behoeft blijven te zitten om zyn graan verzendklaar af te leveren. Veel was er nog wel ..only export", en over enkele maanden eerst te leveren, maar er zyn toch meer zaken gedaan dan op de voorjaarsbeurs. Het aantal bezoekers was ruim 250.000. Herdenkingsfeesten. Maastricht heeft als eerste de ry geopend in de herdenkingsfeesten. Eindhoven volgde mot een lichtjes- week. Waren dit inderdaad feesten, by Arnhem was het anders. Op het parachutistenkerkhof te Oosterbeek werden grote herdenkings diensten gehouden zoowel door katho lieken als protestanten. Tegenover het hotel partenstein, het vroegere hoofdkwartier der Air- bornes, werd een monument onthuld ter gedachtenis aan de gesneuvelde parachutisten en burgers, in tegen woordigheid van H.M. de Koningin, de generaal der Airbones, Urnuliart en vele andere genodigden. 'sAvonds werd in Arnhem de première gegeven van de film, han delend over deze strijd „This* is their glory". Eierprijzen moeten omlaag Ir. J. J. Janssen, rijkspluimvee- toe'tconsulent te Venlo heeft dezer dagen voor den Regionalen Omroep Zuid uitvoerig gesproken over de selectie van pluimvee en het groote belang hiervan voor ieder pluimvee- bedrijf. Te verwachten is. aldus ir. Jans sen, dat de pluimveestapel dit jaar de helft van den omvang in 1939 zal bereiken. Indien de om standigheden niet ongunstig wor den zal verdere uitbreiding in 1947 mogelyk zyn. De pryzen var. de eieren en het slachtpluimvee zyn momenteel voor het bedryf uitstekend. Het is echter uitgesloten, dat deze gehandhaafd kunnen worden. Ons land krygt een harde concurrentiestrijd te voeren, zoodat wij met alle middelen naar verlaging van de productiekosten moeten streven. Na over het selecteeren van kippen als een belangrijk, noodzakelijk hulp middel technische en vakkundige aan wijzingen te hebben gegeven, ver klaarde ir. Janssen, dat de reeds vóór den oorlog ver doorgevoerdo selectie van kippen thans ongetwijfeld zullen worden hervat, als de gewone pluim- veebedryven weer op peil beginnen te komen. Want meer dan ooit is nu deze selectie noodig omdat de productie kosten omlaag moeten. Voorloopig zal dit meer in de op voering van de gemiddelde productie gezocht moeten worden dan in ver laging van de voederkosten, die thans rond f 10 per kip per jaar bedragen. Vermoedelijk zal eerder met ver laging van de eierprijzen dan met vermindering van de voerkosten rekening gehouden moeten wor den. Het aanhouden alleen van de beste legkippen kan aan het pluimvee- bedrijf een goede bestaansmogelijk heid bieden. Meer sigaretten Vanaf 15 October tot 31 December zullen 200 millioen sigaretten of 10 millioen rantsoenen meer per maand in den handel komen. Dit beteakent, dat er 43 pet. meer sigaretten voor den handel beschik baar komt, zoodat men op zyn bon nen gemakkelijker sigaretten kan ■krijgen dan de laatste weken het ge val is. Het aantal rantsoenen wordt echter niet verhoogd. De nieuwe sigaretten zullen zyn samengesteld uit Zuid-Amerikaansehe tabakken en zullen 48 cents per pakje kosten- START VAN DE NIWIN Nadat wy voor een tweetal weken een beroep op U deden om onze jongens in Indié niet te vergeten, is het nu ook de Regering, die bij monde van minister Beel Zaterdag avond per radio mededeling deed van een nieuwe organisatie de NIWIN: Nationale Zelfinspanning Welzijnver- zorging Indië. Deze organisatie heeft tot taak het geestelijk contact tussen de troepen in Indië en het vaderland te ver zekeren en te versterken. Zy wil alle acties bundelen, in het besef, dat dan zoveel meer gedaan kan worden. Haar doel is, iedere soldaat, van generaal tot gewoon „piot" zyn deel te geven van al h<*ar acties. Het gehele Nederlandse volk moet achter haar staan. Hét eerst zal zij beginnen met het zenden van Kerstpaketten naar troepen en burgers in Indië, benevens lectuur, spelen en sportartikelen. Altisten worden door haar uitge zonden en toneelgezelschappen. Can- tines worden opgebouwd. In een woord, zy zullen de mensen in Indië het gevoel van vergeten en uitge stoten wegnemen. Het Nedeilandse volk tone zyn dankbaarheid tegen over lieu die daar ginds zijn plicht doet, juist voor ons. Onderscheidingen Voor het eerst sinds zeven jaren heeft H.M. de Koningin wederom, nu echter op j.l. Dinsdag in plaats varf op Koninginnedag, een ware over vloed \an onderscheidingen toege kend aan velen die zich voor het vaderland verdienstelijk hebben ge maakt. Kardinaal de Jong ontving het grootkruis in de orde van de Neder landse Leeuw, terwijl de bisschoppen van Den Bosch en Breda mgr. Mut- saerts en mgr. Baeten benoemd werden tot ridder in-de orde van de Ned. Leeuw. N00DD0ERDER1J VRIJ VAN HUUR Waarom moeten *bewoners van noodwoningen wél en bewoners van noodboerderyen géén huur betalen? Deze dikwijls gestelde vraag is door het departement van Openbare Werken en Wederopbouw beantwoord De noodboerdeii, die aan een boer wordt gegeven ter vervanging van zyn verwoeste bezittingen, wordt altijd up zyn eigen" terrein geplaatst. Daar volgens het Burgerlijk Wetboek de eigenaar van de grond ook eigenaar is van alles, Wat op zyn terrein wordt gebouwd, is het onmogelijk een boer huur te laten betalen voor zijn nood boerderij. Een tegenprestatie van zyn kant is natuurlijk billijk, doch deze woidt verkregen door inhouding van de rente op de inschrijving, in het groot boek van de wederopbouw. Als een pachter huur zou betalen, zou hij dubbel belast worden, want hij heeft meestal de volle pacht voor het land en de daarop staande ge bouwen doorbetaald. Ten aanzien van noodwoningen ligt de zaak anders. Deze zyn ook wel op Rijks kosten gebouwd, doch niet op de grond van gedupeerde eigenaren maar op gemeentegrond. Zy werden aan de gemeente ter exploitatie over gedragen en deze kar. ze vanzelf sprekend verhureB. Hel zou niet verantwoord zyn deze kostbare woningen, die in 10 jaar moeten worden afgeschreven, voor niets be schikbaar te stellen. Tiet is wel zo. dat vele bezitters van eigen huizen thans huur moeten betalen, terwijl de hypotheken nog op hun verwoeste bezittingen drukken. Deze lasten kunnen zij echter betalen van de rente van hun inschrijving in het grootboek van de wederopbouw. IN MAART 20 PERCENT HUURYERH00G1NG Omtrent 't gerucht %ran 'n op han den zy'nde huurverhoging verneemt de Yoikskrant, dat de regering zich I voorstelt om in de maand Maart een verhoging van 20 percent over alle huren doorgang te doen vinden. Deze zal ook geld6n voor alle reeds lopende I huurcontracten, zodat met ingang van dezelfde datum allo huren in Nederland met hetzelfde percentage zullen-stygen. De overheid meende de„huurstop" te kunnen handhaven, omdat - ten gevolge van materiaalschaarste de huiseigenaren geen onderhoudskosten hadden, hetgeen in feite voor hen neerkwam op verhoging van inkoms ten. Slechts verf werk kan op het ogenblik gedaan worden. Nu echter de overheid meent te mogen aanne men, dat in het voorjaar do huis eigenaren weer het meest noodzake lijke onderhoudswerk aan hun eigen dommen kunnen laten verrichten, stelt zy zich voor de boven aange kondigde huurverhoging van 20 pet. in Maart doorgang te doen vinden. WAAROM DIE ZWIJNTJES JACHT ONBILLIJKE HOUDI.NG. Tal van menschen, die in 't voor jaar een varkentje kochten en dit ter 1 zyner tijd voor eigen gebruik wilden slachten, hebben momenteel nog niet de zekerheid, dat ze voor dit jaar een slaehtvergunning zullen krygen. Integendeel, uit wat er over de huis slachtingen gepubliceerd is, valt de conclusie te trekken, dat de leiders der voedselvoorziening er ernstig over denken houders van een varkentje, welke houders niet aan zekere eischen voldoen aan te zoggen, dat zy dit beestje niet voor eigen gebruik mogen slachten, maar 't tegen Regeerings- prys hebben in te leveren. Als reden voor die tegenwerking van huisslachtingen wordt wel opge geven. dat door het vorderen der varkens de vieeschverdeeling over het heele land gebaat zou zyn eu men beter tot een gelijke verdeeling van het vleesch kan komen. Het valt sterk te betwijfelen of door inlevering van de varkens, die men voornemens is te vorderen, iemand een loodje vleesch meer zal worden toegewezen. Immers aan hen, die hun varken moeten afstaan, moeten dan toch weer vleesch bonnen worden toegekend, zoodat het -voor deel \oor de vleeschvoorziening, dat uit deze maatregel zou moeten volgen, wel heel klein zal zijn. En als het gaat om een gelijke vieeschverdeeling voor allen, dan moet er een radicaal verbod van ALLE huissKchtingen komen. Niet een klein deel uitsluiten en het grootste deel ongemoeid laten. Dat is meten met twee maten, wataltyd valt af te keuren en steeds veel on tevredenheid veroorzaakt. Maar 't hoofdmotief waarom men gekant is tegen oenige huisslachtin gen, is misschien de vrees, dat die varkentjes een deel zy het dan ook een heel klein deel - van ons kostelijk graan zouden opeten. Dat de Regeering bezorgd is, dat we voldoende broodgraan hebben, valt te prijzen. Maar.... by menschen, die maar EEN varken houden, krygt dat beestje heusch weinig graan te eten. Trouwens, ingewijden menen te weten, dat dit jaar reeds rogge ge kleurd zal moeten worden. Als men dekippenlioudery beperkt, kan men veel meer graan voor de broodvoorziening redden, dan door een deel van de houders van EEN varken te pressen tot inlevering. Wy kunnen dan ook niet begrijpen of verklaren, waarom de Regeering een groepje menschen, houders van EEN varkentje, zoo achter de veeren zit. Heusch, de acht millioen Neder landers zullen er geen brokje vleesch I of spek te meer om krygen, als al de varkens, waarover 't gaat, netjes geleverd worden of wat waar- schynlyker is door gemachtigden van de Regeering worden opgehaald. 518 (Sirene) 392 (Politie) of 380 (Comdt. Brandweer) Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. KIESWET Stemmen by volmacht Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen de aandacht op het bij de wet van 21 Juni 1928 ingelascht artikel 4a der Kieswet, luidende als volgt De kiezer is, met inachtneming van het in deze wet bepaalde, bevoegd by volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden •.mede brengen dat hij herhaaldelijk of al thans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming ge woonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kiezerslijst hy voorkomt, mits zijne afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hy aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is met inachtneming van het in deze wet bepaalde, bevoegd by vol macht te stemmen, de vrouw, welke gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de in het vorige lid gestelde voorwaarden, met haar man, in ver band met dienst beroep of werkzaam heden, afwezig pleegt te zijn. By het gewijzigde artikel 7 dei- Kieswet is bepaald, dat men ten einde op de kiezerslijst te worden aange wezen als bevoegd om by volmacht te stemmen, een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan het Gemeentebestuur moet in dienen in het laatste kwartaal van het voorafgaande jaar. Voor de kiezers lijst 1947/i948 (d.i. de lijst, welke op 22 Februari 1947 wordt vastgesteld en geldig is van 1 April 1947 tot en met 31 Maart 1948) zullen dergelijke verzoekschriften dus moeten worden ingediend tusschen 1 October en 1 Januari a.s. Formulieren voor deze verzoek schriften zyn vanaf 15 September tot en met 31 December a.s. kosteloos verkrijgbaar ter gemeente-secretarie, alwaar tevens nadere inlichtingen worden verstrekt. Verplichte inentiug tegen pokkeu. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat in het Sint Elisabeths-Ziekenhuis, Merseloseweg alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze in enting tegen pokken op Donderdag 26 September a.s. des namiddags om twee uur. Belanghebbenden moeten 1. medebrengen het trouwboekje, waarin de te enten personen staan aangeteekend 2. op denzelfden dag en hetzelfde uur in de week na de inenting terugkomen in het Ziekenhuis, om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat die inenting met goed gevolg heeft plaats gehad. Volgens de inentingsvvet 1939 moe ten de kinderen, voordat zy den leef tijd van één jaar bereikt hebben, worden ingeënt. De kinderen moeten gezond zyn by twyfel raadplege men den huis arts. De inenting zal voor de geheele ge meente alleen in het ziekenhuis plaats hebben. Burgemeester en Wethouders bren gen het on ierstaande ter kennis van belanghebbenden By levering aan de gemeente, van goederen of diensten zal vanaf heden niets meer betaald worden, tenzij de voor de geleverde artikelen of diensten afgegeven bonnen by de factuur wor den overgelegd. Rekeningen moeten worden inge diend uiterlijk binnen de eerste week van het nieuwe kwartaal volgende op dat.- waarin de leveringen plaats, vonden. Aan het vorenstaande zal strikt de hand warden gehouden en vertrouwd werdt, dat de betrokken leveranciers in hun eigen belang hun volle mede werking zullen verlenen. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Venray maken bekend 1. dat de Raad der gemeente Venray in zyn openbare vergadering van 27 Augustus 1946 in beginsel besloten heeft aan het Bestuur van de Ver eeniging der Broeders van Liefde, gevestigd te Venray toe te kennen een vergoeding als bedoeld in artikel 84, le lid der Lager Onderwijswet 1920 voor de stichting van een bijzon dere school voor uitgebreid lager onderwys* voor jongens in drie lokalen van het aan genoemde vereeniging toebehoorende Huize „St. Paschalis" Wanssumscheweg D 20a alhier, deel uitmakend van een niet uisluitend voor het geven van schoolonderwijs bestemd gebouw: 2. dat daarbij tevens werd besloten niet over te gaan tot oprichting van een openbare school voor uitgebreid lager onderwys in deze gemeente. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat de Raad der gemeente Venray in zijn openbare vergadering van 8 Mei 1946 besloten keeft 1.) aan het Bestuur van R.K. school voor gewoon lager onderwys van de H. Odav te Ver.ray-Ysselsteyn dè ge vraagde medewerking te verleenen en uit de gemeentekas beschikbaar ite stellen een bedrag van a. f 4600 voor don aankoop van 100 nieuwe schoolbanken; b. f 475 voor den aankoop van 5 1 lessenaars I c. f 33.40* voor den aankoop van kachel-pijpen 2.) aan het Bestuur van de R.K. school voor gewoon lager onderwijs j St. Antonïus te Venrav-Veulen de gevraagde medewerking te verleenen en uit de gemeentekas beschikbaar te stellen een bedrag van f 196,50 voor het herstel van de door oorlogs geweld vernielde en beschadigde schoolbanken van die school. S.Y.V .-Omroep. De eerste competitiedag is achter de rug en het resultaat was bevre digend. Het eerste elftal overwon het fanatieke Bergen in een overigens matige wedstrijd met 3 1. Het tweede elftal stelde teleur door met 4—2 van Boxmeer 2 te verliezen. a.s. Zondag trekt hot eerste elftal naar Afleiden. Deze ploeg is dit jaar naar de derde klasse gepromoveerd, wat echter niet inhoudt, dat deze tegenstander te onderschatten is. Vorige week verloor H.R.C. met 4-1 van Panningen. Het tweede elftal krygt hier bezoek van Gennep II en wy hopen, dat zy zich zullen herstellen van de neder laag van verleden Zondag en de goede weg van de overwinning zullen inslaan Het vierde elftal trekt naar Blit- terswijk. Wy wensen alle elftallen veel succes Volgende week Dinsdag 24 Sept. is de eerste lichtwedstryd van dit seizoen. Als tegenstander verschijnt Woensel. die dit jaar ongeslagen naar de tweede klasse promoveerde. Wy verwachten een goede wodstryd. mede met het oog op de aangebrachte ver betering van de lichtinstallatie, waardoor het voor iedereen mogelijk is het spel te volgen. P.D.Y. de Zwaluw. Wedvlucht met Jonge duiven van uit Ottignier. Los 9 uur. Aankomst eerste duif 10.24.18, laatste 10.41.8. De pryzen werden behaald als volgt: M. Siebers le: P. Spee 2e. 3e en 7e: J. Bastiaans 4e, 16e. 23e en 24e; P. Lemmen 5e, 10e en 13e: H. Strybosch 6e; H. Der!:s 8e en 17e: P: Strybosch 9e; W. Thyssen lie; A. Willems 12e; H. Crooim.ins 14e; O. Janssen 18e; H. Vermeulen 19e, 22e en 26e; M. Tonen 20e; J. v. Leuken 21e: E. Ver meulen 25e; J. Verstegen 27e en 28e. Overduif H. Peeters. Oude duiven. Aankomst eerste duif 10.25.11, laatste 10.33.19. P. Spee le: H. Derks 2e: G.Janssen 3e, 5e en 10e; W. Thyssen 4e en 9e: H. Crooimans 6e: J. Verstegen 7e; A. Willems 8e. Overduif J. v. Leuken. Rniterclub boekt groote successen. Op het Zondag te Baarlo gehouden Bonds-concours van den L.L.T.B. heeft de Ruiterclub „De Peeldraver", beslag weten te leggen op het kampioen schap van Limburg. Het dressuur werd gereden met hetzelfde 12-tal, dat in Venray en Bergen de eerste prijs behaalde en daarmee Kring-kampioen van de kring Venray werd. Dit 12-tal bestaat in zijn geheel uit jonge ruiters welke vorig jaar om deze tyd begonnen met de eerste oefeningen. De eerste pry's te Baarlo en daar mee de kampioenstitel werd behaald met 893,4 punt, zonder op of aanmer kingen en met lof van de Jury (ge heel Brabantsche Jury). Na Ysselsteyn volgde Venlo met 887j punt, waarna als derde Castenrav kwam met 81 punten. Het geheel toont duseen overwinning voor Noord Limburg. „De Peeldraver" stond onder leiding van den Instructeur G. H. Fleurkens en den Commandant-instructeur i M. Hendriks. i Beugelnieuws De uitslag van den wedstrijd tussen de kring Venray en de kring van do N.L.B.B. is 6-10. Le wedstrijd welke onder grote belangstelling werd gespeeld had een zeer goed verloop, en al hebben de jongens verloren en is daardoor den beker uit ons bereik geraakt, zy kunnen toch terugzien op een mooie sportleven middag. De koffietafel, die door de kring Venray werd aan geboden, werd alle eer a'angedaan. Verschillende sprekers voerden hier het woord. Het voornemen bestaat om ter zyner tijd deze bonden by elkander te brengen. „HIOOB" Het toneelseizoen wordt half Oc tober in gezet en „Hioob" zal het de gordijnen opentrekken met het bekende werk van Frederik van Eden „de Heks van Haarlem". Ofschoon dit sterk teruggrijpt in de geschiedenis van het oude Holland der 17e eeuw, spreekt het tot ons, daar het thema ons in de afgelopen oorlogsjaren zo bekend is geworden. Het stuk speelt zich af te Haarlem in 1638, dus tijdens de 80-jarige oor log. Prederik Hendrik bevrijdt stad na stad, doch Antwerpen kan hy niet heroveren op de Spanjaarden. Waar om kan Antwerpen niet ontzet worden De oplossing van deze vraag brengt veler gemoed in beroering. We zien in de schout van Haarlem een zware strijd vooren in zyn binnenste wan neer hij eigen bloed meent te moeten verloochenen voor de goede zaak. Dit is het verhaal geborduurd op het stramien van het spel: de twijfel en de onzekerheid, wat goed en wat kwaad is, de leer van Galilei, de praedestinatie en al dateene. wat de schrijver by het zoeken naar het. ware geloof heeft aangegrepen en be heerst. NIEUWE BONNEN Voor de 2e helft van de 10e periode (1 t.m. 14 September *46) Bonkaarten KA, KB, KC 610 576 Algem. 100 gram bloem 577 Algem. 50 gram thee Bonkaarten KB, KE 610 D19 Reserve 100 gram bloem E19 Reserve 300 gram bioem Tabakskaarten T43 2 rantsoenen tabaksartikelen Het Cenjraal Distributiekantoor maakt bekend, dat bon 523 vlees ook gedurende de week van 22 t m 28 September a.s. geldig is. 95 <75 —I «K O Q «s 2 CD ZJ V." 3 V? s' Os I| a> "O <75 O 3 CL Q (O car O O w (A D' u> 3 O. O Q =1 O Oa IQ a 3" O 3 -*■ 3 O ©<Q (fl O ta JJ< c O O 3 3 0» (A oi CL =r3 co <9 Ig- O O c c c r c -J -J u> c U) n 3* O O 3 Q O 3 CL O CC75 O K 5 O Hiü O Nor o "2. K® o O 93 «- o 9: :K5 B.r. 3 BjSf - 'uS# g- O N <-■ <=r (0 O a j 5 3 CC^O CZ£ O o" 2 *5® o- k .- 5 £c 5" «r*— O O o g 3 3" C-= Ng Z f: 0 5 s O 33 325 2 O T5 c-o °- CD O 2 O) "O (1) X-' CL l/> O •2 5 3 O m 2 2. D !Si <71 Z PLAKBAND in all« lengten en breedten Fo. v. d. MUNCKHOF

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1