WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Kóninylnneday Bij 't afscheid van deze Raad. Onze vroede vaderen vergaderen. Zaterdag 31 Augustus 1946 No. 35 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave, Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28J Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct. por 3 mm./regel minimum 11 1.00 Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray 11 1.00 buiten Venray 11 1.20 uitsluitend vooruitbet. Overal zal vandaag het nationale dundoek wapperen en feest zal er zijn in Nederland, feest... ondanks de zorg en de ernst van deze tijden Onze Koningin viert haar 66sten verjaardag en de vlaggen zullen ge tuigen van onze trouw, trouw aan Haar, die vooral de verschrikkelijke bezettingsjaren het grote symbool onzer vrijheid geworden is. Met dankbaarheid herinneren wij Haar zegenrijke regering en vooral de jaren '40-'45, toen Zij ons is voor gegaan in de taak, welke wij toen wij kunnen dit met trots zeggen tot ontroering der gehele wereld hebben vervuld: de herwinning onzer verloren vrijheid. Wij hebben ons toen voorgenomen om weer vrijwillig een deel van de offers op ons te nemen, die het kapotgeslagen vaderland van ons eisen zou en zal. Ons land moet weer worden een oase van vrede in de^e zo roerige wereld. Rondom Oranje voelen wij ons sterk Méér nog dan vroeger erken nen thans alle geledingen van ons volk in de Koningin, de bindende figuur van onze bescheiden samen leving. Onder Haar zullen wij onze taak ten uitvoer brengen, een taak, die ontzettend zwaar zal zijn, de taak, ons Nederland weer op te bouwen, geestelijk en materieel. Oranje is ons lichtend voorbeeld. Een voorbeeld van moed en vastbe radenheid, waar het ging om de ver dediging onzer vrijheid en een voor beeld van liefde, waar we ons ge plaatst vonden tegenover het geweld dat tegen zovelen van ons volk werd Bidden wy God, dat voorspoed en vrede weer weldra de wereld moge vervullen, omdat Nederland daarin zijn historische plaats moge behouden onder het be stuur van Oranje en als het zijn moge onder de regering van onze Koningin, voor wie eindelijk in haar van offers zo overvolle leven, een blijde levensavond van warm geluk moge beginnen te schemeren. Domine salvum fac Reginam nos- tram, Heer behoed onze Koningin. Wjj bidden het vuriger dan ooit, nu heel ons volk naar Haar opziet, vol vertrouwen en in rustige bereid heid om Haar te volgen op den moeilijke weg, die nog voor ons ligt Dinsdag kwam dan voor de laatste maal de Gemeenteraad in deze menstelling bijeen. Er waren geen bloemen en geen kransen bij dit af scheid. Men deed gewoon als anders en in een korte tijd was deze laatste zitting ten einde en wa3 deze Raad geen Raad meer. Toch zullen er geen periodes zijn te vinden in de geschiedenis van onze gemeente, waarin zoveel werk verzet en gedaan, onder dergelijke omstan digheden en in een zo korte tyd, een bewys, dat het tydely'k karakter dat deze Raad nu eenmaal had, daar geen nadelige invloed op uitoefende en bovendien en üit is wel het voornaamste dat samenwerking veel doet bereiken. Wij hopen, dat deze Raad met een dergelijk hoge opvatting van haar taak, met een dergelijk begrip van samenwerking en dergelijk open oog voor alle gemeentebelangen het voor beeld moge zijn voor den Raad, die nu komen gaat. Wy twijfelen dan niet, of alles zal „reg kom". Wy publiceren hieronder de af scheidsrede van de Voorzitter, die een deel van het verzette werk wel duidelijk belicht. By het einde van deze zitting die de laatste is van Uwen Tydelyken Raad, voel ik my gedrongen met enkele woorden van den scheidenden Raad afscheid te nemen. Myne Heeren, de zittingstyd van Uwen Raad was van korten duur, doch wanneer wjj een terugblik werpen op de achter ons liggende periode, dan moeten wy erkennen, dat het een vruchtbare periode is geweest. Gaan wij na wat er in 1945—1946 zooal verricht is, dan krygen wy de volgende balans. Vooreerst wat de woningen betreft Vóór de bevrijding waren aan wo ningen/boerderijen in totaal aanwezig 2087 stuks. Door oorlogshandelingen werden vernield of beschadigd 2066 en vel 1262 burgerwoningen en 804 boerderijen. Hiervan werden 221 wo ningen en boerderijen totaal vernield en 531 zwaar beschadigd. Verder werden nog vernield of beschadigd 64 openbare gebouwen, kerken, scho len en gestichten. Van de burgerwoningen en boer derijen werden tot heden hersteld: voorloopig hersteld 1438 stuks en definitief 46/ stuks. Was het woningtekort vóór de be vrijding reeds groot, tengevolge van de alhier plaats gehad hebbende oor logshandelingen, is dit nog schrik barend toegenomen. Om in de huisvesting der bevolking te voorzien, is men naast het aan brengen van nood- en definitief herstel, overgegaan tot het plaatsen van noodwoningen en noodboerderyt- jes en verder tot het bouwen van woningwetwoningen. Tn 1945—1946 zyn er geplaatst 124 noodwoningen en 80 noodboerderyen, terwijl op het bouwprogramma 1946 aan onze gemeente zyn toegewezen 52 woningwetwoningen. De aanbe steding van al deze woningen heeft reeds plaats gehad. 30 woningen zyn reeds gegund en zijn of komen thans in uitvoering, terwijl van 18 andere toestemming tot gunning reeds is ontvangen, zoodat met de uitvoering hiervan naar wy hopen, ook binnen kort zal kunnen worden begonnen. De werkzaamheden aan deze wo ningen zijn ten zeerste gestagneerd door gebrek aan materiaal, tekort aan arbeidskrachten en de lange tijd welke de voorbereidende werkzaam heden in beslag hebben genomen. Gaan wij verder na, den toestand van de scholen, dan zien wy, dat de scholen te Castenray, Oostrum, Heide en twee te Venray-Dorp geheel ver woest zyn. Ter vervanging van deze scholen 'zijn noodscholen opgericht. Meer of minder beschadigd ziin de scholen te Oirlo. Merselo. Ysselsieyn, Leunen, het Veulen en de meisjes school "te Venrav-Dorp. Alhoewel deze scholen nog niet zijn herstelt kan het onderwijs toch voortgang hebben. KERKEN. Zeer zwaar beschadigd zyn de ker ken in Venray-dorp, Ysselsteyn, Cas tenray, Oirlo en Oostrum. Herstelling is momenteel bezig te Venray-dorp, Oostrum en Oirlo. Minder zwaar beschadigd zijn de kerken op de Smakt en Leunen. Hier is men bezig met hex'stel. Noodkerken zijn opgericht in Oirlo en Heyde, terwijl te Ysselsteyn, Oos trum en Castenray bestaande ge bouwen als noodkerken zyn ingericht. De parochianen van Venray-dorp zyn verdeeld over de kerk van het Patersklooster en de kapellen van ae huizen St. Anna en St. Servatius en van het St. Josephgesticht. GESTICHTEN. De krankzinnigengestichten zyn zwaar beschadigd. De herstellingen zyn op gang, doch worden ernstig gestagneerd door gebrek aan materi aal. Ook het St. Jozefsgesticht heeft zwaar te lyden gehad. Hier is men ook bezig met herstel, dat regelma tig wordt voortgezet. Het meisjespensionaat „Jerusalem" is totaal vernield en is herschapen in een groote ruïne. Tengevolge van de alhier in den winter van '44-'45 plaats gehad heb bende oorlogshandelingen zijn nage noeg alle wegen, straten en water lossingen zwaar beschadigd. Herstel van sommige wegen is thans in uitvoering, waarbij ik o.a. denk aan Deurnesche weg, Veulen- sche weg, weg Castenray Oirlo, die in vroegeren toestand zijn hersteld, terwijl de plannen voor de Overloon- loonsche weg klaar zijn en voor den Wanssumsche weg eerstdaags klaar komen. Een vlotte gang van zaken wordt echter zeer belemmerd doordat verschillende instanties hierin moe ten worden gekend, alsmede doordat, wat de zandwegen betreft, de Dienst Uitvoering Werken is stop gezet. Van de 37 K.M. hoofdbeken wer den 12 K.M. zwaar beschadigd, terwijl de hierin aangebrachte kunstwerken zyn vernield of verdwenen. Er zyn 65 bruggen en een aantal duikers vernield. 2 gewapend beton bruggen in de hoofdwegen zijn thans defini tief hersteld. De plannen voor de andere bruggen en duikers 'zyn voor 90 pet. klaar, doch kunnen niet tot uitvoering komen wegens materiaal gebrek. Deze beken zyn in zooverre her steld, dat een behoorlijke afwatering weer kan plaats hebben. Kunstwer ken zyn evenwel nog niet aange bracht. Van de zybeken is een lengte van 120 K.M. zwaar beschadigd. Een ge deelte hiervan is reeds hersteld en men hoopt ook de rest voor de winter in zooverre weer te hebben hersteld, dat zy voldoende kunnen function- neren. LANDERIJEN. De landerijen zyn thans zoo goed als alle gezuiverd van mynen. Het is U bekend, dat de gemeente in onder handeling is met het Ministerie van Justitie om de kampen in de Peel bevolkt te krijgen, opdat de groote Peelontginning in Ysselsteyn weer voortgang zal kunnen vinden. Tevens tracht men te komen tot ontginning van de woeste gronden gelegen in de Yredepeel. Door deze ontginning zal in een dringend tekort aan grond voor de jonge boeren kun nen worden voorzien. Myne Heeren, zooals U uit boven staande zal zijn gebleken, is er in do periode '45 '46 heel wat ik durf gerust te verklaren ontzettend veel werk ten goede verricht en zulks niettegenstaande de zeer groote en ontzaggelijke moeilijkheden, waarmee wij bij de uitvoering van dit alles hebben te kampen gehad. Dat ons dit mogelijk is geweest, danken wij voor een groot gedeelte mede aan U, heeren van den Raad, die met groote eensgezindheid ons bij de vervulling van onze zware taak zoo goed hebt terzijde gestaan. Namens «ie bevolking onzer ge meente, dank ik U dan ook van ganscher harte, voor al hetgeen gij in deze korte spanne tyds in het belang van onze gemeente hebt ge daan en ik meen daarbij een speciaal woord van dank te moeten richten tot hen, die in den nieuwen Raad niet zullen terugkeeren. Myne Heeren, ik spreek de hoop uit, dat het U in uw verder leven goed moge gaan en dat de ontwik keling van Venray, waaraan gy in een der moeilijkste stadia hebt mee gewerkt, steeds Uw volle belangstel ling zal mogen blijven hebben. Myne Heeren, het ga U goed en Gods zegen moge rusten op U en Uwe gezinnen. Ik heb gezegd. Na het gebruikelijke halfuur, (waar dat nu goed voor is, heeft nog nie mand kunnen ontdekken) werd deze laatste vergadering van de thans af scheid nemende Raad geopend met De Voorzitter deelde mede, bericht van verhindering ontvangen te hebben van de heer J. Claessens, later onder de vergadering kwam tevens bericht binnen van den heer Wismans, uit Venray. De notulen der openbare vergaderingen van 8 Mei, 23 Juni en 2 Aug. 1946 werden onveranderd goeu- gekeurd. De notulen der besloten ver gaderingen werden aangehouden voor de gesloten zitting. De ingekomen stukken werden in snel tempo onder de hamer door gejaagd, zonder comnientaar van de zijde van de Raadsleden. Ged. Staten keurden o.a. goed de wyziging van de instructie van hulp keurmeester te Venray en de nieuwe vermakely kheidsbelast ing. Tevens werden de besluiten der Voorzitters van Centraal en Hoofd- stembureaux voor de gemeenteraads verkiezingen voor. kennisgeving aan genomen. Op het schrijven van verschillende belanghebbenden by den wegVeulen- Ysselsteyn, om deze weg alsnog te voorzien, van een asphalt of spramexdek, merkten B. en W. op, dat wegens materiaalschaarste en 't feit, dat vele andere wegen nog veel dringender verbetering noodig hebben, de toestand, die daar op het oogen- blik is, zal moeten gehandhaafd blijven tot het volgend jaar. Hiermee stemde de heer Reintjes in, maar verzocht B. en W. deze weg niet uit het oog te verliezen en in derdaad het volgend jaar hieraan te beginnen. Dit werd toegezegd, mits er dan geen materiaal-schaarste zou zijn. De heer Wintels bracht dan als Voorzitter van de Commissie voor Wederopbouw, verslag uit over het werk dezer Commissie. Spreker somde de punten op, die deze commissie zich had ten doel gesteld: 1. Een zoo harmonisch mogelijke samenwerking met het Streekbureau voor de wederopbouw. Deze is vooral de laatste maanden een zeer prettige en doeltreffende geweest; 2. Opheldering over de financieele zyde van de Wederopbouw-geschie- denis. Dit is de commissie niet gelukt en hoogstwaarschijnlijk is dit nog niemand gelukt: 3. Advies uit brengen over het wederopbouw plan van Venray. De heer Wintels memoreerde hier de aangename verstandhouding tus- schen het architectenbureau Margry en Lerou, en deze commissie, waar door zy haar invloed hadden kunnen doen gelden by verschillende punten, die volgens hun, niet in het belang van Venray waren. Zoo zal het uit breidingsplan van de Heide veranderd moeten worden, waarvoor aan de Raad de noodige voorstellen zullen worden gedaan. Spreker dankte de Raad voor de bereidwillige hulp en vervolgens zyn medeleden, die niet in de Raad terug kwamen. Een extra woord van dank kreeg de secretaris der commissie, de heer A. Janssen, die nooit eenig werk te veel was. De Voorzitter dankto de Commissie voor haar duidelijk verslag en voor al het werk, wat zij voor de weder opbouw van Venray gedaan hebben. Daarna gaf de heer Wintels, als Voorzitter van het Huisvestings comité, het volgende verslag: Verslag „Huisvestingscomité". Wy meenen Uwen raad nog een korte samenvatting te moeten geven van den toestand op het gebied van de huisvesting der inwoners van Venray. Zooals U reeds, uit ons laatste rap port aan Uwen raad van 21 Juni 1946, bekend is, was de „raads-commissie voor den wederopbouw" tevens aan gewezen als „Huisvestingscommissie" om den burgemeester terzijde te staan bij zyn moeilijke taak om de huis vestingsproblemen die, tengevolge van den oorlog waren ontstaan, tot een zoo goed mogelijke oplossing te brengen. Met welk een nood en ellende wij daar te maken kregen kunt U zich niet indenken, tenzij U zich persoon lijk op de hoogte heeft gesteld en dan nog kunt U zich de groote moeilijk heden, die wy eiken Donderdag te verwerken kregen, haast niet voor stellen. Terzake zy nog vermeld, datiederen Donderdag werd vergaderd en soms zelfs nog meerdere malen door onze commissie van pl.m. half acht tot meestal omsteeks 12 uur des nachts, ter bespreking van de huisvestings moeilijkheden. De medewerking der inwoners van Venray, waarop wy toch meenden te kunnen rekenen, werd echter niet verleend. De goede uitzonderingen hier natuurlijk niet te na gesproken. liet kon dan ook niet uitblijven of er moest zoo nu en dan ook woonruimte worden gevorderd. Ruim 200 gevallen van huisvesting, d.w.z. aanvragen om woonruimte aanvragen om ruiling, aanvragen om verbetering van woonruimte enz. zyn door onze commissie behandeld. In de meeste gevallen kon op de een of andere manier in de huisves ting worden voorzien of kon deze worden verbeterd. Als minimum eisch vanhetoogen- blik hield onze commissie voor oogen, dat 1. de woning in het woongedeelte niet mag lekken; 2. de woning moet sluiten en geen gevaar voor de bewoners mag opleveren. 3. dat er een- zy het nog zoo eenvoudige watervoorziening in of naby de woning is en de vuilafvoer aan eenige eischen voldoet. Zoodra door een der commissie leden werd geconstateerd of wanneer er klachten binnenkomen, dat een woning hieraan niet voldeed, dan werd dit terstond doorgegeven aan het Streekbureau voor den "Weder opbouw, waardoor het herstel van een woning bevorderd werd, of in ieder geval de bewoning weer eenigs zins dragelijk werd gemaakt. Vlak na de bevrijding heerschte er een woning tekort van pl.m. 700 wo ningen. In ons laatste rapport deel den wi) U mede, dat er 107 nood woningen zyn gebouwd. U kunt zich dan ook nu reeds indenken, dat de toestand op het gebied der huis vesting nog lang niet ideaal is. Ook aanstonds wanneer, over pl.m. een half jaar, de 52 woningwetwonim gen gereed zyn, is het aantal te helpen gezinnen nog een veelvoud van deze woningen. Het aantal aanvragen overtreft reeds thans dit aantal. Verder zit onze gemeente nog met een aantal kippenhokbewoners, waarvan enkelen echter in een nood woning niet beter zouden wonen en helaas nog met het kamp Ende poel, waar nog een 18-tal gezinnen zyn gehuisvest. Vooral dit kamp dient op geestelijke, zedelijke en moreele gronden zoo spoe dig mogelijk geliquideerd te worden. Onze |mmissie heeft hier steeds maar weer de aandacht op gevestigd, omdat zy overtuigd is, dat dit moreel en materieel niet langer verantwoord is. Zij zal dan ook niet rusten, voor dat deze menschen ook weer behoor lijk zijn gehuisvest. Dit en de verschillende onhoudbare en ongewenschte samenwoningen hebben ons soms haast ontmoedigd, juist omdat men hier machteloos stond om te helpen. Nog mogen wy hier vermelden, dat onze commissie het initiatief nam tot den bouw der noodboerderyen voor de Peel. Naast landbouwbelangen was ook de huisvesting hiermee gediend. Tot slot merken wy nog op, dat er thans nog een woningtekort van pl.m, 450 woningen heerscht in de gemeente Venray. Overal waar mogelijk, zal dus de eerste jaren de woningbouw gestimu leerd moeten worden. In „De gemeenteraad" lazen wy dezer dagen een artikel, hetgeen de nood juist typeerde en waarvan het slot luidde als volgc Een mensch heeft een eigen ruimte noodig, waarbinnen hy zslf ordent en regelt. Dit geldt voor het gezin, de eerste zelfstandige gemeenschap, waaraan de ouders leiding geven, er de inrichting en de sfeer van bepalen, waarin de vader, de moeder en de kinderen, ieder hun taak en plaats hebben. Daarbij is het niet het gemak en knusse doorslaggevend, noch ook de vraag wat men door anderen kan laten verrichten. Doorslaggevend zijn de voorwaarden, waaraan moet zyn voldaan om het gezin tot volle ont plooiing te kunnen doen komen, ma terieel en geestelijk. Er zullen concessies moeten worden gedaan, zoolang onze welvaart zich niet heeft hersteld. Maar concessies aan een verkeerden tijdgeest zyn verkeerd. Onze woningen moeten een karakter blijven uitbeelden, het ka rakter van het Nederlandsch gezin. Wy moeten niet vragen wat een bur ger van New-York of van Moskou zint, maar een Nederlandsch burger moet zijn woning vinden in een Ne- derlandsche omgeving. Nimmer kan de overheid teveel doen voor den volkswoningbouw. Het dient tot de materieele, de cul- tureele en de geestelijke verheffing van de bewoners. Daarom zy men gerust, de cost gaet voor den baet uit, wat hier sociaal verantwoord is te doen late men niet na. Het zal blyiken, dat men er ook economisch wel by vaart. De gemeentebesturen vinden hier een taak waarvoor het levend- en het nageslacht dankbaar zullen ziin Dit zy ook het ideaal van ons ge meentebestuur „Zoo spoedig mogelijk ieder gezin weer een behoorlijke woongelegenheid". Wy spreken daarby tevens de hoop uit, dat het mateiiaal weer spoedig in 'ruime mate aanwezig zal zyn en ook de arbeidsprestatie weer op het oude punt zal zijn teruggekeerd. Dan ook zullen de prijzen weer normaal worden en de woningexploi tatie weer rendabel. Dit is vooral voor de overheid van belang. Want zoolang de woning exploitatie niet rendabel is zal zy alleen slechts in de woningbouw kunnen voorzien en dit is toch niet het ideaal. Ondanks soms lasterende geruchten gaan wy vol goeden moed de toe komst tegemoet, vertrouwend op de medewerking van het gemeente bestuur te mogen rekenen. De Voorzitter dankte dankte namens de Raad ook deze commissie en sprak nog een woord van persoon1 ij ke dank voor het werk, dat men hem uit handen genomen had: een werk, dat zeer en zeer moeilijk is, met dit groote tekort aan woonruimte. Het advies van B. en W. betref fende het ontvangen wederopbouw- plan (basis-plan) voor kom Venray, uitgebracht aan Gedeputeerde Staten van Limburg werd zonder commen taar aangenomen. Voor het onderzoek der geloofs brieven van de nieuw benoemde leden van de Raad der gemeente Venray, werd een commissie gevormd uit de heren Reintjes, Emonts en Raedts. Na een kort overleg bleek alles in orde en werden dus de ge kozen raadsleden toegelaten. De verbetering der salarissen van het Hoofd der Vleeschkeuringsdienst en van den hulpkeurmeester werden goedgekeurd. Dan vroeg B. en W. machtiging om by de f 500.000, die reeds als voorschot zyn aangevraagd voor het bouwen van woningen nog f 250.000 aan te vragen. Deze verkregen zy zonder hoofdelijke stemming. In beginselen verklaarde de Raad zich vervolgens bereid by te dragen in de kosten van de stichting eener nieuwe ULO-school in het Noviciaat „St. Pascalis" te Oostrum, mits dit geen openbare school wordt. Dan gaat de Raad in geheime zit ting over ter behandeling der notulen van de geheime vergaderingen van 8 Mei en 22 Juni, benevens die der verzoeken om ontheffing van straat- en rioolbelastingen. Na een half uur werd de verga dering weer openbaar en sprak de Voorzitter bovengenoemde rede uit. Hierna werd deze vergadering met gesloten. PRINSES IVACHT BLIJDE GEBEURTENIS Officieel werd verklaard, dat H.K.H. Prinses Juliana den eerstkomende tyd om verblij dende redenen hare werkzaam heden zal moeten beperken. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12* uur. Medicijnen-afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. HET DRIE HONDERDJARIG BESTAAN VAN HET FRAN CISCANENKLOOSTER TE VENRAY. Volgend jaar zullen de Zeereerw. Paters Franciscanen het heuglijk feit herdenken, dat hunne orde zich voor 300 jaren in Venray vestigde. PRIESTERWIJDING. Voor het eerst sinds de bevrijding zal een van Venray's zonen de H. Priesterwijding ontvangen. De Wel- eerw. Pater Lucassen van de Orde der Conventionelen zal op de laatste Zondag in September gewijd worden. Mgr. VERRIET WEER IN HET VADERLAND. Dinsdag arriveerde per vliegma chine Mgr. P. Verriet, de Apostolisch Vicaris van Curasao, te Amsterdam. Mgr. Verriet nam daar zyn intrek in hetO.L. Vrouwe-Gasthuis. Woensdag is Mgr. per vliegtuig vertrokken naar Maastricht, waar zijn zuster woont, die vele jaren algemeen Overste was van de Zusters van den H. Borro- maeus. Mgr. Verriet zal ook nog naar Rome gaan om by Z. H. de Paus zijn bezoek -ad limina" af te leggen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat hij ook Venray met een bezoek zal vereren. Vermoedelijk reeds a.s. Zaterdag. li*. C. Raedts jubileert De Heer Ir. C. E. P. M. Raedts, hoofdingenieur by de O.-N. Mijnen, herdenkt Zondag 1 September den dag, dat hy een kwart eeuw geleden in dienst trad der genoemde mynen. De heer Raedts begon in 1921 op de toen in aanleg zijnde O. N. Mijn IV. Zoo wel de belangen van het bedrijf als die van het personeel wist de jubi laris op uitstekende wijze te behar tigen. In 1945 volgde zyn benoeming tot hoofdingenieur. Niet alleen het mijnbedrijf hoeft profijt getrokken van de arboidslust, het inzicht en het doorzettingsver mogen van den jubilaris, ook het Gemeente- en het Schoolbestuur vele vereenigmgen en instellingen hebben gebruik gemaakt daarvan. HERIJK. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de aan periodieke her keuring (heryk) onderworpen maten gewichten en meetwerktuigen vóór 1 October 1946 moeten zijn voorzien van het goedkeuringsmerk q (kleine staande drukletter). Bovenbedoelde voorwerpen, welke nog niet van hetgoedkouringsmerk q zyn voorzien, kunnen alsnog ten her ijk worden aangeboden aan het IJk- kantoor St. Servaasklooster 41 te Maastricht, op den eersten en derden Vrijdag van iedere maand (met uit zondering van feestdagen) van 9 tot 12.30 en 2.30 tot 7 uur. NOODWEER. Zondagmiddag scheen men ons nog eens even duidelyk te willen maken, dat het werkelijk „zomer" is. Een uur lang goot het ïn de letterlijke zin van het water en de gevolgen bleven niet uit. Verschillende straten stonden blank daar de riolering de watermassa niet kon verwerken. De hulp van de brandweer moest wor den ingeroepen om ondergelopen kelders leeg te pompen. Voor vele van onze boeren is deze „zomerse bui" ook een flinke schade post, mede door de hagel, die ons eveneens in ruime mate toebedeeld werd. Verkeersongeval te Oostrum. Te Oostrum geraakte het 5-jarig zoontje var. den heer v. A. aan de Oirlosche weg onder een auto. Het kind liep daarbij zo'n zware verwon dingen op, dat het Ziekenhuis moest worden overgebracht, waar het Vrij dagavond overleden is. Verkeersongeval op de Deurnesche weg. Door de onvoorzichtigheid van een leerling-chauffeur reed Dinsdagmor gen een vrachtwagen met de laadbak tegen een boom op. De laadbak werd van de wagen geslagen, waardoor de inzittenden de weg op geslingerd werden. Vyf personen kwamen met de schrik en lichte verwondingen vry, terwijl vier anderen met ernstige verwondingen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. K. W. alhier, die toevallig daar per ry wiel daar passeerde, werd door den laadbak getroffen en met zware in- en uitwendige kneuzingen even eens naar het ziekenhuis vervoerd. Openbare demonstratie van de Verkennerij Zondag 8 September zullen de Ver kenners van de Katholieke Jeugd beweging een demonstratie houden, opdat iedereen die iets meer wil weten van het werk onzer welpen en verkenners, dit kan gaan zien. De demonstratie zal plaats hebben in het St. Odapark waar ouders en belangstellenden 's middags in de ge legenheid gesteld worden een kamp te bezichtigen. DORPSLOOP. Zoals vorige week reeds is vermeld, zal de heden Zaterdag te houden Dorpsloop om 5 uur aanvangen. De deelnemers worden verzocht om half vyf in café Schellen tegenwoor dig te zyn, teneinde do startnummers in ontvangst te nemen. De deelne mers worden verzocht 4 veiligheids spelden mee te brengen. Na afloop^volgt direct prijsuitrei king in Café Schellen. H. C. V-nieuws. Al brachten de H.C.V.-ers van het tournooi te Geldrop geen prys mee naar huis, toch waren de resultaten, gezien de omstandigheden, bevredi gend. Hot dames-elftal, dat met niet minder dan zes invalsters moest uitkomen, werd in de eerste wed strijd door Gennop uitgeschakeld, maar won de verliezersrondo van Weert met 2—0. De verliezers-finale tegen Helmond werd ondanks een doorloopende veldmeerderheid met 0—1 verloren. De heren speelden een uitstekende wedstrijd tegen het sterke Oranje- Zwart (Eindhoven) en verrasten door een prachtige 2—1 overwinning. De demi-llnale tegen Weert werd echter met 1—3 verloren. Tenslotte kwam de le klasser Forward Tilburg vol gens verwachting als overwinnaar uit de strijd. En morgen dan onze grote hockey- dag: het tournooi om de „Zilveren Turf", ter gelegenheid van het eerste lustrum. De viering van dit vijfjarig bestaan, dat we in 1943 herdachten, werd toen met het oog op de tijds omstandigheden uitgesteld. De sterke bezetting van het tour nooi (zie ook de advertentie in dit blad) waarborgen uitstekende wed strijden. Een voorspelling van de kansen kan niet gemaakt worden daar zowel de dames- als de heren- elftallen ongeveer gelijkwaardig zyn. Ook spanning zal er volop zyn, voor al daar de wedstrijdduur slechts 2 maal 15 minuten (finale 2 maal 20 minuten) bedraagt. Een geluids-installatie en borden, waarop de uitslagen en de standen voortdurend worden aangegeven, zul len het verloop van het tournooi voor de bezoekers duidelyk maken, zodat ieder de gang van zaken een voudig kan volgen. Iedere sportliefhebber, ook hij of beter vooral hij die het hockeyen niet kent, raden wij een bezoek aan dit sportfeest op do Leunsche weg aan. En laat hot dan vooral aan aanmoedigingen voor onze Venraysche spelers en speelsters niet ontbreken Er wordt doorlopend van 11 tot 6 uur gespeeld. De toegang is voor een ieder vry. P.D.Y. de Zwaluw. Wedvlucht vanaf Compiegne. Af. stand 325 K.M. Aankomst eerste duif

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1