H H O 3 CO WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN SPORT IN VENRAY Sportterrein en Zwembad toekomstmuziek ZOMER.... §iauatt(e6 BEL bij Brand •t sa cro. to O» sa CA O T3 Zaterdag 6 Juli 1946 No. 27 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Venray Telefoon 512 Giro 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct p. 3 m.m. minimum fl 1.00 Abonnementsprijs voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 p. kwart, bij vooruitbet. Losse nos. ICc. Wie Zondag j.l. op het Servaas- terrein was, kan toch niet zeggen, dat in Venray geen sportliefhebbers zijn. De meesten zijn wel geen practici, maar de belangstelling voor de voet bal is toch enorm gestegen. Zo gaat het met velerlei sport. De hockey staat ook op een hoog peil, getuige de lauweren, die geoogst zijn in het afgelopen seizoen. De Maashese weg wordt ook weer drukker, zwemlustigen zijn er genoeg en ondanks bandengebrek e.d., kan de Maas weer rekenen op zeer vele be zoekers. En zo is nog veel op te noemen. Het heeft ons altijd verwonderd, dat hier in Venray do sportaccomo- datie zeer slecht was, wanneer men soms in veel kleinere plaatsen, als 't ware kleine stadions tegenkomt, dan mist Venray toch heel wat. Maar het sportterrein Leunsoweg dan, zult U zeggen. Wij betwijfelen het, of van dit terrein ooit iets goods te maken is, d.w.z., zodat voetbal en hockey rustig naast elkaar beoefend kunnen worden. Immers, tweemaal per jaar zorgt de paardensport voor een effectieve vernieling van do velden om van de verdere ruïnering nog maar niet te spreken. Dit is geen afbreken van de paardensport, maar de paardensport breekt het terrein af en dat is de kwestie. Zo lijkt het pns ook voor de voet balclub geen lolletje, altijd leentje buur te moeten spelen by St. Servaas, het wordt - dat blijkt duidelijk - met een gul hart gegeven, maar baas in eigen huis zijn ze r.iet. Dit zijn dingen, die iedereen weet on menigmaal is reeds daarover ge praat, maar een oplossing is schijn baar nog niet gevonden. Onze vraag is nu echter deze Venray wordt weer opgebouwd, „nog schoner en mooier als voorheen", maar is er gedacht aan een terrein, dat uit ruim twee velden kan be staan. daaromheen een sintelbaan en daar om heen een renbaan, zodat èn voetbal, èn hockey én athletiek én paardensport op één en dezelfde plaats kan beoefend worden?, Wjj geloven het niet. Het plan Venray is nog wel niet bekend, maar volgens de geruchten wordt dit aan de diverse sport verenigingen zelf overgelaten. Dit is o.i. foutief, want het is onmogelijk om by het dorp daar terrein voor te krijgen. Dit zal van hogerhand moeten gebeuren. Wy geloven ook, dat dit mogeiyk is. Immers het dorp heeft zeer groot belang bij een goede be oefening van de sport. Zowel uit moreel, hygiënisch als financieel oog punt. En dus Hikt het ons de plicht van de overheid hieraan te denken. Ditzelfde geldt voor de zwemsport. Niemand kan ons wijsmaken, dat de Maas peen zeer groot gevaar is voor onze jeugd. Zeker, in het oude zwem bad was controle, maar op de Maas zelf is er niets van te vinden en nu het zwembad zelf weg is, nu ont breken zelfs de nodige kleedhokjes. Wy willen over deze geschiedenis verder maar zwijgen. Maar op dit terrein kan de overheid niet werke loos toe bly'ven zien. hier moet iets gebeuren. Is er geen plan gemaakt voor een zwembad voor de oorlog, maar af gekeurd Laat men nu eens zien of het niet zo te veranderen is. dat het bruikbaar gemaakt kan worden. Het moet toch mogelijk zijn een zwem bad in Venray in te richten, dat lonend geëxploiteerd kan worden. De sport is wat betreft haar acomo- datie in Venray meer dan stief moederlijk behandeld. Wij zijn nu benieuwd of de wederopbouw van Venray daar voor eens en voor altijd een einde aan zal maken Nieuws uit Venray en omgeving Het woord alleen al roept in ons op de gedachte aan groen en bloemen, aan zingende vogels, een strak-koepe- lende blauwe lucht, een blakende zomerzon. Zomer 't Bloed in onze^ aderen stroomt vlugger. Met volle teugen ademen we in de heerlijke zomerlucht. Blijheid en levenslust doortintelen ons. We willen genieten Genieten van zon en water, van bosch en hei Zomer 'n Tyd vol bruisende levensdrift in natuui enmensch, maar daarom ook een tijd vol zorg. God schenkt ons den zomer. Dus moeten we ook als God's kinderen in lezen zomer staan. Vanzelfsprekend komt nu weer aan de orde het pro bleem van de goede zeden. De groote massa - zoowel ouderen als jongeren denkt en voelt anders over God en godsdienst, over naasten liefde en goedheid, over mijn en dijn, eerlijkheid en waarheid. De groote massa denkt en voelt speciaal anders over tucht en ontucht, over fatsoen, over mannen- en vrouweneer, over kuischheid, schaamte en zedigheid. Men zegt wel eensdo menschen zijn vrijer geworden, losser. Beter zouden we kunnen zeggen ruwer, brutaler, ongegeneerder en losban dige:. 't Openbare leven, ook het ontspanningsleven,is onfatsoenlijk ge worden, heidenscii. Zeker, we worden aan alles gewend. Velen van onze vrouwen en meisjes vinden alles zóó gewoon, dat ze nergens meer iets in zien. Ze zijn ongegeneerd in haar kleeding, haar optreden in de manier, waarop ze met jongelui omgaan, 'tls niet waar, dat die dingen niet erg zijn. God heeft ons niet voor niets hef schaamtegevoel ingeschapen.God wil reinheid èn daarom zedigheid. Eén ding mogen we niet vergeten. We zijn en blij ven zondige menschen, in wie de drang naar het kwaad zit, ook op het gebied van de zuiverheid. Hier geldt het oude woord: „Wiehet gevaar bemint, zal er in vergaan Wij Katholieken kunnen nu eenmaal niet meedoen aan de heidenscho en losbandige genietingen van dezen modernen tijd. Geniet .van den zomer! God heeft ons dit feest in de natuur met gegeven, om er met gesloten oogen doorheen te gaan. Nog eens, vooral gy jongens en meisjes, geniet, geniet zooveel je kunt, maar op een gepaste manier. Daarom goon gemengde baden en zonnebaden, geen ongegeneerdheid in bosch en hei, geen to luchtige en onbehoorlijke zomerkleeding. Inwoners van Venray, die toch Katholieken zyt, doet allen mee Werkt mee aan het herstel van een gezonde, publieke moraliteit. Houdt U ver van alles, wat het schaamtegevoel van een Christenmensch krenkt en beleedigt. Doet niet mee, met deze verheidenste wereld. Wij mogen nooit door ons meedoen goedkeuren, wat die wereld zich permitteert. Wij moeten de Christelijke moraliteit, de Christelijke zeden hooghouden, vooral In dezen tijd, in dezen zomer. Doet mee! Maandag werd in aanwezigheid van directieleden der Nederlandse Spoor wegen op de route NIJMEGEN ARNHEM proefritten gemaakt met COMFORTABELE bussen. Dezt auto bussen zullen ter gelegener, tijd de Canadese vrachtauto's vervangen, waardoor aan de klachten der reizi gers wordt tegemoet gekomen. Aldus de Noord-Ooster. By de veertien treinen, die op deze route lopen, lopen er nog veel bussen en dat zal nodig zijn. Maar toch, als men zo iets leest, dan voel je als het ware de trap, die hier deze hoek krijgt. Dotselen jullie maar rustig aan, bonk maar rustig verder, de bussen zjjn voor betere wegen be stemd als die van jullie. Wy weten, Spoorwegen, dat er geen ijzer met handen gebroken kan worden, maar of wy niet het recht hadden ook een bus te krygen, dat kunt u my niet wijsmaken. Wy bonken rustig verder in het stof langs heren wegen en wy zullen niet kankeren. Al is het enkel maar, dat Dr. Posthumus Meyer in zjjn radiopraatje 's Zondags, ons niet voor kankeraars verslijt, want dan zou er warempel aan de klachten tegemoet moeten worden gekomen, met 'n bus. En dat op zo'n snèrtlyntje. Verbeeld je! Venray telt verschillende pompen voor openbaar gebruik, ook een in de Grotestraat, maar helaas, het eens zo nuttige instrument gaf geen asem of water meer. Gemeentewerken werd gewaarschuwd. Deze onderzochten de zaak cn deelden mede, dat deze pomp tot de oorlogsslachtoffers te rekenen was en van.zijn bekomen verwon dingen niet meer te herstellen was. Dit betekende een ramp voor de om wonende personen en het geval werd druk besproken. Verschillende technici werden ge raadpleegd, maar allen verzekerden dat daar onmogelijk nog een druppel water uitgeperst kon worden. Tot.... vorige week, ten einde raad de buurt zelf op onderzoek toog. Zuiger werd er uitgehaald, voor 35 hele centen, ten koste van de buurt, gelast, er in gezet, gepompt... en zie, wat gemeen tewerken, wat technici niet klaar konden, deed een kastelein.... Toen Mozes op de berg klopte, gebeurde het dat er water dropte.... Nu heeft de pomp by Wintels 't ook weer eens opgegeven. We racen die buurt aan 't zaakje zelf op te knappen, dat gaat iets vlugger! N.B. Vorige week vermeldde ik, datde besproken noodwoningen keurig geschilderd waren. Dat zijn ze inder daad ook, maar niet beter als de anderen, hier is geen olieverf aan gebruikt, hoewel het de bedoeling wel was, de schilder heeft dit echter pertinent geweigerd. De schilder gaat in deze dus vry uit. ISEGRIM 518 (Sirene) 392 (Politie) of 380 (Comdt. 11 rand weer) Gemeenteraadsverkiezing De rangnummers der candidates lysten zyn ook bekend geworden, deze zjjn als volgt: 1 Th. G. Wintels 2 W. R. Peters 3 W. M. Oosterbaan 4 G. Custers 5 H. J. A. Janssen 6 H. B. Odenhoven 7 P. J. Steeghs 8 P. M. H. Pubben Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Alléén voor spocdgevallcu. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Keuring voor den dienstplicht lichting 1946 De burgemeester van Venray maakt bekend, dat alle oproepingen voorde keuring voor de lichting 1946 zyn verzonden. Zijn er in 1926 geboren mannelijke personen, die hier te lande wonen of geacht worden te wonen en een dergelijke oproeping of een bericht van niet-inschryving niet hebben ontvangen, dan moeten zy zich vóór 10 Juli a.s. ter gemeente secretarie aanmelden. BEKENDMAKING 3urgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat een herkeuring van trekhon den en hondenkarren zal plaats hebben op Woensdag 24 Juli a.s. om 11 uur te Venray, Henseniusplein, voor de geheele gemeente. Voor nadere bijzonderheden betref fende deze herkeuring verwijzen wy naar de uitvoerige publicatie, aange plakt op de gebruikelijke plaats aan het gemeentehuis. AANBESTEDING Burgemeester en Wethouders dei- gemeente Venray zijn voornemens openbaar aan te besteden het verbroeden, herstellen en ver nieuwen van den weg Venray- Overloon. De inschrijvingsbiljetten vóór of op Maandag 22 Juli 1946 in gesloten enveloppe in te leveren op Gemeente huis. De opening heeft in 't openbaar plaats op Dinsdag 23 Juli des nam. om half 4 in het gemeentehuis. Bestek en teekeningen zijn te ver krijgen op Bureau Gemeentewerken tegen betaling van f 10.— per stel. Restitutie f 10.— per compleet en ongeschonden stel. Inlichtingen zijn te bekomen op Bureau Gemeentewerken, mits bezoek te voren is aangekondigd. AANBESTEDING Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray zjjn voornemens openbaar aan te besteden het maken van een oppervlakte behandeling van den weg Casten- ray-Oirlo. De inschrijvingsbiljetten vóór of op Woensdag 18 Juli 1946 in gesloten enveloppe in te leveren op Gemeente huis. De opening heeft in het openbaar plaats op Donderdag 19 Juli a.s. des namiddags om half 4 ten Gemeente huize. Bestekken zyn te verkrijgen op Bureau Gemeentewerken tegen be taling van f5.—. Restitutie f5.— per compleet en ongeschonden stel. Inlichtingen zijn te bekomen op Bureau Gemeentewerken mits bezoek van te voren is aangekondigd. GEVONDEN. Smal sleuteltje, Kemp- weg 6: een rozenkrans bij M. vd. Poel Langstraat 2a; een schuiftang, Sta tionsweg 39. Gemeeiitcraadsverslag Wy hebben de heer Emonts in ons Raadsverslag woorden in de mond gelegd, die hij niet gesproken heeft. Wy vreesden, dat dit gebeuren zou, en het valt mee, dat er niet meer vergissingen zyn, de heren Raads lieden waren zeer zachtjes met spre ken en Uw verslaggever moest dik wijls raden. Er werd n.m. niet gevraagd om meer leverplaatsen voor verboden huisslachtingsvarkens maar Een verzoek aan B. en W. werd gericht om ontheffing aan te vragen van de wettelijke bepaling tot alge meene keuring van huisslachtings varkens.. Het is een vrij algemeene wensch dat de huisslachtingen nor maal kunnen plaa's vinden, dus zonder extra keuring in een centrale slagery. P.D.Y. de Zwaluw Wedvlucht Orleans, 30 Juni Prijswinnaars waren le W. Thijssen,-2e en 5e G. Jansen, 3e A. Willems, 4e en 7e J. Kusters, 6e en overduif E. Vermeulen, 8e J. Verstegen.' le en 2e kampioenduif J. Kusters De Politierechter hield, zitting Door den Bijzondere Politierechter Mr. K. Langemeyer te Roermond werd uitspraak gedaan in de volgende zaken H. P. los-arbeider, oud 22 jaar te Venray, mishandeling van W. V., f 15.— subs 10 d. h.J. J. z.b., oud 21 jaar to Venray, mishandeling van M. B., 2 maanden gevangenisstraf; E. V. huisvr. V., oud 2*2 jaar te Venray beleediging van A. H. f 10.— subs 5 d. h.: P. v. d. B., handelaar, oud 50 jaar te Venray, diefstal vrijspraak. De nieuwe deputé's In do Woensdag gehouden zitting van de Prov. Staten, werden deleden van de Ged. Staten gekozen. De uitslag der verkiezing was als volgtJos. H. Maenen, Tweede Kamer lid, Heerionmr. P. H. van Basten Batenburg, Industrieel, Tegelen; mr. C. J. H. I. Paulussen, advocaat en procureur, MaastrichtW. Derks, landbouwer, voorzitter L.L.T.B. Heyt- huyzen Th. Peters, hoofd der school Oirlo-Venray en mr. R. G. H. Höp- pener, advocaat en procureur, Roer mond. Tot buitgewoon lid der Ged. Staten werd gekozen de heer J. H. Ensink. Maastricht. S.Y.Y.-Omroep. De duizende toeschouwers waren na afloop van de spannende match Venray Tegelen, ondanks het 2—2 gelijkspel, niet teleurgesteld, want S.V.V. had goed gespeeld. Niet zoals gewoonlijk liet S.V.V. in het begin het tempo opleggen, maar nam zelf het spel in handen. Het beperkte zich echter tot verken ningen, waaruit bleek, dat de achter hoede van Tegelen niet het sterkste deel van de ploeg was. In de 21ste minuut gaf de rechtsbuiten een goede voorzet en de mid voor bekroonde deze met een mooie kopbal, die de keeper te machtig bleek. Venray bleef domineeren, maar de voorhoede miste inzicht en doorzettingsvermogen, om in deze periode de wedstrijd te be slissen. Het succes kwam aan den andere kant. By een aanval van Tegelen ver oorzaakte de rechtsbinnen onnodig een vrije trap. Deze werd hard in geschoten. de keeper liet de bal glip pen en de linksbuiten benutte de kans 1 1. Dit was het sein voor S.V.V. .om er nog een schepje op te doen en de toeschouwers konden toen ge tuigen zyn van zeer goed combinatie spel. Plet middenveld werd geheel beheerst door kanthalfs en binnen- spelers en de combinatie tussen deze spelers was soms voortreffelijk. Uit een aanval, waaraan 9 spelers hadden deelgenomen, zonder dat er één been van Tegelen tusschonbeide was ge komen, werd de stand 2—1 voor S.V. V. Beide ploegen raakten uitgeput en waren bly, toen de scheidsrechter rust floot. De tweede helft begon met een offensief van Tegelen, doch iedere aanval liep te pletter tegen de achtor- hoede, die ondanks huu fouten een zeer goede wedstryd hebben gespeeld. Venray nam het spel over, maar in de voorhoede ontbrak het beslissende goede schot. Het zag er naar uit, dat in de stand geen verandering zou komen toer. na een doodgelopen aan val de achterhoede nog zo'n onbe schrijfbare blunder maakt, dat Tegelen gelyk kan maken. Dit doelpunt werkte deprimerend op de gehele ploeg en Tegelen ont ving juist de steun, om nog een overwinning uit het vuur te slepen. De achterhoede slaagde ar echter in de stand te handhaven. Daar Blerick tegen R.V.V. 1 1 gelyk speelde is de kans nog niet verloren. De stand is aldus: Blerick 4 2 1 1 5 6-5 Lindenheuvel 3 1 1 1 3 5 5 Venray 3 1113 7-7 R.V.V. 3 0 3 0 3 3-3 Tegelen 3 0 2 1 2 3-4 A.s. Zondag gaat de laatste ronde R.V.V. Venray en Lindenheuvel— Tegelen. Als er één belangryke wed strijd is geweest in dit jaar, dan is het deze, want by gelyk spel zyn we reeds uitgeschakeld, zoals uit de stand blykt. Uit het doelgemiddelde blykt, dat de achterhoede van R.V.V. een zeer sterk deel van de ploeg is, daar zy slechts driemaal zwichten. Onze ploeg maakt met zeven tegen- goals wel een slechte indruk. We kunnen dus veilig aannemen, dat de grote kracht van R.V.V. in haar achterhoede schuilt, waarin vooral keeper en linksachter uitblinken. Wil onze voorhoede a.s. Zondag succes hebben, dan is het noodzakelijk, dat zij meer inzicht en doorzettingsver mogen aan de dag legt dan verleden Zondag. Wy vertrouwen er op, dat S.V.V. ons niet zal teleurstellen en dat de achterhoede denkt aan de goede reputatie, welke zy in de competitie hebben verkregen. Hopenlyk zullen weer honderden supporters de reis meemaken naar Roermond, om de jongens aan te moedigen en hen te helpen by de zware wedstryd, waar het gaat over de laatste kans van S.V.V. Wy wen sen allen veel succes Rijksbureau V.Y.O. Bureau 6 te Venray Paterslaan 20 Telefoon 416. Kantooruren lederen werkdag van 9 tot 12 uur v.m. Na de middag en s Zaterdags gesloten. DRIJFRIEMEN. Met ingang van 1 Juli 1946 is de regeling der drijf- riemendistributie opgeheven Vanaf genoemden datum zyn drijfriemen dus zonder eenig Distributiebescheiden verkrijgbaar. Hiervoor behoeft men niet meer eerst een aanvraagformulier in te dienen. PAPIEROOGSTGAREN. De distri butie van papieren oogstgaren voor dorschen voor het seizoen 1946 wor den overgedragen aan de betreffer.de fabrikanten en handelaren. Dit wil dus zeggen, dat voor het koopen hiervan geen schriftelyke vergunning meer noodig is. De Bureauhouder: A. CREEMERS OIRLO. Onze dorpsgenoot de heer G. de Ponti is benoemd tot hoofd der school te Swolgen, alwaar hij als onderwijzer werkzaam was. BEVORDERD. Onze oud-dorpsge noot de heer C. A. Schrader, vroeger marechaussee alhier, thans by de gemeentepolitie te Kerkiade, werd dezer dagen bevorderd van hoofdagent tot adjudant van gemeentepolitie. Massagraf te Bergen outdekt Op de Wellsche heide, in de ge meente Bergen, is een massagraf gevonden van zeven Limburgse ver zetsmannen, die in Mei 1943 om de staking te breken standrechtelijk werden doodgeschoten. Een der hoofdfiguren, die daarin de hand gehad heeft, de S.D.-man Nitsche, heeft dit massagraf aange wezen na zijn inhechtenisneming door Hoofd-Inspecteur Wierks te Venlo. De slachtoffers zijn vier mijnwerkers on drie ambtenaren van de C.C.D.uit Roermond. R EC LA S8ERINGSDAG Zondag a.s. wordt bij alle kerken een buscollecte gehouden voor het nationale reclassoringswerk. De reclassering bemoeit zich met I die mensen, die door een of andere misstap in conflict kwamen met een I gezonde en geordende samenleving. Zy doet dit niet door het misdryf te vergooilyken, maar door aan den schuldbeseffende en berouwvolle dader de straf, zo die uitgesproken wordt, dragelijk te maken, b.v. door cel- bezoek en daardoor tot betero ge dachten te brengen. Zij doet dit ook door het aanbieden van hulp om hem het wedeiopstaan te vergemakkelijken en een kans te geven in het maatschappelijk leven weer terug te keren. De betrokkenen weten maar al te goed, welke schele ogen hem daarby dikwijls in de weg staan. Ook vooraf kan veelal succes vol ingegrepen worden, door het uit brengen van voorlichtingsrapporten. liet werk van de reclassering wordt niet door allen even goed be grepen. Dat is erg jammer. liet gaat hierbij dikwijls als met de gezonden, die niet voelen, wat oen zieke nodig heeft aan hulp en opbeuring. Daarom zou het onmenselijk zijn, om gestoord te zijn omdat de dokter wel by den zieke komt, maar geen bezoek aflegt by den gezonde. Laten wij dan wel bedenxen, dat het veel gemakkelijker is, om iemand in de cel te stoppen, dan hem eruit te houden. Als er iels is, waar de mens aan ontkomen wil, dan is het Wel aan de ketenen zijner vrijheids beroving. Laten we nooit hard zyn tegen over zwakken en gevallenen. Of is het niet zó, dat we. als \.e ons eer lijk tegenover God plaatsen, allen ge- reclasseerd moeten worden Haat ons gerust van ons hoge voetstuk stappen om beter begrip te hebben voor dit mooie en noodzakelijke sociale werk. Het affiche voor dit werk is een aanklacht en een uitdaging. De mens als hoogste wezen in de schepping, gebukt door schuldenlast. terwijl de vogels vry door de lucht kunnen blijven vliegen, die toch ook wel eens een vergrijp doen aan uw eigendom. Geef daarom graag uw milde bijdrage tot welzijn van betere mensen. DE KA JOTTERS Tieren hun eerste Limburgsche Congres. De beweging der Kath. Arbeiders jeugd bestaat reeds lang, weliswaar onder een anderen naam nl. „Do Jonge Werkman. in werkmethode is echter nogal eenig verschil tusschen K.A.J. en J.W. In België, de bakermat der Kajotters, legde Kanunnik Gardyn reeds in 1912 op zeer bescheiden schaal, n.l. met slechts 6 jongens, den grondslag voor deze beweging. Het geen de Kajotters-Generaal toen zaaide, is thans uitgegroeid tot een forschen boom, tot een beweging met vertakkingen in 54 landen der wereld en tienduizenden jonge arbeidersom- vattende. De Jonge Werkman in Nederland waaraan Dr. Poels in 1912 den stoot gaf is na de be vrijding van ons land aangepast aan da Kajotters-beweging, zodat ook zy thans daadwerkelijk bij deze wereld beweging is aangesloten. Morgen komen 4 a 5U00 Kajotters in Tegelen samen om het jubileum te vieren, hun oprichter Dr. Poels te bedanken door middel van een groot congres. Kajotters uit geheel Lim burg, uit Brabant en ook uit België zullen daar elkaar ontmoeten. Een bezoek aan de Passiespelen, staat op het programma. Het congres wordt bijgewoond dooi Mgr. Dr Poels, de vertegenwoordiger van Mgr. Lom- mens, verschillende burgerlijke auto riteiten, de Nat. K.A.J.-leiding enz. JEUGDMEETING 1946 Evenals verleden jaar, is er ook dit jaar weer een Jongeren-meeting, maar nu niet in Heerlen, maar.op het Vrijthof te Maastricht. Heerlen zag vorig 'jaar 20.000 jonge menschen door haar straten stroomen, naar het Bekkerveld: het was de daadwerke lijke katholieke geest van Zuid-Lim burg, die daar tot uiting kwam in dat machtige leger van jonge mannon en vrouwen. Dit jaar zal ook Noord-Limburg kunnen meedoen. Op de jongeren van 17 jaar en ouder van heel Limburg wordt een beroep gedaan om op Zondag 21 JY.li om 3 uur namiddag op het vrythof in Maastricht deze grootscheepsche actie voor het behoud van onze katholieke Limburgsche zeden door hun tegen woordigheid kracht bij te zetten. IV ER KG EMEENSC H AP LIMBURG In haar Zaterdag 8 Juni 1946 ge" houden vergadering heeft de Werk gemeenschap Limburg in het leven geroepen de Stichting Studiefonds Limburg. Tegelijkertijd werden Sta ten en Algemeen Reglement goed gekeurd. Het Bestuur wordt gevormd door do heeren J. A. Janssen, Meers- sen, Voorzitter: J. L. Valke, Maas tricht, Notgerusweg 9, Secretaris- penningmeester en Drs. J. P. D. van Banning. Gennep, Dr. M.H.T.E. Bel- jaars, Nymegen, Ir. A. Bovy, Maas tricht, Dr. Ir. Th.O.H. Dorren, Heerlen, G. Goossens, Tegelen, J.H.A. Henne- kens, Spekholzerheide, Dr. W, A. F. Janssen. Maastricht, Dr. W. Roukens. Nymegen, J.N. Stegen, Maastricht en Dr. W.J.P. Willems, Heerlen als leden. Het doel van deze stichting is finan- ciëele hulp te verleenen aan alle Limburgsche jongelui, die zonder wet telijke beperkingen fot inrichtingen van Hooger of Middelbaar onderwijs worden toegelaten. De Werkgemeen schap Limburg heeft gemeend tot het I in het leven roepen van een dergelijke stichting te moeten overgaan, omdat maar al te vaak is gebleken, dat hot bestaande tekort aan academisch go- vormde Limburgers in laatste instan tie zyn verklaring vindt in een gebrek aan financièele middelen bij de be trokkenen om hun ideaal te verwezen lijken. Door de excentrische ligging van ons gewest, ver van de Nederlandsche Universiteiten en Hoogescholen brengt het laten studeeren van hun zonen en dochters voor de Limburgsche oudere grootere kosten mee dan voor de in dit opzicht zeer bevoorrechte Noord-Neder landers, die dichter bij do inrichtingen voor hooger onderwijs wonen. Ook de begaafde kindoren uit de grooto gezinnen, waaraan Limburg zoo ryk is, moeten een reëele kans krygen hun gaven van hoofd en hart verder te ontwikkelen. De Werkgemeenschap heeft de stap in de goede richting gezet; zy doet nu een dringend beroep op alle Limburgers! Steunt deze stichting met Uw bijdrage. Alle gaven,zoowel groot als klein zyn welkom. U kunt reeds nu Uw bijdrage doen toekomen aan het adres van den Secretaris-penningmeester, Notgerus weg 9 te Maastricht, of eventueel later door storting op een postreke ning ten name van genoemden secr.- penningmeester, waarvan het num mer to zyner tyd zal worden bekend gemaakt. De leden van liet bestuur zjjn gaarne bereid alle gowenschte nadere ge gevens te verstrekken. NICO VAN BEEK Kampioen van Nederland. Meer dan 400 paarden streden op de 14e nationale tentoonstelling van het Ned. Trekpaard te Den Bosch om de kampioenstitels 1946. Limburg behaalde de meeste prijzen ...en de kampioen-hengsten kampioen-merrie 1946. In de categorie Hengsten ouder dan 5 jaar gr. maat werd NICO van Beek kampioen van Nederland. De 3 andere kampioenen zyn Nico van Smakt (res. kampioen), Nico van Melo, vader van beido voorgaande, en Avina van Rongenhof. Algemeen was men het eens dat de kampioen-hengst met zijn be kroonden broer en vader het puik der Nederl. fokkerij is. ABONNEM ENTSGELD De abonné's van PEEL EN MAA: worden er aan herinnerd, dat in do loop van de volgende week de kwi tanties over liet 2e halfjaar 1946 of 3e kwartaal 194tJ worden aangeboden Wy verzoeken vriendelijk, doch dringend deze by de eerste aanbie ding te voldoen. U spaart dan onze administratie veel moeilijkheden, terwijl wy anders niet kunnen garanderen dat U PEEL EN MAAS blijft ontvangen. Tevens is nog de mogelijkheid ge opend om voor de Venrayse jongens in Indië een abonnement te nemen. Giaag dan zo spoedig mogelijk op geven. DE ADMINISTRATIE. NIEUWE BONNEN Geldig van 7 t.m 20 Juli Bonkaarten KA, KB, KC' «OS 417 t.m. 421 brood 800 gr. brood 422 brood 400 gram brood 425 boter 125 gram boter 426 boter 250 gram margarine 435 boter 100 gram vet 436 suiker 400 gram ruwe suiker 427 algem. 200 gram kaas 428 algem. 100 gram zelfr. bakmeel 429 algem. 250 gr. jam, stroop enz. 430 algem. pl.m. 225 gr. huishoudzeep of 90 gram toiletzeep B79 reserve 1600 gram brood C79 reserve 8u0 gram brood B80 reserve 100 gram kaas Bonkaarten LA, l.B, LC 60S 3S9 vlees 100 gram vlees 390 vlees 400 gram vlees A67 melk 2 liter melk B67 en C 67 melk 31liter melk Bonkaarten KB, KE 60S 917 en 918 brood 8X) gram brood 925 boter 250 gram boter 926 boter 125 grain margarine 936 suiker 400 gram ruwe suiker 927 algem. 100 gram kaas 928 algem. 100 gram zelfr. bakmeel 929 algem. 250 gr. jam, stroop enz. 930 algem. pl.m. 225 gr. huishoudzeep of 90 gram toiletzeep D79 reserve 800 gram brood E79 reserve 500 gr. ryst of kinderm. Bonkaarten l.B en LE 608 889 en 890 vlees 100 gram vlees D67 en E67 melk 6 liter melk Tabakskaar ten enz. T37 en X37 2 rants, tabaksanikelen V37, V38 en V38 100 gr. chocolade of suikerwerken Personen geboren in 1941 of vroeger kunnen op bon „254 aardappelen" tot en met heden Zaterdag oen kilogram aardappelen extra kopen. In verband inet de vacantie zullen vanaf 7 Juli t.e.m. 31 Augustus een maal in de veertien dagen de bonnen worden bekendgemaakt. De bonaan wijzing voor tabak, melk en aardap pelen zal eenmaal j>er week ge schieden. Ten gevolge van de staking in de vemen kunnen de koffiebranderijen hun werkzaamheden niet voortzot ton. Voorlopig zal derhalve geen koffie in distributie worden gebracht. De verstrekking van rantsoenbonnen voor koffie is eveneens tijdelijk stop gezet. Beugel nieuws Zo is dan onze beugelsport weer op volle toeren. Zondag j.l. had het bondsconcours plaats voor klasse A. De uitslag is

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1