a n WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Venray Vooruit Vroede Vaderen vergaderden BEL bij Brand 2. N 2, S' a B- X C/5 o ft r1 n> <i n 3 CA 3 51 O S s w S C/5 s a O o I 3 Zaterdag 29 Juni 1946 No. 26 Zeven en Zestigste Jaargang I J Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandd f* Grootestraat 28 Venray Telefoon 512 Giro 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct p. 3 m.m. minimum fl 1.00 Abonnementsprijs voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 p. kwart bij vooruitbet. Losse ros. 10 Verenigingen kent Uw taak in deze Zondag beginnen de Passiespelen in Tegelen en heel Nederland en ver daarbuiten houdt zijn ogen op dit nijvere plaatsje gericht, staan verbaasd hoe dat klaar gespeeld kan worden. Overloon, terecht het tweede Caen genoemd, heeft vóór het zyn puin begon op te ruimen, een museum opgericht, dat al langer hoe meer bezoekers trekt en dat alleen met niet te zeggen moeite en moeilijk heden klaar gekomen is. En toch is dit alles tot stand gekomen en wordt in stand gehouden, meer nog, telkens en telkens meer uitgebreid en beter gemaakt. Dit zijn nu twee voorbeel den uit onze naaste omgeving en die dit alles goed bekeken heeft, moet tot zyn spijt bekennen, dat men in Venray niet tot iets dergelijks in staat is, tenminste.... Niemand zal ontkennen, dat Venray niet genoeg biedt aan het publiek, met toneel zelfs zoveel, dat men er in verdronk, om een uitdrukking van onze Heer Doken te gebruiken. Maar de kerkdorpen klagen dat Venray uitvoeringen geeft, terwijl zij het doen en zo, dikwijls onbewust, hun leelijk in de wielen rijdt. In het dorp zelf zijn dikwijls twee uitvoe ringen op éón Zondag, terwijl andere Zondagen niets is te doen. Maar er is nog meer.! Eind vorige \yeek hebben journa listen een tocht gemaakt door het geteisterde gebied van Limburg, maar in Venray zijn ze niet geweest. Niet omdat we niet geteisterd zijn, maar omdat er zich niemand voor inspant. Overloon heeft nu letterlijk in alle kranten gestaan en niet alleen over zijn oorlogsmuseum. Hele beschrij vingen hoe de mensen er wonen, wat voor kerk zo hebben, is via radio, pers en film voor het Nederlands publiek gebracht, terwijl Venray.... Venray bestaat niet alleen uit de Grote Kerk De meeste mensen zijn er van overtuigd en zijn er zich van bewust, dat er in deze iets gedaan moet worden. Wij hebben reeds vroeger de oplossing aan de hand gedaan, maar de vraag was wie zal de kat de bel aanbinden. Nu is dit voor eenige weken geleden gebeurd, enjcelo men sen hebben het initiatief genomen, de vereniging „Venray Vooruit" her opgericht en een werkplan opgesteld. Het werkplan. De vereniging „Venray Vooruit" is natuurlijk op dc eerste plaats gericht op het bevorderen van Vreemdelin genverkeer, dit op te voeren en te stuwen door oen juiste reclame en ontvangst, en als er toeristen zyn. hun alle' hulp te verschaffen die er maar nodig mocht en kan zijn. Maar daarnaast wil „Venray Voor uit" veel meer zijn, n.m. een centraal orgaan tussen alle verenigingen, die zich bewegen op het gebied van sport, ontwikkeling, ontspanningen cultuur en daarnaast nog de organisatie van de openbare vermakelijkheden en feestdagen tot zich trekken. De nieuwe vereniging wil, zonder de interne organisatie van een ver eniging aan te tasten, de werkkracht van deze omhoog brengen, zodat niet alleen de vereniging zelf, maar geheel Venray daarvan profiteert. De voor delen van dit werk vallen direct in het oog, immers nu kan het niet meer voorkomen, dat twee vereni gingen elkaar de put in helpen door twee opvoeringen tegelijkertijd, neen, festivals, opvoeringen, feestdagen krijgen nu de gehele steun van „Venray Vooruit", dus van alle ver enigingen. Immers „Venray Vooruit", heeft geen leden als juist de diverse bovengenoemde verenigingen. Zij kunnen ten alle tijde aankloppen om hulp, die hun mot alle liefde zal ge boden worden. Verschillende commis sies die uit „Venray Vooruit" gekozen worden zullen ten hare diensten staan zo b.v. pers en propaganda, openbare vermakelijkheden, sport, ontwikkeling en ontspanning, enz. Zo kan en zal aan wat op een kerk dorp gebeurt, evenveel aandacht ge schonken worden als in Venray zelf, en zal dus een achteruitstelling van de kerkdorpen, indien daar in het verleden ooit sprake van geweest is, niet meer voorkomen, mits de kerk dorpen willen meewerken. Donderdag a.»* is het veer vergadering. Niet voor niets hebben wij reeds verschillende malen over „Venray Vooruit" geschre ven en zullen wij dat nog doen. Niet op de eerste plaats om het vreemde lingenverkeer ot verdpre organisatie mogelijkheden. maar allereerst om de samenwerking die kan en zal groeien tussen de verenigingen onder ling, een samenwerking, die in het verleden somtijds ver te zoeken, in de toekomst juist door en in „Venray Vooruit" ongekende bloei bereiken kan, een bloei, waarvan iedere ver eniging en daardoor Venray de vruchten plukken zal. Daar geven Tegelen en Overloon een niet mis te verstaan voorbeeld van. Laat dus iedere vereniging van 't dorp en van de kerkdorpen Donderdag een vertrouwd lid-zenden, die in naam van deze vereniging op deze verga dering handelen kan, de nodige vol machten heeft en weet wat werken is, opdat „Venray Vooruit" direct kan beginnen to werken nadat de com missies Donderdag gekozen zijn. Reeds verschillende verenigingen zyn lid, laat andere volgen. Laat ze mot voorstellen komen. Laten we niet meer leuteren, eritiseren en af wachten. maar samenwerken, samen werken zo snel mogelijk. Besturen van verenigingen begrijpt uw plicht en grypt uw kans. In ..Venray Vooruit" zijt ge samen sterk. Uw belang is ook een Venray's belang. Tot Don derdag. Ambachtsschool in wording Nieuwe Secretaris Gas 4 cent duurder Na een zeer ruim Venrays kwar tiertje, opende de Voorzitter de ver gadering niet gebed en las een brief voor van Dr. Waszink, waarin deze mededeelde, dat hij afscheid moest nemen van de Raad, wegens vertrek naar Willemstad, op Curasao en waarin hjj de Raad dankte voor het vertrouwen, dat deze in hem gesteld had. De Voorzitter memoreerde dan het vele werk, dat de scheidende dokter - vooral door het Groene Kruis voor de volksgezondheid gedaan heeft. Spreker hoopte, dat Gods zegen ook in Curacao op Dr. Waszink's werk zal rusten en dankte hem voor alles, wat hij voor Venray gedaan heeft, waar mede de Raad* instemde. De aanbieding der rekening over 1943 van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur verliep vlot, doordat een Commissie direct een en ander onder zocht en hun goedkeuring er aan hechtte. De verliespost van de Gasfabriek over 1943, f 1321.56, werd eveneens zonder commentaar aangenomen. Anders was het met de voorlopige vaststelling van de Gemeenterekening over 1943. Hier werd door de com missie van onderzoek, aangedrongen op een betere controle van de honden belasting en een streng onderzoek, alvorens vrijstelling verleend werd van de vevmakelykheidsbalastiing. Dit kon een verschil geven van meer dan f 10.000, in één jaar. Bij het verzoek van het Kerkbestuur all lier. om een verklaring, dat een ambachtsschool in deze gemeente nodig is, gaf Wethouder Peters een nadere toelichting. Spreker ging terug naar de middeleouwen en betoogde, dat de vakopleiding na de geweldige bloei, dio men in die tyd kende in het gildwezen, steeds verder achteruit gegaan is. En door de steeds verder gaande mechanisatie van het werk, de werkgever niet meer in staat is, de jonge arbeider voldoende in het vak op te leidon. Hiervoor zijn de ambachtsscholen gekomen. In Venray zijn alle studiorichtingen als M.U.L.O., Gymnasium, H.B.S. en Landbouw scholen, tamelijk goed vertegenwoor digd, behalve voor de arbeidersjeugd. Deze moet in Venlo, Helmond of Boxmeer haar opleiding zien te halen. Naast do talloze finantiële moeilijk heden en bezwaren, is ook de morele zyde niet uit het oog te verhezen. We weten allen, dat van dat heen c-n weer reizen dë jeugd in het geheel niet boter wordt. Zo meent het kerk bestuur, dat als stichtingsbestuur zal optreden, dat zij de Raad kan vragen om evenals de werkgevers de nood zakelijkheidsverklaring te tekenen. Bij monde van de heer Heintjes, stemde de Raad in op het voorstel en de Voorzitter voegde er aan toe. dat met 30 pet subsidie aangevraagd kan worden, waarin de Raad ook toestemde. f 3500 als bijdrage in de kosten van het opmaken van een plan voor een streek waterleiding voor midden- en Noord Limburg, werden z.h.s. ter be schikking gesteld. Tot technisch ambtenaar by den dienst der gemeentewerken werd aan gesteld. J. v. Roy, Jubileumplein Geleen, met een proeftijd van 1 jaar. ingaande 16 Juni 1946 en een salaris van f 2170.25 per jaar. Dan vroeg de Voorzitter of de Raad er mee accoord ging, dat de gasp rijs per M3 met 4 cent verhoogd werd, daar de prijs van kolen en andere grondstoffen zeer hoog geworden zijn. De Heer Hendriks meende, dat met het oog op de mogelijke liquidatie van de gasfabriek, de bestaande pry's wel gehandhaafd kon bljjven. De Voorzitter merkte op, dat de opheffing hier niets aan veranderd, waarop de Raad zich met de ver hoging verenigde. Over de Secretaris benoeming vroeg de heer Heintjes het woord, waardoor de vergadering in geheime zitting over ging. Na heropening volgde de stemming, waarbij de heer Vorst, secretaris te Horst, 10 stemmen en de heer Mer- kelbach, commies ter secretarie te Heerlen, 6 stemmen had. Zodat reeds in één stemming de nieuwe secretaris gekozen was.* Een onjuistheid in de marktver- ordening werd daarop door de Raad gecorrigeerd. De nieuwe gordijnen van de Ursula- school, die alles bij elkaar f 1500 zouden kosten, werden danig besnoeid, zy zullen slechts f800 mogen kosten. Terwi.il de heer Vermeulen gaarne ;ou zien, dat er op aangedrongen wordt, dit bedrag in Venray te be steden. Dan trad do heer Lerou binnen, die het plan Venray besprak. Eerst was het geheim, later openbaar, op aan dringen van enkele Raadsleden. Wij zullen hierover echter geen verslag Qiauwtfes Er schijnen hier in Venray wozons van een hogere orde rond te lopen, wezens, waarmee men o... zo voor zichtig moet zyn. En nu zyn or enkele van deze hoogverhevcnen, die zich zelfs gewaardigen hier te komen wonen. Wat kunnen wy doodgewone Ven- rayenaren daar trots op zyn, wat een eer, wat een genot. Maar wij weten dat ook te waarderen. Hele drommen bezoekers trokken naar hun woningen bij 't Ziekenhuis, om die te bezichtigen. Prachtig ge schilderd, keurige indruk direct al. Binnen, door een deur om te zoenen, is het heerlijk ingedeeld, flinke keuken, grote kamer, slaapkamers, voor en achteruitgang, ruime bergplaatsen. Moeders van grote gezinnen die in een noodwoning zitten, gaan huilen als ze al dat schoons zien. Vaste was tafels oen schouwtje, keurig, keurig, in een woord af! En dat voor drie mensen. Geen zorg voor smeltend mastiek op de hoogverheven hoofden, dat is goed voor de anderen. En een berg hokje, mooier steentjes waren er jammer genoeg niet beschikbaar. De doodgewone Venravers kruipen wel in noodwoningen, die er een klein tikjo anders uitzien. Waar je je hart vasthoudt als het regent en waait, waar je niet weet waar je groter wordende kinderen moet laten slapen. Waar je grote kamer meteen keuken is en je uitziet op een of andere heg of heuvel, maar nooit op straat. Waar geen achteruitgang aan zit. Waar je by warm weer de mastiek zoo fijn hoort druppelen. Maar daar zyn we ook Venrayer voor en mogen wy ook betalen voor dergelijke huizen van hoger orde. En we vinden het heleqjaal ïfiet aardig van de Stroomverkoop, dat zij eerst de mensen, die al een half jaar wonen en nog geen licht hebben, helpt, vóór deze wezens van hoger orde. Waarmede de Stroomverkoop ook maar laat merken, dat ze een doodgewoon maatschappijtje-is IZEGRIM. laten volgen, maar in de bespreking van het definitieve plan, hier nader op terug komen. Eind Juli tot begin Augustus zal het definitieve plan bekend worden. Do Rondvraag. De heer Raedts vroeg of er bij het kruispunt Wansumseweg en Geyster- seweg, de electrisch6 verlichting in orde gemaakt kan worden. De Voor zitter zou er opdracht voor geven. Do heer Boterams had liet waar schuwingsbord, op het hoekpunt van Merseloseweg en Langeweg. dat in de vorige vergadering toegezegd was, nog niet gezien. De Voorzitter zal de gemeente werken daarover aanspreken. De heer Hendriks had graag zo'n zelfde bord op den hoek Maashese- weg-Gasstraat. Do heer Claessens, vroeg om inlich tingen over de bestrijding van ratten en muizen, waarvoor een firma by hem was geweest. De Voorzitter merkte op, dat „Her stel Limburg" dit in handen heeft. De klacht van Claessens, dat de lampen 's avonds te vroeg aan en uit gingen, zou bij de stroomverkoop ingediend worden. Do heer Emonds verzocht de Voor zitter, alles in het werk te stellen om meer leverplaatsen „voor verboden huisslacht-varkens" te krijgen, daar een centrale plaats voor velen extra kosten meebrengt. Dit werd toegezegd. Do stronken op de Castenrayseweg, die een strijdpunt vormden tussen gemeente' en provincie, zouden ook weggeruimd worden. Do heer Vermeulen, kwam nog eens terug op de bezoekers.van do nood woningen. Inderdaad waren dit geen Roode Kruismensen, maar Engelsen van de Help Holland Council, w£tt dus nog erger is. De Voorzitter zegt, dat hij met deze hele geschiedenis niets te maken heeft. Hij was enkel uitgenodigd dooi de plaatselijke H.A.R.K., die dit alles georganiseerd heeft. De heer Janssen drong aan op een snelle verbetering van de Overl.weg. De Voorzitter vroeg om arbeiders, ook als antwoord op den heer Heintjes, die vroeg om de slechte stukken in do weg op de Heide, te verbeteren. De heer Wismans vroeg nogmaals, om stroom voor Ysselsteyn en de Voorzitter zegt nogmaals, dat or geen materiaal is, ook niet voor de kermis. Dan vestigde de heer Wismans de aandacht op de bommen, granaten enz., die er nog overal liggen en wat nu weer een ongeluk mei, zich mee gebracht heeft. De Voorzitter somde op, by welke instanties al aangifte gedaan waren, terwijl men er zelf via de gemeente, niet aan mag komen. Spreker hoopte, dat echter binnenkort een en ander in orde komt. Een voorstel van den heerWismans, om politieke gevangenenen te krygen voor den oogst, zou eveneens moeite idaan worden. De heer Raedts vroeg, of de heren doctoren niet naar de gehuchten kun nen komen, voor inenting tegen pokken, inplaats van al die moeders naar Venray te laten komen. De Voorzitter beloofde hier naar le informeren. Op een vraag van den heer Verbeek, of er nu iets bekend was over de vaste aanstelling der gemeente-arbeiders, antwoordde de Voorzitter, dat in de volgende vergadering deze kwestie aan de orde kwam. Niemand moer het woord ver langend, sloot de Voorzitter de ver gadering met gebed. OPENING EN INZEGENING NIEUWBOUW St. Elisabeth-Ziekenhuis Zondag was het feest in het Zieken huis. De fa. Verhoeven had de barak, die als noodbouw achter het Zieken huis geplaatst is, opgeleverd en deze werd Zondag officieel geopend. Om 3 uur verzocht Dr. Hillebrandt. aan den heer Burgemeester; om het lint door te knippen, dat een laatste versperring was naar de nieuwe barak. Na eerst de verschillende moeilijk heden nog eens gomemoreerd te heb ben, die er goweest waren om deze barak van arbeidskamp tot Ziekenbus om te bouwen, bracht spreker dank aan allen die op enigerlei wyzo daar aan hebben meegewerkt. Ook de heer Burgemeester besprak de wordingsgeschiedenis, waaruit dui delijk bleek, dat er handig gebruik gemaakt was van do naoorlogse ver warring in Venray. Hij wenste be stuur en Zusters van harte geluk met deze uitbreiding en sprak do hoop uit, dat deze vooruitgang voor Vonray en omstreken vruchten zou afwerpen. Daarna had de inzegening plaats, door den II.Eenv. Heer Deken, met, assistentie van Rector Beyte. Dc verschillende genodigden, waar onder wy opmerkten Dr. San Giorgi, de huisartsen met hun dames, Dr. Kortman, Dr. Sala en Dr. Janssen, maakten dan een rondgang door de nieuwbouw. Gaf misschien het voor aanzicht het idee van een barak, binnen was daar niets meer van te zien. Er bleek inderdaad kosten nog moei to gespaard te zijn om doze oude barak van het arbeidskamp te ver anderen in gezelligo kamers met alle comfort on gemakken, waarin de zieken zeker zo goed liggen als in het Ziekenhuis zelf. Onder het kopje koffie werd de eerste zieke binnengereden, die met een kort woord de Eenv. Zusters en heren Doktoren, dank bracht voor hun goede zorgen en voor hun work, voor deze nieuwbouw. De II.Eerw. Heer Deken belichtte vervolgens de geestelijke genezing waarin het Ziekenhuis dikwijls zo'n groot aandeel heeft, met de genezing van het lichaam gaat zo dikwyls de genezing van de ziel samen. En mocht het lichaamniet meer te genezen zyn dan moet er voor gewaakt worden, dat niemand zonder genezing van dé ziel sterft. Dat het Ziekenhuis daar aan mee kan werken, is een groot voorrecht en daarom wenste spreker het Ziekenhuis geluk met deze uit breiding. Dat nog andere uitbreidingen in volle gang zyn of nog wachten, be wees een verdere rondgang door het hoofdgebouw. De verpleegstersver- blyven zijn uitgebreid en iedere ver pleegster heeft nu haar ei^en kamertje, terwijl een recreatiezaal vrolijke ont spanning geeft. De dienstboden krijgen eveneens een zeer mooie afdeling voor hun alleen. Op liet uitbreidingsprogramma staat verder nog de keukens, die te klein worden voor het hele complex, de wachtkamers, zodat operatiezaal e.d. vrijer komen liggen en verder nog de Róntgenkamer, die geheel opnieuw ingericht wordt. Dit zijn dan plannen voor de naaste toekomst. Later zal vooral de operatieafdeling uitgebreid worden, terwijl de uitbreiding der vgrschiller.de zalen ook overwogen wordt. In ieder geval rit vorenstaande blijkt, dat het Ziekenhuis steeds cres cendo gaat en daardoor een zeer grote rol speelt in het leven van Venray on omgeving. "Wy feliciteren eveneens bestuur en de Eenv. Zusters, dat zij in deze ty'den, reeds zoveel hebben bereikt en hopen van harte, dat de verdere uitbreidingen en plannen, binnen niet al te lange tijd in vervulling mogen gaan tot heil van Venray. Nieuws uit Venray en omgeving 518 (Sirene) 392 (Politie) of 390 (Conult. Brandweer) NIEUWE BONNEN Voor de 2e helft van de 7e periode (28 Juni t/m 6 Juli) Bonkaarten KA, KB, KC 606 349 Algem. 250 gr. jam, stroop, enz. 350 Algem. 50 gram thee Bonkaarten KF 606 383 Suiker 400 gr. ruwe suiker 382 BMV 100 gr. vet Bonkaarten LA, LB, LC 606 A53 Melk 2 liter melk 1, C53 Melk 31/» liter melk Bonkaarten KD, KE 606 849 Algem. 250 gr. jam, stroop enz Bonkaarten KG 606 Suiker 400 gr. ruwe suiker Bonkaarten LD, LE 606 D53, E53 Melk 6 liter melk Tabakskaarten enz. T34 2 rantsoenen tabaksartikolen V34 100 gr. choc, en suikerwerken X34 100 gr. choc, en suikerwerken Het aardappelrantsoen zal nader en afzonderlijk worden bekend gemaakt. Op de bonnen 383 en 883, aange wezen voor ruwe suiker, kan voor zoovei voorradig, ook geraffineerde suiker worden afgeleverd. Auj er-collecte Vermeldden wjj vorige week dat vandaag Anjers a f 2.50 zouden wor den aangeboden, dit is in zoverre onjuist, dat er ook speldjes te krijgen zijn in de vorm van een anjer, die reeds vanaf 10 cent verkrijgbaar zijn. Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN. Alléén voor spoedgevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Onze nieuwe Secretaris De nieuwe Secretaris, die in de laatste Raadszitting gekozen werd, den lieer H. P. L. Vorst, is geboren te Leiden 25 Juli 1908. In Maart 1943 is hy te Horst aangesteld als secre taris, na ruim 15 jaar werkzaam te zijn geweest op de Prov. Griffie te Maastricht. Hij is in het bezit van diploma Gemeente-administratie en Staatsinrichting M.O., benevens enkele boekhouddiploma's. Vooral de sociale verenigingen hebben zijn volle aan dacht. De nieuwe secretaris is ge huwd. Gouden Jubileum Zuster Wilhelmina Hankx, eon der stichteressen van St. Anna, vierde deze week haar vijftigjarig klooster- feest. Hoewel de Eerw. Zuster niet meer in Venray woont, heeft het Bestuur van Sr. Anna gemeend ook in Venray een feest, ter hare ore te moeten geven. De Harmonie bracht do gebruikelijke serenade. DE YENRAYSCHE FILM Zoo heeft dan de film „Haarlem helpt Venray en Nijmegen" en de film ..Vrij en Onverveerd", "n dag of veer tien in Venray gecirculeera. Jammer, dat niet alle kerkdorpen in de ge legenheid konden worden gesteld deze films in eigen omgeving te gaan zien. Was de belangstelling in Venray niet bijster groot, in de kerkdorpen was deze des te beter en het is dan ook vooral aan de kerkdorpen to dan ken. dat de niet onaanzienlijke kosten van aankoop van eerstgenoemde» film voor het gemeentearchief, geheel kon den worden bestreden uit de opbrengst wat alweer, zy het dan een zeer minieme, verlichting voor de belasting betalers beteekent. Aan allen, die op eenigerlei wijze hebben meegewerkt, om de door do gemeente gegeven voorstellingen mo gelijk te maken en te doen slagen, zy vanaf deze plaats hartelijk dank gebracht door het uitvoerend Comité. ODA, DE KONINGSDOCHTER Zuid-Nederland wordt momenteel bedolven onder een lawine van open luchtspelen, de eeno plaats bouwt al een grooter openluchttheater dan de andere en iedere plaats voor zich meent het beste te brengen van het seizoen. Afgezien van de Tegelsche Passiespelen, die een gevestigde repu tatie hebben, zullen cie spelen voor vele gemeenten oen voorbijgaande passie zijn, waaraan te zijner tyd door fiinancieelé moeilijkheden of anders zins zeer zeker een einde zal komen. Alleen het allerbeste, gegeven in een centrumplaats, zal zich op den duur kunnen handhaven. Venray is zulk een centrum gemeente en heeft alle mogelijkheden in zich om een uitzonderlijke plaats in de toeristen wereld te gaan in nemen, meer in het byzonder door het oorlogsmuseum to Overloon. Ven ray zal het allerbeste van den omtrek moeten geven en als de voorteekenon niet bedriegen, zal zij dit doen, spe ciaal door het komende openluchtspel „Oda, de Koningsdochter". De repe tities zyn in vollen gang en eenige avonden in do week kunnen wy de acteurs en actrices gadeslaan, die zich oefenen in het edele paardrijden, om straks als volleerde ridders en amazo nes -aan het volk de hoofschheid en den zwier der vroegere eeuwen te doen zien. Het Odaspel is in de eerste plaats een spel van liefde, men zou het noemen een tweede Romeo en Julia, geïnspireerd echter op hoogere mo tieven en bestuurd door de goddelijke genade. Het spel vindt zyn hoogte punt, wanneer Oda. als de schoone Sulamiet, haar kuischheid stelt boven al de heerlijkheden der aarde en zich stort in den rijken stroom der god delijke genade. Oda, de schoonoogige, wordt blind op do dag harer ver loving en eerst opstandig tegen God, maar daarna berustend in haar lijden, geneest zy op het graf van Sint Lam- bertus en legt daar de gelofte van eeuwige kuischheid af; zwaar is de strijd, die zij bij terugkeer in het ouderlijk paleis moet voeren, maar zij staat sterk en overwint. Oda, de Koningsdochter is schoon als de bruid uit het hooglied van Salomon, maar zii is ook de rijke, die armer werd dan allen. Venray zal in Augustus en Sep- tember weer in het middelpunt der belangstelling staan, indien allo be- woneis en speciaal de daarvoor in aanmerking komende vereenigingen en groepen meewerken, waar en zoo veel, dat in verband met het grootsch opgezette spel noodig is. GEVONDEN: Een inlegvel vaneen tweede Distri butiestamkaart, bij Derks, Hoender straat 65; armbandje, by M. Ver meulen. Oostrum C 23a; een zilveren armbandje met hangertjes, by Slits, Kruisstraat 17; een dames centuur, een gummilaars, een portemonnaio met inhoud, zyn op de Marechaussee Kazerne. Aanvragen Hnisraadschade-boekjes De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis dat door liet Districts-Bureau Verzorging Oorlogs slachtoffers alsnog de gelegenheid wordt opengesteld tot het aanvragen van z.g. huisraadschadeboekjes. Diegenen, die terzake van liet ver loren gegaan zyn van huisraad (kleeding, schooisel etc. daaronder begrepen) een schade-aangifte by de Schade-Enquête-Commissie hebben in gediend en die tot op heden noggoon aanvraag voor een huisraadschade- boekje (spaarboekje) hebben ingediend, kunnen in de poriode van 1 t/m 14 Juli a.s. des voormiddags van 9—12 uur alsnog ter gemeente-secretarie afd. Financiën een aanvraag indienen. Medegebracht dient te worden a. trouwboekje; b. persoonsbewijs gezinshoofd; c. registratiekaartje Schade-Enquête Commissie Bekendmaking Burgemeester on "Wethouders van Venray brengen tor openbare kennis, dat de Raad dier gemeente in zijne vergadering van 22 Juni 194G beslo ten heeft de aanvrage van het Bestuur der St. Ursulascholen, Maasheesche weg 1, dd. 2 Moi 1946 tot aanschaf fing van gordijnen, gordynstokken, ringen, touw, alsmede voor hot work- loon, voor genoemde scholen in te willigen en hiervoor een bedrag be schikbaar te stellen van maximaal f 800.- Gastarieven Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van be langhebbenden, dat den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van 22 Juni 1946 de tarieven voor de levering van gas door het gemoonto- lijk Gasbedrijf met ingang van hot tijdstip der moteropname in Juli 1946 als volgt heeft vastgesteld. Gewoon en muntgas 20 ct. p. M3 Verbruik boven 10 M-3 per maand IS ct. p. M3 Met vastrecht v. 50 ct. pm. lö.ct. p. M3 Verbr. boven 30 M3p.m. lü'ct. p. M3 Vastrecht v. 75 ct p.m. 15 ct. p. M3 Verbr. boven 60 M3p.m. 14 ct. p. M3 Vastrecht v. f 1.25 p.m. 14 ct. p. M3 Verbr. boven 100 M3 p.m. 13 .ct. p. M3 Vastrecht v. f 3.25 p.m. 12 ct. p. M3* Verbr. boven 300 M3 p.m. 11 ct. p. M3 Gas voor kamerverwarming van Oct. t.e.m. April 11 ct. p. M3 By afname van minder dan 20 M3 per maand geldt normaal tarief. Voor het plaatsen van een afzon derlijke gasmeter voor kamerverwar ming wordt geen meterhuur geheven. MUNTOASVERBRUIKERS betalen 50 cent per maand voor meter en installatiehuur. Het vastrecht wordt aangegaan voor een vol jaar. S.V.Y.-Omrocp. Voetballen is geen rekenen. Do vorige week werden de vreemdste perspectieven berekond en de kansen van Venray uitgeteld. Maar Venray verloor van Lindenheuvel met 4—2 en daarmee daalde haar kans. Het staat er vlug beschreven, maar de teleurstelling, die achter deze nederlaag schuilt, by spelers, bij be stuur en alle supporters is zoor groot. Indien Lindenheuvel do sterkste ploeg zou zyn geweest, was dit verlies te dragen geweest, doch Venray speelde beter en verloor toch. Enkele grovi fouten in onze| achterhoede beslisten in de tweede helft, die met 2—2 was ingegaan, het lot van S.V.V. Laten wij er vorder niet meer over denken, want a.s. Zondag is liet programma: Venray—Tegelen on Blerick—R.V.V. Voor beide clubs is dit de laatste kans op de titel. De stand toont het aan Blerick 3 2 0 1 4 5—4 Lindenheuvel 311135—5 Venray 2 10 12 5—5 R.V.V. 2 0 2 0 2 2-2 Tegelen 2 0 1 1 1 2-3 Spelen zij geliik, dan zijn ze prac- tisch uitgeschakeld. Het is dus a.s. Zondag een strijd om „het zijn of niet zyn", de overwinning alleen kan hen nog een kans geven. 'Wy hopen, dat alle mensen van Venray naar de Oostsingel zullen komen en dat zij zich niet onbetuigd laton, maar de jongens van S.V.V. zullen helpen, om de overwinning te behalen. Het is zeker, dat er a.s. "Zondag twee ploegon in het veld ver schijnen met de wil om te winnen en daarmee hun kans te behouden. Wy rekenen er dan ook op, dat de mensen van Venray, die zo graag SVV tweedeklasser willen zien, hun by- staandoor aanmoedigingen enz. vooral in 'teerste kwartier, waarin Tegelen dikwyls zyn slag probeert te slaan. Komt allen naar don Oostsingel en toont, dat ge er bent. In verband hiermede moet mij iets van het hart en dat is het volgende: Ik prys de opoffering en de liefde voor S.V.V-, welke velen verleden Zondag door hun opkomst aldaar hebben laten zien, maar ik vind het kinderachtig, dat na de wedstrijd be leed igingen tegen do spelers werden gelanceerd, die op het spel goen be trekking hadden. Tonen wij ons altijd sportief, liet is voor onze voetballers ook geen kost winning. Afgesproken Kom. zet er de schouders nog eens allen onder. Voorverkoop op Zondag in clublokaal Schellen tussen 11 1 u. Voorverkoop in Oostrum by H Janssen op Zondag tussen 11-12 uur. Dona teurs hebben geen vry'e toegang. VOEDSELBUREAU OIRLO Kunst mest zegels. Zondag 30 Juni na do hoogmis afhalen van N-zegels voor weilandbemesting te Oostrum in café Wed. Camps Leunen in café Ant. Martens Oirlo in café Drabbels N Castenray in café Kuypers. Men moet deze zegels direct by de handelaar inleveren daar eind Juli de periode verloopen is. OIRLO. II. PRIESTERWIJDING.Op 8 Juli a.s. hoopt onze dorpsgenoot de Weleerw. Heer B. Boerstal en op '-J 9? a i-a <r S n w g J nT n CL X" 13 f 8 a. 3 i oo y x m -j PO pi z HH O Pt* •-» 2 <5 O O ►1 D- rT 3 o O n 2. s* ere. OU q a p g ou 2 3 <5 o •-» O O 3 fl) fl) CL fl) 03 fl) 3 00 n -o ST B O. a- s JO ÜJ ■S PI CL CO Oft M PO O- CL DJ Oft (Cs SC s P3 l s Pi ia CL L O. O t» M X X O G co2 r f51 51 Zou O 2. 3 S >2 z O N m 2 K ou o 00. n sfr 2 o n c co 5. <"D 5* 2. CA M s n OU 3 O O b a 3 3 B O O. Ni s 5' ■-! OS .f- ra' PC OS 3 rf- O O •1 CC 2 CA CA M Z 5 2 coS-s H fsic v*f_c/ï s-H PI i-EH 5? v> ag? g|| 2 s 5 Ir 3' S»1 2 «r3 m SB z O

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1