WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De komende Gemeenteraadsverkiezing BEKENDMAKING. Het eerste Nederlandse oorlogsmuseum geopend BEL bij Brand Zaterdag 1 Juni 1946 No. 22 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave^ Firma van den Munckhof DrukkerijKantoorboekhandel Grootestraat 28 Venray Telefoon 512 Giro 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct p. 3 m.m. minimum fl 1.00 Abonnementsprijs voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 p. kwart bij vooruitbet. Losse nos. 10 Standsorganisaties vooraan of....? Vorige week kwam in de krant de officiële bekendmaking voor,regelende de candidaatstelling voor de Gemeen teraad. Links en rechts is men al bezig om de stemming en de gevoe lens te peilen en de mening te horen van de toekomstige kiezers. Nu is het eenmaal zo hier in Ven ray. dat gezindheid of godsdienst woinig te zeggen hebben en geen rol spelen. Dus van een „stryd" tussen Katholieke Volkspartij en anderen zal b;j de candidaatstelling geen sprake zyn. De standsorganisaties waren vroeger de onderscheide partijen en gaven de toon aan en als er van „strijd' sprake is geweest dan was het tussen „boeren en burgers". Maar nu voor deze gemeenteraad rijst de vraagMoet dit nu ook zo By de beantwoording van deze vraag moeten wij allereerst voorop stellen dat, de vertegenwoordigers van de diverse standsorganisaties in het verleden zeer veel goeds voor Venray hebben tot stand gebracht en dat zy het juist waren, die door hun leden afgevaardigden een juiste afspiegeling van Venrays bevolking gaven. Maar wij geloven, dat juist in de laatste tyd de mensen meer begrip zijn gaan tonen voor het werk van de Gemeente raad, een begrip, dat voor de oorlog wel dikwijls ver te zoeken was. Een voorbeeld hiervan staat ons nog altijd voor de geest. Toen wy in 1939 als uitslag voor de verkiezingen een overwinning van de „burgers" doorgaven, sprong een doctorandus, dus intellectueel man, een gat in de lucht, omdat die verd... straatbelasting nu wel zou verdwijnen, terwijl later bij het be kend worden van de definitieve uit slag, toen de boeren zegevierden, hij kwaad naar huis liep. En dit was niet een alleenstaand feit. By dit alles komt nog, dat d6 pro blemen waarvoor de gemeenteraad toentertijd geplaatst werd, lang ;iiet die zyn, waarmee de komende ge meenteraad zal te worstelen hebben- De nieuwe Raad zal de toekomst van Venray voor een groot deel in handen hebben en dit begrijpen wil zeggen, dat in verreweg de meeste gevallen persoonlijke of groepsbelan gen by de komende candidaatstelling zullen moeten verdwijnen. Wy zyn van oordeel,, dat op dit ogenblik, nu er zoveel en zo grote belangen op het spel staan, niet alleen voor boeren, voor middenstanders of voor arbeiders, maar voor geheel Venray, deskundigheid voor alles gaat. Het is nu eenmaal zo, dat eén slager weinig van huizenbouw afweet en een drukker van onderwijszaken. Ons inziens zal dus nu in een raad, die de wederopbouw van Venray goed moet keuren, deskundigheid van die Raad gevraagd worden, ook nu de kwestie's over de Peelontginningen, vredepeel weer urgent worden. Nu industrie gevraagd wordt voor Ven ray, zullen kundige zakenlieden en arbeiders, advies moeten geven. Wy menen, dat het groepsbelang terug moet <treden voor het algemeen belang, nu alles wat de Raad in de komende jaren te behandelen zal kry'gen van algemeen belang moet zijn. De burger zijn huis is even zwaar beschadigd als dat van de boer, de wegen in het dorp zijn even slecht als rondom, de belastingen zullen en voor boer en voor burger dergelijke hoogten gaan bereiken, dat men voor straatbelasting e.d. niet meer schrikken zal. De oude „strijd punteh" zyn zeer vaag geworden, wij zyn allen getroffen door den oorlog en alleen een goed en sterk beleid kan ons weer enigszins uit de put helpen. Veel is over deze punten nog te zeggen, wy gaven slechts enige dingen aan, die naar wy hopen ook overwo gen zullen worden. De juiste man op de juiste plaats, moet het parool voor de komende gemeenteraadsverkiezing zyn. De Burgemeester der Gemeente Venray brengt ter algemeene ken nis van de ingezetenen van Venray, dat vanaf lmden tot 19 Juni a.s. ter gemeentesecretarie dezer gemeente kosteloos voor eenieder ter inzage zyn neergelegd de navolgende stukken betreffende de voorgenomen ont eigening door het College van Algemeene Commissarissen voor den We deropbouw van een aantal perceelen en gedeelten van perceelen in deze gemeente a. een kaart, waarop de te onteigenen perceelen zyn aangeduid b. een lijst van de kadastrale nummers der te onteigenen percee len met grondnummers, verwijzende naar de zoojuist genoemde kaart; dat verder op Woensdag 19 Juni 1946 te 2 uur namiddag ten Ge meentehuize een zitting door ambtenaren van voornoemd College zal worden gehouden, teneinde bezwaren van belanghebbenden aan te liooren; dat alle belanghebbenden ook, tot uiterlijk 2 dagen voor deze zit ting, schriftelijk hun bezwaren by voornoemd College, Kruisbessenstraat 12 te 5s Gravenhage, kunnen indienen dat de onteigening betreft de in onderstaande staat aangegjv perceelen. Venray, 29 Mei 1946. De Burgemeester voornoemd, A.H.M. JANSSEN. Kad. Sectie Eigenaar Soort eigend. Oppervl. Te onteig. A.cA. oppervl. C 6135 Peoters A.H. landbouwer, Venray boirwland 64.40 C 2117 Oudenhoven W.J., Venray tuin 6.65 C 5819 G. W. Sijbers en kinderen, Venray bouwland Overloon de primeur Het moet Zaterdag een blyde dag geweest zijn voor* de stichters van hetOorlogsmuseum in Overloon, toen luit.-generaal Dijkshoorn, namens de minister van Oorlog, het museum voor geopend verklaarde. Talrijke officiële personen waren aanwezig o.a. minister Beel, ritmees ter Geertsema voor Prins Bernhard en Prinses Juliana, de waarnemend Commissaris van de Koningin jhr. F. Smits van^Oyen, Brigadier Brown van Major-general L. G. Whistier C.B.D.S.O., de beschermheer van het museum, die tot zyn grote spijt niet uit Egypte kon overkomen. De opening. Voor de opening dankte Burge meester Jans diegene, die door hun hulp daadwerkelijke steun gegeven hadden om het initiatief tot werke lijkheid om te zetten en verwelkomde de autoriteiten. Na aanbieding van de vlag der 3e Britse Infantrie Devisie, die in Over loon gevochten hadden door Brigadier Brown en inspectie der 3ritse eere- wacht, verwijderde luitenant-generaal Dijkshoorn de vlag van de gedenk plaat en verklaarde het museum voor geopend. Een rondgang door het gebouw en terrein werd gemaakt, terwijl een Engelse en Nederlandse kapel voor de muziek zorgden. De Brabantse koffietafel, die dan volgde, werd druk gebruikt om te spreken, zo werd sergeant Eardley, die wegens zyn moedig gedrag in de oorlogsdagen in Ovorloon het Victoria Cios-s ver wierf, fraai bewerkte granaathulzen aangeboden. De gemeenie Overloon kreeg f 10.000 geschonken van haar pleegouders uit Haarlemermeer,.die zy daar eerst geleend hadden, om het dak van het museum niet zo zwaar te te maken. Bij de dodenliulde, die om 5 uur volgde, scheen de zon en het witte kruis, met het prachtige bloembed daaromheen, schit terde op den heuvel. Kapelaan Hurk- mans van Vierlingsbeek, herdacht in een gloedvolle rede de mannen van de 3e Britse Infantrie Divisie, wier kameraden ook nu weer aanwezig waren, en de gevallenen van Over loon zelf. Bruidjes legden een krans namens de bevolking van Overloon. De muziek bracht treurmuziek ten gehore en het dameszangkoor uit Overloon zong het Requiem. Hierna werden nog verschillende kransen Tevreden Neen, tevreden zyn deze harde wer kers in Overloon nog niet! Terwyl zy van Engelse en Amerikaanse zyde alle hulp krijgen, bly'ken hier in Nederland verschillende hoge instan ties nog steeds niet verder te kunnen zien, dan tot de Moerdijk en zijn zy de mening toegedaan, dat een nationaal oorlogsmuseum in 't Zuiden en dan nog wel in deze hoek, nu een maal onmogelyk is. Verbeeld je zeg Nee dan maar in Amsterdam of den Haag, daar is immers zo hard ge vochten en alles kapot geschoten! Tevreden zijn ze ook niet over Venray, dat alle medewerking toe- _de, maar niets, letterlijk niets deed, terwyl door samenwerking toch zoveel voor deze vergeten hoek kan gedaan geworden. Maar dit laatste zal, hopen wij spoedig tot het verleden behoren, hierover later meer en misschien, dat door het eerste ministerie Beel.... je kunt immers nooit weten SCHOLING VAN BOUW VAKAKBEIDERS VOOlt DEN WEDEROPBOUW De eerste resultaten der nieuwe Rijkswerkplaats voor Vakont wikkeling te Venlo Zoals algemeen bekend, bestaat er sinds enige tijd te Venlo een Ry'ks- werkplaats voor Vakontwikkeling, waar jonge mannen van 18—30 jaar in de gelegenheid worden gesteld alsnog een vak te leren (voorlopig alleen nog timmeren en metselen), waarmede een belangrijke stap wordt gedaan in de richting van het oplos sen -der problemen rond het tekort aan arbeidskrachte.n voor den Weder opbouw van ons 'geteisterd gebied. Vanzelfsprekend hebben velen deze unieke kans welke hen hier geboden wordt met beide handen aangegrepen. Weliswaar is het momenteel geen kunst om zelfs als ONGEOEFENDE een tamelijk hoog loon te verdienen, doch voor hen, die beseften, 'dat uit eindelijk de GESCHOOLDE vakarbei der een hoger loon zal verdienen en BLIJVEN verdienen is de keuze niet mooilyk, temeer waar de tot stand- koming van de Wederopbouw absoluut onmogelyk .is zonder behoorlyk ge schoolde vaklieden. *Zy stappen dan ook over het bezwaar van de tijde lijke loonderving heen, hetgeen hen gemakkelijk wordt gemaakt, doordat zij op de Rijks werkplaats een z.g. loondervingsvergoeding ontvangen, welke varieert met de leeftijd van den deelnemer en wekelijks verhoogd kan worden met een prestatietoelage. Voor velen zal het bezwaarlijk zijn, dat Venlo voor hen zo ver af is ge legen; doch.de hieruit voortvloeiende reiskosten worden door de Rijkswerk plaats volledig vergoed, zodat ook dit bezwaar wordt ondervangen. Nu zijn wy dan zover gevorderd, dat de eerste groep metselaars de cursus heeft voltooid en in het vrije bedrijf zyn geplaatst, om daar hun scholing onder toezicht der Rykswerk- plaats in de praktijk verder door te zetten en te voltooien. Het ligt voor de hand dat velen van deze mensen aanvankelijk nog onwennig staan tegenover de sfeer van het bedryf en er zich dus niet zullen thuis voelen. De onwennigheid zal nog worden vermeerderd door de houding van werkbazen en arbeiders die aanvankelijk nogal terughoudend zullen staan tegenover de nieuwe scholingsmethode, zodat zij de nieuwe lingen in den beginne voortdurend gadeslaan en hun eerste werk zeer critisch zullen beoordelen, hetgeen trouwens op de Rijkswerkplaats ook steeds geschiedt. Zodoende zullen de eerste weken de prestaties hoogst waarschijnlijk bouwland bouwland huis, tuin bouwland bouwland bouwland bouwland bouwland bouwland bouwland bouwland bouwland bouwland bouwland fabr. gar. bouwl. bouwland huis, tuin huis, tuin, bouwl. 42.90 tuin 25.35 52.15 10.70 16.60 1G.40 15.80 7.75 7.70 14.30 13.30 9.40 75.90 5.- 5.- 37.30 41.40 11.40 29.31 22.70 6.65 35 52.15 10.70 pl.m. 10 10.40 15.80 C 6515 Gez. Haenraets, Venray C 6517 Haenraets H.A.,' Venray C 5369 Arts P.J.H., stucadoor C 6518 Roeffs G. J., Venray C 6246 v.d. Munckhof J.H.W., drukker C 6564 Wed. Verriet-Beyes, Deurne C 5463 idem C 6317 v.Lieshout-Vullings, Venray C 414S M. v. Cuyck—Kemps, Boxmeer C 6247 van Lierop H., Venray O 1160 Janssen J.H.B., Venray C 3049 idem C 3048 idem C 1162 Janssen P.C.G.J., Venray C 6525 Gebr. Laurensse, Venray g C 5434 Ver. „Volkshuisvesting" C 5168 Jacobs J.H.G. en kinderen C 5690 Maassen-Aarts Wed. W.H. C 6449 Berkens Wed. G. J. Aan J.G. v. Bergen en cons, is verkocht een afgep. ged. van C1650 later 6449 gr. pl.m. 4.50 a. C 5757 fam. -Jenneskens-Halmans-Pubben huis, tuin 8.— pl.m. 2. C 5756 Kuypers P. H., Venray huis, tuin 7.90 pl.m. 2.— C 4262 Claessens P.W.M. en cons. huis, gebouw, tuin 10.45 pl.m. 2.34 7.70 14.30 13.30 9.40 pl.m. 60.25 pl.m. 2.88 pl.m. 3.36 pl.m. 32.50 pl.m. 15.70 11.40 pl.m. 21.25 42.90 25.35 Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoedgevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat het besluit van 5 April 1946, No. 29, waarby de kermis in de kerk dorpen Merseio, Ysselsteyn en Oos trum met één dag is uitgebreid, door Gedeputeerde Staten van Limburg is goedgekeurd. Tengevolge van zeer ongediscipli neerd optreden van verschillende per sonen, is het den laatsten tyd enkele keeren voorgekomen, dat de gemeente eigendommen op schandelijke wyze worden toegetakeld, door het steken van buntwortels en hët snijden van heide. Hierdoor wordt op ernstige wijze in breuk gemaakt op het na tuurschoon en de eigendomsrechten. In verband hiermede brengen wy in herinnering van belanghebbenden, dat het verboden is zonder schrif telijke vergunning van Burgemeester en Wethouders, buntwortels te steken of heide te snijden op gemeente eigendommen. Togen overtreders zal proces-verbaal worden opgemaakt. Benoemd Als voorlopig Directeur van het Kerkelijk Zangkoor, is benoemd, de heer J. van Heyster. Mooie aanhouding Door de C.C.D. van Venray werd Dinsdag te Well, een vrachtauto aan gehouden, beladen met hooi, afkomstig uit Ede. De wagen bleek echter ook te vervoeren... de door de moffen zoo begeerde koffie, en niet minder dan 148 pond De vervoerder zou deze in Vlodrop over de grens brengen en hiervoor ontvangen... een nieuwe auto, waar voor hij de nummerplaat reeds by zich had. Voor de mannen van de C.C.D. een mooi succes Brandweerwedstrijdon te Venlo By de vorige week te Venlo ge houden Brandweerwedstrijden, -was Venray 4e met 250 punten, terwyl zij met twee dozen sigaren in de wacht sleepten als extra prijs voor de beste indruk. Werkplaats. Wanneer echter na deze periode de verhoudingen wat normaler worden en de nieuwelingen niet meer zo in het middelpunt van de belangstelling staan, zullen zy er beter „inkomen". Degenen, die de cursus verlaten, hebben immers alle handelingen, handgrepen en vaardigheden van het vak geleerd, zy zullen evenwel in tempo en routine achterstaan by de volleerde, in de praktijk volledig ge schoolde vakman, doch deze achter stand zal in de praktijk van het dagelijks werk spoedig zyn ingehaald. Wij zyn zeer benieuwd, of de in Venlo opgeleide metselaars aan de gestelde verwachtingen zullen beant woorden. Regelmatig voltooien deelnemers de cursus, regelmatig kunnen nieuwe cursisten worden geplaatst. De Weder opbouw heeft hen hard nodig. Voor aanmelding zie de advenientie lager zyn dan op de i elders in dit blad. „VERLOS ONS VAN DE MIJN£N"u Nieuwe ongevallen te Leunen Zaterdag werden de bewoners van Laagriebroek (Leunen) wederom op geschrikt door éen mijnontplofiing. .Ditmaal trof het noodlot twee Duit- schers die, belast met tractor en sny- rollen, een perceel weiland van den heer Litjens bewerkten. Ofschoon genoemd perceel reeds door de Duit- schers van mynen gezuiverd was, wilden hun kameraden de noodige voorzichtigheid in acht nemen, door een tweetal kabels aan 't stuurrad van den tractor te "bevestigen om zoodoende de tractor met rollen voor zich uit te sturen. Een van hen had het ongeluk op een myn, vermoedelijk een S-myn, te trappen. Deze kwam met een lievige knal tot explosie, zoodat beiden tegen den grond worden geslingerd en verwondingen opliepen. Nadat de ongelukkigen waren ver houden werden beiden naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Venray over gebracht. Dit is reeds de zevende noodlottige mynontploffing die hier voorvalt. By al deze ongevallen moesten 4 Engel- sche militairen, 1 Amerikaan en 2 landbouwers het leven laten. Verder vielen liierby verschillende gewonden 2 paarden werden op slag gedood en 4 karren werden totaal versplinterd. Is 't wonder dat de bewoners van Laagriebroek uitroepen: -Verlos ons van de mynen Inschrijvingen voor den bouw van 10 middenstandswoningen Op Dinsdag 28 Mei, werd aanbe steed het bouwen van 10 midden- denstandswoningen. De uitslag is als volgt H. Oudenhoven Lzn. f 160750.— Fr.C. van Seters, Venlo - 170000.— W. J. v. Bree, Someren 174000.- A. Tuminers, Weert 174330.— J.P.A. Nelissen, Haarlem 17^00.— W Thunnissen, Heemstede I 175600. F. Landsman, Amsterdam 176400.- Th. Waals, Asten 179000.- J. Verhoeven, Venray 179250.— Fa Slokker Kos Huizen 179500.— Bouwbureau „Paraat" Amsterdam 184850.— N.V.A'damsche Ballast Mij 18^848.— Gebr. Spee, Venray 'r 187160.— M. Meuleman, Heemstede 187200.— Fa. Haegens en Martens Horst 189078.— P. Lomann Zn. en v.d. Glas, Laren 189900.— C. Janssen en F.'Janssen, Venray - 191825.- Fa. Gebr. Verstralen Venray 192000.— Th. v.d. Anker, Grave n 201000.- Fa. Louwers, Uden 220000.- N.V. Bouw- Handel My Rotterdam - 222595.— De begroting was f 178628.- Tegen het einde deed Mr. Rieter, nog een beroep op het publiek om nu toch eens eindelijk het goed en de goederen, die niet van hun zyn, aan te géven by de politie. Hy noemde mensen, die nog spullen van anderen in hun huizen hebben, net zo'n grote „ploeiten" als de Duitse Falschirmjager, dat zyn moffen, maar hier bestelen Nederlanders, elkaar. Het is een schandaal aldus Mr. Rieter, dat de een aan de Communiebank ziet, dat de ander zyn spullen aan heeft, hoe er maar gestolen en ge roofd is en men nergens ook maai en ig bezwaar van heeft. Rechtbank Roermond A. R. koopman, oud 23 jaar te Venray, thans gedetineerd stond te recht terzake zware mishandeling van een dorpsgenoot dio hy op 3 Maart 1946 te Venray met een mes zoodanig letsel toebracht, dat daar door levensgevaar ontstond. Verdachte kroeg een woordenwisseling in een café met het slachtoffer over een Venraysche schoone, waarby liet zoo ver kwam, dat beiden 't café ver lieten en buiten slaags raakten. Ver dachte bekende te hebben geslagen doch ontkende een mes te hebben gebruikt. De Officier van Justitie eischte deswege tegen R., 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Uitspraak over 14 dagen. Uitspraak Tribunaal Yenlo Do 24-jarige M. J. K. uit Venray (die lid was van de N.S.B., de W.-A., monteur by de Luftwaffe on na Jan. 1945 bij het N.S.K.K. is geweest en in Venray met N.S.B.-lectuur heeft gecolporteerd) 2 jaar interneeringsstraf ingaande heden. Bovendien ontzetting uit het kiesrecht. Promotiewedstrijden Dinsdag ontvingen wy bericht, dat de loting voor de promotiewedstrijden heeft plaats gehad. Het programma ziet er uit als volgt 2e Pinsksterdag Venray Blerick, 23 Juni Lindeheuvel Venray, 30 Juni Venray Tegelen 7 Juli R.V.V. of Posterholt-Venray Wy geloven niet, dat Venray on tevreden behoeft te zyn over de uit slag van de loting, maar er zal duch tig aangepakt moeten worden, trainen en nog eens trainen en in de wed strijden zelf zal alles op alles gezet moeten worden. Wy zijn benieuwd... 518 (Sirene) 392 (Politie) of 380 (Conult. Brandweer) Rechtzitting in bet Gymnasium Maandag j.l. was er een zitting van de politierechter in het Gymnasium alhier en het waren ditmaal voor het merendeel beschuldigden van over de Maas. De officier van Justitie Mr. Rieter, gaf weer eenige wijze raad gevingen mee, op de hem bekende wyze. Zo waarschuwde hy het Ven- ravs publiek voor de hondenbelasting, hy kreeg daar teveel proces-verbalen van. Hy zou hiertegen zeer streng optreden en dreigde zelfs met gevan genisstraf. Let dus op Uw hondje. Bij een nog al duistere geschiedenis over een lap stof die gedurende de evacuatie in een ander huis zou zyn geevacueerd en die maar liefst 10 kg. boter gekost had, schoot Mr. Rieter, nog eens even uit zyn slof. over de zwart handel, waarby hy de winke liers het een en ander nogal fel ver weet. Intussen zou de lap stof nog verder onderzocht worden. NIEUWE BONNEN voor de 2e helft van de 6e periode (26 Mei tot en met 8 Juni) Bonkaarten KA, KB, KC ÖÖB 295 algem. 50 gram thee 296 algem. 250 gr. jam, stroop enz. 297 algem. 250 gr. zachte zeep C59 Reserve 1 ei Bonkaarten KF 606 373 BMV 125 gram boter Bonkaarten LA, LB, LC 606 A47 Melk 2 liter melk B47, C47 Melk 31/, liter melk 237 Aardappelen 2 kg. aardappelen Bon kaarten KI), KE C06 795 Algem. 250 gr. jam, stroop enz. 796 Algem. 250 gr. zachte zeep 797 Algem. 1 ei Bonkaarten KG 606 873 BMV 125 gram boter Bonkaarten LV> LE 606 D47, E47 Melk 6 liter melk '37 Aardappelen 1 kg. aardappelen Tabnkskaartcn enz. T30 2 rantsoenen tabaksartikelen V30 100 gr. choc, of suikerwerken X30 100 gr. choc, of suikerwerken Een snikerlooze periode Er bestaat dus kans, dat de voor ziening van het publiek met jam en andere producten op de jambon, ver snaperingen e.d. voorloopig niet te zeer zal stagneeren., Inle veri ngster m ij n kolenbonnen verlengd Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de termijn, binnen welken de aangewezen bonnen 60 B.V. en 61 B.V. der brandstoflenkaarten T 606 by de kolenhandelaren moeten worden ingeleverd, tot nader aankon diging is verlengd. VOEDSELBUREAU OIRLO Afrnsteringsgaas. Pluimveehouders welke op de toegewezen bonnen nog afrasteringsgaas ontvingen, gelieve zich nogmaals met de smeden in ver binding te stellen, welke hen alsnog kunnen voorzien. Rond *n mei k-affaire. Hetgeen de laatste dagen gespro' ken en gepubliceerd is omtrent de melkvoorziening ter plaatse, behoeft een grondige wijziging. 1) Toen de fusie tusschen de twee zuivelfabrieken totstand was geko men, heeft iemand van 't personeel der zuivelfabriek te Oostrum zich als zelfstandig melkslyter willen vesti gen, met medeneming van de klanten dezer fabriek. Dat de besturen er zich tegen verzet hebben, dat een zuster-coóperatle dezen venter van melk ging voorzien, was vanzelf sprekond. Alle zelfstandige melksly- ters zyn echter volkomen vry gelaten in hun keuze waar ze hun melk wilden betrekken. 2) Het verbod van het Bedrijf schap Zuivel, opgelegd aan de Zuivel fabriek te Broekhuizenvorst, om in Venray melk te leveren, is afgeko men zonder eenige bemoeiing onzer- zjjds. Dat dit verbod zou worden uitgevaardigd was vanzelfsprekend. Men stelle zich voor: Venray levert in opdracht van 't Bedrijfschap melk aan andere fabrieken, met name ook aan Broekhuizenvorst, waarvan het Bedrijfschap de vrachten betaalt en deze fabriek levert misschien dezelf de melk in Venray terug. Dit zou ook in stryd zyn met de tegenwoor dig nagestroefde ordening in het zakenleven. 3) Door do Zuivelfabriek „Venray" is via den Direct, van Oostrum moeite gedaan om melksltiter den Haan te bewegen, na de fusie de melk in Leunen te betrekken. Zonder resul taat. Hy kon en kan nog van stonde af zooveel melk betrekken als hy noodig heeft. 4) De melk van „Venray" zou minder goed zyn. Tot in Zuid-Lim burg stellen do melkinrichtingen po gingen in 't werk om via het Be drijfschap door Venray van melk te worden voorzien. Zou dat niet alleen zyn om do kwaliteit Duizenden personen gebruiken in Venray eiken dag deze melk, terwyl de omzet steeds toeneemt. 5) Er is gesproken over hongerloon. Iedere melkslijter en zoker iemand, die zitting heeft in 't bestuur v.d. Bond v. Melkhandelaren, weet dat de slytersraarges van boven af zijn vast gesteld en deze zyn o.i. wel zeer behoorlyk. Wy stellen 't zeer op prys in de gelegenheid te zijn gesteld de geheel verkeerde voorstelling van zaken recht te kunnen zetten en onstevens te kunnen rechtvaardigen inzake het verwyt, dat do Zuivelfabriek er de schuld van zou dragen, dat zoovelen enkele dagen van melkvoorziening verstoken zyn geweest. H. ASSELBERGHS, J. LOON EN, H. MULDER H. JANSSEN. DAT KAN ER NOG WEL BIJ Dat kan er nog wel by! Wat? zult ge vragen en dus weet U 't nog niet dat we met de pinksterdagen een mis sie faincy-fair hebben, op'de terreinen van het Gymnasium. De eerste Pink sterdag na het .paterslof en 2e Pink sterdag na de Parochiehoogmis tot half een en verder van 2 tot 'savonds 11 uur. 't Is zes jaar geleden, dat de laatste is gehouden. Tijdens de oorlog mocht zooiets niet, of 't moest zyn voor do „Winterhulp". Laten we evenwol daar maar niet meer overpraten.dat heeft ons toen ergenis genoeg bezorgd. Nu zyn we vry en onder die druk vandaan en kunnen gelukkig weer onz9 Missie-faincy-fair houden. Al is het nu juist nog geen voor-oorlogscbe, men zal er toch beslist verbaasd staan kijken van de honderde prijzen en prijsjes, die voor de verschillende attracties zyn bestemd. Vooral voel practische pryzen, prijzen waar men wat aan heeft en die in geen enkele winkel te koop zyn, zonder bon of toewijzing. Profiteert daarom van dezegelegen heid en komt zien... en offert voor de Missie. Zeventig paters Fanciscanen moeten uitgezonden worden naar hun aangewezen missiegebied. Dat kost duizenden en nog eens duizende guldens en wy inwoners van Venray en omstreken willen zeker het onze daartoe bijdragen om die missionarissen te heipon, door do faincy-fair te bezoeken. Er is ook 'n missietent aanwezig. Ge zult uw oogen uitkijken voor wat ge op deze faincy- fair te zien krygt en alles zoo goed koop. Wat ge trekt of loot of op 'n andere manier verdient in de vele stands, overtreft verre weg de waarde van uw dubbeltje of kwartje, dat go besteedt. 'n Bezoek aan deze Missie-faincy fair zal uw verwachtingen verre over treffen en ge zult moeten zeggen: „dat kan er nog wel by" en mag er zijn. DERDE ORDE-INTERNAAT VOOR MEISJE Bij het nieuwe cursusjaar In Septembaar 1945 heeft de Cen trale leiding der Franciscaanse Derde Orde te Brummen in samenwerking met de Katholieke Actie een inter naat geopend voor meisjes-Tertiarissen De vorming, die daar gedurende een vol schooljaar gegeven wordt is aller eerst van religieuse aard en niet zonder redenrondom ons zien we zovele meisjes, die na kortere of langere tijd een ideele taak als hulp in do huishouding, sociale werksters, verpleegster, kinderverzorgsters e.d. niet meer aan konden. Hoe dit komt? In meer dan 90 pet. van de gevallen, miste zij het noodzakelijk element van een diep geestelijk leven. Zii hebben hun ideaal niet gevestigd, niot vast geankerd in Gods liefde en daarom waren zy niet tegen de moeilijkheden van hun roeping opge wassen. Dit te kort aan geestelijke energie voor een ideale roeping doet zich het pijnlijkste gevoelen in het gezin waar het meisje verleerde de schoonheid van het dienen, do luister van het huishoudelijk werk. 1 Waar de moeder van het grote gezin tevergeefs uitziet naar de ancilla, die stil als de kleine Maagd van Nazareth door haar woning gaat en het zwaarste werk met voorliefde zoekt. In dat ernstig tekort wil dit internaat helpen voorzien. Daarom wordt hun in dit jaar allereerst geleerd midden in de wereld te leven als een geestelijke mens en wel in Franciscaanse geest. Zo wil de Dorde Orr.e zijn waar devolle bijdrage leveren tot oplossing van het gezinsprobleem. Ook andere groeperingen van meis- es Tertiarissen onderwijzeressen, erpleegsters, meisjesstudenten, maat schappelijke werksters ea. kunnen op huize .Schoonaorde" een geestelijke vorming in Franciscaanse geest ont vangen, hetzy yoor kortere of langere tyd, in weekonden etc.

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1