WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN FUSIE der Zuivelfabrieken VENRAY en OOSTRUM. Waarschuwing Waarom K.A.J. Zaterdag 18 Mei 1946 No* 20 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 23 Venray Telefoon 512 Giro 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct p. 3 m.m. minimum fl 1.00 Abonnementsprijs voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 p. kwart bij vooruitbct. Losse nos. IC cl De coöperatieve verwerking van de melk in betrekkelijk kleine hand kracht-fabriek en, in bijna ieder dorpjo oprijzend, was voor een 50-tal jaren terug een van de eerste vormen van gezamenlijk optreden in den kring der landbouwers. Het beteokende een groote verbetering in technisch op zicht. Immers niet iedere boerin verstond do kunst om goede boter te maken even goed. En in de fabriek doden wat meer onderlegden, waarvan som migen later tot kundige vaklieden uitgroeiden, het werk. Een betere opbrengst en een beter product waren de goede gevolgen. Het was boven dien voor den hardwerkenden, erg sober beloonden boerenstand, een uitermate groot voordeel, dat de boter gezamenlijk werd verkocht en aan contant geld werd uitbetaald. Voordien geschiedde de aflevering van de zelf geproduceerde boter meest al in de winkels met practisch ge dwongen winkelnering, zodat weinig of geen geld ouder de mensen kwam. Nu werd de boer meer onafhankelijk, wat zowel de landbouwersstand als den bonafiden winkelier ten goede kwam. In dienzelfden tijd brachten ook de coöperatieve eierverenigingen veel contant geld onder het publiek. De technische verwerking der melk werd steeds verbeterd. Resultaten van wetenschappelijk onderzoek en ook ervaringen elders, vooral die in Dene marken, welk land op dit gebied aan do spits stond, vonden toepassing. Om al 't nieuwo en 't betere goed te doen slagen, waren grotere en duurdere werktuigen nodig, werd de oprichting van grotere stoomzuivelfabrioken in de plaats van handkrachtfabriekjes noodzakelijk. Deze kleine plaatselijke fabriekjes, vroeger als paddestoelen uit den grond gerezen, gingen in een later stadium weer even snel ver dwijnen. Het trof de leden en inwo ners van een dorp of gehucht vaak eyen pijnlijk, als ze hun .fabriekje, wat zooveel voordeelen had opge bracht, zagen verdwijnen. Maar het betere moest toch komen in de plaats van het goede. En de inderdaad betere uitkomsten, verkregen in de grotere stoomzuivelfabrieken, toonden zich weldra in de 14-daagsche geldzakjes, aan de landbouwers uitgereikt. De veehouderij, werd beter loonezrd en de veeverbetering deed de rest. Het ge heel werd een betrekkelyk stevige pijler voor de welvaart yan den boerenstand. In Venray waren twee stoomzuivel fabrieken ontstaan; doordat de leden der omliggende fabriekjes niet direct allen tot opheffing hunner inrichtin gen konden besluiten, geschiedde dit in twee stappen. Beide fabrieken hebben tot grote tevredenheid der leden gewerkt en zijn 'n zegen voor de streek geweest. De fabriek van Venray was ruim dubbel zo groot als die te Oostrum, de eerste venyerkte in de topjaren bijna 7 millioenkg. melk per jaar, de tweede ruim 3 millioen. 0 Zolang de verwerking tot boter de hoofdzaak bleef, bood ieder der beide fabrieken aan de leden hun eigenaar dige voordelen, gevolgen van ver schillende omstandigheden en opvat tingen van bestuursbeleid. Sinds echter den vloed van boter in ons land bepaald overtollig wera en het overschot aan afbraak prijzen moest worden geëxporteerd, diende 't roer te worden gewend en werd meer toe gelegd op verwerking der melk tot ook andere producton, zooals karne- melksche pap, gesteriliseerde melk, melkpoeder, chocomel, ijsco enz. Ook werd het doorleveren der molk voor consumptie in verder afgelegen steden door het betere vervoer mogelijk en bleek ook steels beter loonend. Dit betekende echter, dat procents gewyze minder ondermelk en karne melk ken worden teruggeleverd aan de melkleverende boeren, die deze afvalproducten voor hun veestapel niet allen even graag misten. Dit vooral kon aan eon grotere fabriek, "zonder al te grote, schokkende ver schillen beter geregeld worden dan aan een kleinere. Tevens konden de aanschaffingskosten der nodige, mo derne, vrij dure apparaten ovor een groteien omzet voordeeliger worden omgeslagen en bracht de noodzakelijke uitbreiding, per koe, niet zooveel risi co medo. Een zestal jaren geleden werd dan ook overwogeif van beide fabrieken één nog grotere te maken, 't Voor stel kwam op het juiste moment, aangezien de zeer gewaardeerde Di recteur van Oostrum zijn dienst met pensioen moest gaan verlaten. De leden van Oostrum bleken echter zeer gehecht aan hun eigen coöperatie, die hun inderdaad groote voordeelen had gebracht. Hoewel het voorstel tot samenvoegen der beide fabrieken noga! doorslaandov voordeelen in uit zicht stelde en nog grootere perspec tieven opende, het werd met 2 derde meerderheid afgewezen. Het bestuur der fabriek te Oostrum heeft daarna steeds dén uitdrukke- 1 ijken wens der leden, hun eigen coöperatie te "behouden, ten volle gerespecteerd; het besluit naar eigen wensch te nemen, was-trouwens liet goed recht der leden. Toen het Bedrijfschap Zuivel onder de oorlogsjaren van de macht, dooi den Duitschen bezetter toegeschoven, gebruik wilde maken om do fabrie ken samen te voegen, hield 't bestuur aan 't behoud der'eigen fabriek vast. Ook Venray wenste geen voordeelen, uit dien hoek toegewaaid. Na de bevrijding bobben beide fa brieken elkaar reeds de hand gereikt tot het gezamenlijk verwerken der melk van do weinige, na plundering der Duitsche horden, overgebleven koeien. Zulks echter niet in hoofd zaak om 't voordeel der leden, die de melk wel ieder in eigen omgeving konden plaatsen, doch omwille van ieen redelijke verdeoling onder de ge- heele bevolking. Deze uiteraard dure aanvoer en verwerking van dit be trekkelijk klein kwantum melk, achtte men de vervulling van een socialen plicht door onze boeren tegenover de burgerij, welke maatregef echter veel geld beeft gekost. De eerste maand leverde de togenover do behoefte toch nog veel te geringen aanvoer oen verlies op van bijna 10 ct. p. 1. melk. Het Rijk zegde later wel zoo onge veer zekere vergoeding toe, toch het is er nog steeds niet van gekomen en de beide fabrieken slaagden erin, het verlies naar vooraf vastgestelde normen eerlijk te deelen. Zoodra echter Oostrum weer een behoorlijk kwantum melk aangevoerd kreeg en de fabriek enigszins was opgeknapt, pakte men aan en begon zelf te draaien, gedachtig den vroeger uitgesproken wilderleuen. Zelfs werd de melk van Bergen en Vierlingsbeek in den afgelopen winter mede ver werkt, om deze zusterverenigingen te helpen en ook om de onkosten te drukken. Dit lukte betrekkelijk, docli Venray kreeg een steeds grooteren voorsprong in de uitbetaling, gevolgen van des kundig beleid, prima inrichting, groo teren aanvoer, dus lagere onkosten. Ook bleek nu pas welk een verschil •het gaf", dat de fabriek van Venray ■in zijn inrichting zoo goed als niet was getroffen. Intifssen zat 't bestuur van Oos trum niet stil en beraamde plannen tot opbouw. Spoedig bleek echter uit I tal van deskundige adviezen eenparig dat men van de zwaar getroffen fa briek met dito inrichting niets goeds meer tq verwachten had. Na ryp beraad bleef slechts één uitweg over: nieuwbouw van een moderne fabriek met even moderne inrichting. Dan pas was de verwerking der melk tot allerlei veel meer opbren gende producten mogelijk- Eep.zuivere boterfabriek is uit den tijd Echter bleek 't vergif in den staart te zitten: de nieuwe inrichting zou f 265.000 kosten: de fabriek f 100.000 en de inrichting f 165.000. Wel was de heele zaak hoog noeg verzekerd tegen molest, doch blijkens gedane schattingen kan met vrij groote zekerheid worden aange nomen, dat, met de bestaande, rond. f 260.000 schuld moest worden aan gegaan, wat een verhooging van on kosten mede zou brengen van 70 ct. per 100 kilo melk. Het bestuur besloot nu in het welbegrepen belang der leden met het bestuur van Venray in overleg te treden. Dit nam een'breed stand punt in, begreep dat fusie tussen beide coöperaties beiden sterker zou maken, hoewel het voordeel aan de zijde van de leden van Oostrum veel grooter is. Eon commissie van des kundigen begrootte het directe voor deel voor de leden van Venray echter nog, door het uitsparen van onkosten wegens den grooteren omzet, op min stens 26 ct. per 100 kilo melk of rond f S per koe en per jaar. Voorde leden van Oostrum zijn de voordeelen heel veel grooter, nl. rond f 1.40 per 100 kg. melk of f 40 per koe en per jaar. Na openhartige uiteenzetting van voorzitter Loonen, gedocumenteerde toelichting van den heer Peters, na mens do commissie bovenbedoeld en vooral ook na 't grondig advies van directeur Janssen, die tegen eigenbe lang in zijn leden het beste raadde, besloot de ledenvergadering van Oos trum j.l. Zondag met op 4 na alge mene stemmen tot fusie met Venray over te gaan, nadat verzekerd was, dat voor bet personeel een billijke schaderegeling was getroffen en na dat den heer Derks, voorzitter L.L.T.B., eveneens* had aangespoord gerust den gftoten zet te wagen. Groote perspectieven openen zich nu Als- de leden van Venray ook huilstem aan de samenvoeging geven, heeft Venray een fabriek, die reeds thans ongeveer zooveel omzet heeft, als vroeger op een hoogtepunt het geval was. Het is dan ook uit een oogpunt van voordeelige verwerking al zoo heel erg niet meer, als 't ook nog wat duurt - wat trouwens om verschillende redenen onvipnydelyk is alvorens weer hetzelfde aantal koeien kan gehouden, gevoederd en bewerkt worden als vroeger. En do aangroei van de zyde der Peelont- ginningen kan met do hedendaagsche capac toit best worden opgevangen. Als de bezittingen van Oostrum zijii te gelde gemaakt en Venray een be trekkelijk kleine, bijna gereedstaande uitbreiding aan de inrichting aan brengt, staat de hypermoderne fabriek ervoor: practisch zonuer schuld. De groote aanvoer maakt verwerking tot allerlei producten* kaas niet uitge sloten, mogelijk. Aan de deskundigheid van de lei ding zal hot niet ontbreken; dat bewees het verleden Onder Gods onmisbaren zegen krijgt Venray een fabriek, zooals er in 't Zuiden des lands nauwelijks een tweede te vinden is p. Waakzaamheid ter voorkoming van boscli- en heidebranden. Burgemeester en Wethouders van Venray achten het noodzakelijk nog eens aan te sporen tot de meest mo gelijke waakzaamheid met betrekking tot het voorkomen en blusschen van bosch- en heidebranden. De aandacht zij daarom andermaal gevestigd op het navolgende: ie. Het is bekend, dat by een ver blijf in de bosschen en de heide, by droog weer en speciaal in het warm jaargetijde de minste onachtzaamheid do grootste nadeelige gevolgen kan hebben. Het wegwerpen van een nog brandende lucifer, of" van een oindje sigaar of het wegvliegen van vonken van sigaar of pijp, schijnbaar van geen beteekenis, kan brand doen ontstaan jen aldus een strafbaar feit opleveren volgens artikel 429 van 't Wetb. v. Strafr., waar o.m. een straf van 14 dagen hechtenis of f 100 boete wordt bedreigd tegen dengene, die door ge brek aan de noodige omzichtigheid of voorzorg gevaar voor bosch-, heide- helm-, gras- en veenbrand doet ont staan. Het strafbaar feit is ook reeds aanwezig door onvoorzichtigheid met vuur, ook zonder dat nog brand ont staat. liet rooken in de bossclien en licht brandbare heide is dus in het algemeen absoluut verboden, terwijl ook ten stre'ngste verboden is bet, om welkereden dan ook, zonder ver dunning van 't bevoegde gezag, aan leggen van vuur in of inde nabijheid van bosschen en heide, hetwelk steeds direct, dus ook al zonder dat brand ontstaat, strafbaar is, volgens hetzelf de art. 429, dat verbiedt op straffe van 14 dagen hechtenis of f 100 boete het aanleggen, voeden of onderhou den van een vuur op zoo korten af stand van gebouwen of goederen, dat daardoor brandgevaar kan ontstaan. In dit verband wordt er nog mot den meesten nadruk op gewezen, dat kinderen niet zonder toezicht in de bosschen of heide mogen verblijven aangezien de ervaring leert, dat do jeugd zich gaarne onledig houdt met het spelen met vuur. of het doen ont staan van kleine branden, waarvan vaak de gevolgen niet zyn te over zien. Dringend maüen wy ae ouders en verzorgers aan, in deze hunne groote verantwoordelijkheid wel te beseften. 2. Wanneer een bosch- of heidebrand ontstaan is, moet degene, die zulks het eerst ziet, er voor zorgen, dat daarvan terstond kennis worde ge geven bij don Burgemeester of by de politie, opdat onverwijld maatregelen kunnen worden genomen om den brand in zijn voortgang zooveel mo gelijk te stuiten. Verbod van loopen in bosschen. De Burgemeester van Venray brengt nogmaals ter algemeene kennis, dat het, met 't oog op 't groote brandge vaar, verboden is in de gemeente- bosschen zich -op te houden. Aan de bosschen zyn plaatjes aan gebracht „Verboden toegang". Aan dit verbod zal streng de hand worden gehouden en by overtreding onmiddellijk proces-verbaal wore"en opgemaakt. Tegen degenen, die de geplaatste bordjes mochten verwijderen, ver plaatsen of beschadigen, zal met strengheid worden opgetreden. Verbod van rooken. De Burgemeester van Venray her innert de ingezetenen aan het besluit van Burgemeester en Wethouders dd. 11 Juni 1925, waarby ingevolge het bepaalde by art. 429 sub 4 van liet Wetb. v. Strafr. isverboden 't Rooken in alle bosschen. veen-, turf- en hei degronden en tot opeen afstand van 10 meter op alle daardoor, daarin, daarlangs of daarbij gelegen wegen, voetpaden of open plaatsen of ter reinen. Dit besluit is op de wyze be doeld in art. 203 der Gemeentewet, denzelfden dag afgekondigd en on- middelyk in werking getreden. Aan dit besluit zal zeer streng de hand worden gehouden en by over treding onmiddellijk procesvorbaal worden opgemaakt. Veel schrijft nierrover wederopbouw en men kettert er op. Op lonen en het trage tempo en zo. Men praat over hark en z'n aangelegenheden, kortom over alles wat een normaal mens actueel noemt. Er zijn ook reeds stommen opge gaan, over het te kort aan amuse ment. Wy zyn natuurlijk de laatsten die onze jongens dit misgunnen, aan gezien wo dan tegen ons eigen prin cipe's zouden spreken. En wel om de doodgewone rede, dat wy zelf ook by do jongeren behoren. Maar onder meer wordt er met al dat geschrijf te weinig aan de belangen van de jeugd gewerkt en wel vooral aan de belangen van de werkende jeugd. Een paar maanden na de evacuatie waren wy reeds bezig met de opbouw van de R.K. Jonge werkman met als hoofd onze aalmoezenier. Doch door de bisschoppen is die overgegaan in de Katholieke arbeiders jeugd. Wanneer we moesten publiceeren, het aantal leden welke deze vereniging nu telt, zouden we een zeer droevig figuur slaan. Waar ligt nu de oorzaak Ligt het aan 't non-actief van het bestuur of aan een eventuele tegenwerking van een of ander. Neen, de oorzaak ligt alleen .bij de passiviteit van de ouders en de interesseloosheid van do jongeren. Herhaaldelijk wordt er op gewezen op de verantwoordelijkheid van de ouders, togenover do -kinderen, als het niet zo diep treurig was, zou men er mee lachen, dat wy jongeren, de ouders op het zelfde moeten wijzen in verband tot de jeugd. „Stands organisatie". Het zegt toch wel iets, dat overal in Limburg, op plaatsen die aanspraak kunnen maken op stad of stadje, de K.A.J. veilig bloeit, en een groot aantal leden telt. Terwijl in Venray wel gedacht wordt aan voetbalteam en sportclub on dergelijke vereenigingen, maar absoluut blind schijnt te zyn, voor "t feit, dat voor een gezonde en vooruit strevende jeugd, een „stands- organisatie" absoluut onontbeerlijk is. Hier willen wy niet alleen een ver wijt maken op do ouders, neen, wij bedoelen hierbij ook alle diverse vak verenigingen en de standsorganisatie hier ter plaatse, de patroons en kortom eenieder die verantwoordelijk is voor de jeugd. Doch ook de jongeren zelf on vooral zy, die zich man noemen, •moet by zichzelf voelen, als dat ze er als het ware voor spek on bonen by lopen. 'Als het zo doorgaat is er by do jeugd geen greintje verantwoordelijk heids gevoel meer over. Wanneer we nu by een standsorganisatie of zoiets. Wy, jongeren, worden ons dan be wust," dat de maatschappij ons niet kan missen. Dat wy een roeping te vervullen hebben, waarby we niet mogen falen. Nu is alles stuk, kapot en ge havend, dit zal w.eor op 't oude terug gebracht moeten worden. Wie zal daar het grootste aandeel in hebben? Wy, de jongeren onder ons, zyn er velen, die tijdens de oorlog onder duiker waren en nu menen, dat ze er zijn. Neen jongens, wy beginnen nu pas. Wy komen vandaag of morgen te staan, links tegen rechts, wy willen strijden, maar wat is een soldaat zonder wapen. En wat kunnen wy, als >vij geestelijk niet getraind zijn, tegen het lage raffirecement van hen die nu reeds'bezig zyn, onze jeugd in de steden te veigiftigen. Als do twee strijd komt en dat doet hy ontegen zeggelijk, moeten wy Katholieke jeugd sterk staan. Daarom doen wy een beroep op allen in Venray om onzepropaganda- vergadering op 21 Mei a.s. in de zaal van de Zwaan, te doen slagen. De heer J. Roos, uit Venlo, zal een spreekbeurt houden en nog eens dui delijk uiteen zetten, wat de K.A.J. is en doet voorde maatschappij. Hen fierheid en geestelijk bij te brongen. Dus ouders laat Uw jongen niet langs de straat slenteren, maar dring er op aan, dat ze lid worden van de jeugd-standsorganisatie K.A.J. Wij verwachten alle jongens van van 17 tot 25 jaar, Dinsdag 21 Mei 's avonds om 8 uur in hotel de Zwaan. HET BESTUUR" INGEZONDEN. volkomen gezond Werkte ik zelf niet hard genoeg, of eischto ik te veel personeel, of was ik ook overigens niet zuinig genoeg voor de gemeente En wat nu mijn houding en gedragingen tydens de bezetting betreft, waaruitkunnen door bewyzen gestaafde conclusies worden getrokken, dat ik geen goed vader lander zou zyn geweest Schoof ik ooit verantwoordelijkheid van my af, of trachtte ik die op anderen af te wentelen en hun voor deeventueele gevolgen te doen opdraaien? Is ooit iemand van hen - on dat waren er velen die by my kwamen om hulp tegen de maatregelen van den bezetter, als onderduikers, krijgs gevangenen, met uitzending naar Duitschland bedreigden, of voor vrij making van door den bezetter gevan gen genomen of waarvoor of hoo dan ook, vergeefs geko.men? Stond my'n deur, niet alleen op het Raadhuis, maar ook thuis in mijn vrije avonden, Zondagen, niet steeds voor iedereen, ryk of arm, open en heb ik niet ge holpen, waar en zooveel ik kon Heb ik voor Venray niet gered en behouden voorzoover het van my of mode van my afhing wat. te redden en te behouden was Heb ik bewust ooit ieis gedaan, wat niet in het belang der gomeen- schap was of iets niet gedaan, wat ik doen kon en waarmede het het moenschapsbelang gebaat was? Ileb ik ooit daarbij blijken gegeven van minder goede vaderlandsliefde, of heb ik ooit daarbij eigenbelang ge zocht En heb ik in my'n secretaris ambt, dus terwillo van do gemoento en haar bevolking, niet vele moeilijk heden en bedreigingen van de zijde der Duitschers gehad en groote ge- varen voor my en my'n gezin geris keerd en getrotseerd Laat ze opkomen, de velen, die ge tuigen kunnen, wat ik voor hen ge daan heb. Laat ze opkomen, degenen, die het tegendeel kunnen bewijzen. Weet gij wel, inwoners van Venray, wat U op de meest kritieko dagen van de gehoele bezettingstijd, 7 en 8 September 1944, boven het. hoofd heeft gehangen? En weöt gy dan ook, dat gy liet grootendeels aan my hebt te danken, dat toen de dreigende ramp van Venray is afgewend? Ik vraag daarvoor geen dank, want bet was eenvoudig mijn plicht voor U allen op te komen, maar wél ben ik er trotsch op dit toen, als steeds, vol komen eerlyk te hebben gedaan en zonder prijsgeving van ook maar een atoom van den door iny als wél begrepen gevoelden plicht van goed Nederlander. Wél vraag ik daarvoor Uw waardeering, zooals ik dio ook van de Overheid na .de bevrijding verwacht had. Had, achteraf bekeken, wellicht een of ander eens anders of beter ge kund, bedenkt, dan, dat niemand vol maakt is en dit iedereen, dio werkt (en ik heb heel *eel moeten doen en soms onder jagende en zenuwwek- omstandigheden) overkomt. gevraagd. ♦Ik hoop echter, dat ik nog eens op andore wyze gelegenheid za! kun nen vinden, om de Venrayscho bevol king de waarheid en de geheele waar heid, omtrent hetgeen zich te mijnen aanzien heeft afgespeeld, to doen zien. En mocht iemand er nu al belang in stellen, hy zal mij een genoegen doen door bij my do uiteenzetting, zooals die door my op schrift is ge steld en, waarby alles naar volkomen objectiviteit en onverbloemd is be handeld, te komen inzien. Ik behoef, gelukkig, niets te verbergen en voor niets of niemand onder de tafel to kruipen. Na hier openlijk dank gebracht te hebben voor do tallooze en spontane sympathiebetuigingen, welke ik van do Venraysche bevolking in vrijwel haar geheelen omvang en in al haar lagen heb mogen' ondervinden en nog steeds ondervind, eindie ik, daokend ook den Uitgever van Peol en Maas, voor de verleende gastvrijheid, A.F.M. VAN HAAREN, Schoolstraat 36 Venray. Nu blijkbaar iedereen in Venray uit vraag 3 van het ingezonden stuk van „Observer", in Peel en Maas van 27 April, (ik was dat niet en heb daar voor dus niet de verantwoordelyk- heid) heeft opgemaakt, dat daar m ij n geval zal zyn bedoeld, wil ik nu zelf naar aanleiding daarvan het volgende schrijven. Dat er met slijk op my is gewor pen al bevuilt ook, volgens liet spreekwoord degene, die met slyk gooit, het eerst zichzelf is wel overduidelijk gebleken, want anders had men my niet een behandeling I kende doen ondergaan, zpo grievend en zooMaar willens en wetens heb ik nooit beneden alle peil, dat zelfs het oud-iets gedaan, wat niet in het belang illegaal weekblad „De Zwyger", in der gemeente on haar bevolking was, een artikel „Uit de Stratosfeer", er [nooit iemand te kort gedaan of min de hoogste afkeuring over uitsprak. der goed behandeld of niet voor hem Let wel, ik doel hier niet op de be- gedaan, wat ik kon, al boekte ik handeling vanwege do Marechaussee uiteraard wel eens teleurstelling, of door de plaatselijke Zuiverings- waaronder ik dan zelf nog het meesto commissie, want deze waren volkomen leed. correct en/ik ben bly, dat my hier de Welke myn vyanden zyn, welke gelegenheid wordt geboden dit ^te machtige invloeden zy hebben kunnen verklaren. aanwenden en welke middelen zy Er is omtrent my op een gruwelijke hebben gebruikt en uit welke over man ier geroddeld en allerlei -leugens wegingen en met welke bybedoelin- en laster verspreid. Wanneer ook gen, om ondanks dat alles, hun doel, maar een klein gedeelte daarvan waar mij te treffen, te bereiken,' het ismii was geweest - en het is heuschwel niet met zekerheid t*aen|5< degelijk onderzocht dan ware my zware vecum^- -«aarin door de on-U zeker, zooals nu, geen eervol grypen uuè Ae v0.0}'^eul l.l.e ontslag met toekenning van wacht- zy zulk een resultaat hebben gehad, geld, ten lastê der gemeente verleend, j al hadden zij ongetwijfeld meer sue- Er is zelfs geraakt aan mijn politieke ces van hun actie verwacht. En vooral betrouwbaarheid en ook deze is dien- j ook- vlugger, zoo b.v. onmiddellijk tengevolge zwaar getoetst aan del na de bevrijding of zeker althans feiten en omstandigheden en was deze vóór de bevrijding van het Noorden, inderdaad niet zuiver bevonden, dan nietwaar? Dictum sapienti sat of in zoude ongetwijfeld op my een der in goed Nederlandsch, een goed ver- straffen van het Zuiveringsbesluit staander heeft maar een half woord 1945 zyn toegepast. noodig. Wel is alle, ook do meest elementaire Het is allerminst niy'n bedoeling objectiviteit bij de aanklacht over het en dit verklaar ik hier uitdrukkelijk hoofd gezien. Als er fouten in Vènray - en ik geloof ook niet, dat het in zyn gemaakt, die tot een aanklacht de bedoeling van „Observer" heeft konden leiden, ben ik dan de eenige gelegen, al heeft de G.O.I.W. liet geweest in Venray, die zoodanige blijkbaar zoo opgevat, om eenig ver- fouten zou hebben gemaakt? Als ik wijt aan dio gemeenschap als zoo niet zuiver was op de graad, waren danig te maken. Door de plaatselijke dan alle anderen hier met den- Zuiveringscommissie, die in meerder- zelfden maatstaf gemeten - wél heid uit oud-illegalen en naar ik meen volkomen zuiver? Maar mag dan als ook leden van de G.O.I.W bestaat, is criterium voor het al dan niet in last myn geval, zooals gezegd, volkomen brengen uitsluitend gelden, het al correct en naar myn overtuiging ook dan niet zyn aangebracht, dus het-al volkomen oerlyk behandeld. Aan ver- dan niet hebben van vijanden, die schillende oud-illegalen, waarvan ik liet op je gemunt hebben? Is dat van stonde af tydens de bezetting al objectiviteit, is dat rechtvaardigheid? wist, wat zy voor do goede zaak En hebben de aanklagers zich enkel deden, bewaar ik de meest respec- en alleen en zuiver on uitsluitend tueuso herinneringen. Verschillende laten leiden door pure vaderlands- oud-illegalen, lid of geen lid dor liefde? Waren er géén bijmotieven? G.O.I.W., hebben onomwonden hun If ben er heilig van overtuigd, dat, afkeuring uitgesproken over hetgeen als de Centrale Commissie en de Mi- my is aangedaan en de manier waar- nister volkomen eerlyk, volledig en op ik ben behandeld. En als achter objectief, omtrent my en al mijn ge- af eens blijkt, dat door een of ander dragingen waren ingelicht, dus als orgaan of persoon in overheidsver- er niet „achterom" tegen my was band eens wat overhaast is gehandeld gewerkt. of als ik en de of. dat er oen achteraf ook door hon door my opgegeven getuigen eens zelf betreurde font is be waren gehooid door die Centrale gaan, zooals de G.O.I.W. zelf erkent Commissie resp. den Minister, zooals in het geval Gillis, dan zal ik. dio door mjj verwacht was, ik zeker nog weet, hoo snel er soms beslist of go- op mijn plaats op het Raadhuis had liandeld moest worden in het alge- gezeten, een plaats, dio ik gedurende meen belang, niet alleen tijdens, maar by na 30 jaren eervol ik zeg het ook nog na de bezetting en hoe zol- met trots - heb bezet. Aldus heb ik den rijp beraad of overleg met an- ook ter konnis gebrast van- H. M. deren dus een bezonken oordeel mo- de Koningin. gelyk was, de eerste zyn om dat te Heb ik dan waarlijk zoo misdaan? begrijpen en te vergeter.. De boste jWa% ik dan inderdaad geen goed stuurlui staan nog altijd aan wal.La 1 secretaris van Venray? Was ik - critique est aisée, mais l'art est om eens even buiten de kwestie te difficile. gaan - niet voldoende vakkundig, ik moet eindigen. Een volledige stond myn secretarie niet goed aan- uiteenzetting van myn geval in zyn geschreven? Een informatie op de geheelen omvang zou een geheel num- provinciale griffie zal U het tegen- mer van Peel en Maas en meer nog deel doen zien. Was het financieel vragen en dat zal do uitgever mij wel beheer der gemeente, voorzoover dit niet toestaan. Nu reeds heb ik to voel van my of myn adviezen afhing, niet van zyn toch al beperkte plaatsruimte In -aansluiting op 't artikel, dat Observer plaatste in Peel en Maas van 27 April j.l.. wil ik even memo- reeren, "t geen in dio zware weken, die Venray doormaakte, is verzet, juist door de personen, als Observer bedoelt en die, hierin ben ik het met Observer eens, niet verdienen met modderfgesmeten te worden. Velen zullen nooit weten, hoe er in die Uid, juist door dezo menschen, als er werkten by de blokplocgen en later by de Hark, met de door velen beschimpte Dr. Hoyirig aan 't hoofd, arbeid verricht is, dio dogenen, die zoo graag fitten en critiek uitoefenen, stellig niet aangekund hadden. Dat dit uiterst zware weken waren, bleek wel uit het feit, dat er van de 30 leden der brandweer, er slechts drie op hun post waren, toen hulp liet meesto noodig bleek. Dan, wie zorgde voor voedsel, in zooverre dit te bemachtigen was? Wie vervoerde de zwaargewonden en dooden, wie verbond hun kwetsuren, vaak onder moordend granaatvuur en verricht met uiterste doodsverachting, want, geloof niot, dat het meeviel, om onder zulk oorlogsgeweld telkens en telkens weer paraat te zyn. Neen, onze Geestelijken, Doctoren, leden der blokploegén en -enkele anderen hebben hun plicht vrijwillig op zich genomen en volbracht, zoover dit mogelijk was. Als dank behoorde hen enkel maar hulde en lof te wor den betuigd - niet, dat liier op gestaan wordt door een hunner, vol strekt nietdoch, en dit is wel 't droevigste van alles, tegenwerking, ergerlijke, unfaire, ontoelaatbare prak tijken worden uitgeoefend door per sonen, die thans, nu gevaar is gewe ken, veilig en safe achter hun bureau's zitten en niets beters weten en kunnen, dan deze flinke werkers dwarsboomen. Dat is nu al hot loon voor hun onbaatzuchtig werk. Hopelyk draagt dit or toe by, om dergelijke werkzaamheden voorgood den kop in te drukken, opdat aan menschen, die 't verdienen, in de toekomst, beter er> daadwerkelijker hulp wordt verleend. een lid v.d. Blokploeg. J. V. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. AanaooS^gavond 8 uur tot Maan- AangesD.t 8 uur Dr. VERCAÜTEREN Alléén voor spoedgevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Dritsche onderscheiding Naar wij vernemen, is kapitein C van Kemenade, medo voor het vele verdienstelijke werk in de moeilijke en bange oorlogsdagen van October 1944 en daarna, door Z.M. do Koning van Engeland, begiftigd met do „Order of the British Empire". Het zal met trotsch en voldoening zyn, dat de mannen van de Orde Dienst en hun Commandant, op deze Koninklijke erkenning van hun diensten neerzien. GEVONDEN Een lage jongensschoen, bij M. Ver meulen, Oostrum C 23; eon ring met sleutels, by" H. Kessels, Overl.weg47; Inlegvel van stamkaart, by IJ. J- Jatissen, Oostrum D 25; Blauwe werk. kiel on 1 busje doperwten, by B. Fransen. Veldstraat 11; Een prys ge marmerde vulpen, marechaussee kazerne. Oostrum, Oirlo en Castenray opgelet! By de dienstregeling der Ned.'Spoor wegen moet U even noteren, dat bij do dienst Venlo Nijmegen 10 min. na vertrek in Venray de bus in Oos trum station vertrekt, behalve de bussen van 14.50 en 20.50, doze komen niet aan het station. Nynygen Vonlo: 10 minuten voor vertrek in Venray, behalve de bussen van 12.20 en 18.40 en 22.25. VOEDSELBIREAU VENRAV Paterslaan 20. Tel. 416. Geopend van 9 tot 12 uur. Zaterdags gesloten. Jute-zakken. Zy die nog gebrek hebben jute zakken kunnen deze aan vragen voor Woensdag 22 Mei 194G. De aanvragen kunnen geschieden als volgtVoor de gehuchten by de secretarissen der pl. Boerenbonden en voor Venray-dorp by den Secr. der pl. Boeienbond en op het Voedsel bureau. Do Bureauhouder, A. CREEMER8.

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1