WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VENRAY VOORUIT! Rijksbijdrage voor de heropbouw in de getroffen gebieden. BEL bij Brand Paschen Zaterdag 20 April 1946 No. 16 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma .van den Munckhof Drukkerij 'Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Venray Telefoon 512 Giro 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct p. 3 m.m. minimum fl 1.00 Abonnementsprijs voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 p. kwart, bij vooruitbet. Losse nos. 10 ct Het is nog niet zoo heel lang ge leden, dat er gepraat en geschreven werd over die prachtige eenheid en saamhoorigheid van onze Venray se mensen, gedurende de oorlogsdagen in October 1944 en daarna in de evacuatiedagen, iets, dat langzaam gegroeid was in de bezetting en men koesterde hiervan de grootste ver wachtingen voor de geestelijke en materiüele heropbouw van Venray. Venray zal herrijzen door eendrach tig'samenwerken van iedere Venrayse sclie man of vrouw". Zoo heette een dezer schoone leuze, maar als we nu gaan kijken, wat er van die saamhorigheid, van die een dracht is overgebleven, dan vraagt men zich vol verbazing af, of ze er wel ooit geweest is. Plotseling heeft men ontdekt, dat er weer boeren, arbeiders, midden standers, ambtenaren,; ja zelfs een hogere klasse is, die respectievelijk ver boven elkaar verheven zyn, die met elkaar niets te maken hebben, maar ja, ze zyn er nu eenmaal en we tobben er maar mee voort. Deze mentaliteit is niet nieuw en ook niets bijzonders, ze is in iedere plaats var. niet te groote omvang te vinden, maar het getal aanhangers kan soms veel verschillen. Daar we hier in een katholieke streek zijn, zittten in de gemeente raad allemaal katholieken. Maar let U eens op de komende gemeente raadsverkiezingen, dan zal men zien. dat er ondanks dat, z.g. aan politiek gedaan wordt, de dorpspolitiek, die, we durven net gerust te zeggen, op alle mogelijke, eerlyke of oneerlijke manieren gevoerd wordt, hoewel men met een weinig goede wil zien kan, dat deze funest is, dat deze Venray, meer dan wat ocfk, omlaag haalt. Gehuchten en kerkdorpen tellen niet mee. Zo nu en dan heeft men ze nodig en och ja, die zyn al blij als ze ook mee mogen doen. Egoïsme, afgunst, haat en nijd, werken waar de eensgezindheid wer ken moet. Iedere goed bedoelde actie, om voor geheel Venray te werken op openlijke of slinkse wyze ge saboteerd. Immers daar zit geen middenstander, boer of arbeider in, dus ze willen ons er buiten honden. "Waarschynlijk komt op deze woorden eon reactie, zoiets als Neurenberg: „Es ist nicht wahr". En toch moet men eerst eens even rondkijken wat hier in Venray, door samenwerking, tot stand kwam. Onze laatste groote proef is geweest, het Carnavalsfeest. In een verslag hier over schreven wijhet is voor de volle 100 pet. geslaagd, misschien, maar de herrie en het spektakel, dat hiervoor nodig was, zwijg er over.... Wat gebeurt er op 4 Mei Een vraag die velen stellen, maar ant woord is er geen, omdat niemand, ook niet het Oranje Comité de moeite neemt, er aan te beginnen, terwyl men het van den andere kant, toch wel nodig-oordeelt. Critiek genoeg, reeds by voorbaat, maar niemand die begint, die aanpakt. 4 Mei zal behoudens een kleine her denkingsplechtigheid een doodgewone Zaterdag zyn en in de toekomst is te vrezen, dat zich dit nog dikwijls herhalen zal. Wat is nu de oplossing? Er worden gevraagd mensen, ver heven boven alle dorpspolitiek en groepsbelang, die bewust van het feit dat de krachten, die in Venray schui len, noodzakelijk moeten worden samengebundeld en geleid moeten worden naar de geestrijke en matriele heropbouw van onze gemeente, heel hun persoon willen inzetten, ondanks alle belemmeringen van welke aard ook, om dit doel te bereiken. Neen, dit is geen oproep voor Raadslieden in de gemeenteraad, deze taak moet verder gaan en gaat verder als die van de Raad. Het cuPurele leven in Venray moet gestuwd en geleid worden naar een kogel' plan. Toneel, muziek en film moeten l\et publiek iets mee geven waar het beter van wordt. Sport en spel moeten aan dit doel beantwoorden. Vènray moet naar buiten uitgedragen worden. Als oorlogsterrein en getroffen gebied hebben wy voor 't toeristenverkeer, naast veel wat we verloren hebben, nog veel gewonnen, die kansen moeten benut worden. Reeds teveel heeft men laten slingeren, contact moet gezocht worden met naburige gemeenten, die daarin, ons reeds lang zyn voorgegaan. Feestdagen, zowel nationale als voor Venray, worden gezamelyk gevierd, jnoeten SAMEN georganiseerd worden. Laat de besturen van diverse ver enigingen toch eens by elkaar komen en deze dingen bespreken. Men kan alles wat te doen en te bereiken is beter onder elkaar openhartig be spreken, dan in een krant zetten. Laat daaruit op welke manier Ook een aantal mensen opstaan, die er niet op letten dat zij boer, midden stander of wat ook zyn, maar enkel voor ogen hebbenVenray moet vooruit en dat zal het. Goedwillende volgen hun en dat zyn er velen. Geen Gemeenteraad, geen deftig comité, enkel werkors. Dankbaarheid behoeven zy niet te verwachten, critiek en laster wel, maar desondanks zullen zy de een dracht, de saamhorigheid door hun werken propaganderen en het kan niet anders of GOED VOORBEELD DOET GOED VOLGEN. Overbruggingscredieten en opbouwhypotheken Minister Ringers heeft Dinsdag avond in een radio-praatje het een en ander gezegd over de wyze, waarop het ministerie van Openbare Werken •en Wederopbouw zijn opdracht opvat, die in het kort inhoudt, dat de ge troffenen verder geholpen moeten worden om de herbouw van het beschadigde of verloren roerend goed uit te voeren. Waarom credietverlening Voor de bouw van een woning moet normaal de huur zodanig zijn, dat deze de bouwkosten rendbbel kan maken. Wanneer nu deze bouwkosten stygen, zouden ook de huren voor nieuwbouw hoger woi'den, waardoor de huur der bestaande gebouwen omhoog -zouden worden getrokken. Dat is echter tot dusver by de kosten van het levensonderhoud nog niet te dragen. De regering verhindert daar om de huurstygïng. Daar de bouwkosten boven het niveau van Mei 1940 gestegen zijn. is er een deel van deze kosten niet. rendabel. En huiseigenaar noch een woningbouwvereniging kan daarmede zonder hulp gaan bouwon. Aan den bouwers het verschil tus sen de op de huur gebaseerde waarde en de bouwkosten schenken, mag de regering niet doen als zy huren en bouwkosten in evenwicht wil brengon. Daarom wil het Ryk het verschil geven in de vorm van oen renteloos erediet. Stijgt de waarde (en wel ten gevolge van de maatregelen door het Rijk zelf genomen ten aanzien van de huren) dan kan dit renteloze erediet rentedragend worden gemaakt, met aflossing. Regeling bij geheel vernielde panden Als de woning geheel is vernield, INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, daQkbetuiging voor de ver leende plaatsruimte, heb ik behoefte Xts mLd6F ,weg- op de oerste Comité ^nk te betui£>en aan Venrav—ITanri commissie s van de euray Haarlem- actie voor lint Za"? 0m met éin'doc"' haar' n' Paardentuig, alle ge- tsleifen. rG" Van ^"eden tatent ak" moïW6S"°Ian «"Wtoatie- laient als men een dercoliik vraatr- Stuk, zonder het kweC van hmn2;e'V0t.een goed einde weet te brengen. Eerst werd n.l. deze zeerbo- wv ,?Jft per Int toegewezen aan het Kerkdorp Mersolo.De commissie zal voor de financiering van de her bouw boven de rijksbijdrage op basis van de waarde op 9 Mei 1940 een hypothecair erediet (opbouwhypo theek) worden verstrekt. De opbouwhypotheken zullen op de eerste plaats gevonden moeten wor den bij particulieren of andere geld gevers, op de allerlaatste plaats by het Ryk. Indien dit gebeurt zal het Ryk de rente vergoeden over dat deel dat renteloos zou zyn verstrekt. Aan de omvang van de financiële steun zyn de volgende grenzen ge steld 1. Het gedeelte van de opbouw hypotheek dat zonder rente en aflos sing wordt verstrekt, zal voorlopig, niet groter zijn dan 60 percent van de bouwkosten 2. De totale hypothecaire belasting van een pand zal niet meer mogen zyn dan 90 percent van de som van de bouwkosten en de waarde van de grond. Voorts zal voor woningeö boven de 500 kubieke meter naar gelang van de grootte der woningen de financiering ongunstiger uitkomen. Tijdens de bezetting schriftelijk gedane financiële toezeggingen voor herbouw zullen worden gehandhaafd. Regeling voor herstelkosten De herstelkosten der 300.000 licht beschadigde woningen (beneden f3000 huurwaarde), betaalt het Ryk volledig voor degenen die onvermogend zyn Zy dio in de Vermogensbelasting zijn aangeslagen of f 300 inkomstenbelas ting verschuldigd zyn, moeten V. der herstolkosten betalen. Bedragen de herstelkosten meer dan f3.000 (40.000 gevallon) dan geldt weer het hypothecaire erediet-, ge deeltelijk zonder aflossing. De grootte der woningen beslist hier. Tot 500 kub. meter woningruimte wordt 50 pet. renteloos crodiet gegeven. leden van Merselo deden eveneens goed om door loting onder de zwaar gedupeerden, een rechtmatig eigenaar te vinden. Vrouwe Fortuna was mot my on mocht ik de gelukwenschen na de .'oting in ontvangst nemen. By myn thuiskomst bob ik het blyde nieuws aan mijn „oude trouwe merrie" medegedeeld en in haar oogen blonk een traan van aandoening en blijd schap omdat zelfs een paard in Haar lem nog gemeenschapsgevoel kan be zitten en daardoor een compleet uniform uit zyn garderobe afstond aan een getroffen collega uit het ge teisterd gebied. Het was een blyde morgen toen ik samen met myn paardje naar den kleermaker(zadelmaker) ging om het costuum te laten aanmeten. Het was n.l. geen confectiepakje wat we van Haarlem cadeau zouden krijgen. Myn trouwe viervoeter heeft gedul dig het moment afgewacht waarop hy zou worden getooid mothetstad- sche paardenuniform. Terwille van myn paard, myn gezin en myn bedrijf, heb ik al vaak getracht om mijn officieel toegewezen eigendom in mijn bezit te krijgen of het zoo mogelijk maar even te mogen zien, doch helaas zonder resultaat. Niet omdat het Comité voornoemd, niet bereidwillig zou zijn, maar.... het paardentuig is zoek Thans is „Bruintje" woedend. Ik heb hem het teleurstellend bericht persoonlijk in zyn stal medegedeeld en hy zou hebben kunnen huilen omdat hij van meening is, dat ook in de paarden- wereld a-sociale elementen zyn binnen geslopen. Ik wil dit vooralsnog niet gelooven, tenzij de gerepatrieerde paarden uit Duitschland, tijdens hun verblijf in „die Heimat", een ver keerde opvoeding hebben genoten. Het comité en sub-commissie's van de actie „Haarlem helpt Venray", zouden mij zeer verplichten, indien zy een onderzoek zouden willen in stellen in de paardenwereld om zoo noodig met gebruik van „paarden middelen", het spoorloos verdwenen paardentuig te achterhalen, temeer, daar ik niet in staat ben een nieuwe uitrusting te koopen. Bij voorbaat beleefd dankend van de reeds gefellciteerde-gedupeerde, J. HENDRIKS-POELS N 7a Merselo. DOET WEL AAN HEX, DIE YIELEX VOOR HET VADERLAND „Stil en eenzaam staan struik en brem, Het leven hield voor hen op te bestaan Nu alléén slechts vogelgefluit en hazengeren Wat zal die eenzaamheid hen brengen gaan 't Is nu ruim iy, jaar geleden, dat velen onzer geallieerde soldaten en Duitse soldaten vielen. Zij stierven ver van huis en haard voor het grootste offer dat zy brengen konden, n.l. voor het Vaderland. Stil weggedoken liggen zij daar nog steeds achter het Sint Elisabeth'-ziekenhuis in het mulle zand. ■In het heetste van de stryd, moesten zy zwygen.... zwygen voor eeuwig! En tocli.... als men voor 'n graf op een kerk hof staat vraagt dan elke dodo als 'L ware niet om liefde of waardering? Welke liefde of waardering kunnen wij hen echter nog schenken LUISTERDe volgende appre ciatie staat voor elke Venrayer open Op 22, 23 en 24 April a.s., dus ,de volgende week Maandag, Dinsdag en Woensdag kan men zich melden voor het adopteren van één of meer graven by den heer Jac. v. Opbergen, Stations weg 10. Gezien de belangstelling die er nu reeds bestaat voor het kerk hof, ook zelfs vanuit het buiten land, moge voor U zeker een aansporing zyn om een graf te willen onderhouden. Het ligt in het voornemen om op 30 April a.s., de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, het kerkhof officieel te openen met event, medewerking van de Harmonie en de Militaire kapel uit 's Hertogenbosch. Hierover, alsmede over de „nat. rouwdag" van 3 Mei a.s. zal nog nader worden gepubliceerd. NIEUWE BONNEN Voor de le helft van de 5e periode (14 t.m. 27 April 1946) Bonkaarten KA, KB, KC 604 186 algem. 100 gr. cacao 187 algem. 250 gr. jam, stroop enz. 188 algem. 3 doosjes lucifers 189 algem. plm. 250 gr. zachte zeep. Bonkaarten LA, LB, LC 604 A 26 Melk 2 liter melk B 26 C26 Melk 3l/s liter melk 104 Aardappelen 2 kg. aardappelen Bonkaarten KD, KE 604 algem. 100 gr. cacac* algem. 250 gr. jam, stroop enz. 684 algem. 3 doosjes Tucifers ""15 algem. pl.m. 250 gr. zachte zeep Bonkaarten LD, LE 604 D26 E 26 Melk 6 liter melk 604 Aardappelen 1 kg. aardappelen Tabakskaarten enz. T24 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) V24 100 gram chocolade of suikerw. X 24 100 gram chooolado of suikerw. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen S uur Dr. VERCAUTEREN Alléén voor spoedgevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Vergunnings- en Terlotsrechtcn Burgemeester en Wethouders van Venray brongen belanghebbenden in herinnering, dat het vergunnings- on verlofsreclit moet betaald worden vóór 1 Mei a.s. ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. Heeft vóór dien datum betaling van het vergunnings- of verlofsrecht niet plaats gehad dan vervalt de vergunning of het verlof. Venray, 18 April 1946. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen teralgemeene kennis dat vanaf 1 Mei a.s. de verplichte kennisgeving van het sterven of afmaken door den eigenaar van een gestorven of in nood gedood slacht dier, dient te geschieden ten bureele van den Keuringsdienst ten Gemeente huize Voorm. tusschen 9 en 10 uur Namiddags tusschen 2 en 3 uur. Telefoonaansluiting Brand, zieken, een ongeluk op de Heidegeen telefoon om te waar schuwen. Moot Venray opgebeld wor den, dan eerst naar de Nachtigaal. Is het nu niet mogelijk om ten minste hot publieke telefoonkantoor te verbinden. De Heide zou er ontzet tend mee gebaat zijn. Of moet eerst nog meer gebeuren „LAO WANG" l Op initiatief van het Missie-comité zal over enkele weken een openlucht spel worden opgevoerd in de kom van Venray. De toneelverenigingen van Venray en kerkdorpen Hebben hun beste kraóhten hiervoor afge staan. Het meesterstuk van Henri Gheon „De drievoudigde wijsheid van Lao Wang", heeft een ware zegetocht gemaakt door bijna alle landen van Europa en Amerika, en zal in Venray jook zyn weg wel vinden. Het gegeven is een ware gebeurte- nis uit de bokseropstand in China, j Een spel vol ontroering, maar ook van felle strijd tussen de, edelste krachten 'van het christendom on heidense hartstochten. In de peisoon (van de nobele christen Lao Wang wordt eon titanestryd gestreden tussen christelijke barmhartigheid en duivel se haat. Een stryd, die ontroert en verbijstert tegelijk. De rogie berust in de bekwame handen van F. Fidelis Jutte, die er uit wil halen wat er uit te halen is- De opbrengst is bestemd voor alle missionarissen van .Venray en Kerk dorpen. Brand op de Heide Donderdagmorgen wérd Venray weer gewekt door het brandsignaal. Ditmaal was het op de Heide, waar de schuur van landbouwer Vousien in lichte laaie stond. De menschen waren gewekt door het knetteren van de vlammen en waren dus te laat om nog wat uit de schuur te redden. Zoodoende k waarna een paard, drie koeien, een kalf, twee schapen, een lam en drie varkens in de vlam men om. Door het krachtdadig op treden van de brandweer kon het woonhuis gespaard blyven. Naar de oorzaak van de brand stelt de politie een onderzoek in. Middenstandsvergadering De Middenstandsafdeeling Venray, hield Woensdag j.l. eenN matig be zochte jaarvergadering, in Lunchroom Verheugen. De jaarverslagen waren zeer goed verzorgd, evenals het verslag over de Centrale Raadsvergadering. Nadat de begrooting behandeld en toegelicht was kreeg Dr. Roukes het woord. Het onderwerp van zyn zeer interessante bespreking was: de plaats van Limburg in het naoorlogsche West-Europa. Dr. Roukes belichte de mentaliteit der verschillende volkeren door veel van zijn ervaringen te vertellen als repatrieerings-officier in Duitschland en stelde daar tegenover de Lim burger. Zoo werd op een vlotte en duideljjke wyze, de tegenstellingen en de overeenkomst tusschen ons Lim burgers en de rest van Europa, vooral van hen waarmee wy als grensgebied het meest te maken hebben, uitge stippeld en werden de noodige con clusies getrokken. Een leerzame spreekbeurt waarnaar de weinig aan wezige Middenstanders, met groot genoegen hebben geluisterd. De contributie werd vastgesteld op f 12. GEVONDENvulpen, Merselosche- weg 26a; portemonnaie met inhoud, by M. W. Jacobs, Merseloschewej? Ie; Textielpunten, bij de Paters in het Patersklooster: een pop, by Vullings Stationsstraat; een bril, bij Wijn hoven, Veldstraat 5; lederen dames handschoen, timmer gereedschap, zwarte piano mork „Thurner", inlich tingen op de marechaussee kazerne. Missie-Actie De Vastentijd is voorbij, dus de tijd van tooneel, sport en revue breekt weer aan. 't Missiecomité kan het Venraysche publiek al dadelijk iets goeds bioden. Tweede en derde Paaschdag opont Br. Berachus met zyn tooneeïspelers de serie met „Zijne Hoogheid". Beloken Paschen en do daarop vol gende Maandag, volgt de langver-i wachte Oostrumsche revue ..Rats d'r Nêve". Ei^dan.... Lao Wang. (zie boven). De opbrengst van de uitvoeringen door de tooneelclnb „St. Servatius", zyn half voor de kerk en half voor de Missie. Oostrum speelt op gelijke condities. S.Y.V .-Omroep a.s. Maandag, tweede Paaschdag, zal de huldigingswedstryd plaats vin den van do Venraysche kampioenen. Als tegenparty' is gevonden de bekende tweede klasser, Groene Stor, uit Heerlerheide. Deze club heeft de laatste jaren goede roep gehad in de bekerwedstrijden. In 1944 brachten zy hot zelfs tot "de finale tegon Willem II. Wy zyn daarom nieuws gierig, of onze jongens tegon deze ploeg zijn opgewassen in tempo en techniek. Dez» wedstryd is in ieder geval een leerzame o&fen wedstrijd voor de zware promotiewedstrijden. Een jeugdwedstrijd gaat vooraf. Intusschen is de promotie-regeling bekend gemaakt en in dit district zullen de volgende clubs strijden voor één plaats in de tweede klasse Venray, Tegelen (die practisch kam pioen is), R.V.V. (Roermond) of E.V.V. (Echt), Lindenheuvel is do degradant uit de tweede klasse, Willem I (Maastricht) of Blerick. De promotie zal een halve com petitie zyn, dus vier wedstrijden in totaal. 518 (Sirene) 392 (Politie) of 380 (Comdt. Brandweer) 8 u ppor ters'cl u b- S.V.V. Maandag j.l. is alhier een suppor tersvereniging opgericht. Reeds lang werd er de behoefte gevoeld, om fcich nauwer by de vereeniging S.V.V. aan te sluiten. De opkomst was niet groot maar het is te ver wachten, dat de groote menigte sup porters, die met hun favorieten zijn meegetrokken naar Bergen en Se- venum en voor hen zoo'n groote steun waren, zich organiseeren om zo een onderdeel te zijn van de ver eeniging S.V.V. Het is trouwens nood zakelijk, dat een organisatie bestaat, die in de toekomst het personen vervoer zal regelen. Tot 1 Mei zal er gelegenheid zich als lid van de supportersclub op te geven by de volgende lieeren J. Derksen. J. in do Ryp, P. Schocster, J. Gerrats, (liefst schriftelijk met ver melding van naam en adres.) Paardensportprem ie re Zondag 19 Mei a.s. organiseert het bestuur van den Kring Venray van den Bond van Landelyke Ryvereeni- gon van den -L.L.T.B. een groot kring concours op het sportterrein aan den Leunsche weg te Venray. Wy zullen dan .de eerste zyn, die na de bevryd'ng een kring- concours organiseeren. Na jaren gedwongen rust zullen do ruiters met hun paarden woor kampen om de plaatsen. Vele paarden on uitrus tingen zijn goroofd maar ondanks dit alles is na de bevrijding de liefheb berij voor de paardensport toege nomen. Tientallen nieuwe vereenigingen werden opgericht en do bestaande vermeerderden in ledental. Vol ver wachting zullen dan ook ruiters en toeschouwers optrekken naar Venray naar het eerste kringconcours. Rectificatie Vorige week berichten wy, dat de tooneel vereeniging „Hioob", begonnen was met de repetities van „Vader Wang". We weiden er op attent ge maakt, dat dit niet juist is, daar de spelers ditmaal uit de kerkdorpenen Venray zelf komen, dus niet alleen uit „Hioob". De Maasbrug te Venlo weer hersteld Maandagmiddag omstreeks vier uur is het middelste brugstuk in de ty'delyke spoorbrug over de Maas te Venlo op de pyIers neergelaten, nadat het 220 ton zwaar wegende brugstuk tot de vereischte hoogte met -behulp van hydraulische vyzels was opge vijzeld. Hiermede is de verbinding der beide Maasoevers via de spoorbrug, welke sedeit het najaar 1944 verbroken is geweest, wederom tot stand gebracht, zoodot weldra het treinverkeer, zoo wel wat personen- als goederenver voer betreft weer door kan gaan. Eindhoven telefonisch bereikbaar Het Hoofd van het Telefoondistrict Maastricht maakt bekend, dat de aangeslotenen op do centrales Baarlo, Belfeld, Merselo, Venray, Tegelen! Velden, Venlo, Vierlingsbeek en Well thans ook de geautomatiseerde tele foonnetten van het district Eindhoven zonder tusschonkomst van een tele foniste kunnen bereiken. Mijnenruimen in Limburg Do Stichting „Herstel Limburg 1945" heeft een onderhoud gehad met Generaal Kruis en Overste van Kas seit, commandant van den mynop- ruimingsdienst (M.O.D.), in verband met nog te ruimen mynen in onze provincie. In totaal werden tot nu toe 1.600.000 my'nen in Nederland geruimd. De gekarteerde mynen velden zyn thans vrijwel geheel gezuiverd. Dit is nog niet het geval met de tactische mijnenvelden, waarvan de ligging onbekend is en die derhalve moeten worden opgespoord. Een on ander ondervindt groote moeilijkheden en volgens Overste van Hasselt zal het dan ook wel menige maanden duren alvorens alle velden geruimd zyn. In Limburg zyn thans 3 compag nieën van den M.O.D. ingezet. Even eens zal bijzondere aandacht worden besteed aan de berging' van munitie, onontplofte projectieion en dgl. Van de zijde der bovengenoemde Stichting wad bovendien aangedron gen op 1) publicatie van het opruimings systeem hiertoe zal een officier aan den M.O.D. worden toegevoegd. 2) mededeeling aan de burgemees- tors van de betrokken gemeenten waar en wanneer in hun gemeente begonnen wordt en wanneer de gemeente geheel of gedeeltelijk ge zuiverd is 3) duidelijke voorlichting aan het publiek. Met deze voorstellen zal rekening j worden gehouden. Op z'n Paaschbest. Weer is het Paschen! Eon late Paschen dit jaar! Do nieuwe kleeron, die met moeite en togen een duren p^ijs nog gekocht, konden worden, zullen worden gedragen. Wie een nieuw pak aantrekt of zich met een nieuwe mantel kleedt, voelt zich als een nieuwe monsch. Is het te roos kleurig en te optimistisch gezien? Zal het „paaschbest" van dit jaar nog het oudo pak van vorig jaar zyn, dat toen ook al niet nieuw meer was Het is heel wel mogelijk. Maar, dat gaat dan alleen maar op van den buitenkant. Wat den binnenkant botroft, kan alles nieuw zyn! Geestelijk biedt de H. Kerk uit haar ryke 0N ruime voor raad weer haar „paasch-best"hot blinkend-witte kleed der heilig- makende genade. Het is de genade van een goede Paaschbiecht geweest en de bijzondere genade, die de viering van de groote Geheimen van Christus' levon sterven en verrijzen meebrengt voor ioderen gedoopten Christen- menscli. Geestelijk kunnen en moeten wij met Paschen nieuwe menschon zijn. -Er wordt niets anders van ons allen verwacht dan, dat we door de kracht van Christus' herdacht Ver rijzen van den dood opstaan uit het graf van doodolyken sleur or. hot- leven-vorstikkendo gewoonheid en alledaagschheid. Wy moeten leven met het nieuw gevoel van die zich op hun „paasch-best" kleeden. Paschen is feestelijkheid en triom fante viering. Leest het korte epistel de les uit den Brief van den H. Apostel Paufus aan de Corinthiers en neemt de uitnoodiging aan tot het feestmaal. Voldoet dan ook aan de voorwaardenniet met de ouden zuurdeesem, noch met hot zuurdeeg van ondeugd en boosheid'; maar met ongezuurde brooden van gerechtigheid en waarheid. Gerechtigheid en waarheidHet zyn bekende woorden in dezen tijd. Het streven van velen, die een nieuwe tyd wenschon, verwachten en ervoor werken, wordt met deze woorden go- teekend. Het is geen slecht program, dat met Paulus woorden voor den dag kan komen. Het is alleen maai de vraag, of de woorden denzelfdon zin hebben by velen van de werkers aan eon betero wereld als by Sint Paulus. De beteekenisvolste woorden worden tegenwoordig zoo gemakkelijk in den mond genomen door menschen, die de rijkdom ervan niet verstaan, omdat hun verstand niet wordt bij gestaan door liet aan Christenmon- sclien geschonken licht van Gods Openbaring, beveiligd en verduidelijkt door het leergezag der Moederkerk. Is het onderhand niet duidelijk go- worden, dat gerechtigheid niet kan bestaan volledig en by uitstek in een al te menschelyk pogen om op een natuurlijke grondslag de we reld to verbeteren? Wij zullen het niet ver brengen, wanneer de verwachting nog altijd blyft, dat de waarheid slechts be- hoeft te zyn: een alleen maar men-' schelyke zekerheid omtrent do prak tische mogelijkheid en verwerkelij king van de middelen om te komen tot een betore maatschappelijke ordening. Alleen maar mensehelyke middelen zyn lap-middelen en Chris tus' woord blyft waar, dat het dwaas heid is nieuwe lappen op een oud kleed te zetten. Wil heel do wereld op z'n paasch best voor den dag komen, dan komt het er op aan een heel nieuw kleed aan te trekkon Dat beteekent, dat het noodig is, dat er geheel niouwe menschen komenVan binnen nieuw f Wij hobbea als katholieken de mogelijkheid er toe gekregen. Die mogelijkheid moeten wy langzaam maar zeker en ondanks menschelyk mislukken en falen proberen werke lijkheid te maken. Dit kan in het maatschappelijk leven niet gebeuron ooraleer het in het persoonlijk leven van de massa der Katholieken het geval is. Paschen is de aansporing tot dat nieuwe leven. Het is een lange weg en een moeizame tocht, maar.... Door Christus' Dood en zijn Verrijzen Verwachten wy een Paradijs! Komt- Laat ons moedig verder reizen! Vóór November 6 rants, kolen -„Het Vriie Volk" meldt, dat om streeks half Mei twee kolenbonnon, elk voor drie eenheden vaste brand stoffen, zullen worden aangewezen. Het is de bedoeling, dat de hande laren deze zes eenheden vóór 1 Nov. a.s. zullen afleveren. Op dezo bonnen zal men in ieder geval voor 25 pet. anthraciet kunnen betrekken. Sinaasappelen en citroenen Voor kinderen, geboren in 1944 en later, worden nogmaals 500 gram sinaasappelen beschikbaar gestold. Men moet. bon E 39 der bonkaart TKE 604 hoden Zaterdag by een handelaar inleveren. Voorts wordt voor personen, geboren in een der jaren 1925 tot en mot 1943, 1!/, ons citroenen beschikbaar gest^d. Men moet hiervoor de bon D39, C39 of B40 op eon dor genoemde dagen bij een handelaar inleveren. Dit jaar volkstelling Het ligt in de bedoeling van de re dering te bevorderen, dat per 31 Jecembor van dit jaar een volks telling zal kunnen worden gehouden. Hieraan zullen dan worden verbonden een beroeps- en een woningtelling.

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1