WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN WEDEROPBOUW SCHOON BESLUIT. BEL bij Brand Algemeen Overzicht Zaterdag 23 Maart 1946 No. 12 Zeven en Zestigste Jaargang Druk cn Uitgave 8? BP/TÜ SSÏÏSi BB RV"FI JB BB Elk Advcentleprlf. den Munckliof |f g fl" Jj T Tk MM 10 p. Drukkerij Kantoorboekhandel HHI Hl I HU I I ff I Grootestraat 28 Venray H M B m fifi B lal I H ElBk voor Venray fl 1.00 Telefoon 512 150652 JJ M XJ A A AA AA bulten Venray B 1.20 p. kv w HMB BHBB V bij vooruitbet. Losse nos. Gedachten over het bouwplan 1946 Janssen, metselaar van beroep, zit in zijn noodwoning en heeft de krant van Vrijdag, juist voor den Zondag achtermiddag bewaard, want daarin hoopt hij nu eindelijk eens de oplos sing te vinden van al zijn zorgen, die hij het laatste anderhalt jaar dubbel zwaar gehad heelt. Het bouwplan 1946 is immers uit gekomen en ook Janssen, is eon diet talloos velen,-.die de oorlog van rijn huis beroofd heeft. Zijn eigen huis, ge bouwd na lang, lang sparen en hard werken, gebouwd in de goedkoope tijd, was toen hij terugkwam, netjes en degelijk, tot de grond toe afgebroken en verdwenen. Na lang heen en weer geloop, smeken en vloeken, heeft hg een noodwoning toegewezen gekregen. Maar Janssen kan zijn eigen woning niet vergeten, waar het water niet langs de muren liep, waar geen betonnen vloeren in waren, dieje rheumatiek bezorgen, waar als het hard waaide het dak liggen bleef en niet met potten en pannen behoefde te rennen, als het regende. Neen, Janssen is niet tevreden maar hij ziet heel goed in, dat hy nu niet veel eischen kan, de tijden waren en zijn er nog niet naar, maar nu de groote plannen op tafel komen, nu hoopt hij, dat ook zijn zorgen een stuk lichter gemaakt zullen worden. De plannen zijn uitgegaan van Dr. Ir. Ringers, minister van Openbare "Werden en Wederopbouw, die in zijn voorwoord nog eens duidelijk de ontzettende moeilijkheden, zoowel wat matenaal, grondstoffen en arbeiders betreft, onderstreept, maar, zooals Zyne Exc. zegt, „moet en zal het lukken Janssen knikt, die woorden doen hem sympathiek aan. Hij leest verder „de lichte schade wordt eerst herstelt, dan de zwareeerst in de zwaarst getroffen gebieden, dan via de mindere naar de niet getroffen gebieden. Daar in het getroffen gebied niet de noodige arbeidskrachten voor handen zijn, zal het College van Algemeene Commissarissen voor de wederopbouw alles in het werk stellen, om een en ander goed te regelen en de arbeiders, indien eenigszins moge lijk is, iedere dag naar en van huis brengen. Nu schiet Janssen in de lach, hij herinnert zich een gesprok met een baas uit Boxmeer, die op zijn schrijven om de reiskosten per auto van Boxmeer naar Oostrum vergoed te krijgen, uit Den Haag de boodschap thuis kreeg: niet moer per auto, laat ze maar met de trein gaan. Maar ja, Janssen wil het beste hopen, van de 47 bouwbureaux, in wier handen dit bouwplan komt te liggen. De plannen aangaande de nieuwe opleiding voor metselaars, timmer lieden en allen, die aan de weder opbouw daadwerkelijk meewerken, hebben JanSsen zijn volledige instem ming en innerlijk verheugt hij zich, dat zijn vak, eens zoo verguisd, zich nu ook eens in de algemeene belang stelling mag verheugen. En dan staan op het programma, tienduizend nieuwe woningen waarvan Limburg er 1350 krijgt. Hoeveel zijn er voor Venray Er komt werk aan de winkel en, dat is goed, maar -als Janssen ziet wat de kosten zijn, f 26.000.000,00 slaat zijn hart even stilhoeveel dat eigen lijk is, is moeilijk te zeggen voor iemand, die met f 35 in de week zijn grens - bereikt heeft, maar dat is het niet alleen, de groote vraag van Jans sen is: Wie zal dat betalen En juist daarop geeft de krant, geeft niemand een antwoord en, dat maakt hem kregelig. Hoeveel contro leurs, deftige en minder deftige, van het Ryk, van de molest, van weder opbouw, van Gemeente er eigenlijk al bij zijn puinhoop gestaan hebben en hoeveel vellen papier volgeschreven weet hij niet meer, maar wel weet hij, dat ook zij geld kosten en hij weet ook, dat de uiteindelijke rekening, hem aangeboden zal worden. Hoe komt Venray ooit vooruit Dat de regeering en de molest op tijd hun geld willen hebben, onder vindt hij telkens, maar ook, dat hij afgescheept wordt met..Daar is nog geen regeling voor". Janssen schuift onrustig op zijn Hark-stoeltjeals hij daaraan denkt kan hij woedend wor den. Over het tempo van werken wordt geklaagd, maar is er nog plezier aan? De baas heeft dikwijls geen goede zin, ook hij weet wat talrijke bureaux zijn. Hoe wil je nu plannen maken voor de wederopbouw van de woning, als je niet weet, hoe en wat. Natuur lijk was de molest te laag. Maar groeide de centen je op de rug in de oorlogsjaren Waar is het materiaal gebleven van je oude huis en krjjg je er nog wat voor betaald? Janssen begrijpt niet, waarom er'n aparte bond van oorlogsgetroffenen moet gesticht worden, dat er herrie gemaakt moet worden over vervan gingswaarde. Kan dan Den Haag niet zien, dat hier gebrek is. Gebrek, bitter gebrek aan kleeding, meubilair, linnengoed, serviesgoed, huisraad, gebrek aan alles, wat het leven de moeite waard maakt, dat een noodwoning heel aar dig is, maar dan alleen van den buitenkant, dat hier de menschen bedelaars geworden zijn en ook zoo behandeld worden. Weec Den Haag dan niet., dat hier duizendo Janssens zitten, die nu toch wel eens willen weten, of het geld der molest enkel op moot aan direc teuren, inspecteurs, schatters en her- schatters. Die nu eindelijk wel eens willen weten, wat men doet om hen uit de put te helpen, om hen weer mensch, volwaardig mensch te maken en geen paupers, die nu wel eens willen weten, of er naast een bouw plan -1946 ook een ...centenplan 1946" komt, w?t het werk is geweest van al die commissies, die de noodige rapporten over het geval Janssen, hebben opgemaakt. Dan zullen al die Janssen's het bouwplan '46, met heel wat meer interesse bekijken en er heel wat meervoor voelen, terwijl ze het nu naast zich neerleggen. Dan zal er niet de minste twijfel zijn, of „het zal lukken. Dan weet men waarvoor gewerkt wordt, inplaats, dat men zooals nu, maar zit te wachten, totdat definitief de laatste trap achterna wordt ge geven. 392 (Politie) of 518 (Sirene) BINNENLAND Zijn Em. Kard. Tien. Limburg is deze week wel een bijzondere grote eer te beurt geval len, door het bezoek van Zijne Em. Thomas Kardinaal Tien S.V.D., wiens Bisdom Tsingtao reeds voor den oor log door het bisdom Roermond ge adopteerd is. Zijne Emin. bracht een bezoek aan Vader Bisschop en aan het Moederhuis in Steyl, waar Hij overal feestelijk ontvangen werd. De Kardinaal vraagt in zijn dankwoord r og om extra gebed voor China. Telefoon verbindi ng met Midden-en Noord-Limburg hersteld. Het hoofd van het Telefoondistrict maakt bekend, dat de automatische verbinding tussen de districten Maas tricht en Venlo met een beperkt aan tal lijnen hersteld is. Van het district Maastricht kunnen dus thans do net ten Baarlo, Belfeld, Echt, Maasbracht Merselo, Posterholt, Reuver, Roermond Roosteren, Stevensweert, Tegelen. Thorn, Velden, Venlo, Venray, Vier lingsbeek en "Well weer zonder tussen komst van telefoniste bereikt worden- Brandstoffenbon 50 De onlangs aangewezen bou 50 van de brandstoffenkaart L 50 en T 505 zal na 23 Maart a.s. niet meer door de brandstoffenhandelaren worden aangenomen. Op deze datum eindigt eveneens de geldigheidsduur van de bonnen 46, 47 en 48. Dit jaar nog 10.000 automobielen. De Nederlandsclie transport-autori teiten hopen in 1946 ten minste tien duizend automobielen te importeren, benevens iedere hoeveelheid banden, die beschikbaar is. Doch zoo zegt men in vakkringen zelfs als dit verwezenlijkt wordt, zal het particu liere vervoer er slechter aan toe zijn dan op dit oogenblik, daar in het- zellde tijdvak meer dan tienduizend auto's versleten zullen zijn. Er zy'n in geheel Nederland slechts 38.258 particuliere auto's... en het meerendeel van deze wagens is zes jaar oud. In Augustus 1939 waren er 105.000. Het autobusvervoer is er nog slechter aan toe. Er zijn nog 902 autobussen over, vergeleken met 4500 voor de oorlog. Diefstal. Zekere M. v. I. en L. II., beiden te Horst, die werkzaam waren bü het 177e Eng. Vehicle Park waren om geld verlegen en wilden op een ge makkelijke manier iets bijverdienen. Voor één reserve-autowiel met band werd f 150 geboden en aldus was de verleiding te groot. Zeven van der gelijke diefstallen werden gepleegd ten nadeole van genoemd wagenpark met het gevolg, dat de heeren ten slotte tegen de lamp liepen en wer den gearresteerd en vervolgons inge sloten in het huis van bewaring te Roermond. Zwarte Markt Te Roermond werden aangehouden M. A. en J. A. uitOploo. die meteen vrachtauto een viertal motorrijwielen vervoerden, die bestemd waren voor de zwarte markt. Max Blokzijl en Mnssert. Vorige week Zaterdag werd Max Blokzijl, nadat H. M. de Koningin zijn gratieverzoek had afgewezen, ter dood gebracht. Het vonnis werd met de kogel voltrokken. Mussent zijn beroep op cassatie werd verworpen Fraudes Nadat de Unilever door de mand gezakt was met een clandestien bon nenpotje van ettelijke duizende toe wijzingen en in verband hiermede reeds verschillende „heren" achter de tralies terecht gekomen zijn, was vervolgens de H.A.R.K. in Amster dam aan de beurt, waar de recherche de linnen en kleerkasten der respec tievelijke ambtenaren eens bekeek. Het bleek dat ook deze „heren" ge dachtig het spreekwoord„wie bij het vuur zit..,." zich rijkelijk met andermans goed gezegend hebben. Meer dan 20 personen werden opge borgen. Rotterdam wilde niet onder-, doen en bracht de verduistering van ettelijke duizonde rantsoenen brood, vleesch en melk aan het licht bij de Stichting Kindertehuizen, die maar lionderao kinderen te veel opgaven. De „Unox" in Oss wordt nu aan de tand gevoeld. Een en ander is wel een bewijs dat er schot in zit in de wederopbouw van Nederland. Tribunalen. De verschillende Tribunalen en Ge rechtshoven zijn druk doende om de verschillende collaborateurs e.d. hun straf toe te wijzen. Deze week waren de gebrs. Vilders, aannemers en uit voerders van grote vliegvelden aan bod. Beiden hoorden 5 on 3 jaar rijkswerkinrichting tegen zich eisen. Mr. Carp, president der Vredesge- rechtshoven kreeg achttien jaren met beroep op cassatie, terwijl de vroegere secretaris-generaal van het Departe ment van Justitie mr. J. J. Schriecke de doodstraf tegen zich hoorde eisen. Sinaasappelen. Het met sinaasappe'en geladen schip Orpheus te Rotterdam werd door vrijwilligers gelost, daar de havenarbeiders dit weigerde omdat het schip in Spanje geladen was. Mijnwerkers. Aan de Staatsmijn Emma zijn zes honderd jonge mijnwerkers met hun opleiding begonnen. Bij k spostspaarbank Wegens overstelpende drukte (1/3 der Ned. bevolking is thans inlegger) heeft de Rijkspostspaarbank enkele beperkende bepalingen moeten in voeren. Inleggingen kunnen slechts de eerste 15 dagen van de maand worden aangenomenspaarbankboek jes kunnen nog niet ter rente-bij schrijving worden opgezonden (rente vergoeding ondervindt hiervan geen schade), terwijl spaarbankboekjes slechts by uitzondering geheel kunnen worden afbetaald. Nog geen vrijheid voor onze boeren. Op den Studiedag der L.L.T.B.- besturen te Sittard, heeft de heer Dings, minder aangename dingen voor onze boeren verteld. Ons land zal groottndeels op eigen productie zyn aangewezen en het vleeschrantsoen zal voorloopig wel op 150 gr. blijven, behoudens een enkele extra-bon. Ook is het niet uitgesloten, dat het brood rantsoen nog verlaagd wordt. Voor de landbouwers zal geen korrel graan voor veevoeder mogen worden besteed en de toewijzingen voor veevoeder zullen worden verlaagd. Vast staat, dat de veelevering nog niet wordt afgeschaft. Per dier zullen nog 90 kilo geleverd moeten worden. De varkens worden misschien wel vet, maar komen niet in de distributie. By normale oogst zal er dit jaar een groenten overschot zijn van 300.000.000 kilo. Moeten deze weer naar den beruchten mesthoop Mis schien kanhet overschot naar Duitsch- land Met het fruit dito en men dient or rekening mee te houden, dat in Limburg een derde van de fruitteelt te vinden is. Dat de prijzen aanzienlijk beneden het oorlogspeil zullen zakken is bijna zeker. AANHOUDEN EN SLACHTEN VAN VARKEIsS Do Prov. Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend: dat de handel in biggen tot 25 kg. vrij is. Dit wil echter niet zeggen, dat een ieder biggen mag inleggen en slachten. Hiervoor: 1) moet men bij 't Bureau van den Prov. Voedselcommissaris zyn ge registreerd; 2) moet(en) het/de varken(s) boven 25 kg. gedekt zyn door eenaanhoud- vergunning voor huisslachting, voor fok materiaal of mestcontract. De onder 2 genoemde vergunningen worden slechts afgegeven aan ge- registreerden, die hierop volgons de bestaande voorschriften recht hebben. Het slachten van varkens is slechts toegestaan, indien deze door oen huis- slachtingsvergunning zyn gedekt en machtiging tot huisslachting aan wezig is. Bovendien moeten alle aanwezige varkens op de maandelyksche regis- stratiekaart worden opgegeven. Deze dienen by de PI. Bureauhouder te worden aangevraagd. Indien by controle varkens by on- geregistroerden worden aangetroffen of boven 25 kg. by geregistreerden zoowol als by ongeregistreerd zonder aanhoudvergunning, dan zal onher roepelijk tot in beslagname worden overgegaan. Het slachten van biggen-en var kens en biggen zonder vergunning is dus verboden. Tegen frauduleus slach ten zal streng worden opgetreden. Alvorens tot aanschaffing van varkens over te gaan wordt een ieder dringend aangeraden, eerst in lichtingen bij den PI. Bureanhouder of Prov. Voedselcommissaris in te winnen. De huisslachtingen voorliet seizoen 1946/47 zal binnenkort worden bekend gemaakt. Het slachtseizoen 1945/46 loopt met ingang van 1 April a.s. ten einde, zoodat vanaf genoemden datum geen machtigingen voor huisslachting meer worden afgegeven. UITBETALING TOESLAG KLEINE BEDRIJVEN. Zooals bekend, ontvangen bedryven op zand- en veendalgrond een toeslag van f 70 per H.A. bouwland en wordt aan landbouwers met bedryven op zand-, veencial-, loess-, laagveen-, ri- vierkloi- en hoogveengronden, kleiner dan 8 H.A., een bedrag uitgekeerd, dat varieert, al naar gelangde groot te van het bedrijf tusschen f 100 per H.A. bii een bedryfsgrootte van 1 H.A. en f 2 per H.A. by een bedryfs grootte van 7.9 H.A. Er wordt hard gewerkt om zoo spoedig mogelijk tot uitbetaling te kunnen overgaan. In enkele provin- j cies zal dit zeer spoedig kunnen ge- j sohiedon, in andere zal het door het ontbreken van voldoende gegevens, wat langer duren. Indien er tegen het vastgestelde bedrag bezwaren zyn kan binnen 14 dagen na den datum van uitbetaling een verzoek tot her ziening van de berekening schriftelijk worden ingediend by een Prov.Voed- j seldommissaris. Zij, die geen toeslag ontvangen en meenen hiervoor wel I in aanmerking te komen, kunnen een maand na den datum waarop de man daten zyn uitgeschreven, een bezwaar schrift indienen. Deze datum zal in de vakbladen worden bekend ge maakt. Van den totalen toeslag zal f 600 in contant geld worden uitbetaald, terwijl de rest op geblokkeerde reke ning wordt overgeschreven. Zwart handelaren en collaborateurs ontvan gen geen toeslag. Zy, die als slechte belastingbetaler bekend staan, ont vangen het geheele bedrag op hun geblokkeerde rekening. DE SIRENE doet prima werk als „stads klok". Ons inziens zou het zeer aan te bevelen zyn, wanneer ook 's middags om 1 uur, het tydsein gegeven werd Hopelijk beginnen ze er spoedig Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Alléén voor spoedgevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Venray, brenger ter voldoening aan het bepaalde bij art. 18, 2e lid, juncto art. 16 der Drankwet Stbl. 1*931, No. 476, ter openbare kennis, dat op 21 Maart 1946 is ingekomen een ver zoek van Peter Hubertus Manders, eierverpakker, wonende te Venray, Veulen H 16b. waaruit blijkt, dat liy volhardt by zijn op 30 Juli 1942 in gediend verzoek om een volledige vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor de benedenvoorkamer, groot 50.80 M2 van het perceel Veulen H 16b, op welk verzoek toen echter afwijzend moest worden beschikt uitsluitend opjgrond, dat het wettelijk maximum aantal vergunningen voor Venray was be reikt. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen der ver gunning schriftelijk bezwaren by het Gemeentebestuur indienen. Venray, 21 Maart 1946. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Venray brengen onder de aandacht van alle ingezetenen van deze ge meente, dat het volgens artikel 9 der „Algemeene Politieverordening Venray" en volgens het Provinciaal Wegenreglement verboden is tenzy men daartoe bevoogd is, in, op of over grond of water tot openbaar gebruik bestemd, te bouwen, te graven, iets te planten, te plaatsen, op te hangen, te hebben, neer te leggen of te storten. In verband met het feit, dat op verschillende plaatsen misbruiken zyn ontstaan die met langer getole reerd kunnen worden, mede met het oog op het landschapsschoon, bepalen wy thans, dat alles wat in, op of over den openbaren weg of openbaar water is geplaatst enz. o.a. schansen- hoopen, aardappelkuilen e.d. vóór den 15 April 1946 moet zyn verwij derd. Mocht op voornoemden datum het in stry'd met bovenaangehaalde be palingen geplaatste niet zyn verwij derd, dan zal terzake procesverbaal worden opgemaakt tegen de(n) over treders). Hoofdkeuring vanspringstieren De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat de houders van springstieren, die hunne stieren aan de op 25 April a.s. te Venray te houden hoofdkeuring wenschen* te onderwerpen, hiervan ter Secretarie aangifte moeten doen vóór 9 April a.s. Na genoemden datum zullen tor secretarie geen aangiften meer wor den aangenomen. 1 Volksgezondheid De laatste tyd is men doende, om do gesneuvelden een waardiger*?) rustplaats te bezorgen, waartoe ze opgegravon en gekist worden. Daar is niets op tegen, maar... .wanneer men by de noodwoningen aan de St. Jozefweg, de kleintjes ziet spelen in de oude, nog steeds openliggende graven, wanneer men in het Vlakwater stukken kleeding laat liggen, dan geloof ik, dat er toch iets niet klopt. Het zal toch wel eon zeer kleine moeite zyn, om de sporen van dat werk 200 te verwijderen, dat daardoor bovongenoemde dingen niet gebeuren. „Bent U bereid te sterven". Deze sinistere vraag, zoo gaan de geruchten, moet aan verschillende voorbijgangers by het St Odakapelletje, door een nog sinisterer spook gestold zijn. vergezeld van het bybehoorende gekreun en kotting-gerammel. Een en ander is terdege onderzocht en hier is enkel gebleken, dat drie v roem de arbeiders eens met een laken hebben staan zwaaien, maar voor de verdere rest alles op een zeer rijke fantasie berust. CAN DID A ATSTELLING KATH. VOLKSPARTIJ Cijfers v.d. gemeente Venray gemeente Venray Totaal lid plv. lid plv. Adriaens, Weert 62 156 592 1900 Brummans, Weert 128 150 2465 3097 Corbey, Sittard 52 354 479 2032 Dassen, Heerlen 334 1923 3525 5311 Droesen Roermond 947 137 108881040 Erens, Buggenum 142 1970 2569 6058 Gribnau, Roermond 43 122 758 2601 Hamers, Munstergeleen 20 68 226 1112 Hensgens, Heerlen 17 57 197 1404 Höppener, Roerm. 116 1941 549 3940 Jansen de Limpens,Wylre 14 345 106 1037 Jongen, Heerlerh. 56 1118 538 1671 Jongen, Schaesberg 43 776 417 2448 Koops, Venlo 2566 169 8317 2430 Maenen, Heerlen 2579 270 9583 1908 Meerendoek, Horst 219 293 2818 3669 Peters, Roosteren 2388 140 6528 2051 Rooy, Sittard 19 85 234 1072 Ruys de Beeren- brouck, Holtum 2677 27510031 1578 Ruyten Roermond 59 1571 329 3124 Sangen, Hoensbr. 20 30 118 613 Schreimacber, Maastricht 15 66 104 825 Schure, Maastricht 15 42 100 724 Sens, Heerion 23 290 195 1241 Sn.eets, Weert 20 327 185 1421 Speetjens, Venlo 59 373 740 2551 Vennegoor, Maastr. 30 317 405 2028 Verheggen, Buggenum 79 629 1578 4551 ROODE KRUIS. Bloedtransfusiedienst. Blijkens achterstaande advertentie zal in Venray een bloedtransfusie dienst georganiseerd worden. Zoals U misschien bekend is, was men hiermede bezig in de zomer van 1944. Tal van bloedgoetsters en gevers hebben zich toen aangemeld en hun bloedgroep werd vastgesteld. Door omstandighoden kon de orga nisatie niet afgewerkt worden, maar het hoofddoel werd bereikt. Tal van geefsters en gevers zyn in de Sep- tember-Octoberdagen van 1944 opge roepen en zij hebben hun bloed gegeven, waardoor menig oorlogs slachtoffer het leven werd gered. Maar ook in vredestijd is een bloedtransfusiedienst noodzakelijk. Door de geneesheren-specialisten wordt met steeds groter succes de bloed transfusie toegepast. Zij moeten echter kunnen beschikken over een grote groep van geefsters en gevers, waardoor zy op ieder ogenblik de gewenste hoeveelheid bloed ter be schikking hobben. Daarom wordt iedere flinke gezonde man en vrouw, die bereid is de prachtige daad van naastenliefde te stellen, aangespoord, naam, voorna men, geboortedatum, adres en event, telefoonnummer voor 1 April op te geven by het Groene Kruis, Stations* weg 26, dat voorlopig met de organi satie belast is. Zy. die zich reeds eerder aange meld hebben worden beleefd verzocht zich alsnog op te geven. Stelt de aanmelding niet uit tot morgen, U zou het eens kunnen vergeten en dat zou jammer zyn. Opening nieuw kantoor Op den feestdag van den H. Jozef werd bet nieuwe kantoor van hot Architecten Bureau Margry op plech tige wyze ingezegend door den H. E. lieer Deken van Venray. Na de korte ir.zegeningsplechtighoid feliciteerde don H. E. Heor Deken, den Heer Margry met zyn nieuwe" kantoor en hoopte, dat naast het wereldlyke en materieële ook een ruime plaats ingenomen zou worden voor het geestelijke welzijn van Venray. De heer Margry Sr. spreekt den wens uit, dat het nieuwe kantoor stimulerend moge werken op do medewerkers nu zyn zoon tydolyk in militairen dienst is opgeroepen on dat zodoende do wederopbouw van N.-Limburg gebaat zal zyn. De Burgemeester pleit voor een snelle en schonere opbouw van Venray. Na deze officieele opening werd nog in het kort gesproken door de Heer Margry Jr. en anderen. HAARLEM helpt VENRAY Wjj werden deze week in de gelegenheid gestold door do Gemeente om do film, die ge maakt is ovor do actie „Haar lem helpt Venray en Nijmegen" te zien, voorda: hy aan hot Venrays publiek vertoond wordt De film toont ons allorderst prachtige opnamen uit het ver woeste Venray Grote Kerk, Jeruzalem, diverse straten 011 als men dit zo ziet, dan eerst merkt men dat er in Venray al een en ander gebeurd is, hoo men verder ook over de Weder opbouw zelf denken mag. Dan gaat de film vorder over het ontstaan der Haarlemactio, wo zien wat oen werk do Haar lemse'schooljougd verricht heeft voor hun petekind, met welk een elan en voortvarendheid Haarlem als hot ware afge stroopt werd, alles onder het motto: „beter één kamer leeg geruimd dan alles verwoest". Het vertrek der feestcolonne uit Haarlem en de aankomst in Venray zelf brengen ons weer terug naar die feestelijke dagen van vorig jaar. De verdeling zelf in Paters- klooster en de Tabriek van Laurensse staat ook op de film band. Kortom een film waarin practisch het gehele Venrayso publiek meespeelt. De Gemeente zal deze film aan kopen voor haar archief en al of niet met een ander binnen kort vertonen. Speldjesdag. Op 3, 4 en 5 Maart werd in de ge meente Venray, een speldjesdag met een collecte gehouden, ten bate van S.A.N.T.O.S. De opbrengst hiervan was f 633.36. S.V.V.-Omroep. Na een rustperiode van enkele weken heeft de voetbal Zondag j.l., weer gerold aan den Oostsingel. Dit koer was Areen op bezoek en ook zy werden aan de zegekar gebonden, liefst met 5—0. Ondanks dit stond de wedstrijd niet op hoog peil en het spel van S.V.V. was niet, dat van 'n kam- pioensploeg. a.s. Zondag staat Gennep—S.V.V. op het programma. Op papier is dit een gemakkelijke wedstryd, maai wy waarschuwen onze jongens echter, zich goed op deze wedstrijd voor te bereiden, want anders zoudon alle kampioensillusies wel eens kunnen vervliegen. Bovendien, wy moeten de eerste uitwedstrijd nog winnen! Het tweede elftal deed goed werk klopte Erica met 2—0. Ook a.s. Zon dag verwachten wij van hen een overwinning tegen Swolgen. Het derde elftal rrektnaar Leunen en 't zal een zware dobber zyn, een overwinning mee te brengen. Indien onze jongens echter winnen, staan zy veilig in de midden. Het vierde behaalde een groote overwinning in Merselona en Zondag kunnen zy evenoens winnen van Erica. Dubbel Jubileum YSSELSTEYN. Op 27 Maart a.s., hoopt de Heor Ruygh, den dag te herdenken, dat hy voor 30 jaar in Rijksdienst trad, tevens zal hy dan 25 jaar in dienst zyn by de Justitie. De heer Ruygh, is reeds 4 jaar ge detacheerd als „bewaarder-zieken verpleger", in de strafgevangenis „kamp Venray", te Ysselsteyn. ('andidaatstelling in Limburg Tweede Kamer-verkiezingen De Zondag door de leden van de Kath. Volkspartij in de Rykskieskring Limburg gehouden groslystvorkiezin- gen had het volgend resultaat: 1 Dr. ir. W. Droesen 41236 stemmen 2. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck 36120 stemmen; 3 Jos. II. Maenon 34070 st., 4. J. M. Peeters 26602 st. Tot plaatsvervangers werden aan gewezen 1. J. A. Koops 35626 stemmen; 2. M.A.B. Erens 35336 st.; 3. Th. Verheggen 25743 st.; 4. G. Brömman8 24783 st.; 5. Mr. R. Hóppener 23745 st. H.C.V.-nieuws. Twee olftallon speelden Zondag jl. drie wedstrijden waarvan er twee ver loren werden, en een in een gelyk spel eindigde. Onze dames waren do gast van V.K.Il.JVenlo en sleepten een ver dienstelijk gelijk spel uit het vuur. Het herenelftal stond voor de opgavo twee wedstyden op een middag te spelen. Dat deze krachtproef tegen tegenstanders van formaat als Kollen berg (Sittard) on Grasschoppers(Bruns- sum to zwaar was blijkt uit de beide nederlagen. Ondanks dat waren het twee goede, prettige en uiterst faire wedstrijden, waarin de onzen zich uitstekende verliezers toonden. Morgen hebben we direct twoe returns, de dames krijgen om half twaalf op het Jerusalem-terrein de Venlosche V.K.H. Meisjes. Dat moet deze keer do volle buit oploveren, HCVster3. Do heren spelen om drie uur aan do Leunschoweg tegen Kollenberg. En al zullen we even als verleden week weer met onige invallers moeten uit komen, de Kollenbergers mogen op een stevige ontvangst rekenen. H'ederom een klok rjjker be bekende horlogerie van Jac. Schaeffors is wederom terug en thans gevestigd aan Henseniusplein. (Zie advertentie). De mooie klok- voor den gevel zal zijn diensten wel bewijzen.

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1