Het Herbouwplan van Venray. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Ouders-middag Waarheen met onze JONGE BOEREN? BEL bij Brand Zaterdag 2 Februari 1946 No. 5 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckbof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Venray Telefoon 512 Giro 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct p. 3 m.m. minimum fl 1,00 Abonnementsprijs voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20p.kwart bij vooruitbct. Losse nos. 10 c Nu het tijdstip nadert, dat het plan voor de wederopbouw van Venray openbaar wordt gemaakt, heeft het misschien zijn nut in dit artikel uit een te zetten de wijze waarop een dergelijk plan tot stand komt en de moeilijkheden welke daarbij te over winnen zijn. Voordat in de sombere dagen van 1944 het oorlogsgeweld over Venray kwam, was er reeds voel gedaan om liet bouwen in goede banen te leiden. Behalve de regelingen, die de Wo ningwet voorschrijft met betrekking tot de inrichting en het gebruik van de woningen deze zijn te vinden in de Bouwverordening - was er ook voor het gedeelte van de gemeente, gelegen tussen de Grootestraat en de Oostsingel een uitbreidingsplan; d.w.z. eenrstratenplan met aangifte van de bebouwingsmogelijkheden. Daarnaast hadden B. en W. in 1935 opdracht gegeven tot het ontwerpen van een „uitbreidingsplan in hoofd zaken". Deze opdracht werd gegeven aan do Limburgsche Streekplannen- dienst, met het oog op de plannen, die in de gemeenten Venray, Horst en Sevenum bestonden, om grote ge- gedeelten van de Peel, te ontginnen. Deze ontginning was niet alleen van belang voor de drie genoemde ge meenten, doch eveneens voor de ge hele streek, omdat hierdoor de mo gelijkheid bestond vele nieuwe boer derijen te stichten. Door de plannen in een groter ver band te bestuderen, was men "evzekerc van een net van goede ontsluitings wegen van het oude naar het nieuwe land en van het verband van het gehele ontginningsgebied met de giote bevolkingscentra. Het „Peelplan Zuid" is hiervan het resultaat; een plan dat overigens niet in alle opzichten kon voldoen, omdat men rekening had te houden met, en aansluiten moest op, de vroeger plaatsgehad hebbende ontginningen (Ysselsteyn). Het plan in Hoofdzaken, zoals dat voor het gehele grondgebied der gemeente is opgesteld en door het gemeentebestuur is vastgesteld, heeft de goedkeuring gekregen van de pro vinciale instanties, waardoor het dus tot een soort wet is verheven, waar aan men bij het bouwen gebonden is. J] In dit plan, dat, zoals de naam reeds zegt, de bestemming der gron den in hoofdzaak regelt, vindt men aangegeven welke gronden be stemd zijn voor agrarische doeleinden (waaronder wordt verstaan landbouw, veeteelt en tuinbouw) voor bosch- bouw, voor ontspanning, voor uitbrei ding der verschillende kerkdorpen, voor indnstrie-vestiging en zo meer. Hierdoor is het 'mogelijk om onge wenste vestigingen in bepaalde ge bieden te voorkomen en anderzijds wordt deze op bepaalde punten ge concentreerd. Dit plan geeft dus voor een lange reeks van jaren de wegen, waarlangs Venray zich zal ontwik kelen. Een verdere uiteenzetting van dit plan in hoofdzaken, zou op deze plaats zeer nuttig zijn en interessant, doch de bepaalde plaatsruimte laat dit niet toe. Toen na vele jaren van overlog uiteindelijk het „plan in hoofdzaken" was vastgesteld, was het nodig om dit plan, voorzover het de kom van Venray en de korkdorpen betrof, na der uit te werken e n te detailleren in een „plan in onderdelen". Het maken van deze gedetailleerde plannen was dringend nodig, omdat vooral de bebouwing in "Westelijke richting zeer ordeloos was en de aanleg van goede wegen zeer in de weg stond. "Wel werden hier en daar rooilijnen aangehouden, doch alleen door middel van het aantal meters, dat de bebouwing uit de as van de weg moest worden opgetrokken. Van wegverbeteringen of het recht maken van bochtige paden kon zo doende niets komen. Ook het bestaan- de^uitbreidingsplan voor het gedeelte tussen Grootestraat,Stationsweg- Oost singel en Oud Oostrumsche weg vroeg om herziening, aangezien het met de nieuwere inzichten op stedebouwkun dig gebied in het geheel niet over eenstemde. Juist was het plan voor de verbetering der bestaande en de aanleg van enkele nieuwe wegen in ontwerp gereed, toen de laatste fase van de oorlog intrad. Na de verminking, die Venray in deze laatste fase onderging, is do situatie geheel veranderd. Thans is er de mogelijkheid om een geheel nieuw plan te maken. Eertyds was de ontwerper van het uitbreidings plan gebonden aan de bestaande kern, die gevormd werd door de Stations weg-Grootestraat-Patersstraat-Paters- laan-Leeuwstraat-Schoolstraat, en had hij de nieuwere wyken hieraan vast te breien. Thans kan een plan ge maakt worden waarin zawel de oude kern als de nieuwe delen tot eer. organisch geheel kunnen worden ver enigd. Er zullen dan ook in het plan, zoals het thans gereed is, enkele be staande wegen enigszins worden vast gelegd, waardoor o.a. een betere ver kaveling zal kunnen ontstaan. Het is te begrijpen, dat er zich vele problemen voordeden, die om een op lossing vroegen. Als een der eerste vroeg het verkeer om een regeling, waardoor het meer vrijheid van be weging zal krijgen. Al is de intensi teit thans nog vrij gering, er zal voor do nabije toekomst gerekend moeten worden op een verkeer, dat groter is dan dat van voor den oorlog. De slagader van Venray (de Groote straat) zal dan onmogelijk in staat zijn alles te verwerken. Er moest dus een keuze gemaakt worden uit de twee mogelijkheden: de Grotestraat over zijn gehele lengte aanzienlijk verbreden of in hot uitbreidingsplan enkele wegon zodanig projecteren, dat zij door het verkeer naar bepaal de gedeelten van Venray zullen wor den gekozen boven de smalle Groote straat. Dat aan deze laatste oplossing de voorkeur werd gegeven, was mede het gevolg van de overwegingen, dat een brode winkelstraat én voor het winkelend publiek, dat gaarne, als het ter rechter zyde loopt, ook wil zien wat er in de winkels aan de linkerzijde geëtaleerd is, onaangenaam is; alsook de overweging, dat dan een nog groter gedeelte van de kern zou moeten worden gesloopt, Een der andei'e problemen, die zich voordoen en waarvoor een afdoende regeling moet worden gevonden is die van de begrenzing van het gebied. Plet behoeft geen betoog, dat de gemeenschap het best gediend is met een dorpsvorm, die een enigszins go- sloten, de ronde vorm benaderende, begrenzing heeft. De gemeente, die de eerstkomende jaren toch al voor hoge lasten zal komen te staan, heeft de zorg op zich 'genomen voor de aanleg of uitbreiding van gas- en waterleiding, alsmede van straatver lichting. Dit brengt .grote kosten met zich mede, waaraan wij allen, in de vorm van belasting, zullen moeten meebetalen. Hoe korter de afstanden zijn, waarover de verschillende lei dingen en kabels kunnen worden ge legd, hoe goedkoper dit voor de ge meente en dus ook voor iederen in woner zal zijn. Daarom dient ernaar gestreefd te worden alle vormen van lintbebou wing radicaal tegen te gaan. Dus geen verdere bebouwing langs de Stationsweg, Maasheesclieweg, Over- loonscheweg, Merseloscheweg, Deur- nescheweg en Lounscheweg. Doch ook geen verspreide bebou wing in de richting van de Vlakwa ter weg, Kemp weg en andere wegen. Voor de eerste jaren zal er genoeg bouwmogelijkheid zijn, of geschapen moeten worden in het gebied in het "Westen begrensd door de Lange weg en in het Oosten door de Oud-Oos- trumsche weg en de Kolkweg. Dat hierdoor gedupeerden ontstaan, is wel zeker en het zal een voorna me taak zijn deze personen tegemoet te komen. Als volgend probleem zouden we kunnen noemen de situatie rond de kerk. Venray was trots op zijn mo nument, dat tot in de verre omtrek voor eenieder een baken was. Een bezwaar echter was dat het prachtige koor dermate was ingesloten, dat het in het geheel niet tot zijn recht kwam. Ook de 'voet van de toren was vanaf de markt niet te zien. Hierin kan verandering gebracht worden, echter niet zonder dat er nieuwe problemen uit ontstaan. Tenslotte kan nog gewezen worden op de vele problemen, die nog naar voren zullen komen wanneer het plan, nadat het is goedgekeurd, tot uit voering zal moeten gebracht. Ik denk hierbij aan de noodzakelijke onteige ningen en de herverkaveling, waar door behalve betere eigendomsver houdingen (geen servituten) ook betere vormen voor bouwpercelen zullen ontstaan. Ik ben er echter van overtuigd, dat als na enkele weken het plan ter algemene kennis kan worden ge bracht, allen te samen zullen mee werken, om met opbouwende critiek te komen tot een plan, dat de mo gelijkheden in zich heeft om van Venray wederom te maken dé Parel van de Peel. Ir. J.P. J. MARGRY. Dit plan ligt op het Raadhuis voor eenieder ter inzage. Venray te Op initiatief van de Eerw. Zusters Ursulinon, werd voor het eerst na de oorlog, in de aula van het Gym nasium „Immaculatae Conceptionis", een ouders-middag belegd. Er bestond groote belangstelling vair de zijde der ouders, want de zaal was tjokvol. In zijn openingswoord betoogde de Hoogeerw. Heer Doken de groote noodzaak van dergelijke bijeenkoms ten. Ouders en onderwijzers hebben beide groote belangen na te streven, n.l. de opvoeding en het ónderwijs van het kind. De jeugd zal worden, wat wy ervan willen maken, duivels of engelen, hetgeen wij 5 jaar lang aan den lijve hebben ondervonden. In de laatste tijd hebben de ouders veel te veel onderdeolen van hun plicht afgeschoven op de onderwijs krachten. Ze moeten weer doordron gen worden van hun geheele plicht en die ook vervullen. De combinatie Kerk, School, Ouders, kan slechts functioneeren, indien de ouders wil- Dat de vestiging van onze jonge boeren 'n knellend probleem is, be wees de geweldige belangstelling die er bestond voor de lezing van Ir Dewez, die sprak over emigratie. We onderscheiden tegenwoordig 2 problemen. Ie. Hoe maken wy onze bestaande bedrijven rendabel. 2e. Hoe komen onze jonge booren tot vestiging en daardoor aan een behoorlijk bestaan om een gezin te kunnen onderhouden". Dit is 'n angstig vraagstuk voor diegenen die don huwbaren leeftijd bereikt, of misschien, reeds lang over schreden hebben. Alleen een aanpak ken op groote schaal en op grootse wijze zal hier uitkomst geven. In 't vorledon is hier door de over heid te weinig aandacht aan besteed. Daarom is 't verheugend, dat 't hoofd bestuur van de L.L.T.B. de nood zakelijkheid hiervan inziet en alles in het werk zal stellen om een be vredigende oplossing te vinden. üit gehouden enquéte's is gebleken, dat practis duizenden jonge booren werkloos zijn, wfll niet in dien zin, dat ze gaan stempelen en langs de straat slenteren, maar toch zo, dat ze veelal goen productief werk ver richten. Ze hebben geen vooruitzich- te« en dit is funest voor 't moreel. In 1936 schatte men 't aantal jonge boeren, dat geen kans zag zich te vestigen op 30.000. Momenteel kan mendit stellen op 40 tot 50.000. Voor' Limburg is dit cyfer circa 5000. Verandering van beroep zal hier geen uitkomst kunnen brengen. Vol gens deskundigen is ook in de mid denstand reeds een teveel. 't Tekort aan arbeiders zal slechts van tijdelyken aard zyn en denken we aan 't ambtenarencorps, dan zui len ook daarvan straks duizenden moeten afvloeien, willen we een ge zonde toestand krijgen. Ook de split sing van bedrijven is in lieol veel gevallen al te ver doorgevoerd. We zullen dus moeten uitzien naar andere mogelijkheden. Op de eerste plaats onze eigen provincie. Inderdaad is op sommige plaatsen nog ontgin ning mogelijk, b.v. de Peel. Plaat selijk kan het misschien eenige ver lichting geven, overigens is 'tals een druppel op eeri gloeiende plaat. Een te ver door doorgevoerde ont ginning, van nature al te arme gron den, is ook zeer gevaarlijk. Dat hebben we de laatste jaren maar al te goed ondervonden met de verstuivingen die er het gevolg van zijn. Bovendien zullen die bedrijven, bij een geleide economie, die zeker zal komen, steeds onder 't niveau bly'von, daar men zal uitgaan van een normale opbrengst, die zulke gronden niet kunnen geven. N.O.-Polder. Buiten onze provincie hebben we de N.O.P. De vestigingscommissie is op onder zoek uit geweest en pas teruggekeerd. Daar zijn veel te weinig Limburgers. Voor een kleine 200 is daar wel kans voor 'n bedryf. Maar dan zullen we mee moeten aanpakken en pioniers werk verrichten. Spreker hoopte nog dit jaar een 5 a 600 jonge boeren daar heen te kunnen zenden. De omstandigheden zijn er gunstig, een goede, ook gees telijke verzorging en flink loon. Vanuit Limburg zal men ook een geregeld contact onderhouden en voor hun belangen opkomen. Maar wan neer ook alle polders droog en ont gonnen zijn, 7*1 men nog zitten met een groot overschot. De hoop óp annexatie is niet zoo erg groot meer. Rest nog alleen emigratie. Dit zal voor de betrokkenen zware offers vragen. Men verliest zijn Neder landerschap, familierelatie's worden grootend eels verbroken en er zal een groot aanpassingsvermogen geëischt worden. Emigratie is niet 'n kwestie voor de betrokken personen alleen, hot Nederlandsche volk moet er in zijn geheel achter staan èn financieel èn moreel. Een groot gemeenschapsbelang wordt hiermee gediend. Wat de finan- cieelo zy'de aangaat, achtte spreker noodig, een voorschot van 100 millioen. Dit geld zou terug betaald kunnen worden. Als men bedenkt, dat in '46 pl.ra. GO millioen aan toeslag alleen zal uitgekeerd worden is dit getal van 100 millioen' zeker niet te hoog. De groote vraag is: waarheen De Nederlander is overal een zeer gewilde emigrant. In verschillende landon zooals Frankrijk, Canada, Australië, Zuid- Amerika,' Brazilië zou men terecht kunnen. Waar vinden we de beste omstandigheden Frankrijk is een uitstervend land, het platteland, meer nog dan de steden, is verworden. Door import tracht het nu zyn peil te veihoogen. Onderhandelingen z\jn gaande, als een zeer voorname eiscli zal gesteld worden, groeps-gewijze kolonisatie, onder eigen geestelijke leiding. Wordt dit niet bereikt, dan zal men zich tegen emigratie naar Frankrijk verzetten, daar de enkeling er ijna onheroepelijk ten onder gaat. Het heeft 't voordeel, dat 't kort by is en de familierelatie's best onder houden kunnen worden, wat niet het geval zal zyn met Canada, doch dit vraagt niet zoozeer landbouwers, maar industriearbeiders, daarbij komt nog, dat het een exportland is evenals Australië en zijn producten over zeer groote afstanden moet vervoeren, alvorens de verbruiker (Engeland), te bereiken. Bovendien is de goede grond in Australië reeds weg en is men aan gewezen op irigatieland. Ook in ons Indië hebben we de zelfde moeilijkheden en ook 't klimaat is er voor dennWest-Europeaan weinig geschikt. Brazilië biedt ons de beste kansen. Dit is een groot land in opkomst. Het heeft groote bodemrykdommen en breidt zyn industrie sterk uit. Hot platteland is dun bevolkt. De land bouwproducten moet men grooten- deels invoeren, van afzet zou men dus verzekerd ziin. Het klimaat, hoe wel warmer dan hier, is er gunstig, grond van prima kwaliteit en zeer goedkoop. Brazilië is een katholiek land en in tegenstelling met Frankrijk, moreel gezond. Het laat onbeperkte groeps gewijze emigratie toe, onder eigen deskundige en geestelijke leiding zelfs met behoud van eigen taal. Hier lig gen groote mogelijkheden. Men hoopt nog dit jaar een 25-tal jonge boeren uit te zenden onder be kwame leiding om als pioniers het groote werk voor te bereiden. Zij zullen daar 1 jaar blijven, bevalt 't hun, dan komen ze terug om een bruidje te halen en zich verder voor goed in het nieuwe land te vestigen. Dit zal niet gaan zonder de loyale medewerking van de jonge boerinnen. En hier doet spreker een beroep op hun, dat zij moeten leeren inzien, welke groote belangen op het spel staan. Het gaat om de toekomst, niet alleen van de boerenstand, maar van het geheele Nederlandsche volk. De toestand hier zal leiden tot verpau pering en moreelen ondergang. Daar ligt een toekomst. Daarvoor moeten we offers durven brengen. De Nederlandsche boerenbond moet en zal ook de zaak aanpakken. De regeering moet er financieel achter staan. De jonge boeren moeten de zaak stuwen, de tijd is er nu rijp voor. Pioniers treedt aan, ge dient niet alleen een boeren-, maar ook 'n volksbelang. Met groote belangstelling werd het boeiende betoog van Ir. Dewez door pl.m. 1000 jonge boeren en boerinnen gevolgd. Na een hartelijk dankwoord tot Ir. Dewez, Edelachtb. Heer Burge meester, Hoogeerw. Heer Deken, ge- noodigden en verder alle aanwezigen, sluit de voorzitter deze goedgeslaagde bijeenkomst met de Christelijke groet. len. A(s dat niet gebeurd, zien wel van schoolbezoek, regelmatige biecht 1 en kerkbezoek, niets terecht komen' Hii verzoekt alle aanwezigen drin' gend de wóórden van Rector Mans moderator van de R.K. Onderwijzers bond afd. Roermond, goed in zich op te nemen en in toepassing te brengen. Na 'n uitvoering door leerlingen der St. Ursnlascholen, van spel, zang. dans enz., waarin goede hoordors veel te 'verwerken kregen uit kindermond, kreeg rector Mans het woord. Zeer duidelijk en uitvoerig toonde hij de groote zorg van de kerk op het gebied van de opvoeding. Twee encyclieken waren geheel aan deze kwestie gewijd. De ouders moeten meewerken met de scheppende kracht Gods, op natuurlijke en bovennatuur- j lyke manier. By nagenoeg de lieele Schepping doet God alles alleen, maar bij het scheppen van den mensch heeft hü menschenhulp noodig. De ziel moet door de oudeis gevormd worden, de ziel met verstand en wil. Indien de ouders dit nalaten, zal later 't kind hun vervloeken, terwijl 't hun zal zegenen indien zij hun j plicht vervullen. 't Gezin is het eerste noodzakelijk1 milieu van de opvoeding. Tusschen gezin, kerk en school, moet een hechte band bestaan. Geen afbreken I van personen van welke groep ook, want daardoor wordt elk gezag onder mijnd. 't Lijden van de menschheid in deze oorlog, had de menschen toch veel moeten leeren, maar het ver geten van de weg naar de eeuwig- hoid schijnt steeds van grooter om vang te worden. Nadat het hartelijk applaus ver stomd was, richtte ook de inspecteur van 't L.O. in de inspectie Venlo, de heer \V id dershoven, zich tot de ouders. Veel moet er nog gedaan worden, maar indi9n ieder tot medewerking bereid is, komt alles terecht. De Eerw. Mère Christophora dankte allen voor hun medewerking. Meer lucifers. Dank zij de verhooging van produc tie die binnenkort kan aanvangen en een kwantum lucifers, dat weldra uit Zweden zal komen, bestaat de redelijke kans, dat de verstrekking van dit onmisbare artikel spoedig wat ruimer kan worden. Nienwe textielpunten. Met ingang van 1 Febr. a.s. zullen de punten 16 t.m. 25 van de textiel- kaart geldig zijn. De zelfde artikelen als op de punten 1 t.m. 15, welke ook geldig blijven, worden daarop verstrekt. Petroleumbonnen Zy, die in het bezit zijn van kaar ten voor kookdoeleinden of verlich ting, kunnen op do bonnen 21 t.m. 24 van de kaarten UA 510, 21 en 23 van do kaarten LTB 510 66 van de kaarten ÜC 510 gedurende de maand Febr., 4 liter petroleum koopen en op do bonnen 119 en 120 van de kaarten UD 510, 3 liter. EIEREN ZUIDVRUCHTEN EN PINDAKAAS Geen chocolade op snoepbon Op de komende nieuwe bonnonlijst komt wederom een bon voor een ei voor. Ook ditmaal uitsluitend voor jeugdige personen tot en'met 20 jaar. De volgende week zal voorts nog maals een bon voor 100 gram Zuid vruchten voor alle leeftijdsgroepen worden aangewezen. En tenslotte is het mogelijk, bin nenkort voor jeugdige personen van 14 21 jaar een potje van 370 gram pindakaas beschikbaar te stellen. Op 10 Febr. zal een voorinleveringsbon bekend gemaakt worden, welke tevens als koopbon zal gelden. Het Centraal Distributiekantoor doelt echter ook mede, dat op bon V 11 der vorsnaperingskaart uitslui tend 100 gram suikerwerk kan wor den gekocht. Chocolade is niet ver krijgbaar. Nieuwe bankbiljetten. De directie van de Nederl. Bank maakt bekend, dat zij, naast de thans circuleerende biljetten ook bankbil jetten van f 20, f 50 en f 1000 in het verkeer zal brengen. Glas voor geteisterde gebieden Voor 1946 rekent men op een maan delyksche invoer uit België van 250.000 vierkante meter vlakglas, dat bestemd is voor de verwoeste gebieden. Ook met andere landen, o.a. Portugal, worden onderhandelingen tot aankoop gevoerd en ook uit de Vereenigde Staten, is dezer dagen een hoeveel heid geïmporteerd. 3!>2 (rolitie) of 51S (Sirene) Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN. Alléén voor spoedgevallen. GEVONDEN bankbiljet by Hendriks, Langstraat 46 bankbiljet bij vd. Sluis, Henseniuspl. 6; een paar wollen handschoenen by Wayenburg, Wilhelminastr. 21; een portemonnaie m. inh. en een bril m. étui en een paar nieuwe dameskousen zyn op de Marech. kazerne. Carnaval 1946. Nadat Zaterdag jl. een Vastenavond comité ten doop werd gehouden, waarin de geheele gemeente ver tegenwoordigd is, begon dit direct haar arbeid. Tot dusvdr is roeds bereikt, dat er in die dagen muziek in de café's mag zyn, terwijl er Maandag en Dinsdag kan gedanst worden, indien de café houders tenminste hun best doen. Verder staat op het program een grootsche optocht, waarin alle ver- eenigingen hun best zullen doen om flink voor den dag te komen, liet is onnoodig te zoggen, dat het comité alle medewerking vraagt van het publiek om deze Carnaval zoo goed mogelijk te kunnen vieren. Nadere mededeelingen volgen nog Gratis voedselpakket Zooals uit achterstaande advertentie blykt worden op Dinsdag 5 Febr. a.s. gratis voedselpakketten „Moeder en Kind", van 't Roode Kruis uitgedeeld. In aanmerking voor zulk pakket komenkinderen geboren in 1945. De stamkaarten van de kinderen moeten worden meegebracht. Dit bericht geldt alleen voor inwoners van de gemeente Venray. Verbinding Venlo—Nijmegen Door de Ned. Spoorwegen is een personendienst geopend met bussen en vrachtwagens om het verkeer tus schen Venlo en Nymegen gemakke lijker en vlugger te maken. Vertrek by Café Dupont Statonsweg, richting Venlo: 3.20-10.35-2.05- 3.35—5.35 en 7.35. Vertrek Venlo -Station: 6—7 11 12.45 3.15 en 4.45. Venray—Boxmeer—Nymegen 7 8-12-1.42-4.15 en 5.45. Vertrek Nymegen 9-12.20-1.45— 3.45-6 en 7.45. Kaartjes kan men koopen in café Dupont. Directeur Mannenkoor Tot# Directeur van Yenray's Man- nonkoor werd definitief benoemd, de Heer J. Janssen uit Blerick. Vroolijke avond Gisteravond gaf het Detachement Pioniers, dat sinds eonigen. tyd hier werkzaam is, een vroolfiko avond in feestzaal Servatius, ter gelegenheid van do verjaardag van Prinses Beatrix Geslaagd. Te Eindhoven slaagdon voor het Huishoud-diploipa naai en-knippen de dames: Jo van Osch, Nelly Vermeulen, Truus Janssen, Venray; Maria van Osch, Leunen. Bertha van Meyel, Mer- selo en Nelly Arts. Oostrnm. Dienstjubilenm. Op 6 Febr. a.s. zal het 35 jaren geleden zyn, dat de heer Mart. v.d. Eisen in het. St. Servatiusgesticht alhier in dienst trad. VOEDSKLBï BEAU VENRAY. Paterslaan 20. Tel. 416. Geopond van 9 tot 12 uur. Zaterdags gesloten. Rund veemarkten. Tot nader order zal er in de gehele provincie Lim burg goon gebruiksveemarkt worden gehouden. Doslachtveemarkten zullen gewoon doorgang vinden. Levering aardappelen. Daar er in de Mynstreok een groot gebrek aan consumptieaardappelen is, verzoeken wjj die telers, welke nog consumptie aardappelen over hebben, deze ten spoedigste l»y don lar.dkoopman ter levering op te geven. S.V.Y.-Omroep Na eon gedwongen rustperiode van vier weken, is het S.V.V. Zondag toch gelukt van I.V.O., met 1-0 te winnen. Het was geen hoogstaande wedstrijd slechts zeidon kwam men uit boven het derde klussers peil. Het eenigste doelpunt ontstond in de tweede helft, toen do linksbinnen onveiwaclits een boogschot, loste en do keeper verraste. Door deze overwinning is S.V.V. titel- prerendent gebleven. Het tweede olftal wist in Swolgen met 3—1 te winnen. Ook hot derde bracht oen over winning mee, uitTienray. Het vierde elftal liet zich nog net op het nippertje een 4-4 gely'k spel afdwingen, door America 2. Zondag a.s. gaat 't eerste elftal naar Gennep en kan daar winnen, mits zij het serieus opnemen. Het tweede krygt Wittenhorst op bezoek, die ongeslagen lOwedstryden won. Eet derde elftal ontvangt Walaria. Het vierde gaat naar Kronenberg. „Betje regeert" Naarvvy vernemen, heeft de Tooneel- vereeniging „Hioob" in studie, het blyspel in drie bedryven van Henk Bakker, „Betje regeert". Het is 'n zeer vlot blyspel, dat 'n aardige intrige bevat met een ver rassende ontknoping. Er zit van 't begin tot 't einde spanning in. Het geheel staat onder leiding van den heer P. van Opbergen Jzn. Met de a.s. Vastenavonddagen wacht Venray wederom eenige avonden van genot en ontspanning. Vergadering L.L.T.B-Merselo Te Merselo vergaderde de afd. van den L.L.T.B. Goedgekeurd werd de nieuwe contributie; egeling a 75 ct. per H.A., met een minimum van f 3.50 en een maximum van f 40. De contributie voor het Lb.c.-fonds der afdeeling is bepaald op 2.50 per gezin. Besloten werd het gemeentebestuur aan te sporen tot verkoop van ont- ginningsgronden achter hot Zwarfc- water en om braakliggende bosch- gronden aan het Staatsboschbeheer te 'onttrekken. Door vele leden werd geklaagd over de Distributie. Zy verlangen een zit dag te Merselo, daar er geen rijwiel banden meer zyn. Ook de klompen distributie gaat niet naar hun zin. Driemaal naar Venray voor één paar klompen, groote en'kleine ge zinnen slechts een paar, vriendjes politiek enz. enz. De Voorzitter zal probeeren hierin verbetering te brengen. De Ronde van Limburg. Deze week werd officieel de te volgen route van de Ronde van Lim burg vastgesteld. De renners zullen een afstand van 260 Km. moeten af leggen. Hun weg voert hen nagenoeg door geheel Lïmlnrg Ziehier de te volgen route: MaastrichtMeerssenBeek - Elslo Stein Geleen SittardSust eren Echt Roermond— Horn Baexem Weert—Beringen—Panningen Maas- bree-Sevenum - Horst Venray Wanssum Meerlo-Tien ray-Lottum Venlo - Roormond-Sittard-Ifoens broek—Heerlen—Kerkrade - Gulpon— Valkenburg-Maastricht. BEKENDMAKINGEN, In afwyking van myn bekendma king terzake d.d. 17 dezer wordt ter algemeene kennis gebracht, dat de gelegenheid tot het tor secretarie doen afstempelen van door den dis- tribütiedienst uitgereikte vergunnin gen voor textielgoederen, schoeisel e.d. volgens nader voorschrift van den Directeur van het D.B.V.O. sluit op 31 Januari. Aankoopen welke men na dien datum wenscht to doen, tor vervan ging van door oorlogsgeweld verloren gegane-goederen en die niet contant kunnen geschieden, moeten worden uitgesteld tot men eon z.g. spaar boekje heeft ontvangen. Uitreiking daarvan zal thans binnen afzienbaren tyd plaats vinden. Slechts in zeer speciale gevallen zal van deze rege ling nog kunnen worden afgeweken. Aanvragen daartoe kunnen ter ge meente-secretarie afd. Financiën uit sluitend worden gedaan Woensdags van 9—12 uur vip.

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1