WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Ned. Volksbeweging \Q Apo&totticke Katholieke Volkspartij mcqcn. OPVOEDKUNDIGE PROBLEMEN Binnenland Zaterdag 12 Januari 1946 No. 2 Zeven en Zestigte Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Venray Telefoon 512 Giro 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct p. 3 m.m. minimum fl 1,00 Abonnementsprijs voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1. 20 p. kwart bij vooruitbet. Losse nos. 10 ct Onder auspiciën van enkele jonge menschen werd op Vrydag 4 Januari in de zaal van St. Servatius een spreekbeurt georganiseerd welke ge houden werd door Dr. "W. Voesten. Deze jonge menschen hebben hier het initiatief toe genomen, daar zij zich reeds lang verwonderd hadden, over het feit, dat het politieke leven en zeker het Katholiek politieke leven in Venray blijkbaar zyn winter slaap was ingegaan. Zy hebben niet gewacht op het ontwaken hiervan, doch zelf de handen uit de mouwen gestoken. De Heer J. v.d.- Bergh opende de bijeenkomst, en wees de weinig talryke aanwezigen op het groote belang voor ons land, in welke banen het politieke leven geleid diende te worden. Hierna verzocht hy Dr. Voesten zijn standpunt van Katho lieke zijde gezien uiteen te zetten. De spreker begon met het feit te constateeren, dat aanstonds na de bevrijding weinig aan politiek gedaan werd. Langzamerhand staken de vroegere politieke partijen het hoofd weer op en kwam er weer politieke actie. Het is een niet te miskennen feit, dat tijdens den oorlog de Neder land sche bevolking zich meer één voelde dan ooit te voren. Het negatieve element, de bestrij ding van een gemeenschappelijken vijand maakte dit mogelijk. In ver schillende kampen o.a. Haaren en St. Hichiels-Gestel, waar vele kop stukken samen vertoefden, werd een sterke eenheidsgedachte geboren, en zoo was bet mogelijk, dat na de oorlog de Nederlandsche Volksbewe ging (N.V.B.) kon ontstaan. Spreker stelde de vraag, of het nu de tijd is voor de N.V.B. en of thans de tyd reeds is aangebroken voor ons Katholieken, om volledig onze steun daaraan te geven. Bij de beantwoordig van deze vraag begon hij vast te stellen, dat de R.K. Kerk NIET tot een party ver plicht. De kerk en de staat zijn twee autonome gemeenschappen, ieder met rechten en plichten op hun terrein. De kerk op godsdienstig, geestelijk gebied, de staat op materieel, stofielijk gebied. Daar het werken van de kerk van een hoogere orde is en daar dit werk soms steunt op stoffelijke om standigheden is het het goed recht van de kerk om maatregelen te treffen, die op hét eerste gezicht enkel en alleen de staat toekomen. Om dit te illustreeren, haalde spreker het voorbeeld aan van Paus Alexan der de Vide die in 1498 een lijn van pool tot pool trok om vast te stellen waar de Spanjaarden en waar de Portugeezen mochten koloniseeren. Door deze maatregel was de uitbrei ding van het rijk Gods gediend, en dit motief gaf de Paus het recht deze maatregel te treffen. In dit verband moest ook gezien worden hetverbod yoor de katholieken om lid te worden van de N.S.B. Het is de taak der Katholieken, om het zuurdeesem te zyn van de maatschappij, op alle gebied. Hoe dit te verwezenlijken is, deze manier, deze wyze is slechts een middel. Indien vaststond, dat dit slechts kon geschieden, door een eigen Katholieke partij dan kan de Kerk ons verplichten lid te worden. Maar gewoonlijk is dit middel afhan kelijk van de omstandigheden. Zoo zou het b.v. voor de Katholie ken in Engeland niet opportuum zyn om te geraken tot een eigen partij. Door de omstandigheden komen zy er toe in te schuiven in andere partijen, waarvan ze redelijkerwijze kunnen veronderstellen, dat de Katholieke beginselen het beste ge diend zyn. De vraag die zich thans opdringd is: zijn de huidige omstandigheden in ons land van dien aard, dat wy slechis door een eigen Katholieke party onze principieele invloed kun nen aanwenden. Spreker merkte hierby op, dat we goed het volgende voor oogen moeten houden. Ons land heeft een gemengde be volking. Ongeveer 1/3 is Katholiek. Er heerscht echter nog altijd de meening, dat ons land een protes- tantsche natie is, wat practisch hierop neerkomt, dat het overige tweederde deel anti-Katholiek is. Met enkele voorbeelden uit zyn eigen werkkring, illustreerde spreker dit antagonisme overduidelijk. De politieke stry'd in Nederland is niet alleen een strijd op sociaal- economisch gebied, maar in zijn diepste wezen een beginselstrijd, die volgens spreker zal uitloopen op Christendom tegen Communisme. De strijd der Katholieken is positief zoowel als negatief. Positief waar het er om gaat, de gemeenschap te door dringen van onze beginselen, negatief waar het er om gaat valse leerstel lingen niet aan bod te laten komen. Deze stryd kan goed en met succes gevoerd worden indien de Neder landsche Katholieken één groot bloc vormen. Immers in dit geval kan er gezamenlijk geobserveerd worden en gezamenlijk de middelen beraamd worden. Het zou verder onverant woordelijk zijn, om het bloc, dat door jarenlang werken bereikt was te doen versplinteren. Ook moet niet vergeten worden dat er een psyeholische kracht van uitgaat, indien een groote massa haar wil kenbaar maaxt. Op sociaal economisch gebied is de bevolking van ons land gegroepeerd op confes sionele grondslag. Dit wordt als goed aanvaard. En dan verder nogIndien er, om een voorbeeld te noemen, vooi onze Katholieke arbeiders geen Katholieke partij zou bestaan, waar zouden die dan terecht komen Zou het com munisme hiervan niet profiteeren Door een en ander komt spreker tot de conclusie, dat het de taak der Katholieken is. zich te organi seren in een eigen KathoMeke party. Indien zulks niet gebeurde dan zou schade toegebracht worden aan onze goede zaak. Andersdenkenden beweren, dat wy ons weer opsluiten, dat ons land Christelijk is. Dit is waar, maar het Christendom, dat zij bedoelen is een vaag humanistisch Christendom. 'Verder wordt er beweerd, dat er onder de oorlog toch een eenheid bestond. Ook waar, maar.... hierin ligt juist het bewijs, dat er loyale samenwerking mogelijk is, en daar aan willen wy zooveel mogelyk medewerken. Wy hebben de ééne waarheid en daar waar het om onze principes gaat, isoleeren wy ons, anders niet, we hoeven in dit verband slechts te denken aan het verzet der bisschop pen gedurende de oorlog. In ons eigen kamp wordt hier en daar be weerd, dat een eigen Katholieke partij niet meer zoo gewild zou zijn. Hier haalde spreker Dr. Witlox aaD, die aan de hand van cyfers bewees, dat dit wel degelijk het val is, ook onder de jongeren. Spreker besloot zyn interessante lezing met er nogmaals op te wyzen dat het onze plicht is belang te stellen in het politieke leven en dat he't onze plicht is niet afzijdig te blijven, maar alles in het werk te stellen om onze principes zooveel mogelyk ingang te doen vinden. Nadat de Heer J. v.d. Bergh de geachte spreker bedankt had voor zijn leerzame lezing, verzocht hy de aanwezigen, om hetgeen zy hier w hoord hadden zooveel mogelyk "te verspreiden, om ook in Venray weer belangstelling te wekken voor het politieke leven en voor onze Katho lieke beginselen op dit gebied. II. Moeilijkheden by den kleuter Vorige keer noemde ik de 8 vor men van koppigheid, welke zich voor doen. Ik wil deze thans in het kort nader verklaren. a. Koppigheid tot zelfhandhaving, hoogtepunt. Het kind is actief, moedig en erg Geprovoceerde koppigheid. Dit is zelfstandig. Ten koste van alles wil het éénige geval, waarin de koppige e. Gesuggereerde koppigheid. Dit type verzet zich in antwoord of als reactie op een verbod. By uitdaging van vriendjes, als Jekuntofje durft het niet" bereikt zjjn koppigheid het en zal het zijn eigen wil doorzetten. De oorzaak ligt hier veelal in ver wenning en, willen we verbetering bereiken, dan moeten we er extra op gaan letten, elke verwenning met zorg te vermyden. b. Heroïsche koppigheid. Ook de koppigheidsheld is actief en moedig en is als regel een sterk en zeer gezond kind. Vooral in het by zijn van veel publiek wil hy zyn moed toonen. Dit is het type van de belhamel op school. c. Koppigheid tot zelfbeveiliging. De ik-beveiliger kopt om zichzelf in veilig heid te stellen tegenover anderen. Vaak is een ander lichaamsgebrek de oorzaak. Door dat lichaamsgebrek kan er gemakkelijk een minderwaardig heidsgevoel ontstaan. Dit type houdt van opstoken, intrïgeeren, maar doet zelf niet mee en zorgt zelf buiten schot te blijven. Kopt uitsluitend, als hy (of zij) alléén is. d. Herostratische koppigheid. Dit type tracht door koppen zijn eerzucht te bevredigen en komt gemakkelijk tot gewelddaden, welke dan uitloopen op 'n mislukking. in zyn recht staat. Hy komt op tegen iets onrechtvaardigs, een onrecht vaardige straf b.v. Hier ligt de fout enkel en alléén bij den opvoeder. Met zachtheid, zachte woorden en over reding is meer te bereiken dan met afsnauwen. Met zorg erop letten, het kind geen onrechtvaardige of te zware straf op te leggen. Vooral ook, niet autoritair optreden tegenover het kind, want hierdoor wordt de koppig heid gesterkt. g. Gesimuleerde koppigheid. Dit is voorgewende koppigheid. Het is aan vankelijk geen echte koppigheid, doch kan dit gemakkelyk worden, vooral als het kind nerveus is. Het kind tracht koppigheid voor te wenden, omdat het heeft gemerkt, dat met koppigheid wat te bereiken valt bij vader of moeder. Foutief is het vooral hier, om sommige ouders komen hiertoe gemakshalve te licht maar toe te geven. Laat het kind maar eens koppen zonder resultaat, dan zal het die komedie gauw moe ziin. h. Autistische koppigheid. Dit kind kopt tegen zichzelf en heeft het vaak Zondag 25 Nov. Een gryze mor gen gaat er op over de grauw-vuile havenwerken van Southampton. Aan de wal is het nog stil. Ook aan boord om 7 uur nog weinig bedrijvig heid. We hebben gisteravond wel door de scheepsradio laten bekend maken, dat er tussen 6 en 8 uur voortdurend H. Missen zullen zyn voor de katholieke bevolking van 't schip, maar achteraf blykt, dat velen de rooksalon, de geïmproviseerde kerk niet konden vinden. Bovendien was 't vry laat, gisteren, toen de troepen aan boord kwamen. Achtereenvolgens kwamen 'tl3eReg. Inf., 't I 5e, 't I 9e idem, een afd. matrozen, marva's, Rode Kruis, verpleegsters en marine- verplegend personeel, een Nica-trans- port, dat 't onze al vooruit gereisd was naar Engeland en tenslotte een contingent Engelsen met hun ambu lance, op weg naar Palestina. Na de H. Missen gaan we overal kennis maken. De Hollandse soldaten brach ten nog aalmoezeniers mee. Met die van de Engelsen tellen we nu 20 kath. priesters van diverse pluimage natuurlijk. Er zyn Jezuïeten, M.S.C.- ers van Tilburg, Capucynen, Francis canen, paters v.d. H. Familie, v. h. H. Hart en Lazaristen. Tot 't laatst toe bleef ik hopen, dat er ook nog 'n medebroeder van my zou verschijnen. Eindelijk komt er 'n luitenantje over de havenkeien aangelopen, in wien ik 'n missionaris v.h. Godd. Woord. De begroeting is hartelijk en we zyn beiden blij een medebroeder in de buurt te hebben, Het luitenantje is, ondanks z'n wei nig martiaal figuur, toch 'n hele Jan. Hij is landbouwkundig ingenieur van Wageningen. In de oorlogsjaren heeft zo ondergronds gewoeld, dat de moffen hem in 'n concentratiekamp stopten. Nu is hij weer fit, heeft in Wageningen gedoctoreerd en zal met my proberen 't verre Timor te be reiken. Ik kan hem vertellen, dat we 900—1000 katholieke soldaten aan boord hebben. De totale bevolking van ons drijvend dorp bedraagt om en om 4000 zielen, waarmee onze 19000 ton metende Jan v. Oldenbar- neveldt druk bezet is. Yeel ruimte hebben we niet. Vandaag vertrekken we al. Tegen 12 uur neemt de kapitein afscheid van de legerautoriteiten aan de wal. Een kraan tilt even de landingsbrug weg en dan beginnen drie sleepboten de grote ijzeren kast puffend naar zee te sjouwen. De trompetters van de regimenten blazen 't Wilhelmus. Dan beginnen onze eigen machines te dreunen en met (linke vaart schui ven we 't rotseiland Wight voorby naar de open zee. De grote tocht is begonnen. Vaarwel Holland De laatste Engelse vuurtoren is reeds lang verdwenen als we na 't diner 'n wandeling maken over 't sloependek. In de nacht krygen we de golf van Biscaje. 's Morgens staan er hele ryen bleekneuzen aan de verschansing. Nu en dan 'n vlugge buiging in de richting waar de vissen zwemmen, 'n Lege maag is veilig Na de lunch is er sloepenrol. Alle opvarenden worden over de reddings boten verdeeld. Dryfbakken kunnen 20 tot 30 man veilig bevatten. De grote boten nemen 78 mensen op- 't Duurt nogal 'n tydje voordat alle zee- en heimweezieken op hun aan gewezen plaats staan. Om de hals een zwemvest, dat we ter oefening de eerste 24 uren elk oogenblik by ons moeten dragen. Voor de ^ipskijkers en vissenvoer- ders is er dan 'n extra verassing. We worden tegen 'n hele lyst ge vaarlijke ziekten ingespoten. Na een paar uur heb ik zoo'n koorts, dat ik naast de hemelsterren en de offi cierensterren nog een heel firmament met me meedraag. Kaap Finistèrre, de uiterste punt van Spanje kreeg maar weinig ky kers op de been. In den loop van de nacht passeren we Lissabon. Enkele schepen ontmoeten we, die in -'t nachtelijk duister met knipogende seinen hun naam en bestemming bekend maken. Ons schip valt my erg mee. Er is natuurlijk dreun van de zware motoren. Ook heb je voort durend die golvende beweging van de vloer, vooral in gangen en optrappen sta je vry wankel. Meer dan eens doe'je 'n onvrijwillige uitval naar je buurman. De meisjes vinden dat wat fijn, want je hoort, ze overalgiechelon. als 'n officier met wilde zwaaibe- wegingen aanstalten schijnt te maken voor een hartelijke omhelzing! Ik ga nu eens op zoek naar ken nissen onder de meevarenden. We zijn met vele Zuid-Limburgers, vooral uit de mijnstreek en Maastricht. Van Noord-Limburg zyn er twee jongens uit Venlo en een uit Sambeek. By het Nica-transport ontdek ik zo waar een dorpsgenoot, een Tegels sergeant, die by het Indische Burger lijk Bestuur zal worden geplaatst. Hij heeft nog niet ver gezocht, maar hoopt spoedig een club dialect-sprekenden by elkaar te vinden. Onder 4000 vind zeer moeilijk. Er is een botsing tus- schen den goeden wil en de macht, die den goeden wil tegenhoudt eri vaak sterker is. Zulk kind kan soms opeens, als het te erg wordt, op on hebbelijke manier uitvallen, tegen ouders of andore huisgenooten. Hier kan vooral de moeder helpen met liefdevolle zachtheid en door te trach ten het vertrouwen van het kind te zoodoende te weten te komen, wat er hindert. R. je allicht gelijkgezinden. Sojns zelfs familieleden Deze morgen ontmoette een marinier plotseling een van zyn zusters, een Rode Kruis-verpleegster. Na twee dagen op het zelfde schip! Op den morgen, dat in het Ven- rayse land het plechtig feest van de H. Oda gevierd wordt, de machtige patrones van het wyde Peelland, varen wy een stralende zon tegemoet in de straat van Gibraltar. Aan bakboord, ver weg, de Zuidpunt van Spanje; aan stuurboord, hoogoprijzend de grijze rotsen van een nieuw werelddeel, Afrika. Details kunnen wy slechts weinig zien. Starènd naar Afrika, het kind van de grote toekomst der II. Kerk, ver geet ik byna aandacht te schenken aan het historische Gibraltar. Van dit Engelse sleutelpunt aan de ingang van de Middellandse zee kunnen we ook maar vaag iets opmerken. De rots staat er als een zware dreiging: één steenblok, met honderden betonnen kazematten. Een stuk onverzettelijk heid. Bombardementen, in letterlijken zin, maar ook figuurlijke, van poli tiek machinatie's, kunnen hier geen succes hebben. Een paar oorlogs schepen flitsen ons een commando achterna in lichtseinenwy mogen ongehinderd passeren. Na enkele uren is de lauw warme avond gekomen over de zee en het verdwenen land. De conversatie houdt zich nu vooral bezig met al de pro blemen rond Gibraltar, Spanje en Marokko. Franco en zyn toekomst. Het laatste radionieuws is intussen reeds 24 uur oud. Kranten verschij nen er niet op het water. Zo lopen de debatten vast by gebrek aan ac tualiteiten, moe van het hangen aan de verschansing en slaperig van het zomers aandoende weer, gaan wy vroeg ter kooi. Het gebied, waar de verwoede ge vechten aan de invasie voorafgaand, zyn geleverd, varen wij snel voorby - namen als Oran, Algiers, kaap Bon, Pantellaria, zelfs Malta, zeggen ons weinig meer. Wy hebben immers' de tanks en de vliegtuigen zelf zo naby aan het werk gezien, dat de grote feiten uit de voorbije jaren ons tame lijk onbewogen laten. De eigen be levenissen, de wrede dood van dier baren, de ellende der evacuatie, de ontberingen van het eerste nieuwe begin, dat alles heeft ons verhard. Psychologisch ook het enig mogelijke. Want hoe zou een mens die onaf gebroken spanning kunneti doorstaan Wanneer we echter Malta passeren in de vroegte van den eerste December, dan staan er velen toch op de uit kijk. Het weer is ideaal. Zonnig, aan genaam warm, en een lekker briesje over de kalme wyde blauwige water vlakte. We varen een schip achterop. Na 3 uren hebben wij het inge haald: een Nederlandse vrachtboot, vlaggeseinen en een gejuich over en weer. Hup Holland! Een formatie Britse mijnenvegers vaart snel in de richting van Gibraltar. Volgens het bestek zyn we nog ruim 900 km. van Port Said verwij derd, ni9t een gemiddelde snelheid van 28 km. per uur, kan onze boot er Maandagavond zyn. Tot nu toe varen wy vry geregeld door, maar het hangt natuurlyk van de radio bevelen af, hoe de kapitein zyn koers mag uitzetten. Op de eerste Zondag van de Advent hebben wy een zeer volle kerk. De stille H. Missen in de vroege morgen geven de gelegenheid, de dringende Verlosser-verzuchtingen diep op je te laten inwerken. -Dauwt hemelen van bovenwolken regent den Recht vaardige Dat zyn missionaris ge dachten, maar ze spreken ook de soldaten aan onder de Hoogmis. Een geimproviseerd koortje zingt de variabile gedeelten van de H. Mis, en alle 700 aanwezigen in de grote recreatiezaal antwoorden op de heil wens: Dominus vobiscum! Wy zyn samen één grote offer-gemeenschap, onder vreemde omstandigheden, maar niet minder werkelijk, dan in de prachtigste kathedraal ginds in Italië. Het is in de noodkerk tenslotte zó warm en zó benauwd, dat je geen zakdoeken genoeg hebt om de stro mende zweetdruppels weg te houden. By „Ite missa est", deed echter nie mand een poging om weg te komen. Eerst klonk nog een krachtig -Chris tus overwint, Christus regeert, Chris tus heerst" over het schip, als ge loofsbelijdenis na dit gezamenlijk H. Offer. Natuurlijk konden de kerk gangers niet aanstonds naar huis Van de verschansing keken velen uit naar het zichtbare Creta. En in de salons zyn alle tafels bezet met briefschrijvers. Want morgen, in Port Said, gaat de post van boord en moeten er vele hartelijke groeten naar de wachtenden in Nedeiland. H.M. de Koningin richtte Zondag avond voor de microfoon het woord tot de teruggekeerde krijgsgevange nen en geïnterneerden uit Ned.-Indië alsmede tot allen, die in concentra tiekampen om hun verlangen naar vrijheid hebben geleden. Het waren vooral woorden van opbeuring. H.M. zeide, dat allen, die terugkeerden nog een taak in het Rijksgebied hebben op de vervulling waarvan het vader land rekent. De Canadezen zyn, op een enkele uitzondering na, uit ons land ver trokken; ook hun bevelhebber, gene raal Simonds. Deze liet voor zyn ver trek een zestal anadeesche officieren arrest stellen, verdacht van 't plegen van onregelmatigheden by de liquidatie van legergoederen. Tegen andere officieren is een onderzoek geopend. De kolenproductie in de Limburg- sche mijnen bedroeg in de bezettings jaren: 1941 byna 13.5 millioen ton; 1942 byna 12.5; 1943 eveneens 12,5 en 1944 bijna 8.5 millioen ton. In het bevrijdingsjaar slechts 5 millioen ton. Schüngarth, de S.S. brigade com mandant, die in Nederland gevangen wordt gehouden, omdat liy bevel gaf tot het doorsteken van -de dyken, is aan de Britsche bezittingsmacht uit geleverd, omdat hy op 't einde van Januari moet terechtstaan wegens moord op een Britsche piloot. De Nederlandsche autoriteiten hebben verzocht om hem na het proces weer naar Nederland terug te zenden, 'op dat hy ook hier kan terechtstaan. Dr. van Mook hield een radio-rede, waarin hjj uiteenzette, dat Indonesië samenwerking met Nederland noodig heeft, wil 't niet. tot chaos en armoe vervallen. Er wordt bericht, dat tij dens de conferentie te Londen 'tplan zou zyn gemaakt tot vorming van een Indonesisch kabinet onder dr. van Mook. Voor volledig zelfbestuur zou Indië eerst over 15-20 jaar rijp kunnen zijn. Sjahrir zou intussen, blijkens zyn uitlatingen, vast blijven houden aan .den eisch tot onmiddel lijke erkenning van de Indonesische republiek; met de Nederlanders wenst hy ten hoogste economische samen werking. De Britten treden strenger op. Batavia is gezuiverd, nadat bij razzia's ruim 700 Indonesiërs door de Britten zyn gearresteerd wegens ex tremistische wandaden of vroegere samenwerking met de Japanners. Na het ontslag van generaal Helfrich als Nederlandsche opperbevelhebber in het Verre Oosten, heeft ook generaal van 0Üen zjjn ontslag aangevaragd Hy is 't niet eens met de politiek der Nederlandsche regering. Meerdere ontslagaanvragen worden verwacht. In de buitengewesten is 't vrij rus tig. Nederlanders en Indonesiër wer ken daar veelal samen. Omstreeks Paschen zal, naar wordt verwacht met de export van copra, olie. ti n en rubber kunnen worden begonnen Nieuwe textielkaart in voorjaar Naar de Tyd verneemt zullen in het voorjaar nieuwe textielkaarten worden uitgereikt, waarop men onder meer in vry ruime mate tricot ondergoederen zal kunnen koopen. De nieuwe textielkaarten zjjn ver schillend voor de verschillende leef tijdsgroepen, zooals wy dit reeds van eenige jaren geleden kenden. Zooge naamde groote stukken, zooals mantels jassen en costuums, blyven voorals nog alleen verkrijgbaar op speciale vergunning. Terugbetaling grensgeld Uit Duitsohland' gerepatrieerde Nederlanders kunnen by den inspec teur der belastingen van hun laatste woonplaats voor hun vertrek naar Duitschland een verzoek indienen voor terugbetaling van aan de grens afgegeven rijksmarken tegen den koers, van RM 100 is f 26,50. Zy moeten een verklaring overleggen van den directeur van het Arbeids bureau, dat voor bemiddeling heeft zorg gedragen. Staatsloterij begint 4 Februari Daar de hoofdagenten van de voor malige briefjesmaatschappyen nog voor de 497e Staatsloterij als mede- verkoopers van Staatsloten zyn inge schakeld en de verkooptyd voor hen te kort. zou worden, zullen de trek kingen van deze loterij beginnen op 4 Februari e.k. Belgisch glas aangekomen In Breda is het eerste vensterglas uit België aangekomen, bestemd voor het district Breda. Iedere maand, is nu een partij glas uit België te verwachten. In Januari kan nog ongeveer 2000 vierk. meter kathedraal glas en 3000 vierk. meter dubbeldik vensterglas verwacht worden. Nieuws uit Venray en omgeving Geslaagd. Op 't te Eindhoven ge houden examen voor lerares in 't modevak, slaagden de dames Toos de Ponti en Mia Philipsen. Zegenoten hun opleiding by Mej. Fr. Cuppen te Horst. Stuurde U al de antwoorden fn Dezer dagen mochten wy verschil lende antwoorden ontvangen op de vorige week geplaatste vragen over de geschiedenis van Venray, maar nog lang niet allen bebben ze beant woord. Aarzel niet langer, doch stuur ze nog deze week in. Denk a4n het grote belang, hieraan verbonden. Pater Tan Gestel OYer Dachau. Het was een gelukkige gedachte van de Venrayse O. en O.-kring om Pater van Gestel uit te nodigen zjjn ervaringen over Dachau hier te ko men vertellen. Op opvallende wyze. vooral nadruk leggende op de gees telijke achtergrond van wat gebeurde in Dachau, behandelde spreker zyn stof voor een driekwart volle zaal. Wy hopen van harte, dat O. en O. nog meerdere sprekers van een der gelijk gehalte naar Venray laat ko men, zy en hot publiek kunnen dan op een welbestede avond terugzien. R IJ KSTE LEFOON Dl ENST HER-AANSLUITINGEN VENRAY: 313 Dames Esser, Grootestraat 4 417 H. Revis, Oostsingel 4 490 fa Manders-Stevens, Marktstr. 3 563 H. Spee, Paterslaan 13 570 P. Reintjes, leunen K 60 572 P. J. v. Mil, Maasheescheg 2 580 M. Wismans, Maasheescheweg 12 400 G. Thyssen, Leunen 60a 566 Th. Pouwels. Oostsingel 10 495 Boerenbond. Leunen K 68 WELL. 250 SD. Douven, burgemeester E 143a 239 G.A. Smals, E 85 237 Coöp. Eigen Hulp E 147 235 Marechaussee kazerne 223 Liefdegesticht E 32 217 Insp. Invoerr. en accijns E 74 WANSSUM. Tydelyk aangesloten op de Centrale Venray. 344 A. H. Wiinhoven, B 15 IN GIDS DOORSLAAN. 453 H. Poels Venray 567 J. C. H. Vermeulen, 339 C.N.V. VOEDSELBl REAU VENRAY. Paterslaan 20. Tel. 416. Geopend van 9 tot 12 uur. Zaterdags gesloten. Eierlevering 194G. In het tijdvak van 1 Jan. tot 1 Sept. a.s. dienen door de houders van meer dan 10 kippen, zestig eieren per kip geleverd worden. Tien en minder kippen zijn dus vry van leveringsplicht. De eieren dienen bij de aangewezen verzamelaars te worden geleverd. Normaal worden de kippenhouders ingedeeld by den verzamelaar by wien zij verloden jaar moesten leveren. Indien de kippenhouder echter van erzamelaar wenscht to veranderen, dan dionon ze dit voor 15 Jan. a.s. bij de PI. Bureauhoudor bekend te maken en tevens' op te geven by welken verzamelaar zij thans wen- schen te worden ingedeeld. Na ge noemde datum kan niet meer van verzamelaar worden vorandord. Zy die zich dus niet tijdig melden, blijven by hun ouden verzamelaar ingedeeld. Smeerolie. Zy die voor het jaar 1946" in aanmerking wensehen te komen voor een toewijzing smeer olie, voor het smeren van karren, wagens en andere landbouwwerk tuigen, kunnen hiervoor op het bureau een aanvraagformulier invullen. Dit dient te geschieden voor 30 Januari. Na die tyd worden geen aanvragen meer in behandeling genomen. Levering kalveren. In verband met de taxatie - van rundvee voor den Rijksdienst Landbouwherstel, kunnen nuchter kalveren geleverd worden tot half elf. Na half elf worden geen kalveren meer in ontvangst genomen. S.V.Y.-Omroep Wegens de vorst is verleden Zondag de voetbalschoen vervangen door dé schaats en het programma van 6 Jan. is nu tot 13 Januari verschoven. De wedstrijd Sevenum—Venray is nu wegens kerkelijke redenen uitgesteld. Het tweede elftal krygt G.F.C., een geduchte tegenstander op bezoek, die als tweede op de ranglijst prijkt. Plet is echter noodzakelijk, dat onze jongens deze wedstrijd winnen, willen 'zij althans hun goedo plaats behouden. Het derde elftal trekt naar Arcen D.E.V. 2. Tegen deze ploeg hebben wy 'n 4-0 nederlaag goed temaken en wy vertronwen er op, dat dit Zondag gebeurt. Dit. is ook noodzake lijk, want het derde elftal is nog steeds hekkesluiter in hun afdeling. Het vierde speelt thuis tegen Kronenberg 2 en zy zal wel op de goedo weg blyven. Tevens deelen wy mede, dat de „Sportbode S.V.V." deze week niet zal verschijnen. De opstellingen kan men zien bij J. Poels, Grotestraat en Wed. Schellen, clublokaal. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray, brengen ter open bare kennis, dat op de hieronder ver melde dagen voor de ingezetenen dezer gemeente, wier namen begin nen met de daarachter vermelde let ters, die in het bezit zyn van een geldkaart a of B. gelegenheid bestaat om op het kantoor van inlevering terugbetaling te erlangen van het proresto uitstaande bedrag op die betreffende geldkaart en wel op Maandag 14 Januari A.B, C, D, E, Dinsdag 15 Januari F, G, H, I, J, Woensdag 16 Januari K,L,M,N,O.P, Donderdag 17 Januari Q,?.,S,T,U,V, Vrydag 18 Januari W, X, Y. Z. op de voor het inleveringskantoor geldende uren van openstelling. Bij de terugbetaling gelieve men de geldkaart, alsmede de bybehoo- rende distributiestamkaart over te leggen. De betreffende geldkaart wordt door het inleveringskantoor ingenomen. Gelden ingeleverd overeenkomstig artikel 9 lid 1 (Nederlandsche Mili tairen in werxelyken dienst) worden onder overlegging der kwitantie be doeld in artikel 9 lid 3 terugbetaald door het kantoor van inlevering. Venray, 8 Januari 1949. Burgemeester en Weth. va* Venray, De Burgemeester. N A. H. M. JANSSEN De Secretaris v.d. BOOM, l.S.

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1